×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 kwietnia 2019
info
 

Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019

"To nie jest kwestia elitarna, to kwestia jakości życia. Chcesz powiedzieć ludziom, że ich troska i pragnienie czystego powietrza i czystej wody jest elitarne? Powiedz to dzieciom z południowego Bronxu, które cierpią na najwyższy wskaźnik astmy dziecięcej w kraju!"

Alexandria Ocasio-Cortez

Marzec był miesiącem strajku dla klimatu i strajku ziemi – bo jeżeli przypisać by ziemi podmiotowość, to musi być rzeczywiście wkurzona skoro tyle krajów opanowały wichury, powodzie i ogólnie kataklizmy. Niestety znowu oberwało się tym, którzy emitują najmniej – w Mozambiku cyklon Idai zabił co najmniej 678 osób, a tysiące ludzi są bez dachu nad głową i nie mają co pić. Nie lepiej jest w Australii i pewnie dlatego to jednak bogate państwo, a raczej jego obywatele, coraz bardziej naciskają na odejście od paliw kopalnych kontynentu na Pacyfiku. Ale przyroda nie jest podmiotem, a za problemy obecne odpowiadają nawet nie ludzie jako tacy, bo słowo MY jest dość mylące. Odpowiedzialne są konkretne koncerny paliwowe i wydobywcze, transport lotniczy oraz produkcja mięsa. Właściciele tych firm nie tylko podgrzewają atmosferę, ale też wydają miliony na walkę z polityką klimatyczną. Te koncerny mają na czele konkretnych ludzi, mocno powiązanych z władzą. I właśnie dlatego walka ze zmianami klimatu jest możliwa – wiadomo z kim, bez kogo i jak. Ludziom potrzeba dzisiaj jednak wiary. Przede wszystkim nie można dać sobie wmówić, że walka ze zmianami klimatu to sprawa elitarna czy dla bogaczy, że nas nie stać itp. To, iż tak bardzo wierzymy, że nic nie można zrobić jest efektem planowej propagandy, na którą nabrało się wielu. Cała nadzieja, że myśląca młodzież na całym świecie zastrajkowała w sprawie klimatu – i to jest piękne, kiedy się ma naście lat i nie wierzy dorosłym, szczególnie wtedy, kiedy mówią coś innego, niż robią. Wtedy po prostu nie da się usiedzieć na miejscu.

W marcu Unia Europejska podjęła kilka ważnych decyzji w ramach polityki klimatycznej (czytaj poniżej), wyszło też kilka raportów, które nie pominęły Polski. Nasz kraj niestety jest w ogonku zmiany, ale też w czołówce problemu. Polsce nadal brakuje planu budowy czystszej, bardziej ekologicznej energetyki i gospodarki. Podczas gdy inne kraje UE inwestują w energooszczędne budownictwo i niezawodną energię odnawialną, polski rząd zawodzi miliony ludzi, którzy w 2030 roku nadal będą cierpieć z powodu ubóstwa energetycznego. Biorąc pod uwagę jak słabo działa program Czyste Powietrze, na zmiany chyba jeszcze poczekamy. Szansą są wybory, które akurat od nas zależą. Dlatego tak ważne, aby wybrać ludzi kompetentnych i trzeźwo myślących. Zmiany klimatu są zbyt dużymi i poważnymi zmianami, aby zakładać, że zmiana może przyjść od indywidualnych wyborów konsumenckich. Potrzebna jest bardzo ambitna polityka, regulacje i ich kontrola. No i może też coraz więcej udziału nauk humanistycznych, które jak nikt inny mogą nam pomóc odpowiedzieć sobie na pytanie – po co w ogóle ratować ten świat, dlaczego człowiek miałby przetrwać, czym sobie zasłużył na to, aby go teraz ratować? Wydaje się, że nihilizm, marazm i mizantropia jest ostatnią rzeczą, jaka jest nam potrzebna. A o taką propagandę dzisiaj nie trudno, bo jesteśmy na nią właśnie teraz szczególnie podatni, zwłaszcza kiedy słyszymy o tajfunach, umierających dzieciach i postępującym ociepleniu czy apokaliptycznym wymieraniu gatunków.

Hanna Schudy

speaker_notes Odkrywki


Do władz Bogatyni – Czas rozpocząć transformację energetyczną
find_in_page eko.org.pl

Stowarzyszenie EKO-UNIA oraz Fundacja „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”, wystosowały list otwarty do władz Bogatyni z zachętą przyłączenia się do Platformy Węglowej działającej przy Unii Europejskiej.

Według naszej wiedzy, na razie nie ma chętnych, aby przygotować się do- nadchodzących i pewnych -zmian.

Komisja Europejska zaakceptowała dotąd 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do realizacji w ramach unijnej inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji- odejścia od węgla (Coal Regions in Transition). Pozostałe projekty wymagają jeszcze doprecyzowania i uzupełnienia dokumentacji. Wciąż nie ma tam Bogatyni i Zagłębia Turoszowskiego.

Koniec planowania i wydawania pieniędzy w błoto, PGE rezygnuje z projektu Gubin, a planowany Złoczew pod dużym znakiem zapytania.

Reportaż w telewizji TVP Gorzów WLKP potwierdził to, co wielu wiedziało od dawna – kopalnia węgla brunatnego Gubin-Brody nie powstanie. Koncern PGE niestety nie wydał ostatecznego stanowiska, ale wójtowie i społeczność lokalna od dłuższego czasu nie mają żadnej informacji od inwestora. O tym, że do inwestycji nie dojdzie można jednak wywnioskować ze sprawozdania finansowego PGE, w którym punkt o kopalni i elektrowni w województwie lubuskim nie ma mowy.

Pod prąd marzec 2019

A w nim o proteście w Niemczech, planach PGE czy o PAKu, aby przestawić się na OZE

Turów truje. Teraz mieszkańcy mogą wziąć sprawy w swoje ręce
find_in_page smoglab.pl

Kopalnia Turów pyli i zagraża zdrowiu mieszkańców. Prawnicy i organizacje pozarządowe chcą złożyć pozew.

speaker_notes OZE


Tytuł inżyniera zobowiązuje – potrzeba więcej wyobraźni w energetyce
find_in_page wysokienapiecie.pl

Wzrost mocy energetyki odnawialnej jest nieunikniony i przynosi wiele korzyści. Źródła sterowalne jeszcze długo będą potrzebne, ale tytuł inżyniera powinien zobowiązywać do podejmowania wyzwań i chęci rozwiązywania problemów, a nie upierania się, która technologia jest lepsza.

Emisje z transportu będą droższe
find_in_page gramwzielone.pl

Parlament Europejski przegłosował wyższe cele redukcji emisji CO2 z samochodów osobowych i ciężarowych niż proponowała wcześniej Komisja Europejska.

Mniej subwencji dla węgla, więcej praw dla prosumentów
find_in_page gramwzielone.pl

Kolejna ważna decyzja parlamentu z marca oznacza regulacje mające wzmocnić pozycję odbiorców energii, w tym produkujących własną energię prosumentów.

Ostrów Wielkopolski będzie miał własną sieć dla prądu z biomasy
find_in_page samorzad.pap.pl

To wyjątkowe w Polsce miasto chce być niezależne energetycznie. Aktywna odpowiedź lokalnego samorządu na rosnące ceny energii elektrycznej. Wzór dla innych samorządów w kraju.

Polecamy audycję w TOK FM o samowystarczalności energetycznej gmin na przykładzie Ostrowa Wlkp.

Ostrów Wielkopolski na drodze do bycia miastem samowystarczalnym energetycznie!

Polska Grupa Górnicza chwiali się, że inwestuje w OZE. Ile w tym prawdy?
find_in_page gornictwo.wnp.pl

„Ekologiczny” węgiel, fotowoltaika i inne to oferta przedsiębiorstwa, które mimo że węglowe, to chce się modernizować. Czas pokaże…

Olej palmowy głównym powodem wylesień na świecie
find_in_page gospodarz.pl

Komisja Europejska uznała, że to właśnie olej palmowy jest głównym powodem dlaczego na świecie masowo wycina się lasy.

W ramach prac tych instytucji nad regulacją powinna zostać podjęta próba realnego zmierzania się potrzebą uszczelnienia systemu i rozwiązania problemu ILUC (Indirect Land Use Change) w obszarze, tam gdzie on faktycznie występuje – podsumował powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

USA – Trump swoje, a stany stawiają na OZE
find_in_page gramwzielone.pl

W Nowym Meksyku chcą mieć 100 % OZE.

ZE PAK i OZE
find_in_page turek24.com.pl

Koncern węgla brunatnego zainteresowany współpracą na rzecz transformacji regionu konińskiego.

Polska żyje złudzeniami węglowymi i traci przez to szansę
find_in_page wyborcza.pl)

– Z ekonomicznego punktu widzenia trend odchodzenia od węgla jest nie do zatrzymania – potwierdza Mark Lewis, szef zespołu badawczego ds. zrównoważonego rozwoju z BNP Paribas Asset Management w reakcji na najnowszy raport „Boom and bust”.

speaker_notes Energetyka Konwencjonalna


Zamieszanie w cenach prądu trwa
find_in_page wysokienapiecie.pl

Energetycy skierowali do Ministerstwa Energii szereg uwag w związku z manipulacjami cenami energii elektrycznej. M.in. spółki zawiązują rezerwy, które pogarszają ich wskaźniki finansowe.

Planowanie atomu wciąż drożeje
find_in_page gramwzielone.pl

PGE znane jest z planowania, bo jak pokazują liczby – można na tym zarobić. Według Najwyższej Izby Kontroli wydatki na realizację całego rządowego programu energetyki jądrowej tylko w latach 2014-2017 wyniosły łącznie 776 mln zł.

mBank mówi węglowi – stop
find_in_page money.pl

Polityka mBanku zależy od Commerzbank, a ten w lutym zadeklarował, że do 2020 roku zredukuje własną emisję CO2 o 70 proc. i stopniowo chce się stać "węglo-neutralny". Swoich pracowników i opinię publiczną ma zamiar uczulać na sprawy ochrony klimatu.

Australijczycy nie chcą węgla
find_in_page gornictwo.wnp.pl

Kontynent i państwo targane są kolejnymi kataklizmami pogodowymi, a do tego utrzymują się wysokie ceny prądu. W kampanii wyborczej rządząca konserwatywna koalicja coraz ostrożniej wspiera energetykę węglową, gdyż znaczny odsetek Australijczyków o poglądach centrowych domaga się zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

Minister Tobiszowski liczy na kolejne wsparcie dla węgla
find_in_page gornictwo.wnp.pl

Resort energii obiecuje powołanie funduszu wspierającego inwestycje węglowe. Mają w tym brać udział banki PKO BP i PKO S.A.

Do 2027 roku w Polsce powstanie nowa kopalnia węgla kamiennego?
find_in_page wnp.pl

Ministerstwo Energii chce, by nasz miks energetyczny coraz bardziej zbliżał się do rozwiązań niemieckich, ale jednocześnie potwierdza, że do 2027 roku powstanie u nas całkowicie nowa kopalnia.

Kozienice: Nielegalna budowla energetyczna stoi i ma się dobrzefind_in_page radom.wyborcza.pl

Próg na Wiśle w Kozienicach miał działać tylko rok. Ma się jednak dobrze i szkodzi przyrodzie.

Materiały o wpływie tej elektrowni na ekosystem Wisły gromadzone są na stronie kampanii „Elektroproblem Kozienice”:

speaker_notes Klimat


Zmiany klimatu utrudniają ubezpieczenia
find_in_page wyborcza.biz

W trakcie cop24 Deloitte i Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) opublikowały raport , w którym przestrzegają przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Częstsze susze, huragany, grad, wiosenne przymrozki, podtopienia i powodzie - rozwiązaniem na te problemy mają być odpowiednie działania prewencyjne połączone z ubezpieczeniem. Zmniejszanie "luki ubezpieczeniowej", czyli ryzyk nie objętych dotychczas ubezpieczeniem to hasło powtarzane w tym sektorze jak mantra. Tymczasem historia Janusza Żaka pokazuje, że nawet z ubezpieczeniem nie będzie łatwo przygotować się na zmiany klimatu.

Strajki dla Klimatu także w Polsce
find_in_page wprost.pl

Młodzież wagaruje – mówią jedni, ale większość z dumą zauważa też, że młodzi ludzie zorganizowali piękne marsze pełne haseł, postulatów i motywacji do działalności obywatelskiej dla dobra wspólnego.

Dowiesz się ile twój sprzęt emituje
find_in_page wysokienapiecie.pl

Będą jasne oznaczenia na etykietach, aby konsumenci wiedzieli czy kupiony przez nich sprzęt jest energooszczędny.

Zaostrza się polityka klimatyczna. Polska skazuje się na poważne problemyfind_in_page euractiv.pl

Polska przy swoim uzależnieniu od węgla robi dużo za mało, aby przeciwdziałać problemowi i przygotowywać się na trudne czasy. Zamiast inwestować, będzie płacić za emisje CO2

speaker_notes Niska emisja


Skandal! Planowana obniżka poziomów alarmowania nie do przyjęcia
find_in_page polskialarmsmogowy.pl

Minister Środowiska Kowalczyk zapowiedział obniżkę poziomu alarmowania, tak aby społeczeństwo było bardziej wyczulone na szczególnie niebezpieczne warunki pogodowe. Tymczasem okazuje się, że planowana obniżka z 300 ug/m3 – najwyższego w Europie progu alarmowego - wyniesie 250…Takie poziomy zdarzają się – całe szczęście – rzadko, ale te niższe są i tak WYSOKIE i niebezpieczne dla zdrowia czy życia. W Czechach np. społeczeństwo dowiaduje się o złej jakości powietrza już przy 100. Ta zmiana nie może wejść w życie, bo nie jest żadną zmianą „To fikcja” – komentuje sprawę Polski Alarm Smogowy.

Unia będzie pomagać Polsce w walce ze smogiem
find_in_page euractiv.pl

Walka z polskim smogiem będzie jednym z priorytetów Unii Europejskiej w najbliższej perspektywie finansowej 2021-27, oficjalnie wyraziła już Komisja EU.

Sprzedawcy węgla i nieprawdziwe ostrzeżenia
find_in_page smoglab.pl

Izba sprzedawców węgla straszy Polaków, że bez palenia węgla ludzie będą umierać z zimna. Polski Alarm Smogowy przyjrzał się krytycznie analizie i stwierdził, że to manipulowanie danymi i wprowadzanie ludzi w błąd.

Zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza
find_in_page serwisy.gazetaprawna.pl

Czy samorządy podejmą wreszcie realną walkę z mieszkańcami, którzy trują sąsiadów, a o wymianie pieców nie myślą. Czy zmobilizują ich do tego wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, które za ignorowanie uchwały antysmogowej będą mogły karać nawet przed wydaniem zaleceń pokontrolnych?

Mieszanie ludziom w głowach – jak się manipuluje dla dobra węgla
find_in_page smoglab.pl

Wpływ zanieczyszczeń pyłowych powietrza na zdrowie jest tak dobrze znany i udokumentowany, że pomijanie go w jakimkolwiek opracowaniu jest zupełnie niezrozumiałe. A raczej, jest zupełnie niezrozumiałe dopóki nie przypomnimy sobie, że raport dr Grzegorza Libora jest rozpowszechniany przez organizację zrzeszającą osoby zarabiające na sprzedaży węgla.

Więcej o raporcie: https://smoglab.pl/nierzetelne-niekompletne-i-wprowadzajace-czytelnika-w-blad-informacje-rozpowszechniane-przez-izbe-gospodarcza-sprzedawcow-wegla/

Wieści z Krakowa
find_in_page smoglab.pl

Uchwała antysmogowa nie narusza konstytucji ani prawa własności czy materialnego.

Redakcja:


Urszula Bugajewska,
Radosław Gawlik,
Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski,
Paweł Pomian

Wydaje
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli
Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej