×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
31 stycznia 2023
info
 

Energia dla klimatu Styczeń/Luty 2023

 

„Pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze i pieniądze"

wysłannik rządu USA ds. klimatu John Kerry w Davos o ochronie klimatu

 

„Wojna to przecież złoty interes”

Zespół „Włochaty” 1993 r.

 

 

Ciężka musi być praca w ONZ, UNEP i innych organizacjach, które na sztandarach niosą ochronę klimatu. Jak bowiem nie porozmawiać z prezesami koncernów energetycznych na międzynarodowych konferencjach? Styczeń to czas forum w Davos. Szef ONZ krytykował tam m.in. największych przedsiębiorców paliwowych, zarzucał m.in. firmie Exxon Mobil, że nie przejęła się raportem, który sama zleciła – podobnie jak przemysł tytoniowy, który ukrywał fakty szkodliwego działania papierosów na zdrowie. Ale ten sam szef widział przecież jak koncerny rozpychają się na szczycie COP w Egipcie. Dyplomacja ma słabości, ale jest chyba jednak lepsza od wojny.

W Polsce wojna się w pewnym sensie przydaje, bo jest cały czas wymówką złej sytuacji gospodarczej czy wzrostu cen energii. Rząd obniżając ceny energii dosypuje pieniądze swoim koncernom, mrozi ceny, ale te środki zamiast służyć transformacji,  są przepalane. Setki milionów złotych poszło po prostu z dymem. Na co poszły gigantyczne zyski koncernu ORLEN – nie wiemy. Wiemy, że monopolistom krzywda się nie dzieje. Przeciwnie zawyżają marże i jeszcze dostają ochronę polityczną od rządu, powiększają zyski niewspółmiernie. Oczywiście nie z pieniędzy rządu a naszych. Polityka cenowa Orlenu, który wchłonął Lotos,  została skompromitowana z nowym rokiem, gdy wprowadzono VAT na paliwa, a ceny się na stacjach nie ruszyły. Oznaczało to, że dużą cześć roku marże i ceny ropy i benzyny były zawyżone, wpływały na inflację w kraju i kłopoty gospodarcze tysięcy podmiotów. Polityczne i ręczne sterowanie tak się kończy….

Mamy jednak także dobre wiadomości. Nowa monografia dr hab. Adama Drobniaka zbiera i porządkuje wiedzę, doświadczenia, badania na temat sprawiedliwej transformacji wraz ze sformułowaniem rekomendacji strategicznych dla polskich regionów węglowych. Wiedza wciąż daje nam argumenty. A dzisiaj liczy się niezależność. Dlatego Europa stawia na niezależność.  Jak wynika z przeprowadzonej przez Transport & Environment (T&E) analizy zapowiedzi producentów akumulatorów, „Europa jest na dobrej drodze do wyprodukowania do 2027 r. wystarczającej liczby ogniw litowo-jonowych, tak aby w pełni zaspokoić popyt na pojazdy elektryczne i magazyny energii. Komisja chce też, aby więcej technologii OZE było produkowane w Europie.

Na świecie sytuacja jest napięta a wojna Ukrainy z Rosją Putina wkracza w nowy etap wraz z dostarczeniem broni pancernej, o która od miesięcy prosili Ukraińcy. Liczymy, co wydaje się dziś bardzo trudne, że pomoże to ukraińskim żołnierzom i doprowadzi jak najszybciej do wyzwolenia zajętych przez agresywny reżim rosyjski ziem i zakończenia wojny.

Walkę  w imieniu wszystkich mieszkańców Ziemi- nwypowiedział też nowy prezydent Brazylii, który chce powstrzymać wylesianie lasów deszczowych.

W Polsce kampania wyborcza już trwa a temat energetyki jak zwykle będzie ważny. Na razie rząd nie może się zdecydować czy walczy z wiatrakami czy nie. Nie zmienia to faktu, że wiemy już, że w 2022 r. Polska wyprodukowała najwięcej w historii energii i stała się wręcz eksporterem energii w tym z OZE. OZE zatem już wygrało.

 

Węgiel brunatny
Energetyka Konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Węgiel brunatny

Pod prąd a w nim o liście otwartym do kanclerza Olafa Scholza, o umowie polsko-czeskiej w sprawie Turowa i o „wielkich” planach elektrowni jądrowej w Wielkopolsce.

 

RTON wspiera demonstrantów w Niemczech
(źrodło: noizz.pl)

Pomimo deszczu i zastępów policji, demonstracja przy odkrywce Garzweiler zebrała tysiące osób. Obrazy z tych protestów obiegają świat.

 

Wielkie „intencje” w sprawie rekultywacji
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

List intencyjny ws. współpracy przy prowadzeniu badań i analiz dotyczących poprawy stanu środowiska we wschodniej części Wielkopolski podpisały Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, firma ZE PAK SA oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Rekultywacja to pierwszy krok, „Żeby wykorzystać to, że przez lata eksploatując węgiel brunatny zostawiamy po sobie, gigantyczne rezerwuary powierzchni, przestrzeni, do tego żeby wypełnić ją wodą, która będzie mogła być używana dla potrzeb rekreacyjnych, retencyjnych jak i też wspomagania rolników”.

Sprawa będzie monitorowana. Istnieje spore ryzyko, że prywatny koncern energetyczny dokona teraz rekultywacji za pieniądze publiczne. Poza tym „troska” o wodę może mieć związek z budową zbiorników wody do chłodzenia planowanej elektrowni jądrowej.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Wspólna strategia transformacji energetycznej. Czy potrzeba nam atomu?
(źródło: eko-unia.org.pl)

W dniu 13 stycznia 2023 r. Sejm przyjął „specustawę dotyczącą wsparcia energetyki jądrowej”. – Potrzebujemy wspólnego, perspektywicznego i mającego szerokie społeczne poparcie programu transformacji energetycznej, który odpowiadałby na potrzeby i oczekiwania przyszłych pokoleń oraz wyzwania kryzysu klimatycznego – zaapelowali do posłów i posłanek opozycji byli ministrowie środowiska.


List otwarty z pytaniami naukowców i organizacji pozarządowych skierowany do Przewodniczących Partii, Klubów i Kół Parlamentarnych Opozycji.

 

Biomasa drzewna do pieca
(źródło: newsweek.pl)

Tego tematu nie powinno tu być. Biomasa to nie powinna być energetyka konwencjonalna, ale jednak. W Polsce spala się biomasę w konwencjonalny sposób.

Do kotłów w ciepłowniach i elektrowniach nie powinno trafiać pełnowartościowe drewno. Tyle że nikt tego nie kontroluje, a biomasy z odpadów brakuje.

 

Spór Rafako i Taurona
(źródło: forbes.pl)

Aż 1,3 mld złotych kary domaga się Tauron od Rafako, wykonawcy elektrowni w Jaworznie. A ten odgraża się, że zbankrutuje. Spór między podmiotami się zaostrza.

 

Krytyka atomu w Polsce
(źródło: biznesalert.pl)

Polska planuje elektrownie jądrowe, społeczeństwo zostało w większości przekonane, że jest to dobry kierunek. Krytyki jednak nie brakuje i formułują ją byli politycy resortów środowiska.

 

^menu
OZE

Polska na podium w Europie
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska znajduje się wśród 10 największych rynków fotowoltaicznych na świecie i jest trzecim rynkiem – po Niemczech i Hiszpanii – w Europie. 

 

Wiatraki pisane na kolanie – poprawka posła Marka Suskiego
(źródło: businessinsider.com.pl)

Przyjęto zgłoszoną przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS) poprawkę, by minimalna odległość turbiny wiatrowej od budynku — ale tylko o funkcji mieszkalnej lub mieszanej — wynosiła 700 m, a nie 500 m. 


Komentarz Redakcji:

PiS nie wie czy chce być nadal Don Kichotem, czy nie? Czemu te 700m ma służyć?Czy swojemu elektoratowi, którego straszyła b. minister i obecnie europosłanka Zalewska katastrofą zdrowotną (nowotwory, udary mózgu, itp., które maja wywoływać wiatraki?), czy wspieraniu tracącego konkurencyjność węgla?

 

Technologie OZE mają być produkowane w Europie
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Unia Europejska wyznaczyła sobie cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., który zmieni kształt lokalnego przemysłu. Ursula von der Leyen tłumaczyła w Davos, że droga do „zero netto” wymaga opracowania i wykorzystania całego spektrum nowych technologii w transporcie, budownictwie, produkcji i energetyce.

 

Klęska urodzaju OZE – PSE ma problem
(źródło: wnp.pl)

W pewnym momencie skończą się zdolności absorpcji energii ze źródeł odnawialnych w postaci bieżącego zużycia, bo chwilowa ich moc będzie większa niż zapotrzebowanie całego kraju - wskazuje Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

 

Jest nadzieja - Recykling paneli fotowoltaicznych
(źródło: zielona.interia.pl)

Naukowcom w końcu udało się opracować metodę odzysku materiałów z paneli fotowoltaicznych. Specjaliści z Deakin University's Institute for Frontier Materials (IFM) znaleźli metodę ekstrakcji krzemu z niezdatnych do dalszego użycia paneli fotowoltaicznych.

 

^menu
Klimat

PKP namawia do latania?
(źródło: rynek-lotniczy.pl)

Ceny biletów PKP intercity są wyższe niż latanie samolotem po Polsce. Kolej nie ma strategii całościowej i zniechęca do transportu zbiorowego.
 

Komentarz redakcji:

To jest atrakcyjny lead i tytuł. Prawda jest taka, że porównuje się kolej IC – czyli najszybszą z tanimi liniami lotniczymi, które na pewno nie płacą swoich kosztów zewnętrznych. Nie tu jest problem- to była kilkunastoprocentowa podwyżka biletów na kolei- myślimy że uzasadniona wzrostem cen paliw płynnych. Może, gdyby działający pod parasolem rządu i Prezesa  ORLEN obniżył marże, byłoby inaczej z cenami na kolei i w firmach…

 

Niemcy i transport – czy może być gorzej jak w Polsce?
(źródło: euractiv.pl)

Tanie bilety na kolej w Niemczech to coś, czego możemy zazdrościć. Jednocześnie kraj przemysłu motoryzacyjnego nie może poradzić sobie z rosnącymi emisjami z transportu indywidualnego. Rada ds. Klimatu doszła do wniosku, że plany ministra w zakresie ochrony klimatu nie spełniają celów, jakie wyznaczył sobie rząd.

 

Warszawa wychodzi z inicjatywą
(źródło: gadzetomania.pl)

„Przystąpienie przez Warszawę do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jest przy okazji sygnałem dla ruchów obywatelskich. Oddolne zaangażowanie w działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i wspólne wywieranie presji na władze ma sens. Nawet dość ogólna deklaracje dają nam podstawę do domagania się kolejnych już bardziej konkretnych kroków w przyszłości - mówi Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna z inicjatywy ,,Wschód”  związana z ruchem Fridays For Future”.

 

Czy zmiana klimatu nas zabije?
(źródło: zielona.interia.pl)

Denga, malaria, gorączka zachodniego Nilu - to tylko kilka z chorób, które będą występować w Polsce coraz częściej. Ze względu na ocieplający się klimat i zmieniające się warunki środowiskowe, nasz kraj musi się przygotować na wirusy.

 

Banki finansują zmiany klimatu – mimo obietnic wiele się nie zmienia
(źródło: smoglab.pl)

Na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w 2021 roku powstała Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ). To zrzeszająca banki i inne instytucje finansowe inicjatywa, której celem jest dekarbonizacja gospodarki. Teraz okazuje się, że GFANZ to mistyfikacja. „Członkowie GFANZ działają jak podpalacze klimatyczni. Zobowiązali się do osiągnięcia zerowego bilansu netto, ale nadal przeznaczają setki miliardów dolarów na producentów paliw kopalnych. GFANZ i jego sojusze członkowskie staną się wiarygodne tylko wtedy, gdy staną na wysokości zadania i będą nalegać, aby ich członkowie pomogli w szybkim zakończeniu ery ekspansji węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego – powiedział Paddy McCully, starszy analityk w Reclaim Finance.”

 

^menu
Niska emisja

W końcu Czyste powietrze?
(źródło: muratorplus.pl)

Program Czyste Powietrze 2023 się zmienia. Dofinansowanie na termomodernizację domu czy wymianę kopciucha wynosi do 135 tys. zł. Wniosek do nowej wersji Czystego Powietrza można złożyć od 3 stycznia 2023.

 

Komentarz:

To ruch w dobrym kierunku. Zamiast przepalać w dotacjach w naszych wampirach energetycznych- węgiel, gaz i biomasę trzeba inwestować w trwałe zmiany w budynkach indywidualnych i zbiorowych: ocieplenie- tzw. głęboka termomodernizacja, wymiana źródeł- od kilku lat wiemy, że pompa ciepła-PC + PV ( + może mikrowiatrak) jest sprawdzoną technologią i zestawem dla domów i budynków wielorodzinnych. Mamy przykłady, gdy PV +PC w domku ( 140 m2) oznacza roczną opłatę za energię ok 300 zł. Zatem pukajcie do doradców WFOŚ i inżynierów- ekologów w bankach, które wdrażają Czyste Powietrze. Zapewniano nas, że są do Waszej dyspozycji..

 

Małopolska ponad prawem
(źródło: clientearth.pl)

Żaden z 35 małopolskich i dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. Mimo to gminy te pobierają tzw. opłaty klimatyczne, często niezgodnie z prawem. To wnioski z najnowszego raportu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

 

 

 

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej