Sierpień był znowu rekordowy jeżeli chodzi o temperaturę. Sprzyjała ona z pewnością pożarom, które co i rusz wybuchały m.in. w Grecji, Niemczech czy Szwecji. W takiej aurze odbywał się społeczny COP w Katowicach, gdzie nie zabrakło negacjonistów klimatycznych. Wiele wskazuje, że węglowe zapędy ostudzą rosnące ceny uprawnień za emisję CO2, które w sierpniu drastycznie wzrosły.
Obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie ma zostać zwiększony z 30 do 100 proc. Uregulowana zostanie sprzedaż rezerwowa prądu i gazu, która w Polsce lawinowo rośnie. Z kolei właściciele nieruchomości będą mieli mniejsze szanse na zablokowanie remontów sieci.
Ceny uprawnień za emisję CO2 wysokie jak nigdy i wiele wskazuje, że będą jeszcze rosnąć. W sierpniu wyniosły ponad 20 euro za tonę.
Kto ubezpieczy węgiel? Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych i firm reasekuracyjnnych odwraca się od projektów węglowych
Polska może mieć problem z wypełnieniem szykowanych przez Komisję Europejską ambitniejszych celów klimatycznych.
Polska chce zdywersyfikować źródła importu gazu. Otwiera się na Australię
Merkel zadeklarowała, że dostawy przez Ukrainę muszą zostać utrzymane, a Putin przypomniał, że muszą być opłacalne ekonomicznie.
Cena energii jest tym wyższa, im więcej mamy węgla w miksie. Już do końca tego roku Polska musi przedstawić Komisji Europejskiej swój plan zmniejszania emisji CO2.
Minister Tchórzewski wspiera odpady węglowe i podkopuje polską walkę o czyste powietrze
Baca-Pogorzelska: Minister chce nadal dopuszczać do obrotu węgiel zasiarczony, zawilgocony czy węgiel o wysokiej zawartości popiołu, które to parametry są nawet ponad dwukrotnie wyższe niż te postulowane przez inne ministerstwa: środowiska czy przedsiębiorczości. Krzysztof Tchórzewski chce nawet dopuścić handel odpadami węglami, które będą mieszane z miałami.
Do potężnego wstrząsu górniczego doszło w sobotę, 11 sierpnia, około godz. 13.53. Mocno zabujało na powierzchni domami i blokami na osiedlach.
W analizie opublikowanej przez think-tank Carbon Tracker wskazuje się na kompletny brak ekonomicznego uzasadnienia dla budowy mocno wspieranej przez rząd elektrowni Ostrołęka C, która ma być ostatnią krajową inwestycją w nowe moce w energetyce węglowej.
Polska importuje z Rosji Antracyt, który pochodzi z regionów zajętych przez separatystów na Ukrainie.
PGE sam nie wie czy odkrywka Złoczew powstanie. W regionie trwa konflikt oraz blokada rozwoju gminy, bo słowo się rzekło – kopalnia powstanie, tylko nikt nie wie kiedy.
Komisja węglowa w Niemczech utrudnia transformację energetyczną czyli odchodzenie od węgla w niemieckiej energetyce.
Po latach walki z energetyką odnawialną, rząd przywraca poparcie dla eko-elektrowni. Ostatni ruch Ministerstwa Energii podbił ceny tzw. zielonych certyfikatów do poziomu niewidzianego od ponad trzech lat. Skąd ta nagła zmiana kierunku?
W lipcu elektrownie słoneczne na trzecim miejscu w niemieckim miksie elektroenergetycznym.
Wyniki czołowego producenta elektrowni wiatrowych potwierdzają dalszy spadek cen elektrowni wiatrowych.
Vattenfall chce magazynować nadwyżki energii z fotowoltaiki w elektrowniach szczytowo pompowych.
Poziom cen węgla z lat 2015-2016 doprowadził spółki węglowe na skraj bankructwa, powrót do nich nie wydaje się możliwy.
Zainstalowana w naszym kraju moc elektrowni fotowoltaicznych wzrosła w czerwcu br. o ok. 30 MW.
Kraj, z którego wywodzą się wiatraki przeprowadził badania, które potwierdzają, że energetyka wiatrowa należy do najtańszych.
Sprzedaż aut elektrycznych w Europie rośnie bardzo dynamicznie. Auta zjeżdżające z linii produkcyjnych czekają średnio zaledwie cztery dni. Na wiele modeli to klienci muszą czekać miesiącami.
Stan Kalifornia przyjął ustawę zakładającą, że osiągnie 100 procent wytwarzania energii z odnawialnych źródeł do 2045 roku. Dokument musi zostać zatwierdzony przez gubernatora Jerry’ego Browna.
Gigantyczna redukcja emisji gazów cieplarnianych to jeden z atutów, który polska gospodarka zyskała po transformacji. To jednak odchodzi w niepamięć, a kopcący transport drogowy jest już widocznym problemem. Jesienią Komisja Europejska ma podnieść cel redukcji emisji CO2, co dla Polski może być trudne do wypełnienia.
Minister Tobiszewski apeluje o narodową suwerenność w realizacji celów porozumienia paryskiego na PRE COP 24
Analitycy z think tanku Carbon Tracker prognozują, że w przyszłym roku ceny emisji CO2 w Europie będą niemal dwa razy droższe niż obecnie, co zwiększy popyt na mniej emisyjny gaz.
9-10 sierpnia odbył się „Społeczny PRE_COP24” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i mający doprowadzić do ustalenia wspólnego stanowiska na COP przez związki zawodowe, branżę górniczą i rząd. Wśród zaproszonych był prof. William Happer, fizyk z USA negujący negatywne skutki zmiany klimatu oraz bagatelizujący ich możliwy zasięg.
Wraz z ociepleniem klimatu będą zmieniać się choroby, na które będziemy narażeni. Obecnie odnotowujemy znaczy wzrost przypadków zachorowań na gorączkę Zachodniego Nilu w Europie Południowej i Środkowej.
Przedstawiciele Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) obawiają się, że nowe obowiązki wynikające z przepisów dotyczących monitorowania i kontrolowania jakości paliw mogą doprowadzić do paraliżu składów opału, na krótko przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Chodzi o sprzedaż węgla, którego nie chce spalać nawet specjalistyczna energetyka. Problemem jest m.in. zawartość siarki.
Konsultacje społeczne komentował m.in. prezydent Krakowa.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przedstawiło raport "Zewnętrzne koszty zdrowotne emisji zanieczyszczeń powietrza z sektora bytowo-komunalnego". Dokument stwierdza miedzy innymi, że tylko w 2016 r. zanieczyszczone powietrze pochodzące z tzw. niskiej emisji skróciło życie 19 tys. Polaków o łącznie 440 tys. lat.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE". Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |