Primum non nocere (Przede wszystkim nie szkodzić)
Hipokrates
Październik był miesiącem raportów oraz ostrzeżeń, ale też wyraźnych głosów suwerena. Raport IPCC ostrzega, ale też podaje pod rozwagę – możesz się jeszcze obronić - wykorzystaj szansę człowieku – przestań emitować gazy cieplarniane. Raport ten podaje konkretne wskazówki jak uniknąć katastrofy oraz wylicza korzyści transformacji. Powinny z niego skorzystać władze centralne i samorządowe np. w Bogatyni, Krakowie czy Wrocławiu. Władze lokalne dostały nowe mandaty i liczymy na ich oświecenie oraz chęć do działania. Dobrze, aby zapoznały się też z raportem Narodowego Funduszu Zdrowia, Christian Aid (Kościelna organizacja pomocowa) czy Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Bowiem ograniczenie spalania węgla i innych paliw kopalnych to też poprawa jakości powietrza i szansa na dłuższe życie. Ludzie chcą żyć i wiedzą, że spalanie węgla nie jest w ich interesie. Dlatego na początku miesiąca 50 000 obywateli protestowało w Niemczech. Jest szansa, że przestaniemy szkodzić, bo narzędzia są w zasięgu ręki, stały się konkurencyjne i mogą się już rozwijać bez wsparcia publicznego.
Polityka Surowcowa Państwa, Stanowisko Ministerstwa oderwane od rzeczywistości, raport IPCC oraz protesty w Niemczech.
EKO-UNIA oraz specjaliści podkreślają wagę i pilność transformacji energetycznej okolic Turowa.
To stanowisko już znamy: „Zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego, w przypadku istotnego złagodzenia polityki klimatycznej, jest jedną z trzech opcji strategicznych PGE po 2020 roku. PGE kontynuuje działania mające na celu uzyskanie koncesji na zagospodarowanie złoża Złoczew w celu zabezpieczenia możliwości eksploatacji wybranych, najbardziej efektywnych bloków Elektrowni Bełchatów po wyczerpaniu obecnie eksploatowanych złóż. Realizacja inwestycji zależna jest jednak od przyszłego kształtu polityki klimatycznej oraz roli węgla brunatnego w polityce energetycznej kraju”.
Ende Gelande, protest pod Hambacher Forst, demonstracja pracowników RWE i wiele innych.
Jak poinformowała Enea, akcjonariusz spółki - Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników Grupy Kapitałowej Enea - złożył pozew o stwierdzenie nieważności, ewentualnie uchylenie uchwały walnego ws. wyrażenia kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy w ramach projektu Ostrołęka C.
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła pozew o stwierdzenie nieważności lub ustalenie nieistnienia, ewentualnie uchylenie uchwały NWZ Enei w sprawie kierunkowej zgody na przystąpienie do etapu budowy Elektrowni Ostrołęka C - poinformowała Enea.
Sejm zajmuje się nowelizacją Prawa energetycznego Proponowane zmiany ustawy – Prawo energetyczne wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przyjmowanych na gruncie Unii Europejskiej Kodeksów Sieci i Wytycznych, stanowiących środki mające na celu budowę wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej na terenie Wspólnoty.
Polska strategia ekologiczna i energetyczna w dobie zmian klimatu zaniedbuje OZE i liczy na pochłanianie CO2 przez lasy.
Od redakcji:
Czyli na miesiąc przed COP 24 - Konferencją Klimatyczną NZ w Katowicach w Polsce bez zmian. Rząd PiS idzie pod prąd UE i ONZ.
Europa buduje jednolity rynek energii elektrycznej, co oznacza oszczędności i możliwość kupowania tam, gdzie jest najtaniej. W Europie Środkowej największym outsiderem jest Polska, z najwyższą ceną prądu w regionie. Drugim niezintegrowanym krajem jest Wielka Brytania.
Jak Polski rząd ma zamiar rozwiązać problem drożejącej energii, która pochodzi głównie z węgla? Będzie wspierać odbiorców czy firmy energetyczne?
Co Polska zrobi z pulą uprawnień do emisji CO2 – sprzeda je a pieniądze przeznaczy na transformację energetyczną czy da polskim firmom, aby te mogły spalać węgiel?
Belgia z powodów bezpieczeństwa stanęła przed koniecznością zamknięcia sześciu z siedmiu reaktorów atomowych odpowiedzialnych za dostarczanie 40 proc. energii elektrycznej.
Ministerstwo prowadzi projekt edukacyjny – Jak uczyć o atomie. Dzięki temu „nauczyciele będą mogli przeprowadzać eksperymenty oraz ćwiczenia modelujące i symulacyjne w klasie, a tym samym przybliżać uczniom zagadnienia związane z energetyką jądrową”.
Greenpeace krytykuje flagowy projekt Polski – pochłanianie przez lasy. Robi to tuż przed COP 24.
W Komisji Europejskiej trwają ustalenia wspólnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej, które zostanie zaprezentowane na COP24 w Katowicach. Wspólny głos UE w tej sprawie słabnie.
Parlament Europejski 25 października 2018 r. wezwał do redukcji emisji gazów cieplarnianych przez UE o 55 proc. do 2030 r.
Do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych niezbędne są: po pierwsze, ambitne działania na rzecz efektywności energetycznej, pozwalające obniżyć zużycie energii w Polsce do 30-40% obecnego; po drugie oparty o bezemisyjne źródła energii program transformacji energetycznej z uwzględnieniem ich rzeczywistego potencjału; a dopiero po trzecie program usuwania CO2 z atmosfery pozwalający skompensować pozostałe emisje gazów cieplarnianych (w szczególności metanu i podtlenku azotu). Polska próbuje rozwiązać problem po swojemu i liczy, że pochłanianie rozwiąże problem.
Gospodarz szczytu klimatycznego – Polska – na chwilę przed tym międzynarodowym wydarzeniem nie rezygnuje z węgla. Buduje elektrownię Ostrołęka C i wierzy, że pochłanianie przez lasy rozwiąże problem emisji CO2.
(źródło: cire.pl)
Jedyną szansą na spowolnienie zmian jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Jeżeli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej, należy już dzisiaj podjąć wspólne działania.
Po wydaniu pierwszego wyroku z 2015 r. holenderskie władze zobowiązały się do ograniczenia emisji CO2 do 2030 roku o 49 proc. w porównaniu do emisji z 1990 r., jednak na razie nie przyjęto szczegółowej strategii, która ma doprowadzić do takiej redukcji emisji.
Niektóre z największych miast świata mogą zostać zalane w wyniku związanym ze zmianami klimatu wzrostem poziomu wód.
Departament energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii: "To się dzieje. Coraz więcej firm i osób prywatnych zwraca uwagę na udział energetyki odnawialnej w swojej konsumpcji. Dzięki temu tworzy się większy popyt na energię odnawialną. Widzę szansę przed kontraktami typu PPA".
Od redakcji:
Pan dyrektor może sobie pogadywać. To w ogóle cud, że się odezwał. Jego szef minister Tchórzewski i tak rządzi. OZE blokujemy, węgiel wspieramy chojnie do końca naszych dni… z kieszeni podatników. Może ostatni moment na szczery program „Węgiel + OZE-„
Komercyjne magazynowanie i jego zdolność do umożliwiania bilansowania sieci jest kluczowe w kontekście kolejnego etapu transformacji energetycznej w kierunku OZE.
Moc elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w ciągu najbliższych 5 lat ma być wyższa od łącznej mocy wszystkich pozostałych źródeł odnawialnych uruchomionych w tym czasie.
Rusza kampania informacyjna. Zobaczymy ją na billboardach na terenie kraju.
Energia dla Klimatu w TOK FM z udziałem Marcina Popkiewicza jako rzekomego doradcy rządu (nie podano którego). Dyskusja dotyczy co społeczeństwo i rząd powinien zrobić, aby do połowy wieku odejść od paliw kopalnych. Rady jak najbardziej aktualne. Czekamy na rząd, które je wykorzysta.
Popkiewicz, Kardaś, Malinowski - redaktorzy portalu Nauka o Klimacie, którzy niestrudzenie walczą o nasze przetrwanie, wydali w październiku bardzo ważną książkę „Nauka o Klimacie”- polecamy.
Benzoalfapiren, rakotwórczy związek nie odpuszcza Polakom. Jesteśmy wciąż w czołówce.
„Te przepisy w oczywisty sposób pokazują jakie interesy ścierają się w rządzie: z jednej strony chodzi o ochronę życia i zdrowia Polek i Polaków, z drugiej o interesy spółek węglowych. Dobrze więc, że rozporządzenie wreszcie jest. Ale źle się stało, że istotna zmiana w obszarze wymagań jakościowych paliw stałych, która ma szansę realnie przełożyć się na poprawę jakości powietrza w Polsce, rozpocznie się dopiero za dwa lata” – podkreśla Agnieszka Warso-Buchanan, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami cz. II. Emisja z sektora przemysłowego i z transportu.
Energetyka Cieplna Opolszczyzny w porozumieniu z Miastem Opole realizuje projekt badawczy mający na celu wskazanie optymalnego rozwiązania w zakresie zaopatrzenia w ciepło budynków z zapotrzebowaniem na moc na poziomie do 20 KW, a znajdujących się poza zasięgiem systemu ciepłowniczego.
W 2017 roku do Polski trafiło ponad 350 000 silnie zanieczyszczających powietrze diesli. Większość z nich ma co najmniej 7 lat i nie posiada filtra DPF, przez co emitują nawet dwunastokrotnie więcej trujących tlenków azotu i rakotwórczych cząstek drobnego pyłu niż samochody spełniające normę EURO 6.
W porównaniu do poprzednich lat, w roku 2017 zmarło więcej Polaków. Najwięcej – w styczniu i w lutym. Powody? Najprawdopodobniej – smog. Tak ocenia Narodowy Fundusz Zdrowia w raporcie „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce”.
Mimo uchwały antysmogowej węgiel brunatny jest wciąż dostępny w sprzedaży.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |