×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 sierpnia 2014
info
 

Newsletter 07/2014

intro

lipiec 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. Apel ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" do Premiera, film zapraszający na Łańcuch Ludzi Stop Odkrywce, a także informacje o zwycięskim 400-dniowym boju mieszkańców Żurawlowa z koncernem Chevron, NIK-owskiej ocenie "wiatrakowych przekrętów" i trochę lżejsze, wakacyjne, o skandynawskich ekoportach i ekostatkach, EkoWiosce na Przystanku Woodstock, i pierwszym w Polsce ekobasenie w Świętochłowicach.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury


W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Apel ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" do Premiera RP

O powstrzymanie budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego oraz na rzecz zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o rozwój krajowych odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.
Więcej>>

Obejrzyj film i dołącz do Łańcucha Ludzi Stop Odkrywce

zapraszamy - sobota, 23 sierpnia 2014, Grabice, gmina Gubin (woj. Lubuskie)
Więcej>>

„Pod Prąd” - Informator lubuski 8 (15) 2014

A w nim garść świeżych informacji z antyodkrywkowego przyczółka o m.in. burzach piaskowych na Łużycach i niespodziewanej ekologicznej konwersji niektórych radnych, i pani Marszałek Polak, która – i oby nie było to tylko lipcowe przesilenie – teraz zamiast odkrywki promuje lubuskie wino.
Brawo i na zdrowie!
Więcej>>

Życie w cieniu kopalni. Chcą zburzyć domy i z cmentarza wykopać wszystkich zmarłych

O niemieckiej wsi Atterwasch poinformowały "New York Times" i BBC. Leży osiem kilometrów od granicy z Polską. Nikt tu nie rozmawia o przyszłości. Bo w przyszłości Atterwasch nie ma. Jest wielka dziura w ziemi. - Człowiek czuje się jak w pajęczynie, owinięty przez pająka, zostawiony na później z obietnicą: mogę cię zjeść, a mogę nie zjeść - opowiadają mieszkańcy.
Więcej>>

Szkoła będzie produkować energię... ze słońca!

Aktywiści Greenpeace pokazują jak żyć ekologicznie i nie dać się planowanej odkrywce. Na dachach trzech podgubińskich szkół postawili panele słoneczne. Szkoła zyska na ekologii, ale także na rachunkach.
Greenpeace wybrał szkołę w Starosiedlu, niedaleko Gubina. Nieprzypadkowo. To właśnie w tym rejonie jest planowana kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Mieszkańcy i ekolodzy sprzeciwiają się budowie.
Więcej>>

Odkrywki - wyschnięte studnie, pękające ściany

Rolnicy są grupą społeczną, o której w procesie powstawania kopalni odkrywkowej mówi się najmniej, bądź wcale. Spółki wydobywcze się z nimi nie liczą.
Więcej>>

Są przeciwko kopalni – pisze tygodnik Rzecz Krotoszyńska

Sprzeciw Rady Miejskiej w Kobylinie wobec zamiaru wpisania złóż węgla brunatnego do wykazu zasobów o znaczeniu strategicznym.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Bełchatów liderem rankingu największych emitentów CO2 w Europie

Jak wynika z raportu opublikowanego przez europejskie organizacje ekologiczne Polska należy do czołówki emitentów CO2 w Europie, a elektrownią, która emituje najwięcej dwutlenku węgla w UE, jest Bełchatów.
Więcej>>

Ustawa węglowodorowa rok później niż planował rząd

Zgodnie ze sprawozdaniem Nadzwyczajnej Komisji ds. energetyki i surowców energetycznych ustawa o wydobyciu węglowodorów wejdzie w życie z początkiem 2016 r., czyli rok później niż planował rząd.
Więcej>>

Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?

Andrzej Bęben pisze w Trybunie Górniczej:
- Oczywiście, wyprodukowanie jednostki energii elektrycznej w solarze jest mniej szkodliwe dla środowiska od wytworzenia w elektrowni węglowej... Rzecz w tym, że w Polsce węgla mamy znacznie więcej niż potencjalnych OZE.

Komentarz Radosława Gawlika:
Pierwsze zdanie autora tekstu jest prawdziwe, a w drugim buja. Wiatru i słońca w Polsce wystarczy na pokrycie całego naszego zapotrzebowania na energię. W XXI w. pora wyciągnąć górników, także odkrywkowych, na słońce!
Więcej>>

Bezsilny rząd, bezczelni związkowcy

Urzędnicy w resorcie gospodarki wzdychają do Margaret Thatcher. Oczywiście nieoficjalnie, bo głaszczący górników Donald Tusk mógłby im zmyć głowę za drażnienie związkowców. A ci zdają się nie tracić dobrego samopoczucia i za kłopoty górnictwa obwiniają wszystkich, tylko nie siebie – komentuje Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl.
Więcej>>

Z rządowych pomysłów wieje grozą – pisze  Marcin Piasecki w Rzeczpospolitej

Małymi niedowiarkami są ci, którzy wątpią, że rząd nie potrafi uratować polskiego górnictwa i ledwo zipiącej Kompanii Węglowej.
Przyznam, że z rządowych pomysłów na górnictwo wieje grozą. Wszystkie chwyty są dozwolone, całkowite zielone światło dla ręcznego sterowania gospodarką rodem z głębokiego PRL. Ale wszak cały naród ma ratować swoje kopalnie.
Więcej>>

ZUS uratuje górnictwo

Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Więcej>>

Ruszy wart 7,5 mld dol. projekt wydobycia ropy na Wyspach Kanaryjskich?

Madryt jest gotowy, by dać zielone światło dla rozpoczęcia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na Wyspach Kanaryjskich.
Więcej>>

Atom

Nie dla atomu nad morzem? Samorządowcy domagają się rekompensaty od PGE

Gminy, na których terenie może stanąć elektrownia atomowa, krytykują sposób prowadzenia tej inwestycji. Liczą straty spowodowane zahamowaniem sprzedaży gruntów i domagają się rekompensaty finansowej od PGE.
Więcej>>

Japonia przed decyzją o powrocie do energii atomowej

16.07.2014 r. japoński nadzór jądrowy wydał zgodę na wznowienie działalności jednej z elektrowni atomowych na południu tego kraju - informuje "Financial Times". Od katastrofy w elektrowni w Fukushimie w 2011 roku wszystkie bloki jądrowe w Japonii są wyłączone.
Więcej>>

Energia atomowa połączyła Rosję i Argentynę. "Porozumienie potwierdza więzi przyjaźni"

12 lipca br. prezydenci Rosji i Argentyny Władimir Putin i Cristina Fernandez de Kirchner podpisali w Buenos Aires porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej.
Komentarz redakcji:
Ten "świetny pomysł" już 3 tygodnie później zaowocował spektakularnym ogłoszeniem przez Argentynę kolejnego (drugiego już w ostatnich latach) bankructwa kraju.
Więcej>>

Niska emisja

Dlaczego warto zrobić kampanię na rzecz poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku?

Wyniki oceny jakości powietrza nie pozostawiają żadnych wątpliwości – Dolny Śląsk i Wrocław muszą w najbliższej przyszłości zmierzyć się z tym problemem.
Więcej>>

Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawce

Komentarz Radosława Gawlika:
Świetnie, że zaczyna się coś dziać w kwestii likwidacji niskiej emisji powodowanej paleniem węgla w lokalnych piecach. Artykuł jednak nie podaje skali potrzeb i jest ndmiernie optymistyczny, co do poprawy jakości powietrza. Wymienimy w ciągu 5 lat 1 tys. pieców, ale we Wrocławiu jest przecież do wymiany ok. 50 tys. takich źródeł ciepła!
Więcej>>
Także>>

Kraje UE mają mniej truć – pisze Krzysztof Szwałek w Rzeczpospolitej

Komisja Europejska chce, by państwa Unii zwiększyły wysiłki na rzecz czystości powietrza. Począwszy od 2020 r. ograniczone mają być m.in. emisje metanu i pyłów.
Więcej>>

Łupki

Niemcy chcą zakazać wydobycia gazu z łupków

(źródło: gramwzielone.pl)
Podczas gdy polski parlament pracuje nad regulacjami mającymi przyspieszyć wydobycie gazu z łupków w naszym kraju, rząd naszych zachodnich sąsiadów przygotował prawo mające uniemożliwić wydobycie gazu łupkowego w Niemczech.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Niemczech: Zakaz z wyjątkami

Niekonwencjonalne wydobycie gazu łupkowego pozostanie w Niemczech zakazane. Będą jednak wyjątki.
Więcej>>

KE rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce ws. gazu łupkowego

(źródło: gramwzielone.pl)
Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce z powodu wprowadzonych w naszym kraju przepisów umożliwiających wykonywanie odwiertów w celu poszukiwań gazu łupkowego bez konieczności wykonywania oceny oddziaływania na środowisko. 
Więcej>>

Łupkowy gigant odpuścił. Rolnicy wygrali z Chevronem

Po 400 dniach protestu mieszkańcy Żurawlowa wygrali walkę z koncernem Chevron. Międzynarodowa firma w nocy opuściła działkę, gdzie chciała szukać gazu łupkowego.
Więcej>>

Państwo to kto? Kto jest dysponentem podziemnych złóż?

W Gminie Susiec (Lubelszczyzna) amerykańska firma Chevron we współpracy z polskim PGNiG planuje wykonać po jednym odwiercie w poszukiwaniu gazu łupkowego.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Polsce. W przyszłym roku rzetelny raport na temat zasobów

Raport ma przygotować Państwowy Instytut Geologiczny. - Powstanie na podstawie danych uzyskanych z dotychczas wykonanych odwiertów, dzięki czemu będzie to dokument wiarygodny - mówi wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Ustawa o OZE w końcu w Sejmie! Zobacz aktualny projekt

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii 8 lipca trafił do Sejmu. Mimo słyszanych przez kilka ostatnich lat deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i rządu, że projekt szybko trafi do Sejmu, stało się to dopiero teraz.
Więcej>>

Zdaniem UOKiK ustawa o OZE nie wymaga notyfikacji, ale wcześniej twierdził inaczej

Rząd w ostatnich miesiącach przyspieszył z pracami nad ustawą o OZE i ocenił, że nowy system wsparcia w postaci aukcji nie wymaga zgody Komisji Europejskiej i można go wdrożyć szybciej bez notyfikacji Brukseli. Kluczowa dla tej decyzji była opinia UOKiK, którego zdaniem ustawa o OZE i system aukcyjny są zgodne z zasadami pomocy publicznej, i można je wdrożyć bez uprzedniej zgody Brukseli. Problem w tym, że wcześniej UOKiK wydał opinię zgoła odmienną.
Więcej>>

Rząd ma co chciał - słabiutkie polskie OZE

I kwartał 2014 cechował niemalże zastój w przyłączaniu nowych zielonych elektrowni. Rynek kolektorów słonecznych czekają spadki.
Więcej>>

Ustawa o efektywności energetycznej

Stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące projektu ustawy o efektywności energetycznej, wdrażającej do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.
Więcej>>

7,5 miliarda złotych poszło z dymem

Ekolodzy skarżą rząd za miliardy wydane na wsparcie pseudozielonej energii.
Więcej>>

Program "Prosument". Na jakim jest etapie?

Już wkrótce wojewódzkie fundusze ochrony środowiska będą mogły składać w NFOŚiGW wnioski o przystąpienie do programu "Prosument". Problem w tym, że środki z "Prosumenta" mogą być niedostępne dla osób fizycznych chcących samemu produkować zieloną energię.
Więcej>>

Nowe prawo musi promować magazyny energii – pisze i radzi Randy Mott

Polska ma unikalną szansę na uniknięcie problemów, z którymi aktualnie konfrontują się Niemcy, w związku z zaspokajaniem potrzeb energetycznych kraju przez odnawialne źródła energii - pisze Randy Mott, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Więcej>>

"Rynek magazynów energii będzie warty 50 mld $ do 2020 r."

Firma konsultingowa Lux Research ocenia w swoim raporcie, że wartość rynku magazynowania energii wzrośnie do końca obecnej dekady do 50 mld $.
Więcej>>

Ugoda Berlina i KE w sprawie niemieckiego systemu wsparcia dla OZE

Rząd Niemiec i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie w sprawie dostosowania zasad niemieckiego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej do unijnej polityki konkurencyjności.
Więcej>>

Wstępne założenia dla aukcji fotowoltaicznych w Niemczech

11 lipca niemiecki Bundesrat zaakceptował nowelizację niemieckiej ustawy o odnawialnych źródeł energii. Reforma niemieckiego systemu wsparcia dla źródeł odnawialnych zakłada m.in. wprowadzenie aukcji dla projektów OZE. Niemcy chcą przetestować ten system na pilotażowych aukcjach adresowanych wyłącznie dla inwestorów z branży fotowoltaicznej.
Więcej>>

Wiatr i woda pracują razem

Jedna z Wysp Kanaryjskich jako pierwsza na świecie stała się samowystarczalna pod względem produkcji energii – pisze Krzysztof Kowalski w Rzeczpopspolitej.
Wyspa nazywa się El Hierro, jest najmniejsza w całym archipelagu, jej powierzchnia wynosi 278 kilometrów kwadratowych.
Więcej>>

Słońce

Greenpeace uruchomił na Przystanku Woodstock EkoWioskę zasilaną PV

Greenpeace otworzył dziś na największym europejskim festiwalu muzycznym Przystanek Woodstock EkoWioskę, zasilaną w całości energią słoneczną. W ten sposób organizacja promuje energię przyjazną ludziom i środowisku - czytamy w komunikacie Greenpeace Polska.
Więcej>>

Energia słoneczna staje się jednym z fundamentów energetycznych świata

Energia słoneczna udowodniła światu, że należy się z nią liczyć. Energia fotowoltaiczna jest już tak ekonomicznie atrakcyjna, że z powodzeniem może konkurować z ropą, olejem napędowym i skroplonym gazem w dużej części kontynentu azjatyckiego. I to bez żadnych specjalnych dopłat.
Więcej>>

Portugalczycy zbudowali kolejną farmę fotowoltaiczną na Ukrainie

Mimo aktualnej sytuacji na Ukrainie portugalski Martifer Solar uruchomił tam kolejną farmę fotowoltaiczną.
Więcej>>

Świętochłowickie ekologiczne kąpielisko. Wodę oczyszczą bakterie, a ogrzeje słońce

W Ośrodku Sportu i Rekreacji „Skałka" zostanie otwarty pierwszy w Polsce ekologiczny basen.
Więcej>>

Wiatr

Polish Energy Partners planuje zbudowanie wiatrowych elektrowni morskich o mocy około 1200 MW

Polish Energy Partners przewiduje, że uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy około 1,2 GW będzie wymagało nakładów inwestycyjnych w wysokości około 4,81 mld euro.
Więcej>>

NIK o elektrowniach wiatrowych

NIK ocenia negatywnie proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce i uważa że często przebiegał w warunkach zagrożenia konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją.
Więcej>>

Energetyka wiatrowa w Niemczech. Mniej nowych mocy, ale zaczyna się repowering

Niemcy będą instalować mniej elektrowni wiatrowych niż jeszcze kilka lat temu. Rozwój sektora wiatrowego ograniczy przyjęta niedawno przez niemieckie władze reforma systemu wsparcia dla OZE. Niemiecki rynek wiatrowy może jednak napędzać w kolejnych latach tzw. repowering, czyli wymiana starych turbin na nowe.
Komentarz redakcji:
Tu widać ogromny potencjał innowacyjności OZE prawie natychmist reagujących na nowe, lepsze rozwiązania techniczno-ekonomiczne.
Więcej>>

Klimat

Dlaczego Polska nie ma polityki energetyczno-klimatycznej?

O tym dyskutowali w radiu TOK FM (w cyklu Energia dla Klimatu): Agnieszka Grzybek - przewodnicząca partii Zieloni, Zbigniew Karaczun - prezes PKE Okręg Mazowiecki i przedstwiciel Koalicji Klimatycznej, Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA i prowadzący audycję redaktor Adam Ozga.
Więcej>>

Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 w siedzibie ONZ w Nowym Jorku

Zmiany klimatyczne dokonują się na naszych oczach i mają realny wpływ na życie ludzi. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym większe odniesiemy korzyści.
Więcej>>
Także>>

Kopać i spalać węgiel – wizja Tuska na XXI w.

Komisja Europejska pod koniec stycznia br. opublikowała Białą Księgę dotyczącą polityki energetyczno-klimatycznej. Zawarto w niej dwa cele, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.: redukcja CO2 do 40% oraz wzrost udziału OZE w rynku energii do 27% w stosunku do poziomu z 1990 r.
Więcej>>

Ekologiczni zyskują. Skandynawskie porty stawiają na statki napędzane LNG

Port w Göteborgu zdecydował się na promowanie armatorów, którzy korzystają z proekologicznych rozwiązań. A już niedługo w norweskim porcie Risavika powstaną instalacje do tankowania tego rodzaju paliwa.
Więcej>>

Republika Kiribati: przygotowań do exodusu ciąg dalszy

(źródło: ChronmyKlimat.pl)
Los tej wyspy i jej mieszkańców – nieco ponad stutysięcznego narodu – niczym w soczewce skupia w bardzo ostrej postaci problemy wynikające ze zmian klimatycznych. Te dzisiejsze, i te nadchodzące.
Więcej>>

 


Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej