×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 grudnia 2014
info
 

Newsletter 11/2014

listopad 2014

 

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o odkrywkowym trzęsieniu ziemi w okolicach Bełchatowa, podwójnym wyborczym sukcesie dotychczasowych antykopalnianych wójtów w gminach Brody i Gubin – Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego, a także o tym, że już prawie 50 polskich miast podjęło walkę z niską emisją (w tym dziale coraz więcej artykułów w związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką), o niepoczytalności tych, którzy budują elektrownie atomowe oraz o przyznaniu (jednogłośnym – spośród 121(!) zgłoszonych kandydatur) Ewie Podolskiej - dziennikarce Radia TOK FM pierwszej nagrody w konkursie "Dziennikarze dla klimatu", m.in. za współtworzone z EKO-UNIĄ audycje.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Odkrywkowe trzęsienie ziemi w okolicach Bełchatowa

W ostatni dzień listopada pod Bełchatowem zatrzęsła się ziemia. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tąpnięcie było spowodowane działalnością kopalni odkrywkowej. Siłę wstrząsów oceniano na 4,3 w skali Richtera, a hipocentrum (ognisko trzęsienia) znajdowało się na głębokości 10 km.

Komentarz redakcji:
To kolejny przykład "taniego węgla brunatnego", bo przecież wszystkie koszty związane z tym trzęsieniem, koszty działania Centrum Kryzysowego, ewentualne straty w majątku mieszkańców, a przede wszystkim sprawdzenie całej odkrywkowej infrastruktury – maszyn, urządzeń, linii przesyłowych, szczelności zbiorników osadowych, stabilności wyrobisk i hałd – to ogromne koszty zewnętrzne radykalnie zwiększające cenę tego rzekomo taniego paliwa.
Więcej>>

Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski

Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", zakończona apelem jej uczestników skierowanym do Pani Premier Ewy Kopacz.
Więcej>>

Anna Dziadek. Kopalni nie chciała, proces wygrała

(źródło: Kalina Stawiarz, zielonagora.gazeta.pl)
Anna Dziadek ze Stowarzyszenia "Nie Kopalni Odkrywkowej" przeczytała w biuletynie zwolenników kopalni nad Nysą, że też jest "za". Organizacji sponsorowanej przez PGE wytoczyła proces wyborczy. I wygrała 5 tys. zł.

Proces mógł się toczyć w szybkim trybie wyborczym, bo Anna Dziadek startowała do sejmiku w okręgu żarsko-krośnieńskim.
- Żałuję, że nie możemy wydać klauzuli natychmiastowej wykonalności. To informacja nieuczciwa, nieprawdziwa i nierzetelna. Tak nie powinno się prowadzić kampanii wyborczej - komentował sędzia Zbigniew Woźniak w zielonogórskim sądzie okręgowym.
Więcej>>

Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!

Wywiad z Anną Dziadek - mieszkanką gminy Brody - działającą w Stowarzyszeniu "Nie Kopalni Odkrywkowej", aktywistką ruchu na rzecz województwa lubuskiego opartego o odnawialne źródła energii i energetykę obywatelską.
Więcej>>

"W temacie spotkania" (10.09.2014) zwolenników kopalni z ministrem Piechocińskim

(źródło: Fundacja Frank Bold)
Ponieważ tuż po spotkaniu, ukazały się entuzjastyczne artykuły w GazecieTygodniowej (LINK JPEG) oraz Gazecie Lubuskiej (LINK JPEG), postanowiliśmy dowiedzieć się co tak naprawdę zostało powiedziane podczas spotkania polityków i urzędników województwa lubuskiego z ministrem Piechocińskim.
Więcej>>

Poparcie naukowców dla zrównoważonego rozwoju w gminach Gubin i Brody

“Znając starania wójtów gmin Brody i Gubin, Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego wspieramy ich działania na rzecz rozwoju ich gmin. Dziś, w XXI wieku najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i tworzenie nowych miejsc pracy są inwestycje w efektywność energetyczną i rozproszone, odnawialne źródła energii” – napisali w swoim poparciu przed drugą turą wyborów znani naukowcy: prof. Ludwik Tomiałojć, prof. Jan Popczyk i dr Michał Wilczyński.
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 13 (20) / 2014

W numerze m.in. o podwójnym wyborczym sukcesie dotychczasowych antyodkrywkowych wójtów w gminach Brody i Gubin – Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego i o tym, że zaraz potem - zastanawiający zbieg okoliczności - spółka celowa PGE Gubin, która miała przygotować odkrywkową inwestycję przy polsko-niemieckiej granicy, przestała istnieć.
Więcej>>

Pod Prąd - Informator lubuski 11 (18) / 2014

W numerze m.in. o skali odkrywkowej degradacji niemieckich Łużyc, gdzie "zniknęło" już 136 (!) wsi i szwedzkiej nadzei dla tego regionu – prawdopodobnym całkowitym wycofaniu się Vattenfallu z "brunatnego przemysłu" na terenie Niemiec.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014 (tłumaczenie)
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

W tym numerze m.in. o korzystnej dla samorządów lokalnych decyzji Bundesratu. Teraz, zgodnie z filozofią społecznego rozproszenia korzyści z produkcji energii odnawialnej, większa część podatku dochodowego od wiatraków pozostanie w gminach, w których stoją.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 22 października 2014 (tłumaczenie)
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

W numerze m.in. o liście prezesów związków rolników Brandenburgii i Saksonii skierowanym do nowego szwedzkiego premiera Stefana Löfvena. Prezesi zapewnili go o wsparciu przez sektor niemieckiego rolnictwa jego krytycznej wobec łużyckiego węgla brunatnego (czyli szwedzkiego Vattenfallu) polityki.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Ile zdrowia kosztuje nas trujący przemysł

(źródło: wyborcza.pl)
W latach 2008-2012 koszty zdrowotne zanieczyszczeń powietrza wyniosły w Europie od 329 mld do przeszło 1 bln euro. Sama Polska zapłaciła w tym okresie 45-135 mld euro.Poważniejsze straty od nas ponieśli tylko Niemcy, których gospodarka jest jednak aż siedmiokrotnie większa od naszej. Takie wyliczenia przedstawiła właśnie Europejska Agencja Środowiska (EEA).
Więcej>>

Chwila prawdy dla śląskiego górnictwa

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Po fiasku programu emisji obligacji na międzynarodowych rynkach są dwa wyjścia: radykalny plan restrukturyzacji kopalń albo podsypanie kasy przez rząd. To pierwsze może uratować Kompanię Węglową, to drugie tylko przedłuży jej agonię.
Więcej>>

Słaby węgiel zabija Polaka. Czym naprawdę oddychamy

(źródło: wyborcza.biz)
Od dekady w składach węgla w Polsce jako opał można sprzedawać niemal wszystko. W efekcie mamy najgorsze powietrze w Europie, a pośrednio - olbrzymią liczbę przedwczesnych zgonów.
Więcej>>

NGO: trzeba odchodzić od paliw kopalnych

(źródło: energetyka.wnp.pl)
Wiele najważniejszych organizacji pozarządowych podkreśliło w niedzielę po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) potrzebę stopniowego odchodzenia przez rządy od paliw kopalnych.
Więcej>>

Atom, węgiel czy… normalność?

(źródło: Andrzej Ancygier, chronmyklimat.pl)
Zgoda Ewy Kopacz na – jakby nie było – ambitny cel redukcji emisji o „co najmniej 40 proc.” jest ogromnym krokiem w dobrym kierunku. Teraz najważniejsze pytanie to: jak te cele redukcji emisji osiągnąć?
Więcej>>

Elektrownia Północ na sprzedaż?

(źródło: stopep.org/pl)
Decyzja inwestora potwierdza to, o czym organizacje społeczne mówiły od dawna. W dobie ochrony klimatu i błyskawicznego rozwoju energetyki odnawialnej budowa elektrowni węglowych już się nie opłaca – mówi Radosław Ślusarczyk, przedstawiciel koalicji Stop Elektrowni Północ.
Więcej>>

Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?

Szwedzki, państwowy koncern Vattenfall przeanalizuje możliwość sprzedaży w Niemczech kopalń węgla brunatnego i elektrowni nim opalanych. To efekt decyzji nowego szwedzkiego rządu (z udziałem Zielonych), który nakazał tej firmie skoncentrowanie się na odnawialnych źródłach energii.
Więcej>>

Tylko przemysł niskowęglowy da Europie konkurencyjność

(źródło: biznesalert.pl)
Z udziałem ekspertów z Warszawy, Berlina i Londynu młodzi Polacy dyskutowali w trzech językach o zrównoważonym rozwoju, bezpieczeństwie energetycznym i pakiecie energetyczno-klimatycznym po 2020 roku na weekendowych warsztatach organizowanych przez Young Polish International Network we współpracy z Ambasadą RFN w Warszawie.
Więcej>>

Życie w cieniu inwestycji PGE

(źródło: niedlakopalni.pl)
Polecamy interesujący artykuł pt: "Zero słońca i ciągła mżawka. Mieszkańcy Brzezia nie chcą żyć dłużej w cieniu elektrowni", na temat inwestycji prowadzonej przez PGE Elektrownia Opole, oddział PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (PGE GIEK), która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE (ile spółek! ile zarządów! ile rad nadzorczych! ile funduszy!).
Więcej>>

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu otwarty

(źródło: gazetawroclawska.pl)
Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” powstał w byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu.
W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej swoje siedziby będą miały instytucje kultury.
Więcej>>

Wałbrzych - opowieść o mieście, które rozwinęło się i upadło przez węgiel

(źródło: gazeta.pl/wroclaw)
W latach 30. ubiegłego wieku tysiące wałbrzyskich górników z dnia na dzień traciło pracę, zasilając szeregi bezrobotnych, a wszystkiemu winny był Wielki Kryzys. 60 lat później historia się powtórzyła, ale wówczas zamknęła za sobą górniczy rozdział dziejów miasta.
Więcej>>

Ziemia przeklęta

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Jest pewne miejsce na świecie, na temat którego niejeden z nas, znalazłszy się tam, powiedziałby, że wieje grozą, że to ziemia przeklęta, na której nie istnieje życie. Te miejsce to Syncrude – największa na świecie kopalnia odkrywkowa piasków roponośnych, znajdująca się w kanadyjskiej prowincji Alberta.
Więcej>>

Atom

Ponad połowa Polaków przeciwna elektrowni atomowej

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Najnowsze wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS wskazują, że aż 50,5 procent Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni a zaledwie 39,7 procent społeczeństwa popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Więcej>>

Budowa nowych elektrowni atomowych, pomijając ryzyko z tym związane, świadczy o finansowej niepoczytalności

(źródło: krytykapolityczna.pl)
Rozmowa z Rebeccą Harms – niemiecką polityk, posłanką do Parlamentu Europejskiego (po raz trzeci), współprzewodniczącą frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego.
Więcej>>

Niepewna przyszłość energii atomowej

(źródło: Rafał Tomański, rp.pl)
W ciągu ostatniej dekady średni koszt wytworzenia kilowata energii z atomu wzrósł z 1 tys. do 8 tys. (!) dolarów.
Więcej>>

Ostatnie spojrzenie na Czarnobyl – reportaż fotografa Arkadiusza Podniesińskiego o projekcie „Strefa 4K”

(źródło: podniesinski.pl)
Arkadiusz Podniesiński fotografuje Czarnobylską Strefę Wykluczenia od ośmiu lat. Paradoksalnie, katastrofa doprowadziła do rozwoju ekosystemu. Wysiedlenie ludzi z zony sprawiło, że zwiększyła się liczebność wielu zwierząt – w tym choćby wilka, jelenia, dzika, niedźwiedzia, łosia czy rysia. W strefie żyją nawet konie Przewalskiego.
Więcej>>
A także>>

Niska emisja 
(w tym dziale coraz więcej artykułów w związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką – Zapraszamy, Redakcja)

Prawie 50 polskich miast podjęło walkę z niską emisją

(źródło: wfosigw.wroclaw.pl)
800 mln złotych zaoferowały Wojewódzkie (i narodowy) Fundusze Ochrony Środowiska samorządom zdeterminowanym, by walczyć o czystsze powietrze w swoich regionach.
Więcej>>

Niska emisja – Twoje życie jest krótsze o 9 miesięcy

(źródło: chronmyklimat.pl)
Z Andrzejem Jagusiewiczem – Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska rozmawia Piotr Siergiej.
Więcej>>

Krakowski Alarm Smogowy pisze list do Kopacz i apeluje o zmianę prawa

(źródło: wiadomosci.onet.pl)
Krakowski Alarm Smogowy napisał list do premier Ewy Kopacz, w którym apeluje o wprowadzenie norm jakości węgla.
Więcej>>

Słaby węgiel zabija Polaka. Czym naprawdę oddychamy

(źródło: wyborcza.biz)
Od dekady w składach węgla w Polsce jako opał można sprzedawać niemal wszystko. W efekcie mamy najgorsze powietrze w Europie, a pośrednio - olbrzymią liczbę przedwczesnych zgonów.
Więcej>>

Smog zabiera inteligencję i pieniądze

(źródło: kampaniespoleczne.pl)
Brak smogu to wyższy iloraz inteligencji u małych krakowiaków, 740 mln złotych oszczędności oraz 400 zgonów rocznie mniej - informują hasła kampanii przygotowanej na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>

Hałas i chmura zanieczyszczeń

(źródło: dziennikpolski24.pl)
Psy, zwierzęta o bardzo wyostrzonych zmysłach, odczuwają negatywne aspekty wielkomiejskiego życia jeszcze silniej niż my.
Więcej>>

Smog zagraża zdrowiu i życiu. Kto jest w grupie ryzyka?

(źródło: fakty.interia.pl)
Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala MSW w Krakowie:- Szczególnie zagrożone są, wbrew pozorom, nie tylko małe dzieci i kobiety w ciąży, ale także ludzie starsi.
Więcej>>

Zagrożenie dla zdrowia z przytulnego kominka

(źródło: dw.de)
Jens-Uwe Voss, z zawodu toksykolog, nie mieszka w żadnym ośrodku przemysłowym, tylko na skraju Schwarzwaldu. Mimo to, kiedy w chłodne zimowe dni biega, czuje w powietrzu cząsteczki pyłu. – Widać dym wznoszący się z kominów. Pachnie spalonym drewnem – mówi Voss.
Więcej>>

Smog i dymy znowu paraliżują Chiny

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Smog i mgły zawisły nad znaczną część wschodnich Chin, co zauważył m.in. satelita Aqua. Sytuacja – jak określają władze – jest poważna, a wszystko przez rolników, którzy o tej porze roku spalają resztki roślin, by przygotować swoje pola na zimę.
Więcej>>

Łupki

Minister Środowiska przedstawił uwagi do specustawy węglowodorowej

(źródło: gazlupkowy.pl)
Minister Środowiska Maciej Grabowski przedstawił kilka uwag do projektu specustawy w sprawie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdaniem ministra Grabowskiego należy przede wszystkim zadbać o ochronę środowiska.

Komentarz redakcji:
Jak na Ministra Środowiska (!) bardzo odkrywcze.
Więcej>>

W Pensylwanii wiercą i poszukają łupków gdzie się tylko da

(źródło: Tomasz Ulanowski, wyborcza.pl)
Gaz łupkowy dzieli Amerykanów. Czy podzieli też Polaków?
- Blokowaliśmy ich przez 400 dni, to był najdłuższy protest nowoczesnej Europy - śmieje się Barbara Siegieńczuk, jedna z aktywistek z Żurawlowa. Niewielka wieś na Zamojszczyźnie zasłynęła tym, że latem miejscowi przegnali Chevron - amerykańską korporację zajmującą się wydobyciem gazu i ropy na całym świecie.
Więcej>>

Niemcy podtrzymują decyzję o zakazie szczelinowania hydraulicznego

(źródło: gazlupkowy.pl)
Niemcy nie zamierzają odstąpić od wprowadzenia zakazu stosowania szczelinowania hydraulicznego.
Więcej>>

Gaz łupkowy w Wielkiej Brytanii. Rząd stworzy fundusz z przychodów

(źródło: money.pl)
Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) zapowiedział stworzenie funduszu na kształt norweskiego funduszu naftowego. Będzie on zasilany przychodami z wydobycia gazu łupkowego.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Wiatr zmian

(źródło: tvn24.pl)
Jest takie miejsce w Polsce, które nie potrzebuje węgla, to Kisielice. Tym zdaniem rozpoczyna się ten materiał filmowy – opowieść o samowystarczalnej energetycznie warmińskiej gminie.
Więcej>>

Magazyny energii – prognoza dziesięciokrotnego (!) wzrostu do 2018

(źródło: chronmyklimat.pl)
Analitycy energetyczni prognozują, że w ciągu najbliższych czterech lat całkowity potencjał domowych systemów do magazynowania energii wzrośnie z 90 MW do 900 MW. Zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Australii.
Więcej>>

Europejskie Centrum Solidarności zasilane pompami ciepła

(źródło: portpc.pl)
Centrum jest doskonałym przykładem obiektu, w którym nowoczesna technologia wygrywa z rozwiązaniami tradycyjnymi, przynosząc oszczędności.
Więcej>>

Mamy duże pole do wzrostu efektywności energetycznej w gospodarce

(źródło: energiajutra.eu)
W perspektywie 20 lat ceny surowców nie powinny negatywnie oddziaływać na ceny energii. Większy na nie wpływ będzie natomiast miała polityka klimatyczna Unii Europejskiej, efektywność energetyczna oraz dynamika wzrostu gospodarczego - oceniają bank DNB i Deloitte w raporcie „Kierunki 2014" o sytuacji w polskim sektorze energetycznym.
Więcej>>

Jak płacić taniej za prąd

(źródło: energiajutra.eu)
Statystyczna polska rodzina wydaje ponad jedną trzecią domowego budżetu na opłaty związane z życiem i energią. Niestety, ten koszt nie będzie maleć. Dlatego w obliczu rosnących cen prądu warto postawić na jego własną produkcję.
Więcej>>

Apel ekologów do marszałków

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Polska Zielona Sieć wciąż liczy na to, że z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 będzie można finansować ocieplanie budynków jednorodzinnych.
Więcej>>

Energię będziemy wytwarzać sami

(źródło: Marcin Piasecki, rp.pl)
Rewolucja energetyczna dotrze również do Polski. Tylko jakiś administracyjny zakaz może spowolnić rozwój tego, co w olbrzymiej skali wprowadza większa część Europy – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".
Więcej>>

Nowoczesność w portfelu i ciepło w oszczędnym domu

(źródło: tvn24.pl)
Sposoby polityków na uchronienie Ziemi przed ekologiczną katastrofą są niezwykle skomplikowane i drogie. Ale o świat może dbać też na nieco innym poziomie. Prościej i taniej. Reporterka "Czarno na białym" została zaproszona do energooszczędnego domu. I ta wizyta podniosła temperaturę powietrza. Bo w takim domu wykorzystuje się wszystko, co może emitować ciepło. Ekipę telewizyjną też.
Więcej>>

Słońce

Otwarcie mikroelektrowni słonecznej w Raszówce

(źródło: istotne.pl)
Na dachu szkoły podstawowej w Raszówce słońce produkuje prąd, a najważniejsze, że dzieci to widzą. "Słoneczną elektrownię" otworzyli wójt Gminy Lubin Irena Rogowska oraz dyrektor Fundacji Greenpeace Polska Robert Cyglicki.
Więcej>>

Kolejne rekordy sprawności ogniw fotowoltaicznych

(źródło: gramwzielone.pl)
Czołowi chińscy producenci ogłosili nowe rekordy sprawności wyprodukowanych przez siebie krystalicznych ogniw fotowoltaicznych.
Więcej>>

Chile – 70 MW farma fotowoltaiczna będzie sprzedawać energię bez wsparcia i dopłat

(źródło: chronmyklimat.pl)
Projekt o nazwie Salvador jest największą na świecie farmą fotowoltaiczną, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na w pełni konkurencyjnym rynku spot - bez gwarancji stałej ceny czy preferencyjnych dopłat.
Więcej>>

Chińczycy chcą zainwestować 1 mld dol. na rosyjskim rynku fotowoltaicznym

(źródło: gramwzielone.pl)
Chińczycy robią konkurencję rosyjskim deweloperom farm fotowoltaicznych.
Więcej>>

Wiatr

Energetyka wiatrowa krytycznie o projekcie ustawy o OZE

(źródło: farmer.pl)
Wejście w życie ustawy o OZE w obecnej formie spowolni rozwój energetyki wiatrowej i zagrozi celowi udziału energii odnawialnej w 2020 r. dla Polski - ocenia branża.
Więcej>>

Serwerownia Google w Holandii będzie zasilana energią wiatrową

(źródło: gramwzielone.pl)
Energia z farmy wiatrowej zasili budowane za 600 mln euro centrum serwerowe Googla, które zostanie uruchomione w pierwszej połowie 2016 r. w holenderskim mieście Eemshaven.
Więcej>>

IKEA kupiła ogromny projekt farmy wiatrowej w Teksasie

(źródło: gramwzielone.pl)
IKEA kupuje farmy wiatrowe od kilku lat. W sumie posiada w 9 krajach działające lub planowane do uruchomienia elektrownie wiatrowe w ilości 279 sztuk, a do końca przyszłego roku inwestycje IKEI w sektorze energii wiatrowej mają sięgnąć 1,9 mld dolarów.
Więcej>>

Klimat

Ewa Podolska laureatką nagrody "Dziennikarze dla klimatu 2014"
(m.in. za współtworzone z EKO-UNIĄ audycje)

(źródło: mobi.agora.pl)
19 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie Ewa Podolska - dziennikarka Radia TOK FM odebrała z rąk byłego ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego I nagrodę w konkursie "Dziennikarze dla klimatu", organizowanym wspólnie przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, przy wsparciu Ambasady Niemiec. Jury przyznało tę nagrodę jednogłośnie – spośród 121(!) zgłoszonych kandydatur. Publicystkę doceniono za dwa cykle audycji: "Rozmowy o klimacie" oraz "Energia dla klimatu" (ten właśnie cykl EKO-UNIA współtworzy).
Więcej>>

USA i Chiny przedstawiły nowe cele redukcji gazów cieplarnianych. "Najważniejsza deklaracja w historii"

(źródło: wyborcza.pl)
USA i Chiny przedstawiły w Pekinie nowe cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Barack Obama zapowiedział redukcję o 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu z poziomem z 2005 roku. - To najważniejsza w historii dwustronna deklaracja klimatyczna - komentują eksperci.
Więcej>>

Historyczny moment: USA i Chiny podpisały porozumienie klimatyczne

(źródło: chronmyklimat.pl)
Chiny i USA wyznaczyły nowe cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Choć deklaracje Chin nie są ambitne, to najważniejsza w historii dwustronna umowa klimatyczna.
Poniżej najważniejsze ustalenia tej potajemnie wynegocjowanej umowy:
Więcej>>

Konferencja klimatyczna COP20 w Limie - perspektywa krajów rozwijających się

(źródło: chronmyklimat.pl)
Już 1 grudnia rozpoczyna się oenzetowska konferencja klimatyczna COP20. To statni duży przystanek przed przyszłorocznym szczytem w Paryżu, gdzie powstanie nowy klimatyczny traktat.
Więcej>>

Raport IPCC: Do 2100 r. musi nastąpić całkowita redukcja emisji gazów cieplarnianych

(źródło: polskatimes.pl)
Dokument, zbierający ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty w sobotę po całonocnych rozmowach i zaprezentowany w niedzielę na konferencji w stolicy Danii, Kopenhadze. Podkreślono w nim, że zmiany klimatyczne są udowodnionym faktem, a winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek.
Więcej>>

Subsydia na poszukiwanie paliw kopalnych rzędu 88 mld rocznie (!) – tak kraje rozwinięte realizują politykę klimatyczną

(źródło: chronmyklimat.pl / The Guardian)
Poszukiwania ropy, węgla i gazu finansują rządy USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Australii. Wbrew apelom klimatologów i wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Więcej>>

Zielony Fundusz Klimatyczny: niemal 10 mld dolarów na pomoc krajom najbiedniejszym

(źródło: chronmyklimat.pl)
Mamy już deklaracje większość krajów rozwiniętych. Sumują się do 9,3 mld dolarów – wobec oczekiwanych 10 mld. Deklaracja Polski w grudniu.
Więcej>>

Parada nonsensu

(źródło: naukaoklimacie.pl)
Z końcem roku zaprosimy czytelników Nauki o Klimacie do konkursu na „Klimatyczną bzdurę roku”. Już dziś widzimy, że konkurencja będzie w tym roku wyjątkowo ostra.
Oto próbka – urzekająca wypowiedź Zbigniewa Ziobry, prezesa Solidarnej Polski: "Dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych."
Więcej>>

Wyjątkowo ciepły tydzień listopada na zdjęciach NASA

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Pierwszy tydzień listopada przyniósł nam temperatury znacznie wyższe niż wskazywała na to norma wieloletnia. Ale jak się nietrudno domyśleć tam, gdzie było ciepło, gdzie indziej panowały znacznie niższe temperatury. Widać to chociażby po powyższej mapie.
Więcej>>

Zmiany klimatyczne oznaczają poważne problemy dla alergików

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Ocieplenie klimatu sprawi, że okres pylenia traw i innych niebezpiecznych alergenów znacznie się wydłuży i staną się również bardziej intensywne – wynika z badania opublikowanego w PLoS ONE.
Więcej>>

Puszcza Amazońska traci zdolność regulowania klimatu. Szybciej, niż zakładali naukowcy

(źródło: chronmyklimat.pl)
Klimat zmienia się powoli. Do czasu – istnieją bowiem progi, za którymi poszczególne elementy systemu klimatycznego ulegają szybkiej i drastycznej przemianie. Dotyczy to zarówno lodów Arktyki, raf koralowych, jak i Puszczy Amazońskiej.
Więcej>>

Czy to już koniec alpejskich rzek?

(źródło: wwf.pl)
Okazuje się, że już tylko jedna na 10 alpejskich rzek zachowała się w stanie nienaruszonym, zapewniającym odporność na zmiany klimatu i utrzymanie odpowiedniego poziomu wód.
Więcej>>

Zmiany klimatu najbardziej zagrażają kawie i kakao

(źródło:krolowa-superstar.blog.pl)
Ze względu na zmiany klimatu, niektóre pokarmy jeszcze dziś w powszechnym użyciu, tj. fasola, czekolada, kawa, kakao i wino mogą stać się wkrótce rzadkością – przestrzegają europejscy naukowcy.
Więcej>>

Filipiny pamiętają o ofiarach w rocznicę przejścia tajfunu Hayian

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Świece oświetliły filipińskie miasto Tacloban, które zostało najbardziej zdewastowane przez tajfun Hayian 8. listopada 2013 r. – informuje agencja Reuters. Żywioł, jeden z najpotężniejszych w historii meteorologii, zabił rok temu co najmniej 6,3 tys. oraz spowodował straty materialne sięgające kilkudziesięciu miliardów dolarów.
Więcej>>

NASA zamierza walczyć z podnoszącym się poziomem morza

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Nowe badania wykazały, że wzrastający poziom morza w ciągu najbliższych 30 lat stanowi poważne zagrożenie dla wybrzeży.
Więcej>>

Bieg niepodległości energetycznej 2014

Po raz drugi Młodzieżowa Sieć Klimatyczna zorganizowała Bieg niepodległości energetycznej.
Więcej>>

Polski sukces na szczycie klimatycznym okaże się porażką? "Kilkanaście lat beztroski będzie trzeba szybko nadrobić"

(źródło: tvn24.pl)
Unijne ulgi się skończą, a polska energetyka wymaga modernizacji.
Więcej>>

Klimatyczny protest "ludzkich strusi" na plaży w Sydney

(źródło: radiopik.pl)
"Fakt, że Tony Abbott odmówił włączenia problematyki zmian klimatycznych do agendy G20 i wyraźne próby jego rządu w celu zduszenia sektora energii odnawialnej pokazują, że jest on zdeterminowany, by w najważniejszej kwestii naszych czasów chować głowę w piasek" - oświadczył organizator manifestacji Eden Tehan.
Więcej>>

Dariusz Szwed i Korwin-Mikke o świeżym powietrzu i zmianach klimatu

Zapraszamy do obejrzenia (do 18:18)
Więcej>>

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej