×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 lipca 2016
info
 

Newsletter 06/2016

Motto:

Włoski pianista gra „Elegię o Arktyce” na rozpływającym się lodowcu.

 

Energia dla Klimatu, czerwiec 2016

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in. o kolejnym proteście w Warszawie Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", głównie mieszkańców Wielkopolski – pod hasłem "Kopcie piłkę a nie węgiel!”, ważnym oświadczeniu szczytu G7, na którym po raz pierwszy wyznaczono termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych, proteście przeciwko budowie Elektrowni Północ, kolejnych dużych stratach polskiego górnictwa i prośbie skierowanej do papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie. A także o tym, że zanieczyszczenia powietrza kosztują nas krocie, o rekordowych inwestycjach w OZE na świecie, o możliwych skutkach brytyjskiego Brexitu na polską i unijną energetykę oraz politykę klimatyczną, o antyobywatelskiej ustawie o OZE i kalkulatorze opłacalności mikroinstalacji fotowoltaicznej, pierwszym polskim statku napędzanym słońcem i włoskim pianiście grającym „Elegię o Arktyce” na fragmencie rozpływającego się lodowca.

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Kopcie piłkę a nie węgiel!”

(źródło: janczotodorow.pl)

Ruszyła akcja Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” pod hasłem „Kopcie piłkę a nie węgiel!”.

 

 

Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej

(źródło: cire.pl)

Kopcie piłkę, a nie węgiel – pod takim hasłem 28 czerwca mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w swoim regionie.Manifestanci przekazali inwestorowi – spółce ZE PAK – petycję w tej sprawie podpisaną przez 2600 osób.
 

 

Nie niszczcie naszych domów. Mówią mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw – przeciwnicy odkrywek

(źródło: facebook.com)

Na naszym filmie oddajemy głos nt. odkrywek osobom najbardziej przez nie poszkodowanym. Mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw pięknie mówią w nim o przywiązaniu do ziemi i natury, bezsensie inwestycji w węgiel i biznesie, gdzie zyskują niezliczni, a płacimy my wszyscy.

Obejrzyj materiał na Facebooku:

lub Youtubie


Przypominamy także o akcji zbierania podpisów pod apelem "Nie niszczcie naszych domów!". Kampania jest wspólną inicjatywą Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" i Akcji Demokracji.

 

link do petycji:

 

Węgiel brunatny. Surowiec samych superlatyw

(źródło: pl.boell.org/pl)

Największe złoża, największe maszyny, największe szkody – węgiel brunatny bije wiele rekordów, a Niemcy wydobywają go najwięcej na świecie.

 

 

Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o petycjach z żądaniem skierowanym od ministrów finansów z Brandenburgii i Saksonii, aby uważnie sprawdzili potencjalnego nabywcę branży węgla brunatnego, czyli koncern EPH. Aby ministrowie dowiedzieli się, czy koncern nie będzie chciał przerzucić kosztów zewnętrznych na podatników.

 

 

Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o rosnącym w Niemczech zainteresowaniu strukturalną transformacją Łużyc w odchodzeniu od węgla brunatnego.

 

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Koniec dotacji dla paliw kopalnych?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata w oświadczeniu wydanym po zakończonym szczycie G7 po raz pierwszy wyznaczyli sobie termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Czy za tymi deklaracjami pójdą rzeczywiste działania?

 

 

Brexit energetyce obojętny czy jednak nie?

(źródło: wnp.pl)

Można założyć, że na forum unijnym zabraknie głosu wspierającego budowę energetyki jądrowej i gazowej, natomiast wzmocni się głos krajów, które wspierają budowę źródeł odnawialnych - ocenia dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych (FAE).

 

 

Co Brexit oznacza dla polskiego sektora energetycznego?

(źródło: wnp.pl)

Brexit może mieć wpływ także na krajowy sektor energetyczny. Co może się wydarzyć?

 

 

Odnawialne źródła węgla

(źródło: wyborcza.biz)

Po kilku latach zastanawiania się, w jaki sposób rozwijać w Polsce odnawialne źródła energii, okazuje się, że największym beneficjentem nowego systemu wsparcia może zostać energetyka węglowa.

 

 

Do elektrowni trafi drewno, wraz z dopłatami

(źródło: eko.org.pl)

Lasy Państwowe także wprowadziły swoją poprawkę do ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Dzięki niej więcej drewna trafi do kotłów elektrowni węglowych, a do elektrowni wraz z drewnem trafią stosowne dopłaty.

 

Komentarz redakcji:
Lasy Państwowe to największe lobby w Polsce i w Sejmie. Poprawka ta w parlamencie zwana była "kornikową", od pretekstu jakim jest, dla wycinki Puszczy Białowieskiej, (gasnąca nota bene) gradacja kornika.

 

 

Polityka energetyczna, czyli pułapki, sprzeczności i liczne niewiadome

(źródło: wnp.pl)

Polityka energetyczna musi pokazać spółkom, jak pogodzić ich interes jako podmiotów prawa handlowego z interesem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

 

 

Rekord zapotrzebowania pobity. Mieliśmy najdroższą energię w Europie

(źródło: chronmyklimat.pl)

23 czerwca, pobiliśmy historyczny rekord letniego zapotrzebowania na moc, a ceny energii elektrycznej w Polsce poszybowały dużo ponad ceny w jakimkolwiek innym europejskim kraju.

 

 

Prof. Z. Kasztelewicz, AGH: w górnictwie węglowym cisza przed burzą

(źródło: wnp.pl)

Musimy pomóc górnictwu, bo jest cisza przed burzą. Na razie jest nadprodukcja węgla kamiennego, chwilowo nie ma problemów z węglem brunatnym, ale przypomnę, że kopalnie buduje się 10 lat.

 

 

Czy da się pomóc przyrodzie po zniszczeniach? Audycja z cyklu "Energia dla Klimatu"
w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

Audycja poświęcona kruszeniu proekologicznego obrazu polskich koncernów energetycznych w kontekście projektu zalewania najgłębszej dziury w centrum Polski powstałej po odkrywkach Bełchatowa (PGE nazywa to tworzeniem najgłębszego jeziora w Polsce – patrz następna info). Gośćmi audycji są dr hab. Leszek Pazderski, ekspert współpracujacy z organizacjami pozarzadowymi na polu ekologii i dr Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog, ekspert oceniejacy m.in. wpływ inwestycji na środowisko wodne i przyrodnicze. Dyskusję prowadzą red. Ewa Podolska oraz Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni.

 

 

Czerwone rzeki to jeden z nieznanych skutków eksploatacji węgla brunatnego. W ostatnich latach mieszkańcy Łużyc zostali zaskoczeni czerwonymi wodami rzeki Sprawy, która dostarcza wodę pitną dla ok. 2 mln ludzi. Jaka jest przyczyna tego zjawiska?
 

 

PGE stworzy najgłębsze jeziora w Polsce

(źródło: wnp.pl)

PGE, w miejscu pola Bełchatów i Szczerców, stworzy dwa jeziora. Po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego rozpocznie się stopniowe zalewanie ogromnych dołów. W perspektywie 50 lat kopalnia ma się zmienić w wielki teren rekreacyjny.

 

 

Debata w Sejmie: Węgiel - surowiec samych superlatywów? Trendy globalne

(źródło: pl.boell.org/pl)

Czy w ujęciu globalnym węgiel ustępuje ze sceny i można mówić o trwałym trendzie spadkowym? Czy inwestycje w wydobycie i spalanie węgla da się pogodzić z rozwojem odnawialnych źródeł energii?

 

videorelacja:

 

Protest przeciwko budowie Elektrowni Północ

(źródło: dziennikbaltycki.pl)

Ekolodzy nie składają broni w walce z planowaną budową Elektrowni Północ w Rajkowach (gm. Pelplin). 25 czerwca, protestowali w Tczewie, informując przechodniów o zagrożeniach wynikających z ewentualnego powstania elektrowni węglowej.

 

 

Energia przyjazna zdrowiu

(źródło: healpolska.pl)

Czy i jak źródła energii wpływają na stan zdrowia publicznego?

 

 

Okrągły stół... węglowy

(źródło: chronmyklimat.pl)

Polityka klimatyczna UE jest zbyt ambitna. W Polsce możliwa jest neutralność klimatyczna, nie zaś dekarbonizacja, a optymalny miks energetyczny musi opierać się na węglu - oto konkluzje Okrągłego Stołu Energetycznego, który odbył się w Warszawie.

 

Komentarz redakcji:

Oczywiście to głos jednej strony, a na pewno nie większości społeczeństwa, jak pokazują badania opinii publicznej, której mniej niż 10 proc. opiera przyszłość na węglu.

 

 

Fuzja z górnictwem ryzykowna dla sektora energetycznego

(źródło: wise-europa.eu)

Integracja górnictwa oraz energetyki w Polsce przyniesie negatywne skutki gospodarcze, jeżeli nie będzie jej towarzyszyło zamykanie trwale nierentownych kopalni oraz daleko idąca poprawa produktywności wydobycia - piszą eksperci WiseEuropa w najnowszym raporcie „Zapaść – czy fuzja z energetyką uratuje polskie górnictwo”.

 

Cały raport:

 

Minister Tchórzewski: OZE zbyt kosztowne, trzeba pomóc górnictwu

(źródło: wyborcza.biz)

Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotowanie odnawialnych źródeł energii może być szkodliwe dla konsumentów i gospodarki. Co innego wsparcie energetyki konwencjonalnej opartej na węglu.

 

 

Steinhoff: zlikwidować nierentowne moce w węglu lub wystawić je na sprzedaż

(źródło: wnp.pl)

Pozytywnie oceniam zamiar wdrożenia programu dobrowolnych odejść w Polskiej Grupie Górniczej. Otworzy to drogę do likwidacji nierentownych mocy produkcyjnych.

 

 

Odejście od węgla w Polsce miałoby opłakane skutki

(źródło: wnp.pl)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznacza, że gdyby przyjąć, iż w 2050 roku mamy mieć w Polsce zerowy udział węgla w miksie energetycznym, to nasz PKB byłby niższy od obecnego.

 

 

Zachodnie koncerny energetyczne są za wysoką ceną CO2

(źródło: wnp.pl)

Niedawno w Wilnie odbyła się coroczna konwencja Eurelectric. - Prezesi największych firm energetycznych z Francji, Niemiec, Skandynawii mówili wprost: naszym celem jest doprowadzeniem do reformy ETS w taki sposób, aby uzyskać cenę na poziomie 30 euro za tonę CO2.

 

 

Debata szefów firm energetycznych nad przyszłością sektora

(źródło: wnp.pl)

Opinie były odmienne:

Prezes Antonio Mexia (Euroelectric) zwrócił uwagę, że jeśli Europa poważnie podchodzi do zobowiązań klimatycznych prawodawcy muszą być gotowi na akceptację nowych trendów i stworzenie odpowiednich warunków rynkowych dla rozwoju technologii niskoemisyjnych.

Marta Gajęcka (PGE) mówiła, że rodzimy węgiel pozostanie w Polsce paliwem zapewniającym bezpieczeństwo dostaw energii w długim terminie. W związku z tym nie może być dalszych sztucznych interwencji w Europie zwiększających ceny emisji CO2, które w sposób nierówny obciążają różne firmy.

 

 

Solorz-Żak odda ZE PAK w zamian za walory w Enei

(źródło: rp.pl)

Zygmunt Solorz-Żak jest zainteresowany akcjami Enei w zamian za udziały w ZE PAK - potwierdził minister skarbu Dawid Jackiewicz. Akcje Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) 29 czerwca br. potaniały aż o 7,67 proc.

 

 

Chiński bank: "sprzedaj akcje tych polskich spółek"

(źródło: businessinsider.com.pl)

Giełdowa wycena czterech dużych spółek energetycznych wciąż spada.

 

 

Polska źle wykorzystuje darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla elektroenergetyki

(źródło: pl.clientearth.org)

Aż 70 proc. projektów realizowanych przez spółki energetyczne w zamian za darmowe uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych obejmuje infrastrukturę węglową, a jedynie 10% to inwestycje w źródła odnawialne.

 

 

Gdzie trafią pieniądze z rachunków za prąd?

(źródło: rp.pl)

Drastyczne podwyższenie stawek tzw. opłaty przejściowej może być uznane przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc państwa dla energetyki i górnictwa – alarmują eksperci.

 

 

Jak wygląda zapotrzebowanie na węgiel na międzynarodowym rynku?

(źródło: wnp.pl)

Zmniejszenie eksportu węgla do Europy i regionu Morza Śródziemnego było zrekompensowane zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony gospodarek południowej Azji.

 

 

Prezes KHW: górnictwo buduje nowe góry, czyli Beskid Sypany

(źródło: wnp.pl)

Musimy uniknąć sytuacji, w której rośnie tzw. Beskid Sypany, czyli zwały węgla, górnictwo musi się więc dostosować do wymagań rynku.

 

 

Znowu bardzo duża strata górnictwa na sprzedaży węgla

(źródło: wnp.pl)

W pierwszym kwartale tego roku strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła 511 mln zł, a strata netto sięgnęła 289 mln zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego wyniki branży.

 

 

Marek Profus: polskie górnictwo samo się pogrąża

(źródło: wnp.pl)

Nadal są kopalnie, gdzie trzeba mnóstwo dopłacać do tony węgla. I te złe kopalnie negatywnie wpływają na pozostałe - mówi dla portalu wnp.pl Marek Profus, prezes firmy Profus Management.

 

 

O przyszłości kopalń przesądzi Bruksela, nie Warszawa

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Jak duże jest ryzyko zakwestionowania przez Komisję Europejską pomocy dla PGG – dla Obserwatora Legislacji Energetycznej analizuje dr Christian Schnell.

 

 

Polska energetyka wreszcie ruszy po pieniądze z planu Junckera?

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę polskich inwestycji, które wystąpią o finansowanie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Energetycznych.

 

 

Siemens: nowe elektrownie węglowe w UE nie będą budowane

(źródło: wnp.pl)

W Europie nie widzimy trendu budowy nowych elektrowni węglowych.

 

 

Polimex: 130 mln zł dodatkowych kosztów w Kozienicach. Kurs spółki runął

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Polimex-Mostostal, po przeprowadzonej analizie i audycie kontraktu na budowę bloku 1075 MW w Kozienicach, zidentyfikował ryzyko wzrostu kosztów o ok. 130 mln zł. W reakcji na te informacje kurs akcji spółki uległ gwałtownej przecenie.

 

 

Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla brunatnego

(źródło: wnp.pl)

Grupa naukowców związanych z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz sektorem węglowym zwróciła się do premier Beaty Szydło o zorganizowanie „Okrągłego stołu dla węgla brunatnego” którego celem byłoby omówienie przyszłości tej branży w Polsce.

 

Komentarz redakcji:
Okrągły stół z udziałem Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" winien być poświęcony transformacji energetyki i scenariuszowi zamknięcia planów nowych odkrywek oraz - z czasem - energetyki na węgiel brunatny.

 

 

Największe banki pompują setki miliardów w najbrudniejsze paliwa

(źródło: zielonewiadomosci.pl)

Nowy raport ujawnia, że największe banki zainwestowały setki miliardów w wydobycie najbrudniejszych paliw kopalnych.

 

 

Atom

 

Rząd niechętny programowi jądrowemu?

(źródło: gramwzielone.pl)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wykluczył sfinansowanie elektrowni atomowej przy pomocy kontraktu różnicowego. Czy to koniec polskiego programu jądrowego?

 

 

Aktualizacja polskiego programu jądrowego jeszcze w czerwcu

(źródło: wnp.pl)

Ministerstwo Energii prowadzi obecnie intensywną ewaluację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Do końca czerwca br. zostanie przekazane Radzie Ministrów sprawozdanie z jego realizacji - poinformował wnp.pl resort energii.

 

 

Polska zrealizowała zalecenia wymagane dla 1. fazy programu jądrowego

(źródło: wnp.pl)

W dniach 21-23 czerwca br. w Polsce przebywali eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), których zadaniem było sprawdzenie wdrożenia rekomendacji i sugestii Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej (INIR). Potwierdzili oni, że polskie instytucje wykonały wszystkie zalecenia wymagane dla fazy 1 rozwoju programu jądrowego.

 

 

Wkrótce ocena oddziaływania na środowisko lokalizacji dla elektrowni jądrowej

(źródło: wnp.pl)

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) 25 maja br. wydała postanowienie o zakresie raportu oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych przez PGE EJ 1 wariantów lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej tj. „Lubiatowo – Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwa Słajszewo, Jackowo) i „Żarnowiec” (gminy Krokowa i Gniewino).

 

 

Holenderski parlament wzywa do wyłączenia reaktorów atomowych w Belgii

(źródło: wnp.pl)

Po Niemczech i Luksemburgu także Holandia apeluje o wyłączenie dwóch reaktorów nuklearnych w Belgii ze względów bezpieczeństwa. Uchwałę wzywającą do zaprzestania eksploatacji reaktorów Doel 3 i Tihange 2 przyjął holenderski parlament.

 

 

Szwecja wycofuje się z rezygnacji z energii nuklearnej

(źródło: wnp.pl)

Wbrew wyborczym obietnicom stopniowego odejścia od energetyki atomowej, lewicowy rząd Szwecji ogłosił w piątek porozumienie z opozycją w sprawie kontynuowania produkcji energii w elektrowniach nuklearnych. Zbudowane mają być nowe reaktory.

 

 

Niska emisja

 

Proszą papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie

(źródło: facebook.com)

Zasmuceni mało skutecznymi działaniami władz lokalnych i jednocześnie zdesperowani postawą władz państwowych, postanowiliśmy zwrócić się do Papieża Franciszka z prośbą o pomoc w walce ze smogiem.

 

 

Smog skraca nam życie - dramatyczne dane, apele o działanie

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Zanieczyszczenie powietrza skraca życie mieszkańcom południowej Polski o ponad 12 miesięcy - wynika z raportu Europejskiej Komisji Gospodarczej działającej w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

 

Niska emisja: miasta toną w smogu, więc dlaczego brakuje regulacji?

(źródło: wnp.pl)

Polskie miasta są najbardziej zanieczyszczone w Europie i wciąż nie ma ogólnopolskich regulacji, które rozwiązałyby ten problem. Źródłem zanieczyszczeń w głównej mierze są indywidualne piece, które nie spełniają emisyjnych standardów.

 

 

Rząd chce się rozprawić z trującymi piecami i najgorszej jakości węglem

(źródło: wnp.pl)

Rząd chce zakazać sprzedaży najbardziej trujących pieców i ograniczyć handel najgorszej jakości węglem. "Gazeta Wyborcza" pisze o nowych standardach emisyjnych i uregulowaniach spalania, które miałby obowiązywać już od przyszłego roku.

 

 

W sprawie określenia wymagań jakościowych dla paliw stałych

(źródło: sejm.gov.pl)

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Energii Grzegorza Tobiszowskiego na interpelację

ws. określenia wymagań jakościowych dla paliw stałych.

 

Komentarz redakcji:

Zapowiedzi są ważne, więc czekamy na konkrety.

 

 

Marszałkowie województw za normami jakościowymi dla paliw i kotłów

(źródło: wnp.pl)

Marszałkowie województw są za wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych oraz kotłów o mocy do jednego megawata. W stanowisku przyjętym 22.06. przez Konwent Marszałków samorządowcy wskazują, że ustawa antysmogowa to zbyt mało, by skutecznie ograniczyć tzw. niską emisję.

 

 

Projekt ochrony powietrza w Małopolsce będzie realizowany bez przeszkód

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Województwo małopolskie na 22 czerwca zaplanowało oficjalną inaugurację projektu LIFE dotyczącego ochrony powietrza. Pomimo nieprzyznania mu dotacji z NFOŚiGW, projekt będzie realizowany w niezmienionej formie; przystąpiło do niego też więcej gmin.

 

 

Kraków i Tauron wspólnie na rzecz ograniczenia niskiej emisji

(źródło: wnp.pl)

Gmina Kraków i Tauron Sprzedaż będą współdziałać na rzecz ograniczenia niskiej emisji. 23.06. podpisali porozumienie o współpracy przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne.

 

 

Warszawa realizuje swój plan gospodarki niskoemisyjnej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Stołeczna dzielnica Ursus została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą ok. 10 proc. mniej za dostarczane ciepło, a miasto zrealizowało jeden z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej Warszawy.

 

 

Tauron i CEZ razem ws. ograniczenia niskiej emisji w Chorzowie

(źródło: wnp.pl)

Ciepło sieciowe jest alternatywą dla palenisk węglowych – uznali zgodnie przedstawiciele Tauron Ciepło, CEZ i władz Chorzowa. Strony zapowiedziały współpracę władz miasta, zarządców i właścicieli nieruchomości, producentów i dostawców ciepła sieciowego oraz instytucji wsparcia finansowego dla mieszkańców.

 

 

Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim

(źródło: energetyka.wnp.pl)

Ślaski WFOŚiGW - prawdowpodobnie jako jedyny w kraju - uruchomił dofinansowanie
w formie dotacji dla osób fizycznych będące właścicielami lub współwłaścicielami
jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Komentarz redakcji:
Inicjatywa tym bardziej cenna, gdy NFOŚiGW wycofał się lub zawiesił programy wspierające ochronę jakości powietrza. Może stać by było inne Fundusze na podobne działania?

 

 

List intencyjny ws. niskiej emisji na Żywiecczyźnie

(źródło: wnp.pl)

List intencyjny dot. współpracy na rzecz ochrony powietrza i energetyki prosumenckiej podpisali w Żywcu samorządowcy tamtejszego powiatu, marszałek woj. śląskiego oraz wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

Zanieczyszczenia powietrza kosztują nas krocie. Płacimy za leczenie, chorobowe, renty i…

(źródło: healpolska.pl)

Weronika Piestrzyńska, kierowniczka Programu Zdrowie i Energia w HEAL Polska rozmawiała z dziennikarzem portalu Onet – Tomaszem Borejzą na temat kosztów, które ponosimy jako społeczeństwo w wyniku zanieczyszczeń powietrza.

 

 

Budynki dosłownie toną w smogu. To nie Pekin

(źródło: wiadomosci.gazeta.pl)

W połowie czerwca zanieczyszczenie powietrza w stolicy Chile osiągnęło poziom krytyczny. W poniedziałek 20 czerwca władze miasta wprowadziły stan wyjątkowy polegający na ograniczeniu ruchu samochodów oraz zawieszeniu działalności tych firm, które najbardziej zatruwają środowisko. Smog jednak nie ustępuje.
 

 

 

Łupki

 

Bezterminowy zakaz szczelinowania w Niemczech?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rządząca w Niemczech koalicja porozumiała się we w sprawie bezterminowego zakazu szczelinowania hydraulicznego. Zdaniem organizacji ekologicznych zakaz nie idzie dość daleko.

 

 

San Leon nie będzie poszukiwał surowców w Braniewie

(źródło: polskielupki.pl)

Po przejęciu koncesji od kanadyjskiej firmy Talisman Energy w 2013 roku San Leon Energy informował, że znajdują się tam obiecuje pokłady ropy z łupków. Mimo to koncern postanowił w tym roku zrezygnować z koncesji.

 

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Rekordowe inwestycje w OZE na świecie. Elektrownie gazowe i węglowe daleko w tyle

(źródło: wnp.pl)

Wydatki na nowe inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) przekroczyły w 2015 r. co najmniej dwukrotnie te spożytkowane na elektrownie gazowe i węglowe - wynika z raportu organizacji Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21).

 

 

W Europie mniej inwestycji w energetykę konwencjonalną, więcej w OZE

(źródło: wnp.pl)

W Europie Zachodniej odchodzi się od budowania elektrowni konwencjonalnych, zarówno tych węglowych jak i gazowych, zwiększają się natomiast inwestycje w odnawialne źródła energii - mówi Robert Berdal, odpowiedzialny w Tractebel Engineering za Europę Środkowo-Wschodnią.

 

 

Parlament Europejski: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE

(źródło: gramwzielone.pl)

23 czerwca członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej.

 

 

Sejm pogrzebał szanse na rozkwit energetyki odnawialnej

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

10.06. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Mimo poparcia dla systemu taryf gwarantowanych w poprzedniej kadencji Sejmu, posłowie i posłanki Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu odrzucili ten mechanizm.

 

 

Wytwarzający energię z OZE zapłacą akcyzę

(źródło: rp.pl)

Osoby wytwarzające energię np. w instalacjach solarnych nie dość,
że nie zarobią na wprowadzeniu jej do sieci, to jeszcze zapłacą akcyzę.

 

 

W ciągu 4 lat Polska powinna zainwestować 66 mld zł w zieloną energię

(źródło: inwestor.newseria.pl)

Zgodnie ze zobowiązaniami wobec UE Polska powinna do 2020 roku osiągnąć 15 proc. udziału odnawialnych źródeł miksie energetycznym. – To wymaga inwestycji rzędu 66 mld zł – podkreśla Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 

 

Grzegorz Wiśniewski: Państwo uwłaszczy się na prosumentach

(źródło: biznesalert.pl)

Przestępca zawsze wraca na miejsce zbrodni, mówi porzekadło. Państwo i korporacje nauczone łatwego żeru też będą na żerowisko wracać i szukać nowej padliny. Świeżym mięskiem, zgrillowanym ustawą o OZE, mają stać się teraz prosumenci.

 

 

10 czy 30 lat? Jaka jest rzeczywista stopa zwrotu mikroinstalacji?

(źródło: gramwzielone.pl)

Ministerstwo Energii twierdzi, że opracowało nowelizację ustawy o OZE zapewniającą stopę zwrotu prosumenckim mikroinstalacjom PV na poziomie 10 lat. Organizacje pozarządowe związane z OZE szacują tę stopę na kilkadziesiąt lat. Kto ma rację? Wystarczy policzyć.

 

 

IEO: inwestycje w mikroinstalacje opłacalne dla firm

(źródło: wnp.pl)

Instytut Energii Odnawialnej ocenia, że w reżimie znowelizowanej ustawy o OZE inwestycje w mikroinstalacje przez osoby fizyczne (gospodarstwo domowe) będą nieopłacalne, ale celowe będzie inwestowanie w mikroinstalacje przez przedsiębiorców (prosument biznesowy).

 

 

IEO: 100 tys. miejsc pracy w OZE do 2030 r.

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rozwój sektora OZE w Polsce mógłby skutkować stworzeniem 77 tys. nowych miejsc pracy, a sama branża związana z produkcją paneli fotowoltaicznych do 2030 r. przyniosłaby polskiemu budżetowi 18,5 mld zł – wynika z raportu Instytutu Energii Odnawialnej.

 

 

OZE konieczne dla dalszego rozwoju miast

(źródło: wnp.pl)

Dalszy rozwój energetyki odnawialnej jest nieunikniony. Będziemy musieli spełnić unijne regulacje dotyczące ograniczenia szkodliwych emisji, ale również sprostać własnemu zapotrzebowaniu na energię, szczególnie w miastach.

 

 

Nawet do 85% dofinansowania na OZE dla spółdzielni

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ruszyły unijne dotacje dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Poziom dofinansowania w niektórych regionach sięgnie nawet 85 proc. kwoty inwestycji.

 

 

Reforma wsparcia OZE w Niemczech: więcej rynku

(źródło: wnp.pl)

Niemiecka Energiewende jest u progu ważnej reformy. Przyjęty przez rząd projekt ustawy wprowadza szereg zmian w systemie wsparcia OZE, które będą miały konsekwencje o zasięgu europejskim, również dla Polski - ocenia Forum Analiz Energetycznych (FAE).

 

 

Prof. Pietrewicz: zmienia się filozofia ustawy o OZE

(źródło: wnp.pl)

Moim zdaniem proponowany system wsparcia OZE petryfikuje obecną strukturę wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, ogranicza szanse rozwoju nowych technologii. To jest rozwiązanie obok megatrendu światowego polegającego na budowie energetyki rozproszonej i obywatelskiej.

 

 

Wyrok SN ws. obowiązku zakupu energii z OZE

(źródło: gramwzielone.pl

Sąd Najwyższy stanął po stronie producenta zielonej energii, któremu przedsiębiorstwo pełniące funkcję sprzedawcy z urzędu odmówiło zakupu produkowanej przez niego energii.

 

 

OZE w Polsce wsparte z Niemiec?

(źródło: wnp.pl)

Zaprojektowane w Niemczech zmiany w systemie wsparcia OZE przewidują, że 5 proc. nowo instalowanych mocy OZE będzie udostępnione na aukcjach dla podmiotów z państw członkowskich UE. To może być interesujące dla polskich firm - chodzi o to, że owe 5 proc. mogłoby powstać w innych krajach UE i byłyby finansowane z niemieckiego systemu wsparcia - mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych (FAE).

 

 

Potrzeba inwestycji w OZE szansą dla krajowego biznesu

(źródło: wnp.pl)

Zrealizowanie przez Polskę celu 15 proc. udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku wymaga zrealizowania w latach 2016-2020 wielomiliardowych inwestycji w nowe źródła OZE o mocy około 14,7 GW, co stanowi szanse rozwoju dla krajowego przemysłu - wynika z raportu IEO.

 

 

Ile osób pracuje w polskiej branży źródeł odnawialnych?

(źródło: gramwzielone.pl)

Według statystyk Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) na koniec 2014 r. w polskim sektorze odnawialnych źródeł energii pracowało niemal 38 tys. osób. W tym samym czasie w branży OZE w Unii Europejskiej zatrudnionych było 1,1 mln pracowników.

 

 

Realizacja celu produkcji energii z OZE na łasce współspalania?

(źródło: wnp.pl)

Jeśli chodzi o możliwość realizacji celu OZE w elektroenergetyce na 2020 rok, to zważywszy na obecne regulacje, jesteśmy na łasce współspalania – ocenia Grzegorz Skarżyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

 

 

Estonia notuje swój rekord OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W naszym regionie rekordy produkcji energii wiatrowej padają z reguły w okresach zimowych, gdy notowane są najlepsze warunki wietrzności. Estończycy swój rekord generacji z wiatru zanotowali tymczasem w czerwcu.

 

 

Największy off-gridowy system magazynowania energii

(źródło: gramwzielone.pl)

W Rwandzie powstanie instalacja magazynowania energii o pojemności 2,68 MWh, która poprawi efektywność lokalnego rolnictwa.

 

 

Słońce

 

Kalkulator opłacalności mikroinstalacji fotowoltaicznej

(źródło: wiecejnizenergia.pl)

Prezentowane narzędzie pozwoli usystematyzować dyskusję na temat opłacalności inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.

 

 

Fotowoltaika zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne Polski

(źródło: gramwzielone.pl)

Zbliżymy się do marginesu bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego. Byłoby inaczej, gdyby politycy słuchali osób odpowiedzialnych za to bezpieczeństwo, zamiast kierować się stereotypami.

 

 

Fotowoltaika lekarstwem energetycznym na upał

(źródło: chronmyklimat.pl)

W trakcie upałów elektrownie węglowe zawodzą, za to instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach. Czyżby z racji zmieniającego się klimatu fotowoltaika okazała się wybawieniem?

 

 

IRENA: najbardziej spadną koszty energii z fotowoltaiki

(źródło: gramwzielone.pl)

Międynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA) opublikowała raport, w którym prognozuje w ciągu 10 najbliższych lat znaczące obniżenie kosztów produkcji energii z farm wiatrowych i fotowoltaiki.

 

 

Instalacje fotowoltaiczne można budować również na śmieciach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh.

 

 

Fotowoltaika w warszawskim biurowcu na światowym poziomie

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W warszawskim biurowcu Q22, którego otwarcie zaplanowano w połowie tego roku, zakończono instalację innowacyjnego systemu paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z fasadą budynku (BIPV - Building-Integrated Photovoltaics).

 

 

Na Lubelszczyźnie powstała farma fotowoltaiczna łącząca kilka technologii PV

(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)

Największy kompleks innowacyjnych elektrowni słonecznych w Polsce o mocy 2 MW został właśnie uruchomiony na Lubelszczyźnie pod Włodawą.

 

 

Pierwszy w Polsce statek napędzany solarnie

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Stocznia ze Świnoujścia wybuduje statek napędzany solarnie. - Jednostka będzie zabierać 90 pasażerów i powstanie dla niemieckiego armatora.

 

 

W Nowym Jorku powstanie wirtualna elektrownia

(źródło: gramwzielone.pl)

Władze Nowego Jorku już od dłuższego czasu realizują strategię zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii.

 

 

Rekord fotowoltaiki w USA. 64 proc. wszystkich nowych mocy

(źródło: gramwzielone.pl)

GTM Research informuje, że w I kwartale aż za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, że USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV.

 

 

Wielka Brytania: więcej energii z fotowoltaiki niż z elektrowni węglowych

(źródło: gramwzielone.pl)

W maju działające na Wyspach elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały o 1/3 więcej energii niż znajdujące się tam elektrownie węglowe.

 

 

Toyota Prius będzie mieć na dachu ogniwa słoneczne

(źródło: gramwzielone.pl)

Kolejna generacja najpopularniejszego na świecie samochodu hybrydowego zostanie wyposażona w ogniwa słoneczne, które zostaną umieszczone na jego dachu i będą dodatkowym źródłem zasilania elektrycznego silnika.

 

 

Główna siedziba Toyoty w USA zasilana energią słoneczną

(źródło: portalfotowoltaika.pl)

Toyota uruchomi system paneli fotowoltaicznych o mocy 7,75 megawatów, który zaspokoi 25% zapotrzebowania na energię nowej siedziby amerykańskiego oddziału Toyoty.

 

 

Koreańczycy usprawniają ogniwa fotowoltaiczne

(źródło: portalkomunalny.pl)

Naukowcy z Korei Południowej opracowali ultracienkie ogniwa fotowoltaiczne, które są tak giętkie, że mogą być owijane np. wokół ołówka. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości przed fotowoltaiką.

 

 

Kolejny rekord Solar Impulse: napędzany słońcem samolot pokonał Atlantyk

(źródło: reo.pl)

Po prawie 71 godzinach lotu nad Atlantykiem Solar Impulse wylądował w Hiszpanii.

 

 

Wiatr

 

Nie ma miejsca dla wiatraków

(źródło: chronmyklimat.pl)

Rok temu wydawało się, że Polska będzie realizować cel OZE w znacznym stopniu za sprawą energetyki wiatrowej. Dziś pod znakiem zapytania stoi lokalizacja jakiejkolwiek nowej turbiny.

 

 

Nadchodzi czas morskiej energetyki wiatrowej

(źródło: wnp.pl)

Morska energetyka wiatrowa (offshore) rozwija się dynamicznie w Europie, ale tylko w kilku krajach, leżących głównie nad Morzem Północnym. Jest jednak szansa, że rozwój ten dotrze wkrótce także nad Morze Bałtyckie. W Polsce też mogą powstać wkrótce dwie pierwsze instalacje, na przełomie dekady.

 

 

Ministrowie energii w UE: celem energia z offshore poniżej 80 euro/MWh

(źródło: gramwzielone.pl)

Cel redukcji kosztów morskiej energii wiatrowej wyznaczyli ministrowie ds. energii z 10 państw Unii Europejskiej (bez udziału Polski). Podobne porozumienie podpisali tego samego dnia szefowie 11 czołowych europejskich koncernów energetycznych.

 

 

Ta farma wiatrowa ma produkować najtańszą energię z offshore

(źródło: gramwzielone.pl)

Koszty produkcji energii z kolejnych morskich farm wiatrowych spadają. Potwierdza to inwestycja, którą chce zrealizować Vattenfall.

 

 

Polski nie stać na rezygnację z energetyki wiatrowej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

W energetykę wiatrową w Polsce zainwestowano już 32 miliardy zł. Niezakłócony rozwój branży dałby za 14 lat pracę 42 tysiącom osób. Polecamy przygotowaną przez PSEW infografikę, pokazującą, jak wiele mamy do stracenia.

 

 

Ministerstwo Zdrowia: uciążliwość wiatraków zależy od osobistego nastawienia

(źródło: teraz-srodowisko.pl

Generowane przez turbiny wiatrowe infradźwięki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie. Problem może stanowić hałas słyszalny – pisze Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację.

 

 

Jaki jest związek między akceptacją wiatraków i ich odległością od domów?

(wnp.pl)

Analiza czterech badań, w których uczestniczyło ponad 1300 mieszkańców z ponad 20 lokalizacji, w których znajdują się turbiny wiatrowe, konsekwentnie pokazuje, że nie ma znaczącego związku między akceptacją turbin wiatrowych, a odległością wiatraków od zabudowań.

 

 

Klimat

 

Parlament Europejski wyzywa do przyjęcia ambitniejszych celów klimatycznych

(źródło: wnp.pl)

23 czerwca Parlament Europejski wezwał do przyjęcia ambitniejszych celów dot. poprawienia efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii w UE, wskazując przy tym na konieczność zmian polityki w niektórych państwach, by wypełnić zobowiązania.

 

 

Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zapowiedź Brexitu to nie najlepszy sygnał dla unijnej polityki klimatycznej. To jednak tylko drobny problem, który z pewnością zostanie rozwiązany, a nie – jak chcą niektórzy sceptycy klimatyczni – koniec działań UE w tym obszarze.

 

 

Mocniejsza czy słabsza? Jaka polityka klimatyczno-energetyczna UE po Brexicie

(źródło: wnp.pl)

Po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii stawiane są liczne pytania o przyszłość Unii oraz kształt jej polityk, w tym polityki klimatyczno-energetycznej.

 

 

ClientEarth o Brexicie: Wielka Brytania strzeliła sobie w stopę

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zdaniem organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zepchnie na drugi plan kwestie klimatyczne. Długoterminowo przyczyni się jednak do powstania bardziej spójnego stanowiska Europy w tych obszarach.

 

 

Brexit a polityka klimatyczna. "Polska musi zmienić strategię"

(źródło: tvn24bis.pl)

Brexit spowoduje wzmocnienie stanowiska państw tzw. starej Unii w kwestiach polityki klimatyczno-energetycznej, a ograniczy wpływ Europy Centralnej, w tym Polski - tak decyzję o wyjściu Brytyjczyków z UE ocenia Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

 

 

Globalne ocieplenie może sięgnąć nawet 10 st. C

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeśli spalimy wszystkie zasoby paliw kopalnych, do atmosfery trafi ponad 18000 Gt CO2. W efekcie średnia globalna temperatura podniesie się kilkakrotnie więcej niż zakłada porozumienie paryskie – wynika z badania opublikowanego w Nature Climate Change.

 

 

Chiny: miasta kluczem do osiągnięcia celów klimatycznych

(źródło: chronmyklimat.pl)

23 chińskie miasta zapowiedziały, że osiągną szczytowy poziom emisji przed rokiem 2030. Ułatwi to Chinom realizację zobowiązań w ramach porozumienia klimatycznego.

 

 

Czy adaptacja do zmian klimatu jest opłacalna?

(źródło: wnp.pl)

Adaptacja do zmian klimatu jest trudna, ale niezbędna i najzwyczajniej w świecie opłacalna - mówili w Warszawie uczestnicy konferencji "Zmieniający się klimat – pilna potrzeba adaptacji", zorganizowanej przez Ambasadę Brytyjską.

 

 

Te miasta uodpornią się na zmiany klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Już niebawem rozpocznie się przygotowywanie planów adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców – zapowiedziało Ministerstwo Środowiska, które niedawno ogłosiło przetarg na opracowanie takich dokumentów.

 

 

Kto się boi zmian klimatu?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zarówno panda wielka, uwielbiana przez miliony ikona ochrony przyrody, jak i słodko pachnące kwiaty mogą ucierpieć na skutek globalnego ocieplenia.

 

 

Niskoemisyjna modernizacja za uprawnienia CO2

(źródło: wnp.pl)

Eksperci WiseEuropa i Forum Analiz Energetycznych rekomendują wykorzystanie całości przychodów z aukcji ETS w okresie 2021-2030 na cele energetyczno-klimatyczne.

 

 

EEC 2016: Energia i klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy - retransmisja sesji

(źródło: wnp.pl)

Znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego, wpływ regulacji OZE na energetykę konwencjonalną i odpowiedzialność przedsiębiorstw energetycznych za bezpieczeństwo energetyczne kraju należały do głównych tematów debaty "Energia i klimat - horyzont 2030.

 

 

Debata "Ochrona klimatu szansą dla polskiej gospodarki"

(źródło: chronmyklimat.pl)

W debacie wzięli udział: Aleksander Śniegocki, Kierownik Projektu Energia i Klimat w WiseEuropa, Tobiasz Adamczewski, Ekspert ds. Klimatu i Energii w WWF Polska, Agata Staniewska, Zastępca dyrektora Departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, Maciej Grabowski, były Minister Środowiska.

 

 

Współpraca samorządów na rzecz ochrony klimatu [audycja radiowa]

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji radia Gold Zet i projektu Klimapolka. Tym razem Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz Wojciech Szymalski, prezes InE, opowiadali jak gminy mogą współpracować na rzecz ochrony klimatu i jakie mogą mieć z tego korzyści.

 

 

Globalna inicjatywa władz miejskich do walki ze zmianami klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Globalne Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii to nowa, globalna koalicja, której celem będzie przyspieszeniedziałań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym na całym świecie.

Niestety nie ma wśród nich żadnego miasta z Polski...

 

 

Norwegia całkowicie neutralna węglowo już od 2030 r.

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Norwegia, jeden z czołowych producentów ropy i gazu na świecie, ma od 2030 roku stać się krajem o całkowitej neutralności węglowej - zadecydował parlament. Oznacza to 100-procentowe zrekompensowanie emisji gazów cieplarnianych różnymi działaniami.

 

 

Nadchodzące lata będą coraz bardziej gorące

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

Naukowcy przewidują, że między 2061 a 2080 r. letnie okresy na całym świecie będą jeszcze cieplejsze od tych najbardziej rekordowych, jakich doświadczamy dzisiaj, co może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia i produkcji żywności.

 

 

Włoski pianista gra „Elegię o Arktyce” na fragmencie rozpływającego się lodowca

(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)

W przepięknej scenerii przypominającej o co toczy się gra w kwestii globalnego ocieplenia, uznany włoski kompozytor i pianista Ludovico Einaudi gra na fortepianie, na niewielkiej pływającej krze z lodowca, który rozsypuje się wokół niego.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej