×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

15 października 2015
info
 

Newsletter 09/2015

Energia dla Klimatu, wrzesień 2015

Kiedy koncerny zarządzaja protestami, demokracja trzeszczy w posadach

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in. kilka artykułów o strasznym roku węgla w Polsce, bardzo ciekawa relacja dr Hanny Schudy z konferencji „Kiedy koncerny zarządzają protestami” w Berlinie, krytyczne analizy „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”, wywiad z prof. Janem Popczykiem o tym, dlaczego elektrownia atomowa w Polsce nigdy nie powstanie i o polskich uczelniach kształcących specjalistów od OZE. Ponadto o najnowszym raporcie Greenpeace - "Rewolucja energetyczna” - jest możliwe, aby do 2050 roku świat produkował niemal całą energię ze źródeł odnawialnych oraz o wystąpieniu papieża Franciszka - "Klimat jest dobrem wspólnym" - w ONZ.

Życzymy pożytecznej lektury

 

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Kopalnia odkrywkowa w rolniczej Wielkopolsce?

(źródło: eko.org.pl)

Budowa kopalni odkrywkowej w okolicy Rawicza i Gostynia wpłynie negatywnie nie tylko na nasz region, ale na cały kraj – ostrzegali naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy i rolnicy na spotkaniu z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem.

Podkreślenie redakcji:

(...) starosta rawicki Adam Sperzyński przytoczył dane statystyczne dotyczące bezrobocia w powiecie rawickim oraz powiecie konińskim, gdzie od lat działa kopalnia należąca do PAK: – W naszym przypadku bezrobocie kształtuje się na poziomie 7,6%. W powiecie konińskim sięga 14,8%. Na pierwszy rzut oka widać, że dobrze rozwinięte rolnictwo i lokalny biznes dają więcej miejsc pracy, niż może zaoferować kopalnia.

 

Pod Prąd - Informator Lubuski 9 (29) 2015

(źródło: eko.org.pl)

W tym numerze m.in. o tym jak koncerny próbują przechwytywać ruchy obywatelskie - relacja dr Hanny Schudy z konferencji „Kiedy koncerny zarządzają protestami”, która pod koniec września odbyła się na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

 

Węgiel Łużycki, 10 września 2015

BRUNICOWY ROZGLĔD

Lausitzer Kohle Rundbrief

(źródło: eko.org.pl)

A w numerze m.in. o tym jak pseudoobywtelska inicjatywa „Za węglem brunatnym” (w rzeczywistości finansowana przez koncern Vattenfall) w trosce o przyszłość łużyckiej ziemi przekonuje, że najlepiej jest zniszczyć łużyckie wsie pod budowę kopalni węgla brunatnego. To zaskakująco nowatorski wzorzec lokalnego patriotyzmu.

 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Papież Franciszek: środowisko naturalne to dobro wspólne i dziedzictwo ludzkości

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Na spotkaniu z ministrami środowiska państw UE papież oświadczył, że środowisko naturalne jest “dobrem wspólnym, dziedzictwem ludzkości, a jego ochrona obowiązkiem każdego" i apelował o skuteczną współpracę całej wspólnoty międzynarodowej.

 

Jaka jest rola węgla w Europie?

(źródło: eko.org.pl)

Pomimo ambicji bycia liderem w walce ze zmianami klimatu Unia Europejska ma nadal ok. 280 elektrowni węglowych działających w 22 państwach.

 

Osaczona elektroenergetyka – wyrok na establishment polityczny 25-lecia

(źródło: chronmyklimat.pl)

Sierpniowy 20. stopień zasilania, a raczej bezsilności, zakończył stan utajenia choroby polskiej elektroenergetyki – ocenia w swej analizie prof. Jan Popczyk.

 

Straszny rok węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

Przed wyborami żadne ważne decyzje dotyczące górnictwa nie zapadną i nie powinny zapaść. Nowy rząd nie będzie miał rąk związanych zawartym w styczniu niefortunnym porozumieniem Ewy Kopacz ze związkami zawodowymi.

 

Co dajej z polskim węglem w związaku z zapaścią górnictwa? - audycja z cyklu "Energia dla klimatu" - w radiu TOK FM

(źródło: tokfm.pl)

O tym oraz jak m.in. ta sytuacja wpływa na opłacalność budowy nowych odkrywek i elektrowni na węgiel brunatny dyskutowali w TOK FM dr Michał Wilczyński – ekspert i współprowadzący audycję: red. Ewa Podolska – TOK FM i Radosław Gawlik - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

 

Pierwszy krok ku transformacji gospodarki

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

15 września Koalicja Klimatyczna przekazała swoje uwagi do projektu „Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej”, który został przekazany do konsultacji społecznych przez Ministerstwo Gospodarki. Według Koalicji NPRGN powinien przyjąć status rządowego dokumentu strategicznego.

 

Program wyborczy PO: 100 mld zł na węgiel i atom, jedno zdanie o OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

W nowym programie Platformy Obywatelskiej znajdziemy fragment poświęcony energetyce. Wyborcza.biz ocenia, że PO chce konserwować system energetyczny w Polsce oparty na węglu. W programie znajdziemy jedną wzmiankę o wsparciu energetyki odnawialnej.

 

Prof. Jan Popczyk: energetyczny sojusz polityczno-korporacyjny uczy się powoli

(źródło: chronmyklimat.pl)

O problemach polskiej energetyki - rozmawa z prof. Janem Popczykiem, pracownikiem Politechniki Śląskiej, w latach 1990-1995 prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

 

Bigos z przyprawą węglową, czyli wszystkiego po trochu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Osobisty – dr. Michała Wilczyńskiego - komentarz do projektu Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku.

 

Scenariusz nie do przyjęcia! - stanowisko Koalicji Klimatycznej ws. Projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku” jest oderwany od rzeczywistości. Bazuje bowiem na nierealnych założeniach rynkowych, zasobowych, środowiskowych i geopolitycznych. Służy jedynie bieżącym interesom politycznym i branżowym, a nie Polakom.

 

Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami

(źródło: chronmyklimat.pl)

„Tworzenie warunków stałego i zrównoważony rozwoju sektora energetycznego …” - cel główny tej polityki - bardzo mocno wskazuje na to, że polityka energetyczna ma służyć przedsiębiorstwom energetycznym a nie społeczeństwu, pisze w swej analizie dr Jan Rączka.

 

Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedzy

(źródło: chronmyklimat.pl)

Tworząc ten dokument, rząd nie dysponuje odpowiednią wiedzą, danymi statystycznymi, narzędziami prognostycznymi i zasobami ludzkimi pozwalającymi na napisanie polityki o ogromnym wymiarze finansowym – pisze Prof. Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej

 

Przecena polskiej energetyki możliwa na wielką skalę

(źródło: eko.org.pl)

Na koniec roku, jako skutek tego co się stało w PGE, najprawdopodobniej większość firm energetycznych odpisze około kilkunastu tysięcy megawatów, około jednej trzeciej mocy w systemie – ocenia Stanisław Tokarski, prezes zarządu Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE) oraz wiceprezes ds. strategii Tauron Polska Energia.

 

Dlaczego elektrownie i kopalnie węgla brunatnego PGE straciły na wartości ponad 8 mld zł?

(źródło: csr.forbes.pl)

W związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, zaostrzającą się polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz spadkiem cen energii, zarząd Polskiej Grupy Energetycznej poddał ponownej wycenie kluczowe dotychczas aktywa spółki. Elektrownia w Turowie wraz z kopalnią węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów straciły na wartości ponad 8 miliardów złotych.

 

Przeciwstawianie OZE i energetyki konwencjonalnej jest bezcelowe

(źródło: gramwzielone.pl)

Rozmowa z dr Joanną Maćkowiak-Panderą, ekspertką ds. energetyki w Forum Analiz Energetycznych.

 

Węgiel: spada popyt, rośnie wydobycie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Zła wiadomość dla polskich kopalń: globalne ceny węgla mogą spaść nawet poniżej 50 dolarów za tonę. W Australii i Kolumbii rośnie wydobycie, za to w Chinach, Europie i Indiach spada zapotrzebowanie.

 

Atom

Elektrownia atomowa w Polsce nigdy nie powstanie

(źródło: pl.blastingnews.com)

- Ten program nigdy nie zostanie zrealizowany, ta elektrownia nigdy nie zostanie wybudowana. To jest program dla nielicznych, którzy zrobili sobie z niego interes życia. Wywiad z prof. Janem Popczykiem z Politechniki Śląskiej, który ma odwagę iść pod prąd.

 

Niemieccy giganci energetyczni zapłacą za denuklearyzację

(źródło: chronmyklimat.pl)

Niemiecki rząd chce zamknąć lukę w prawie, która umożliwiała koncernom „umycie rąk” w kwestii likwidacji elektrowni jądrowych oraz utylizacji odpadów promieniotwórczych.

Komentarz redakcji:

To świetny krok w kierunku obiektywizacji rzeczywistych, całościowych (!) kosztów tej - jak głoszą jądrowi fundamentaliści – "taniej" energii.

 

Postępy w polskim programie jądrowym

(źródło: gramwzielone.pl)

Ruszyła procedura uzyskania decyzji środowiskowej dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Komentarz redakcji:

Owe tytułowe "postępy" to – naszym zdaniem – dalsze, nieudawane, drenowanie kieszeni polskiego podatnika z powodu coraz bardziej fantomowej "realizacji" polskiego programu jądrowego.

 

Niska emisja

Ustawa antysmogowa przyjęta! Czeka na podpis prezydenta

(źródło: krakow.wyborcza.pl)

Dzięki niej samorządy będą mogły zakazywać używania najbardziej przestarzałych pieców węglowych i stosowania najgorszej jakości paliw węglowych. Przepisy mają pomóc w walce o czyste powietrze. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zanieczyszczone powietrze powoduje śmiertelne choroby

(źródło: eko.org.pl)

Wywiad z profesorem Wojciechem Hanke, krajowym konsultantem ds. zdrowia środowiskowego.

 

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce najwyższe w UE

(źródło: chronmyklimat.pl)

Skażenie powietrza w Polsce pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem przekracza poziomy dopuszczalne w UE. Czasami nawet kilkunastokrotnie.

 

Co łączy spirometr z zestawem solarnym?

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Co wspólnego może mieć aparat do mierzenia wydolności płuc z instalacją prezentującą proces produkcji ciepła i energii ze słońca? Pozornie nic, istnieje jednak wspólny mianownik łączący te dwa urządzenia – mówi Weronika Piestrzyńska z HEAL.

 

Krajowy Program Ochrony Powietrza. Tak rząd chce walczyć z niską emisją

(źródło: chronmyklimat.pl)

Minister środowiska ogłosił Krajowy Program Ochrony Powietrza. Realizacja zawartych w nim założeń ma doprowadzić do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza prowadzących do przedwczesnych zgonów dziesiątek tysięcy Polaków rocznie.

 

Możliwe zwiększenie budżetu na program Ryś

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Celem programu Ryś jest kompleksowa, głęboka termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej wśród mieszkańców i pracowników gmin. Bez poprawy efektywności energetycznej działania na rzecz poprawy jakości powietrza nie będą skuteczne.

Komentarz redakcji:

To krok w dobrą stronę. Termomodernizacja budynków zmniejszy koszty ich ogrzewania i będzie zachętą – szczególnie dla tych, którzy do ogrzewania używają węgla – do stopniowego zastępowania tego źródła alternatywnymi, czystszymi, w tym odnawialnymi systemami grzewczymi.

 

Dalsze działania na rzecz poprawy ochrony powietrza na Śląsku

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

- Główną przyczyną znacznego zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, w związku z czym aktualnie położono największy nacisk na działania mające na celu ograniczenie tego problemu – powiedział prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot.

 

Dlaczego Polska i UE ograniczają dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Powszechny dostęp do informacji publicznej jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących w nowoczesnym, demokratycznym państwie prawa.

 

Łupki

Mniej gazu z łupków

(źródło: polskieradio.pl)

Maleje liczba koncesji na poszukiwania gazu z łupków - poinformował o tym posłów z sejmowej Komisji Energetyki i Surowców Energetycznych główny geolog kraju Sławomir Brodziński.

 

Stan prac poszukiwawczych za gazem łupkowym – wrzesień 2015

(źródło: infolupki.pgi.gov.pl)

Wrzesień był kolejnym miesiącem zastoju w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce.

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Kierunki OZE już na 30 polskich uczelniach

(źródło: gramwzielone.pl)

Według badań, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, już 30 polskich uczelni oferuje kierunki studiów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Rozwój tej branży może dać pracę dziesiątkom tysięcy inżynierów.

Komentarz redakcji:

Daliśmy tę optymistyczną informację jako pierwszą, bo to realne potwierdzenie innowacyjności polskich uczelni i realna przyszłości naszej gospodarki.

 

Prosumencka rewolucja na rynku energii

(źródło: ekonomia.rp.pl)

Obserwując rynki w Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech oraz spadek cen chociażby paneli fotowoltaicznych, spodziewamy się, że trend prosumencki będzie coraz bardziej przybierał na sile również w Polsce. Z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie RWE Polska wynika, że co piąty respondent (21 proc.) deklaruje skłonność do inwestycji w panele fotowoltaiczne (...)

 

RWE: Nowoczesne technologie energetyczne szansą dla rozwoju Polski

(źródło: 4.rp.pl)

RWE opublikowała studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku”. Raport analizuje dostępne i obecnie opracowywane technologie, które mogą być kluczowe dla rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego.

Komentarz redakcji:
38 GW (o czym mowa w tym artykule) to 38 000 MW, a w Polsce mamy 2,8 MW mocy energetyki słonecznej. Porównajcie sobie sami Drodzy Czytelnicy gdzie my tkwimy - ze swoimi hałdami pełnymi drogiego węgla?!

cały Raport:

 

Efektywność energetyczna – główne paliwo unijnej gospodarki

(źródło: chronmyklimat.pl)

Inwestycje w efektywność energetyczną to najbardziej opłacalny sposób ograniczenia zależności UE od importu energii, którego koszt przekracza 400 mld euro rocznie, oraz ograniczenia wydatków na ten cel – czytamy w raporcie Grupy Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG).

 

100 proc. energii z OZE za 35 lat

(źródło: gramwzielone.pl)

Do 2050 roku świat może produkować niemal całą potrzebną mu energię ze źródeł odnawialnych. To technicznie możliwe i opłacalne ekonomicznie – przekonują autorzy najnowszego raportu zleconego przez Greenpeace pt. "rewolucja energetyczna".

 

Niemcy i Wielka Brytania - energetyka odnawialna zaczyna dominować

(źródło: chronmyklimat.pl)

Lato 2015 roku długo będzie pamiętane jako katastrofalne dla polskiej energetyki. Tymczasem w Niemczech i Wielkiej Brytanii energetyka odnawialna odnotowuje kolejne rekordy.

 

Goldman Sachs, Nike i Starbucks. Kolejne firmy deklarują przejście na 100 proc. OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Wyżej wymienieni potentaci dołączyli do grona 36 firm z prestiżowej listy Fortune 500, które zobowiązały się do pokrycia swojego zapotrzebowania na energię w całości ze źródeł odnawialnych.

 

Nowe prawo w Kalifornii. 50 proc. energii z OZE do 2030 r.

(źródło: cire.pl)

Zgodnie z przyjętą wcześniej regulacją – tzw. Renewable Portfolio Standard (RPS), udział OZE w energii sprzedawanej przez kalifornijskich operatorów ma wzrosnąć na koniec obecnej dekady do 33 proc.. Teraz władze Kalifornii wprowadziły prawo, zgodnie z którym udział OZE w miksie energetycznym tego stanu ma wzrosnąć do 50 proc. już w roku 2030.

 

W. Brytania: po raz pierwszy więcej energii z OZE niż z węgla

(źródło: gramwzielone.pl)

W II kwartale br. udział energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych w brytyjskim miksie energetycznym był po raz pierwszy większy niż udział generacji z elektrowni węglowych.

 

Polska Akademia Nauk otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w podwarszawskiej Jabłonnie

 

Sektor OZE będzie rósł, bo taka jest polityka UE

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zdaniem wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza sektor OZE będzie rósł, "bo taka jest polityka nie tylko klimatyczna, ale i energetyczna UE". To zaś - jak podkreślił – będzie oznaczało potrzebę przebudowania modeli biznesowych w polskiej energetyce.

Komentarz redakcji:

No brawo! Pietrewicz odkrył Amerykę! Ale cieszy, że coraz więcej jaskółek rozumu ws. OZE wlatuje w głowy naszych polityków.

 

Baterie zrobią w energetyce to, co komórki w telekomunikacji

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kluczową technologią dla transformacji energetycznej jest magazynowanie energii, którą Forbes określa jako zmieniającą zasady gry – tak jak stało się to w przypadku wprowadzenia telefonów komórkowych na rynku telekomunikacyjnym. - Myślę, że (...) zbliżamy się do momentu, w którym sensowniejsze jest wykorzystanie Tesla Powerpack lub innego systemu magazynowania niż budowa nowej elektrowni – Forbes cytuje Diarmuida O’Connella, wiceprezesa Tesli.

 

W Polsce powstanie fabryka magazynów energii

(źródło: chronmyklimat.pl)

Notowana na giełdzie NewConnect spółka Novavis poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z zagranicznym inwestorem, którego celem jest budowa w naszym kraju fabryki magazynów energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB).

 

Zielone światło” dla rodzin z Lubelszczyzny, Małopolski i Śląska

(źródło: chronmyklimat.pl)

Kilkadziesiąt rodzin z miejscowości na Lubelszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce otrzymało nowe, energooszczędne oświetlenie. Dzięki temu ich rachunki mogą spaść nawet o 300 złotych w ciągu roku.

 

Miastko na drodze do samowystarczalności energetycznej

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Gmina Miastko jest na dobrej drodze do wdrożenia idei samowystarczalności energetycznej. Rada Miasta przyjęła nie tylko plan gospodarki niskoemisyjnej, ale także uchwałę w sprawie budowy Gminnego Centrum Zarządzania Energią.

 

Crowdfunding w energetyce odnawialnej w polskim wydaniu

(źródło: gramwzielone.pl)

Rozmowa z Maciejem Musiałem z firmy Pracownia Finansowa realizującej inwestycje w branży OZE w modelu crowdfundingu.

Komentarz redakcji:

Do rozproszonej energetyki rozproszone finansowanie pasuje jak ulał.

 

Zielone Punkty w Słupsku: mieszkańcy dowiedzą się jak inwestować w OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Idea zielonego miasta urzeczywistnia się poprzez uruchomienie tzw. Zielonych Punktów, w których mieszkańcy Słupska będą mogli dowiedzieć się jak zwiększyć oszczędności energii i jak samemu produkować energię odnawialną.

 

Słońce

Wiceprezydent USA do branży PV: dziękuję za to, co robicie dla kraju

(źródło: gramwzielone.pl)

Przy okazji Joe Biden poinformował, że Biały Dom przekaże kolejne dziesiątki milionów dolarów na badania nad rozwojem technologii fotowoltaicznych.

 

Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci

(źródło: gramwzielone.pl)

We Francji uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną na Starym Kontynencie. Jej moc wynosi 300 MW, a jej budowa kosztowała 360 mln euro.

 

Prezes Shella: energia słoneczna będzie podstawą systemu energetycznego

(źródło: gramwzielone.pl)

– Nie waham się przepowiedzieć, że w przyszłości energetyka słoneczna stanie się dominującą technologią w naszym systemie energetycznym, a z pewnością w systemie elektroenergetycznym – ocenił w wywiadzie dla BBC Ben Van Beurden.

 

Szwecja chce być krajem wolnym od paliw kopalnych. Stawia na OZE

(źródło: gramwzielone.pl)

Szwecja ma być jednym z pierwszych krajów, które uwolnią się od zapotrzebowania na paliwa kopalne.

 

Produkuje i zarazem magazynuje energię ze słońca

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Z wyglądu przypomina wielki kwiat, a jego płatki to nic innego jak moduły solarne. Smartflower POP+ – bo tak nazywa się urządzenie - nie tylko wytwarza energię, ale także ją magazynuje. W przeciwieństwie do systemów dachowych, smartflower można zainstalować na każdej wolnej powierzchni i jest on gotowy do pracy w mniej niż godzinę.

 

Australijczycy drukują ogniwa fotowoltaiczne na foliach

(źródło: gramwzielone.pl)

Australijscy naukowcy opracowali tanią metodę pokrywania folii organicznymi ogniwami fotowoltaicznymi, co znacznie poszerza możliwości zastosowania fotowoltaiki.

 

Słupsk: jedna z największych w kraju dachowych instalacji PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Na dachu budynku Słupskiego Inkubatora Technologicznego powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 180,36 kWp. Dzięki PV zużycie energii kupowanej z sieci w Inkubatorze ma spaść o 30 proc.

 

Płocki szpital z zerowym bilansem energetycznym dzięki PV

(źródło: gramwzielone.pl)

Elewacje Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku mają pokryć panele fotowoltaiczne. Dzięki temu płocki szpital ma wykazywać zerowy bilans energetyczny.

 

Wiatr

Inwestycje wiatrowe nie tylko dla dużych

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

– Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która dokonała właśnie takiej inwestycji, czyli gdzie duża grupa drobnych inwestorów finansuje przedsięwzięcie wiatrowe (…) – mówi Marcin Orkisz, prezes Energy Invest Group.

 

Na Bałtyku powstała ogromna farma wiatrowa Baltic 2

(źródło: gramwzielone.pl)

32 km na północ od niemieckiej wyspy Rugia uruchomiono morską farmę wiatrową Baltic 2 o mocy aż 288 MW. Baltic 2 to największa farma wiatrowa w Niemczech.

 

Klimat

"Klimat jest dobrem wspólnym" – wystąpienie papieża Franciszka w ONZ

(źródło: tokfm.pl)

Małgorzata Smolak i Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej komentują w radiu TOK FM

wystąpienie papieża Franciszka na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 

Kolejne "klimatyczne" porozumienie USA i Chin

(źródło: gramwzielone.pl)

USA i Chiny zawarły porozumienie w zakresie wspólnych celów polityki klimatycznej i promowania niskoemisyjnych źródeł energii.

 

Apel do ministra środowiska Macieja Grabowskiego

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Jeżeli szczyt paryski ma przynieść pożądane rezultaty i doprowadzić do ograniczenia wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2°C, UE musi przedstawić na nim zdecydowane stanowisko.

 

Papież do ministrów środowiska UE o „długu ekologicznym”

(źródło: pl.radiovaticana.va)

„W encyklice Laudato si’ pisałem o «długu ekologicznym», w szczególności między Północą a Południem. Wiąże się on z brakiem równowagi handlowej mającym konsekwencje w dziedzinie ekologii i z nieproporcjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych, jakiego dopuściły się kiedyś pewne kraje. Musimy respektować ten dług."

 

Naimski: Dla Polski będzie najlepiej, jeśli szczyt klimatyczny w Paryżu poniesie porażkę

(źródło: biznesalert.pl)

Piotr Naimski z Prawa i Sprawiedliwości typowany na potencjalnego ministra energetyki w rządzie tej partii po ewentualnym zwycięstwie ma krytyczne stanowisko względem zbliżającego się szczytu klimatycznego w Paryżu. Jego zdaniem w interesie Warszawy jest brak porozumienia na szczycie.

Komentarz redakcji:

A poniżej kolejny "oryginalny" wywód Piotra Naimskiego. Strach pomyśleć, że ktoś tak odporny na fakty w polskiej i światowej energetyce miałby w przyszłym rządzie kierować tam resortem. A przede wszystkim, ile by nas – społeczeństwo – to kosztowało!

 

Naimski: „Nikt nie chce w UE kolejnej awantury”. O polityce klimatycznej i polskim górnictwie

(źródło: biznesalert.pl)

W rozmowie z BiznesAlert.pl człowiek typowany na przyszłego ministra energetyki zdradza plany największej partii opozycyjnej odnośnie obrony polskich interesów w ramach polityki klimatycznej. Mówi też o reformie górnictwa i problemach Kompanii Węglowej.

 

Kulisy polityki klimatycznej

(źródło: nettg.pl)

- Musimy uczynić z węgla część wizji nowoczesnej europejskiej polityki energetycznej w okresie przejścia od tradycyjnych do nowych źródeł. Jeśli pozwolimy przeciwnikom węgla na ich retorykę, wkrótce będą mówić jeszcze ostrzej i stworzą jeszcze surowsze prawa - mówił 8 września podczas konferencji GIPH w Katowicach Brian Ricketts, sekretarz generalny Euracoal.

Komentarz redakcji:

Ujawniło się wreszcie lobby węglowe - Euracoal i pokazało światowy spisek na rzecz ochrony klimatu i energetyki odnawialnej. Jest w nim Papież i poseł Buzek, no i ekolodzy wszystkich odcieni zieleni. Niech się Ziemia boi!

 

Przewodnik po porozumieniu klimatycznym: Finansowanie

(źródło: chronmyklimat.pl)

Pieniądze to klucz do klimatycznej ugody między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Skąd je wziąć? Na co wydawać? Ile my, bogaci, powinniśmy wyłożyć na ochronę klimatu w biedniejszych krajach? Kwestia pieniędzy to punkt zapalny między tzw. Globalną Północą i Globalnym Południem.

 

Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba

(źródło: chronmyklimat.pl)

Ilość węgla zgromadzonego w zmarzlinie jest większa od tej, jaką człowiek wyemitował do atmosfery od 1880 roku. Wystarczy, by zapoczątkować tragiczne w skutkach ocieplenie.

 

To zdjęcie sprawi, że zastanowisz się nad klimatem. Wychudzona niedźwiedzica szokuje świat

(źródło: natemat.pl)

Przeraźliwie wychudzone zwierzę wchodzi na lodowiec w regionie Svalbard na Oceanie Arktycznym - a obraz szybko rozchodzi się w sieci.

 

Arktyka zbyt ryzykowna. Co się kryje za decyzją Shella?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Shell ogłosił, że wycofuje się z poszukiwania ropy i gazu u wybrzeży Alaski. Powód? Oficjalnie: niekorzystne wyniki dotychczasowych odwiertów i wysokie koszty. W tle jest obawa o reputację firmy.

 

Delegaci ONZ biją sobie brawo. Za co?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Milczenie wokół tematu wydobycia kopalin chroni przed demaskacją wpływowe grupy interesu. Tymczasem paliwa kopalne muszą zostać w ziemi – twierdzi znany brytyjski publicysta George Monbiot.

 

Unia Europejska spoczęła na laurach

(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

18 września Rada ds. Środowiska (ENV) przyjęła stanowisko Unii Europejskiej na Szczyt Klimatyczny ONZ (COP21). Jednak oprócz kilku wskazań, co do kształtu przyszłego porozumienia, Rada nie przedstawiła niczego znaczącego.

 

Europejska polityka klimatyczna pod ostrzałem lobbystów

(źródło: chronmyklimat.pl)

Europejskie organizacje biznesowe zrzeszające firmy poszczególnych branż sprzeciwiają się ambitnej polityce środowiskowej UE. Inwestorzy twierdzą, że tracą przez nią konkurencyjność i dużo pieniędzy.

 

Raport NIK: gminy nie adaptują się do zmian klimatu

(źródło: chronmyklimat.pl)

Polska należy do grupy krajów europejskich o dużym klimatycznym ryzyku. Anomalie pogodowe charakteryzują się dużą zmiennością czasową i przestrzenną. Nasila się ich częstość i gwałtowność. Jak wskazuje NIK, działania adaptacyjne są niewystarczające.

 

Rośnie grono gmin działających na rzecz klimatu

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Do Porozumienia Burmistrzów przystąpili nowi członkowie – osiemnaście gmin. Dobrowolnie włączają się one w działania na rzecz lepszego wykorzystania energii, jej oszczędzania i wykorzystania źródeł odnawialnych

 

Brazylia: nowe cele redukcji emisji gazów cieplarnianych

(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Brazylia zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 37 proc. do 2025 r. w porównaniu z poziomem emisji w 2005 r. i w ten sposób włączyć się w globalną walkę ze zmianami klimatu.

 

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. nowym celem Procter & Gamble (P&G)

(źródło: businesswire.com)

Spółka ogłosiła podjęcie nowego celu zakładającego trzydziestoprocentowe ograniczenie bezwzględnej wielkości emisji gazów cieplarnianych ze swoich zakładów do roku 2020. Został on opracowany w partnerstwie z WWF.

 

Czy globalne ocieplenie zrujnuje europejskie winiarnie?

(źródło: chronmyklimat.pl)

Jeżeli nie uda się powstrzymać globalnego ocieplenia, gwałtownie zmienią się wzorce upraw w Europie. To mogą być ostatnie lata, by napić się burgunda czy tokaju. Będziemy pić wino brytyjskie... i polskie.

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej