„Po nas choćby potop”
Madame de Pompadour
Pierwszy miesiąc roku obfitował w ważne wydarzenia dotyczące energii i klimatu. Na forum ekonomicznym w Davos sączyła się krytyka pod adresem Niemiec i Nord Stream II. W Najwyższej Izbie Kontroli dyskutowano o przyszłości energetyki w Polsce. Szwedzi przedstawili nowe słowo dotyczące skrywanego wyrzutu sumienia ze względu na latanie samolotem. W USA pojawiły się głosy, że Trump blefował i w rzeczywistości za jego kadencji więcej kopalni węglowych się zamyka niż za czasów Obamy. Młodzież protestowała w ramach piątków dla klimatu i szczególnie ta niemiecka dała się we znaki rządowi, po tym jak tzw. komisja węglowa zaproponowała datę odejścia od węgla do 2038 roku. Polska z kolei w swoim węglowym dołku dusiła się od smogu i śniła- coraz słabiej- o węglowej przyszłości. Takie doniesienia jak zwiększony import węgla z Rosji do Polski (70 % z 18-19 mln ton w 2018r) raczej odsłaniają hipokryzję i chyba nawet programy Energia plus (części gowinowskej rządowego obozu) nie zmienią faktu, że mamy problem. Ten problem to gigantyczny kryzys polskiego modelu węglowego, z którego nawet rząd i prezydent już raczej zdają sobie sprawę? Inna sprawa to zmiany klimatu za którymi idą potężne powodzie jak np. ta w Australii, niosące biblijne wręcz plagi jak węże i krokodyle – wszystko to sprawia, że słowa słynącej z rozpusty Madame de Pompadour są już nieaktualne – potop nie będzie po nas, ale już na nas czeka.
Na początku stycznia eksperci w dziedzinie energetyki jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska), Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Kierownictwo PSL w Sejmie zaprosiło liderów wszystkich partii łącznie z PIS na naradę. Rząd ten i poprzednie zostawiły nas na węglowym lodzie więc obywatele biorą sprawę w swoje ręce. Nie da się bowiem dłużej ukrywać, że „sukcesy” Polski polegają na tym, że najpierw trzeba było zatrzymać wzrosty cen energii, potem doszło do chaosu z taryfami przed samą Komisją Europejską, a na koniec do zawirowań na giełdzie jeżeli chodzi o PGE. W kontekście dołowania węgla chichotem można tylko skomentować plany budowy elektrowni jako flagowego projektu ministra Tchórzewskiego. Ostrołęka bowiem chodzi z tacą po Polsce, tylko chętnych do rzucania jakoś brak.
Hanna Schudy
8 stycznia Polska Grupa Energetyczna była najgorszą spółką wśród największych firm na polskiej giełdzie, zgrupowanych w indeksie WIG20. PGE straciła 2,5 proc. przy sporych obrotach rzędu blisko 49 mln zł. Wszystko przez wcześniejszy komunikat grupy o rozpoczęciu rozmów w sprawie budowy bloku węglowego elektrowni Ostrołęka – uważa PAP.
Już postanowione. Do roku 2050 emisje dwutlenku węgla, najważniejszego gazu cieplarnianego, powinny spaść o 80 do 95 procent w porównaniu z sytuacją z roku 1990. Do 2030 r. wyłączonych zostanie 17 GW z elektrowni węglowych. Do 2022 wyłączonych zostanie 12 GW.
Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł zł tonę. Ostatni raz paliwo dla elektrowni kosztowało tyle sześć lat temu. Sytuacja cieszy Polską Grupę Górniczą, której wydobycie opłaca się dopiero przy wysokich cenach, ale stawia rząd między młotem a kowadłem ze względu na ceny prądu, a także – co mniej oczywiste – ropy i gazu.
Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że w związku z bardzo wysokimi cenami na polskim rynku hurtowym powinniśmy otworzyć się na większy import tańszego prądu, aby wspierać krajowy przemysł. Przeciwnego zdania jest jednak minister energii Krzysztof Tchórzewski. Na większym imporcie straciłyby bowiem, nadzorowane przez niego, koncerny energetyczne i górnictwo.
(źródło: gospodarka.dziennik.pl)
Już nie tylko ciepłownictwo i składy opałowe, ale także energetyka musi sięgać po węgiel z Rosji – wynika z dokumentów, do których dotarł DGP. W efekcie potwierdzają się nasze prognozy z pierwszej połowy 2018 r. – import węgla do Polski w ubiegłym roku to 18–19 mln ton. Ponad 70 proc. przyjechało z Rosji.
Prezydent USA musi się rozliczyć z wyborczego kłamstwa. Nie uda mu się zatrzymać końca węgla
– Niemcy sprowadzą w tym roku 45 milionów ton węgla kamiennego, co stanowi wzrost o około 1,4 proc. w stosunku do 2018 roku – donosi agencja Reuters.
elektrownie, w których emisje przekraczają
Tak nagłych zwrotów akcji w energetyce nie było jeszcze nigdy. Strategiczny sektor gospodarki gwałtownie zaczął się wymykać spod kontroli rządu, który wydaje się zaskoczony wzrostem cen, rosnącym importem węgla, gazu i energii elektrycznej. Zaskoczenie jest duże, bo właśnie tego wszystkiego miało nie być, a zbliżają się wybory.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku, ponieważ Komisja Europejska miała zastrzeżenia do ograniczenia roli Urzędu Regulacji Energetyki w ustalaniu nowych taryf.
Kolejne przeprosiny Polski po uwagach KE
"Przyznałem się do tego, że za głęboko weszliśmy w uprawnienia URE poprzez wprowadzenie rozwiązań w tej ustawie i w tej dziedzinie robimy krok do tyłu" - powiedział minister Tchórzewski na antenie Radia RMF.
Polityka energetyczna 2040 - Nierealne założenia dotyczące programu jądrowego – zbyt duży zakres, zbyt ambitny harmonogram, zbyt optymistyczne założenia kosztowe.
W środę giełda EEX przeprowadziła druga w tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. Cena utrzymała się poniżej poziomu 23 euro
Tobiszowski: do 2030 r. udział wolumenu węgla w miksie energetycznym pozostanie na obecnym poziomie
Od redakcji:
Niektórzy entuzjaści, będą krzyczeć więcej węgla, nawet jak wszystkie elektrownie zostaną wyłączone…i zastąpione EE i OZE
Naukowcy z Politechniki Poznańskiej opracują plan poprawy efektywności energetycznej (EE)
Jak odnotowuje dziennik, w trzecim kwartale ubiegłego, aż 47 proc. unijnego importu błękitnego paliwa pochodziło z tego kierunku.
Niemcy coraz bardziej poważnie traktują Nord Stream II na arenie międzynarodowej. Chcą realizacji projektu
Coraz więcej słów krytyki pod adresem współpracy Niemiec i Rosji w projekcie Nord Stream II
Tomisławie - decyzja środowiskowa wydana w dniu 7 sierpnia 2007 roku przez Wójta Gminy Wierzbinek cały czas pozostaje w obrocie prawnym
A w nim o konsultacjach dla odkrywki Turów, o uchwale rady gminy Brody, konsultacjach Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i wiele innych
Na świecie zaczęła się era obywatelskiej, inteligentnej, efektywnej i odnawialnej energii: wiatru, słońca, wody, biomasy i geotermii. Z tej listy różnych źródeł każdy może ułożyć sobie własny miks energetyczny.
Szanse dla transformacji energetycznej. Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej
Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy.
Podobna konferencja odbyła się we Wrocławiu u dotyczyła transformacji Dolnego Śląska
Inwestorzy z branży wiatrowej oraz działające w Europie przedsiębiorstwa zawarły w ubiegłym roku wieloletnie umowy na zakup energii z farm wiatrowych o rekordowej mocy. Ten, coraz wyraźniejszy trend pozwala deweloperom wiatrowym na rozwój inwestycji poza rządowymi mechanizmami wsparcia, a odbiorcy mogą zabezpieczyć na wiele lat dostawy czystej energii po stałych, konkurencyjnych cenach.
EIA: energetyka słoneczna i wiatrowa, będą najszybciej rozwijającymi się źródłami wytwarzania energii elektrycznej w USA przez co najmniej następne dwa lata.
(źródło: gramwzielone.pl)
Projekt PEP 2040 zawiera propozycje wielu konkretnych i pilnych działań na rzecz rozwoju energetyki jądrowej, przy braku jakikolwiek działań na rzecz OZE aż do 2030 roku.
Plan został wysłany nie tylko do Brukseli, ale także do innych resortów. Według naszych źródeł sporą konsternację wzbudził w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, dla którego przyznanie się do niewypełnienia celu OZE również okazało się niespodzianką, bo dotychczas Polska zapewniała Komisję, że cel uda się wypełnić.
Podczas zorganizowanej w Sejmie przez Polskie Stronnictwo Ludowe konferencji poświęconej transformacji energetycznej profesor Jan Popczyk zapewniał, że w jej wyniku polski miks energetyczny może docelowo być oparty w całości na źródłach odnawialnych – co jego zdaniem wynika nie z polityki klimatycznej, ale z „czystej ekonomii”.
(źródło: tvn24bis.pl)
Minister Milewicz szykuje rewolucję, na którą czeka wielu. Czy to tylko słowa, czy pójdzie za tym transformacja energetyczna? Ale jak, kiedy rządzi energią w PiS pan Tchórzewski?
Sąd apelacyjny zatwierdził wyrok z 2015 roku, który zapadł w postępowaniu prowadzonym na wniosek pozarządowej organizacji ekologicznej Urgenda. Wniosek został wówczas poparty przez 886 obywateli holenderskich. Obecnie, po czterech latach, nakaz sądu apelacyjnego "jest ostrzeżeniem dla wszystkich rządów. Muszą ściśle przestrzegać programu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zwłaszcza CO2. Pod rygorem odpowiedzialności sądowej" - skomentował w komunikacie prasowym Marjan Minnesma, szef organizacji Urgenda.
Szwedzi mają już słowo na ukrywany wstyd z korzystania z transportu lotniczego
Zmienna natura wiatru i energii słonecznej oznacza, że magazynowanie energii jest ogromną częścią walki o łagodzenie zmiany klimatu.
W całej Europie trwają strajki młodzieży. Piątek dla klimatu ma przypomnieć dorosłym o pilności walki ze zmianami klimatu
Kassenberg: Już dzisiaj produkcja energii elektrycznej z wiatru jest tańsza niż z węgla, co powoduje albo ograniczenie pracy bloków węglowych, albo wręcz ich odstawienia. Gotowa do budowy jest Ostrołęka C, stanowi ona przykład decyzji politycznej, niepartej w żadnym stopniu o analizy ekonomiczne.
USA doświadcza siarczystych mrozów, a w Australii ludność trudzi się z powodzią stulecia, falą upałów oraz krokodylami na ulicach miast
Grażyna Wolszczak pozwała skarb państwa za zanieczyszczenie powietrza w grudniu. Po rozprawie mówiła: – Ludzie, mamy wielką moc. Korzystajmy z tego. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że mój pozew zostanie uwzględniony w pełnym zakresie.
Reprezentujący ją radca prawny Radosław Górski komentował: – To wyrok przełomowy w skali Polski i Europy. Państwo powinno zrobić sobie rachunek ewentualnych strat, jeśli ludzie pójdą masowo do sądu. Zadośćuczynienia i odszkodowania w walce ze smogiem mogą dotyczyć miliardów złotych Radosław Górski powiedział także, że w przygotowaniu jest już pozew zbiorowy w sprawie smogu, do którego może dołączyć każdy (szczegóły na stroniepozywamsmog.eu). Zostanie złożony w połowie tego roku.
(źródło: wyborcza.pl)
Międzynarodowy raport 15 europejskich NIK-ów i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - Polska walczy ze smogiem za słabo a jest liderem zanieczyszczenia powietrza
Co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem. W poprzednim sezonie grzewczym koszty zaopatrzenia w ten surowiec wzrosły ok. 6,5 proc.; w obecnym sezonie może to być ok. 11,5 proc. - prognozują użytkownicy węgla, ankietowani przez firmę Kantar TNS.
Jaka będzie przyszłość sfery czystego transportu w Krakowie? Sprzeciw mieszkańców i przedsiębiorców
Nabór wniosków do programu Czyste Powietrze został wznowiony.
Więcej informacji o wprowadzonych zmianach na stronach:
Dolny Śląsk przeżył w tym tygodniu najcięższy, jak dotąd, atak smogu w obecnym sezonie grzewczym. Dolnośląski Alarm Smogowy protestował
(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Zimą lubimy wycieczki do górskich miejscowości. Uważajmy na panujący tam smog
Prawo do jakości życia – mieszkańcy na Śląsku zostali wysłuchani
Zespół prof. Sigi Zhenga z Massachusetts Institute of Technology (MIT) współpracujący ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk, University of Southern California, Shanghai University of Finance and Economics oraz uniwersytetem Tsinghua w Pekinie odkrył, że zanieczyszczenie powietrza w miastach Chin może przyczyniać się do niskiego poziomu szczęścia wśród miejskiej populacji tego kraju
Powyżej 200 dla PM 10 w województwie śląskim i małopolskim
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |