×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 listopada 2014
info
 

Newsletter 10/2014

październik 2014

 

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o "odkrywkowym balu" w Lubuskiem, "199 sekund smutku" – relację o tym jak w praktyce wygląda w Polsce zgoda mieszkańców na nowe odkrywki, o inauguracji kampanii Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – kolejnej w Polsce społecznej inicjatywie na rzecz ochrony powietrza, o tym jak Amerykanie wyciskają ropę z łupków i jak drogo, już niedługo, przyjdzie im za to zapłacić oraz zestaw artykułów i opinii po ostatnim unijnym Szczycie Klimatycznym.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Odkrywkowy bal- kolejne rytualne spotkanie poświęcone kompleksowi energetycznemu w Lubuskiem

Półmetek prac przy opracowywaniu wniosku o koncesję wydobywczą węgla brunatnego i gotowość do budowy kompleksu wydobywczo-energetycznego w naszym województwie ogłosił w Zielonej Górze Prezes PGE SA Marek Woszczyk.

Komentarz redakcji:
Szkoda, że Państwo, Władza - Marszałek Polak i Wojewoda Ostrouch nie poinformowali jak "oryginalnie" zastosowali unijną zasadę partnerstwa - NIE ZAPRASZAJĄC ludzi odmiennie myślących o potrzebie budowy odkrywki w gminach Gubin i Brody! Na nieszczęście organizatorów przybyła na spotkanie Anna Dziadek ze stowarzyszenia "Nie Kopalni Odkrywkowej" jasno i dobitnie wyraziła ich stanowisko. Ale o jej wystąpieniu w urzędowych relacjach (poniżej) nie ma słowa – wśród tamtejszej władzy sielankowa atmosfera i "odkrywkowy bal" ciągle trwają.
Więcej>>
a także>>

"199 sekund smutku" - Przemilczane oblicze budowy kopalni odkrywkowych

Eksmisja Pana Jana Kwiatkowskiego z Galczyc w Wielkopolsce. Teren, na którym znajduje się jego gospodarstwo został przeznaczony pod rozbudowę kopalni odkrywkowej należącej do PAK KWB Konin.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 1 października 2014
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

W numerze m.in. o powyborczych koalicyjnych negocjacjach w Brandenburgii oraz trudnej budowie rządu, także po wyborach, w Szwecji. W obu ważą się losy przyszłości brandenburskich odkrywek. W numerze także o niemieckich rekordach produkcji energii z odnawialnych źródeł.
Więcej>>

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Depesze z Brukseli

Brukselski szczyt wyznaczy drogę polskiej energetyki na najbliższe lata. Czy będzie to droga przez hałdy węgla, przychodnie alergologiczne, przedwczesne zgony spowodowane chorobami płuc, czy fascynująca ścieżka nowych, przyjaznych ludziom i środowisku technologii?
Więcej>>

Gdzie są granice wzrostu świata paliw kopalnych

(źródło: wiadomosci.onet.pl)
Jeśli chcemy ograniczyć wzrost temperatury do progu 2°C, za którym czeka nas bardzo poważna zmiana klimatu z nieprzewidywalnymi skutkami dla obecnej cywilizacji, powinniśmy zostawić pod ziemią 80 proc. (!) znanych rezerw paliw kopalnych – pisze jak zwykle interesująco Marcin Popkiewicz.
Więcej>>

Pakiet klimatyczny? „Będę się biła o to, żeby ceny energii elektrycznej w Polsce nie wzrosły. Możliwe weto."

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
(...) Polska nalega na forum europejskim, żeby uruchomić węglowy plac budowy. Europa patrzy się zdziwiona. Wracać z systemem energetycznym do paliwa rodem z XIX wieku? Najbrudniejszego? Najbardziej szkodliwego zdrowotnie i środowiskowo?
Więcej>>

Węgiel to przeszłość

(źródło: ekonomia.rp.pl)
Prawdziwym bogactwem Śląska nie jest już węgiel, ale górnicy wraz z wykształconą przez stulecia kulturą pracy i niepowtarzalną tkanką społeczną tego regionu – pisze z szacunkiem dla górników i Śląska Marcin Stoczkiewicz.
Więcej>>

Nie ma odważnych, by zamykać kopalnie

(źródło: forbes.pl)
Ceny węgla pikują, koszty wydobycia nie maleją. W rezultacie kopalnie stanęły nad przepaścią. Poddani presji związków zawodowych politycy, zamiast szukać rozwiązań, wciąż próbują kupować czas. Ale ten czas już się skończył – pisze Tomasz Jóźwik. 
Więcej>>

"Na porozumieniu klimatycznym najbardziej skorzysta PGE"

(źródło: gramwzielone.pl)
- Jako największy i najbrudniejszy producent, PGE odniesie najwięcej korzyści, następne w kolejce są Tauron i Energa - ocenia na łamach Bloomberga Bram Buring z Wood & Co.
Więcej>>

Wymagania środowiskowe dla energetyki będą rosnąć. Branża oczekuje stabilnej regulacji

(źródło: biznes.newseria.pl)
- Zakładamy scenariusz coraz bardziej ambitnych celów emisyjnych stawianych przed sektorem energetycznym przez Unię Europejską. Nasza strategia sięga horyzontu 2020, czyli takiego, w którym możemy w sposób racjonalny przewidywać zdarzenia, które nas czekają  - mówi agencji informacyjnej Newseria Marek Woszczyk, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

Komentarz redakcji:
Nie do końca tę wypowiedź prezesa Woszczyka rozumiemy. Czy plany budowy "kompleksu energetycznego" w Lubuskiem i, nie wiadomo gdzie, elektrowni atomowej, których "horyzont" daleko wykracza poza rok 2020 należą już do zdarzeń nieracjonalnych?
Bo z tym, ku naszemu zaskoczeniu, byśmy się akurat z Panem Prezesem zgodzili.
Więcej>>

Ocieplanie domów zaczeka. Brak środków w budżecie

(źródło: gramwzielone.pl)
A szkoda, bo Instytut Ekonomii Środowiska ocenia, że ocieplenie 3,5 mln domów jednorodzinnych może przynieść roczne oszczędności sięgające ok. 995 mln m sześc. gazu i ponad 1,6 mln ton węgla.
Więcej>>

Richard Heinberg: Paul Krugman i granice pychy

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Wnikanie w stawiane przez Krugmana twierdzenia i argumenty to bardzo ciekawe zajęcie, pozwalające zrozumieć jak myślą ekonomiści, a szczególnie, dlaczego lekceważą prawa fizyki, kiedy przychodzi dyskutować o skończonych zasobach i możliwości nieskończonego wzrostu gospodarczego na skończonej planecie.
Więcej>>

Atom

Europa gotowa dopłacać do atomu?

(źródło: Justyna Piszczatowska, wysokienapiecie.pl)   
Bruksela zgodziła się, by Anglicy udzielili wsparcia planowanej elektrowni jądrowej. Czy ten precedens znaczy, że również Polska użyje kontraktów gwarantujących zyskowność inwestycji w atom? (...) Przy okazji ogłaszania swojej zgody KE ujawniła kolosalną skalę kosztów, z jakimi trzeba się liczyć w energetyce atomowej.
Więcej>>

Fukushima - "Nigdy nie pozbędziemy się radioaktywnego skażenia"

(źródło: dw.de)
Ekipa niemieckiej telewizji WDR jako pierwsza na świecie mogła kręcić reportaż z miejsca katastrofy w Fukushimie. Jednym z członków ekipy z Kolonii był Ranga Yogeshwar, fizyk będący popularnym dziennikarzem telewizyjnym specjalizującym się w tematach naukowych.
Więcej>>

Energetyka jądrowa na świecie a perspektywa Polski

(źródło: pl.boell.org/pl)
World Nuclear Industry Status Report to cykliczny, przekrojowy raport o stanie energetyki jądrowej na świecie. Jakie wnioski płyną z raportu dla polskiej debaty? Jak ocenić krajowy program energetyki jądrowej? Jaka jest przyszłość energetyki w Polsce i na świecie? - o tym dyskutowano na zorganizowanym przez Fundację im. Heinricha Bölla spotkaniu z głównym autorem raportu Myclem Schneiderem.
Więcej>>

Niska emisja

Weź głeboki Oddech

Po kilku miesiacach przygotowań zainaugurowano kampanię Dolnośląskiego Alarmu Smogowego - społecznej inicjatywy na rzecz ochrony powietrza.
Więcej>>
a także>>
https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy (wesprzyj tę akcję!)

Jak oczyścić powietrze Wrocławia? Są na to sposoby

(źródło: wroclaw.gazeta.pl)
Wrocław jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miast w Europie, o czym jednak mało kto wie. Działacze z powołanego właśnie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego chcą uświadomić mieszkańców, że normy pyłów są przekroczone 70 dni w roku, a stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu jest pięć razy wyższe niż dopuszczalne (co oznacza, że oddychając nim, zatruwamy organizm tak, jakbyśmy wypalali tysiąc papierosów rocznie) - pisze Mateusz Kokoszkiewicz z "Gazety Wyborczej".
Więcej>>

Ogłosili Dolnośląski Alarm Smogowy. Będą walczyć o czystsze powietrze we Wrocławiu

(źródło: wdolnymslasku.pl)
Inauguracja kampanii społecznej „Dolnośląski Alarm Smogowy” nie przez przypadek zbiega się w czasie z początkiem sezonu grzewczego, bo najważniejszym w okresie jesienno-zimowym źródłem emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń są piece na paliwa stałe, których liczba we Wrocławiu sięga ok. 50 tysięcy.
Więcej>>

Uzasadnienie wyroku WSA unieważniającego krakowską uchwałę antysmogową

W końcu, z dużym opóźnieniem, jak na polskie sądy przystało, jest pisemne uzasadnienie do wyroku WSA (TUTAJ) unieważniającego uchwałę antysmogową . Ale Krakowski Alarm Smogowy już przygotowuje skargę kasacyjną do NSA.
Więcej>>

Smog zabija więcej krakowian niż wypadki drogowe

(źródło: krowoderska.pl)
Smog tej zimy zabije w Krakowie ok. 600 osób. Oficjalnie powodem tych zgonów będą nowotowory i choroby płuc. Jednak nie dajcie się zmylić. Tak naprawdę zabija nas powietrze, którym oddychamy, a z którym nikt nie może i nie chce sobie poradzić.
Więcej>>

Smog – bagatelizowany zabójca

O fatalnym powietrzu w naszych miastach - w Europie jesteśmy na szarym końcu – rozmawiają w TOK FM (cykl Energia dla Klimatu – prowadzi red. Ewa Podolska):
Magdalena Piłat – Inicjatywa "Zakopane, czas na oddech" - TUTAJ
Andrzej Guła - Krakowski Alarm Smogowy - TUTAJ
Radosław Gawlik - Dolnośląski Alarm Smogowy - TUTAJ
Więcej>> (logo TOK FM po prawej stronie)

Pekin znowu w smogu

„W środę, 8 października, poziom zanieczyszczenia powietrza w Pekinie był na niebezpiecznym poziomie, dlatego istniało poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego” – podano w publikacji South China Morning Post.
Więcej>>

Chiny: Badacze wątpią w sukces rządowego planu poprawy jaości powietrza

(źródło: polska-azja.pl)
Nowy raport przygotowany przez specjalistów z Uniwersytetu Tsinhgua i grupy badawczej Clean Air Alliance ocenił oficjalny rządowy plan przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w północnych Chinach i stwierdził, że osiągnięcie jego celów przed rokiem 2017 jest niemożliwe.
Więcej>>

Toksyczny smog nad New Delhi

Badania WHO wykazały, że New Delhi posiada najwyższy na świecie stopień średniorocznego stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 na poziomie 153µg/m³.
Więcej>>

Alarm smogowy na Śląsku i kilku miastach w Beskidach

(źródło: dziennikzachodni.pl)
Wyniki pomiarów smogu w Rybniku, Wodzisławiu, Gliwicach budzą grozę.
Więcej>>

Rybnik w chmurze smogu. Padł pierwszy w tym sezonie niechlubny rekord

(rybnik.com.pl)
To było do przewidzenia, wraz z pierwszymi chłodami przyszedł czas na palenie w piecach, a co za tym idzie – smog. 27 października stężenie pyłu wyniosło 190 μg/m³ – to dawka, która prawie czterokrotnie przekracza dopuszczalną normę.
Więcej>>

Plany Gospodarki Niskoemisyjnej – czy zaszkodzi im klęska urodzaju?

(źródło: chronmyklimat.pl)
Czy w Polsce powstanie eldorado dla doświadczonych konsultantów ze szkodą dla jakości Planów Gospodarki Niskoemisyjnej?
Więcej>>

Łupki

Zasoby wodne w Kalifornii skażone miliardami litrów toksycznych ścieków po szczelinowaniu

Fakt, że wysokie koncentracje występują w wielu studniach wodnych w pobliżu miejsc wstrzykiwania ścieków budzi poważne obawy o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.
Więcej>>

Wydobycie ropy łupkowej w USA stale rośnie

(źródło: gazlupkowy.pl)
Mimo spadającej ceny ropy naftowej na światowych rynkach wydobycie tego surowca w Teksasie oraz w Północnej Dakocie wciąż rośnie. Tylko we wrześniu wydobycie „czarnego złota” w południowym Teksasie wzrosło, w stosunku rocznym, o prawie 40 proc.

Komentarz redakcji:
Nie ma ciastek ani tym bardziej ropy łupkowej, za darmo. Szkody środowiskowe i zdrowotne Amerykanów podważą w niedalekiej przyszłości sens rozkruszania skał łupkowych i wyciskania z nich ropy. Będzie gorzej niż przy gazie łupkowym, a technologia frakingu (szczelinowania hydraulicznego) stosowana w USA i w Polsce jest zakazana we Francji, Niemczech, Holandii, Bułgarii.
Gazu nie da się pić, tym bardziej ropy.
Więcej>>

Brytyjczycy zbadają wpływ gazu łupkowego na środowisko

(źródło: gazlupkowy.pl)
Koncerny poszukujące gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii powołały do życia grupę badawczą, która zbada wpływ poszukiwań tego surowca na środowisko naturalne. Na jej czele stanie były przewodniczący brytyjskiej Agencji Ochrony Środowiska.
Więcej>>

USA będą niezależne energetycznie do 2025 roku

(źródło: gazlupkowy.pl)
Dzięki postępującej „rewolucji energetycznej” Stany Zjednoczone osiągną do 2025 roku niezależność energetyczną. Pierwszy raz od 1952 roku eksport energii z USA wyniesie więcej aniżeli jej import – wynika z raportu agencji Wood Mackenzie.
Więcej>>

Troskliwy ojczulek Putin: amerykański gaz łupkowy zabije konkurencyjność europejskiej gospodarki

(źródło: gazlupkowy.pl)
- Jeśli Europa przejdzie na amerykański gaz łupkowy okaże się to samobójczym krokiem dla gospodarek Unii Europejskiej – uważa prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem w Europie zwycięży rozsądek i kraje UE nadal będą opierać się na dostawach surowca z Rosji. Podobnie scenariusz Putin przewiduje dla krajów Azji.

Komentarz redakcji:
Na zdjęciu do tego artykułu mina syberyjskiego tygrysa, tylko portki chyba trochę się trzęsą.
Więcej>>

Kolejne prace wiertnicze w Lewinie pod znakiem zapytania

(źródło: gazlupkowy.pl)
Dotychczasowe prace na dwóch kluczowych pomorskich odwiertach oraz wykonane szczelinowania hydrauliczne nie dają nadziei na szybkie osiągnięcie komercyjnego wydobycia gazu łupkowego.
Więcej>>

Orlen kontynuuje prace poszukiwawczo – wydobywcze w Polsce i w Kanadzie

(źródło: gazlupkowy.pl)
PKN Orlen, mimo, problemów z osiągnięciem w Polsce komercyjnego wydobycia gazu ziemnego z łupków zapowiada kontynuowanie prac poszukiwawczych. Firma jak dotychczas zakończyła prace na 10 odwiertach, w tym 7 pionowych i 3 horyzontalnych.
Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Europejska branża zielonej energii komentuje cel OZE na 2030 r.

(źródło: chronmyklimat.pl)
Europejska branża OZE i organizacje wspierające rozwój energetyki odnawialnej oceniają negatywnie - jako za mało ambitny - przyjęty na szczycie szefów państw UE cel w zakresie produkcji zielonej energii do roku 2030.
Więcej>>

Komisja ds. energetyki chce wkrótce zakończyć prace nad ustawą o OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Wcześniej rząd, który jest autorem aktualnego projektu ustawy o OZE, niemal w całości odrzucił wniesione przez branżę zielonej energii poprawki do projektu, które zgłoszono podczas przeprowadzonego w ubiegłym miesiącu publicznego wysłuchania ustawy o OZE.
Więcej>>

W III kwartale br. w Polsce ubyło mocy OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Na koniec III kwartału br. całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wyniosła 5843,6 MW i była mniejsza niż na koniec poprzedniego kwartału. Dlaczego?
Więcej>>

"Polska nie potrzebuje OZE do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego"

(źródło: gramwzielone.pl)
ponieważ jest jednym z bardziej niezależnych energetycznie państw w UE – ten ekstrawagancki pogląd wyraził (nie zgadniecie kto! – przyp. red.) .....  Pełnomocnik rządu ds. klimatycznych, wiceminister środowiska Marcin Korolec podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Komentarz redakcji:
Lis w kurniku przy takim stróżu klimatu i środowiska to mniej niż pluszowy pikuś. A polska niezależność energetyczna oparta na rosnącym imporcie węgla z Rosji, to sprawa, którą może powinny się zająć - niezależne od rządu - ABW lub NIK.
Więcej>>

Co samorządy mogą zrobić w sprawie globalnego ocieplenia? - dyskutowano podczas Zielonego Kongresu Samorządowego

(źródło: zielonawarszawa.blogspot.com)
Samorządy mogą tworzyć ogólne warunki sprzyjające rozwojowi energetyki prosumenckiej oraz kreować autonomiczne regiony energetyczne, oparte na zielonej energii.
Więcej>>

Polska nie wykorzystuje potencjału biogazowni, bo nie ma dobrej ustawy o OZE

(źródło: Newseria)
W całej Polsce istnieje tylko 55 biogazowni rolniczych, choć grunty rolne zajmują niemal połowę kraju. A w Niemczech typowych biogazowni rolniczych jest ponad 8 tys. (!)
Więcej>>

Wkrótce ruszy nowy program dotacji na mikroinstalacje OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że wkrótce Komisja Europejska wyda zgodę na realizację nowego programu dotacji na montaż małych systemów odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich, na który resort rolnictwa chce przeznaczyć w sumie 17 mln euro.
Więcej>>

Na Politechnice Białostockiej powstał hybrydowy system energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej

(źródło: gramwzielone.pl)
Antidotum na chimery aury, dający referencje do wyboru konkretnego rozwiązania OZE w dowolnej lokalizacji geograficznej i konfiguracji geometrycznej.
Więcej>>

Słońce

Greenpeace podarował słońce zwierzętom w Korabiewicach

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
10 października Greenpeace Polska zbudował w korabiewickim schronisku dla zwierząt (woj. mazowieckie) pierwszą z trzech mikroelektrowni, produkujących energię z odnawialnych źródeł, które fundacja rozda w ramach finału konkursu „Uwolnij Energię”, zorganizowanego z okazji 10. urodzin organizacji.
Więcej>>

Ikea będzie sprzedawać systemy fotowoltaiczne w Holandii. Za ile?

(źródło: gramwzielone.pl)
Holandia będzie drugim po Wielkiej Brytanii krajem, w którym Ikea będzie oferować swoim klientom kompletne zestawy fotowoltaiczne. Kolejnym państwem, w którym Ikea rozpocznie sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, ma być Szwajcaria, a w krótkim czasie także 6 kolejnych krajów.
Więcej>>

Greenpeace podarowal słońce Stowarzyszeniu "Zielony Żurawlów"

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
16 października Greenpeace Polska zainstalował Stowarzyszeniu „Zielony Żurawlów” (woj. lubelskie) mikroelektrownię słoneczną.
Więcej>>

Wiatr

Raport Komisji Europejskiej: energetyka wiatrowa tańsza niż węgiel, gaz i atom

(źródło: gramwzielone.pl)
W najnowszym raporcie, przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej, eksperci z firmy doradczej Ecofys policzyli koszty produkcji energii z węgla, atomu, gazu oraz poszczególnych technologii OZE, z uwzględnieniem tzw. kosztów zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie środowiska czy wpływ danej technologii na ludzkie zdrowie.
Więcej>>

Oszczędni Szkoci chcą mieć 100 proc.energii z OZE do 2020 r.

(źródło: gramwzielone.pl)
Szkocki minister energetyki Fergus Ewing podkreślił, że celem jego rządu jest całkowite przejście Szkocji na źródła odnawialne już w 2020 r.

Komentarz redakcji:
Polski rządzie rządź! Bo gdzie jest Polska ze swoim, być może,15 proc. udziałem OZE?
Więcej>>

Klimat

Komentarze po szczycie klimatycznym

(źródło: uniaeuropejska.org)
Premier Ewa Kopacz odtrąbiła sukces, mówiąc, że wywalczyła wszystko co chciała. Zdania komentatorów są jednak podzielone.
Więcej>>

O nowych ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej – czy to na pewno polski sukces? - pyta Maciej Bukowski

(źródło: wise-institute.org.pl)
Nowe ramy polityki klimatycznej UE do 2030 r. nie są ani porażką, ani dużym sukcesem naszych negocjatorów. Polska w negocjacjach grała na wielu fortepianach, nie do końca wiedząc co chce uzyskać.
Więcej>>

Planowana przez UE 40 proc. redukcja emisji to “za mało, za późno”

(źródło: Climate Progress)
Zdaniem wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), profesora Jima Skea, redukcja europejskich emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do 2030 r., to będzie “za mało, za późno”.
Więcej>>

Koalicja Klimatyczna: sukces pisany węglem

(źródło: gramwzielone.pl)
- Bez wiążących celów dla energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej dla poszczególnych, państw, sektory te nie będą się w Polsce prawidłowo rozwijać. W ten sposób stracimy szansę na zmniejszenie uzależnienia od węgla i importu paliw kopalnych z zagranicy. Dlatego tak ważne jest, by wypełnić tę lukę dobrym, proobywatelskim krajowym prawem - mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. energetyki WWF Polska.
Więcej>>

Szczyt klimatyczny UE: Polska dostała to czego chciała, ale rozgrywka nie jest zakończona

(źródło: Rafal Zasuń, wysokieNapiecie.pl)
To były bardzo trudne negocjacje. Jose Manuel Barroso żartował nawet, że sukces osiągnięto po poczęstowaniu uczestników piwem i winem.
Więcej>>

Po nas choćby potop! - Niemiecka prasa o efektach szczytu klimatycznego

(źródło: chronmyklimat.pl)
Komentatorzy sobotnich wydań (25.10.) niemieckiej prasy niemal bez wyjątku krytycznie oceniają wypracowany na szczycie UE w Brukseli pakiet klimatyczny.
Więcej>>

Europa kupiła święty spokój. Polska zacofanie

(źródło: krytykapolityczna.pl)
Lobby węglowe odgrywa dziś tę samą rolę, co XVI- i XVII-wieczna szlachta, pławiąca się w dochodach z ekstensywnego rolnictwa w czasach, gdy na zachodzie kontynentu kwitły już manufaktury – pisze po brukselskim szczycie w sprawie celów klimatycznych Unii Europejskiej Adam Ostolski.
Więcej>>

Węgiel albo śmierć, czyli prawdziwa cena blokowania pakietu klimatyczno-energetycznego

(źródło: Edwin Bendyk. antymatrix.blog.polityka.pl)
Duńczycy jednak inaczej niż nasi politycy zdefiniowali interes. Uznali, że drogą do przemiany jest właśnie podniesienie cen energii po to, żeby docelowo płacić mniejsze rachunki.
Więcej>>

Ziemia i ludzkość już są bankrutami

(źródło: wwf.pl)
Obchodzony 31 października 10. Światowy Dzień Oszczędzania jest okazją do przypomnienia sobie, że wszyscy żyjemy na kredyt i że musimy zacząć umiejętnie rozporządzać oferowanym nam przez Ziemię kapitałem - informuje WWF Polska.
Więcej>>

Dwutlenek węgla: spektakularna historia wzrostu

(źródło: naukaoklimacie.pl)
Zgodnie z danymi zebranymi przez naukowców z całego świata współpracujących w ramach Global Carbon Project, w roku 2013 ludzkość wyemitowała do atmosfery 36 miliardów ton dwutlenku węgla, czyli o 2,3% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej dwutlenku węgla (43%) uwolniliśmy, spalając węgiel.

Komentarz redakcji:
Orkiestra na Titanicu gra coraz szybciej. Gdy w Europie deklarujemy konieczność spadku emisji CO2, świat emituje go więcej i wiecej...
Więcej>>

Siła przekazu antyklimatycznego za 350 milionów. Z Twoich pieniędzy

(źródło: chronmyklimat.pl)
W roku 2012 spółki energetyczne wydawały na reklamy i sponsoring sportowy 1 milion zł dziennie. To pieniądze podatników. Czy poglądy tych spółek odzwierciedlają poglądy polskich obywateli, czy może spółki próbują kształtować je na własną modłę?
Więcej>>

Klienci PZU dostaną hybrydowe Toyoty jako samochody zastępcze

(źródło: biznes.newseria.pl)
Dzięki wprowadzeniu hybryd skorzystają klienci, bo zapłacą mniej za paliwo. Jeśli będą zadowoleni z nowej oferty, wymuszą zmiany na całym rynku ‒ prognozuje prezes PZU.

Komentarz redakcji:
Oby wymusili. Podobnie myśli wielu obrońców klimatu w Unii Europejskiej. Chcą pokazać, że Europa może być nowoczesna, konkurencyjna i "czysta", i "wymusić zmiany" na całym globalnym rynku, i całym świecie - zanim będzie za późno.
Więcej>>

Czy będziemy mieli ostrą zimę? Japońscy naukowcy to obliczyli

(źródło: wyborcza.pl)
Kurczenie się morskiej pokrywy lodowej w Arktyce aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia surowych zim w Eurazji - obliczyli japońscy naukowcy w najnowszym "Nature Geoscience". Dlatego jeszcze przez jakiś czas będą nas one męczyć – pisze Tomasz Ulanowski.
Więcej>>

 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej