W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o odkrywkowym trzęsieniu ziemi w okolicach Bełchatowa, podwójnym wyborczym sukcesie dotychczasowych antykopalnianych wójtów w gminach Brody i Gubin – Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego, a także o tym, że już prawie 50 polskich miast podjęło walkę z niską emisją (w tym dziale coraz więcej artykułów w związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką), o niepoczytalności tych, którzy budują elektrownie atomowe oraz o przyznaniu (jednogłośnym – spośród 121(!) zgłoszonych kandydatur) Ewie Podolskiej - dziennikarce Radia TOK FM pierwszej nagrody w konkursie "Dziennikarze dla klimatu", m.in. za współtworzone z EKO-UNIĄ audycje.
Życzymy miłej i pożytecznej lektury.
W ostatni dzień listopada pod Bełchatowem zatrzęsła się ziemia. Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tąpnięcie było spowodowane działalnością kopalni odkrywkowej. Siłę wstrząsów oceniano na 4,3 w skali Richtera, a hipocentrum (ognisko trzęsienia) znajdowało się na głębokości 10 km.
Komentarz redakcji:
To kolejny przykład "taniego węgla brunatnego", bo przecież wszystkie koszty związane z tym trzęsieniem, koszty działania Centrum Kryzysowego, ewentualne straty w majątku mieszkańców, a przede wszystkim sprawdzenie całej odkrywkowej infrastruktury – maszyn, urządzeń, linii przesyłowych, szczelności zbiorników osadowych, stabilności wyrobisk i hałd – to ogromne koszty zewnętrzne radykalnie zwiększające cenę tego rzekomo taniego paliwa.
Więcej>>
Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", zakończona apelem jej uczestników skierowanym do Pani Premier Ewy Kopacz.
Więcej>>
(źródło: Kalina Stawiarz, zielonagora.gazeta.pl)
Anna Dziadek ze Stowarzyszenia "Nie Kopalni Odkrywkowej" przeczytała w biuletynie zwolenników kopalni nad Nysą, że też jest "za". Organizacji sponsorowanej przez PGE wytoczyła proces wyborczy. I wygrała 5 tys. zł.
Proces mógł się toczyć w szybkim trybie wyborczym, bo Anna Dziadek startowała do sejmiku w okręgu żarsko-krośnieńskim.
- Żałuję, że nie możemy wydać klauzuli natychmiastowej wykonalności. To informacja nieuczciwa, nieprawdziwa i nierzetelna. Tak nie powinno się prowadzić kampanii wyborczej - komentował sędzia Zbigniew Woźniak w zielonogórskim sądzie okręgowym.
Więcej>>
Wywiad z Anną Dziadek - mieszkanką gminy Brody - działającą w Stowarzyszeniu "Nie Kopalni Odkrywkowej", aktywistką ruchu na rzecz województwa lubuskiego opartego o odnawialne źródła energii i energetykę obywatelską.
Więcej>>
(źródło: Fundacja Frank Bold)
Ponieważ tuż po spotkaniu, ukazały się entuzjastyczne artykuły w GazecieTygodniowej (LINK JPEG) oraz Gazecie Lubuskiej (LINK JPEG), postanowiliśmy dowiedzieć się co tak naprawdę zostało powiedziane podczas spotkania polityków i urzędników województwa lubuskiego z ministrem Piechocińskim.
Więcej>>
“Znając starania wójtów gmin Brody i Gubin, Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego wspieramy ich działania na rzecz rozwoju ich gmin. Dziś, w XXI wieku najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i tworzenie nowych miejsc pracy są inwestycje w efektywność energetyczną i rozproszone, odnawialne źródła energii” – napisali w swoim poparciu przed drugą turą wyborów znani naukowcy: prof. Ludwik Tomiałojć, prof. Jan Popczyk i dr Michał Wilczyński.
Więcej>>
W numerze m.in. o podwójnym wyborczym sukcesie dotychczasowych antyodkrywkowych wójtów w gminach Brody i Gubin – Ryszarda Kowalczuka i Zbigniewa Barskiego i o tym, że zaraz potem - zastanawiający zbieg okoliczności - spółka celowa PGE Gubin, która miała przygotować odkrywkową inwestycję przy polsko-niemieckiej granicy, przestała istnieć.
Więcej>>
W numerze m.in. o skali odkrywkowej degradacji niemieckich Łużyc, gdzie "zniknęło" już 136 (!) wsi i szwedzkiej nadzei dla tego regionu – prawdopodobnym całkowitym wycofaniu się Vattenfallu z "brunatnego przemysłu" na terenie Niemiec.
Więcej>>
W tym numerze m.in. o korzystnej dla samorządów lokalnych decyzji Bundesratu. Teraz, zgodnie z filozofią społecznego rozproszenia korzyści z produkcji energii odnawialnej, większa część podatku dochodowego od wiatraków pozostanie w gminach, w których stoją.
Więcej>>
W numerze m.in. o liście prezesów związków rolników Brandenburgii i Saksonii skierowanym do nowego szwedzkiego premiera Stefana Löfvena. Prezesi zapewnili go o wsparciu przez sektor niemieckiego rolnictwa jego krytycznej wobec łużyckiego węgla brunatnego (czyli szwedzkiego Vattenfallu) polityki.
Więcej>>
Polityka i wydarzenia
(źródło: wyborcza.pl)
W latach 2008-2012 koszty zdrowotne zanieczyszczeń powietrza wyniosły w Europie od 329 mld do przeszło 1 bln euro. Sama Polska zapłaciła w tym okresie 45-135 mld euro.Poważniejsze straty od nas ponieśli tylko Niemcy, których gospodarka jest jednak aż siedmiokrotnie większa od naszej. Takie wyliczenia przedstawiła właśnie Europejska Agencja Środowiska (EEA).
Więcej>>
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Po fiasku programu emisji obligacji na międzynarodowych rynkach są dwa wyjścia: radykalny plan restrukturyzacji kopalń albo podsypanie kasy przez rząd. To pierwsze może uratować Kompanię Węglową, to drugie tylko przedłuży jej agonię.
Więcej>>
(źródło: wyborcza.biz)
Od dekady w składach węgla w Polsce jako opał można sprzedawać niemal wszystko. W efekcie mamy najgorsze powietrze w Europie, a pośrednio - olbrzymią liczbę przedwczesnych zgonów.
Więcej>>
(źródło: energetyka.wnp.pl)
Wiele najważniejszych organizacji pozarządowych podkreśliło w niedzielę po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) potrzebę stopniowego odchodzenia przez rządy od paliw kopalnych.
Więcej>>
(źródło: Andrzej Ancygier, chronmyklimat.pl)
Zgoda Ewy Kopacz na – jakby nie było – ambitny cel redukcji emisji o „co najmniej 40 proc.” jest ogromnym krokiem w dobrym kierunku. Teraz najważniejsze pytanie to: jak te cele redukcji emisji osiągnąć?
Więcej>>
(źródło: stopep.org/pl)
Decyzja inwestora potwierdza to, o czym organizacje społeczne mówiły od dawna. W dobie ochrony klimatu i błyskawicznego rozwoju energetyki odnawialnej budowa elektrowni węglowych już się nie opłaca – mówi Radosław Ślusarczyk, przedstawiciel koalicji Stop Elektrowni Północ.
Więcej>>
Szwedzki, państwowy koncern Vattenfall przeanalizuje możliwość sprzedaży w Niemczech kopalń węgla brunatnego i elektrowni nim opalanych. To efekt decyzji nowego szwedzkiego rządu (z udziałem Zielonych), który nakazał tej firmie skoncentrowanie się na odnawialnych źródłach energii.
Więcej>>
(źródło: biznesalert.pl)
Z udziałem ekspertów z Warszawy, Berlina i Londynu młodzi Polacy dyskutowali w trzech językach o zrównoważonym rozwoju, bezpieczeństwie energetycznym i pakiecie energetyczno-klimatycznym po 2020 roku na weekendowych warsztatach organizowanych przez Young Polish International Network we współpracy z Ambasadą RFN w Warszawie.
Więcej>>
(źródło: niedlakopalni.pl)
Polecamy interesujący artykuł pt: "Zero słońca i ciągła mżawka. Mieszkańcy Brzezia nie chcą żyć dłużej w cieniu elektrowni", na temat inwestycji prowadzonej przez PGE Elektrownia Opole, oddział PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (PGE GIEK), która wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE (ile spółek! ile zarządów! ile rad nadzorczych! ile funduszy!).
Więcej>>
(źródło: gazetawroclawska.pl)
Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” powstał w byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu.
W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej swoje siedziby będą miały instytucje kultury.
Więcej>>
(źródło: gazeta.pl/wroclaw)
W latach 30. ubiegłego wieku tysiące wałbrzyskich górników z dnia na dzień traciło pracę, zasilając szeregi bezrobotnych, a wszystkiemu winny był Wielki Kryzys. 60 lat później historia się powtórzyła, ale wówczas zamknęła za sobą górniczy rozdział dziejów miasta.
Więcej>>
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Jest pewne miejsce na świecie, na temat którego niejeden z nas, znalazłszy się tam, powiedziałby, że wieje grozą, że to ziemia przeklęta, na której nie istnieje życie. Te miejsce to Syncrude – największa na świecie kopalnia odkrywkowa piasków roponośnych, znajdująca się w kanadyjskiej prowincji Alberta.
Więcej>>
Atom
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Najnowsze wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS wskazują, że aż 50,5 procent Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni a zaledwie 39,7 procent społeczeństwa popiera budowę elektrowni jądrowej w Polsce.
Więcej>>
(źródło: krytykapolityczna.pl)
Rozmowa z Rebeccą Harms – niemiecką polityk, posłanką do Parlamentu Europejskiego (po raz trzeci), współprzewodniczącą frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego.
Więcej>>
(źródło: Rafał Tomański, rp.pl)
W ciągu ostatniej dekady średni koszt wytworzenia kilowata energii z atomu wzrósł z 1 tys. do 8 tys. (!) dolarów.
Więcej>>
(źródło: podniesinski.pl)
Arkadiusz Podniesiński fotografuje Czarnobylską Strefę Wykluczenia od ośmiu lat. Paradoksalnie, katastrofa doprowadziła do rozwoju ekosystemu. Wysiedlenie ludzi z zony sprawiło, że zwiększyła się liczebność wielu zwierząt – w tym choćby wilka, jelenia, dzika, niedźwiedzia, łosia czy rysia. W strefie żyją nawet konie Przewalskiego.
Więcej>>
A także>>
Niska emisja
(w tym dziale coraz więcej artykułów w związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką – Zapraszamy, Redakcja)
(źródło: wfosigw.wroclaw.pl)
800 mln złotych zaoferowały Wojewódzkie (i narodowy) Fundusze Ochrony Środowiska samorządom zdeterminowanym, by walczyć o czystsze powietrze w swoich regionach.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Z Andrzejem Jagusiewiczem – Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska rozmawia Piotr Siergiej.
Więcej>>
(źródło: wiadomosci.onet.pl)
Krakowski Alarm Smogowy napisał list do premier Ewy Kopacz, w którym apeluje o wprowadzenie norm jakości węgla.
Więcej>>
(źródło: wyborcza.biz)
Od dekady w składach węgla w Polsce jako opał można sprzedawać niemal wszystko. W efekcie mamy najgorsze powietrze w Europie, a pośrednio - olbrzymią liczbę przedwczesnych zgonów.
Więcej>>
(źródło: kampaniespoleczne.pl)
Brak smogu to wyższy iloraz inteligencji u małych krakowiaków, 740 mln złotych oszczędności oraz 400 zgonów rocznie mniej - informują hasła kampanii przygotowanej na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Więcej>>
(źródło: dziennikpolski24.pl)
Psy, zwierzęta o bardzo wyostrzonych zmysłach, odczuwają negatywne aspekty wielkomiejskiego życia jeszcze silniej niż my.
Więcej>>
(źródło: fakty.interia.pl)
Dr Krzysztof Czarnobilski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala MSW w Krakowie:- Szczególnie zagrożone są, wbrew pozorom, nie tylko małe dzieci i kobiety w ciąży, ale także ludzie starsi.
Więcej>>
(źródło: dw.de)
Jens-Uwe Voss, z zawodu toksykolog, nie mieszka w żadnym ośrodku przemysłowym, tylko na skraju Schwarzwaldu. Mimo to, kiedy w chłodne zimowe dni biega, czuje w powietrzu cząsteczki pyłu. – Widać dym wznoszący się z kominów. Pachnie spalonym drewnem – mówi Voss.
Więcej>>
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Smog i mgły zawisły nad znaczną część wschodnich Chin, co zauważył m.in. satelita Aqua. Sytuacja – jak określają władze – jest poważna, a wszystko przez rolników, którzy o tej porze roku spalają resztki roślin, by przygotować swoje pola na zimę.
Więcej>>
Łupki
(źródło: gazlupkowy.pl)
Minister Środowiska Maciej Grabowski przedstawił kilka uwag do projektu specustawy w sprawie poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Zdaniem ministra Grabowskiego należy przede wszystkim zadbać o ochronę środowiska.
Komentarz redakcji:
Jak na Ministra Środowiska (!) bardzo odkrywcze.
Więcej>>
(źródło: Tomasz Ulanowski, wyborcza.pl)
Gaz łupkowy dzieli Amerykanów. Czy podzieli też Polaków?
- Blokowaliśmy ich przez 400 dni, to był najdłuższy protest nowoczesnej Europy - śmieje się Barbara Siegieńczuk, jedna z aktywistek z Żurawlowa. Niewielka wieś na Zamojszczyźnie zasłynęła tym, że latem miejscowi przegnali Chevron - amerykańską korporację zajmującą się wydobyciem gazu i ropy na całym świecie.
Więcej>>
(źródło: gazlupkowy.pl)
Niemcy nie zamierzają odstąpić od wprowadzenia zakazu stosowania szczelinowania hydraulicznego.
Więcej>>
(źródło: money.pl)
Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC) zapowiedział stworzenie funduszu na kształt norweskiego funduszu naftowego. Będzie on zasilany przychodami z wydobycia gazu łupkowego.
Więcej>>
(źródło: tvn24.pl)
Jest takie miejsce w Polsce, które nie potrzebuje węgla, to Kisielice. Tym zdaniem rozpoczyna się ten materiał filmowy – opowieść o samowystarczalnej energetycznie warmińskiej gminie.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Analitycy energetyczni prognozują, że w ciągu najbliższych czterech lat całkowity potencjał domowych systemów do magazynowania energii wzrośnie z 90 MW do 900 MW. Zwłaszcza w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Australii.
Więcej>>
(źródło: portpc.pl)
Centrum jest doskonałym przykładem obiektu, w którym nowoczesna technologia wygrywa z rozwiązaniami tradycyjnymi, przynosząc oszczędności.
Więcej>>
(źródło: energiajutra.eu)
W perspektywie 20 lat ceny surowców nie powinny negatywnie oddziaływać na ceny energii. Większy na nie wpływ będzie natomiast miała polityka klimatyczna Unii Europejskiej, efektywność energetyczna oraz dynamika wzrostu gospodarczego - oceniają bank DNB i Deloitte w raporcie „Kierunki 2014" o sytuacji w polskim sektorze energetycznym.
Więcej>>
(źródło: energiajutra.eu)
Statystyczna polska rodzina wydaje ponad jedną trzecią domowego budżetu na opłaty związane z życiem i energią. Niestety, ten koszt nie będzie maleć. Dlatego w obliczu rosnących cen prądu warto postawić na jego własną produkcję.
Więcej>>
(źródło: ekonomia.rp.pl)
Polska Zielona Sieć wciąż liczy na to, że z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 będzie można finansować ocieplanie budynków jednorodzinnych.
Więcej>>
(źródło: Marcin Piasecki, rp.pl)
Rewolucja energetyczna dotrze również do Polski. Tylko jakiś administracyjny zakaz może spowolnić rozwój tego, co w olbrzymiej skali wprowadza większa część Europy – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".
Więcej>>
(źródło: tvn24.pl)
Sposoby polityków na uchronienie Ziemi przed ekologiczną katastrofą są niezwykle skomplikowane i drogie. Ale o świat może dbać też na nieco innym poziomie. Prościej i taniej. Reporterka "Czarno na białym" została zaproszona do energooszczędnego domu. I ta wizyta podniosła temperaturę powietrza. Bo w takim domu wykorzystuje się wszystko, co może emitować ciepło. Ekipę telewizyjną też.
Więcej>>
Słońce
(źródło: istotne.pl)
Na dachu szkoły podstawowej w Raszówce słońce produkuje prąd, a najważniejsze, że dzieci to widzą. "Słoneczną elektrownię" otworzyli wójt Gminy Lubin Irena Rogowska oraz dyrektor Fundacji Greenpeace Polska Robert Cyglicki.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
Czołowi chińscy producenci ogłosili nowe rekordy sprawności wyprodukowanych przez siebie krystalicznych ogniw fotowoltaicznych.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Projekt o nazwie Salvador jest największą na świecie farmą fotowoltaiczną, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na w pełni konkurencyjnym rynku spot - bez gwarancji stałej ceny czy preferencyjnych dopłat.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
Chińczycy robią konkurencję rosyjskim deweloperom farm fotowoltaicznych.
Więcej>>
Wiatr
(źródło: farmer.pl)
Wejście w życie ustawy o OZE w obecnej formie spowolni rozwój energetyki wiatrowej i zagrozi celowi udziału energii odnawialnej w 2020 r. dla Polski - ocenia branża.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
Energia z farmy wiatrowej zasili budowane za 600 mln euro centrum serwerowe Googla, które zostanie uruchomione w pierwszej połowie 2016 r. w holenderskim mieście Eemshaven.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
IKEA kupuje farmy wiatrowe od kilku lat. W sumie posiada w 9 krajach działające lub planowane do uruchomienia elektrownie wiatrowe w ilości 279 sztuk, a do końca przyszłego roku inwestycje IKEI w sektorze energii wiatrowej mają sięgnąć 1,9 mld dolarów.
Więcej>>
(źródło: mobi.agora.pl)
19 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie Ewa Podolska - dziennikarka Radia TOK FM odebrała z rąk byłego ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego I nagrodę w konkursie "Dziennikarze dla klimatu", organizowanym wspólnie przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, przy wsparciu Ambasady Niemiec. Jury przyznało tę nagrodę jednogłośnie – spośród 121(!) zgłoszonych kandydatur. Publicystkę doceniono za dwa cykle audycji: "Rozmowy o klimacie" oraz "Energia dla klimatu" (ten właśnie cykl EKO-UNIA współtworzy).
Więcej>>
(źródło: wyborcza.pl)
USA i Chiny przedstawiły w Pekinie nowe cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych. Barack Obama zapowiedział redukcję o 26-28 proc. do 2025 roku w porównaniu z poziomem z 2005 roku. - To najważniejsza w historii dwustronna deklaracja klimatyczna - komentują eksperci.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Chiny i USA wyznaczyły nowe cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Choć deklaracje Chin nie są ambitne, to najważniejsza w historii dwustronna umowa klimatyczna.
Poniżej najważniejsze ustalenia tej potajemnie wynegocjowanej umowy:
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Już 1 grudnia rozpoczyna się oenzetowska konferencja klimatyczna COP20. To statni duży przystanek przed przyszłorocznym szczytem w Paryżu, gdzie powstanie nowy klimatyczny traktat.
Więcej>>
(źródło: polskatimes.pl)
Dokument, zbierający ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty w sobotę po całonocnych rozmowach i zaprezentowany w niedzielę na konferencji w stolicy Danii, Kopenhadze. Podkreślono w nim, że zmiany klimatyczne są udowodnionym faktem, a winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl / The Guardian)
Poszukiwania ropy, węgla i gazu finansują rządy USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Australii. Wbrew apelom klimatologów i wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Mamy już deklaracje większość krajów rozwiniętych. Sumują się do 9,3 mld dolarów – wobec oczekiwanych 10 mld. Deklaracja Polski w grudniu.
Więcej>>
(źródło: naukaoklimacie.pl)
Z końcem roku zaprosimy czytelników Nauki o Klimacie do konkursu na „Klimatyczną bzdurę roku”. Już dziś widzimy, że konkurencja będzie w tym roku wyjątkowo ostra.
Oto próbka – urzekająca wypowiedź Zbigniewa Ziobry, prezesa Solidarnej Polski: "Dwutlenek węgla nie może być szkodliwy, skoro spożywamy go w napojach gazowanych."
Więcej>>
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Pierwszy tydzień listopada przyniósł nam temperatury znacznie wyższe niż wskazywała na to norma wieloletnia. Ale jak się nietrudno domyśleć tam, gdzie było ciepło, gdzie indziej panowały znacznie niższe temperatury. Widać to chociażby po powyższej mapie.
Więcej>>
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Ocieplenie klimatu sprawi, że okres pylenia traw i innych niebezpiecznych alergenów znacznie się wydłuży i staną się również bardziej intensywne – wynika z badania opublikowanego w PLoS ONE.
Więcej>>
(źródło: chronmyklimat.pl)
Klimat zmienia się powoli. Do czasu – istnieją bowiem progi, za którymi poszczególne elementy systemu klimatycznego ulegają szybkiej i drastycznej przemianie. Dotyczy to zarówno lodów Arktyki, raf koralowych, jak i Puszczy Amazońskiej.
Więcej>>
(źródło: wwf.pl)
Okazuje się, że już tylko jedna na 10 alpejskich rzek zachowała się w stanie nienaruszonym, zapewniającym odporność na zmiany klimatu i utrzymanie odpowiedniego poziomu wód.
Więcej>>
(źródło:krolowa-superstar.blog.pl)
Ze względu na zmiany klimatu, niektóre pokarmy jeszcze dziś w powszechnym użyciu, tj. fasola, czekolada, kawa, kakao i wino mogą stać się wkrótce rzadkością – przestrzegają europejscy naukowcy.
Więcej>>
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Świece oświetliły filipińskie miasto Tacloban, które zostało najbardziej zdewastowane przez tajfun Hayian 8. listopada 2013 r. – informuje agencja Reuters. Żywioł, jeden z najpotężniejszych w historii meteorologii, zabił rok temu co najmniej 6,3 tys. oraz spowodował straty materialne sięgające kilkudziesięciu miliardów dolarów.
Więcej>>
(źródło: krolowa-superstar.blog.pl)
Nowe badania wykazały, że wzrastający poziom morza w ciągu najbliższych 30 lat stanowi poważne zagrożenie dla wybrzeży.
Więcej>>
Po raz drugi Młodzieżowa Sieć Klimatyczna zorganizowała Bieg niepodległości energetycznej.
Więcej>>
(źródło: tvn24.pl)
Unijne ulgi się skończą, a polska energetyka wymaga modernizacji.
Więcej>>
(źródło: radiopik.pl)
"Fakt, że Tony Abbott odmówił włączenia problematyki zmian klimatycznych do agendy G20 i wyraźne próby jego rządu w celu zduszenia sektora energii odnawialnej pokazują, że jest on zdeterminowany, by w najważniejszej kwestii naszych czasów chować głowę w piasek" - oświadczył organizator manifestacji Eden Tehan.
Więcej>>
Zapraszamy do obejrzenia (do 18:18)
Więcej>>
Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |