×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 lipca 2014
info
 

Newsletter 06/2014

intro

czerwiec 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. opowieść o Atterwasch - zagrożonej odkrywką malutkiej niemieckiej wiosce walczącej z potężnym koncernem energetycznym, o francuskiej elektrowni atomowej, drogiej i spóźnionej, a także o zieleniejącym, wołającym o pomoc Bałtyku, oraz „słonecznym rekordzie” w Niemczech, i ogromnej ubiegłorocznej dynamice światowego wzrostu odnawialnych źródeł energii.

Życzymy miłej i pożytecznej lektury


W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Anna Białoszewska: Atterwasch – opowieść o walce

Ta opowieść przenosi nas do malutkiej niemieckiej wsi Atterwasch, niedaleko granicy polsko – niemieckiej. Parę kilometrów dalej leży polski Gubin. Te dwie miejscowości, pomimo różnic, łączy jedno – położenie na złożach węgla brunatnego.
Więcej>>

także>>
 

„Pod Prąd” - Informator lubuski 7 (14) 2014

A w nim m.in. o wielkim proteście Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” pod Kancelarią Premiera Tuska w Warszawie, w którym uczestniczyło kilkuset przeciwników planów budowy w Polsce nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. A także o tym jak takie plany już dzisiaj szkodzą regionom i ludziom tam żyjącym – czyniąc ich przyszły los niepewnym i zabierając im nadzieję na normalność.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

A w nim m.in. o tym, że wywłaszczenia pod odkrywki na niemieckich Łużycach mogą być uznane za sprzeczne z konstytucją.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Sprzeciw wobec nowej odkrywki w Niemczech. Federalna Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju, stowarzyszenia ekologiczne, kościół i partia Linke krytykują decyzję brandenburskiego rządu landowego w sprawie kopalni Welzow.
Więcej>>

Węgiel Łużycki, 27 czerwca 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Koncern Vattenfall współpracuje nie tylko z politykami, ale też lokalnymi mediami, które wciąga w informacyjną manipulację o planowanych przesiedleniach.
Więcej>>

Gmina Brody - Życie w cieniu fantomu kopalni i elektrowni

Zapraszamy, tych którzy nie mieli okazji, do odsłuchania kolejnej audycji z cyklu: Energia dla Klimatu - wyemitowanej w sobotę 28.06. o godz. 18.05. w radiu TOK FM.
Więcej>>

(szukajcie loga TOK FM po prawej stronie)

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej: impreza dobiegła końca

Międzynarodowa Agencja Energetyczna właśnie opublikowała nowy raport specjalny pt. Inwestycyjna Prognoza Energetyczna Świata, który powinien skłonić decydentów do ucieczki przez najbliższe drzwi ewakuacyjne, jeśli skłonni są poczytać między wierszami i ujrzeć raport w kontekście obecnego kryzysu finansowego i trendów geopolitycznych.
Więcej>>

Cały naród ratuje kopalnie

CBŚ, rząd, spółki energetyczne i w końcu podatnicy – wszyscy ratujemy górnictwo węgla, bo przez lata żaden rząd nie miał odwagi go zreformować.
Więcej>>

„‬To zależy jaką masz strategię‭”‬ – czyli o co nam chodzi z tym węglem

Czy tylko podtrzymujemy kopalnie przy‭ ‬życiu,‭ ‬godząc się po cichu‭, ‬że sektor i tak upadnie,‭ ‬czy celujemy w rozwój i mocną perspektywę wielu dziesięcioleci - pyta Paweł Smoleń - prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL oraz doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Więcej>>

Zielony Instytut - Demokracja energetyczna kontra Grupa Trzymająca Węgiel

Coś się w Polsce definitywnie skończyło i jednocześnie utrwaliło: niechęć do klasy politycznej zdaje się już być całkowicie usprawiedliwiona. Brak zaufania do państwa i jego bluzgających gąb.
Więcej>>

List do Ministra Środowiska w sprawie zanieczyszczonego powietrza

Każdego roku, z powodu złego stanu powietrza, umiera przedwcześnie ponad 400 tys. obywateli Unii, w tym 44,7 tys. Polaków.
Więcej>>

USA odchodzą od węgla

Przez kraj przetoczyły się zachwyty nad „retorycznym majstersztykiem” jakim było przemówienie Baracka Obamy 4 czerwca w Warszawie. Tymczasem dwa dni wcześniej prezydent USA podjął decyzję, która nie wywołała u nas komentarzy, choć będzie miała o wiele większy wpływ na światową gospodarkę. Także na polską energetykę.
Więcej>>

Niemcy węglem zastępują atom?

Jak podaje ChronmyKlimat.pl Niemcy po rezygnacji z atomu nie zaczęli nagle zużywać znacząco mniej energii. Jeśli nie z atomu, to muszą ją czerpać z czegoś innego. Czy, jak twierdzą niektórzy, naprawdę zastępują atom węglem, a nie OZE i tym samym rezygnują ze swoich zielonych ambicji?
Więcej>>

Ekolodzy apelują do Japończyków - nie inwestujcie w zatruwanie najbardziej zanieczyszczonych miast w UE.

W promieniu od 30 do 70 km leży aż pięć polskich miast, które znalazły się na niechlubnej liście najbardziej zanieczyszczonych w UE.
Więcej>>

Czy uda się uratować Kompanię Węglową?

Trwają gorączkowe negocjacje z bankami, które zadecydują o losie firmy. Być może Kompanię uratują euroobligacje - rozmowy w tej sprawie toczą się z Deutsche Bankiem.
Więcej>>

Jak mądrze mieć więcej energii

Przedsiębiorstwa można zmotywować do efektywności energetycznej dzięki sprawnemu systemowi białych certyfikatów i zmianie rynku usług energetycznych. Na taki, gdzie liczy się nie tylko ilość zużytej energii, ale i tej zaoszczędzonej, na przykład dzięki termomodernizacji – pisze Agata Bator, radca prawny w Fundacji ClientEarth Poland.
Więcej>>

Polacy nie chcą elektrowni atomowych, wiatrowych, ani węglowych

Takiego energetycznego poruszenia jeszcze w Polsce nie było. Teraz jednak zapadają polityczne decyzje o przyszłości odnawialnych źródeł energii, budowie gigantycznej kopalni węgla brunatnego, elektrowni atomowej czy o wydobyciu gazu łupkowego. Każda z inwestycji budzi emocje lokalnych społeczności i inspiruje je do protestów.
Więcej>>

Atom

W Europie powstaje koalicja atomowa. "Musimy stworzyć warunki do rozwoju"

Energia jądrowa spełnia wszystkie wymagania polityki energetyczno-klimatycznej UE, musimy stworzyć rynkowe warunki do dalszego jej rozwoju - napisał w imieniu 10 państw UE (w tym Polski) czeski minister przemysłu i handlu w liście do komisarzy ds. energii i konkurencji.

A tak ów list skomentował Radosław Gawlik:
Jeszcze niedawno słyszeliśmy w Polsce, że elektrownie atomowe są rentowne i będą realizowane na zasadach komercyjnych. Nasze uwagi, że nigdzie na świecie tak nie było, zbywano milczeniem. Dziś nasz premier z innymi jądrowymi sierotami zabiega w UE o dotacje (z naszej kieszeni) na "rynkowy" atom. Podobnie jak w kraju decyduje o subwencjonowaniu węgla, gazu łupkowego... Dawna opozycja się zakręciła i wylądowała w PRL, gdzie każda energia była dotowana, marnowana, demolowała środowisko i zdrowie.
Więcej>>
 

Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowa

Blok jądrowy Flamanville 3 o mocy 1650 MW brutto zostanie oddany w 2016 r. Jego koszt wyniesie ok. 8,5 mld euro - mówi wnp.pl Antoine Ménager, dyrektor budowy Flamanville 3.
Elektrownia w „kraju atomem płynącym” jest haniebnie droższa i spóźniona. Pierwotnie miała kosztować 3,3 mld euro i działać już od 2012 r.
Więcej>>

także>>

Niska emisja

Wrocław wśród najbardziej skażonych miast Europy (ranking francuski)

Wrocław zajmuje ósme miejsce na liście europejskich miast (w Polsce „lepszy” jest tylko Kraków) z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem - ogłosił znany francuski dziennik "Le Monde". Powołuje się na badania stowarzyszenia Respiere. Badało ono trzy niebezpieczne dla zdrowia składniki zanieczyszczenia – pył zawieszony PM10, ozon i dwutlenek azotu. Analizowano dane ze 100 największych miast Europy.
Więcej>>

Brudne powietrze szkodzi mózgowi

Narażenie na toksyczne substancje w młodym wieku może potęgować ryzyko pojawienia się autyzmu 
i schizofrenii - pisze Piotr Kościelniak z „Rzeczpospolitej”.
Więcej>>

Energetyka a gospodarka niskoemisyjna, czyli co zrobić, żeby się opłacało

26 czerwca odbyła się w Warszawie X konferencja NEUF 2014 „Energetyka a gospodarka niskoemisyjna, czyli co zrobić, żeby się opłacało”. W linku także prezentacje z konferencji.
Więcej>>

Łupki

Wideo-promocja czy eko-kompromitacja?

Komentarz Radosława Gawlika:
Przy okazji wideo-promocji Polski w W. Brytanii, zrobionej za pieniądze Orlenu (?) Polska szczyci się, że w ramach UE obniża standardy ekologiczne dotyczące wydobycia gazu łupkowego.
Wiecej>>

Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: Euforia minęła

Euforia dotycząca wydobycia gazu łupkowego uległa lekkiemu ostudzeniu - przyznał na konferencji w Lublinie dr Witold Wołoszyn, członek Regionalnej Rady ds. Gazu Łupkowego.
Więcej>>

Interes własny jako misja

Z dr. hab. Marianem Dobrzyńskim – profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcą w Katedrze Psychologii i Socjologii Zarządzania, rozmawia Kacper Leśniewicz (lewica.pl)
W wywiadzie pada cytat z Miltona Friedmana - „Społecznie odpowiedzialna polityka korporacji może być tolerowana tylko wtedy, gdy jest nieszczera”, który Radosław Gawlik komentuje: Choć w wywiadzie nie wspomina się o wydobyciu gazu z łupków, mechanizm działania korporacji dotyczy także koncernów, które są właścicielami koncesji na jego poszukiwanie i wydobycie w Polsce.
Wiecej>>

Niemców czeka awantura o gaz łupkowy? Północna Nadrenia już protestuje

Premier Północnej Nadrenii-Westfalii Hannelore Kraft zapowiedziała, że nie zgodzi się na eksploatację gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego (fracking) na terenie swojego kraju związkowego - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Wiecej>>

Czy szczelinowanie jest przyczyną śmierci zwierząt?

Raport Uniwersytetu Cornell: szczelinowanie prawdopodobną przyczyną śmierci zwierząt hodowlanych i domowych.
Wiecej>>

Gaz łupkowy zmieni chińską gospodarkę

Chiny są coraz bliżej osiągnięcia znaczącego poziomu wydobycia gazu ziemnego z łupków. Eksploatacja tego surowca może przyczynić się do zmiany podejścia Chin do celów polityki klimatycznej i pomóc chińskiej gospodarce odejść od węgla na rzecz gazu.
Wiecej>>

Gaz łupkowy jest politycznym asem

Zdaniem politologa prof. Josepha Nye’a prawdziwym energetycznym przełomem nie jest podpisana niedawno umowa gazowa między Rosją a Chinami, ale trwająca od ponad dekady rewolucja łupkowa. Dzięki niej USA zyskują dodatkowe instrumenty wpływu na sytuację geopolityczną.
Wiecej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Odnawialne źródła energii wchodzą do mainstreamu

W 2013 roku na świecie zainstalowano rekordową ilość odnawialnych źródeł energii, a ich udział w produkcji energii elektrycznej wzrósł o ponad 8 proc. W zeszłym roku stanowiły już 56 proc. (!) wszystkich zainstalowanych nowych mocy. Obecnie z odnawialnych źródeł pochodzi już ponad 1/5 energii elektrycznej na świecie.
Wiecej>>

Strategia niskoemisyjna szansą dla Europy

Nowy raport Ernst & Young zatytułowany "Macroeconomic impacts of the low-carbon transition” pokazuje wyniki najnowszych badań związanych z oceną wpływu strategii niskoemisyjnej na poszczególne sektory gospodarki europejskiej. Prezentujemy (ChronmyKlimat.pl) zawarte w nim główne spostrzeżenia.
Wiecej>>

Ekolodzy wskazują rządowi: OZE zamiast węgla, gazu i ropy

27 czerwca br. przywódcy państw członkowskich UE rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i celach polityki energetycznej UE na rok 2030. Zdaniem Koalicji Klimatycznej rząd powinien poprzeć wiążące cele dla redukcji emisji, poprawy efektywności energetycznej oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Zdaniem Koalicji to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polaków, którzy z roku na rok wydają coraz więcej na ropę, gaz i węgiel pochodzące przede wszystkim z Rosji.
Wiecej>>

Powstaje pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna!

(źródło: gramwzielone.pl)
Koncepcja przedsięwzięcia, z uwagi na wyjątkowe warunki agrarne panujące na terenach Polski wschodniej, opiera się na budowie zintegrowanej sieci biogazowni rolniczych.
Wiecej>>

Bundestag znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

27 czerwca Bundestag znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), aby zwiększyć kontrolę rozwoju OZE i powstrzymać wzrost cen prądu.
Wiecej>>

Energia w przestrzeni miejskiej – akcje uliczne w plenerze 10. miast

Od 28 czerwca do 27 lipca Polska Zielona Sieć (PZS) odwiedzi kolejne miasta i w każdym z nich przeprowadzi dwudniowe akcje edukacyjne. Tym razem niecodzienne atrakcje czekają na mieszkańców Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Łodzi, Torunia, Gdańska, Stargardu Szczecińskiego i Szczecina. Każdy, kto odwiedzi stoisko PZS będzie miał okazję sprawdzić ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować przy pomocy własnych mięśni!
Wiecej>>

Organizacje ekologiczne krytykują podział 166 mln euro na ochronę środowiska w Opolskiem

O podziale puli unijnych pieniędzy na lata 2014-2020 mówiono w opolskim urzędzie marszałkowskim podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
Wiecej>>

Słońce

Niemieckie rekordy słoneczne

Tę informację w szczególności dedykujemy tym co „jęczą”, że mamy za mało słońca, by odważnie stawiać na energetykę odnawialną. Dziewiątego czerwca Niemcy pobiły światowy rekord wykorzystania energii słonecznej. Aż 50,6 proc. (!) energii elektrycznej zużytej w Niemczech pochodziło z ogniw fotowoltaicznych. Czyżby mieli jakieś inne słońce?
Wiecej>>

Fotowoltaika rozkwitła w polskim zimowym słońcu

(źródło: Puls Biznesu)
Takiej eksplozji w polskiej fotowoltaice jeszcze nie było. W pierwszym kwartale 2014 r. powstało 2,4 MW nowych instalacji fotowoltaicznych. To więcej niż w całym 2013 r. (!) Takie dane zebrał z rynku Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), który cyklicznie bada sektor OZE w Polsce.

Komentarz redakcji: Wobec ok. 40 tys. MW z fotoogniw u zachodniego sąsiada, nasze 2,4 MW to jest jednak ciągle początek drogi.
Wiecej>>

W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych

6 czerwca br. na targach Intersolar Europe w Monachium dwa polskie przedsiębiorstwa, Freevolt i Hanplast, poinformowały o swoich planach inwestycyjnych w dziedzinie fotowoltaiki.
Wiecej>>

Stadion Mistrzostw Świata FIFA 2014 zasilany energią słoneczną

Na dachu stadionu Mineirao w Belo Horizone, stolicy stanu Minas Gerias, zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy 1,4 MW. Jest to pierwszy w historii finałów mistrzostw stadion zasilany energią słoneczną.
Wiecej>>

Wiatr

Wiatr zmian - NGO po zielonej stronie mocy

W dniach 24-25 czerwca PSEW zorganizowało warsztaty pt. "Wiatr zmian - NGO po zielonej stronie mocy". W ich trakcie swoje prezentacje mieli m.in. ornitolog, specjalista od planowania przestrzennego, ekspert od mierzenia hałasu, przedstawiciel producenta turbin wiatrowych i edukatorka energetyczna.
Klikając na link poniżej, można ściągnąć wszystkie prezentacje, które pokazano w trakcie warsztatów:
Więcej>>

W Szczecinie powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osób

Około 500 osób, głównie spawaczy, ślusarzy, monterów konstrukcji stalowych i operatorów maszyn ma dostać pracę w fabryce fundamentów farm wiatrakowych budowanej na szczecińskiej wyspie Gryfia.
Więcej>>

Najpopularniejsze turbiny wiatrowe w Polsce

W ubiegłym roku w Polsce uruchomiono około 800 MW nowych elektrowni wiatrowych, a ich całkowity potencjał w naszym kraju wynosi już ponad 3,6 GW. Jaki udział w tym potencjale mają poszczególni producenci turbin i deweloperzy parków wiatrowych?
Więcej>>

Klimat

Czy Polaków obchodzi klimat?

Sprawę badał Adrian Wójcik z Pracowni Badań Środowiskowych Uniwersytetu Warszawskiego i mówi o tym w rozmowie z publicystą "Zielonych Wiadomości" Bartłomiejem Kozkiem.
Więcej>>

Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną

Koalicja Klimatyczna uważa, że rząd powinien poprzeć wiążące cele dla redukcji emisji, poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Bo to właśnie zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
Więcej>>

Koniec globalnego ocieplenia?

Obiektywne wyniki pomiarów i analiza trendów przeczą pojawiającej się sugestii o zakończeniu globalnego ocieplenia. Za nami najcieplejszy maj w historii pomiarów. Możemy o tym przeczytać w artykule opublikowanym przez serwis ziemianarozdrozu.pl.
Więcej>>

Greenpeace: ambitniejsze cele klimatyczne to większe bezpieczeństwo energetyczne

Ambitne cele klimatyczne i energetyczne mogą pozwolić Unii Europejskiej na zmniejszenie importu surowców energetycznych nawet o 45 proc. do roku 2030 - informuje Greenpeace.
Więcej>>

Obama chce oczyścić atmosferę

(źródło: csr.forbes.pl)
Prezydent USA chce zmusić elektrownie do 30-procentowej redukcji emisji CO2 w ciągu 15 lat. To największy, jak dotychczas, krok na amerykańskiej drodze do walki ze zmianami klimatu.
Więcej>>

20 faktów o zakwaszaniu oceanów

Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia jest zakwaszanie oceanów, które pochłaniają około ¼ uwalnianego przez nas dwutlenku węgla.
Więcej>>

Jezioro bałtyckie, czyli kąpiel w zupie szczawiowej

(źródło: Katarzyna Burda/Newsweek)
Bałtyk zamienia się w zielone, pełne szlamu, martwe bajoro. Czy coś jeszcze uda się ocalić?
Więcej>>

Naukowcy: miejska wyspa ciepła – można z nią walczyć

(źródło: PAP — Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl)
Znanym problemem mieszkańców miast jest zanieczyszczenie powietrza. O wiele rzadziej mówi się o wynikających z postępującej urbanizacji „miejskich wyspach ciepła”. W perspektywie ocieplającego się klimatu, zjawisko to będzie coraz bardziej uciążliwe. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego m.in. mechanizmowi jego powstawania oraz metodom jego zapobiegania.
Więcej>>

Ziemia na klimatycznej krawędzi

Jak ogłosili w ubiegłym miesiącu naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie.
Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać – przypomina WWF Polska.
Więcej>>

Mieszkańcy Miami doskonale wiedzą o zmianach klimatycznych, odczuwają je na własnej skórze

Politycy zaprzeczający istnieniu globalnego ocieplenia powinni odwiedzić Florydę, gdzie zmiany w klimacie są aż nazbyt widoczne.
Więcej>>

Czy ekspansja pustyni rozwiąże problem zmiany klimatu?

"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły badania naukowców z Washington State University, które wywołały ten szum?
Więcej>>

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej