×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 października 2016
info
 

Newsletter 09/2016

Motto:

 

"Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia musi sam sobie je zadawać. Stąd płyną szokujące sadystyczne fantazje (...), a nawet proszę się nie zdziwić - uparte kultywowanie energetyki węglowej, zasnuwającej miasta dymem i grożącej nadchodzącą zapaścią cywilizacyjną."

prof. Maria Janion
List do Kongresu Kultury, 2016

 

 

Energia dla Klimatu, wrzesień 2016

 

W tym numerze m.in. o kolejnej konferencji Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” w sali Kolumnowej Sejmu  pt. "Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?", poprzedzonej pikietą przed Sejmem, relacja Hanny Schudy ze spotkania w Erkelenz w Niemczech z okazji 10-lecia koalicji „Przyszłość zamiast węgla brunatnego”, o kolejnym kompromitującym "wyskoku" ministra środowiska (!) - że węgiel jest podstawą naszego zrównoważonego rozwoju, o różnych wizjach polityki energetyczno-klimatycznej USA Donalda Trumpa i Hilary Clinton, o decyzji holenderskiego parlamentu - wyłączenia pozostałych w Holandii elektrowni węglowych i o tym, że Chiny i RPA zachorowały na OZE. A także ciekawy artykuł polskiej dyplomatki o niemieckiej transformacji energetycznej, że San Francisco do 2025 roku chce mieć 100 proc. energii z odnawialnych źródeł oraz ogromnym postępie ws. ratyfikacji światowego porozumienia klimatycznego.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

 

Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?

(źródło: eko-unia.org.pl)

20.09.2016 w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się doroczne spotkanie-konferencja Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” z udziałem posłów i wiceministrów ochrony środowiska i rolnictwa. Główna część konferencji była poświęcona problemowi: Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski? Zapraszamy do obejrzenia ciekawych i ważnych prezentacji.

 

 

Informacja prasowa Koalicji po konferencji i przyjęta na niej Deklaracja:

(po wyświetleniu kliknij na zielony napis proba.zip)

 

Zdjęcia z pikiety (poprzedzającej konferencję) przed Sejmem, na której wystąpili przedstawiciele antyodkrywkowych społeczności z różnych rejonów Polski:

 

 

Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Ponad 500 dzieci ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) utworzyło na dziedzińcu szkoły w Brodach kształt słońca, pod którym znalazł się transparent z hasłem „Nasze szkoły świecą słońcem”.

 

Komentarz redakcji:

Od kilku już lat Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" wspiera tamtejsze lokalne społeczności w ich sprzeciwie wobec planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Te "szkoły świecące słońcem" są przykładem na "Rozwój TAK" bez odkrywek – oszczędny, czysty, edukacyjny, przyjazny środowisku i mieszkańcom.

 

 

 

ZE PAK czy rzepak? Raport o kosztach zewnętrznych kopalni i elektrowni ZE PAK S.A.

(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” publikuje raport „ZE PAK czy rzepak? - Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego”.

 

 

Zatruty oddech węgla brunatnego

(źródło: facebook.com/EkoUnia)

Lekarka Imgard Emmrich, która pracowała w Guben ponad 40 lat, mówi o skutkach zdrowotnych
działalności kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Ludzie chorują i umierają przedwcześnie.
 

 

Co dalej po węglu brunatnym

(źródło: eko.org.pl)

Relacja Hanny Schudy ze spotkania w Erkelenz w Niemczech z okazji 10-lecia koalicji „Przyszłość zamiast węgla brunatnego”.

 

 

Gigantyczne osuwisko w Kopalni Turów

(źródło: radiowroclaw.pl)

Do groźnego osuwiska ziemi doszło w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Na zwałowisku wewnętrznym lawina błota przykryła przenośniki transportujące nadkład i urobek.

 

 

Czas rezygnować ze starych technologii. Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Turowie sama się zasypuje...

(źródło: eko.org.pl)

Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" w związku z katastrofą (osuwiskiem) w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

 

 

Demonstracja w sprawie nowej odkrywki (materiał z Teleskopu TV Poznań)

(źródło: poznan.tvp.pl)

Dylemat, który zarysował redaktor TV Poznań - która ze szkód przyniesie większe korzyści?

Kilkuset górników z konińskiej kopalni węgla brunatnego chce zgody na uruchomienie odkrywki Ościsłowo, bo dotychczasowe złoża, na których pracują za kilka lat się kończą. Z drugiej strony tego protestu są okoliczni mieszkańcy i ekolodzy, którzy mówią, że kolejna odkrywka w tym regionie będzie ekologiczną katastrofą.

 

 

Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, wrzesień 2016

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. kolejny głos mieszkańców i rolników, m.in. z gminy Wierzbinek, oraz ekspertów współpracujących z Koalicją "RT-ON" (m.in. dr hab. Leszek Pazderski i prof. Chmiel) w reportażu TV TRWAM. W programie pokazano negatywne skutki eksploatacji węgla brunatnego w regionie Konina - wyschniętą rzekę Noteć w okolicach Ślesina.

 

 

Łódzkie. Samorządy wspierają projekt kopalni węgla brunatnego w Złoczewie

(źródło: wyborcza.biz)

Wsparcie projektu budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie (łódzkie) jest celem stowarzyszenia samorządów lokalnych, które zawiązało się 22 września na spotkaniu przedstawicieli gmin, miast i powiatów z regionu łódzkiego.

 

Komentarz redakcji:

Z podobnym "brunatnym amokiem" lokalnych polityków i samorządowców mieliśmy wcześniej do czynienia w Lubuskiem. I, na szczęście, dzięki zdecydowanemu oporowi mieszkańców do dziś nic z tego nie wyszło. Teraz wielką dziurę, zniszczenie środowiska, wsi, cmentarzy, kaplic i rolnictwa chcą mieszkańcom okołozłoczewskich gmin zafundować lokalni włodarze. Jak ich "muzealny" pomysł inwestowania w najbrudniejszą technologie ma się do innowacyjnej, zrównoważonej gospodarki – planu Morawieckiego?

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

PILNE: Tesla w tarapatach. Polskie spółki pokazały pierwszy rodzinny samochód na węgiel

(źródło: aszdziennik.pl)

Auto kompatybilne jest tylko z polskim paliwem- zresztą coraz mniej dostępnym - koksem.

 

 

Spadek inwestycji w energetyce wzmacniany kagańcową ustawą o OZE

(źródło: grzegorzwisniewski.innpoland.pl)

Ministerstwo Energii w efekcie odroczenia wejścia w życie ustawy o OZE, a potem jej „kagańcowej” nowelizacji z czerwca 2016 roku promującej m.in. „bezinwestycyjne” współspalanie biomasy z węglem zatrzymało dobrze zapowiadające się inwestycje w energetyce odnawialnej.

 

 

Krynica 2016. Priorytet rządu: zyski dla energetyki węglowej

(źródło: m.wyborcza.biz)

W tej sytuacji wyzwaniem jest zapewnienie rentownej produkcji prądu ze źródeł konwencjonalnych.... Rentowność nowych bloków energetycznych (np. tych budowanych w Opolu czy Kozienicach) jest zapewniona przy cenach hurtowych na poziomie 240-250 zł za megawatogodzinę. Obecnie średnia cena wynosi 180 zł i nic nie wskazuje na to, by miała rosnąć.

 

Komentarz redakcji:

Ładnie się bawimy, na koszt podatnika smiley

Już dziś wiemy, że produkcja prądu z nowych i nowoczesnych bloków bedzie deficytowa. Rząd nie ma innych pomysłów na wydatki, jak subwencjonowanie brudnego klimatycznie, środowiskowo i zdrowotnie węgla. Sami górnicy chyba już rozumieją, że to absurd, który się musi skończyć z dużym hukiem...
 

 

Minister środowiska: węgiel podstawą rozwoju Polski

(źródło: gramwzielone.pl)

– Polska to kraj zasobny w bogactwa energetyczne, a bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o własne zasoby surowcowe, a więc węgiel kamienny i węgiel brunatny, jest podstawą bytu ekonomicznego i zrównoważonego rozwoju – PAP cytuje list polskiego ministra do ministrów środowiska krajów UE.

 

Komentarz redakcji:

Minister środowiska!? Co za wstyd! Polskie środowisko i obywatele naprawdę zasługują na ministra, który nie będzie nas ośmieszał. To powtarzanie mitów o zasobach węgla, który tymczasem jest głęboko w ziemi i od lat za drogi. Więc te własne surowce to bajka, o którą powinien spytać podległego mu Głównego Geologa Kraju.

 

 

Energetyka najsłabszym ogniwem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

(źródło: reo.pl)

Obszar „Energia”w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” nie spełnia pokładanych w nim nadziei i oczekiwań, a Ministerstwo Energii koncentruje się niemal wyłącznie na wytwarzaniu paliw i energii w spółkach skarbu państwa, a gubi z oczu najbardziej innowacyjny przemysł przetwórczy zielonej gospodarki – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.

 

 

PGE szykuje się na rewolucję energetyczną

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej to reakcja na szybko zachodzące zmiany na rynku energii elektrycznej. Ma pomóc spółce przetrwać i rozwijać się w nowych obszarach. Sukces PGE zależeć będzie od tego, czy spółka będzie w stanie realizować ambitne plany i na co pozwoli jej właściciel.

 

Pytanie redakcji:

Czy jest nadzieja, że największy polski koncern energetyczny zaczyna myśleć jak zachodnie branżowe koncerny?

 

 

Obietnica wyborcza musi poczekać. Nie ma nowych miejsc pracy w górnictwie

(źródło: parlamentarny.pl)

- Obecnie nie ma nowych miejsc pracy w górnictwie, ale górnicy, którzy zechcą pozostać w branży, będą mieć swoje miejsca pracy - mówił w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

 

 

Tchórzewski: na przełomie roku decyzje o budowie elektrowni w technologii czystego węgla

(źródło: cire.pl)

Na przełomie roku zapadną decyzje o budowie dwóch elektrowni węglowych w Polsce w najbardziej nowoczesnej technologii na świecie - w technologii czystego węgla. Jedna z nich mogłaby powstać w elektrowni Dolna Odra - powiedział w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 

Komentarz redakcji:

Nie ma czystego węgla, bo technologia jego spalania, nawet zgazowania, to nie technologia anihilacji i wrzucenia emisji do "czarnej dziury"! O tym także (poniżej) w Polskim Radiu 24 mówi dr Andrzej Kassenberg.

 

 

Świat stawia na energetykę odnawialną. Polska trzyma się węgla

(źródło: polskieradio.pl)

O braku przyszłości energetyki węglowej mówi w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju w rozmowie z red. Robertem Lidke (Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia).

 

 

Czy wg Nowoczesnej Polska węglem stoi?

(źródło: tokfm.pl)

Poseł Michał Stasiński – członek sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju w radiu TOK FM o polskiej gospodarce, energetyce i węglu.

 

 

Francuski EDF jak Henryk Walezy

(źródło: nettg.pl)

Pozbywając się swoich węglowych aktywów nad Wisłą, EDF chce przenieść pozyskane środki do swoich atomowych projektów we Francji i Wielkiej Brytanii.

 

 

Plan dla Śląska: energetyki dużo, górnictwa mało

(źródło: energetyka.wnp.pl)

W Katowicach 14 września br. przyjęto "Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego" zwane w skrócie planem dla Śląska. W dokumencie bardzo dużo miejsca poświęcono znaczeniu energetyki i jej rozwojowi, bardzo niewiele miejsca znalazło się natomiast dla górnictwa.

 

 

Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia i elektrownia

(źródło: rybnik.com.pl)

Wydobycie węgla, produkcja energii elektrycznej i cieplnej – wszystko to ma mieścić się w kompleksie energetyczno-wydobywczym jaki powstanie tuż przy rybnickiej elektrowni. Spółka Bapro chce zainwestować w Rybniku 8 miliardów złotych, by stworzyć zakład pracy dla 3 tys. osób!

 

Komentarz redakcji:

To gruszki na wierzbie. Inwestycja za 8 mld PLN ma być zrealizowana przez spółkę z kapitałem zakładowym 10 tys. zł?! I jak to się ma do info powyżej – planu dla Śląska? Widać, że wicepremier ds. rozwoju swoje, ale lobby węglowo-energetyczne nic sobie z tego nie robi i ciągnie w swoją stronę.

 

 

Szydło obiecała wyborcom elektrownię w Ostrołęce. I zbudują

(źródło: wyborcza.biz)

Koncerny Enea i Energa zrzucą się na nową siłownię w Ostrołęce. Podpisały też z Polską Grupą Górniczą list intencyjny na dostawy węgla nawet na 40 lat. To z grubsza tyle, ile wynosi żywot elektrowni węglowej.

 

Komentarz redakcji:

Jak w dowcipie o I sekretarzu PZPR, który mówi: - Zbudujemy wam most, - Ale towarzyszu, tu nie ma rzeki? - To rzekę też postawimy.

 

 

Karolina Baca-Pogorzelska: Duszenie kury znoszącej złote jaja

(źródło: m.interia.pl)

Skoro więc PGG będzie chciała na węglu zarabiać, a Energa będzie go chciała jednak ze Śląska wozić do Ostrołęki, to nawet nie chcę myśleć, ile będzie kosztowała megawatogodzina energii z nowego bloku, którego sama budowa ma kosztować 6 mld zł.

 

Komentarz redakcji:

To ekonomiczny absurd. Przecież nikt nie wie ile będzie kosztował węgiel za 30-40 lat! A najprawdopodobniej w tym czasie energetyka odnawialna całkowicie wyprze z rynku paliwa kopalne jako nieopłacalne. Może więc już teraz patronat nad tą budową "jako muzeum" powinien objąć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Sobotka: nie otrzymaliśmy potrzebnych dokumentów ws. kopalni Turów

(źródło: energetyka24.com)


19.09.2016 czeski premier Bohuslav Sobotka oświadczył, że jego kraj nie otrzymał z Polski wszystkich żądanych dokumentów w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów,

która miałaby zagrażać zaopatrzeniu w wodę przygranicznych czeskich miejscowości.

 

 

Regiony Polski Wschodniej potrzebują coraz więcej energii. Skąd ją brać?

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Większość województw Polski Wschodniej charakteryzuje duża nadwyżka zużycia energii elektrycznej nad jej lokalną produkcją, a zapotrzebowanie na energię w tej części Polski wyraźnie rośnie.

 

 

Zatrzymać import węgla do Polski!

(źródło: wnp.pl)

W trakcie debaty w Senacie 21 września, na temat nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zaznaczył, że resorty energii i środowiska mają problem z taką konstrukcją przepisu w tej sprawie, żeby nie zakwestionował go Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Europejska.
 

 

Czy energetyka w Polsce obejdzie się bez zagranicznych inwestorów?

(źródło: reo.pl)

Rząd dąży do uzyskania niemal 100 proc. udziału spółek skarbu państwa w sektorze. Bezpieczeństwo energetyczne, które dzięki temu mamy zyskać, może okazać się iluzoryczne.

 

Komentarz redakcji:

Im więcej rządu w tym sektorze, tym więcej nieefektywnych decyzji, schlebiania górniczemu lobby i droższej energii, za którą zapłacimy. Tak jest już i tak będzie.

 

 

KE zatwierdziła pomoc publiczną dla kogeneracji w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)

Komisja Europejska stwierdziła, że polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii elektrycznej stanowi co prawda pomoc państwa, ale jest to zgodne z unijnym prawem.

 

 

Zagadkowe ograniczenie prądu w Polsce. 1200 firm czeka na karę

(źródło: wyborcza.biz)

1200 firm może zapłacić kary za nieograniczenie poboru prądu w trakcie ubiegłorocznych upałów. Raport, który daje odpowiedź czy takie ograniczenia w ogóle były potrzebne, pozostaje tajny.

 

 

KE wzywa Polskę do wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej

(źródło: energetyka24.com)

Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej, które nakładają na państwa członkowskie UE obowiązek osiągnięcia do 2020 r. określonego poziomu oszczędności energii.

 

 

Australijczycy chcą uruchomić nową kopalnię węgla w Polsce

(źródło: biznes.onet.pl)

Balamara, australijska grupa kapitałowa, chce uruchomić w okolicach Nowej Rudy (dolnośląskie) kopalnię węgla koksującego. Obecnie dobiegają końca prace zmierzające do udokumentowania znajdujących się tam złóż węgla.

 

Komentarz Krzysztofa Jędrzejewskiego z Koalicji Klimatycznej:

Po co wozić węgiel z Australii do Polski - lepiej jak Australijczycy otworzą nową kopalnię u nas :)

 

 

Trump vs Clinton. Co powiedzieli o energii?

(źródło: gramwzielone.pl)

Biały Dom, którym od dwóch prezydenckich kadencji kieruje Barack Obama, obrał w polityce energetycznej jednoznaczny kierunek - rozwoju odnawialnych źródeł energii. Amerykańska administracja może jednak obrać w tym zakresie odwrotny kurs, jeśli kolejnym prezydentem USA zostanie Donald Trump.

 

 

Więcej o polityce energetyczno-klimatycznej USA i jej całkowicie odmiennej wizji w programach Hilary Clinton i Donalda Trumpa w ciekawej analizie: "Polityka energetyczna USA – co dalej?"

 

 

Indie stawiają na węgiel, ale są problemy

(źródło: wnp.pl)

(...) rosnące wydobycie ma bardzo negatywne konsekwencje. Oprócz zniszczenia środowiska naturalnego pojawia się zjawisko określane jako kwaśne deszcze. Coraz liczniejsze są niepokoje społeczne, bo kopalnie wkraczają także na tereny uprawne.

 

 

Holandia: parlament za wyłączeniem elektrowni węglowych

(źródło: gramwzielone.pl)

Holenderscy posłowie opowiedzieli się za wyłączeniem pozostałych elektrowni węglowych, które jeszcze działają w Holandii.

 

 

Atom

 

Wielka Brytania podpisała kontrakt na budowę Hinkley Point

(źródło: biznesalert.pl)

Jak poinformował na swoich stronach internetowych rząd Wielkiej Brytanii, 29 września doszło do podpisania historycznej umowy z francuskim EDF na rozbudowę elektrowni jądrowej Hinkley Point.

 

 

Polska wolna od odpadów nuklearnych

(źródło: alexjones.pl)

Polska jest 31 krajem, który stał się wolnym od HEU (Highly Enriched Uranium), co oznacza zakończenie operacji trwającej dziesięć lat, mającej na celu usuniecie ponad 700 kilogramów wzbogaconego uranu z Polski.

 

 

i wypowiedź Radosława Gawlika z EKO-UNII w TVN24 (od 1:29):

 

 

KE daje zielone światło budowie rosyjskiej elektrowni jądrowej na Węgrzech

(źródło: biznesalert.pl)

Komisja Europejska zakończyła swoje dochodzenie w sprawie projektu elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech, który jest realizowany z udziałem Rosji.

 

 

Ruszyła budowa dwóch bloków w elektrowni atomowej Buszehr

(źródło: wnp.pl)

Rozpoczęła się budowa dwóch nowych bloków w irańskiej elektrowni atomowej Buszehr. Docelowo w zakładzie ma pracować aż pięć bloków, każdy o mocy 1000 MW.

 

 

Niska emisja

 

WSA oddala skargę na krakowską uchwałę antysmogową

(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

Przeciwnicy walki ze smogiem w Krakowie ponoszą porażkę. Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał uchwałę antysmogową dla Krakowa, przegłosowaną przez Sejmik Wojewódzki 16 stycznia 2016 r. W opinii WSA zapisy uchwały są zgodne z Konstytucją, a prawo do życia i zdrowia jest nadrzędne. To doskonała wiadomość dla mieszkańców Krakowa – jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

 

 

O antysmogowych przepisach na Forum Ekonomicznym w Krynicy

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Czy doczekamy się antysmogowych regulacji na poziomie krajowym? Czy rząd określi wymogi emisyjne dla kotłów na węgiel i drewno? Czy Ministerstwo Energii wprowadzi w końcu przepisy regulujące jakość sprzedawanego węgla? Kiedy w Polsce powstanie strategia poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych?

 

 

Wrocław ogranicza emisje

(źródło: chronmyklimat.pl)

Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", która odbyła się 27 września, zaprezentowano dobre praktyki Wrocławia oraz jego miasta partnerskiego Wiesbaden.

 

 

Czeska Praga pozwana za brudne powietrze

(źródło: chronmyklimat.pl)

ClientEarth wraz z lokalnymi partnerami wytoczył 26 września sprawę czeskiej Pradze o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską.

 

 

Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster

(źródło: healpolska.pl)

Naukowcy opisują wyniki swojego doświadczenia jako szokujące i podkreślają, że po raz pierwszy udało się zidentyfikować cząsteczki będące składnikami zanieczyszczeń środowiska w ludzkim mózgu.

 

 

Raport WHO „Globalne obciążenie chorobami” – chrońmy środowisko dla zdrowia

(źródło: healpolska.pl)

W samej tylko Europie roczne koszty związane z przedwczesnymi zgonami i chorobami powstałymi na skutek zanieczyszczeń powietrza ocenia się na 1,5 biliona dolarów.

 

 

Co dalej z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce? - dyskusja w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

 

W kolejnej audycji z cyklu "Energia dla Klimatu" z Andrzejem Gułą, liderem Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), o historii powstania KAS, rozwoju ruchu antysmogowego i fatalnym polskim powietrzu dyskutują prowadzący audycję red. Ewa Podolska oraz Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni.

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ochrony powietrza i zdrowia obywateli

(źródło: eko-unia.org.pl)

Interpelację złożyła poseł Mirosława Stachowiak-Różecka. Została opracowana wspólnie z przedstawicielami Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz była przedmiotem licznych dyskusji.

 

 

Odpowiedział na interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz:

 

 

Krakowski Alarm Smogowy - "Zakręć smog"!

(źródło: facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy)

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął akcję edukacyjną w krakowskich liceach pn. "Zakręć smog"! Zobaczcie koniecznie ich filmik edukacyjny - obiecujemy, że nie powieje nudą!

 

 

Kraków: Od października kontrole palenisk

(źródło: reo.pl)

Od 1 października strażnicy miejscy w Krakowie zaczną kontrole palenisk – podał Marcin Warszawski ze Straży Miejskiej. W poprzednim sezonie grzewczym obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach.

 

 

Przygotowują uchwałę antysmogową dla całej Małopolski

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Tylko nowoczesne kotły i zakaz stosowania odpadów węglowych - władze województwa chcą wprowadzić uchwałę antysmogową dla całej Małopolski. Na wymianę przestarzałych pieców mieszkańcy mają mieć czas do 2023 roku.

 

 

Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Kiedyś ludzie chodzili po chrust do lasu, teraz do śmietnika po śmieci, żeby wybrać te, które są bardziej „kalorycznym paliwem” – przyznaje Gabriela Gibas-Psuturi, która już kilka lat temu wypowiedziała wojnę miejscowym trucicielom atmosfery w Żywcu.

 

 

Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji

(źródło: wiadomosci.onet.pl)


Ponad 1,5 tys. wniosków złożyli mieszkańcy woj. śląskiego w ramach pilotażowego programu o dofinansowanie inwestycji ograniczających tzw. niską emisję. Dzięki łącznej dotacji w wysokości 4,2 mln zł z terenu województwa ma m.in. zniknąć 750 starych kotłów, zwanych "kopciuchami".
 

 

Kraków znów zachęci do wymiany pieców

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

12 września ruszył kolejny etap kampanii „Tak! Dla czystego powietrza”. Akcja potrwa do 16 października, a w jej trakcie 20 ankieterów odwiedzi ponad 6 tys. gospodarstw domowych, zlokalizowanych na terenie Starego Miasta, Dębnik, Kazimierza, Starych Grzegórzek i Starego Podgórza.

 

 

Toruń: WFOŚiGW rozpoczął nabór wniosków na OZE w domu

(źródło: reo.pl)

Celem programu EKODOM jest ograniczenie lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez oszczędność zużycia ciepła w wyniku termomodernizacji budynków oraz poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł.

 

 

Żyjesz w mieście pełnym smogu? Twój mózg szybciej się zestarzeje

(źródło: zdrowie.senior.pl)

Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Krakowa, Katowic, czy innych miast, w których wysoki jest poziom smogu. Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że syzbciej starzeje się mózg i serce.

 

 

Smog nie tylko w Krakowie – nowe badania jakości powietrza w Krakowie i na Śląsku

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej* wykonali dla Krakowskiego Alarmu Smogowego nowatorskie badania stanu powietrza w obrębie Krakowa i jego okolic, Podhala oraz Górnego Śląska. Wyniki badań potwierdzają, że skala zanieczyszczenia powietrza pyłem w badanych obszarach jest ogromna i dotyczy również mniejszych miejscowości.

 

 

Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody

(źródło: faktykaliskie.pl)


Stacja pomiarowa na Dobrzecu nadal odnotowuje przekroczenie w powietrzu dopuszczalnego poziomu groźnego dla zdrowia pyłu PM10. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego liczy na zmianę pogody i deszcz, który oczyści powietrze. Póki co apeluje, aby osoby starsze, chore i dzieci ograniczyły przebywanie na dworze.

 


Gigantyczne osuwisko w Kopalni Turów

(źródło: kontakt24.tvn24.pl)

Kopalnia Turów wstrzymała sprzedaż węgla odbiorcom indywidualnym. Nie są zagrożone dostawy dla elektrowni.

 

Komentarz redakcji:

Już wiemy, kto generuje czad poprzez spalanie węgla brunatnego w nieprzystosowanych paleniskach domowych. Chwila oddechu z powodu zasypania części kopalni.

 

 


Renault-Nissan liderem sprzedaży samochodów bezemisyjnych

(źródło: reo.pl)

Sojusz Renault-Nissan poinformował, że od grudnia 2010 roku, czyli od wprowadzenia na rynek modelu Nissan Leaf, sprzedał 350 tys. samochodów elektrycznych. Tym samym zyskał pozycję światowego lidera w sprzedaży pojazdów bezemisyjnych.

 

 

Łupki

 

Amerykańskie koncerny zwiększają wydobycie ropy z łupków. Celują w Europę

(źródło: rp.pl)

Według danych Baker Hugher na 9 września od maja liczba miejsc, skąd wydobywana jest ropa zwiększyła się w USA o jedną trzecią i wynosi 414.

 

 

Chińskie łupki na celowniku BP

(źródło: polskielupki.pl)

BP ogłosiło, że podpisał drugą umowę z China National Petroleum Corporation (CNPC) na poszukiwanie gazu łupkowego. Umowa obejmuje obszar około 1000 kilometrów kwadratowych w Rong Chang Bei w basenie syczuańskim.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Ponad połowa obywateli UE może produkować energię

(źródło: gramwzielone.pl)

Organizacje, które zleciły wykonanie raportu, podkreślają konieczność zapewnienia pro-prosumenckich regulacji w ramach unii energetycznej, wpisując je do nowej wersji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

 

Komentarz redakcji:

Polskim władzom taki unijny "kop" bardzo by się przydał i znacząco ułatwił obywatelom rozwój odnawialnej, rozproszonej energetyki.

 

 

Jak wybrnąć z finansowych problemów na rynku OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Postanowiliśmy przyjrzeć się losom systemu wsparcia dla OZE w Polsce w ostatnich latach i zestawić je ze skutkami, jakie odczuwają dziś uczestnicy rynku. Zrozumienie tego, co faktycznie się stało, pozwoli wszystkim stronom znaleźć najlepsze wyjście z obecnej trudnej sytuacji.

 

próba diagnozy, cz. I:

 

próba diagnozy, cz. II:

 

Chiny zachorowały na OZE

(źródło: eko.org.pl)

W ostatnich latach Chiny postawiły na OZE. Podyktowane jest to tym, że OZE jest coraz tańsze. Rok 2016 będzie trzecim z rzędu, w którym udział węgla w miksie spada, a OZE wzrasta.

 

 

Szwecja realizuje swój ambitny plan OZE

(źródło: reo.pl)

Szwedzi już w ubiegłym roku zapowiadali, że chcą być pierwszym na świecie państwem całkowicie niezależnym od paliw kopalnych. Są na dobrej drodze - udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2014 roku wynosił aż 52,6 proc. Warto podkreślić, że cel OZE na 2020 rok wynosił w tym kraju 49 proc.

 

 

Odnawialne RPA

(źródło: swiatoze.pl)

Mimo obecnie wielkiego udziału paliw kopalnych na tamtejszym rynku, odnawialna rewolucja w RPA trwa w najlepsze. Dużą rolę w niej odgrywa świetna polityka rządu, który zamierza całkowicie przebudować tamtejszy przemysł pozyskiwania energii, bardzo mocno wspierając tańsze, odnawialne źródła.

 

Komentarz redakcji:

Nasi kopalni politycy winni tam pojechać po inspiracje, jak transformować naszą gospodarkę. To byłyby lepiej wydane pieniądze od dotowania deficytowego górnictwa.

 

 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: 313 mld dolarów inwestycji w OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W skali globalnej na inwestycje w sektorze wytwarzania energii wydano 420 mld USD, a udział OZE w tej wartości wyniósł 70 proc.

 

 

W świecie komputerów zostaniemy skansenem maszyn do pisania

(źródło: reo.pl)

Wicepremier Morawiecki: „Technologia OZE tak szybko tanieje, że nie ma sensu w nią teraz inwestować – wstrzymajmy się z tym jeszcze kilka kolejnych lat”. Czy to dobre podejście? - pyta i opowiada pisarz i naukowiec Marcin Popkiewicz.
 

 

Microsoft przyjął cel w zakresie energii odnawialnej

(źródło: gramwzielone.pl)

Udział OZE w energii konsumowanej przez centra serwerowe Microsoftu ma wzrosnąć do 2018 r. do 50 proc., a następnie do 60 proc. do roku 2020. Inne amerykańskie firmy z sektora technologicznego przyjęły podobne lub jeszcze ambitniejsze cele w zakresie energii odnawialnej.

 

 

Spadek inwestycji w energetyce wzmacniany kagańcową ustawą o OZE

(źródło: odnawialny.blogspot.com)

Jest to o tyle groźne, że realne inwestycje w każdej branży przemysłowej łatwo jest zatrzymać, ale znacznie trudniej jest ponownie je pobudzić.

 

 

Branża OZE apeluje o pomoc do premier Szydło

(źródło: reo.pl)

Politycy kolejnych partii rządzących wydają się nie rozumieć potrzeby rozwoju czystej energetyki opartej na rodzimych zasobach odnawialnych i wbrew woli większości Polaków odwracają się od światowych trendów, upierając się jednocześnie przy ratowaniu energetyki rodem z poprzedniego wieku - uważa Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej (PIGEOR).

 

 

Prof. Zbigniew Karaczun z SGGW – OZE może być kołem zamachowym gospodarki

(źródło: rynekinfrastruktury.pl)

Wypowiedź prof. Zbigniewa Karaczuna z SGGW, także eksperta Koalicji Klimatycznej, m.in. o polskiej energetyce i OZE w kontekście rolnictwa i terenów wiejskich.

 


Brakuje chęci, by rozwiązać problemy sektora OZE

(źródło: reo.pl)

O tym, czy możliwy jest dialog rządu z branżą OZE i jak przedsiębiorcy odbierają działania rządu wobec sektora energetyki odnawialnej - rozmowa z Wojciechem Cetnarskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

 

 

Banki krytycznie o pomyśle obniżenia poziomu obowiązkowego zakupu energii z OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Obniżenie w 2017 r. poziomu obowiązkowego zakupu energii z OZE nie może być zaakceptowane przez środowisko bankowe – ocenił Bank Ochrony Środowiska w uwagach do projektów rozporządzeń do nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

 

 

Klastry głównym elementem kolejnej nowelizacji ustawy o OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Wiadomo, że w tej nowelizacji resort energii chce się skupić nad dopracowaniem koncepcji klastrów i spółdzielni energetycznych.

 

 

W Sejmie o magazynach energii

(źródło: gramwzielone.pl)

Krzysztof Kochanowski, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii (PIME), ocenił, że „kończy się czas XIX-wiecznego postrzegania energetyki, czyli wielkich skupisk, wielkich elektrowni, które zasilają nasz system" i że "zmierzamy do mobilności, minimalizowania kosztów zasobów energetyki”.

 

 

Pierwszy w Polsce przemysłowy magazyn energii

(źródło: gramwzielone.pl)

– Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

 

Komentarz redakcji:

A na świecie są już tysiące, jeśli nie miliony magazynów energii. Czas nadrabiać stracony czas.

 

 

Jak uwolnić potencjał efektywności energetycznej?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na budynki przypada około 40 proc. światowego zużycia energii, są one też największym miejskim źródłem emisji zanieczyszczeń i wymagają pilnych działań zaradczych - ocenili uczestnicy panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

 

 

Efektywność energetyczna może o połowę obniżyć koszty małych i średnich przedsiębiorstw

(źródło: reo.pl)

W branżach hotelarskiej, gastronomii i handlu sektora MŚP koszty zużycia energii mogą stanowić nawet 50 proc. wszystkich kosztów. Można je zmniejszyć nawet o połowę, poprawiając efektywność energetyczną - przekonują eksperci.

 

 

Energiewende – konsensus społeczny, a nie fanaberia

(źródło: cse.ibngr.pl)

Niemcy nie zamierzają zmieniać azymutu swojej transformacji energetycznej. Wręcz przeciwnie – w nadchodzących latach ma ona nabrać jeszcze większego rozpędu oraz rozprzestrzenić się na państwa sąsiednie.

 

Komentarz redakcji:

Rzeczowy i klarowny artykuł p.Iwony Jakuszko-Dudki (polskiej dyplomatki w Ambasadzie RP w Berlinie) o niemieckiej transformacji energetycznej. Krzepiące, a i pomarzyć można - żeby tak u nas...

 

 

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce i Niemczech

(źródło: pkeom.pl)

Udział energii generowanej z OZE w Niemczech wynosi już blisko 30%, a w Polsce nadal mamy niewiele ponad 10%. Z czego to wynika? Zobaczcie, jak na przestrzeni kilkunastu lat zmieniało się prawo odnośnie odnawialnych źródeł energii w obu krajach.

 

 

Ta inwestycja to zapowiedź nowej ery w europejskiej energetyce

(źródło: gramwzielone.pl)

Europejski sektor energetyczny wchodzi w fazę wielkich zmian. Maleje znaczenie tradycyjnej energetyki opartej na konwencjonalnych elektrowniach, a jednocześnie rośnie znaczenie energetyki opartej na źródłach odnawialnych, której możliwości zwiększy forsowana przez Unię Europejską budowa transgranicznych sieci przesyłowych.

 

 

Pierwszy Powerpack Tesli zainstalowany w Europie

(źródło: gramwzielone.pl)

W Wielkiej Brytanii zainstalowano pierwszy na Starym Kontynencie przemysłowy magazyn energii Tesli o nazwie Powerpack, który będzie gromadzić energię produkowaną na farmie fotowoltaicznej położonej w południowo-wschodniej części kraju.

 

 

PolarSol zwycięzcą konkursu KICkoff

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rozwiązanie, które zaprezentował Estończyk Dabrel Prits reprezentujący firmę PolarSol, pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków poprzez wykorzystanie energii słonecznej, pompy cieplnej oraz opatentowanego wymiennika ciepła.

 

 

Nikola Motor Company – amerykańska firma proponująca elektryczne ciężarówki!

(źródło: swiatoze.pl)

Nikola Motor Company ma w planie zaprezentować elektryczną ciężarówkę Nikola One. Prezentacja ma mieć miejsce w Salt Lake City, 2 grudnia.

 

 

Słońce

 

Nagrody ONZ "Momentum for Change" głównie dla projektów PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Projekt, który otrzymał nagrodę "Momentum for Change" i który zyskał dotąd niewątpliwie największy rozgłos, to opracowana przez Google aplikacja Sunroof, która umożliwi właścicielom domów i firm ocenienie, ile energii mogą produkować umieszczone na ich dachu panele fotowoltaiczne, i która pomoże im w dobraniu optymalnej instalacji fotowoltaicznej.

 

 

San Francisco wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)

Celem San Francisco jest zwiększenie do 2025 roku udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 100 proc.

 

Komentarz redakcji:

Tempo w jakim słoneczna i odnawialna "zaraza" szerzy się także w wielu innych regionach USA budzi podziw i zazdrość.

 

 

Islandia: ta inwestycja może odmienić przemysł fotowoltaiczny

(źródło: chronmyklimat.pl)

Na Islandii ma powstać ogromna fabryka krzemu przeznaczonego do zastosowania w modułach fotowoltaicznych.

 

 

PKP chcą montować panele PV na ekranach akustycznych

(źródło: reo.pl)

Jak uzasadnia spółka, jest to szansa na dodatkowe źródła energii do oświetlenia przejść pod torami lub zasilania urządzeń.

 

 

Największa na świecie farma fotowoltaiczna powstała w Indiach

(źródło: gramwzielone.pl)

W Indiach uruchomiono ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 648 MW. To największa tego typu inwestycja na świecie. Kosztowała około 679 mln USD (45,5 mld INR).

 

 

Tak też można wykorzystać energię słoneczną

(źródło: gramwzielone.pl)

W okolicach Lidzbarka Warmińskiego zrealizowano testowy odcinek ścieżki rowerowej, która nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne i świeci w ciemności.

 

 

Wiatr

 

Wiatraki w odwrocie. Rząd obcina wsparcie, firmy zwijają interes

(źródło: tvn24bis.pl)

Państwowe spółki spisują farmy wiatrowe na straty, a przedsiębiorcy tną miejsca pracy i myślą o wycofaniu się z Polski. Bo takie inwestycje nie mogą już liczyć na państwowe wsparcie. Do końca przyszłego roku pracę może stracić ok. 4 tys. osób.

 

 

Co z offshore w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

(źródło: gramwzielone.pl)

O wpisanie do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego upomniała się Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

 

 

Morska energetyka wiatrowa przysłuży się polskiej gospodarce

(źródło: chronmyklimat.pl)

77 tys. nowych miejsc pracy do 2030 r. i wzrost PKB o 60 mld zł to możliwe korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – wynika z raportu McKinsey & Company.

 

 

Ustawa odległościowa: Zachodniopomorscy radni apelują o zmiany w prawie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Radni zachodniopomorscy apelują do rządu o nowelizację ustawy odległościowej. Chcą kompromisu pomiędzy rozwiązaniami chroniącymi obywateli i tymi wspierającymi działania przedsiębiorców i mieszkańców.

 

 

Stowarzyszenie małej energii wiatrowej o klastrach energetycznych

(źródło: swiatoze.pl)

Klastry są szansą na równouprawnienie małych i średnich przedsiębiorstw z wielkimi inwestorami i prosumentami – uważa Kamil Szydłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej.

 

 

Crowdfunding dla energii z wiatru

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki Produkcja energii z wiatru jest coraz bardziej popularna w Polsce. Moc zainstalowanych elektrowni wiatrowych zwiększa się z roku na rok. W 2005 roku wyniosła 83 MW, natomiast w 2016 roku już 5660 MW.

 

 

Gigantyczne turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Danii

(źródło: gramwzielone.pl)

Wrażenia nie robi łączny potencjał planowanych elektrowni wiatrowych, jednak warta uwagi – zwłaszcza w kontekście ograniczania kosztów morskiej energetyki wiatrowej – jest ich jednostkowa moc.

 

 

Najsilniejsza turbina świata. Czy morską energetykę wiatrową czeka tylko rozkwit?

(źródło: swiatoze.pl)

Trwają pracę nad 10MW turbiną. Budowane farmy offshore często mają moc wyższą niż atomowe – wszystko więc wskazuje na to, że morską energetykę wiatrową czeka świetlana przyszłość.

 

 

Japonia testuje pływające turbiny wiatrowe. Konkurencja dla Europy?

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Japonia dołączyła do walki o rynek pływających farm wiatrowych, na którym dominują firmy z Europy, takie jak portugalski EDP i norweski Statoil. Mitsubishi Heavy Industries oraz Hitachi rzucają im wyzwanie.

 

 

Nowy system magazynowania energii - wielka nadzieja dla wiatraków!

(źródło: swiatoze.pl)

Wykorzystanie tego wynalazku ma być rentowne w parudziesięciu elektrowniach wiatrowych, umiejscowionych na morzu śródziemnym oraz wybrzeżach USA i Japonii. Wzmocni to w tych krajach jeszcze bardziej rolę wiatru jako źródła energii.

 

 

Przenośna mikroturbina wiatrowa

(źródło: ThisIsBrainy)

Idealna na wypad w góry (i nie obejmuje jej ustawa odległościowa).

 

 

Klimat

 

Kraje UE dają zgodę na ratyfikację umowy klimatycznej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Unijni ministrowie środowiska dali zielone światło dla szybkiej ratyfikacji światowego porozumienia klimatycznego. Polskie interesy zostały zabezpieczone - mówił szef resortu środowiska Jan Szyszko, wskazując, że nasz kraj nie zrezygnuje z węgla.

 

 

Chiny i USA ratyfikowały porozumienie klimatyczne z Paryża. To historyczny alians

(źródło: wyborcza.pl)

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon pochwalił Obamę za, jak to nazwał, "inspirujące przywództwo". Powiedział też, że Obama i prezydent Chin Xi Jinping są politykami "dalekowzrocznymi, odważnymi i ambitnymi".

 

Komentarz redakcji:

To ważny moment w historii Ziemi. Może jest jeszcze jakaś szansa na uniknięcie katastrofy globalnej - "zagotowania się naszego klimatu". Chiny i USA potwierdzają, że jako najwięksi producenci gazów cieplarnianych traktują poważnie zmiany prowadzace do dekarbonizacji (odwęglowienia) ich gospodarek.     A gdzie jest polski rząd? Siedzi na dole w kopalni?

 

 

Sekretarz generalny ONZ: globalne ocieplenie to fakt naukowy

(źródło: energetyka24.com)

Sekretarz generalny ONZ wyraził satysfakcję z powodu ratyfikacji porozumienia klimatycznego z Paryża przez Chiny.

 

 

Już 60 państw ratyfikowało porozumienie klimatyczne

(źródło: chronmyklimat.pl)

– To, co wydawało się niemożliwe, stało się oczywiste. Wejście w życie porozumienia paryskiego będzie katalizatorem na wielu płaszczyznach. Zmobilizuje rządy państw do przyspieszenia krajowych działań na rzecz ochrony klimatu – podkreślił sekretarz generalny Ban Ki-moon podczas uroczystej ceremonii związanej z procesem ratyfikacji porozumienia paryskiego, która odbyła się podczas 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

 

Węglem w politykę klimatyczną. Polski rząd liczy na dezintegrację UE?

(źródło: energetyka24.com)

Polska może mieć duży problem z wypełnieniem swoich zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej UE. Jedyną nadzieją dla realizowanej przez rząd strategii energetycznej opartej o węgiel wydaje się dezintegracja Wspólnoty w nadchodzących latach.

 

 

Ekolodzy: Ministerstwo Rozwoju nie dostrzega w polityce klimatycznej szansy dla gospodarki

(źródło: parlamentarny.pl)

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie uwzględnia polityki klimatycznej jako szansy dla polskiej gospodarki, a może to być nasz motor rozwoju - twierdzi Instytut na rzecz Ekorozwoju.

 

 

Droga do ratyfikacji Porozumienia Paryskiego

(źródło: mos.gov.pl)

23 września 2016 r. Minister Środowiska prof. Jan Szyszko podpisał wniosek o ratyfikację Porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu i przekazał go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – „Porozumienie paryskie zobowiązuje państwa do działań na rzecz klimatu z poszanowaniem ich gospodarczej specyfiki” podkreślił prof. Szyszko.

 

 

Cieżarówki - poważny problem dla klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Europosłowie nalegają by Komisja Europejska wprowadziła normy zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych.

 

 

Szczecin: będzie kontrola emisji CO2 ze statków

(źródło: reo.pl)

Polska Żegluga Morska oraz Polski Rejestr Statków będą współpracować przy monitorowaniu, raportowaniu i weryfikacji emisji CO2 ze szczecińskich jednostek.

 

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej