×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

14 marca 2016
info
 

Newsletter 02/2016

Energia dla Klimatu, luty 2016

 

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: o konferencji „Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce'', która odbyła się w Przyjezierzu i była jednocześnie spotkaniem koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”, o węglu brunatnym w kontekście politycznym, psychologicznym i etycznym - czyli dlaczego niektórzy wciąż stawiają na węgiel, aktualne informacje z niemieckich Łużyc, a także o tym, że premier Beata Szydło broni węgla i dystansuje się od budowy elektrowni atomowej, wszystko, co musisz wiedzieć o smogu, o słynnym polskim uzdrowisku Rabce Zdroju, którego powietrze jest zanieczyszczone oraz że w ubiegłym roku nasz kraj był w Europie pod względem potencjału podłączonych do sieci farm wiatrowych tylko za Niemcami.

 

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce'' – konferencja w Przyjezierzu

(źródło: przyjezierze.org/pl)

25.02.2016 w Przyjezierzu odbyła się IV Krajowa Konferencja Ekologiczna pod nazwą Przyszłość nowych odkrywek węgla brunatnego w Polsce. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-PRZYJEZIERZE" wraz z Fundacją „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.

 

Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o węglu brunatnym w kontekście politycznym, psychologicznym i etycznym. Czyli dlaczego niektórzy wciąż stawiają na węgiel.

 

Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief

BRUNICOWY ROZGLĔD

(źródło: eko.org.pl)

W numerze m.in. o niemieckich przygotowaniach w sprawie odejścia od węgla w polityce energetycznej i wizycie federalnej minister środowiska Barbary Hendricks na terenie łużyckiego regionu węgla brunatnego.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Beata Szydło broni węgla. I dystansuje się od budowy elektrowni atomowej

(źródło: wyborcza.biz)

Polska energetyka jest oparta na węglu i jeszcze przez dziesiątki lat będzie oparta na węglu - powiedziała na placu budowy elektrowni w Jaworznie premier Beata Szydło pytana o projekt energetyki atomowej. Jednocześnie p. Premier zdystansowała się wobec budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Komentarz redakcji:

To sygnał, że być może ten rząd przerwie budowanie “elektrowni atomowej” , na której proces przygotowania poszły już setki milionów złotych. Naszym zdaniem będzie to “dobra zmiana”. Choćby wobec dużych i rosnacych oraz właściwie niewiadomych i nieskończonych kosztów energetyki atomowej w Polsce i większości krajów Europy.

 

Rynek węgla nadal w głębokiej recesji

(źródło: wnp.pl)

Początek 2016 roku przyniósł dalsze spadki cen węgla we wszystkich międzynarodowych terminalach węglowych; światowy rynek tego surowca wciąż jest w stanie głębokiej recesji - wynika z opracowania katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

Era węgla się kończy i nic tego nie zmieni

(źródło: wyborcza.biz)

Najczęściej mówi się, że z troski o środowisko i klimat i chodzi (...) o redukcję gazów cieplarnianych. Ale drugi powód, o którym nie mówi się głośno, a który jest nawet ważniejszy, to nie walka o klimat, ale troska o bezpieczeństwo energetyczne Europy.

 

Chiny: węgiel w opałach

(źródło: chronmyklimat.pl)

Załamanie popytu, olbrzymia nadpodaż, spadek cen, znikające zyski i topniejące przychody firm górniczych – to krajobraz sektora górnictwa węgla kamiennego w Chinach na początku 2016 roku.

 

Energetyczna globalizacja z udziałem Polski

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska importuje energię z Norwegii i Rosji, chociaż z żadnym z tych krajów nie ma połączenia energetycznego. Tak powstaje europejski rynek energii.

 

Atom

 

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)

Spółka PGE EJ1 usunęła lokalizację “Choczewo” z listy potencjalnych lokalizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej i nie planuje prowadzić dalszych prac przygotowawczych na tym terenie.

Komentarz redakcji:

Dobra decyzja, bo Wydma Lubiatowska to prawdziwy skarb przyrodniczy i krajobrazowy. Pora w ogóle zwinać działalnośc tych kosztowynych spólek typu PGE EJ1.

 

Mieszkańcy Pomorza chcą OZE zamiast atomu

(źródło: eko.org.pl)

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska wskazują, że mieszkańcy Pomorza są przeciwni budowie elektrowni jądrowej w ich regionie i w Polsce.

 

Stanowisko pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej do likwidacji

(źródło: wnp.pl)

Rząd przygotowuje się do likwidacji stanowiska pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej. Ministerstwo Energii (...) zapewnia, że nie będzie to miało implikacji dla programu polskiej energetyki jądrowej.

 

Atom w Indiach przyspiesza

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Indie usuwają właśnie przeszkodę prawną, która na ponad pięć lat mocno hamowała rozwój energetyki jądrowej.

 

Niska emisja

 

Nie tylko piece i auta. Wszystko, co musisz wiedzieć o smogu

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Ceną zanieczyszczonego powietrza jest nie tylko utrata zdrowia, ale również ogromne straty gospodarcze. Dlatego walka ze smogiem wymaga działań także na szczeblu rządowym.

 

Wojna ze smogiem

(źródło: wyborcza.biz)

Najgorszej jakości węgiel i przestarzałe piece idą w odstawkę. Po Krakowie uchwał antysmogowych chcą władze Wrocławia i Legnicy, a marszałek Śląska przepisami antysmogowymi zamierza objąć ponad 160 gmin.

 

Sposób na smog w mieście. Obok zakazów - pomoc mieszkańcom. Rozmowa z Radosławem Gawlikiem

(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Jedynym miastem, w którym podjęta została realna walka ze smogiem jest w Polsce Kraków. Bo tam nie tylko wprowadzono zakazy, ale też od razu duże ułatwienia dla mieszkańców - Radosław Gawlik, działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i stowarzyszenia EKO-UNIA.

 

Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie

(źródło: eko.org.pl)

Jakość powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim jest alarmująca. Polacy oddychają najbrudniejszym powietrzem w całej Unii Europejskiej. W niektórych miastach w naszym kraju normy zanieczyszczenia są przekroczone kilkunastokrotnie.

 

Katowice walczą ze smogiem

(źródło: miastothinktank.pl)

Katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto postanowiła uruchomić Katowicki Alarm Smogowy.

 

Śląsk, smog: Gminy muszą wspólnie wypracować stanowisko ws. zakazów służących polepszeniu jakości powietrza

(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Samorząd woj. śląskiego uzgadnia z gminami działania mające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza.

 

Brudne powietrze to wstyd

(źródło: wyborcza.biz)

Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza pod auspicjami Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact rozpoczęła działania.

 

10 lutego wystartowała kampania #ZakopaneBezSmogu

(źródło: zakopanebezsmogu.pl)

Organizatorami kampanii są: Polska Zielona Sieć, Made in Zakopane i Podhalański Alarm Smogowy.

 

Cichy zabójca w uzdrowisku

(źródło: uwaga.tvn.pl)

Rabka Zdrój jest miasteczkiem, w którym specyficzny mikroklimat źródeł solankowych pozwala na leczenie górnych dróg oddechowych. Tymczasem od kilku lat eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego na własną rękę mierzą i alarmują, że w słynnym polskim uzdrowisku powietrze jest zanieczyszczone.

 

Zatruta Nowa Ruda

(źródło: wroclaw.tvp.pl)

Nowa Ruda jest miastem o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. Notuje się w nim rekordowe wartości stężenia benzo(a)pirenu powodującego m.in. nowotwory.

 

Cząstki smogu “tuczą” w Pekinie

(źródło: rp.pl)

Smog powoduje cukrzycę, otyłość, psuje płuca i wątrobę – wynika z badań na szczurach oddychających pekińskim powietrzem.

 

Łupki

 

Brytyjskie łupki – blade światełko w tunelu

(źródło: wysokienapiecie.pl)

Nawet 68 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego może zostać wykonanych w północnej i centralnej Anglii w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

 

Greenpeace: Europa potrzebuje OZE

(źródło: chronmyklimat.pl)

Greenpeace uważa, że kluczem do bezpieczeństwa energetycznego nie jest budowa gazociągu Nord Stream 2, tylko rozwój energetyki odnawialnej i podnoszenie efektywności energetycznej.

 

Polka z najbardziej prestiżową nagrodą w globalnej branży OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Przyznawaną co roku w Dubaju nagrodę Zayed Future Energy Prize w tym roku, w kategorii oganizacji pozarządowych, otrzymała działająca w Indonezji organizacja o swojsko brzmiącej nazwie Kopernik. Jej założycielką jest Ewa Wojkowska, która o działalności Kopernika opowiedziała portalowi Gramwzielone.pl.

 

Energia i ciepło z biogazu dla Parku Wodnego Tychy

(źródło: wnp.pl)

Wodny Park Tychy będzie korzystał z własnego źródła energii elektrycznej i ciepła, które będzie wykorzystywało biogaz powstający w tyskiej oczyszczalni ścieków.

 

PV i magazyny energii to proste środki do transformacji energetycznej

(źródło: gramwzielone.pl)

W wywiadzie dla PV Magazine na temat przyszłości technologii magazynowania energii Nick Morbach i Volker Wachenfeld z SMA wskazują na korzyści z zastosowania tej technologii na rynku energetycznym, na którym coraz ważniejszą rolę odgrywa generacja z niestabilnych źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych.

 

Blisko 75% nowych elektrowni w UE to OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)

W 2015 roku w Unii Europejskiej uruchomiono nowe elektrownie o mocy 29 GW, tj. ponad 10% więcej, niż rok wcześniej. Niemal połowa przypadła na elektrownie wiatrowe, a jedna trzecia na słoneczne.

 

Cała prawda o Energiewende

(źródło: chronmyklimat.pl)

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.

 

Ekologiczna osada, gdzie OZE działają pełną parą

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ekocentrum ICPPC jest dowodem na to, że technologia może współgrać z naturą, nawet na tradycyjnej małopolskiej wsi.

 

Słońce

 

W Argentynie ma powstać największa na świecie farma fotowoltaiczna

(źródło: gramwzielone.pl)

Wybrany przed kilkoma miesiącami na stanowisko prezydenta Argentyny Mauricio Macri zapowiedział realizację największego na świecie projektu fotowoltaicznego. Gigantyczna farma fotowoltaiczna ma powstać w jednym z najlepiej nasłonecznionych regionów na świecie.

 

Pierwsza na świecie fabryka drukowanych ogniw fotowoltaicznych powstała w Polsce

(źródło: gramwzielone.pl)

W Zaczerniu koło Rzeszowa uruchomiono zakład, w którym produkowane będą cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne, do czego zostanie wykorzystana technologia druku.

 

Mieszkańcy Lublina z szansą na dofinansowanie domowej instalacji PV

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Właściciele budynków jednorodzinnych w Lublinie chcący samodzielnie produkować na własne potrzeby prąd ze słońca mogą wziąć udział w projekcie "Lubelska Energia Fotowoltaiczna".

 

Wiatr

 

Polska drugim największym rynkiem wiatrowym w UE w 2015

(źródło: gramwzielone.pl)

Według statystyk przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, w ubiegłym roku nasz kraj był w Europie pod względem potencjału podłączonych do sieci w 2015 r. farm wiatrowych na II miejscu za Niemcami. Pod względem całkowitego potencjału energetyki wiatrowej wyprzedziliśmy m.in. Danię.

 

Europejskie morskie farmy wiatrowe produkują już ponad 11 GW

(źródło: gospodarkamorska.pl)

Morskie farmy wiatrowe mają coraz większy udział w produkcji mocy na europejskim rynku energetycznym.

 

W energetyce wiatrowej w Polsce mogłoby pracować 42 tysiące osób

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Rynek pracy w energetyce wiatrowej będzie ewoluował w zależności od politycznych i gospodarczych warunków rozwoju branży. Przy dobrych wiatrach w 2030 roku może ona zatrudniać 42 tysiące Polaków, przy złych – zaledwie 5 tysięcy.

 

Udział wiatru w miksie energetycznym Szkocji wzrósł do 48 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)

W ubiegłym miesiącu działające w Szkocji elektrownie wiatrowe – mimo mniejszej produkcji niż przed rokiem – zaspokoiły 48 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną szkockiej gospodarki.

 

Duńczycy budują największą morską farmę wiatrową na świecie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Duński koncern energetyczny Dong Energy rozpoczął inwestycję mającą na celu budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy aż 1200 MW, która zajmie powierzchnię około 407 km2.

 

Klimat

 

Klimatyczny plan Obamy pod znakiem zapytania

(źródło: chronmyklimat.pl)

Sąd Najwyższy USA zablokował najbardziej ambitny w dotychczasowej historii walki USA z globalnym ociepleniem plan w zakresie ograniczenia emisji CO2 w amerykańskiej gospodarce.

 

Czy zmiany klimatu pozbawią nas prądu?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Wyższe temperatury i utrudniony dostęp do wody mogą utrudnić pracę elektrowni w wielu miejscach na świecie.

 

Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.

 

Klimatyczny redukcjonizm kontra holizm

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.

 

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej