×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 kwietnia 2014
info
 

newsletter 3/2014

marzec 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujące informacje i artykuły dotyczące polskich i zagranicznych problemów energetycznych. W tym z dalekiej Australii, gdzie Aborygeni także bronią swej ziemi przed kopalniami. W trzecią rocznicę awarii Fukushimy pokazujemy jej konsekwencje dotykające dzieci z tego rejonu. Ale zamieszczamy także informacje pozytywne, które dotyczą  poszukiwań i rozwiązań w energetyce odnawialnej.

Zapraszamy do lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Ciągle wiele się dzieje wokół węgla brunatnego po obu stronach Nysy Łużyckiej. Dlatego przedstawiamy przegląd marcowych wydarzeń z obu ston: polskiej i niemieckiej. Tym bardziej, że coraz częściej dochodzi do naszych wspólnych działań.

Nie jest prawdą, że inwestor może partycypować w kosztach sporządzenia studium

Wójt gminy Brody nie podpisał porozumienia z Urzędem Marszałkowskim i inwestorem w sprawie sfinansowania studium zagospodarowania przestrzennego gminy. Mimo licznych oskarżeń ze strony zwolenników odkrywki pod adresem władz gminy Brody, iż odrzuciły propozycję pomocy w sfinansowaniu studium ze środków przekazanych przez inwestora, Wójt działał zgodnie z prawem.

Więcej>>
 

Opinia prawna Fundacji Frank Bold w sprawie zarządzenia zastępczego wojewody dla gminy Gubin

(.... ) procedura zmierzająca do ujawnienia w studium gminnym wszystkich złóż kopalin, nie tylko złóż węgla brunatnego, nie może (...) posłużyć za narzędzie wprowadzenia do studium kopalni czy też innej inwestycji.

Więcej>>
 

Prezes PGE GiEK SA Jacek Kaczorowski wprowadza w błąd Sejmową Komisję ds. Energetyki i Surowców Energetycznych

Mówiąc - dziś jesteśmy po referendum w gminie Brody. Referendum zostało skutecznie przeprowadzone i przyniosło zmianę społecznego werdyktu.

Więcej>>


Poniżej tłumaczenie 2 najnowszych numerów "Węgla Łużyckiego", newslettera (Kohlrundbrief – www.lausitzer-braunkohle.de), którego wydawcą jest GRÜNE LIGA z Cottbus.

Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Żądamy od Brandenburskiego Rządu Landowego, aby zakończył prowadzenie nieodpowiedzialnej polityki węglowej. Chcemy, aby rząd w Landtagu przeprowadził ustawę dotyczącą odejścia od węgla. W Brandenburgii nie można pozwalać na tworzenie nowych kopalni (...)

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 6 marca 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Krytycy budowy dodatkowych linii przesyłowych w Bawarii są coraz bardziej wrażliwi na problem zagrożenia łużyckich wsi przez węgiel brunatny. A to dlatego, że prąd z węgla brunatnego miałby płynąć przez planowane na terenie Bawarii linie przesyłowe. Budowa omawianych linii jest zatem uważana za kontrowersyjną.

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

    Polityka i wydarzenia

Unia Europejska będzie redukowała emisje gazów cieplarnianych po 2020. Plan działania ma być przyjęty w tym roku

Spotkanie Rady Europejskiej nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii nowych celów redukcyjnych UE, jednak głowy państw i rządów potwierdziły, że Wspólnota nie zamierza zrezygnować z ambitnych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych po roku 2020.

Więcej>>
 

Wielka zagadka polskiego węgla

Węgiel to nasz narodowy skarb - powtarzają politycy. Ale jak długo jego wydobycie będzie w Polsce opłacalne - tego nie wie nikt.

Więcej>>
 

Brytyjska lekcja interwencji w energetyce

W Ministerstwie Gospodarki trwają przymiarki do przedstawienia koncepcji polskiego rynku mocy, który miałby wspierać elektrownie węglowe i gazowe. Tymczasem od początku tego roku taki rynek formalnie istnieje w Wielkiej Brytanii. Jak radzi sobie z nim brytyjska energetyka?

Więcej>>
 

Elektrownia "Północ". Pierwszy blok powinien ruszyć w 2019 roku, 2,5 tysiąca pracowników przy budowie

Około trzy lata opóźnienia ma już budowa elektrowni, która ma powstać w Rajkowach (gmina Pelplin). Szczególnie "polecamy" ramkę "elektrownia w liczbach".

Więcej>>
 

GDF Suez spisuje na straty swoje elektrownie węglowe w Europie

Światowy gigant spisał na straty prawie wszystkie swoje elektrownie węglowe i gazowe w Europie. W ciągu kilku lat wygrają z nimi panele fotowoltaiczne - mówi Grzegorz Górski, wiceprezes GDF Suez Energy Europe.
A Radosław Gawlik komentuje: Zachodnie koncerny (też obecne w Polsce) wiedzą to, czego nie wie rząd i nasi energetyczni monopoliści. Zatem trwaj skansenie węglowy w RP-PRL!

Więcej>>
 

Brudne interesy na czystej energii

W oparach zielonego absurdu (współspalania biomasy i węgla), czyli jak działa w energetyce ekologiczna fikcja, a działacze PSL świetnie na tym zarabiają.

Więcej>>
 

    Atom

Greenpeace zaskarży Program Polskiej Energetyki Jądrowej

Greenpeace podejmuje kroki prawne przeciwko niedostatecznemu przygotowaniu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Opublikowana 10 lutego ekspertyza dotycząca skutków awarii jądrowych na Pomorzu potwierdza jednocześnie wątpliwości społeczeństwa wyrażone w ramach konsultacji społecznych, które nie zostały uwzględnione przez polskich rząd. Ekolodzy wzywają PGE EJ1 do przestrzegania prawa w trakcie przygotowywania projektu atomowego.

Więcej>>
 

Awaria polskiej elektrowni jądrowej zagrozi Trójmiastu i Warszawie

Trzy lata po katastrofie w Fukushimie, Japończycy nadal odczuwają jej groźne skutki. Polski rząd planuje wybudować elektrownię jądrową na Pomorzu. Gdyby doszło w niej do awarii, zagrożeni zostaliby mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy. Program Polskiej Energetyki Jądrowej nie przewiduje wystarczających działań na wypadek awarii.

Więcej>>
 

"Nie dotykaj powietrza na zewnątrz". Dzieci z rejonu Fukushimy

3 lata po katastrofie praktycznie nie wychodzą na dwór. Przejmujące zdjęcia piaskownicy w pomieszczeniu przedszkola i umieszczonych koło dzieci liczników promieniowania.

Więcej>>
 

Historia walki Aborygenów z kopalniami uranu

Aborygen Galarrwuy Yunupingu:
„Ziemia to mój kręgosłup. Tylko dlatego trzymam się prosto…Myślę o ziemi jak o dziejach mojego narodu. Opowiada nam o tym, jak zaistnieliśmy i według jakiego porządku mamy żyć.
Moi wielcy przodkowie, którzy żyją w historii, ułożyli wszystko, co my robimy teraz. Prawo historii mówi, że nie powinniśmy zabierać ziemi, walczyć o nią, kraść ją, dawać itd."

Więcej>>
 

    Niska Emisja

Nowe morowe powietrze

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej. Wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych unijnych miast sześć jest w Polsce, w tym Kraków, podała Europejska Agencja Środowiska (EEA).

Wiecej>>
 

W dymie uzdrowisk

Zimą w polskich miejscowościach uzdrowiskowych smog osiąga stężenia pekińskie.

Wiecej>>
 

Paryż: zakazy ruchu pojazdów spalinowych oraz darmowy transport publiczny.

W stolicy Francji umożliwiono bezpłatne poruszanie się komunikacją publiczną przez najbliższe kilka dni. Wprowadzono także zakazy poruszania się pojazdami na obszarze całej aglomeracji. Władze zdecydowały się na taki krok ze względu na dramatyczne zanieczyszczenie powietrza w Paryżu.

Wiecej>>
 

Z pyłomierzem przez Kraków. Wskaźniki rosną i opadają

Nie tylko na zewnątrz, ale także w domach - smog truje nas wszędzie. To wyniki pomiarów stężenia pyłów przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy.

Wiecej>>
 

Alarmujące dane WHO

Siedem milionów przedwczesnych zgonów w 2012 roku spowodowanych było ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza. Jest to aż jedna ósma wszystkich zgonów, co sprawia, że czynnik ten jest głównym zagrożeniem środowiskowym dla życia człowieka.

Wiecej>>
 

    Łupki

Gaz łupkowy szansą dla Polski? "Głównym problemem jest technologia"

- Nie jesteśmy potęgą jeśli chodzi o łupki gazowe, dlatego firmy wolą koncentrować swoje zainteresowanie gdzie indziej - mówił w radiowej Jedynce prof. Jerzy Nawrocki z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Więcej>>
 

Wydobycie gazu łupkowego wolne od podatku do 2020 r.

Opodatkowanie wydobywania gazu łupkowego w Polsce stanie się faktem dopiero w 2020 r., a daniny na rzecz państwa z tytułu wydobycia nie powinny przekroczyć 40 proc. dochodów od wydobycia - zapowiedział na konferencji premier Donald Tusk.

Więcej>>
 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnej

80 proc. hurtowej ceny energii to stawka, którą otrzymują posiadacze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii za sprzedaż do sieci nadwyżek energii.

Więcej>>
 

Ekolodzy podpowiadają, na co wydać unijne pieniądze

Do roku 2020 województwo lubuskie przeznaczy aż 196 mln euro na projekty związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną środowiska.
Pieniądze zarezerwowane są w nowym regionalnym programie operacyjnym "Lubuskie 2020" i dotyczą m.in. działań związanych z odnawialnymi źródłami energii, oszczędnością energetyczną, gospodarką śmieciową i wodno-kanalizacyjną oraz transportem miejskim.

Więcej>>
 

    Słońce

Energia słoneczna wspiera edukację uczniów w Ugandzie

Prąd w krajach Trzeciego Świata wciąż jest rzadko dostępnym luksusem. Niestety znacznie utrudnia to edukację dzieci, które w ten sposób nie mają dostępu do komputerów i nowoczesnych metod nauczania. Fundacja Maendeleo wychodzi więc z nowym projektem, który ma zająć się tym problemem.

Więcej>>
 

Bloomberg prognozuje rozwój rynku fotowoltaicznego w 2014 r.

Według Bloomberga w tym roku globalny rynek fotowoltaiczny zanotuje 20-procentowy wzrost w stosunku do roku 2013.

Więcej>>
 

Energia słoneczna zasili tramwaje w Jaworznie

Jaworzno stara o dofinansowanie tego planu. Inwestycja ma kosztować 290 mln złotych. Zarówno tramwaje, jak i autobusy w tej miejscowości będą zasilane z odnawialnych źródeł energii. Energia ma pochodzić z paneli fotowoltaicznych.

Więcej>>
 

    Wiatr

Rekordowy miesiąc dla brytyjskiej energetyki wiatrowej

W lutym energetyka wiatrowa stanowiła 11 proc. całej wyprodukowanej  brytyjskiej energii elektrycznej, bijąc tym samym historyczny rekord. Lutowy wiatr "nadmuchał" 2,75 Twh energii, wystarczająco dużo, by zapewnić zasilanie dla 6,5 mln gospodarstw domowych.

Wiecej>>
 

Szansa na ożywienie w polskiej energetyce wiatrowej

Energetyka wiatrowa w 2013 r. znalazła się w dołku. W obecnym jest szansa na przynajmniej kilka nowych, ciekawych projektów.

Wiecej>>
 

Farmy wiatrowe mogą powstrzymać huragany

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wysnuli niezwykłą teorię, z której wynika, że huraganów można łatwo unikać - wystarczy postawić odpowiednio duże morskie farmy wiatrowe.

Wiecej>>
 

GE współtworzy stację ładowania pojazdów elektrycznych zasilaną energią wiatrową

Przy brooklyńskim supermarkecie Whole Foods w Nowym Jorku uruchomione zostały właśnie dwie instalacje do ładowania samochodów elektrycznych napędzane siłą wiatru.

Wiecej>>
 

Nowy pomysł na turbiny wiatrowe

Wkrótce nad Fairbanks na Alasce zawiśnie wypełniony helem balon z turbiną, która na wysokości około 450 metrów będzie produkowała energię z wiatru i przesyłała ją na Ziemię.

Wiecej>>
 

    Klimat

Parlament Europejski wzywa do ochrony Arktyki

Przyjęta 12 marca przez Parlament Europejski rezolucja w sprawie ochrony Arktyki jest krokiem w kierunku utworzenia strefy ochronnej wokół Bieguna Północnego. Pod apelem w sprawie utworzenia arktycznego rezerwatu podpisało się już ponad 5 mln osób na całym świecie.
Swój podpis pod apelem o utworzenie rezerwatu można złożyć na stronie: www.UratujArktyke.pl

Wiecej>>
 

Początek wiosny najcieplejszy od dekady. "Temperatura rośnie jak szalona"

Słowo "szaleństwo" jest jak najbardziej uzasadnione. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pierwszy dzień wiosny kalendarzowej nie był tak ciepły.

Wiecej>>
 


Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański (red.naczelny).
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
 

 
ico
legenda mapy

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej