×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

25 maja 2014
info
 

newsletter 4/2014

kwiecień 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujący zestaw artykułów, relacji i dokumentów dotyczących polskich i zagranicznych problemów energetyczno-klimatycznych. Konflikt ukraińsko-rosyjski jest, niestety, ciągłym i smutnym impulsem do bardzo ważnej dyskusji o polityce energetycznej – Polski i Unii Europejskiej. Spektrum pomysłów, koncepcji i recept – co robić? - jest ogromne. "Dobrym" tego przykładem są wycinane przez naszego premiera hołubce. Od marzycielskiej unii energetycznej, po instrumentalno-wyborczą apologię polskiego węgla i przymuszanie polskich spółek energetycznych (spółek prawa handlowego!), by, narażając siebie na więzienie, a akcjonariuszy na straty, ratowały i kupowały "polskie złoto". Tak jakby "złoty Amber" nie był wystarczającym ostrzeżeniem przed mamieniem ludzi i budowaniem "fałszywych piramid". Na szczęście, co także relacjonujemy, i w Polsce, i na świecie kręci się coraz więcej wiatraków, a na dachach, i nie tylko, "łapią słońce" nowopowstające fotoinstalacje.

Zapraszamy do inspirującej lektury,

A zaczynamy od bardzo miłej informacji.
Nasz Przyjaciel i Kolega, Krzysztof Smolnicki - Prezes Fundacji EkoRozwoju (http://www.fer.org.pl/) został wybrany Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii!

Krzysztof, przyjaciel Ziemi, Przyrody i Środowiska ze wszech miar na to zasłużył.
Broniąc bioróżnorodności świata sam jest różnorodny.
Energiczny i spokojny, swobodny i zdyscyplinowany, ruchliwy i kontemplacyjny,
gadający, ale i uważnie słuchający, uparty, ale otwarty i elastyczny,
a jako szef bardzo inspirujący, ale bez pychy kierowania i kontrolowania.
Praca z nim to wysiłek i satysfakcja, trud i sanatorium w jednym.
Z serca gratulujemy i tak trzymać, Krzysztofie!

Więcej o licznych działaniach Krzysztofa Smolnickiego pisze Radosław Gawlik, jego wieloletni przyjaciel i druh na ścieżkach ekologii:
http://fer.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=15&art=208

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

„Pod Prąd” - Informator lubuski 5 (12) / 2014

W tym numerze Informatora Lubuskiego - "Pod prąd" m.in. o razpaczliwej desperacji ludzi zagrożonych odkrywkami. 60-letniemu mieszkańcowi wsi Boguszyczki, gm. Wierzbinek w Wielkopolsce, chciano zabrać jego miejsce na ziemi – dom i gospodarstwo. Oczywiście, jak wcześniej innym mieszkancom, za zgodę na wysiedlenie miano mu zapłacić odszkodowanie. Ale on go nie chciał. Chciał zostać na swoim. Dlatego obstawiony butlami z gazem groził, że się podpali.

Na szczęście inne materiały w tym Informatorze nie są aż tak dramatyczne, choć też nie wesołe.

Więcej>>

Poniżej, publikujemy trzy (przetłumaczone) kwietniowe numery Węgla Łużyckiego wydawanego przez naszych niemieckich przyjaciół borykających się z podobnymi do naszych odkrywkowymi problemami.
Robimy to z solidarności i szacunku do wspólnej, ponadgranicznej wielowiekowej tradycji , w szczególności dla serbołużyckiej kultury i języka, których chcemy i musimy bronić.

Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

1,5 tys. osób uratowano przed wysiedleniem, które przyniosłoby powięszenie odkrywki w kopalni Garzweiler II. To dobry znak również dla Łużyc.

„Pomimo istniejącego planu dotyczącego kopalni Garzweiler II czerwono-zielona koalicja (SPD – Zieloni - przyp. tłum.) przyczyniła się do znacznego zmniejszenia kopalni. Oznacza to, że zmiana nawet już przyjętego planu jest możliwa. W przypadku zagrożonych wsi na terenie Łużyc, plan nie jest jeszcze zatwierdzony. Najwyższy czas na zmianę myślenia również w Brandenburgii i Saksonii” – mówi René Schuster z GRÜNE LIGA.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Przed tygodniem Urząd Landowy ds. Środowiska, Zdrowia, Konsumentów zamknął, niedawno z pompą otwierany kanał "Koschener Kanal". Doszło do zanieczyszczenia go "zatrutymi" wodami z kopalni i do śnięcia ryb.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

„Przesiedlenia, które miałyby się odbyć wbrew woli mieszkańców, nie będą społecznie akceptowane, także po umowie z Vattenfallem” – komentuje René Schuster ze stowarzyszenia ekologicznego GRÜNE LIGA. Ludzie w Proschim w referendum oświadczyli wyraźnie, że nie chcą się przenieść do Terpe. Takie samo zdanie wyraził związek rolników, który nie będzie mógł utrzymywać ponad 80 miejsc pracy, jeżeli będzie się mu nadal usuwać grunt spod nóg.
A Thomas Burchardt, przedstawiciel serbołużyckiej mniejszości powiedział: „Związek Domowina opowiedział się przeciwko powstaniu nowych kopalni we wrześniu 2013 r. Z doświadczenia wiemy, że przesiedlenia mniejszości serbołużyckiej prowadzą do dezintegracji i tak już słabej grupy kulturowej.”

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Kopalnie bez dna

Energetyka węglowa i przemysł wydobywczy, odbierane powszechnie jako najtańsze źródła energii, to w rzeczywistości studnie bez dna. Jest to również potężny obszar społeczny objęty różnorodnymi przywilejami – pisze publicysta Michał Olszewski.

Więcej>>
 

Europa na smyczy Putina

Rekomendujemy przeczytanie świetnego tekstu Macieja Muskata - Dyrektora Greenepeace Polska.
A w tekście m.in. - "Świadome bądź nieświadome działanie przeciwko ambitnej polityce energetycznej Unii Europejskiej to utrzymywanie smyczy, którą dzierży w rękach prezydent Putin oraz inni liderzy tych państw, których gospodarka opiera się na eksporcie paliw kopalnych."

Więcej>>
 

Unia Europejska przedłuża żywotność największego truciciela w Europie
w chwili gdy naukowcy wzywają do wycofywania się z węgla

EKO-UNIA wraz z innymi organizacjami uczestniczy w proteście przeciwko krętactwom Elektrowni Bełchatów.

Więcej>>
 

Ukryty rachunek za węgiel - Raport Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE) wykonany na zlecenie Greenpeace Polska

Powszechnie panujące przeświadczenie o tanim polskim węglu jest iluzoryczne. Górnictwo i energetyka konwencjonalna korzystają nie tylko z bezpośredniego wsparcia finansowego odnotowywanego w raportach rządowych, ale też ze sprzyjającej im konstrukcji przepisów prawnych, przerzucających istotną część kosztów na społeczeństwo.

Więcej>>


Ile naprawdę kosztuje polski węgiel?

Czytając prasę można odnieść wrażenie, że węgiel to jedyne efektywne kosztowo rozwiązanie, które może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Warto zastanowić się czy to prawda pisze Anna Ogniewska w ciekawym artykule odnosząc się do ww. Raportu.

Więcej>>
 

INFOGRAFIKA: Ile tak naprawdę kosztował nas w latach 1990-2012 prąd z węgla?

Chcesz się szybko dowiedzieć? - obejrzyj tę infografikę!

Więcej>>
 

Pomoc publiczna - zwycięstwo Niemiec, porażka Polski

Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie pomocy publicznej dla energetyki. Berlin osiągnął swój główny cel, nasz rząd i energetycy mogą mówić o porażce.
Wydaje się, że polscy politycy i rząd mają problemy z odróżnieniem spraw naprawdę ważnych od kwestii, które zainteresują dziennikarzy na rozlicznych konferencjach prasowych.

Więcej>>
 

Uczniowie szkół górniczych mieli obiecaną pracę w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ale już nie mają i będą pikietować przed siedzibą zarządu.

Większość z nich jest już po badaniach lekarskich i psychotestach wymaganych przed przyjęciem do kopalni i czekali już tylko na telefon, kiedy mają przyjść do pracy.

Więcej>>
 

Brudne interesy na czystej energii

W oparach zielonego absurdu, czyli jak działa w energetyce ekologiczna fikcja, a działacze PSL świetnie na tym zarabiają - pisze Radosław Omachel

Więcej>>
 

Wielka Brytania stłoczy dwutlenek węgla... pod dnem Morza Północnego

W Polsce CO2 można by składować w okolicach Wojszyc w województwie łódzkim. Ale zdaniem ekologów takie magazynowanie pod ziemią to igranie z ogniem. W Afryce bąbel gazowy zabił 1700 osób.

Więcej>>
 

Zużycie energii wzrośnie do 2035 r. o ponad 40%. Głównie ze źródeł kopalnych, w tym gazu łupkowego

Przez najbliższych 20 lat paliwa kopalne pozostaną głównym źródłem energii, której globalna produkcja wzrośnie o ponad 40% Trzy główne surowce: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa, będą miały po nieco ponad jedną czwartą rynku – wynika z raportu BP Energy Outlook 2035.

Możemy mieć nadzieję, że te prognozy się jednak nie spełnią (redakcja).

Więcej>>


Atom

Polska żegna się z energetyką jądrową?

Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, zrezygnowała ze stanowiska. Oficjalnie – bo wykonała spoczywające na niej zadania. Nieoficjalnie – bo Polska po cichu żegna się z programem atomowym.

Więcej>>
 

Japonia przeprasza się z atomem (wbrew woli 80 proc. Japończyków), bo i tak ją kosztuje

Nie będzie zapowiadanego po katastrofie w Fukushimie odwrotu od atomu. 11.04 br. Tokio przyjęło  plan energetyczny dla kraju, w którym energię jądrową określa się jako "zasoby o istotnym znaczeniu".

Więcej>>
 

Wraca atom, wraca strach

Zatajanie informacji, niejasne inwestycje, zapomniane ofiary: przez trzy lata po Fukuszimie japoński rząd popełnił wiele błędów. Teraz być może popełni największy i znów włączy atomowe elektrownie. Ofiary promieniowania czują się opuszczone i zapomniane, bo (w przeliczeniu) z ponad 250 mld zł (!!!), które Japonia już wydała na usuwanie skutków katastrofy, lwią część funduszy przeznaczono na sprzątanie wybrzeża i budowę kilkuset kilometrów murów chroniących przed tsunami.

Więcej>>
 

Niska emisja

Kto zapłaci za niską emisję z rur wydechowych i białaczkę u dzieci?

Stowarzyszenie EKO-UNIA przetłumaczyło ciekawy artykuł o sytuacji w USA (http://www.eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1168), który wpisuje się w obecny trend rosnącego zainteresowania informacjami o jakości powietrza w miejscach zamieszkanych przez ludzi oraz wpływie zanieczyszczeń na na ich stan zdrowia.

Wiecej>>
 

Zanieczyszczenie powietrza – 7 milionów przedwczesnych zgonów rocznie!

W poprzednim numerze naszych wiadomości zamieściliśmy "świeże", ale po angielsku, wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi. Niestety, spolszczona wersja tych badań również nie napawa optymizmem.

Wiecej>>
 

Łupki

Gaz łupkowy w Polsce?

Chevron tak naprawdę nie chce szukać gazu łupkowego na koncesji Grabowiec, w rzeczywistości wycofał się z tej lokalizacji. Chodzi tylko o to, by uziemić i oczernić ludzi, którzy protestują - twierdzi Emil Jabłoński, sołtys Żurawlowa.

Więcej>>
 

Amerykańscy eksperci ostrzegają: gaz łupkowy może szybko się skończyć

Amerykański boom łupkowy trwa w najlepsze. Wielu ekspertów zastanawia się jednak, jak szybko może się skończyć.

Więcej>>
 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Rząd forsuje zmiany w energetyce, za które sporo zapłacimy

Obszerny, ciekawy tekst Andrzeja Zwolińskiego z Money.pl. Autor cytuje Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej i Tobiasza Adamczewskiego z WWF Polska, którzy zapowiadają klęskę rządowej ustawy o OZE.

Więcej>>
 

Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej

Inwestycje w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną to europejski pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Brak porozumienia w kwestii polityki klimatycznej de facto zmniejsza bezpieczeństwo energetyczne Unii, w tym Polski – pisze w ciekawym artykule dr Marcin Stoczkiewicz, członek zarządu Fundacji Clientearth.

Więcej>>
 

"Energetyka obywatelska szansą na rozwój gospodarczy regionów"

9 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja Koalicji Klimatycznej "Energetyka obywatelska szansą na rozwój regionów”. Polecamy ciekawe materiały, m.in. prezentacje prof. Popczyka, dr. Bukowskiego i przedstwiciela Ambasady Szwecji.

Więcej>>
 

APEL - Wydajmy te 8 mld unijnych euro z głową i skończmy z marnotrawstwem energii

“Apelujemy, aby co najmniej połowa środków unijnych, które mają zostać przeznaczone na oszczędne wykorzystanie energii i jej produkcję z odnawialnych źródeł w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 trafiła do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz indywidualnych gospodarstw domowych. Środki te powinny wesprzeć modernizacje energetyczne budynków mieszkalnych oraz rozwój energetyki prosumenckiej.”

Więcej>>
 

Rząd Niemiec ograniczył wsparcie dla odnawialnych źródeł energii

Ale jaki, mimo to, jest scenariusz wzrostu OZE w Niemczech:
"Obecnie około 25 proc. energii elektrycznej w Niemczech pochodzi z odnawialnych źródeł energii.
Udział OZE w produkcji prądu ma wzrosnąć w 2025 roku do 40-45 proc. i do 60 proc. w roku 2035. Celem strategicznym jest zwiększenie udziału OZE do 80 proc. w 2050 roku."

Komentarz Radosława Gawlika:
Co warte są te gadania naszych "ekspertów" (dziś, gdy polski rząd przyjmuje kulawą ustawe o OZE) o tym, że OZE to tylko dodatek i bez wielkich elektrowni nie zaopatrzymy się w energię. Nic nie są warte. To ściema albo prowęglowy lobbing. No bo jak Niemcy, którzy zużywają kilkakrotnie wiecej energii od Polski będą jej mieli z OZE aż 80 proc.?

Więcej>>
 

Rząd straszy OZE, bo woli dopłacać do węgla i importu paliw

7 kwietnia premier Tusk pochwalił się wyborcom, że, rząd, dzięki opóźnieniu w przyjęciu nowej ustawy o OZE uratował miliardy złotych. I jak teraz my, społeczeństwo, odwdzięczymy się Premierowi?

Więcej>>
 

Donald Tusk: zbyt duże wsparcie dla OZE

Zbyt duże wsparcie z budżetu instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) doprowadziłoby do wzrostu cen energii i byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki.

Więcej>>
 

"Ustawę o OZE skonstruowano tak, aby wspierać koncerny energetyczne"

W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" sprawę ustawy o OZE komentuje Anna Ogniewska odpowiedzialna za kwestię zielonej energii w Greenpeace oraz Paweł Smoleń, szef Eurocoal - organizacji skupiającej lobby węglowe.

Więcej>>
 

Taka ustawa o OZE wyeliminuje małych graczy

Tak uważa m.in. Tomasz Podgajniak - wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) - pierwsze aukcje OZE mogą zostać zmonopolizowane przez tzw. wielką czwórkę, czyli przez państwowe koncerny energetyczne - tak, aby nie wpuścić na rynek konkurencji.

Więcej>>
 

Słońce

W Białymstoku powstanie fabryka paneli fotowoltaicznych

Firma High Tech Project chce zbudować fabrykę, w której produkować będzie panele fotowoltaiczne. Inwestycja planowana jest w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 74 pracowników.

Więcej>>
 

Serwery zasilone energią słoneczną

Na tarasie dawnego budynku biurowego Netii (obecnie host w sieci Netii i duże data center) w Warszawie przy ul. Poleczki 13 zbudowano nową instalację solarną. Celem tej instalacji jest zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci elektroenergetycznej oraz zdobycie praktycznych doświadczeń w zakresie eksploatacji OZE (odnawialnych źródeł energii).

Więcej>>
 

Google dostarczy internet dzięki zasilanym energią słoneczną dronom

Google kupił firmę Titan Aerospoace, produkującą zasilane energią słoneczną drony. Ma to pomóc w rozwinięciu dostaw internetu bezprzewodowego do odległych części świata. Wcześniej możliwość kupna producenta „ekodronów” rozważał Facebook.

Więcej>>
 

Koło Biłgoraja powstaje farma fotowoltaiczna

W Długim Kącie, w gminie Józefów na Lubelszczyźnie, na terenie 2 ha powstanie farma fotowoltaiczna. Projekt wraz z kilkunastoma innymi projektami mającymi na celu budowę farm solarnych otrzymał unijną dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego. W tym wypadku jej wysokość wyniesie ponad 2,4 mln zł.

Więcej>>
 

Wiatr

Cervantes byłby z nas dumny, czyli jak w Polsce walczy się z wiatrakami

Mieszkańcy buntują się przeciw budowie farm wiatrowych, ale coraz częściej za protestami stoją politycy, którzy, jak chorągiewki, kierują się głównie "wiatrem wyborczym". Ale nie dziwmy się skoro zielone światło do walki z wiatrakami dał sam prezes – don Kichot - Jarosław Kaczyński, który w lutym na kongresie partii mówił o wiatrakach, że są "przekleństwem polskiej wsi", a polskiej ziemi i polskich rolników trzeba bronić "przed oszustami".

Więcej>>

Energia wiatrowa – coraz bliżej zrównania kosztów wytwarzania

Zrównanie kosztów wytwarzania energii z lądowych farm wiatrowych i kosztów wytwarzania ze źródeł konwencjonalnych nastąpi ok. 2020 r. W przypadku farm morskich może to nastąpić w 2030 r. – mówi wnp.pl Grzegorz Należyty, dyrektor generalny sektora Energy w Siemens.

Więcej>>
 

Google kupi energię wiatrową od Warrena Buffeta

Google inwestuje w OZE od kilku lat. Internetowy potentat posiada już udziały w kilkunastu projektach, a energia zasilająca infrastrukturę Google już w 34-procentach pochodzi z OZE, 22% pochodzi z instalacji należących do Google.

Więcej>>
 

Łukaszów: pieniądze na farmę wiatrową

Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie unijne na budowę farmy wiatrowej Łukaszów (woj. dolnośląskie).

Inwestycja o wartości całkowitej 233,2 mln zł otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 40 mln zł. Na farmie stanie 17 elektrowni wiatrowych o mocy nominalnej 2 MW. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej netto szacuje się na około 93 680 MWh/rok (wartość netto).

Więcej>>
 

Klimat

Radosław Gawlik o zależnościach pomiędzy gospodarką, polityką a klimatem [WIDEO]

Wchodzimy w gorący okres negocjacji, których celem będzie m.in. uzgodnienie celów pakietu energetyczno-klimatycznego dla UE na rok 2030.

Wiecej>>

Raport IPCC w pigułce

Najnowszy raport IPCC "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation, and Vulnerability". Autorzy zwracają uwagę na to, że skutki zmian związanych z globalnym ociepleniem będą odczuwalne na wszystkich kontynentach. Jakie są najważniejsze elementy analizy?

Wiecej>>
 

Raport IPCC: musimy być przygotowani na wielkie zmiany

Jaki obraz przyszłości naszej planety rysują jego autorzy?

Niestety niewesoły, a jak twierdzą niektórzy, wręcz katastroficzny. Czy jesteśmy bezradni wobec zagrożeń? Na szczęście nie, bo choć nie możemy większości z nich uniknąć, to m.in. dzięki tak kompleksowym opracowaniom, jak raport IPCC, mamy szansę przygotować się na nie i zminimalizować ich siłę.

Wiecej>>
 

Ochrona klimatu oznacza korzyści

Tak mówi najnowsza, trzecia część piątego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dotycząca możliwości ograniczenia zmian klimatycznych, przedstawiona w niedzielę w Berlinie. Koalicja Klimatyczna ma nadzieję, że wnioski i rekomendacje raportu IPCC staną się podstawą do rzetelnej, merytorycznej debaty nad kierunkiem rozwoju Polski oraz do włączenia się naszego kraju w realizację celów europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej.

Wiecej>>
 

Ban Ki-Moon: UE musi przyjąć cele pakietu energetyczno-klimatycznego na 2030 r.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon nie ma żadnych wątpliwości, że podczas czerwcowego szczytu Rady Europy muszą zostać przyjęte cele pakietu energetyczno-klimatycznego, zaproponowane przez KE w styczniu bieżącego roku. Dlaczego tak powinno się stać i jak należy rozumieć słowa przewodniczącego, analizuje w swoim materiale na łamach portalu Euractiv.com Arthur Neslen.

Wiecej>>
 

ONZ: gaz łupkowy sprzyja klimatowi

„Rewolucja łupkowa” pomoże spowolnić proces globalnego ocieplenia dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel– wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Jednak – jak piszą autorzy raportu - celem sektora energetycznego na świecie powinno być większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. 

Wiecej>>
 

Ekspert: UFF - według prognoz druga połowa XXI w. będzie jeszcze cieplejsza

Według przewidywań naukowców druga połowa XXI wieku będzie cieplejsza niż jego początek, a wzrost temperatur na kuli ziemskiej jeszcze wyraźniej odczuwalny – powiedział PAP prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
W opublikowanym corocznym raporcie na temat stanu klimatu Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) informuje, że rok 2013 był w skali globalnej szóstym najcieplejszym rokiem od czasu podjęcia pomiarów.

Wiecej>>
 

KLIMATYCZNE PODSUMOWANIE 2013 ROKU

Być może w związku z tym, że dziewiętnasty szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych odbywał się w roku 2013 w Warszawie, klimat stosunkowo często gościł w nagłówkach gazet i serwisów internetowych. Częściowo – dzięki fałszywym sensacjom, komentowanym również w naszym portalu (Nauka o Klimacie - przyp. red.). A jak tak naprawdę zachowywały się najważniejsze wskaźniki zmiany klimatu w 2013 roku? Pora na podsumowanie.

Wiecej>>
 

Światowy Dzień Ziemi 2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi były częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki – nie klimat!" prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku.

Wiecej>>
 

Chronimy klimat z Unią czy wetujemy?

Komisja Europejska pod koniec stycznia br. opublikowała Białą Księgę dotyczącą polityki energetyczno-klimatycznej.

Wiecej>>
 

KRAJOWY RAPORT INWENTARYZACYJNY 2014

Inwentaryzacja gazów cieplarnianych w Polsce w latach 1988-2012.

Raport wykonany na potrzeby Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz Protokołu z Kioto (opublikowany w lutym br.).

Gdyby ktoś szukał szczegółowych danych na temat emisji gazów cieplarnianych w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu zapraszamy do lektury raportu przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Wiecej>>
 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
 

info

więcej
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
2016-06-13
Newsletter 05/2016
2016-05-13
Newsletter 04/2016
2016-04-18
Newsletter 03/2016
2016-03-14
Newsletter 02/2016
2016-02-09
Newsletter 01/2016
2015-12-29
Newsletter 12/2015
2015-12-13
Newsletter 11/2015
2015-11-16
Newsletter 10/2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej