intro
W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. Apel ogólnopolskiej koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" do Premiera, film zapraszający na Łańcuch Ludzi Stop Odkrywce, a także informacje o zwycięskim 400-dniowym boju mieszkańców Żurawlowa z koncernem Chevron, NIK-owskiej ocenie "wiatrakowych przekrętów" i trochę lżejsze, wakacyjne, o skandynawskich ekoportach i ekostatkach, EkoWiosce na Przystanku Woodstock, i pierwszym w Polsce ekobasenie w Świętochłowicach.
Życzymy miłej i pożytecznej lektury
O powstrzymanie budowy nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego oraz na rzecz zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o rozwój krajowych odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.
Więcej>>
zapraszamy - sobota, 23 sierpnia 2014, Grabice, gmina Gubin (woj. Lubuskie)
Więcej>>
A w nim garść świeżych informacji z antyodkrywkowego przyczółka o m.in. burzach piaskowych na Łużycach i niespodziewanej ekologicznej konwersji niektórych radnych, i pani Marszałek Polak, która – i oby nie było to tylko lipcowe przesilenie – teraz zamiast odkrywki promuje lubuskie wino.
Brawo i na zdrowie!
Więcej>>
O niemieckiej wsi Atterwasch poinformowały "New York Times" i BBC. Leży osiem kilometrów od granicy z Polską. Nikt tu nie rozmawia o przyszłości. Bo w przyszłości Atterwasch nie ma. Jest wielka dziura w ziemi. - Człowiek czuje się jak w pajęczynie, owinięty przez pająka, zostawiony na później z obietnicą: mogę cię zjeść, a mogę nie zjeść - opowiadają mieszkańcy.
Więcej>>
Aktywiści Greenpeace pokazują jak żyć ekologicznie i nie dać się planowanej odkrywce. Na dachach trzech podgubińskich szkół postawili panele słoneczne. Szkoła zyska na ekologii, ale także na rachunkach.
Greenpeace wybrał szkołę w Starosiedlu, niedaleko Gubina. Nieprzypadkowo. To właśnie w tym rejonie jest planowana kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Mieszkańcy i ekolodzy sprzeciwiają się budowie.
Więcej>>
Rolnicy są grupą społeczną, o której w procesie powstawania kopalni odkrywkowej mówi się najmniej, bądź wcale. Spółki wydobywcze się z nimi nie liczą.
Więcej>>
Sprzeciw Rady Miejskiej w Kobylinie wobec zamiaru wpisania złóż węgla brunatnego do wykazu zasobów o znaczeniu strategicznym.
Więcej>>
Polityka i wydarzenia
Jak wynika z raportu opublikowanego przez europejskie organizacje ekologiczne Polska należy do czołówki emitentów CO2 w Europie, a elektrownią, która emituje najwięcej dwutlenku węgla w UE, jest Bełchatów.
Więcej>>
Zgodnie ze sprawozdaniem Nadzwyczajnej Komisji ds. energetyki i surowców energetycznych ustawa o wydobyciu węglowodorów wejdzie w życie z początkiem 2016 r., czyli rok później niż planował rząd.
Więcej>>
Andrzej Bęben pisze w Trybunie Górniczej:
- Oczywiście, wyprodukowanie jednostki energii elektrycznej w solarze jest mniej szkodliwe dla środowiska od wytworzenia w elektrowni węglowej... Rzecz w tym, że w Polsce węgla mamy znacznie więcej niż potencjalnych OZE.
Komentarz Radosława Gawlika:
Pierwsze zdanie autora tekstu jest prawdziwe, a w drugim buja. Wiatru i słońca w Polsce wystarczy na pokrycie całego naszego zapotrzebowania na energię. W XXI w. pora wyciągnąć górników, także odkrywkowych, na słońce!
Więcej>>
Urzędnicy w resorcie gospodarki wzdychają do Margaret Thatcher. Oczywiście nieoficjalnie, bo głaszczący górników Donald Tusk mógłby im zmyć głowę za drażnienie związkowców. A ci zdają się nie tracić dobrego samopoczucia i za kłopoty górnictwa obwiniają wszystkich, tylko nie siebie – komentuje Rafał Zasuń z WysokieNapiecie.pl.
Więcej>>
Małymi niedowiarkami są ci, którzy wątpią, że rząd nie potrafi uratować polskiego górnictwa i ledwo zipiącej Kompanii Węglowej.
Przyznam, że z rządowych pomysłów na górnictwo wieje grozą. Wszystkie chwyty są dozwolone, całkowite zielone światło dla ręcznego sterowania gospodarką rodem z głębokiego PRL. Ale wszak cały naród ma ratować swoje kopalnie.
Więcej>>
Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Więcej>>
Madryt jest gotowy, by dać zielone światło dla rozpoczęcia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej na Wyspach Kanaryjskich.
Więcej>>
Atom
Gminy, na których terenie może stanąć elektrownia atomowa, krytykują sposób prowadzenia tej inwestycji. Liczą straty spowodowane zahamowaniem sprzedaży gruntów i domagają się rekompensaty finansowej od PGE.
Więcej>>
16.07.2014 r. japoński nadzór jądrowy wydał zgodę na wznowienie działalności jednej z elektrowni atomowych na południu tego kraju - informuje "Financial Times". Od katastrofy w elektrowni w Fukushimie w 2011 roku wszystkie bloki jądrowe w Japonii są wyłączone.
Więcej>>
12 lipca br. prezydenci Rosji i Argentyny Władimir Putin i Cristina Fernandez de Kirchner podpisali w Buenos Aires porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej.
Komentarz redakcji:
Ten "świetny pomysł" już 3 tygodnie później zaowocował spektakularnym ogłoszeniem przez Argentynę kolejnego (drugiego już w ostatnich latach) bankructwa kraju.
Więcej>>
Niska emisja
Wyniki oceny jakości powietrza nie pozostawiają żadnych wątpliwości – Dolny Śląsk i Wrocław muszą w najbliższej przyszłości zmierzyć się z tym problemem.
Więcej>>
Komentarz Radosława Gawlika:
Świetnie, że zaczyna się coś dziać w kwestii likwidacji niskiej emisji powodowanej paleniem węgla w lokalnych piecach. Artykuł jednak nie podaje skali potrzeb i jest ndmiernie optymistyczny, co do poprawy jakości powietrza. Wymienimy w ciągu 5 lat 1 tys. pieców, ale we Wrocławiu jest przecież do wymiany ok. 50 tys. takich źródeł ciepła!
Więcej>>
Także>>
Komisja Europejska chce, by państwa Unii zwiększyły wysiłki na rzecz czystości powietrza. Począwszy od 2020 r. ograniczone mają być m.in. emisje metanu i pyłów.
Więcej>>
Łupki
(źródło: gramwzielone.pl)
Podczas gdy polski parlament pracuje nad regulacjami mającymi przyspieszyć wydobycie gazu z łupków w naszym kraju, rząd naszych zachodnich sąsiadów przygotował prawo mające uniemożliwić wydobycie gazu łupkowego w Niemczech.
Więcej>>
Niekonwencjonalne wydobycie gazu łupkowego pozostanie w Niemczech zakazane. Będą jednak wyjątki.
Więcej>>
(źródło: gramwzielone.pl)
Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce z powodu wprowadzonych w naszym kraju przepisów umożliwiających wykonywanie odwiertów w celu poszukiwań gazu łupkowego bez konieczności wykonywania oceny oddziaływania na środowisko.
Więcej>>
Po 400 dniach protestu mieszkańcy Żurawlowa wygrali walkę z koncernem Chevron. Międzynarodowa firma w nocy opuściła działkę, gdzie chciała szukać gazu łupkowego.
Więcej>>
W Gminie Susiec (Lubelszczyzna) amerykańska firma Chevron we współpracy z polskim PGNiG planuje wykonać po jednym odwiercie w poszukiwaniu gazu łupkowego.
Więcej>>
Raport ma przygotować Państwowy Instytut Geologiczny. - Powstanie na podstawie danych uzyskanych z dotychczas wykonanych odwiertów, dzięki czemu będzie to dokument wiarygodny - mówi wiceminister środowiska Sławomir Brodziński.
Więcej>>
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii 8 lipca trafił do Sejmu. Mimo słyszanych przez kilka ostatnich lat deklaracji przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i rządu, że projekt szybko trafi do Sejmu, stało się to dopiero teraz.
Więcej>>
Rząd w ostatnich miesiącach przyspieszył z pracami nad ustawą o OZE i ocenił, że nowy system wsparcia w postaci aukcji nie wymaga zgody Komisji Europejskiej i można go wdrożyć szybciej bez notyfikacji Brukseli. Kluczowa dla tej decyzji była opinia UOKiK, którego zdaniem ustawa o OZE i system aukcyjny są zgodne z zasadami pomocy publicznej, i można je wdrożyć bez uprzedniej zgody Brukseli. Problem w tym, że wcześniej UOKiK wydał opinię zgoła odmienną.
Więcej>>
I kwartał 2014 cechował niemalże zastój w przyłączaniu nowych zielonych elektrowni. Rynek kolektorów słonecznych czekają spadki.
Więcej>>
Stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące projektu ustawy o efektywności energetycznej, wdrażającej do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.
Więcej>>
Ekolodzy skarżą rząd za miliardy wydane na wsparcie pseudozielonej energii.
Więcej>>
Już wkrótce wojewódzkie fundusze ochrony środowiska będą mogły składać w NFOŚiGW wnioski o przystąpienie do programu "Prosument". Problem w tym, że środki z "Prosumenta" mogą być niedostępne dla osób fizycznych chcących samemu produkować zieloną energię.
Więcej>>
Polska ma unikalną szansę na uniknięcie problemów, z którymi aktualnie konfrontują się Niemcy, w związku z zaspokajaniem potrzeb energetycznych kraju przez odnawialne źródła energii - pisze Randy Mott, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Więcej>>
Firma konsultingowa Lux Research ocenia w swoim raporcie, że wartość rynku magazynowania energii wzrośnie do końca obecnej dekady do 50 mld $.
Więcej>>
Rząd Niemiec i Komisja Europejska zawarły wstępne porozumienie w sprawie dostosowania zasad niemieckiego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej do unijnej polityki konkurencyjności.
Więcej>>
11 lipca niemiecki Bundesrat zaakceptował nowelizację niemieckiej ustawy o odnawialnych źródeł energii. Reforma niemieckiego systemu wsparcia dla źródeł odnawialnych zakłada m.in. wprowadzenie aukcji dla projektów OZE. Niemcy chcą przetestować ten system na pilotażowych aukcjach adresowanych wyłącznie dla inwestorów z branży fotowoltaicznej.
Więcej>>
Jedna z Wysp Kanaryjskich jako pierwsza na świecie stała się samowystarczalna pod względem produkcji energii – pisze Krzysztof Kowalski w Rzeczpopspolitej.
Wyspa nazywa się El Hierro, jest najmniejsza w całym archipelagu, jej powierzchnia wynosi 278 kilometrów kwadratowych.
Więcej>>
Słońce
Greenpeace otworzył dziś na największym europejskim festiwalu muzycznym Przystanek Woodstock EkoWioskę, zasilaną w całości energią słoneczną. W ten sposób organizacja promuje energię przyjazną ludziom i środowisku - czytamy w komunikacie Greenpeace Polska.
Więcej>>
Energia słoneczna udowodniła światu, że należy się z nią liczyć. Energia fotowoltaiczna jest już tak ekonomicznie atrakcyjna, że z powodzeniem może konkurować z ropą, olejem napędowym i skroplonym gazem w dużej części kontynentu azjatyckiego. I to bez żadnych specjalnych dopłat.
Więcej>>
Mimo aktualnej sytuacji na Ukrainie portugalski Martifer Solar uruchomił tam kolejną farmę fotowoltaiczną.
Więcej>>
W Ośrodku Sportu i Rekreacji „Skałka" zostanie otwarty pierwszy w Polsce ekologiczny basen.
Więcej>>
Wiatr
Polish Energy Partners przewiduje, że uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy około 1,2 GW będzie wymagało nakładów inwestycyjnych w wysokości około 4,81 mld euro.
Więcej>>
NIK ocenia negatywnie proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce i uważa że często przebiegał w warunkach zagrożenia konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją.
Więcej>>
Niemcy będą instalować mniej elektrowni wiatrowych niż jeszcze kilka lat temu. Rozwój sektora wiatrowego ograniczy przyjęta niedawno przez niemieckie władze reforma systemu wsparcia dla OZE. Niemiecki rynek wiatrowy może jednak napędzać w kolejnych latach tzw. repowering, czyli wymiana starych turbin na nowe.
Komentarz redakcji:
Tu widać ogromny potencjał innowacyjności OZE prawie natychmist reagujących na nowe, lepsze rozwiązania techniczno-ekonomiczne.
Więcej>>
O tym dyskutowali w radiu TOK FM (w cyklu Energia dla Klimatu): Agnieszka Grzybek - przewodnicząca partii Zieloni, Zbigniew Karaczun - prezes PKE Okręg Mazowiecki i przedstwiciel Koalicji Klimatycznej, Radosław Gawlik - prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA i prowadzący audycję redaktor Adam Ozga.
Więcej>>
Zmiany klimatyczne dokonują się na naszych oczach i mają realny wpływ na życie ludzi. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym większe odniesiemy korzyści.
Więcej>>
Także>>
Komisja Europejska pod koniec stycznia br. opublikowała Białą Księgę dotyczącą polityki energetyczno-klimatycznej. Zawarto w niej dwa cele, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.: redukcja CO2 do 40% oraz wzrost udziału OZE w rynku energii do 27% w stosunku do poziomu z 1990 r.
Więcej>>
Port w Göteborgu zdecydował się na promowanie armatorów, którzy korzystają z proekologicznych rozwiązań. A już niedługo w norweskim porcie Risavika powstaną instalacje do tankowania tego rodzaju paliwa.
Więcej>>
(źródło: ChronmyKlimat.pl)
Los tej wyspy i jej mieszkańców – nieco ponad stutysięcznego narodu – niczym w soczewce skupia w bardzo ostrej postaci problemy wynikające ze zmian klimatycznych. Te dzisiejsze, i te nadchodzące.
Więcej>>
Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |