×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 stycznia 2019
info
 

Newsletter 12/2018 i 01/2019

Energia dla Klimatu 

Przełom grudnia 2018 r. i stycznia 2019 r.
 

Źle się dzieje w pańskie duńskim

Szekspir

 

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle – można zapytać na początku roku 2019. Rząd chwali swoje „sukcesy” na Szczycie Klimatycznym w Katowicach, przekonuje, że węgiel jest spoiwem naszej niezależności energetycznej, a z drugiej strony kombinuje przy cenach prądu narażając nasz kraj na poważne problemy. W raportach dotyczących rynku energii w Unii Europejskiej za rok 2018 okazuje się, że Polska jest w czołówce „drogocenności” prądu, a jednocześnie wysokości emisji CO2 w przeliczeniu na  megawatogodzinę. Niemcy tymczasem biją kolejny rekord – w 2018 r. 38,2% energii elektrycznej pochodziło z OZE.

COP24 pożegnał nas dwugłosem – Polski rząd się cieszy, że pakiet katowicki został przyjęty, ale krytycy narzekają, że szczyt w Katowicach był nieambitny a Polska niejednokrotnie ośmieszyła się promując węgiel. .

Koniec roku upłynął jednak pod znakiem gwałtownych i chaotycznych zmian legislacyjnych mających na celu zatrzymanie wzrostu cen prądu w 2019 r. Chyba dopiero to otworzyło oczy Polakom – mamy problem z energetyką i możemy za to słono zapłacić, a do tego pozbawić się prądu! Wiele wskazuje, że dopłata jaką proponuje rząd, to w rzeczywistości zakazaną przez unię pomoc publiczna. Dzisiaj płacimy też cenę za zanieczyszczenie powietrza a w grudniu węgiel pokazał także swoje śmiertelne oblicze po wybuchu metanu w czeskiej kopalni, gdzie zginęli głównie polscy górnicy. Czy promowanie węgla w obecnej sytuacji to jeszcze głupota czy już działania na niekorzyść państwa i samych górników?

Nowy rok wita nas jednak wydarzeniem – konferencją autorytetów nowej energetyki, dotyczącą ponadpartyjnej, zielonej transformacji energetycznej kraju. To inicjatywa partii Zieloni, na którą zgłaszają się pierwsze chętni posłowei i partie polityczne. Czy powtórzy się sukces kampanii alarmów smogowych i już niedługo wszyscy będą mieć na sztandarach energetykę odnawialną oraz prosumentów?

10 stycznia zapraszamy na konferencję do Warszawy (szczegóły: http://eko.org.pl/events/), gdzie dyskutowana będzie ważna dla przyszłości Polski sprawa – zielona transformacja energetyczna.

 

Energetyka konwencjonalna

Spadek popytu na węgiel

(źródło: pb.pl

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) ocenia, że globalny popyt na węgiel spadnie, także w Chinach

 

Węgiel kamienny w Niemczech odchodzi do historii

(źródło: dw.com

W Borttrop w zagłębiu Rury zamknięto ostatnią kopalnię w Niemczech

 

Brakuje węgla w kraju co na węglu stoi

(źródło: biznesalert.pl) 

Już trzy firmy zgłosiły braki ustawowych zapasów węgla. Urząd Regulacji Energetyki potwierdza te informacje. Tymczasem prezydent Andrzej Duda na Barbórce zapowiada, że „nie da zamordować górnictwa”. 

 

Co po dotowaniu prądu w 2019 r.?

(źródło: wysokienapiecie.pl

Za rok firmy energetyczne i wszyscy odbiorcy będą w dużo gorszej sytuacji niż obecnie. Podwyżki i ewentualny zwrot pomocy publicznej mogą być bardzo dotkliwe, a w energetyce zapanuje kompletny chaos.

 

Spadki na giełdzie po informacjach o regulacjach cen prądu

(źródło: cire.pl

„Ten projekt brzmi strasznie dla spółek. Jeśli mielibyśmy mieć urzędową cenę prądu, to byłaby to bardzo zła informacja dla spółek. To by zabijało wolny rynek” – powiedział PAP Biznes Robert Maj, analityk Ipopema Securities. „Mam nadzieję, że finalnie takie zapisy się nie znajdą” – dodał.

 

Błyskawiczna ustawa o cenach prądu

(źródło: energia.rp.pl

Mimo, że pytań i wątpliwości w sprawie sterowania cenami prądu było dużo, ustawa została przegłosowana

 

Baca Pogorzelska tłumaczy konsekwencje kombinowanie przy cenach prądu

(źródło: tokfm.pl) 

Eksperci krytycznie o konsekwencjach dla Polski po wprowadzeniu regulacji dla cen prądu w 2019 r.

 

Monopol  na rynku energii źle wpływa na portfele Polaków

(źródło: cire.pl

URE: „Ostatnie badania prowadzone przez nas w sposób jednoznaczny wskazują, że od 2007 r. nastąpił gwałtowny wzrost koncentracji przedsiębiorstw energetycznych, czyli monopolizacja państwa. Trzy podmioty państwowe z kontrolnym udziałem Skarbu Państwa rządzą 70 procentami energii sprzedawanej na rynku.”

 

W związku z podejrzeniami URE, premier Morawiecki zlecił audyt spółek energetycznych

(źródło: pb.pl) 

„Będzie to bardzo dokładna kontrola, ale oczywiście jestem też jak najbardziej zdania, że jeśli regulator rynku - URE - dostrzegł jakiekolwiek wątpliwości dotyczące uczciwości kształtowania się ceny na Towarowej Giełdzie Energii, to zgłosił te potencjalne nieprawidłowości i mam nadzieję, że bardzo szybko się o tym przekonamy i wszelkie ewentualne konsekwencje będą wyciągnięte” – mówił szef rządu.

 

Energa zaczyna budować Ostrołękę

(źródło: wysokienapiecie.pl

Zarząd spółki celowej Elektrownia Ostrołęka – po uzyskaniu niezbędnych do podjęcia decyzji zgód korporacyjnych – wydał NTP (Notice to Proceed), czyli decyzję oznaczającą pełne rozpoczęcie budowy Elektrowni Ostrołęka C przez wykonawcę, podała Energa.

 

Ostrołęka nie będzie opłacalna także z kontraktem mocowym

(źródło: pl.clientearth.org

Ostrołęka otrzyma kontrakt mocowy, będący źródłem dodatkowego finansowania inwestycji. To jednak nie eliminuje ryzyka dla spółek dlatego inwestycja Enei i Energi w nowy blok węglowy Ostrołęka C nie powinna być kontynuowana – twierdzi Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

Ostrołęce wciąż mało – czy do grona inwestorów dołączy PGE?

(źródło: wysokienapiecie.pl) 

Kolejna energetyczna spółka skarby państwa dołącza do budowy elektrowni Ostrołęka C

 

Zabici i ranni w kopalni węgla kamiennego

(źródło: tvn24.pl) 

Są ofiary, w tym Polacy, w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego w Czechach

 

W Chinach zginęło co najmniej siedmiu górników

(źródło: cire.pl

Kopalnie w Chinach, w których co roku giną tysiące górników, uchodzą za najbardziej niebezpieczne na świecie. Jako przyczynę wskazuje się m.in. niezbyt restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa i braki w nadzorze.

 

Drożeją paliwa

(źródło: energia.rp.pl) 

Od nowego roku zacznie obowiązywać tzw. opłata emisyjna pobierana w wysokości 8 gr netto (10 gr z VAT) od sprzedaży detalicznej każdego litra oleju napędowego i benzyny.

 

Sektory paliw kopalnych kończą się

(źródło: wyborcza.pl) 

Nie pomogą żadne pieniądze – węgiel, ropa i gaz to nie są branże, które dobrze rokują inwestycyjnie

 

Odkrywki i węgiel brunatny oraz informacje Koalicji Rozwój Tak –Odkrywki Nie

(źródło: innpoland.pl) 

Angela Merkel chce aktywnych działań i zakończyć spalanie węgla brunatnego w Niemczech

Merkel chce osobiście włączyć się w negocjacje w sprawie zakończenia wydobycia węgla brunatnego w Niemczech. Na połowę stycznia zwołała specjalną konferencję 

 

Transformacja musi rozpocząć się w Bełchatowie

Podczas szczytu klimatycznego miała miejsce premiera nowej aranżacji koncertu „Cztery pory roku” oraz apel o zamknięcie elektrowni Bełchatów

Ilona Jędrasik, kierownik projektu Polska Energia w ClientEarth: „Klimat zmienia się na naszych oczach. Nowa aranżacja „Czterech pór roku” ma zwrócić uwagę świata na fakt, że niebawem dzieło Vivaldiego będzie miało wartość głównie historyczną. Zapowiedzi tego, co nas czeka doświadczyliśmy w ostatnich latach, m.in. kiedy rolnicy borykali się z suszą, a przez Polskę przechodziły groźne wichury. Dlatego, żeby chronić nas, nasze dzieci i …nasze pory roku, musimy zmniejszać emisje gazów cieplarnianych. Zaczynając od największych trucicieli klimatu. A takim jest Elektrownia Bełchatów.”

Koncert oraz przemowę Marcina Stoczkiewicza można zobaczyć na Facebooku: https://www.facebook.com/iCO2dalej/videos/2124978611165579/. Przygotowywany jest również film dokumentalny o projekcie. Premiera wiosną 2019 r.
 

Władze Konina gotowe na transformację

(źródło: przegladkoninski.pl

Piotr Korytkowski,Prezydent Konina:„Energia z węgla brunatnego jest obciążona największą emisją zanieczyszczeń. Jesteśmy świadomi, że era węgla dobiega końca, a międzynarodowe zobowiązania klimatyczne Polski sprawiają, że lada dzień energetyka węglowa będzie zanikać.”

 

Informator Pod prąd – grudzień 2018

W informatorze m.in. wywiad z Jakubem Gogolewskim, reportaż Jasia Kapeli, informacja z przebiegu Marszu dla Klimatu w Katowicach


Niska Emisja

Wymiana węgla na węgiel nie daje szansy na „Czyste Powietrze

(źródło: wyborcza.pl) 

Komisja Europejska już zapowiedziała: nie będziemy finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych.

 

Dolnośląski Alarm Smogowy bierze się za indeks jakości powietrza

(źródło: radiowroclaw.pl) 

Polska ma bardzo liberalny system oceny jakości powietrza. Wprowadza ludzi w błąd, bo kiedy jakość jest zła, to dowiadujemy się, że jest dostateczna. DAS, jako pierwszy w Polsce, będzie to zmieniać.

 

Nowe regulacje unijne dotyczące transportu samochodowego

(źródło: wysokienapiecie.pl

Emisje samochodów mają pokaźnie zmaleć. Przyjęte przez Unię Europejską nowe regulacje są częścią unijnego pakietu czystego transportu. W 2030 r. samochody osobowe powinny emitować 37,5% mniej dwutlenku węgla w porównaniu do 2021 r.

 

Kraków wprowadza zakaz węgla już w 2019 r.

(źródło: portalsamorzadowy.pl

To ostatnia zima z węglem w Krakowie

 

Polak potrafi... palić

(źródło: natemat.pl

Galeria zdjęć z interwencji strażników miejskich w przydomowych kotłowniach

 

Polski Alarm Smogowy ocenia działania antysmogowe rządu

(źródło: eko.org.pl) 

Co prawda zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów czy termomodernizacji, ale jednocześnie mamy duży problem z egzekwowaniem tego prawa.W dodatku realizacja programów idzie zdecydowanie zbyt wolno.

 

Klimat 

Zapraszamy do audycji radiowych w TOK.FM poświęconych tematyce klimatu, transformacji oraz szczytu klimatycznego oraz Apelowi partii Zieloni o zgodę nad ponadpartyjną transformacje gospodarki i ochronę klimatu

 

Ponadpartyjny plan transformacji energetycznej i ochrony klimatu dla Polski.

(źródło: eko.org.pl

Warto przeczytać apel i 11 wyzwań  procesu transformacji przygotowany przez Zielonych i wybitnych naukowców zajmujących się tym zagadnieniem od wielu lat ( część z nich od podstolika ekologicznego Okrągłego Stołu- właśnie zbliża się 30 rocznica tego wydarzenia, które zmieniło historię Polski)

 

COP24 - rozbieżne oceny „sukcesu”

(źródło: fakty.tvn24.pl) 

Polityk, leśnik, fizyk – czyli różne podejścia do ustaleń porozumienia w Katowicach

 

W 2018 r. emisje CO2 znowu wzrosły

(źródło: naukaoklimacie.pl

Podczas konferencji prasowej na COP24 dr Corinne Le Quéré tłumaczyła główna autorka podsumowania raportu Global Carbon Budget.

Do wzrostu globalnych emisji przyłożyły się prawie wszystkie kraje. Albo przez to, że ich emisje w tym roku wzrosły, albo dlatego, że redukcje w ich emisjach były mniejsze niż oczekiwano.

Polska w czołówce emisji CO2 z energetyki

(źródło: wysokienapiecie.pl) 

Polska jest w czołówce, jeżeli chodzi o nieefektywność energetyki – pod tym względem emitujemy najwięcej w Europie, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej, która dodatkowo jest w największym w Europie stopniu oparta na węglu.

 

Greta wystąpiła na COP24

(źródło: smoglab.pl

Dziewczynka, która co tydzień strajkuje przed szwedzkim parlamentem żądając ambitnej polityki klimatycznej wystąpiła na COP24

 

Polski dwugłos na COP24

(źródło: politykainsight.pl

Prezydent Andrzej Duda nie zamierza dopuścić do upadku polskiego górnictwa, a premier Mateusz Morawiecki chce zielonej transformacji.

 

Raport IPCC nie wytyczył kierunków negocjacji na COP24

(źródło: energia.rp.pl

W Katowicach wskutek oporu Rosji, USA, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, przywódcy nie uznali oficjalnie wniosków płynących z raportów IPCC.

 

MEMORANDUM KATOWICKIE – GŁOS NAUKOWCÓW, INTELEKTUALISTÓW I DUCHOWNYCH

(źródło: naukaoklimacie.pl

Naukowcy, intelektualiści i duchowni nawołują do aktywnego i opartego na osiągnięciach nauki działania w sprawie ograniczenia globalnej zmiany klimatu i realizacji postanowień porozumienia paryskiego.

 

Kryzys klimatyczny i zmarzlina na Syberii

(źródło: teraz-srodowisko.pl) 

„Antropogeniczne emisje dwutlenku węgla to nie wszystko. Prawdziwa katastrofa nastąpi, gdy wskutek naszych działań uwolnione zostaną gazy cieplarniane zmagazynowane w wiecznej zmarzlinie i dnach oceanów. To już się zdarzyło w geologicznej historii Ziemi” – mówi profesor Szymon Malinowski.


OZE

Niemcy z rekordem – 38,2% energii elektrycznej z OZE za 2018 r.

(źródło: agora-energiewende.de

Wiele się ostatnio narzeka na kraj nad Sprewą w kontekście węgla brunatnego. Ale w rozwoju OZE mogą być przykładem dla wielu.

 

Raport dotyczący sprawiedliwej transformacji

(źródło: liderzyinnowacyjnosci.com) 

Liderów innowacyjności zapraszamy do lektury nowego raportu. Publikacja opracowana została wspólnie przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Instytut Spraw Publicznych i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie.  

 

Korzyści z OZE dla Polski

(źródło: energia.rp.pl

Bank Światowy „Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii przyniosłoby korzyści polskiej gospodarce, przyczyniłoby się do poprawy stanu zdrowia Polaków i zmniejszyłoby poważne problemy środowiskowe”.

 

Opłata do rachunku za prąd z OZE w 2019 r. wyniesie 0 zł

(źródło: gramwzielone.pl

Opłata doliczana do rachunków odbiorców energii wyniesie 0 zł, czyli tyle samo ile w 2018 r. To efekt nadal utrzymującej się ogromnej nadwyżki na rachunku opłaty OZE, z której finansowana jest produkcja energii odnawialnej w systemie aukcyjnym.

 

Energia Plus obietnicą dla prosumentów

(źródło: money.pl

Rząd chce uruchomić program Energia Plus. Minister Emilewicz i minister Gowin zapowiadają zmiany na rynku energii.

„Energetyka rozproszona i energetyka prosumencka” będzą filarem nowego programu Energia Plus, który ma być niebawem przedstawiony przez rząd.

 

Coraz więcej energii z wiatru

(źródło: stv.tv/news

W listopadzie Szkocja wyprodukowała więcej energii z wiatru niż było zapotrzebowania na energię

 

Waszyngton odnawialną stolicą USA

(źródło: teraz-srodowisko.pl

Podczas gdy prezydent Trump neguje zmiany klimatu, miasto Waszyngton planuje być miastem OZE do 2032 r.

 

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej