×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

7 stycznia 2014
info
 

newsletter 12/2013

grudzień 2013

W kolejnym, zamykającym rok 2013, wydaniu grudniowych Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujące artykuły m.in o elektrowniach jak gruszki na wierzbie, "barbórkowej histerii" premiera, proteście antyatomowym w Sopocie i o tym kogo najbardziej dotykają kataklizmy.
Mamy nadzieję, że także w rozpoczynajacym się nowym roku pozostaniecie Państwo naszymi wiernymi, zaciekawionymi tą tematyką Czytelnikami.

Wszystkiego dobrego i zapraszamy do lektury.

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Co obieca ci PiS? Elektrownię nad Nysą, ale po polsku.

Obiecujemy ludziom gruszki na wierzbie, a tak naprawdę nie ma dla nich żadnych gwarancji. Jeśli minister zagwarantuje w budżecie państwa na kopalnię i elektrownię 10 mld zł, to uwierzę w tę inwestycję - mówi Robert Paluch, szef komisji gospodarki lubuskiego sejmiku.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 2 grudnia 2013 r.

A w nim m.in. o negocjacjach w sprawie transformacji energetycznej w ramach tworzącego się niemieckiego rządu., które jeszcze długo mogą być problemem dla czarno-czerwonej koalicji.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 6 grudnia 2013 r.

Na terenie Łużyc zanosi się na ponowny wzrost wydobycia węgla brunatnego. Według dr. Zeißa Vattenfall liczy na wydobycie 63 milionów ton surowego węgla brunatnego. Nie można zapominać, że będzie to się wiązać z milionami ton emisji CO2. Można mieć wrażenie, że wracamy do czasów NRD. Podczas świętowania Barbórki znowu było słychać, że krytycy węgla są sterowanymi z zewnątrz agentami. Krytycy kopalni porównywani są do przeciwników partii.

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

     Polityka i wydarzenia

Dobre słowo premiera. Ale kosztowne.

Redaktor Gadomski złośliwie i celnie kpi z "barbórkowej histerii" premiera i wicepremiera:
"Polscy górnicy to być może najpotrzebniejsza klasa zawodowa w Polsce z punktu widzenia interesu całego narodu - powiedział 4 grudnia, w święto Barbórki, premier Donald Tusk. Dodał, że węgiel jest polskim skarbem i bez niego Polska nie byłaby pewna swojej niepodległości."

Więcej>>
 

Komisarz UE ds. energii Günther Oettinger modyfikuje raport dotyczący subwencji w zakresie polityki energetycznej

Komisarz chce chyba ukryć niewygodną prawdę - dużo więcej podatków (niż dotąd myśleliśmy) przeznaczamy na subwencjonowanie paliw kopalnych, które demolują nasz klimat.

Więcej>>
 

O tym jak dobre Ministerstwo Środowiska prowadzło konsultacje.

Ministerstwo Środowiska odbyło konsultacje z przedstawicielami przemysłu dotyczące nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, które tak skomentował Radosław Gawlik: "Nowy minister środowiska nie konsultuje projektu ustawy pod kątem ochrony środowiska. Troszczy się tylko o opinię koncernów wydobywczych. Od dawna postulujemy, aby ministra środowiska nazwać - zgodnie z tym czym się zajmuje - "ministrem ds. łupków".

Więcej>>
 

Koniec z finansowaniem elektrowni węglowych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podjął decyzje, które znacznie ograniczą wsparcie finansowe dla elektrowni węglowych. Mamy nadzieję, że ten "bankowy wirus" rozleje się po całej UE, a potem świecie.

Więcej>>
 

Inwestycje w Elektrownię Opole nieuzasadniona

Budowa Elektrowni Opole, która miała być opalana węglem, jest dziś ekonomicznie nieuzasadniona, bo nie ma pewności, jaka będzie cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Wiśniewski, prezes Grupy Consus, doradzającej w obszarze ochrony klimatu i emisji CO2.

Wiecej>>
 

Elektrownia Turów pod społeczną lupą

Do zadań organizacji społecznych i środowiskowych należy monitorowanie jakości prowadzonych przez państwo, czy spółki Skarbu Panstwa, inwestycji. Ten typ kontroli społecznej współgra z celem zakończonego własnie postępowania w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy i modernizacji PGE Elektrowni Turów.

Więcej>>
 

    Atom

Komisja Europejska rozważa udzielenie wsparcia dla budowy elektrowni atomowej

Jeśli Komisja Europejska zgodzi się na formę udzielenia pomocy publicznej dla Wielkiej Brytanii przy budowie elektrowni atomowej, podobny mechanizm mogłaby zastosować Polska. Taka decyzja ułatwiłaby negocjacje dotyczące finansowania realizacji pierwszej w naszym kraju takiej elektrowni.

Wiecej>>
 

Resort gospodarki zakończył prace nad programem jądrowym

Ministerstwo skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Przyjęcie PPEJ przez rząd ma uruchomić szereg innych działań w całym projekcie.

Więcej>>
 

Protest antyatomowy w Sopocie

17 grudnia ludzie z różnych organizacji wzięli udział w proteście zorganizowanym przez Małgosię Wyrwicz z Inicjatywy Antynuklearnej we współpracy z Tomkiem Borewiczem i Jaremą Dubielem z WIP oraz poparciem i uczestnictwem Zielonych.

Więcej>>
 

Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australii

Skupieni na elektrowniach atomowych mało wiemy o procesie wydobywania uranu - paliwa do nich, a jest on pełen toksycznej chemii i wyjątkowo dewastujacy środowisko. A jak widać bywa też niebezpieczny, jak elektrownie, które zasila.

Więcej>>
 

OZE tańsze, ale atom szybszy i skuteczniejszy w ubieganiu się o wsparcie – komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej

W październiku br. brytyjski rząd uzgodnił z koncernem EDF wsparcie dla dwóch nowych bloków jądrowych w elektrowni Hinkley Point C. Kontrakt wywołał poważne zaniepokojenie ekonomistów obawiających się negatywnego wpływu kontraktu na obciążenie rachunków konsumentów energii.

Więcej>>
 

    Łupki

Nowy minister środowiska, Maciej Grabowski, chce przyspieszenia wydobycia gazu łupkowego!?

Nowy minister ochrony środowiska wezwał do dokonania od dwustu do trzystu nowych odwiertów gazu łupkowego w ciągu najbliższych czterech lat. Stwierdził, że przyspieszenie tego procesu jest kluczowe dla uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji.

Więcej>>
 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Oblicza Energiewende – kolej w 100% na zielony prąd

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. (....) niemieckie koleje weszły w kolejną fazę własnej rewolucji energetycznej, włączając w nią swoich pasażerów. Zgodnie z niemieckim plakatem jeszcze nie pociągi, ale na razie pasażerowie mogą jeździć w 100% na energii ze źródeł odnawialnych.

Więcej>>


Urząd Regulacji Energetyki krytykuje projekt ustawy o OZE i broni prosumentów

W stanowisku do projektu ustawy o OZE z 12 listopada 2013 r. Urząd Regulacji Energetyki przedstawia wiele krytycznych uwag. Zdaniem URE, nowy projekt ustawy o OZE i przedstawiony w nim system wsparcia mnoży bariery, z którymi będą musieli zmierzyć się inwestorzy, jest niekorzystny dla rozwoju prosumenckiego rynku domowych instalacji OZE, a także preferuje dużych inwestorów planujących budowę instalacji OZE, bazujących m.in. na technologii współspalania określanej przez Urząd jako kontrowersyjna.

Więcej>>
 

Ekolodzy i pracodawcy chcą ustawy ws. efektywności energetycznej budynków

Koalicja Klimatyczna i Konfederacja Lewiatan wystosowały wspólny apel do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie wdrażania ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

Więcej>>
 

Politycy lewicy apelują o uchwalenie ustawy o OZE

Od 3 lat Polska nie wdraża unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii; domagamy się pilnego przyjęcia ustawy o OZE dla dobra polskiego społeczeństwa - mówili na konferencji w Sejmie m.in. Ryszard Kalisz, Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Dariusz Szwed.

Wiecej>>
 

Polskie zagłębie geotermalne - jesteśmy światową potęgą

Od kilku lat skupiamy się na możliwości eksploatacji gazu łupkowego, ale Polska znacznie większe zasoby ma w dziedzinie energii odnawialnej. Jeśli wierzyć szacunkom, jesteśmy europejską potęgą pod względem możliwości eksploatacji wód geotermalnych. Dlaczego więc nie korzystamy z tego bogactwa? Jak zwykle chodzi o pieniądze.

Więcej>>
 

Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny

Według Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych przeznaczonych zostanie zaledwie 0,61% środków RPO.

Więcej>>
 

Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 w województwie opolskim

Bezpośrednim impulsem do debaty była przentacja „Efektywność energetyczna – szansa i bariery”, którą przedstawił Szymon Liszka - Prezes Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Z ciekawej debaty wyniknął postulat: zamiast martwić się przyszłym deficytem energii i budową nowych elektrowni lepiej skupić się na jej oszczedzaniu i efektywnym wykorzystaniu. Z korzyścią dla zrównoważonego rozwóju, ochrony klimatu, bezpieczeństwo energetycznego i konkurencyjności gospodarki.

Więcej>>
 

    Wiatr

Energia wiatrowa bez wiatru i słoneczna bez słońca? To możliwe!

Główny problem z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia wiatrowa i słoneczna, są wahania w ilości dostarczanego do sieci prądu. Kiedy mocno wieje, prądu jest więcej niż potrzeba, a kiedy wiatru brak, jest go zbyt mało. Naukowcy z MIT wpadli na pomysł, jak sobie z tym poradzić.

Wiecej>>
 

Klimat

Polska wydaje 800 tys. zł rocznie na przekonywanie, że węgiel jest eko

Rząd wydaje 800 tys. zł na przekonanie unijnych urzędników, by zrezygnowali z ambitnego planu walki z globalnym ociepleniem. Polska od lat walczy z Unią o to, w jakim tempie kraje członkowskie Wspólnoty będą redukować emisję dwutlenku węgla, który ma duży wpływ na ocieplenie klimatu.

Więcej>>
 

Klimat zmienia się w oczach

Co kształtuje klimat? Jakie są mechanizmy, które decydują o efekcie końcowym? Peter Gleick, klimatolog, członek amerykańskiej National Accademy of Science, prezes Pacific Institute w Oakland przedstawia w swoim materiale jeden z nich.

Więcej>>
 

Klimatyczne kataklizmy najbardziej dotykają najbiedniejszych

Global ClimateRisk Index 2014, nowy raport oceniający wrażliwość na katastrofy klimatyczne, dowodzi, że to kraje rozwijające się ponoszą największe koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych. W 2012 r. listę najbardziej poszkodowanych państw otwierały Haiti, Filipiny i Pakistan. Zestawienie to nie bierze pod uwagę strat spowodowanych przez tajfun Hayian, który spustoszył centralne Filipiny w listopadzie br.

Więcej>>
 

Nowy gaz cieplarniany – siedem tysięcy razy silniejszy od CO2

Naukowcy z Wydziału Chemii University of Toronto odkryli, że PFTBA, stworzony przez człowieka związek mający wiele zastosowań przemysłowych, jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.

Więcej>>

Jak przygotować lądy na burzliwą przyszłość?

Dalszy wzrost temperatury powierzchni oceanów może spowodować, że cyklony tropikalne będą coraz częściej nawiedzać lądy. Nie wiemy, kiedy i gdzie uderzą ani jakie będą ich skutki. Wzbierające morze będzie się wdzierać coraz dalej na ląd. Społeczeństwo musi nauczyć się żyć w warunkach szybko zmieniającej się linii brzegowej na skutek sztormów i powodzi. W wielu miastach walka z czasem już się zaczęła.

Więcej>>
 

Polska w świecie cieplejszym o 4 st. Celsjusza

Jeśli obecny trend wzrostu emisji CO2 zostanie utrzymany, do połowy stulecia wzrosną one z 35 mld ton rocznie do 100 mld ton. Kontynuacja tego scenariusza doprowadzi do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku o 4°C. Oczywiście w roku 2100 temperatury nie przestaną rosnąć: do roku 2300 wzrost sięgnie 8°C.

Wiecej>>
 

Stanowa polityka klimatyczna

Czy polityka klimatyczna musi być sterowana centralnie? Tekst Rebeki Bertram, koordynatorki programu "Środowisko i Dialog Globalny" z biura Fundacji im. Heinricha Böella w Waszyngtonie, pokazuje, że nie jest to warunek konieczny. Amerykanie korzystając w doświadczeń krajów europejskich, tworzą własny system wspierania inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji CO2.

Więcej>>
 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
 

info

więcej
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
2015-10-15
Newsletter 09/2015
2015-09-14
Newsletter 08/2015
2015-08-10
Newsletter 07/2015
2015-07-11
Newsletter 06/2015
2015-06-09
Newsletter 05/2015
2015-05-07
Newsletter 04/2015
2015-04-20
Newsletter 02-03/2015
2015-02-23
Newsletter 01/2015
2015-01-01
Newsletter 12/2014
2014-12-11
Newsletter 11/2014
2014-11-10
Newsletter 10/2014
2014-10-26
Newsletter 09/2014
2014-08-30
Newsletter 08/2014
2014-08-08
Newsletter 07/2014
2014-07-20
Newsletter 06/2014
2014-06-20
newsletter 5/2014
2014-05-25
newsletter 4/2014
2014-04-08
newsletter 3/2014
2014-03-19
newsletter 2/2014
2014-03-07
newsletter 6/2013
2014-03-07
newsletter 7/2013
2014-03-07
newsletter 11/2012
2014-03-07
newsletter 12/2012
2014-03-07
newsletter 3/2013
2014-03-07
newsletter 8/2013
2014-03-07
newsletter 5/2013
2014-03-07
newsletter 4/2013
2014-02-11
newsletter 01/2014
2014-01-07
newsletter 12/2013
2013-12-23
newsletter 11/2013
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej