Motto:
Włoski pianista gra „Elegię o Arktyce” na rozpływającym się lodowcu.
W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in. o kolejnym proteście w Warszawie Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", głównie mieszkańców Wielkopolski – pod hasłem "Kopcie piłkę a nie węgiel!”, ważnym oświadczeniu szczytu G7, na którym po raz pierwszy wyznaczono termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych, proteście przeciwko budowie Elektrowni Północ, kolejnych dużych stratach polskiego górnictwa i prośbie skierowanej do papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie. A także o tym, że zanieczyszczenia powietrza kosztują nas krocie, o rekordowych inwestycjach w OZE na świecie, o możliwych skutkach brytyjskiego Brexitu na polską i unijną energetykę oraz politykę klimatyczną, o antyobywatelskiej ustawie o OZE i kalkulatorze opłacalności mikroinstalacji fotowoltaicznej, pierwszym polskim statku napędzanym słońcem i włoskim pianiście grającym „Elegię o Arktyce” na fragmencie rozpływającego się lodowca.
Życzymy pożytecznej lektury
(źródło: janczotodorow.pl)
Ruszyła akcja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” pod hasłem „Kopcie piłkę a nie węgiel!”.
(źródło: cire.pl)
Kopcie piłkę, a nie węgiel – pod takim hasłem 28 czerwca mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w swoim regionie.Manifestanci przekazali inwestorowi – spółce ZE PAK – petycję w tej sprawie podpisaną przez 2600 osób.
(źródło: facebook.com)
Na naszym filmie oddajemy głos nt. odkrywek osobom najbardziej przez nie poszkodowanym. Mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw pięknie mówią w nim o przywiązaniu do ziemi i natury, bezsensie inwestycji w węgiel i biznesie, gdzie zyskują niezliczni, a płacimy my wszyscy.
Obejrzyj materiał na Facebooku:
lub Youtubie
Przypominamy także o akcji zbierania podpisów pod apelem "Nie niszczcie naszych domów!". Kampania jest wspólną inicjatywą Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" i Akcji Demokracji.
link do petycji:
(źródło: pl.boell.org/pl)
Największe złoża, największe maszyny, największe szkody – węgiel brunatny bije wiele rekordów, a Niemcy wydobywają go najwięcej na świecie.
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o petycjach z żądaniem skierowanym od ministrów finansów z Brandenburgii i Saksonii, aby uważnie sprawdzili potencjalnego nabywcę branży węgla brunatnego, czyli koncern EPH. Aby ministrowie dowiedzieli się, czy koncern nie będzie chciał przerzucić kosztów zewnętrznych na podatników.
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o rosnącym w Niemczech zainteresowaniu strukturalną transformacją Łużyc w odchodzeniu od węgla brunatnego.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata w oświadczeniu wydanym po zakończonym szczycie G7 po raz pierwszy wyznaczyli sobie termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Czy za tymi deklaracjami pójdą rzeczywiste działania?
(źródło: wnp.pl)
Można założyć, że na forum unijnym zabraknie głosu wspierającego budowę energetyki jądrowej i gazowej, natomiast wzmocni się głos krajów, które wspierają budowę źródeł odnawialnych - ocenia dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych (FAE).
(źródło: wnp.pl)
Brexit może mieć wpływ także na krajowy sektor energetyczny. Co może się wydarzyć?
(źródło: wyborcza.biz)
Po kilku latach zastanawiania się, w jaki sposób rozwijać w Polsce odnawialne źródła energii, okazuje się, że największym beneficjentem nowego systemu wsparcia może zostać energetyka węglowa.
(źródło: eko.org.pl)
Lasy Państwowe także wprowadziły swoją poprawkę do ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Dzięki niej więcej drewna trafi do kotłów elektrowni węglowych, a do elektrowni wraz z drewnem trafią stosowne dopłaty.
Komentarz redakcji:
Lasy Państwowe to największe lobby w Polsce i w Sejmie. Poprawka ta w parlamencie zwana była "kornikową", od pretekstu jakim jest, dla wycinki Puszczy Białowieskiej, (gasnąca nota bene) gradacja kornika.
(źródło: wnp.pl)
Polityka energetyczna musi pokazać spółkom, jak pogodzić ich interes jako podmiotów prawa handlowego z interesem bezpieczeństwa energetycznego państwa.
(źródło: chronmyklimat.pl)
23 czerwca, pobiliśmy historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc, a ceny energii elektrycznej w Polsce poszybowały dużo ponad ceny w jakimkolwiek innym europejskim kraju.
(źródło: wnp.pl)
Musimy pomóc górnictwu, bo jest cisza przed burzą. Na razie jest nadprodukcja węgla kamiennego, chwilowo nie ma problemów z węglem brunatnym, ale przypomnę, że kopalnie buduje się 10 lat.
(źródło: tokfm.pl)
Audycja poświęcona kruszeniu proekologicznego obrazu polskich koncernów energetycznych w kontekście projektu zalewania najgłębszej dziury w centrum Polski powstałej po odkrywkach Bełchatowa (PGE nazywa to tworzeniem najgłębszego jeziora w Polsce – patrz następna info). Gośćmi audycji są dr hab. Leszek Pazderski, ekspert współpracujacy z organizacjami pozarzadowymi na polu ekologii i dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog, ekspert oceniejacy m.in. wpływ inwestycji na środowisko wodne i przyrodnicze. Dyskusję prowadzą red. Ewa Podolska oraz Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni.
Czerwone rzeki to jeden z nieznanych skutków eksploatacji węgla brunatnego. W ostatnich latach mieszkańcy Łużyc zostali zaskoczeni czerwonymi wodami rzeki Sprawy, która dostarcza wodę pitną dla ok. 2 mln ludzi. Jaka jest przyczyna tego zjawiska?
(źródło: wnp.pl)
PGE, w miejscu pola Bełchatów i Szczerców, stworzy dwa jeziora. Po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego rozpocznie się stopniowe zalewanie ogromnych dołów. W perspektywie 50 lat kopalnia ma się zmienić w wielki teren rekreacyjny.
(źródło: pl.boell.org/pl)
Czy w ujęciu globalnym węgiel ustępuje ze sceny i można mówić o trwałym trendzie spadkowym? Czy inwestycje w wydobycie i spalanie węgla da się pogodzić z rozwojem odnawialnych źródeł energii?
videorelacja:
(źródło: dziennikbaltycki.pl)
Ekolodzy nie składają broni w walce z planowaną budową Elektrowni Północ w Rajkowach (gm. Pelplin). 25 czerwca, protestowali w Tczewie, informując przechodniów o zagrożeniach wynikających z ewentualnego powstania elektrowni węglowej.
(źródło: healpolska.pl)
Czy i jak źródła energii wpływają na stan zdrowia publicznego?
(źródło: chronmyklimat.pl)
Polityka klimatyczna UE jest zbyt ambitna. W Polsce możliwa jest neutralność klimatyczna, nie zaś dekarbonizacja, a optymalny miks energetyczny musi opierać się na węglu - oto konkluzje Okrągłego Stołu Energetycznego, który odbył się w Warszawie.
Komentarz redakcji:
Oczywiście to głos jednej strony, a na pewno nie większości społeczeństwa, jak pokazują badania opinii publicznej, której mniej niż 10 proc. opiera przyszłość na węglu.
(źródło: wise-europa.eu)
Integracja górnictwa oraz energetyki w Polsce przyniesie negatywne skutki gospodarcze, jeżeli nie będzie jej towarzyszyło zamykanie trwale nierentownych kopalni oraz daleko idąca poprawa produktywności wydobycia - piszą eksperci WiseEuropa w najnowszym raporcie „Zapaść – czy fuzja z energetyką uratuje polskie górnictwo”.
Cały raport:
(źródło: wyborcza.biz)
Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotowanie odnawialnych źródeł energii może być szkodliwe dla konsumentów i gospodarki. Co innego wsparcie energetyki konwencjonalnej opartej na węglu.
(źródło: wnp.pl)
Pozytywnie oceniam zamiar wdrożenia programu dobrowolnych odejść w Polskiej Grupie Górniczej. Otworzy to drogę do likwidacji nierentownych mocy produkcyjnych.
(źródło: wnp.pl)
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznacza, że gdyby przyjąć, iż w 2050 roku mamy mieć w Polsce zerowy udział węgla w miksie energetycznym, to nasz PKB byłby niższy od obecnego.
(źródło: wnp.pl)
Niedawno w Wilnie odbyła się coroczna konwencja Eurelectric. - Prezesi największych firm energetycznych z Francji, Niemiec, Skandynawii mówili wprost: naszym celem jest doprowadzeniem do reformy ETS w taki sposób, aby uzyskać cenę na poziomie 30 euro za tonę CO2.
(źródło: wnp.pl)
Opinie były odmienne:
Prezes Antonio Mexia (Euroelectric) zwrócił uwagę, że jeśli Europa poważnie podchodzi do zobowiązań klimatycznych prawodawcy muszą być gotowi na akceptację nowych trendów i stworzenie odpowiednich warunków rynkowych dla rozwoju technologii niskoemisyjnych.
Marta Gajęcka (PGE) mówiła, że rodzimy węgiel pozostanie w Polsce paliwem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii w długim terminie. W związku z tym nie może być dalszych sztucznych interwencji w Europie zwiększających ceny emisji CO2, które w sposób nierówny obciążają różne firmy.
(źródło: rp.pl)
Zygmunt Solorz-Żak jest zainteresowany akcjami Enei w zamian za udziały w ZE PAK - potwierdził minister skarbu Dawid Jackiewicz. Akcje Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) 29 czerwca br. potaniały aż o 7,67 proc.
(źródło: businessinsider.com.pl)
Giełdowa wycena czterech dużych spółek energetycznych wciąż spada.
(źródło: pl.clientearth.org)
Aż 70 proc. projektów realizowanych przez spółki energetyczne w zamian za darmowe uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych obejmuje infrastrukturę węglową, a jedynie 10% to inwestycje w źródła odnawialne.
(źródło: rp.pl)
Drastyczne podwyższenie stawek tzw. opłaty przejściowej może być uznane przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc państwa dla energetyki i górnictwa – alarmują eksperci.
(źródło: wnp.pl)
Zmniejszenie eksportu węgla do Europy i regionu Morza Śródziemnego było zrekompensowane zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony gospodarek południowej Azji.
(źródło: wnp.pl)
Musimy uniknąć sytuacji, w której rośnie tzw. Beskid Sypany, czyli zwały węgla, górnictwo musi się więc dostosować do wymagań rynku.
(źródło: wnp.pl)
W pierwszym kwartale tego roku strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła 511 mln zł, a strata netto sięgnęła 289 mln zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego wyniki branży.
(źródło: wnp.pl)
Nadal są kopalnie, gdzie trzeba mnóstwo dopłacać do tony węgla. I te złe kopalnie negatywnie wpływają na pozostałe - mówi dla portalu wnp.pl Marek Profus, prezes firmy Profus Management.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Jak duże jest ryzyko zakwestionowania przez Komisję Europejską pomocy dla PGG – dla Obserwatora Legislacji Energetycznej analizuje dr Christian Schnell.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę polskich inwestycji, które wystąpią o finansowanie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Energetycznych.
(źródło: wnp.pl)
W Europie nie widzimy trendu budowy nowych elektrowni węglowych.
(źródło: energetyka.wnp.pl)
Polimex-Mostostal, po przeprowadzonej analizie i audycie kontraktu na budowę bloku 1075 MW w Kozienicach, zidentyfikował ryzyko wzrostu kosztów o ok. 130 mln zł. W reakcji na te informacje kurs akcji spółki uległ gwałtownej przecenie.
(źródło: wnp.pl)
Grupa naukowców związanych z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz sektorem węglowym zwróciła się do premier Beaty Szydło o zorganizowanie „Okrągłego stołu dla węgla brunatnego” którego celem byłoby omówienie przyszłości tej branży w Polsce.
Komentarz redakcji:
Okrągły stół z udziałem Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" winien być poświęcony transformacji energetyki i scenariuszowi zamknięcia planów nowych odkrywek oraz - z czasem - energetyki na węgiel brunatny.
(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Nowy raport ujawnia, że największe banki zainwestowały setki miliardów w wydobycie najbrudniejszych paliw kopalnych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył sfinansowanie elektrowni atomowej przy pomocy kontraktu różnicowego. Czy to koniec polskiego programu jądrowego?
(źródło: wnp.pl)
Ministerstwo Energii prowadzi obecnie intensywną ewaluację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Do końca czerwca br. zostanie przekazane Radzie Ministrów sprawozdanie z jego realizacji - poinformował wnp.pl resort energii.
(źródło: wnp.pl)
W dniach 21-23 czerwca br. w Polsce przebywali eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), których zadaniem było sprawdzenie wdrożenia rekomendacji i sugestii Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR). Potwierdzili oni, że polskie instytucje wykonały wszystkie zalecenia wymagane dla fazy 1 rozwoju programu jądrowego.
(źródło: wnp.pl)
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) 25 maja br. wydała postanowienie o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych przez PGE EJ 1 wariantów lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej tj. „Lubiatowo – Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i „Żarnowiec” (gminy Krokowa i Gniewino).
(źródło: wnp.pl)
Po Niemczech i Luksemburgu także Holandia apeluje o wyłączenie dwóch reaktorów nuklearnych w Belgii ze względów bezpieczeństwa. Uchwałę wzywającą do zaprzestania eksploatacji reaktorów Doel 3 i Tihange 2 przyjął holenderski parlament.
(źródło: wnp.pl)
Wbrew wyborczym obietnicom stopniowego odejścia od energetyki atomowej, lewicowy rząd Szwecji ogłosił w piątek porozumienie z opozycją w sprawie kontynuowania produkcji energii w elektrowniach nuklearnych. Zbudowane mają być nowe reaktory.
(źródło: facebook.com)
Zasmuceni mało skutecznymi działaniami władz lokalnych i jednocześnie zdesperowani postawą władz państwowych, postanowiliśmy zwrócić się do Papieża Franciszka z prośbą o pomoc w walce ze smogiem.
(źródło: krakow.wyborcza.pl)
Zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańcom południowej Polski o ponad 12 miesięcy - wynika z raportu Europejskiej Komisji Gospodarczej działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.
(źródło: wnp.pl)
Polskie miasta są najbardziej zanieczyszczone w Europie i wciąż nie ma ogólnopolskich regulacji, które rozwiązałyby ten problem. Źródłem zanieczyszczeń w głównej mierze są indywidualne piece, które nie spełniają emisyjnych standardów.
(źródło: wnp.pl)
Rząd chce zakazać sprzedaży najbardziej trujących pieców i ograniczyć handel najgorszej jakości węglem. "Gazeta Wyborcza" pisze o nowych standardach emisyjnych i uregulowaniach spalania, które miałby obowiązywać już od przyszłego roku.
(źródło: sejm.gov.pl)
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Grzegorza Tobiszowskiego na interpelację
ws. określenia wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Komentarz redakcji:
Zapowiedzi są ważne, więc czekamy na konkrety.
(źródło: wnp.pl)
Marszałkowie województw są za wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów o mocy do jednego megawata. W stanowisku przyjętym 22.06. przez Konwent Marszałków samorządowcy wskazują, że ustawa antysmogowa to zbyt mało, by skutecznie ograniczyć tzw. niską emisję.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Województwo małopolskie na 22 czerwca zaplanowało oficjalną inaugurację projektu LIFE dotyczącego ochrony powietrza. Pomimo nieprzyznania mu dotacji z NFOŚiGW, projekt będzie realizowany w niezmienionej formie; przystąpiło do niego też więcej gmin.
(źródło: wnp.pl)
Gmina Kraków i Tauron Sprzedaż będą współdziałać na rzecz ograniczenia niskiej emisji. 23.06. podpisali porozumienie o współpracy przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Stołeczna dzielnica Ursus została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą ok. 10 proc. mniej za dostarczane ciepło, a miasto zrealizowało jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej Warszawy.
(źródło: wnp.pl)
Ciepło sieciowe jest alternatywą dla palenisk węglowych – uznali zgodnie przedstawiciele Tauron Ciepło, CEZ i władz Chorzowa. Strony zapowiedziały współpracę władz miasta, zarządców i właścicieli nieruchomości, producentów i dostawców ciepła sieciowego oraz instytucji wsparcia finansowego dla mieszkańców.
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
(źródło: energetyka.wnp.pl)
Ślaski WFOŚiGW - prawdowpodobnie jako jedyny w kraju - uruchomił dofinansowanie
w formie dotacji dla osób fizycznych będące właścicielami lub współwłaścicielami
jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Komentarz redakcji:
Inicjatywa tym bardziej cenna, gdy NFOŚiGW wycofał się lub zawiesił programy wspierające ochronę jakości powietrza. Może stać by było inne Fundusze na podobne działania?
(źródło: wnp.pl)
List intencyjny dot. współpracy na rzecz ochrony powietrza i energetyki prosumenckiej podpisali w Żywcu samorządowcy tamtejszego powiatu, marszałek woj. śląskiego oraz wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
(źródło: healpolska.pl)
Weronika Piestrzyńska, kierowniczka Programu Zdrowie i Energia w HEAL Polska rozmawiała z dziennikarzem portalu Onet – Tomaszem Borejzą na temat kosztów, które ponosimy jako społeczeństwo w wyniku zanieczyszczeń powietrza.
Budynki dosłownie toną w smogu. To nie Pekin
(źródło: wiadomosci.gazeta.pl)
W połowie czerwca zanieczyszczenie powietrza w stolicy Chile osiągnęło poziom krytyczny. W poniedziałek 20 czerwca władze miasta wprowadziły stan wyjątkowy polegający na ograniczeniu ruchu samochodów oraz zawieszeniu działalności tych firm, które najbardziej zatruwają środowisko. Smog jednak nie ustępuje.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Rządząca w Niemczech koalicja porozumiała się we w sprawie bezterminowego zakazu szczelinowania hydraulicznego. Zdaniem organizacji ekologicznych zakaz nie idzie dość daleko.
(źródło: polskielupki.pl)
Po przejęciu koncesji od kanadyjskiej firmy Talisman Energy w 2013 roku San Leon Energy informował, że znajdują się tam obiecuje pokłady ropy z łupków. Mimo to koncern postanowił w tym roku zrezygnować z koncesji.
(źródło: wnp.pl)
Wydatki na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) przekroczyły w 2015 r. co najmniej dwukrotnie te spożytkowane na elektrownie gazowe i węglowe - wynika z raportu organizacji Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21).
(źródło: wnp.pl)
W Europie Zachodniej odchodzi się od budowania elektrowni konwencjonalnych, zarówno tych węglowych jak i gazowych, zwiększają się natomiast inwestycje w odnawialne źródła energii - mówi Robert Berdal, odpowiedzialny w Tractebel Engineering za Europę Środkowo-Wschodnią.
(źródło: gramwzielone.pl)
23 czerwca członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej.
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
10.06. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Mimo poparcia dla systemu taryf gwarantowanych w poprzedniej kadencji Sejmu, posłowie i posłanki Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu odrzucili ten mechanizm.
Wytwarzający energię z OZE zapłacą akcyzę
(źródło: rp.pl)
Osoby wytwarzające energię np. w instalacjach solarnych nie dość,
że nie zarobią na wprowadzeniu jej do sieci, to jeszcze zapłacą akcyzę.
(źródło: inwestor.newseria.pl)
Zgodnie ze zobowiązaniami wobec UE Polska powinna do 2020 roku osiągnąć 15 proc. udziału odnawialnych źródeł miksie energetycznym. – To wymaga inwestycji rzędu 66 mld zł – podkreśla Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
(źródło: biznesalert.pl)
Przestępca zawsze wraca na miejsce zbrodni, mówi porzekadło. Państwo i korporacje nauczone łatwego żeru też będą na żerowisko wracać i szukać nowej padliny. Świeżym mięskiem, zgrillowanym ustawą o OZE, mają stać się teraz prosumenci.
(źródło: gramwzielone.pl)
Ministerstwo Energii twierdzi, że opracowało nowelizację ustawy o OZE zapewniającą stopę zwrotu prosumenckim mikroinstalacjom PV na poziomie 10 lat. Organizacje pozarządowe związane z OZE szacują tę stopę na kilkadziesiąt lat. Kto ma rację? Wystarczy policzyć.
(źródło: wnp.pl)
Instytut Energii Odnawialnej ocenia, że w reżimie znowelizowanej ustawy o OZE inwestycje w mikroinstalacje przez osoby fizyczne (gospodarstwo domowe) będą nieopłacalne, ale celowe będzie inwestowanie w mikroinstalacje przez przedsiębiorców (prosument biznesowy).
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Rozwój sektora OZE w Polsce mógłby skutkować stworzeniem 77 tys. nowych miejsc pracy, a sama branża związana z produkcją paneli fotowoltaicznych do 2030 r. przyniosłaby polskiemu budżetowi 18,5 mld zł – wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej.
(źródło: wnp.pl)
Dalszy rozwój energetyki odnawialnej jest nieunikniony. Będziemy musieli spełnić unijne regulacje dotyczące ograniczenia szkodliwych emisji, ale również sprostać własnemu zapotrzebowaniu na energię, szczególnie w miastach.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Ruszyły unijne dotacje dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poziom dofinansowania w niektórych regionach sięgnie nawet 85 proc. kwoty inwestycji.
(źródło: wnp.pl)
Niemiecka Energiewende jest u progu ważnej reformy. Przyjęty przez rząd projekt ustawy wprowadza szereg zmian w systemie wsparcia OZE, które będą miały konsekwencje o zasięgu europejskim, również dla Polski - ocenia Forum Analiz Energetycznych (FAE).
(źródło: wnp.pl)
Moim zdaniem proponowany system wsparcia OZE petryfikuje obecną strukturę wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, ogranicza szanse rozwoju nowych technologii. To jest rozwiązanie obok megatrendu światowego polegającego na budowie energetyki rozproszonej i obywatelskiej.
(źródło: gramwzielone.pl
Sąd Najwyższy stanął po stronie producenta zielonej energii, któremu przedsiębiorstwo pełniące funkcję sprzedawcy z urzędu odmówiło zakupu produkowanej przez niego energii.
(źródło: wnp.pl)
Zaprojektowane w Niemczech zmiany w systemie wsparcia OZE przewidują, że 5 proc. nowo instalowanych mocy OZE będzie udostępnione na aukcjach dla podmiotów z państw członkowskich UE. To może być interesujące dla polskich firm - chodzi o to, że owe 5 proc. mogłoby powstać w innych krajach UE i byłyby finansowane z niemieckiego systemu wsparcia - mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych (FAE).
(źródło: wnp.pl)
Zrealizowanie przez Polskę celu 15 proc. udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku wymaga zrealizowania w latach 2016-2020 wielomiliardowych inwestycji w nowe źródła OZE o mocy około 14,7 GW, co stanowi szanse rozwoju dla krajowego przemysłu - wynika z raportu IEO.
(źródło: gramwzielone.pl)
Według statystyk Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) na koniec 2014 r. w polskim sektorze odnawialnych źródeł energii pracowało niemal 38 tys. osób. W tym samym czasie w branży OZE w Unii Europejskiej zatrudnionych było 1,1 mln pracowników.
(źródło: wnp.pl)
Jeśli chodzi o możliwość realizacji celu OZE w elektroenergetyce na 2020 rok, to zważywszy na obecne regulacje, jesteśmy na łasce współspalania – ocenia Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
(źródło: gramwzielone.pl)
W naszym regionie rekordy produkcji energii wiatrowej padają z reguły w okresach zimowych, gdy notowane są najlepsze warunki wietrzności. Estończycy swój rekord generacji z wiatru zanotowali tymczasem w czerwcu.
(źródło: gramwzielone.pl)
W Rwandzie powstanie instalacja magazynowania energii o pojemności 2,68 MWh, która poprawi efektywność lokalnego rolnictwa.
(źródło: wiecejnizenergia.pl)
Prezentowane narzędzie pozwoli usystematyzować dyskusję na temat opłacalności inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.
(źródło: gramwzielone.pl)
Zbliżymy się do marginesu bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego. Byłoby inaczej, gdyby politycy słuchali osób odpowiedzialnych za to bezpieczeństwo, zamiast kierować się stereotypami.
(źródło: chronmyklimat.pl)
W trakcie upałów elektrownie węglowe zawodzą, za to instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach. Czyżby z racji zmieniającego się klimatu fotowoltaika okazała się wybawieniem?
(źródło: gramwzielone.pl)
Międynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) opublikowała raport, w którym prognozuje w ciągu 10 najbliższych lat znaczące obniżenie kosztów produkcji energii z farm wiatrowych i fotowoltaiki.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
W warszawskim biurowcu Q22, którego otwarcie zaplanowano w połowie tego roku, zakończono instalację innowacyjnego systemu paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z fasadą budynku (BIPV - Building-Integrated Photovoltaics).
(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
Największy kompleks innowacyjnych elektrowni słonecznych w Polsce o mocy 2 MW został właśnie uruchomiony na Lubelszczyźnie pod Włodawą.
(źródło: gospodarkamorska.pl)
Stocznia ze Świnoujścia wybuduje statek napędzany solarnie. - Jednostka będzie zabierać 90 pasażerów i powstanie dla niemieckiego armatora.
(źródło: gramwzielone.pl)
Władze Nowego Jorku już od dłuższego czasu realizują strategię zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
GTM Research informuje, że w I kwartale aż za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, że USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV.
(źródło: gramwzielone.pl)
W maju działające na Wyspach elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały o 1/3 więcej energii niż znajdujące się tam elektrownie węglowe.
(źródło: gramwzielone.pl)
Kolejna generacja najpopularniejszego na świecie samochodu hybrydowego zostanie wyposażona w ogniwa słoneczne, które zostaną umieszczone na jego dachu i będą dodatkowym źródłem zasilania elektrycznego silnika.
(źródło: portalfotowoltaika.pl)
Toyota uruchomi system paneli fotowoltaicznych o mocy 7,75 megawatów, który zaspokoi 25% zapotrzebowania na energię nowej siedziby amerykańskiego oddziału Toyoty.
(źródło: portalkomunalny.pl)
Naukowcy z Korei Południowej opracowali ultracienkie ogniwa fotowoltaiczne, które są tak giętkie, że mogą być owijane np. wokół ołówka. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości przed fotowoltaiką.
(źródło: reo.pl)
Po prawie 71 godzinach lotu nad Atlantykiem Solar Impulse wylądował w Hiszpanii.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Rok temu wydawało się, że Polska będzie realizować cel OZE w znacznym stopniu za sprawą energetyki wiatrowej. Dziś pod znakiem zapytania stoi lokalizacja jakiejkolwiek nowej turbiny.
(źródło: wnp.pl)
Morska energetyka wiatrowa (offshore) rozwija się dynamicznie w Europie, ale tylko w kilku krajach, leżących głównie nad Morzem Północnym. Jest jednak szansa, że rozwój ten dotrze wkrótce także nad Morze Bałtyckie. W Polsce też mogą powstać wkrótce dwie pierwsze instalacje, na przełomie dekady.
(źródło: gramwzielone.pl)
Cel redukcji kosztów morskiej energii wiatrowej wyznaczyli ministrowie ds. energii z 10 państw Unii Europejskiej (bez udziału Polski). Podobne porozumienie podpisali tego samego dnia szefowie 11 czołowych europejskich koncernów energetycznych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Koszty produkcji energii z kolejnych morskich farm wiatrowych spadają. Potwierdza to inwestycja, którą chce zrealizować Vattenfall.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
W energetykę wiatrową w Polsce zainwestowano już 32 miliardy zł. Niezakłócony rozwój branży dałby za 14 lat pracę 42 tysiącom osób. Polecamy przygotowaną przez PSEW infografikę, pokazującą, jak wiele mamy do stracenia.
(źródło: teraz-srodowisko.pl
Generowane przez turbiny wiatrowe infradźwięki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie. Problem może stanowić hałas słyszalny – pisze Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację.
(wnp.pl)
Analiza czterech badań, w których uczestniczyło ponad 1300 mieszkańców z ponad 20 lokalizacji, w których znajdują się turbiny wiatrowe, konsekwentnie pokazuje, że nie ma znaczącego związku między akceptacją turbin wiatrowych, a odległością wiatraków od zabudowań.
(źródło: wnp.pl)
23 czerwca Parlament Europejski wezwał do przyjęcia ambitniejszych celów dot. poprawienia efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii w UE, wskazując przy tym na konieczność zmian polityki w niektórych państwach, by wypełnić zobowiązania.
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
(źródło: chronmyklimat.pl)
Zapowiedź Brexitu to nie najlepszy sygnał dla unijnej polityki klimatycznej. To jednak tylko drobny problem, który z pewnością zostanie rozwiązany, a nie – jak chcą niektórzy sceptycy klimatyczni – koniec działań UE w tym obszarze.
(źródło: wnp.pl)
Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii stawiane są liczne pytania o przyszłość Unii oraz kształt jej polityk, w tym polityki klimatyczno-energetycznej.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Zdaniem organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zepchnie na drugi plan kwestie klimatyczne. Długoterminowo przyczyni się jednak do powstania bardziej spójnego stanowiska Europy w tych obszarach.
(źródło: tvn24bis.pl)
Brexit spowoduje wzmocnienie stanowiska państw tzw. starej Unii w kwestiach polityki klimatyczno-energetycznej, a ograniczy wpływ Europy Centralnej, w tym Polski - tak decyzję o wyjściu Brytyjczyków z UE ocenia Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Jeśli spalimy wszystkie zasoby paliw kopalnych, do atmosfery trafi ponad 18000 Gt CO2. W efekcie średnia globalna temperatura podniesie się kilkakrotnie więcej niż zakłada porozumienie paryskie – wynika z badania opublikowanego w Nature Climate Change.
(źródło: chronmyklimat.pl)
23 chińskie miasta zapowiedziały, że osiągną szczytowy poziom emisji przed rokiem 2030. Ułatwi to Chinom realizację zobowiązań w ramach porozumienia klimatycznego.
(źródło: wnp.pl)
Adaptacja do zmian klimatu jest trudna, ale niezbędna i najzwyczajniej w świecie opłacalna - mówili w Warszawie uczestnicy konferencji "Zmieniający się klimat – pilna potrzeba adaptacji", zorganizowanej przez Ambasadę Brytyjską.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Już niebawem rozpocznie się przygotowywanie planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców – zapowiedziało Ministerstwo Środowiska, które niedawno ogłosiło przetarg na opracowanie takich dokumentów.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Zarówno panda wielka, uwielbiana przez miliony ikona ochrony przyrody, jak i słodko pachnące kwiaty mogą ucierpieć na skutek globalnego ocieplenia.
(źródło: wnp.pl)
Eksperci WiseEuropa i Forum Analiz Energetycznych rekomendują wykorzystanie całości przychodów z aukcji ETS w okresie 2021-2030 na cele energetyczno-klimatyczne.
(źródło: wnp.pl)
Znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego, wpływ regulacji OZE na energetykę konwencjonalną i odpowiedzialność przedsiębiorstw energetycznych za bezpieczeństwo energetyczne kraju należały do głównych tematów debaty "Energia i klimat - horyzont 2030.
(źródło: chronmyklimat.pl)
W debacie wzięli udział: Aleksander Śniegocki, Kierownik Projektu Energia i Klimat w WiseEuropa, Tobiasz Adamczewski, Ekspert ds. Klimatu i Energii w WWF Polska, Agata Staniewska, Zastępca dyrektora Departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, Maciej Grabowski, były Minister Środowiska.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji radia Gold Zet i projektu Klimapolka. Tym razem Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz Wojciech Szymalski, prezes InE, opowiadali jak gminy mogą współpracować na rzecz ochrony klimatu i jakie mogą mieć z tego korzyści.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Globalne Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii to nowa, globalna koalicja, której celem będzie przyspieszeniedziałań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym na całym świecie.
Niestety nie ma wśród nich żadnego miasta z Polski...
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Norwegia, jeden z czołowych producentów ropy i gazu na świecie, ma od 2030 roku stać się krajem o całkowitej neutralności węglowej - zadecydował parlament. Oznacza to 100-procentowe zrekompensowanie emisji gazów cieplarnianych różnymi działaniami.
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Naukowcy przewidują, że między 2061 a 2080 r. letnie okresy na całym świecie będą jeszcze cieplejsze od tych najbardziej rekordowych, jakich doświadczamy dzisiaj, co może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia i produkcji żywności.
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
W przepięknej scenerii przypominającej o co toczy się gra w kwestii globalnego ocieplenia, uznany włoski kompozytor i pianista Ludovico Einaudi gra na fortepianie, na niewielkiej pływającej krze z lodowca, który rozsypuje się wokół niego.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |