W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: o widmowej gubińskiej odkrywce – wywiad z Anną Dziadek, wielogłos nowego rządu o polskim węglu i energetyce, planach Wielkiej Brytanii i Holandii wygaszenia, i likwidacji w najbliższych latach swoich wszystkich elektrowni węglowych, wycofaniu się kolejnej wielkiej instytucji z finanansowania inwestycji węglowych,, wygranej w sądzie turysty, który nie chciał dokonać opłaty klimatycznej za "brudne" powietrze, o tym, że Las Vegas będzie w całości zasilane energią ze źródeł odnawialnych, i o alarmujących słowach papieża Franciszka ws. zmian klimatycznych: jesteśmy bliscy samobójstwa.
Życzymy pożytecznej lektury
(źródło: eko.org.pl/wysokieobcasy. pl)
Red. Weronika Wertelecka (wysokieobcasy. pl) rozmawia z Anną Dziadek.
(źródło: zielonagora.wyborcza.pl)
Unia Europejska wpompuje w lubuską ekologię ok. 200 mln euro. Połowa pójdzie na odnawialne źródła energii i inwestycje w energię ze słońca, wody, wiatru i biogazownie.
relacja filmowa ze spotkania:
(źródło: eko.org.pl)
W maju przyszłego roku planowana jest kolejna akcja bezpośrednia blokowania kopalni węgla brunatnego - Ende Gelände! Tym razem odbędzie się ona na terenie Łużyc po stronie niemieckiej.
(źródło: eko.org.pl)
Zastopowane postępowanie ws. zgody środowiskowej na odkrywkę PGE w Gubinie-Brodach.
(źródło: eko.org.pl)
Citigroup, który nadzoruje proces sprzedaży położonych w Niemczech kopalń odkrywkowych szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall, poinformował, że z możliwości zakupu aktywów Vattenfalla wyłączono organizację Greenpeace.
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o konsultacjach społecznych w sprawie raportu środowiskowego, złożonego przez PGE w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, które rozpoczęły się (w ramach procedury transgranicznej) w czterech brandenburskich gminach: Guben, Schenkendöbern, Forst i Peitz, graniczących z planowaną przez PGE kopalnią odkrywkową pod Gubinem.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prawie 5 mld zł pomocy publicznej dla zamykanych kopalń do 2018 r. Taka suma znalazła się w wysłanym do Brukseli wiosną przez poprzedni rząd wniosku notyfikacyjnym.
(źródło: biznesalert.pl)
Węgiel będzie przez dłuższy czas podstawowym surowcem decydującym o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Dlatego pierwszym zadaniem jest generalna naprawa sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.
(źródło: gramwzielone.pl)
– Od energetyki węglowej nie odejdziemy. Ona jeszcze przez dziesiątki lat będzie podstawą naszej gospodarki
Tobiszowski: konieczne "wyciszenie" niektórych kopalń na okres dekoniunktury
(źródło: pb.pl)
PiS prowadzi analizy sektora górniczego, przygotowując program restrukturyzacji branży - poinformował PAP poseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Ocenił, że analizy będą gotowe najpóźniej w I kw. 2016 r. Dodał, że konieczne może być "wyciszenie" niektórych kopalń na lata dekoniunktury.
Polska nie chciałaby szybko odchodzić od węgla
(źródło: nettg.pl)
Polska nie chciałaby zmieniać szybko i zbyt gwałtownie uzależnienia od jednego źródła energii - węgla - poinformował wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Czy warto być green", organizowanej przez Francusko- Polską Izbę Gospodarczą.
Komentarz redakcji:
Minister rozwoju? - ale jaki zachowawczy! Zobaczymy za rok, jak będą wyglądały te deklarację?
(źródło: gramwzielone.pl)
Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły w Urzędzie Regulacji Energetyki propozycję w zakresie tzw. operacyjnej rezerwy mocy (ORM). Jej stawka na przyszły rok miałaby wynieść 41,2 zł/MWh, a jej koszt ponieśliby odbiorcy energii.
(źródło: wnp.pl)
PGE GiEK podpisała aneks do umowy z generalnym wykonawcą nowego bloku 450 MW w Elektrowni Turów (...). Aneks wydłuża termin zakończenia prac oraz zwiększa wartość kontraktu.
(źródło: 4.rp.pl)
Nielicznym prywatnym kopalniom węgla kamiennego coraz trudniej funkcjonować na polskim rynku, gdzie nie tylko ich konkurenci, ale i kluczowi klienci to firmy kontrolowane przez Skarb Państwa.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Ubóstwo energetyczne to problem coraz szerzej dyskutowany, choć jeszcze nie do końca rozpoznany tak na forum Unii Europejskiej, jak w poszczególnych jej krajach. W Polsce jest to problem mało znany i niedoszacowany zarówno co do skali, jak i potrzeb przeciwdziałania mu.
(źródło: 4.rp.pl)
Choć spółki węglowe notują straty, i tak muszą wypłacić górnikom dodatkowe pensje.
(źródło: stopep.org/pl)
Tygodnik „Express Kociewski” opisuje aktualną sytuację prawną planowanej inwestycji Elektrownia Północ.
(źródło: greenpeace.natemat.pl)
Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, podejmuje przełomową decyzję odejścia od węgla, motywując ją potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. To historyczny moment.
(źródło: gramwzielone.pl)
Decyzję o rezygnacji Holandii z energetyki węglowej już do 2020 r. podjął holenderski parlament. To kolejna tego rodzaju zapowiedź, która pada w ostatnim czasie ze strony władz jednej z czołowych europejskich gospodarek.
(źródło: gramwzielone.pl)
Rząd kanadyjskiej prowincji Alberta, znanej z wydobycia ropy naftowej, poinformował o planie zwiększenia generacji ze źródeł odnawialnych, która ma częściowo zastąpić wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych.
(źródło: cire.pl)
ING zdecydował o zakończeniu finansowania nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni węgla energetycznego na całym świecie - podał bank w komunikacie. Grupa chce także zmniejszać globalną ekspozycję kredytową na sektory oparte na węglu.
(źródło: wnp.pl)
Każdy z krajów UE będzie zobowiązany do przedstawienia szczegółowych planów pokazujących, jak będzie realizował projekt unii energetycznej. W przyjętych wytycznych w tej sprawie KE kładzie duży nacisk na realizację celów klimatycznych Unii.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Strategia Unii Energetycznej to więcej współpracy i mniej energetycznych granic.
Dotacje do paliw kopalnych – grzech główny światowej gospodarki
(źródło: chronmyklimat.pl)
5300 mld dolarów wydawane jest rocznie na świecie na dotacje do paliw kopalnych. To fundamentalny błąd.
Atom
(źródło: eko.org.pl zielonewiadomosci.pl)
Działania te budzą szeroki sprzeciw, ponieważ obszar ten jest objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Atomowe wsparcie. Choczewo, Gniewino i Krokowa mogą otrzymać 1,2 mln zł
(źródło: samorzad.pap.pl)
PGE EJ 1, spółka odpowiedzialna za przygotowanie i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zainaugurowała Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Podano, że "w ramach Programu na wsparcie mogą liczyć wszystkie podmioty planujące realizację projektów edukacyjno-informacyjnych, propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej oraz wspierających gminne projekty inwestycyjne".
Komentarz redakcji:
PGE EJ 1 rozpoczęło "kupowanie" miejscowych społeczności. "Koraliki" w zamian za możliwe zniszczenie wyjątkowej krajobrazowo, turystycznie i przyrodniczo Wydmy Lubiatowskiej.
Chiński atom w natarciu
(źródło: chronmyklimat.pl)
Chiński państwowy kapitał coraz śmielej poczyna sobie w sektorze nuklearnym w Europie. Czy Chińczycy są receptą na główną dziś bolączkę energetyki jądrowej - brak długoterminowego finansowania?
Niska emisja
(źródło: tvn24.pl)
Sąd nad powietrzem – „nie” dla opłaty klimatycznej, kiedy klimat nie sprzyja. Turysta nie chciał płacić, poszedł do sądu i wygrał. W Wiśle brud wisi w powietrzu, ale gminny budżet pęcznieje. Czas na zmiany, i to nie tylko tam.
(źródło: gazetawroclawska.pl)
Wrocławscy radni na sesji (26.11.2015) nie głosowali nad prezydenckim projektem pobierania we Wrocławiu opłaty klimatycznej. Prezydent Rafał Dutkiewicz poprosił po przerwie o wycofanie tego punktu z porządku obrad.
list otwarty w tej sprawie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego do wrocławskich radnych:
(źródło: polska.newsweek.pl)
Przez dwa tygodnie, gdy nad Polską unosiły się trujące pyły, lekarze z pięciu polskich miast leczyli ok. 400 ofiar smogu. Powietrze było bardziej skażone niż w Pekinie.
(źródło: krakowski alarm smogowy)
W Dzień Czystego Powietrza (sobota, 14.11.2015), pomimo zamachów we Francji i zimnego wiatru na krakowski rynek przyszło około 1000 osób żeby domagać się bardziej zdecydowanych działań antysmogowych.
zdjęcia: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1022096204477403.1073741832.501453199875042&type=3
Antysmogowe akcje były organizowane równolegle też w Rabce, Zabrzu, Katowicach, Wrocławiu, Sosnowcu, Poznaniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanem i kilku innych miejscach. Ruch antysmogowy rośnie w siłę.
(źródło: eko.org.pl)
Jaki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce prowadzi do ogłoszenia alarmu smogowego? Czterokrotnie wyższy niż we Francji i trzykrotnie wyższy niż na Węgrzech. Czy płuca Polek i Polaków są bardziej odporne niż płuca Francuzów lub Węgrów?
Apel do Ministra Środowiska o rzetelne informowanie o wysokim zanieczyszczeniu powietrza
(źródło: kurier.pap.pl)
Tak o smogu mówi pulmonolog i alergolog prof. Jerzy Kozielski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Kuracja, czyli jak leczymy smogiem
(źródło: dziennikpolski24.pl)
Uzdrowiska w Małopolsce mają prawie tak samo trujące powietrze jak duże miasta. Udowodniła to akcja przeprowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy i Radio Kraków. Pyłomierze stanęły w Krynicy, Wysowej i Szczawnicy.
(źródło: eko-unia.org.pl)
Przedstawiamy prezentacje omawiane w czasie seminarium w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Ujednolicenie systemu pomiaru zanieczyszczeń powietrza, dotacje na wymianę starych pieców i dni z darmową komunikacją miejską - to niektóre plany stołecznego ratusza na walkę ze smogiem.
Programy ochrony powietrza skoordynowane w skali całego regionu
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Samorząd woj. śląskiego uzgadnia z gminami regionu działania mające ograniczyć – na gruncie tzw. ustawy antysmogowej – zanieczyszczenie powietrza związane z niską emisją. Samorządowcy sygnalizują m.in. potrzebę zakazu spalania złej jakości paliw.
(źródło: eko.org.pl)
W mało sprzyjającej rozwojowi roślin miejskiej przestrzeni sprawdzają się gatunki odporne na letnie upały i susze oraz – co szczególnie istotne dla fitoremediacji – tolerujące zanieczyszczenia.
Łupki
(źródło: lupkipolskie.pl)
Jeśli chodzi o zasoby wydobywalne, to nie należy popadać w euforię. Polskie łupki są trudne. To, że jest w nich gaz, to jeszcze nie wszystko.
(źródło: forsal.pl)
Raport Państwowego Instytutu Geologicznego potwierdza wcześniejsze szacunki tej instytucji: zasoby gazu łupkowego w Polsce to od 346 do 768 mld m szesc. To dobra wiadomość, ale do łupkowego eldorado droga wciąż daleka.
(źródło: cire.pl)
W dniach 17-18 listopada odbył się w Warszawie europejski szczyt poświęcony perspektywom rozwoju gazu z łupków w Europie. W tej chwili nie ma dobrych warunków dla rozwoju tego sektora w Europie.
(źródło: egospodarka.pl)
Przygotowania do wydobywania gazu łupkowego w USA zajęły Amerykanom ponad dwie dekady. W Polsce przygotowujemy się do tego dopiero od lat sześciu. Nie ma więc na razie powodów, by stawiać krzyżyk na polskich łupkach.
Co rząd PO i PSL zrobił dla OZE?
(źródło: gramwzielone.pl)
Przez ostatnich 8 lat o kierunkach polskiej polityki energetycznej, w tym energetyki odnawialnej decydowała rządząca koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W dniu dymisji rządu PO-PSL podsumowujemy jego dorobek w zakresie OZE.
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju energetyki
(źródło: gramwzielone.pl)
Niemiecki rząd konsekwentnie dąży do przekształcenia obecnego systemu energetycznego w system nowoczesny, w którym istotną rolę odegrają odnawialne źródła energii. Do roku 2050 planowane jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 80% w stosunku do jej poziomu z roku 1990.
Komentarz redakcj:
Konsekwencja Niemców we wprowadzaniu transformacji energetycznej (Energiewende) zasługuje na najwyższe uznanie, a jej strategiczna dalekowzroczność powinna być przykładem dla naszych, porażająco krótkowzrocznych polityków.
Nadchodzi ekspansja energetyki odnawialnej
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Światowe zużycie energii wzrośnie do 2040 r. o 30 proc., przy równoczesnym spadku zużycia węgla – przewiduje IEA. Równocześnie odnotowuje się 40-procentowy roczny wzrost energetyki wiatrowej i 70-krotny wzrost rynku fotowoltaiki w minionej dekadzie. (...) Mimo dominującej roli węgla, tempo wzrostu energetyki odnawialnej jest olbrzymie i światowy rynek może być bardzo zaskoczony nadchodzącą (r)ewolucją.
(źródło: gramwzielone.pl)
W centrum PAN w Jabłonnie wykonano m.in. instalację paneli fotowoltaicznych na wiatach parkingowych, tzw. carportach, o łącznej mocy 144 kWp. To największa tego typu instalacja w Polsce.
(źródło: gramwzielone.pl)
Głęboka modernizacja sektora energetycznego nie tylko pobudzi gospodarkę krajową i poprawi bezpieczeństwo dostaw energii, ale także pozwoli zrealizować cele porozumienia, które może zostać zawarte w Paryżu.
(źródło: wyborcza.biz)
Polska będzie pierwszym poza Skandynawią krajem, w którym sieć osiągnie niezależność energetyczną. To duży wyczyn, bo w Polsce Ikea zużywa więcej prądu niż w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii razem wziętych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Położone w stanie Nevada miasto, które pod względem liczby ludności można porównać do Poznania, będzie w całości zasilane energią ze źródeł odnawialnych.
Słońce
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Farma fotowoltaiczna wybudowana w zeszłym roku w Rwandzie pokazuje, że dostęp do energii elektrycznej w Afryce nie musi być luksusem. Kraj ten jest na dobrej drodze, by do 2017 r. zapewnić połowie mieszkańców dostęp do energii elektrycznej.
(źródło: gramwzielone.pl)
„To największe w Polsce laboratorium energii słońca” - według pomysładowców, które pozwoli sprawdzić różne technologie wytwarzania energii z systemów fotowoltaicznych, w tym współpracujących z magazynami energii, i wybrać najbardziej optymalne rozwiązania dopasowane do konkretnych warunków.
(źródło: cire.pl)
Na krytej pływalni w Jaśle (woj. Podkarpackie) zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu, który zakłada również montaż kolektorów słonecznych na prawie 600 prywatnych domach.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Zainteresowanie fotowoltaiką na własne potrzeby w Polsce stale rośnie, a sprzyja temu spadek cen instalacji PV. Potwierdzają to dane Instytutu Energetyki Odnawialnej, firmy IHS czy instytucji obsługujących program Prosument.
Wiatr
Wiejący w połowie listopada wyjątkowo silny wiatr pozwolił Danii na całkowite zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną wyłącznie dzięki farmom wiatrowym - podał The Guardian. Co więcej, udało się wyprodukować nadwyżkę, którą kraj ten obdzielił Niemcy, Norwegię i Szwecję.
Komentarz redakcji:
A jak tak dłużej mocno powieje, to już niedługo Dania i Niemcy zaopatrzą w energię całą Europę, a my będziemy dalej ... fedrować nasze czarne złoto. Ale już chyba tylko na hałdy.
(źródło: gramwzielone.pl)
Działający w Teksasie operatorzy energetyczni w porze nocnej oferują swoim klientom energię za darmo. To efekt nadpodaży energii z powodu generacji znajdujących się w tym stanie farm wiatrowych.
Klimat
(źródło: wiadomosci.onet.pl)
Papież Franciszek powiedział, że świat z powodu zniszczenia środowiska jest na granicy samobójstwa. Wyraził nadzieję, że konferencja klimatyczna w Paryżu przyniesie rozwiązania.
(źródło: forbes.pl)
Szczyt klimatyczny w Paryżu może przynieść pożegnanie z ponad stuletnim paradygmatem gospodarczym, który opiera rozwój na paliwach kopalnych. Państwa bogate i biedne jeszcze nigdy nie były tak zdeterminowane, żeby porzucić brudną energię.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Polska będzie szła w kierunku nowego, sprawiedliwego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu - zapowiedział w Sejmie minister środowiska Jan Szyszko.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko i cele w związku z konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP 21.
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
Siedemdziesięciu naukowców, artystów i sportowców zaapelowało do premier Beaty Szydło i polskiego rządu, by wspierali działania na rzecz zawarcia solidnego porozumienia podczas Szczytu Klimatycznego ONZ (COP21).
(źródło: tokfm.pl/eko.org.pl)
W audycji o:
1.Po co społeczeństwu porozumienie w Paryżu i ochrona klimatu?
2. Zmianach klimatycznych – jako częstej praprzyczynie uchodźstwa.
3. I o tym, że mamy rozwiązania, jak zatrzymać niebezpieczne zmiany klimatu.
Dyskutują: Magdalena Zowsik - ekspertka ds. polityki energetycznej, Greenpeace Polska,
dr hab. Leszek Pazderski - naukowiec chemik, Uniwersytet Mikołaka Kopernnika w Toruniu, współpracujący z organizacjami pozarządowymi i współprowadzący audycję: red. Karolina Głowacka – TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
(źródło: polskieradio.pl)
Niepodpisanie przez Polskę globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu (COP 21) byłoby dla naszego kraju wizerunkową i gospodarczą klęską, bo technologie węglowe są schyłkowe - uważa prof. SGGW Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Działacze ekologiczni mogą sobie pogratulować. 2015 był rokiem, w którym udało się wygrać kilka bitew i doprowadzić do zmiany nastawienia banków korporacji i przedstawicieli rządowych do działań proklimatycznych.
(źródło: dw.com/pl)
Potrzebujemy mórz i oceanów. Dla zachowania równowagi klimatycznej, dla zabezpieczenia wyżywienia ludzkości. Jej 40 proc. żyje jednak na wybrzeżach i wyrządza ogromne szkody, ostrzega oceanograf Martin Visbeck.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Unikamy odpowiedzialności za klimat. O strategiach unikania i polskiej polityce klimatycznej pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Każdy z krajów UE będzie zobowiązany do przedstawienia szczegółowych planów pokazujących, jak będzie wdrażał projekt unii energetycznej. W przyjętych w środę wytycznych w tej sprawie KE kładzie nacisk na realizację celów klimatycznych Unii.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Na ile konkretne może być ewentualne globalne porozumienie klimatyczne, jakie ma zostać zawarte w grudniu na COP21 w Paryżu? Czy będzie zawierać zobowiązania czy tylko powinności? Znajdą się w nim konkretne terminy i wielkości redukcji emisji gazów cieplarnianych czy tylko ogólne zalecenia?
(źródło: gospodarkamorska.pl)
CMA CGM, trzeci największy armator kontenerowy świata, pochwalił się 50 proc. zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla swojej floty. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i dobrej strategii udało im się osiągnąć ten cel w 10 lat.
Komentarz redakcji:
Wreszcie pokazują się wielkie firmy, które na oszczedności energii i paliw budują swoją siłę ekonomiczną i proklimatyczną. Ekolodzy podpowiadali to od 30 lat. Może jest więc jakaś nadzieja dla tej przemysłowej cywilizacji?
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |