W tym numerze Wiadomości Internetowych "przebojem" jest nowa encyklika Papieża Franciszka "Laudato Si'" ("Pochwalony bądź"). To bardzo ważny głos w globalnej dyskusji o zmianach klimatycznych i ich ogromnych społecznych skutkach. Miejmy nadzieję, że ten głos pomoże także w "zielonym nawróceniu" wielu polskich polityków i lobbystów węglowej, korporacyjnej energetyki.
A o tym, że można inaczej, nowocześnie i ekologicznie, niech świadczy zmieszczona przez nas rozmowa z Tomaszem Koprowiakiem, byłym burmistrzem Kisielic - pierwszej samowystarczalnej energetycznie gminy w Polsce. Przykład Kisielic okazał się tak zaraźliwy, że w aktualnej strategii energetycznej władze stanu Nowy Jork przyjęły – o czym także piszemy - że udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w stanowym miksie energetycznym wzrośnie do roku 2030 do 50 proc.
Życzymy pożytecznej lektury i orzeźwiającego, wakacyjnego oddechu.
17 czerwca odbyła się w Sejmie konferencja - "Kryzys surowcowy a bezpieczeństwo energetyczne Polski - scenariusze oraz programy adaptacyjne". Organizatorami byli Ogólnopolska Koalicja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, posłanka Anna Grodzka i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zasadniczym celem konferencji było podkreślenie wagi polityki energetycznej kraju dla strategii bezpieczeństwa narodowego, z myślą o teraźniejszych i przyszłych pokoleniach.
(źródło: eko.org.pl)
Historię i fatalne skutki wieloletniego wydobywania węgla brunatnego na Dolnych Łużycach, po stronie niemieckiej, poznali uczestnicy wyjazdu studyjnego z gmin Gubin i Brody zorganizowanego przez stowarzyszenia EKO-UNIA i „Nie kopalni odkrywkowej”.
(źródło: wiadomosci.onet.pl)
21 czerwca w gminie Babiak, w powiecie kolskim, przeprowadzone zostało referendum w sprawie mającej powstać kopalni węgla brunatnego. Komentarzem niech będzie wynik – uprawnionych było ponad 6,5 tys. osób, frekwencja wyniosła 42,94 proc. Przeciw budowie odkrywki głosowało 2527 mieszkańców, za było tylko 227. Czyli ponad 91 proc.(!) głosujących powiedziało kopalni NIE. Rada gminy poparła wynik referendum i zwróciła się do wojewody o uwzględnienie jego wyniku przy podejmowaniu decyzji dotyczących planowanej odkrywki.
(źródło: przegladkoninski.pl)
Czy w gminie Ślesin, w powiecie konińskim, będzie referendum w sprawie budowy odkrywki „Ościsłowo”? Taki wniosek złożył 25 czerwca podczas sesji rady miejskiej radny Andrzej Dąbek.
Radny nie ukrywa, że w podjęciu decyzji w sprawie wniosku o referendum, pomógł mu wynik referendum z gminy Babiak.
(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o udziale przedstawiciela koalicji "Rozwój Tak-Odkrywki Nie", Tomasza Waśniewskiego, w międzynarodowym seminarium pt. "Klimat i węgiel: rola państwa jako akcjonariusza", które odbyło się 3 czerwca we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, w Paryżu i ... polskich burzach piaskowych – uprzykrzonym dla mieszkańców m.in. gminy Babiak zjawisku powstającym wokół odkrywki „Drzewce” w woj. wielkopolskim.
(źródło: eko.org.pl)
Najbardziej optymistyczna wiadomość w tym numerze - stopa bezrobocia we wschodniej Saksonii i południowej Brandenburgii pierwszy raz od zjednoczenia Niemiec spadła poniżej 10 proc. A ponieważ liczba miejsc pracy związanych z węglem brunatnym nie wzrosła, to oznacza, że znaczenie węgla brunatnego dla regionu spada. Zmiana strukturalna najwyraźniej już się zaczęła i odejście od węgla brunatnego jest coraz bliższe.
(źródło: euractiv.pl)
Przewodnicząca grupy Zielonych – Wolnego Sojuszu Europejskiego (Zieloni-EFA) w Parlamencie Europejskim krytykuje projekt unii energetycznej przedstawiony przez Donalda Tuska jeszcze jako premiera RP.
(źródło: krytykapolityczna.pl)
Pieniądze nie powinny iść na przeszłość, lecz na przyszłość. Ale to wymaga odwagi – mówi
Bärbel Höhn – przewodnicząca komisji Bundestagu ds. Środowiska, Ochrony Przyrody, Budownictwa i Bezpieczeństwa Atomowego. Członkini Zielonych.
(źródło: wyborcza.biz)
Przedsiębiorstwa, banki i fundusze inwestycyjne, głównie europejskie, w ostatnich tygodniach ogłaszają zmniejszenie lub wycofywanie się z inwestycji związanych ze węglem, co sprzyja redukcji emisji CO2. A z kolei w gospodarkach wschodzących apetyt na węgiel rośnie.
(źródło: gramwzielone.pl)
5 czerwca parlament tego kraju jednogłośnie zdecydował o sprzedaży udziałów, które norweski państwowy fundusz emerytalny posiada w firmach uzyskujących ponad 30 proc. przychodów z działalności opartej na węglu. Wśród nich są firmy z Polski.
Komentarz redakcji:
Na świecie z powodów ideowych trwa proces wycofywania kapitałów z inwestycji węglowych - spalanie węgla powoduje ocieplenie klimatu zagrażające gatunkowi ludzkiemu i w ogóle życiu na Ziemi. To uruchomiło proces biznesowy - trzymanie pieniędzy w spółkach związanaych z energetyką węglową jest coraz bardziej ryzykowne - ceny akcji spadają - inwestorzy będą uciekać. Ale czy coś na ten temat wie polski rząd?
(źródło: gramwzielone.pl)
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że w ciągu trzech miesięcy kapitalizacja PGE i Taurona stopniała odpowiednio o 9 i 7 proc. Cytowani przez „RZ” analitycy upatrują powodów takiej sytuacji w możliwości przejęcia przez te koncerny aktywów zadłużonych spółek węglowych.
(źródło: Andrzej Bęben/Trybuna Górnicza)
Rozmowa z prof. Janem Pyką, byłym rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członkiem Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim o wydanym przez tę radę dokumencie
„O przebudowę Górnego Śląska" (cały dokument).
Komentarz redakcji:
Ciekawy wywiad, redaktor zadaje mocne pytania wprost, prof. Pyka odpowiada bardzo dyplomatycznie. Ale i tak cenne, że w końcu on i opiniotwórcza rada na Śląsku zaczyna mówić rozsądnym głosem, nie klęcząc przed węglem.
(źródło: wise-institute.org.pl)
Według autorów polska polityka powinna uwzględniać schyłkowy charakter górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Ta ciekawa debata odbyła się 22 czerwca na portalu chronmyklimat.pl, a wstępem do niej były dane przedstawione w raporcie, o którym mowa w poprzednim punkcie.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
W Polsce poprawia się efektywność energetyczna. W latach 1996 - 2013 energochłonność polskiej gospodarki zmniejszyła się o 51 proc. - wyliczył Główny Urząd Statystyczny.
Komentarz redakcji:
Taka poprawa cieszy, ale wskazuje także na jakim "energochłonnym ugorze" byliśmy i, niestety, ciągle jesteśmy. By dorównać najlepszym czekają nas jeszcze lata efektywnej roboty. Mamy prawie 4-krotnie bardziej energochłonną gospodarkę od Niemiec, które do 2030 r. planują jeszcze 2-krotne jej zmniejszenie!
(źródło: chronmyklimat.pl)
Minister gospodarki Gabriel chciał polepszyć niemiecki bilans klimatyczny poprzez wprowadzenie specjalnej opłaty „Klimaabgabe” dla starych elektrowni węglowych. Jednak projekt ten może zostać odrzucony. Większe szanse ma propozycja alternatywna.
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
W ten sposób mieszkańcy Pomorza zwracają uwagę społeczeństwa na zagrożenie, jakie niosą plany budowy elektrowni jądrowej. Ten mural to wołanie o zachowanie wydm i ich obrona przed pełną megalomanii i arogancji nuklearną propagandą rządu i PGE.
(źródło: gramwzielone.pl)
Choć wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz zapewniał ostatnio w Senacie, że pierwsze bloki planowanej elektrowni jądrowej powstaną do 2025 r.
Komentarz redakcji:
Minister udaje, że wierzy w to co mówi, choć na spotkaniu w Senacie powiedział także: "Wyzwaniem jest zwłaszcza finansowanie programu, bo to inwestycja bardzo długiego horyzontu ekonomicznego. Zapewne będzie wchodził w rachubę udział sektora publicznego w finansowaniu tego programu". Panu ministrowi, ku przestrodze, polecamy artykuł poniżej, bo z pewnością nie będzie łatwo zmusić Polaków i Unię do wyrzucania pieniędzy w atomowe błoto.
(źródło: gramwzielone.pl)
Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE wezwało rząd w Berlinie do wystąpienia na forum Unii Europejskiej przeciwko planowanym subsydiom, które Wielka Brytania chce przyznać operatorowi elektrowni jądrowej Hinkley Point C.
(źródło: wyborcza.biz)
Zaraz koniec kadencji Sejmu, a Polska nadal nie ma przepisów, które umożliwią walkę ze smogiem. Przyczyny corocznej przedwczesnej śmierci ok. 40 tys. Polaków.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
A stało się to 1 czerwca w gminie Jasienica koło Bielska-Białej. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny dzięki inwestycjom przedsiębiorców w ciągu dwóch, trzech lat powstanie tam co najmniej tysiąc miejsc pracy.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Podczas gdy Polsce trwa ogłoszony przez ministra Grabowskiego „rok powietrza”, w Brukseli przedstawiciele resortu środowiska proponują najmniej ambitne rozwiązania walki z jego zanieczyszczeniami.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Krakowski Alarm Smogowy wraz z władzami Krakowa i 14. ościennymi gminami domagają się pilnego wprowadzenia do ustawy Prawo ochrony środowiska tzw. poprawki Arkita - co dałyby samorządom narzędzia do walki z zanieczyszczeniem powietrza.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Więcej osób, które zlikwidują piece węglowe w Krakowie, będzie mogło skorzystać z programu osłonowego i dopłat do rachunków za ogrzewanie. 24 czerwca radni podwyższyli kryterium dochodowe przyznawania takiej pomocy.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Emisje zanieczyszczeń powietrza w UE nadal są wyższe niż te wymagane przez prawo - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska.
(źródło: m.money.pl)
Reprezentujący Komisję Europejską Karl Falkenberg z dyrekcji generalnej ds. środowiska, przypomniał że "trzy lata temu spodziewano się w Europie gazowej bonanzy". Teraz jednak, w jego ocenie, poza Polską i Wielką Brytanią, które wciąż stawiają na wydobycie gazu z łupków, w innych krajach UE widać "realizm lub rozczarowanie".
(źródło: wyborcza.biz)
5 czerwca amerykański gigant paliwowy ConocoPhillips ogłosił, że wycofuje się z trzech koncesji na poszukiwanie złóż gazu łupkowego w Polsce. Conoco było ostatnim wielkim koncernem z USA wiercącym w polskich łupkach.
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)
Miało być pięknie, wyszło jak zwykle. Złoża gazu łupkowego najpierw były olbrzymie, potem dyskretnie się ulotniły.
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
9 czerwca w trakcie happeningu pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie zainaugurowany został ruch “Więcej niż energia” - ogólnopolska kampania na rzecz energetyki obywatelskiej.
(źródło: eko.org.pl)
"Energetyka obywatelska - program gotowy do wzięcia, doświadczenia z innych krajów" - o tym (27.06. w cyklu "Energia dla klimatu") dyskutowali w radiu TOK FM ekspertka Ilona Jędrasik - rzeczniczka Fundacji Clienth Earth oraz Tobiasz Adamczewski - ekspert ds. klimatu i energii w WWF Polska z prowadzącymi: red. Karoliną Głowacką i Radosławem Gawlikiem (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA).
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Autorzy przekonują, że zaangażowanie podmiotów nieprofesjonalnych w rynek energetyczny może nieść ze sobą szereg zalet dla polskiej gospodarki.
(źródło: gramwzielone.pl)
Komisja Europejska opublikowała raport, w którym podsumowano stan realizacji poszczególnych, krajowych celów OZE na rok 2020, a w nim m.in. o tym, że europejskie firmy z branży OZE zarobiły w ubiegłym roku około 130 mld euro.
(źródło: partiazieloni.pl)
Platformo, nie duś zielonej energii biurokracją!
(źródło: chronmyklimat.pl)
Kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji pozrządowych, biznesu prosumenckiego i instytucji naukowych podpisało się pod listem skierowanym do premier Ewy Kopacz w sprawie nowelizacji ustawy o OZE. Sygnatariusze apelują m.in. o utrzymanie tzw. „poprawki prosumenckiej” w wersji przyjętej przez Sejm.
(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Z Tomaszem Koprowiakiem, byłym burmistrzem Kisielic, pierwszej samowystarczalnej energetycznie gminy w Polsce rozmawia Weronika Bloch.
(źródło: gramwzielone.pl)
Fundacja demosEuropa opublikowała raport „Obywatele zasobni w zasoby”, w którym rekomenduje przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Gdyby przyjąć, że rozwój OZE jest - obok śmiertelności noworodków czy dostępu do internetu - jednym ze wskaźników postępu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym końcu, z ok. 20-letnim opóźnieniem wobec wielu krajów UE - mówi Grzegorz Wiśniewski, szef Instytutu Odnawialnych Energii.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Twierdzenie, że my, prosumenci, będziemy przewymiarowywać nasze instalacje, żeby na nich zarabiać jest zwykłym oczernianiem rodzącego się prosumenctwa w Polsce.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Zabrze nosi się z zamiarem wybudowania osiedla, które będzie całkowicie niezależne energetycznie. Pomysł zaczerpnięto ze Szwecji. Niezależność energetyczną (w zakresie energii elektrycznej i cieplnej) zapewni osiedlu odpowiednia infrastruktura w postaci m.in. ogniw fotowoltaicznych czy pomp ciepła.
(źródło: gramwzielone.pl)
W ramach programu Green Innovation Norway rząd Norwegii chce przeznaczyć 80 mln zł na dofinansowanie dla polskich firm z sektora MŚP w zakresie rozwijania proekologicznych produktów i usług.
(źródło: gramwzielone.pl)
Komputerowy potentat poinformował o planach budowy nowego centrum serwerowego, które powstanie na terenie wyłączonej elektrowni węglowej. Będzie zasilane w 100-procentach energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
(źródło: gramwzielone.pl)
Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 mln mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
(źródło: gramwzielone.pl)
Dzięki niemu gospodarstwa domowe posiadające instalacje fotowoltaiczne jeszcze bardziej obniżą swoje rachunki za prąd.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje i dostarczy technologię magazynowania prądu na szeroką skalę.
(źródło: srodowisko.abc.com.pl)
Wszystkie szkoły w gminie Bodzechów (woj. świętokrzyskie) mają być zasilane energią słoneczną.
(źródło: gramwzielone.pl)
Bloomberg New Energy Finance (BNEF) w swym nowym raporcie prognozuje, że rozwój sektora dachowych instalacji fotowoltaicznych spowoduje, że do 2040 r. produkowana przez nie energia będzie tańsza niż energia z sieci w większości gospodarek, a prawie 13 proc. generowanej na świecie energii będzie pochodzić z tego rodzaju instalacji.
(źródło: gramwzielone.pl)
Rozwój elektrowni fotowoltaicznych, jako rozproszonych źródeł energii, może rozwiązać problemy z energią większej części Indii, która nie ma dostępu do energii z sieci.
(źródło: innpoland.pl)
W ciągu pięciu lat będziemy jej produkować kilkadziesiąt razy więcej.
(źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl)
Miedziowy potentat” i jednocześnie spółka kontrolowana przez skarb państwa – KGHM podjęła poważną i długo zapowiadaną decyzję. Chce stworzyć fabrykę ogniw fotowoltaicznych w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych na terenie Polski.
(źródło: tech.wp.pl)
Pływać może praktycznie non stop i za darmo, bo napędzana jest energia słoneczną - tak działa, stworzona przez Polaka, Tesla-21.
(źródło: superauto24.se.pl)
Zespół studentów Politechniki Łódzkiej, jako pierwsza i jedyna grupa z Polski, została zakwalifikowana do wyścigu Bridgestone World Solar Challenge 2015.
(źródło: chronmyklimat.pl)
W 2014 roku globalny rynek energii wiatrowej powrócił na ścieżkę wzrostu, po spowolnieniu w 2013 roku. Na świecie zainstalowano ponad 52 GW mocy, więcej niż w 2013 roku (37 GW).
(źródło: chronmyklimat.pl)
Celem zakupu farm wiatrowych w Polsce jest osiągniecie niezależności energetycznej Grupy IKEA do 2020 roku.
(źródło: reo.pl)
Premier Walii Carwyn Jones dokonał uroczystego otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii.
(źródło: gramwzielone.pl)
Pilotażowy projekt pływających elektrowni wiatrowych jest realizowany u wybrzeży Fukushimy.
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)
W ocenie Koalicji Klimatycznej encyklika "Pochwalony bądź" jest dokumentem niezwykłej wagi nie tylko ze względu na przekaz duchowy.
Pełna treść encykliki "Laudato Si'" ("Pochwalony bądź")
(źródło: chronmyklimat.pl)
Jak Polska odpowie na zieloną encyklikę papieża Franciszka? Czy możliwe jest „nawrócenie” polskiej energetyki na zielone technologie? - zastanawia się Grzegorz Wiśniewski.
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Interesujące jest to, że w promocję encykliki „Laudato sii”, traktującej o „trosce o nasz wspólny dom”, włączyły się środowiska tradycyjnie dystansujące się od kościoła katolickiego.
(źródło: dw.com/pl)
Piątkowe (19.06.2015) komentarze niemieckiej prasy szeroko omawiają ekologiczną encyklikę papieża Franciszka i jej możliwe, globalne oddziaływanie.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Najnowsza encyklika papieża Franciszka poświęcona zmianom klimatycznym może być jednym z najważniejszych elementów jego pontyfikatu.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Autorzy artykułu opublikowanego 23 czerwca w prestiżowym brytyjskim tygodniku medycznym „The Lancet” ostrzegają: zmiany klimatu wywołają pogorszenie zdrowia publicznego.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
30 czerwca, po spotkaniu w Waszyngtonie, prezydenci USA i Brazylii, Barack Obama i Dilma Rousseff wezwali do zawarcia ambitnego porozumienia podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu i zobowiązania się do zwiększenia inwestycji w OZE.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Także (jw. 30 czerwca) premier Chin Li Keqiang ogłosił w Paryżu zamiar redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Ma to być wkład Chin w porozumienie o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych na świecie, które będzie omawiane w czasie grudniowego szczytu w stolicy Francji.
Komentarz redakcji:
Niestety, po lekturze entuzjazm do chińskiej deklaracji maleje. Dokument jest nieprecyzyjny, mało ambitny i nazbyt polityczny. Choć jest krokiem w dobrą stronę.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Zmiany klimatyczne można zahamować tylko przez rezygnację z węgla. Pomimo tego Niemcy, Polska i inne kraje stawiają na ten surowiec. Piętnuje to wydany w Niemczech „Atlas Węgla 2015”.
(źródło: dw.com/pl)
Pół roku przed szczytem klimatycznym w Paryżu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) naciska: ponad dwie trzecie światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora energetycznego. Jeżeli szczyt klimatyczny tego nie uwzględni, jest skazany na niepowodzenie.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
Jego celem jest dofinansowanie badań i inwestycji w technologie, które pomogą w walce ze zmianami klimatu.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) od lat twierdzi, że klimat Ziemi się ociepla z powodu emitowanych przez działalność człowieka gazów cieplarnianych. A czy są na świecie poważane organizacje naukowe uważające, że jest inaczej?
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Naukowcy już od dawna wiedzą, że niedźwiedzie polarne, zmuszone latem przez zanik lodu do zejścia na ląd, mogą żywić się ptasimi jajami, jagodami i małymi ssakami. Ale czy te wielkie ssaki będą w stanie przeżyć w ocieplającej się Arktyce, zmieniając dietę na lądową?
(źródło: chronmyklimat.pl)
Niedobory wody mogą stać się największym zagrożeniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć w ocieplającym się świecie. W siedmiu regionach świata to już się dzieje.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Władze miasta wprowadziły stan wyjątkowy, polegający na ograniczeniu ruchu samochodów oraz zawieszeniu działalności firm najbardziej zatruwających środowisko. Tak wysokie zanieczyszczenie powietrza jest pochodną braku opadów; w czerwcu w regionie Santiago de Chile panuje najgorsza od 1986 roku susza.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Sąd w Hadze nakazał holenderskim władzom obniżenie emisji dwutlenku węgla, by chronić Holendrów przed zmianami klimatu. To precedensowy w skali światowej wyrok.
Redakcja:
Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |