×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

6 listopada 2018
info
 

Newsletter 10/2018

Energia dla Klimatu –
przegląd mediów październik 2018

 

Primum non nocere (Przede wszystkim nie szkodzić)

Hipokrates

 

Październik był miesiącem raportów oraz ostrzeżeń, ale też wyraźnych głosów suwerena. Raport IPCC ostrzega, ale też podaje pod rozwagę – możesz się jeszcze obronić - wykorzystaj szansę człowieku – przestań emitować gazy cieplarniane. Raport ten podaje konkretne wskazówki jak uniknąć katastrofy oraz wylicza korzyści transformacji. Powinny z niego skorzystać władze centralne i samorządowe np. w Bogatyni, Krakowie czy Wrocławiu. Władze lokalne dostały nowe mandaty i liczymy na ich oświecenie oraz chęć do działania. Dobrze, aby zapoznały się też z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia,  Christian Aid (Kościelna organizacja pomocowa) czy Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Bowiem ograniczenie spalania węgla i innych paliw kopalnych to też poprawa jakości powietrza i szansa na dłuższe życie. Ludzie chcą żyć i wiedzą, że spalanie węgla nie jest w ich interesie. Dlatego na początku miesiąca 50 000 obywateli protestowało w Niemczech. Jest szansa, że przestaniemy szkodzić, bo narzędzia są w zasięgu ręki, stały się konkurencyjne i mogą się już rozwijać bez wsparcia publicznego.

 

Koalicja Rozwój tak Odkrywki Nie

Pod prąd październik a w nim:

Polityka Surowcowa Państwa, Stanowisko Ministerstwa oderwane od rzeczywistości, raport IPCC oraz protesty w Niemczech.

 

Raport IPCC wskazówką dla Bogatyni

(źródło: 
gazetaregionalna.pl

EKO-UNIA oraz specjaliści podkreślają wagę i pilność transformacji energetycznej okolic Turowa.

 

PGE wypowiada się w sprawie Złoczewa

(źródło: 
wspolnymglosem.pl) 

To stanowisko już znamy: „Zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego, w przypadku istotnego złagodzenia polityki klimatycznej, jest jedną z trzech opcji strategicznych PGE po 2020 roku. PGE kontynuuje działania mające na celu uzyskanie koncesji na zagospodarowanie złoża Złoczew w celu zabezpieczenia możliwości eksploatacji wybranych, najbardziej efektywnych bloków Elektrowni Bełchatów po wyczerpaniu obecnie eksploatowanych złóż. Realizacja inwestycji zależna jest jednak od przyszłego kształtu polityki klimatycznej oraz roli węgla brunatnego w polityce energetycznej kraju”.


Październik pod znakiem protestów antyodkrywkowych w Niemczech

(źródło: 
biznesalert.pl

Ende Gelande, protest pod Hambacher Forst, demonstracja pracowników RWE i wiele innych.

 

Energetyka konwencjonalna

Związkowcy nie chcą budowy Ostrołęki C

(źródło: 
energetyka.wnp.pl

Jak poinformowała Enea, akcjonariusz spółki - Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników Grupy Kapitałowej Enea - złożył pozew o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwały walnego ws. wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy w ramach projektu Ostrołęka C.

 

ClientEarth przeciwko zgodzie walnego zebrania Enei w sprawie Ostrołęki C

(źródło: energetyka.wnp.pl

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła pozew o stwierdzenie nieważności lub ustalenie nieistnienia, ewentualnie uchylenie uchwały NWZ Enei w sprawie kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy Elektrowni Ostrołęka C - poinformowała Enea.

 

Czekamy na nowelizację prawa energetycznego

(źródło: 
wysokienapiecie.pl

Sejm zajmuje się nowelizacją Prawa energetycznego Proponowane zmiany ustawy – Prawo energetyczne wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przyjmowanych na gruncie Unii Europejskiej Kodeksów Sieci i Wytycznych, stanowiących środki mające na celu budowę wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej na terenie Wspólnoty.

 

Polityka Ekologiczna Państwa bez słońca i wiatru?

(źródło: 
wysokienapiecie.pl

Polska strategia ekologiczna i energetyczna w dobie zmian klimatu zaniedbuje OZE i liczy na pochłanianie CO2 przez lasy.

Od redakcji:

Czyli na miesiąc przed  COP 24 - Konferencją Klimatyczną NZ w Katowicach w Polsce bez zmian. Rząd PiS idzie pod prąd UE i ONZ.

 

Niezależność energetyczna Polski oznacza wysokie ceny energii elektrycznej

(źródło: wysokienapiecie.pl

Europa buduje jednolity rynek energii elektrycznej, co oznacza oszczędności i możliwość kupowania tam, gdzie jest najtaniej. W Europie Środkowej największym outsiderem jest Polska, z najwyższą ceną prądu w regionie. Drugim niezintegrowanym krajem jest Wielka Brytania.

 

Drożejący prąd i pomoc publiczna

(źródło: 
cire.pl

Jak Polski rząd ma zamiar rozwiązać problem drożejącej energii, która pochodzi głównie z węgla? Będzie wspierać odbiorców czy firmy energetyczne?

 

Pieniądze na transformację czy na spalanie węgla?

(źródło: 
wysokienapiecie.pl

Co Polska zrobi z pulą uprawnień do emisji CO2 – sprzeda je a pieniądze przeznaczy na transformację energetyczną czy da polskim firmom, aby te mogły spalać węgiel?

 

Atom

Problem z dostawą prądu w Belgii

(źródło: 
teraz-srodowisko.pl

Belgia z powodów bezpieczeństwa stanęła przed koniecznością zamknięcia sześciu z siedmiu reaktorów atomowych odpowiedzialnych za dostarczanie 40 proc. energii elektrycznej.

 

Ministerstwo Energii...edukuje

(źródło: 
biznesalert.pl

Ministerstwo prowadzi projekt edukacyjny – Jak uczyć o atomie. Dzięki temu „nauczyciele będą mogli przeprowadzać eksperymenty oraz ćwiczenia modelujące i symulacyjne w klasie, a tym samym przybliżać uczniom zagadnienia związane z energetyką jądrową”.

 

Klimat

Leśne Gospodarstwa węglowe w ogniu krytyki

(źródło: 
serwisy.gazetaprawna.pl

Greenpeace krytykuje flagowy projekt Polski – pochłanianie przez lasy. Robi to tuż przed COP 24.

 

Europa nie może się dogadać przed COP 24

(źródło: chronmyklimat.pl

W Komisji Europejskiej trwają ustalenia wspólnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej, które zostanie zaprezentowane na COP24 w Katowicach. Wspólny głos UE w tej sprawie słabnie.

 

Parlament wychodzi na przód

(źródło: 
energetyka.wnp.pl

Parlament Europejski 25 października 2018 r. wezwał do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez UE o 55 proc. do 2030 r.

 

Nauka o klimacie analizuje i krytykuje założenia Polityki ekologicznej państwa

(źródło: naukaoklimacie.pl) 

Do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych niezbędne są: po pierwsze, ambitne działania na rzecz efektywności energetycznej, pozwalające obniżyć zużycie energii w Polsce do 30-40% obecnego; po drugie oparty o bezemisyjne źródła energii program transformacji energetycznej z uwzględnieniem ich rzeczywistego potencjału; a dopiero po trzecie program usuwania CO2 z atmosfery pozwalający skompensować pozostałe emisje gazów cieplarnianych (w szczególności metanu i podtlenku azotu). Polska próbuje rozwiązać problem po swojemu i liczy, że pochłanianie rozwiąże problem.

 

PRE COP w Krakowie – krytyka strategii rządu nastawionej na węgiel

(źródło: 
wyborcza.pl

Gospodarz szczytu klimatycznego – Polska – na chwilę przed tym międzynarodowym wydarzeniem nie rezygnuje z węgla. Buduje elektrownię Ostrołęka C i wierzy, że pochłanianie przez lasy rozwiąże problem emisji CO2.

 

Geoinżynieria nie pomoże na zmiany klimatu

(źródło: cire.pl

Jedyną szansą na spowolnienie zmian jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

 

Raport IPCC – konieczne jest redukowanie emisji CO2. Wciąż mamy szansę

(źródło: krytykapolityczna.pl

Jeżeli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej, należy już dzisiaj podjąć wspólne działania.

 

Holenderski sąd nakazuje rządowi ograniczyć emisję CO2

(źródło: 
gramwzielone.pl

Po wydaniu pierwszego wyroku z 2015 r. holenderskie władze zobowiązały się do ograniczenia emisji CO2 do 2030 roku o 49 proc. w porównaniu do emisji z 1990 r., jednak na razie nie przyjęto szczegółowej strategii, która ma doprowadzić do takiej redukcji emisji.

 

Raport Christian Aid o zagrożeniach klimatycznych

(źródło: 
chronmyklimat.pl

Niektóre z największych miast świata mogą zostać zalane w wyniku związanym ze zmianami klimatu wzrostem poziomu wód.

 

OZE

Energetyka wiatrowa może się rozwijać bez wsparcia

(źródło: cire.pl

Departament energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii: "To się dzieje. Coraz więcej firm i osób prywatnych zwraca uwagę na udział energetyki odnawialnej w swojej konsumpcji. Dzięki temu tworzy się większy popyt na energię odnawialną. Widzę szansę przed kontraktami typu PPA".

Od redakcji:

Pan dyrektor może sobie pogadywać. To w ogóle cud, że się odezwał. Jego szef  minister Tchórzewski i tak rządzi. OZE blokujemy, węgiel wspieramy chojnie do końca naszych dni… z kieszeni podatników. Może ostatni moment  na  szczery program  „Węgiel + OZE-„

 

Magazyny energii na granicy z Polska przy udziale polskich firm

(źródło: 
gramwzielone.pl

Komercyjne magazynowanie i jego zdolność do umożliwiania bilansowania sieci jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu transformacji energetycznej w kierunku OZE. 

 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: słońce na prowadzeniu

(źródło: gramwzielone.pl

Moc elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w ciągu najbliższych 5 lat ma być wyższa od łącznej mocy wszystkich pozostałych źródeł odnawialnych uruchomionych w tym czasie. 

 

Nauka o klimacie rusza w Polskę

(źródło: 
naukaoklimacie.pl

Rusza kampania informacyjna. Zobaczymy ją na billboardach na terenie kraju.

Rezygnacja z węgla polską racją stanu! Jak dokonać transformacji energetycznej?

(źródło: audycje.tokfm.pl

Energia dla Klimatu  w TOK FM z  udziałem Marcina Popkiewicza jako rzekomego doradcy rządu (nie podano którego). Dyskusja dotyczy co społeczeństwo i rząd powinien zrobić, aby do połowy wieku odejść od paliw kopalnych. Rady jak najbardziej aktualne. Czekamy na rząd, które je wykorzysta.

 

Polecamy książkę

(źródło: naukaoklimacie.pl) 

Popkiewicz, Kardaś, Malinowski - redaktorzy portalu Nauka o Klimacie, którzy niestrudzenie walczą o nasze przetrwanie, wydali w październiku bardzo  ważną książkę „Nauka o Klimacie”- polecamy.

 

Niska emisja

Raport EEA – Polska najbardziej zatrutym krajem

(źródło: 
smoglab.pl

Benzoalfapiren, rakotwórczy związek nie odpuszcza Polakom. Jesteśmy wciąż w czołówce.

 

Przepisy dla jakości paliw stałych na razie zbyt słabe

(źródło: pl.clientearth.org) 

„Te przepisy w oczywisty sposób pokazują jakie interesy ścierają się w rządzie: z jednej strony chodzi o ochronę życia i zdrowia Polek i Polaków, z drugiej o interesy spółek węglowych. Dobrze więc, że rozporządzenie wreszcie jest. Ale źle się stało, że istotna zmiana w obszarze wymagań jakościowych paliw stałych, która ma szansę realnie przełożyć się na poprawę jakości powietrza w Polsce, rozpocznie się dopiero za dwa lata” – podkreśla Agnieszka Warso-Buchanan, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. 

 

Raport NIK od odnośnie spalin

(źródło: chronmyklimat.pl) 

NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami cz. II. Emisja z sektora przemysłowego i z transportu.

 

Ciepło poza systemem grzewczym

(źródło: ecosa.pl

Energetyka Cieplna Opolszczyzny w porozumieniu z Miastem Opole realizuje projekt badawczy mający na celu wskazanie optymalnego rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego. 

 

Sprowadzane Diesle zatruwają Polskę

(źródło: chronmyklimat.pl

W 2017 roku do Polski trafiło ponad 350 000 silnie zanieczyszczających powietrze diesli. Większość z nich ma co najmniej 7 lat i nie posiada filtra DPF, przez co emitują nawet dwunastokrotnie więcej trujących tlenków azotu i rakotwórczych cząstek drobnego pyłu niż samochody spełniające normę EURO 6.

 

NFZ: Polacy umierają przez smog

(źródło: 
smoglab.pl

W porównaniu do poprzednich lat, w roku 2017 zmarło więcej Polaków. Najwięcej – w styczniu i w lutym. Powody? Najprawdopodobniej – smog. Tak ocenia Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce”.

 

Dolnośląski Alarm Smogowy protestuje i interweniuje u Wojewody – stop dla węgla brunatnego na składach

(źródło: wroclaw.eska.pl

Mimo uchwały antysmogowej węgiel brunatny jest wciąż dostępny w sprzedaży.


 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław 

 

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej