Motto:
"Biedna ta ziemia, wszystkie nasze cienie padają na nią".
Stanisław Jerzy Lec
W tym numerze m.in. o prognozie stanu światowej energetyki w roku 2040, podsumowaniu dwóch lat rządów PiS w energetyce i górnictwie, "Globalnej Liście Rezygnacji z Węgla", mapie on-line jakości powietrza w całej Europie i rozliczeniu rządu - przez Polski Alarm Smogowy – z realizacji antysmogowych obietnic. A także o wycofaniu się ostatniej zagranicznej firmy z poszukiwania w Polsce gazu łupkowego, ustawie "antywiatrakowej", którą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości UE, niedawnym Szczycie klimatycznym w Bonn i Bitcoinie – kryptowalucie, która bije nie tylko rekordy wartości, ale i ... wyjątkowej energochłonności.
Życzymy pożytecznej lektury
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. dyskusja w radiu nasze.fm burmistrz Złoczewa Jadwigi Sobańskiej ze stowarzyszenia "Tak dla odkrywki Złoczew" ze Stanisławem Skibińskim, prezesem stowarzyszenia "Nie dla odkrywki Złoczew" i obronie - w amerykańskim stylu - przez ministra środowiska (!) planów budowy odkrywki Ościsłowo.
także o odkrywce Złoczew audycja w radiu TOK FM, w cyklu Energia dla klimatu:
Nie dla kopalni odkrywkowej – w dyskusji uczestniczyli Stanisław Skibiński, prezes stowarzyszenia "Nie dla odkrywki Złoczew", Anna Meres i Marek Józefiak z Greenpeace Polska oraz prowadząca red. Ewa Podolska – TOK FM i współprowadzący Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
(źródło: powiatowy.pl)
Spotkanie nt. perspektyw odkrywki węgla brunatnego w Złoczewie, które odbyło się 7 listopada 2017 r. poprzedził briefing prasowy podczas, którego wiceminister Grzegorz Tobiszowski oraz wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek przedstawili plany dotyczące budowy odkrywki węgla brunatnego na złożu Złoczew.
Komentarz redakcji:
Wiceminister przekazał mieszkańcom regionu, który już niedługo zamieni się w najgłębszą dziurę w Polsce: "Węgiel brunatny w polskiej energetyce od lat pełni strategiczną rolę. Niezaprzeczalnym faktem jest kluczowy wpływ tego surowca na rozwój gospodarczy państwa". Takimi sloganami ani ziemi obsiać, ani zwierząt nakarmić się nie da.
(źródło: zachod.pl)
Czy województwo lubuskie powinno przygotować nowy plan zagospodarowania przestrzennego? Anna Dziadek ze Stowarzyszenia "Nie dla kopalni odkrywkowej" uważa, że prace nad dokumentem należy wstrzymać. W jej ocenie brakuje przepisów wykonawczych, a to w przyszłości może doprowadzić do podważania dokumentu. Nie ma również powodu, by w wojewódzkim planie znalazła się budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody.
(źródło: przyjezierze.org/pl)
Tylko dzięki przypadkowi, który sprawił, że odnaleziono te megality, prawdopodobnie uda się uratować wyjątkowy zabytek dziedzictwo narodowego przed planowaną kopalnią odkrywkową Ościsłowo. Gdyby na te tereny wkroczyły gigantyczne koparki, to ślad naszej przeszłości zostałby bezpowrotnie zniszczony dla kilku milionów ton węgla brunatnego – twierdzi Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego ''EKO – PRZYJEZIERZE''.
(źródło: przyjezierze.org/pl)
EKO – PRZYJEZIERZE: "Decyzja wydana 15 listopada 2017 roku przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przychyla się do stanowiska które między innymi reprezentuje w tym sporze nasze stowarzyszenie. Twierdzimy, że odkrywka Tomisławice nigdy nie powinna powstać, mówiliśmy to już w 2007 roku. Wtedy nikt nas nie słuchał".
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Globalne zużycie energii wzrośnie o tyle, ile dzisiaj pochłaniają całe Chiny i Indie razem wzięte – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii. Analitycy MAE pokazali też jakie źródła energii i po jakich kosztach zaspokoją ten rosnący apetyt. Prognozują, że do 2040 roku globalny udział OZE w produkcji energii wzrośnie do 40 proc. Natomiast w Unii Europejskiej OZE będą najważniejszym źródłem energii już na początku lat 30.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
WysokieNapiecie.pl podsumowuje dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w obszarze energetyki i górnictwa. We wszystkich kluczowych tematach. Najczęściej powtarzanym zarzutem wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości w obszarze energetyki i górnictwa jest… brak tejże polityki.
(źródło: gornictwo.wnp.pl)
Przy obecnej koniunkturze polskie kopalnie mogłyby rentownie sprzedawać więcej węgla, niż są dziś w stanie wydobyć. Aby utrzymać wydobycie, górnictwo wymaga inwestycji, które nie wyeliminują jednak rosnącego importu węgla - mówili eksperci i szefowie górniczych spółek.
Oczywiście minister energii Krzysztof Tchórzewski nie odmówił sobie prowęglowych zaklęć i w multimedialnym przesłaniu do uczestników konferencji, zapewnił, że górnictwo ma przed sobą pewną przyszłość i że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat Polska nie zmniejszy produkcji energii elektrycznej z węgla.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W tym roku polskie kopalnie wydobędą ok. 1,5-2 mln ton mniej węgla kamiennego. W porównaniu z rokiem 2016 od stycznia do lipca import węgla energetycznego wzrósł o 900 tys. ton.
(źródło: pl.boell.org/pl)
W sferze deklaracji Polska nadal jest węglowym mocarstwem, niezależnym i samodzielnym. Fakty przeczą jednak deklaracjom: polskie górnictwo znajduje się w kryzysie – ocenia Michał Olszewski.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Podsumowanie debaty (zamieściliśmy ją w poprzednim numerze) przez red. Bartłomieja Derskiego z portalu WysokieNapiecie.pl – medialnego partnera debaty.
(źródło: biznesalert.pl)
Krzysztof Szlaga, prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, ocenił, że obecny poziom międzynarodowych cen węgla energetycznego nie utrzyma się w dłuższym horyzoncie czasowym.
(źródło: eko-unia.org.pl)
Trwanie w energetyce opartej na węglu to ogromne transfery pieniędzy za granicę. Obecne cztery bloki węglowe w budowie (Kozienice, Opole x2 i Jaworzno kosztują ok. 25 mld zł) to transfer z Polski kilkunastu mld zł (udział importu dóbr inwestycyjnych znacznie przekracza 50%) - powiedział prof. Jan Popczyk w trakcie debaty o transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska na Politechnice Wrocławskiej.
(źródło: przekrojgospodarczy.pl)
775 koncernów i ponad tysiąc powiązanych z nimi spółek zostało wpisanych na "Globalną Listę Rezygnacji z Węgla". Ma ona skłonić instytucje finansowe do wycofania się z przedsięwzięć, które są szkodliwe dla środowiska. Na liście jest 17 firm z Polski, w tym tacy giganci jak PGE, Tauron czy PKP Cargo.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Wciąż nie wiadomo, jaką rolę w Niemczech będzie odgrywał węgiel po wyłączeniu elektrowni jądrowych. Niemal wszyscy chcieliby go odesłać do rezerwy, ale spór toczy się o tempo w jakim to nastąpi.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Jeśli uwzględnimy silę nabywczą, ceny energii elektrycznej płacone przez gospodarstwa domowe w Polsce są o jedną piątą wyższe niż średnia w Unii Europejskiej. Drożej jest tylko w Niemczech i Portugalii. Na dodatek ceny prądu w Polsce rosną, a średnia w Unii spada.
(źródło: ieo.pl/pl)
Obawy przed nadmiernym wzrostem cen energii elektrycznej przestały być czynnikiem istotnie ograniczającym swobodę decyzji inwestycyjnych w energetyce, przynajmniej tych podejmowanych centralnie. A winą za podwyżki cen dla odbiorców końcowych zawsze będzie można obciążyć politykę klimatyczną UE – piszą w swej analizie Grzegorz Wiśniewski i Bartłomiej Pejas z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
(źródło: gramwzielone.pl)
Komisja Europejska przedstawiła kolejny raport na temat implementacji projektu unii energetycznej, proponując m.in. nowe cele w zakresie transgranicznych połączeń miedzy krajami Unii Europejskiej. Na razie najdalej od realizacji celów wyznaczonych przez KE jest Polska - mamy najmniej rozwiniętą ku temu infrastrukturę.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Mija 10 lat, od kiedy możemy jako odbiorcy zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej. Jak rozwinął się ten rynek i jak wygląda dzisiaj? Ilu klientów zdecydowało się dotychczas na zmianę? Sprawdzamy.
(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Nierealne cele, zbyt szerokie rozejście się unijnej i krajowej polityki energetycznej pogłębia niepewność inwestycyjną, ryzyka i koszty kapitału, a to już samo w sobie podnosi ceny energii i z czasem uczyni krajową energetykę niekonkurencyjną.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Włoski rząd ogłosił, że zamierza zrezygnować całkowicie z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku. W ten sposób Włochy dołączają do grupy krajów takich jak Wielka Brytania, Francja czy Holandia, które już wcześniej złożyły podobne obietnice.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Państwa członkowskie UE nie informują swoich obywateli ani o emisjach zanieczyszczeń dużych zakładów przemysłowych, ani o udzielanych im zezwoleniach. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu European Environmental Bureau (EEB). Braki dotyczą nawet minimalnych wymagań prawnych.
(źródło: pl.clientearth.org)
Organizacja pozarządowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi uruchomiła stronę internetową poświęconą emisjom przemysłowym w Polsce, a w szczególności powietrzu w mieście Czerwionka-Leszczyny na Śląsku.
(źródło: wysokienapiecie.pl
"Wydobycie”, czy jak mówią inni – "wykopanie" bitcoinów oraz obrót nimi pochłania już rocznie tyle energii, co średniej wielkości państwo. Weryfikacja tylko jednej bitcoinowej transakcji to odpowiednik miesięcznego zużycia prądu przez średnią polską rodzinę. Jak to się dzieje?
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Gdzieś w północnej Polsce resort szuka miejsca, w którym będą składowane odpady promieniotwórcze i które zastąpi obecne składowisko odpadów w Różanie nad Narwią.
(źródło: rp.pl)
Zajmijmy się tym, żeby zacząć odchodzić od energetyki nieefektywnej, niewydajnej, opartej na spalaniu węgla. Przejdźmy na nowoczesne i innowacyjne technologie, związane z odnawialnymi źródłami i energetyką rozproszoną – mówi Krzysztof Jędrzejewski, Koalicja Klimatyczna, gość programu Michała Niewiadomskiego.
(źródło: tokfm.pl)
O nowym pomyśle Ministerstwa Energii na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, tzn. o technologiach jądrowych – HTR. Czy mają rację bytu w Polsce? Czy warto obecnie inwestować w technologie drogie i skomplikowane? - w audycji "Pierwsze Śniadanie w TOK-u" gościem red. Piotra Maślaka był Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energii Odnawialnej.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Dopóki nie zdecydujemy, "jaką" i "gdzie" elektrownię jądrową chcemy zbudować, procedury środowiskowe będą stały w miejscu – przekonuje Krzysztof Lissowski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
(źródło: biznesalert.pl)
Polska rozmawia z zagranicznymi partnerami o współpracy w sektorze jądrowym z udziałem polskich firm. Po przedsiębiorstwach chińskich, koreańskich czy japońskich, przyszedł czas na brytyjskie – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
W styczniu 2017 r. ogłoszono, że rząd rozpoczyna prace nad składającym się z 14 punktów programem Czyste Powietrze, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili, jak przebiega realizacja obietnic. Po 10 miesiącach nie zrealizowano w pełni żadnego z punktów. Jedynie Ministerstwo Rozwoju wykazało się aktywną postawą.
Także o tym dwie audycje w radiu TOK FM:
Redaktor Paweł Sulik rozmawia z Andrzejem Gułą, Jakubem Jędrakiem i Markiem Józefiakiem.
a red. Piotr Maślak rozmawia z Piotrem Siergiejem.
(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Nowe prawo wprowadza zakaz używania odpadów węglowych i mokrego drewna już od lipca 2018 roku. Uchwały zakładają ponadto likwidację przestarzałych pieców (tzw. kopciuchów) do 2024 r. oraz zakaz spalania paliw stałych we Wrocławiu i 7 dolnośląskich uzdrowiskach od 2028 roku. Przegłosowane akty prawne to efekt pracy ekspertów, negocjacji politycznych i konsultacji społecznych oraz presji Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
rozmowa z Radosławem Gawlikiem z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego:
rozmowa z prof. Izabelą Sówką z Politechniki Wrocławskiej:
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Od 16 listopada na interaktywnej mapie jakości powietrza w Europie można sprawdzać poziom pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu czy dwutlenku siarki. Europejski indeks jakości powietrza (European Air Quality Index) uruchomiła Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska. Mapa przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych w Europie.
(źródło: wyborcza.pl)
Wielka czerwona plama - tak wygląda od lat Polska na mapie Europy. Oddychamy smogiem, chorujemy, umieramy. Polska jest wytykana na forum europejskim, gdzie dziś stawia się na poprawę jakości powietrza. Nie osiągniemy jej, jeśli nie rozwiążemy źródła problemu. Są nim węgiel, ubóstwo energetyczne i fatalny stan wielu polskich domów.
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)
Wzrost pyłowych i gazowych zanieczyszczeń powietrza zwiększa ryzyko zawału serca, szczególnie w okresie niskich temperatur – wykazały badania polskich specjalistów zaprezentowane podczas konferencji kardiologów interwencyjnych w USA.
(źródło: healpolska.pl)
Zanieczyszczenie powietrza znacznie bardziej szkodzi dzieciom niż dorosłym. O tym, z czego to wynika i co należy robić, by chronić najmłodszych, dyskutowali eksperci zdrowia publicznego, politycy, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych podczas konferencji HEAL pt. Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie dzieci. Jak i dlaczego dbać o czyste powietrze dla nas i przyszłych pokoleń.
(źródło: smoglab.pl)
Badania przeprowadzone wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Krakowski Alarm Smogowy potwierdzają, że wewnątrz budynków jest lepiej. Wciąż jest jednak źle.
Cały Raport: "Ocena wpływu zanieczyszczeń pyłowych na zewnątrz budynków na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń"
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Projekt o roboczej nazwie "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczania niskiej emisji" ma pozwolić na stworzenie systemu informatycznego, w którym znaleźć się miałyby wszystkie budynki w naszym kraju i informacje o tym, jak są one ogrzewane. Prace prowadzone są przez konsorcjum, które tworzą: resort rozwoju, trzy instytuty badawczo-naukowe i Krakowski Alarm Smogowy.
(źródło: rybnik.com.pl)
Pierwszy taki wyrok. W połowie listopada Sąd Rejonowy w Rybniku skazał mieszkańca za palenie w piecu flotokoncentratów. Od momentu wejścia (1.09.2017) tzw. uchwały antysmogowej strażnicy ujawnili 8 przypadków spalania zakazanych paliw.
(źródło: krakow.wyborcza.pl)
Kraków rozda 5 tys. masek chroniących przed smogiem, a w szkołach ruszą kampanie na rzecz czystego powietrza.
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
Poza dwiema sieciami sprzedaży kotłów: Castoramą i Instal Konsorcjum żadna z zaproszonych przez UNGC sieci sprzedaży nie zdecydowała się na spotkanie związane z zaniechaniem sprzedaży "kopciuchów" - najgorszych kotłów na węgiel.
(źródło: gramwzielone.pl)
W ramach działań proekologicznych i mających na celu walkę ze smogiem sopocki magistrat przewiduje dopłaty do wymiany systemów grzewczych, ale również instalacji umożliwiających produkcję energii elektrycznej z domowej instalacji OZE.
(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, wrocławskie krasnoludki, oprócz codziennych obowiązków, przyjęły na siebie ciężar walki ze smogiem. Dolnośląski Alarm Smogowy wyposażył skrzaty w symboliczne maseczki przeciwpyłowe i transparenty. Mają one za zadanie przypomnieć o zdrowiu i życiu zwłaszcza najmłodszych mieszkańców naszego regionu.
także w Dniu Czystego Powietrza:
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)
We wrocławskich szkołach i przedszkolach przewidziano specjalne zajęcia, podczas których uczniowie i przedszkolaki będą mogli dowiedzieć się, jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza oraz w jaki sposób mogą wpływać na jakość powietrza w mieście.
(źródło: zaglebiowski-alarm-smogowy)
Rok temu apelowaliśmy za pomocą listów i mediów do dyrekcji zagłębiowskich przedszkoli o kontrolowanie jakości powietrza i niewychodzenie na spacery gdy jakość powietrza nie jest dobra. W tym roku idziemy krok dalej, przygotowaliśmy tablice edukacyjne – wskaźniki smogu - i rozesłaliśmy tradycyjną pocztą do wszystkich żłobków i przedszkoli w regionie.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Urządzenie przypominające obraz, zamieniające dwutlenek węgla w tlen, uznano za najlepsze rozwiązanie trzeciej edycji Smogathonu w Krakowie. Jego producent - amerykański startup Artveoli - otrzymał nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów, z czego 75 tys. zostanie przeznaczone na wdrożenie innowacyjnego produktu w Krakowie. Oczyszczające "obrazy" wkrótce pojawią się w krakowskich szkołach.
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)
W miejscach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza drzewa zmniejszają liczbę hospitalizacji z powodu astmy. To ważna informacja dla urbanistów – twierdzą naukowcy na łamach pisma "Environment International" badacze z University of Exeter.
Komentarz redakcji:
U nas największe znaczenie w sezonie grzewczym mogą mieć drzewa iglaste,
inne pozbawione są wówczas liści.
(źródło: pb.pl)
Niegdyś jeden z największych entuzjastów poszukiwania w Polsce gazu łupkowego zwrócił państwu dwie ostatnie koncesje - Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest słynny odwiert Lewino, choć mógł na nich pracować aż do 2020 r. - Czas łupków w Polsce się skończył - ocenia Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.
(źródło: biznesalert.pl)
Od przyszłego roku mają być łatwiejsze postępowania w związku z koncesjami na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów, m.in. gazu łupkowego. Przedsiębiorcy skorzystają na wprowadzeniu procedury "open door", w której to oni będą mogli inicjować postępowanie koncesyjne na wydobycie węglowodorów ze złóż.
(źródło: gramwzielone.pl)
28 listopada Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego zagłosowała za przyjęciem celu udziału zielonej energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej w roku 2030 na poziomie przynajmniej 35 proc. Nowa dyrektywa OZE ma wejść w życie z początkiem 2021 r.
(źródło: gramwzielone.pl)
"Boom" na węgiel już się skończył - uważają eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Podkreślają, że w kolejnych dekadach inwestycje w globalnej energetyce zdominuje fotowoltaika, głównie dzięki inwestycjom, które mają być realizowane w Chinach i Indiach. Inaczej ma być w Europie, gdzie według MAE największym źródłem energii po 2030 roku staną się farmy wiatrowe. W Unii Europejskiej OZE mają odpowiadać za 80 proc. nowego potencjału w energetyce do roku 2040.
(źródło: gramwzielone.pl)
W najnowszym komentarzu na temat polskiego rynku energetycznego agencja ratingowa Moody’s podkreśla brak perspektyw na szybkie zredukowanie zależności naszej energetyki od węgla oraz stagnację w inwestycjach w odnawialne źródła energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
Instalacja o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh powstała w stanie Południowa Australia.
Przemysłowe magazyny energii Powerpack dostarczyła Tesla. Będą ładowane z położonej w pobliżu Jamestown farmy wiatrowej Hornsdale.
(źródło: twojepajeczno.pl)
Gmina Rząśnia jest jedyną gminą w województwie łódzkim i jedną z niewielu w Polsce gdzie niemal 100 proc. gospodarstw domowych korzysta z odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, fotowoltaika, źródła ciepła na biomasę). I dużo dzięki temu oszczędza.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Wywiad z burmistrzem Piastowa Grzegorzem Szuplewskim – miasta nagrodzonego statuetką EKOSTRATEG 2017.
(źródło: gramwzielone.pl)
Giles Dickson, szef WindEurope, ocenia, że proponowany na 2030 rok cel 27 proc. energii z OZE w Unii Europejskiej jest zbyt mało ambitny i tylko powiększy dystans w inwestycjach dzielący UE i Chiny czy USA.
(źródło: gramwzielone.pl)
Norweski producent aluminium Norsk Hydro będzie zasilany energią pochodzącą z ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji.
(źródło: gramwzielone.pl)
Elektryfikację" niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego może zastopować brak dostępu do kluczowych surowców (kobaltu niklu, i manganu) – ostrzega niemiecki tygodnik "Welt am Sontag".
Słońce
(źródło: ieo.pl/pl/ youtube.com)
To kolejny odcinek serii w ramach projektu Energia odNowa. W tym odcinku m.in. pan Dariusz – prosument, który zainwestował w system fotowoltaiczny oraz uczniowie technikum górniczego w Rybniku, z klasy o specjalizacji odnawialne źródła energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
E&Y wykonał raport na temat rozwoju europejskiego rynku fotowoltaicznego w horyzoncie roku 2021. Analitycy bardzo pozytywnie odnieśli się do perspektyw rozwoju fotowoltaiki w Polsce i wpływu, jaki może ona mieć na naszą gospodarkę.
(źródło: gramwzielone.pl)
W Aragonii, w północno-wschodnim regionie Hiszpanii, na terenie aż 2,369 tys. ha powstanie ogromna farma fotowoltaiczna o mocy 549 MW. Będzie największa w Europie i jedną z największych na świecie.
(źródło: gramwzielone.pl)
W Portugalii rozpoczęto budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej. Energia z niej – mogąca zasilać ok. 150 tys. gospodarstw domowych – będzie sprzedawana bez jakichkolwiek subsydiów i preferencji, wyłącznie na zasadach rynkowych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Bydgoski Freevolt poinformował o opatentowaniu i przygotowaniach do produkcji technologii o nazwie PVGRAF – modułów fotowoltaicznych z warstwą grafenową. Mają być wydajniejsze, trwalsze i cieńsze niż obecnie stosowane.
(źródło: gramwzielone.pl)
Ta cena to – po przeliczeniu na złote - zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh!!! Apple podpisał długookresową umowę na zakup tej taniej energii i zasili nią jedną ze swoich ogromnych serwerowni.
(źródło: gramwzielone.pl)
Pierwsza tak duża farma fotowoltaiczna w Polsce nadal przynosi inwestorowi – małopolskiej gminie Wierzchosławice – duże straty i może zostać sprzedana.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Po rozpoznaniu skargi inwestora zajmującego się budową farm wiatrowych, Wojewódzki Sąd Administracyjny wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z trzema pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi stosowania tzw. ustawy odległościowej, zwanej też ustawą antywiatrakową.
(źródło: gramwzielone.pl)
Dzięki energii z wiatru ograniczono emisję CO2 o 166 mln ton, a podatki zapłacone przez sektor wiatrowy wyniosły 4,9 mld euro. W 2016 r. sektor zatrudniał 262,7 tys. osób, a wartość eksportu poza UE wyniosła 8 mld euro.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
W Niemczech mają powstać pierwsze morskie farmy wiatrowe bez jakiegokolwiek wsparcia. Problem w tym, że biznesplany inwestorów opierają się na turbinach, które dziś nie są jeszcze nawet w fazie testowej.
(źródło: gramwzielone.pl)
Norweski koncern paliwowy Statoil, wywodzący się również z Norwegii koncern energetyczny Statkraft oraz arabski fundusz Masdar oficjalnie zainaugurowały pracę ogromnej (402 MW) morskiej farmy wiatrowej, która powstała w pobliżu Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Hywind Scotland, działająca od niedawna morska pływająca farma wiatrowa, ma według założeń nie tylko zapewnić energię dla kilkudziesięciu tysięcy osób, ale także stać się dowodem, że offshore to wykonalna i opłacalna przyszłość energetyki wiatrowej.
(źródło: wyborcza.pl)
To już kolejny, 23. Szczyt klimatyczny. Ziemia, jak się ocieplała, tak się ociepla. A Polska chciałaby zjeść ciastko i mieć ciastko.
(źródło: eko.org.pl)
Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody "Skamielina dnia". Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać – relacja Hanny Schudy z drugiego dnia szczytu w Bonn.
(źródło: wyborcza.pl)
Po podpisaniu przez Syrię paryskich porozumień klimatycznych USA pozostaną jedynym krajem, który postanowił nie walczyć z globalnym ociepleniem.
(źródło: wyborcza.pl)
Blisko 50 proc. wzrostu średniej temperatury Ziemi od 1880 r. to ich wina. Odpowiadają też za przeszło jedną czwartą wzrostu średniego poziomu morza. Wśród największych trucicieli świata są firmy z Polski.
(źródło: pl.boell.org/pl)
COP 23 był co do zasady podzielony na dwie strefy – "strefę Bonn" i położoną dwa kilometry dalej "strefę Bula". "Strefa Bula" była siedzibą oficjalnych negocjacji, podczas gdy "strefa Bonn" gościła dziesiątki organizacji pozarządowych, będąc także miejscem setek różnych wydarzeń organizowanych wokół COP 23.
Poniżej kilka komentarzy w radiu TOK FM dotyczących tego szczytu:
Jakie tematy zdominowały Szczyt klimatyczny ONZ? - Marek Wąsiński i Michał Olszewski
Polska nie dołączyła do koalicji antywęglowej. Podsumowanie Szczytu klimatycznego w Bonn COP23 - Monika Matus z Global Call for Climate Action
Co Polska przywiozła na Szczyt klimatyczny w Bonn? - prof. Zbigniew Karaczun
Jaki jest sens polityczny Szczytu klimatycznego w Bonn COP23? - Marek Józefiak z Greenpeace Polska
(źródło: chronmyklimat.pl)
Grupa krajów, w tym Wielka Brytania i Kanada, powołała 16 listopada podczas obrad 23. szczytu klimatycznego w Bonn Pakt na rzecz rezygnacji z węgla. Do "Powering Past Coal Alliance" przystąpiło 18 innych krajów, między innymi Francja, Włochy, Belgia, Austria, Finlandia, Meksyk, Portugalia, a także pojedyncze prowincje.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Jednym z wydarzeń towarzyszących COP23 w Bonn była konferencja poświęcona "czystemu węglowi". Odbyła się ona w obecności George'a Davida Banksa - doradcy ds. klimatu w Białym Domu oraz czołowych przedstawicieli przemysłu węglowego i atomowego Stanów Zjednoczonych. Konferencja została przerwana przez setkę przedstawicieli amerykańskiego stowarzyszenia We Are Still In, którzy uznali takie wydarzenie za skandal: - Promowanie węgla podczas szczytu klimatycznego jest jak reklama papierosów podczas konferencji poświęconej nowotworom.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Transformacja energetyczna nabiera tępa, ale żaden kraj nie podejmuje wystarczająca ambitnych działań. Strony Porozumienia Paryskiego muszą zwiększyć swoje cele i działania. Szwecja, Maroko, Norwegia robią dużo – Stany Zjednoczone powoli spadają. Wyniki CCPI 2018 - wskaźnika oceniającego stopień, w jakim kraje są na drodze do realizacji Porozumienia Paryskiego, czyli ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 2 st. C. Obejmuje 56 krajów oraz Unię Europejską, które łącznie odpowiadają za 90 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Polska w tym rankingu zajęła dopiero 40 miejsce. Dlaczego?
(źródło: gramwzielone.pl
Grupa 76 naukowców z 15 krajów, zrzeszonych w ramach Global Carbon Project - badających zmiany klimatu - zapewnia, że w tym roku osiągniemy największy w historii poziom emisji CO2.
Prawdopodobnie jesteśmy na drodze wzrostu emisji CO2 w kolejnych latach, zamiast spadku – przekonują naukowcy, wiążąc ten fakt z szybszym wzrostem globalnego PKB.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Polscy naukowcy chcą wykorzystać zgromadzony w pokładach węgla metan. Jego "cieplarniana skuteczność" jest dwudziestokrotnie grożniejsza dla klimatu niż CO2.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Eksperci ostrzegają, że w najbliższej dekadzie liczba uchodźców napływających do Europy może przekroczyć 10 milionów ludzi. Potrzebne są nowe regulacje i rozwiązania prawne, które będą chroniły najbardziej potrzebujących.
(źródło: naukaoklimacie.pl)
Ziemia w ciągu minionych 540 mln lat przeszła przez 5 epizodów wielkiego wymierania. W każdym z nich udział miały procesy, które przewróciły do góry nogami normalny obieg węgla w atmosferze i oceanach. Te zaburzenia cyklu węglowego, narastające tysiącleciami czy milionami lat, miały fatalny wpływ na całą planetę i zbiegły się w czasie z globalną zagładą gatunków morskich.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Bangladesz to jeden z krajów najbardziej narażonych na skutki zmiany klimatu i duży biorca funduszy pomocowych, przeznaczanych na działania adaptacyjne. Jak radzi sobie ten najbiedniejszy kraj świata ze zmianami klimatycznymi i przystosowaniem się do nich?
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Setki milionów ludzi na całym świecie stoją w obliczu zatopienia miast, w których żyją. Do takiego stanu rzeczy dojdzie, jeśli świat będzie podążać obecnym kursem wzrostu - do końca stulecia - globalnej temperatury o 3oC względem ery preindustrialnej.
(źródło: crazynauka.pl)
Pewnie trafiliście na ten wykres pokazujący, że 97 proc. prac naukowych potwierdza, że za obecne zmiany klimatu odpowiada człowiek. Ale przecież nauka to nie wybory – co z pozostałymi 3 procentami? Może zmieniają one obraz całości?
(źródło: ieo.pl)
W 10 rozdziałach autorzy odnoszą się do głównych wyzwań stojących przed Polską w erze starań o stabilny klimat. Raport stanowi olbrzymi zasób wiedzy o klimacie i energetyce odnawialnej.
Cały raport:
Nasza redakcja składa wszystkim laureatom serdeczne gratulacje i życzy dalszej owocnej, "klimatycznej roboty".
Dziennikarka Radia TOK FM Ewa Podolska otrzymała Nagrodę Honorową w konkursie
"Dziennikarze dla klimatu", organizowanym wspólnie przez Deutsche Bundesstiftung
Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, przy wsparciu Ambasady Niemiec. Nagroda została przyznana za "całokształt działalności na rzecz ochrony klimatu - za cykl audycji w Radiu TOK FM".
Nagrody Honorowe otrzymali także Marcin Popkiewicz oraz Tomasz Ulanowski - dziennikarz "Gazety Wyborczej".
Nagroda "Dziennikarze dla Klimatu 2017" dla zespołu "Nauki o klimacie". Marcin Popkiewicz napisał: "Mam przyjemność poinformować, że w piątej edycji konkursu Dziennikarze dla klimatu wraz z zespołem Nauki o klimacie otrzymałem nagrodę za całokształt działalności w kwestii ochrony klimatu, ze szczególnym wyróżnieniem artykułów na stronie Nauka o Klimacie".
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |