×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
29 lipca 2022
Pod Prąd
 

Pod prąd

lipiec-sierpień 2022

 
 
 
Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko
Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie działa
PGG: Webinar z udziałem władz Krobi
Kolejna konferencja z cyklu „Woda wspólne dobro, wspólny problem”. Zaproszenie do gminy Piotrków Kujawski
Sztuka i Antropologia w Opolnie-Zdroju
Reportaż o wysychaniu – Pojezierze Gnieźnieńskie wczoraj i dziś
1
Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko

Greenpeace wykazał przed NSA, że koncern ZE PAK należący do Zygmunta Solorza-Żaka nielegalnie wydobywa węgiel brunatny w odkrywce Tomisławice. Dzieje się tak wbrew postanowieniom organów ochrony środowiska i wyrokowi sądu, które nakazały spółce wykonanie dwóch raportów środowiskowych i uzyskanie decyzji środowiskowych dla budowy infrastruktury służącej do odpompowania wody z odkrywki.
Rzecznik koncernu bagatelizuje wyrok sądu i twierdzi, że NSA przypomina jedynie „konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w związku z wnioskiem Spółki. – Orzeczenie nie ma charakteru nakazowego i nie potwierdza jakichkolwiek naruszeń w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice”.
Zdaniem wygranych działaczy sprawa wygląda jednak diametralnie inaczej. Koncern nie tylko musi przeprowadzić wymaganą ocenę OOŚ, ale powinien przerwać wydobycie, gdyż prowadzone jest ono nielegalnie. Mimo braku sporządzenia raportów oraz braku decyzji środowiskowej, koncern rozbudował infrastrukturę. Planowane wydobycie ma trwać do 2024 r., co wywołało falę krytyki samorządów, które obawiają się szybszego zamknięcia zakładu górniczego. Teraz może się okazać, że do zamknięcia dojdzie jeszcze szybciej.

 https://www.lm.pl/aktualnosci/greenpeace-kontra-ze-pak-czy-wydobycie-wegla-jest-legalne
 https://www.wnp.pl/energetyka/ekolodzy-przypieraja-do-sciany-zygmunta-solorza,606051.html
 https://www.pb.pl/odkrywka-ze-pak-na-celowniku-1156743

^menu
2
Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie działa

Od 16 lipca 2022 do września 2022 nowy blok elektrowni Turów T 11 nie działa ze względu na kolejny remont. Przypomnijmy, że remonty, konserwacje, niespodziewane uszkodzenia bloku w postaci wyrwanej ściany, trwają już od roku, czyli w zasadzie od oddania go do użytku. Planowane i nieplanowane wyłączenia dotyczą też pozostałych bloków. „W żadnym wypadku nie grozi nam blackout” – przekonuje wicepremier rządu Jacek Sasin znany m.in. z drukowania kart wyborczych, które nigdy nie zostały użyte. Już rok temu, kilka tygodni po uruchomieniu bloku prasa donosiła o problemach bloku T 11. Do Bogatyni miały już kilka tygodni po uruchomieniu przyjeżdżać osoby odpowiedzialne za naprawę urządzenia. Blok już wtedy działał w trybie awaryjnym, a wszystkie funkcje automatyczne zostały wyłączone.
14 maja PGE GIEK wystawiła za nowy blok notę obciążeniową w wysokości ponad 560 mln zł dla konsorcjum wykonawców min z Mitsubishi Power Europe i Budimex’em „ z tytułu niedotrzymania wskaźnika dyspozycyjności bloku w pierwszym roku okresu gwarancji”. Wykonawcy odmawiają uznania noty i zapłaty.
Dane dotyczące nieaktywnego bloku:

 https://remit.gkpge.pl/#/all/event/energy/versions/TUR%204-11202104230924014a6
Wyłączenia dużych elektrowni w Polsce:
 https://www.money.pl/gospodarka/nagle-wylaczenia-21-elektrowni-jestesmy-na-granicy-blackoutu-6792788842912608a.html

^menu
3
PGG: Webinar z udziałem władz Krobi

Webinar pt. „ Projekt ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze - zagrożenia dla gmin, powiatów i społeczności lokalnych położnych na złożach paliw kopalnych i ich sąsiedztwie.
Społeczności gmin położnych terenach gdzie występują udokumentowane złoża kopalin takich jak węgiel brunatny są narażone na objęcie ich tzw. ochroną złoża, co w praktyce oznacza zablokowanie ich rozwoju. Intencje rządzących wyrażone m.in w przyjętej już w marcu br. Polityce Surowcowej Państwa PSP) oraz w planowanych zmianach w ustawie prawo geologiczne i górnicze (pgg) zmierzają m.in. do pozbawienia samorządów władztwa planistycznego, ograniczenia prawa własności obywateli oraz konstytucyjnego prawa społeczeństwa do czynnego udziału w ochronie środowiska. 5 maja br. Stowarzyszenie Samorządów Południowo Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja “Rozwój TAK - Odkrywki NIE” opublikowały wspólne stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze, zwracając uwagę na negatywnie skutki proponowanych zmian. 22 lipca br. obie organizacje zorganizowały otwarty webinar z udziałem mec. S. Czwojdy, autora krytycznej opinii prawnej ws pgg (uczestniczył ze swoja prezentacją w spotkaniu Koalicji RT-ON w Kiejszach) oraz Geologa powiatowego(starostwo Gostyń) pani Marii Wołcyrz. Omówili oni ww. zagrożenia oraz praktyczne aspekty zmian ustawy i tzw. „ochrony złóż kopalin” na przykładzie złóż węgla brunatnego położonych w płd. Wielkopolsce. Jedną z konkluzji webinaru było, że to co naprawdę należy chronić nie są z pewnością złoża węgla brunatnego a zasoby wody! Obawy ekspertów potwierdził Burmistrz Krobi Łukasz Kubiak. Jednym z gości webinaru, na zaproszenie Fundacji RT-ON, była posłanka Anita Sowińska, która po wcześniejszym zapoznaniu się ze stanowiskiem i opinią prawna ws pgg postanowiła podjąć działania by zablokować niekorzystne zmiany w prawie. Webinar odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Gostyniu oraz Miasta i Gminy Krobia.

^menu
4
Kolejna konferencja z cyklu „Woda wspólne dobro, wspólny problem”. Zaproszenie do gminy Piotrków Kujawski

Podczas czerwcowego spotkania Koalicji RT-ON z udziałem mieszkańców gmin położnych w rejonie odkrywki Tomisławice padł pomysł by siłami Fundacji RT-ON zorganizować konferencję dedykowaną problemom braku wody na terenach rolniczych, spowodowanych przez kopalnię węgla brunatnego oraz jej odpowiedzialności za ten stan. Po konsultacjach z Koalicjantami z regionu oraz zaproszeniu do współpracy Burmistrza Piotrkowa Kujawskiego, który patronuje wydarzeniu , możemy już oficjalnie ogłosić, że konferencja pt.: "Woda wspólne dobro, wspólny problem. Wpływ eksploatacji kopalin i zmian klimatu na zasoby wody na pograniczu Kujaw" odbędzie się 05.08.2022 od godz. 12:00 w miejscowości Nowa Wieś 28a, sala Ośrodka WTZ, gmina Piotrków Kujawski.
W programie: m.in. prezentacja hydrogeologa dr Sylwestra Kraśnickiego nt. Wpływu eksploatacji kopalin i zmiany klimatu na gospodarowanie zasobami wodnymi na pograniczu Kujaw i Wielkopolski a także osobna sesja ws wód podziemnych w rolnictwie oraz odpowiedzialności prawnej wobec sprawców zubożenia zasobów wody w regionach odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Ponadto opowiemy o małej retencji w rolnictwie oraz praktycznych aspektach rekultywacji terenów pokopalnianych.
Zapraszamy !

^menu
5
Sztuka i Antropologia w Opolnie-Zdroju

Tegoroczne działania w Opolnie-Zdroju i okolicach dobiegły końca. W Bogatyni i Opolnie od początku lipca przebywali studenci i profesorowie z katedry etnologii i antropologii kulturowej Uniewrsytetu Wrocławskiego. Następnie odbył się plener zorganizowany przez Biuro Usług Postartystycznych w Warszawie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fundacja Bęc Zmiana). Efekty badań i obserwacji dot. powiązań przyrody, krajobrazu i tożsamości omawiane były wraz z Izabelą Zygmunt, prof. Katarzyną Majbrodą oraz pisarzem Jakubem Małeckim podczas Festiwalu Góry Literatury.
Transmisję tej rozmowy można zobaczyć tutaj:

 https://www.facebook.com/FGL2022/videos/576250590789440/?extid=NS-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C-GK2C&ref=sharing

Podczas pleneru dzieci i młodzież z Opolna-Zdroju korzystała z działań artystycznych jak tkanie, malowanie tkanin, sitodruk, fotografia. Koleżanka Patrycja Stefanek zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego gotowania i zjadania zdrowych pyszności. Artyści z kolei upiększali okolicę, która od lat żyje w zawieszeniu nad krawędzią odkrywki, a gmina Bogatynia wydaje się nie inwestować w Opolnie w remonty domów, infrastruktury i nie tylko. Do tego świetlica wiejska jest zazwyczaj zamknięta i nie oferuje dzieciom regularnie otwartej przestrzeni, gdzie mogłyby się spotykać po szkole czy w czasie wolnym. Podczas pleneru miejscowość wyraźnie odżyła i wypiękniała. Artyści z BUP odnowili przystanek autobusowy. Ekipa wrocławska zbudowała z kolei ławkę, z której korzystać będą mieszkańcy. Drewno do ławki pochodzi ze starego domu kąpielowego „Łaźni Józefa” znanego z łaźni borowinowej. Nowa ławka nosi nazwę „Ławka Józefa” i w odróżnieniu od zeszłorocznej „Ławki pod lipą” będzie mogła „wędrować” po całej okolicy.

^menu
6
Reportaż o wysychaniu – Pojezierze Gnieźnieńskie wczoraj i dziś

Kolejny foto-reportaż na temat wysychania Pojezierza Gnieźnieńskiego. Temat jest nam znany głównie od strony technicznej. Ten materiał przypomina o ludzkich uczuciach czy wpływie krajobrazu na tożsamość miejsca i mieszkańców. Zachęcamy też do odwiedzenia miejscowości Przyjezierze, której nazwa wprost nawiązuje do wizualności. Co zastajemy tam dzisiaj?
„Dzisiaj o dawnej świetności przypomina jedynie główna ulica Przyjezierza. Wzdłuż niej stoją kolorowe stragany z pamiątkami. Turyści mogą kupić w nich wszystko: od breloczków, tablic z imionami, po maski z podobiznami Władimira Putina, Angeli Merkel czy Kim Dzong Una. Są też lokale ze świeżą rybą, pizzą czy kebabem. Dla poszukujących wrażeń ustawiono wesołe miasteczko z niewielkimi karuzelami.”

 https://wiadomosci.wp.pl/co-roku-znika-tu-jedno-jezioro-niszczymy-zasoby-w-barbarzynski-sposob-6790662584535776a

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Pod Prąd

1.    Wyrok NSA nie przesądza o przyszłości regionu zgorzeleckiego – PGE sędzią we własnej sprawie 2.    Wygaszanie Turowa jako „projekt optymalizacyjny”? 3.    (...)
czytaj całość
1. Turów staje się kulą u nogi – aktywa węglowe przeszkadzają w finansowaniu i ubezpieczaniu 2. Cichy gracz transformacji w regionie (...)
czytaj całość
1. PGE liczy, że do przedłużenia koncesji wystarczy aktualizacja decyzji środowiskowej 2. Stowarzyszenie z Konina apeluje do rządu o elektrownię atomową 3. (...)
czytaj całość
    1. PGE przegrywa w sądzie z Greenpeace – wolność słowa wyżej niż interesy koncernów     2. Dziwne Polaków rozmowy – (...)
czytaj całość
1. Konferencja w Libercu – Trójziemie dopiero się kształtuje 2. O transformacji i Turowie na Zielonych Dniach w Szklarskiej Porębie 3. Niemcy (...)
czytaj całość
    1. Droga do zatrudnienia po węglu – Wielkopolska liderem transformacji w Polsce     2. Bariera na granicy czesko-polskiej działa - (...)
czytaj całość
1. Wybory samorządowe przy odkrywkach PGE 2. Konin – wybory i rozmowy o pracy po węglu 3. Niepewność w Bełchatowie – górnicy (...)
czytaj całość
1. Jest wyrok w sprawie odkrywki Turów – transformacja potrzebna od zaraz 2. Kopalnia sprzyja osuwiskom – Niemcy mają problem 3. Poważne (...)
czytaj całość
więcej
2024-03-01
Pod prąd luty 2024
2024-01-30
Pod prąd styczeń 2024
2024-01-05
Pod prąd grudzień-styczeń 2023/2024
2023-12-11
Pod prąd listopad-grudzień 2023
2023-11-02
Pod prąd pażdziernik 2023
2023-10-02
Pod prąd wrzesień 2023
2023-09-03
Pod prąd sierpień 2023
2023-08-01
Pod prąd lipiec 2023
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej