×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 czerwca 2014
info
 

newsletter 5/2014

intro

maj 2014

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. zapowiedź wielkiego międzynarodowego protestu Łańcuch Ludzi – STOP ODKRYWCE! (sobota, 23 sierpnia 2014), relację z wizyty premiera Tuska w woj. lubuskim i jego "raczej" poparciu dla budowy  odkrywkowo-węglowego "kompleksu energetycznego" oraz ciekawe artykuly demaskujące polskie czarne mity o energii odnawialnej, szczególnie w porównaniu z trwającym od lat festiwalem dotacji do górnictwa.


W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

Łańcuch Ludzi – STOP ODKRYWCE! [sobota, 23 sierpnia 2014]

W sobotę 23 sierpnia ośmiokilometrowy Łańcuch Ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach (Polska) z kościołem w Kerkwitz (Niemcy). To protest ludzi przeciwko planowanej w gminach Gubin i Brody (lubuskie) kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznzaczać będzie katastofę społeczną i ekologiczną. Wiemy, że większość członków naszej Koalicji już szykuje się, by być solidnymi ogniwami tego Łańcucha.
A zatem do zobaczenia.

Więcej>>

a także>>


Greenpeace, polsko-niemiecka społeczność lokalna i ekolodzy z Europy szykują drugą Rospudę. Tym razem nad Nysą Łużycką

Ekolodzy twierdzą, że to nad Nysą rozegra się europejska batalia o OZE. - Jeśli jej nie wygramy, przez 50 lat nie uwolnimy się od węgla - mówi Anna Dziadek z polskiego stowarzyszania "Nie Kopalni Odkrywkowej" (w obszernym tekście w Gazecie Wyborczej).

Więcej>>
 

Skala zniszczeń ogromna! Kopalnia odkrywkowa w... Warszawie

Pod koniec maja do Warszawy zawitała trójwymiarowa grafika autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej. W ten sposób Greenpeace zachęcał do wzięcia udziału w międzynarodowej akcji „Łańcuch Ludzi - STOP ODKRYWCE!”...

Więcej>>
 

Energia odnawialna na dachach lubuskich szkół

Na dachu Zespołu Szkół w Brodach. zakończono montaż instalacji fotowoltaicznej. Pogoda sprzyja, więc system ma szansę na sprawne działanie. Okazuje się, że bez kopalni i zanieczyszczenia powietrza już dzisiaj można tworzyć miejsca pracy, produkować prąd i oszczędzać pieniądze.

Więcej>>

a także>>

I wyjątkowa słoneczno-wiatrowa instalacja na szkole w Chlebowie (gm. Gubin).

Więcej>>


A w Gubinie powstaje największa farma solarna w Polsce!

W Lubuskiem powstaje też największa w Polsce farma solarna. Planowana kopalnia jest ciągle wielką niewiadomą, a jej "wieczne planowanie" naraża mieszkańców na coraz większe koszty. A przecież nie tylko brudny węgiel jest naszym zasobem energetycznym. Może "centrala" spojrzy wreszcie przychylnie na polskie zasoby czystej i "darmowej" energii - słońce i wiatr…

Więcej>>
 

„Pod Prąd” - Informator lubuski 6 (13) / 2014

Premier Tusk przyjechał i "wsparł" budowę "kompleksu energetycznego" w woj. lubuskim: -  "(...) ale raczej będziemy zmierzali ku tej inwestycji (...)". Z tego "raczej" na pewno nie jest zadowolone lubuskie lobby energetyczne, ale, jak celnie zauważyła Anna Dziadek, "plany związane z planowaniem kopalni pod Gubinem idą zgodnie z planem i planowanie kopalni jest zgodnie z planem niezagrożone".

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Po obradach Komitetu ds. Węgla Brunatnego w sprawie kopalni Welzow-Süd II mamy Państwu wiele do przekazania. Komitet ogłosił stanowisko w tej sprawie.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

W numerze m.in. o pokopalnianym jeziorze zamkniętym na 8 lat z powodu konieczności oczyszczenia wody (to oczywiście kolejne koszty zewnętrzne węglowej energetyki) i liście otwartym brandenburskich artystów żądających uratowania wsi Proschim przed zniszczeniem.Takiego zaangażowania ludzi sztuki możemy niemieckim przjaciołom tylko pozazdrościć.

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 23 maja 2014
(BRUNICOWY ROZGLĔD)

Nad przemysłem turystycznym w rejonie lasu Spreewald zawisły czarne chmury. Chodzi o przewidywany negatywny wpływ na miejscowy las zanieczyszczonych wód z planowanego „Jeziora wschodniego” w Cottbus.

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Bezpieczeństwo energetyczne - na Zachodzie bez zmian

28 maja Komisja Europejska ujawniła plany zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
Choć polski rząd reklamuje swoją energetyczną ofensywę jako wielki sukces, to po lekturze raportu Komisji Europejskiej trudno mówić o zmianie unijnej strategii.
Raport wprawdzie stwierdza, że bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem, ale musi iść w parze z obniżaniem emisji CO2. Mocno wiąże też bezpieczeństwo z rozwojem energetyki odnawialnej. A słowo węgiel, który zapewnia unii 27 proc. prądu pojawia się w dokumencie wyłącznie z przymiotnikiem „czysty".

Więcej>>
 

MSP: nie ma planów nowych inwestycji w energię węglową

Rząd nie planuje dużych nowych inwestycji w obszarze energetyki opartej na węglu - poinformował w środę w Katowicach dziennikarzy minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Więcej>>
 

Festiwal pomysłów na górnictwo

Rząd tryska propozycjami uzdrowienia sytuacji w Kompanii Węglowej. Niestety, brakuje wśród nich radykalnej restrukturyzacji, dzięki której Kompania stanęłaby na nogi.

Więcej>>
 

Czym grozi Polsce bańka węglowa?

Europejskie banki masowo pozbywają się akcji spółek węglowych.

Więcej>>
 

Partia Zieloni: zbudujmy prawdziwą unię energetyczną w Europie

Polecamy bardzo dobre, krytyczne i merytoryczne stanowisko partii Zieloni w sprawie propozycji premiera Tuska o solidarności energetycznej w Europie. Pomysł zawrócenia UE na ścieżkę wykorzystania XIX-wiecznych paliw nieodnawialnych to misja stracona. Ta krucjata się nie powiedzie. Im szybciej polski rząd to zrozumie, tym mniej strat dla kraju.

Więcej>>
 

„Deutsche Welle”: rewolucja energetyczna nie w Polsce

„Deutsche Welle” wskazuje, że polski rząd nie zamierza stawiać na produkcję energii ze źródeł odnawialnych i podkreśla, że zdaniem Donalda Tuska zielona energetyka „otrzymuje zbyt wysokie wsparcie i spowalnia rozwój gospodarczy”. „DW” zaznacza, że polski rząd woli wspierać duże koncerny zamiast dać szansę mniejszym producentom energii i lokalnym społecznościom.

Więcej>>
 

Wisła w cieniu elektrowni

Królowa Polskich Rzek, geograficzny kręgosłup kraju o randze patriotycznego symbolu, zagrożona.
W ostatnich latach cieniem na przyszłości tego bezcennego ekosystemu położył się projekt budowy największej z planowanych w Europie nowych elektrowni węglowych – Elektrowni Północ.

Więcej>>
 

Atom

Niemcy: Opowieści o taniej energii jądrowej są bajką

(Źródło: DW.de) Energia atomowa uchodziła długo za tanią. Dopiero decyzja likwidacji EJ rozpętała w Niemczech dyskusję o jej rzeczywistych kosztach. Licząc też koszty zewnętrzne, energia atomowa okazuje się nadzwyczaj droga.

Więcej>>
 

Po awarii w Fukushimie pracownicy uciekli z elektrowni

Japońska gazeta "Asahi Shimbun" oznajmiła (źródło: www.bbc.com), że ok. 90 proc. załogi elektrowni atomowej w Fukushimie uciekło z pracy po awarii, która miała miejsce na skutek trzęsienia ziemi i tsunami  w 2011 r.
Informacje te pochodzą ze stenogramów zeznań śp. Masao Yoshida, byłego dyrektora Fukushimy, który zmarł na raka w 2013 r.

Więcej>>

a także>>
 

PGE nie spieszy się z elektrownią atomową [STRATEGIA SPÓŁKI]

Nie ma szans, aby prąd z polskiej elektrowni atomowej popłynął w 2024 r. W nowej strategii PGE na energetykę jądrową nie przewidziano dużych wydatków.

Więcej>>

a także>>
 

Przeciwnicy elektrowni atomowej na Pomorzu chcą postawić rząd przed sądem

Rząd niepotrzebnie wydaje pieniądze na akcję przekonywania mieszkańców ziemi puckiej do budowy nad morzem elektrowni jądrowej - twierdzą. Za niegospodarność zamierzają pozwać polski rząd do sądu.

Więcej>>
 

Marsz przeciwko atomowi

24 kilometry miało do przejścia sześcioro uczestników marszu sprzeciwu wobec lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach. Stowarzyszenie Kołobrzeg Nowej Szansy rozpoczęło pieszą wędrówkę na wysokości kołobrzeskiego molo.

Więcej>>
 

Nowelizacja Prawa atomowego wchodzi w życie

Wchodzi w życie nowelizacja Prawa atomowego. Wprowadzi ono zasadę „zanieczyszczający płaci” oraz cały szereg europejskich regulacji prawnych w zakresie odpadów promieniotwórczych 

Więcej>>
 

W czwartek sesja rady miejskiej w Koszalinie. Będzie też o atomie

Na pewno wróci też dzisiaj temat budowy elektrowni atomowej w Gąskach. Przypomnijmy, działacze PiS chcą, by w Koszalinie przeprowadzić referendum w tej sprawie (dziś chcą złożyć stosowny wniosek na ręce prezydenta).

Więcej>>
 

Niska emisja

Zatrute Zakopane. Kominy do wyburzenia?

Młodzi aktywiści spod Giewontu rozpoczęli realizację kampanii: Zakopane, czas na oddech.
Mają dość zatrutego powietrza, które nie tylko daje złą sławę miastu, ale także powoduje liczne choroby, z rakiem włącznie.

Wiecej>>
 

Gospodarka niskoemisyjna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał pierwsze umowy na realizację gminnych programów gospodarki niskoemisyjnej. Wśród pierwszych beneficjentów, którzy dzięki temu zrealizują plany niskoemisyjności, są Łódź, Bydgoszcz, Ełk, Puławy i Wyry. W sumie dofinansowanie na realizację planów gospodarki niskoemisyjnej otrzyma niemal 1000 (!) gmin.

Wiecej>>
 

Kochani Rodzice, Szanowny Sąsiedzie, Droga Ziemio!

Rozpoczął się internetowy plebiscyt na List dla Ziemi 2014. Do finału wytypowano 150 prac autorów w wieku od kilku do kilkunastu lat. Wybierzmy najpiękniejszy list! Listy powstawały w przedszkolach i szkołach, które dbają o szeroką edukację ekologiczną. Dzięki udziałowi w programie Fundacji Ekologicznej ARKA "Listy dla Ziemi" uczniowie zapoznali się z problemem zanieczyszczania powietrza, możliwościami jego ograniczenia oraz negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi i przyrodniczymi niskiej emisji.

Wiecej>>
 

Walka z niską emisją w Krakowie

Kraków walczy z problemem smogu. Od  początku 2014 roku w  nowo wybudowanych domach nie wolno instalować urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Od 2018 roku zakaz palenia węglem i drewnem będzie obowiązywał już wszystkich mieszkańców. Dzięki dofinansowaniu będą mogli wymienić piece węglowe na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne. Można również starać się o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Wiecej>>
 

Chińskie kłopoty z węglem i powietrzem

W tym roku, jak donosi Reuters, chińskie ministerstwo energetyki zapowiedziało zamknięcie aż 1725 (!) kopalń węgla o całkowitej możliwości wydobycia 117,5 mln ton. To spory wzrost w porównaniu z rokiem 2012, kiedy to zamknięto 628 kopalń średniej wielkości – donosi portal mining.com. Ten stanowczy krok to skutek rosnących problemów Chin z zanieczyszczeniem powietrza.

Wiecej>>
 

Łupki

Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowej

Helen Slottje, amerykańska prawniczka pomagająca społecznościom lokalnym w USA w walce z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego została uhonorowana prestiżową nagrodą Goldmana (Goldman Environmental Award), nazywaną często “ekologicznym Noblem”, największą i najpoważniejszą światową nagrodą w dziedzinie ekologii.

Wiecej>>
 

Antyłupkowy piknik w Żurawlowie

"Nie ma zgody na trucie wody" - pod takim hasłem odbył się w Żurawlowie piknik, w rocznicę protestu, który mieszkańcy tej wsi w gminie Grabowiec rozpoczęli przeciwko działaniom koncernu Chevron zajmującego się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce.

Wiecej>>
 

Mieszkańcy Miłowa k. Przywidza (woj. pomorskie) nie mają wody... przez gaz łupkowy

Lobby gazu łupkowego wielokrotnie zapewniało, że wiercenia nie mają wpływu na wody pitne. Kiedy koncern zaczął szukać gazu łupkowego w Miłowie, w kranach przestała lecieć woda. Mieszkańcy są bezradni.

Wiecej>>
 

Samorządowcy z Pomorza przeciwni poszukiwaniom gazu łupkowego

Radni gminy Parchowo jednogłośnie przyjęli stanowisko sprzeciwiające się poszukiwaniom gazu łupkowego na terenie sołectw Nowa Wieś i Chośnica. Radni przekonują, że jeśli taka będzie wola większości mieszkańców gminy, stanowisko może zostać rozszerzone o kolejne miejscowości.

Wiecej>>
 

Wysokie zanieczyszczenie powietrza w pobliżu odwiertów ropy i gazu z łupków

Słabo zaludniony obszar Uitah Basin jest jednym z największych regionów wydobycia ropy i gazu z łupków w USA – znajduje się tutaj ponad 11,2 tys. otworów wiertniczych, a planowana jest budowa kolejnych 25 tys.

Wiecej>>
 

Amerykańscy sejsmolodzy ostrzegają przed trzęsieniami ziemi na skutek szczelinowania

Sejsmolodzy ostrzegają, że ryzyko występowania niebezpiecznych trzęsień ziemi na skutek wstrzykiwania w głąb ziemi zużytego płynu szczelinującego z odwiertów gazu łupkowego, może być o wiele większe, niż do tej pory uważano.

Wiecej>>
 

“Frack Democracy” – film dokumentalny Lecha Kowalskiego

Film pokazuje realia poszukiwań gazu niekonwencjonalnego w trzech społecznościach – w Żurawlowie w Polsce, Balcome w Wielkiej Brytanii i Pungesti w Rumunii. Gdy międzynarodowe przedsiębiorstwa narzucają swoje plany lokalnym społecznościom, demokracja stoi pod znakiem zapytania, a media często nie informują o sprzeciwie wobec szczelinowania.

Wiecej>>
 

Odnawialne źródła energii (OZE)

„Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”
- debata online w radiu TOK FM

Naszym celem powinien być więc rozwój gospodarczy zapewniony dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w produkcji energii – powiedział prof. Jan Popczyk na zorganizowanej przez Instytut na rzecz Ekorozwoju debacie.

Wiecej>>

Cała debata>>

„Subsydiowanie wydobycia węgla kamiennego i brunatnego w Polsce w latach 2010 – 2013”
- Raport firmy Case Doradcy

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej  zleciło niezależnemu think-tankowi przygotowanie raportu, który prezentuje rzetelne liczby nt. kosztów wspierania energetyki konwencjonalnej w Polsce. Zestawiono również fakty i dane nt. wsparcia sektora węglowego i odnawialnych źródeł energii. Bardzo ciekawe porównanie.

Wiecej>>
 

Demaskowanie polskich czarnych mitów o energii odnawialnej

Bardzo ciekawy artykuł Tobiasza Adamczewskiego, eksperta ds. klimatu i energii w WWF Polska (na bazie rapotu - WWF, 2014. Demaskowanie mitów: Obalanie mitów o energii odnawialnej, wersja PL.), odczarowujący brudne zarzuty wobec czystej energii.

Wiecej>>

Cały RAPORT>>

Rząd zamiast do Sejmu wysyła ustawę o OZE do KE

Kancelaria premiera w końcu opublikowała projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii po zmianach przyjętych przez rząd. Sytuacja bez precedensu. Rząd zamiast do Sejmu wysłał ją do KE. Ustawą zajmą się teraz unijni urzędnicy.

Wiecej>>
 

Jakich odnawialnych źródeł energii potrzebuje Polska?

OZE - w kampanii wyborczej do PE. Rozwój odnawialnych źródeł energii to sposób przede wszystkim na ochronę środowiska i wypełnienie unijnych zobowiązań zawartych w pakiecie energetyczno-klimatcznym. Jakiej zielonej energii potrzebuje Polska?

Wiecej>>
 

Energetyka rozproszona w radiu TOK FM (24-05-2014 g. 18:00)

Energia wiatru, słońca i wody powinny być traktowane, jako krajowy zasób, który należy wykorzystywać. Czy energetyka rozproszona może stać się motorem napędowym rozwoju gospodarczego i innowacyjności?
O tym m.in. Ewa Podolska i Radosław Gawlik (EKO-UNIA) rozmawiają z Katarzyną Motak - prezeską Zarządu Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej oraz Andrzejem Kassnbergiem - prezesem Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Wiecej>>
 

Słońce

Administracja prezydenta Obamy silnie optuje za energią słoneczną

„Energia słoneczna to mądra inwestycja”, „Nigdy wcześniej energia słoneczna nie była tak tania
i korzystna dla struktury energetycznej Stanów Zjednoczonych”, "Energia słoneczna to nie tylko możliwość, ale rzeczywistość”. Wszystkie wymienione wyżej sentencje, to tylko niektóre z haseł wypowiadanych przez Dana Utecha - doradcę ds. Energetyki i Zmiany Klimatu prezydenta Obamy. 

Więcej>>
 

Solar Wind Energy Tower - alternatywa dla atomu. Zielona energia 24 godziny na dobę

Elektrowna Solar Wind Energy Tower zostanie wybudowana w miejscowości San Luis na terenie Arizony. Będzie to hybrydowa elektrownia wykorzystująca odnawialne źródła energii – energię słoneczną i wiatrową.

Więcej>>
 

Chiny: 70 GW fotowoltaiki do 2017 r.

Chińskim sposobem na walkę z nadmierną emisją CO2  jest rozwój potencjału fotowoltaicznego. Obecnie liderem w zainstalowanym potencjale PV na świecie są Niemcy z mocą ponad 35 GW instalacji fotowoltaicznych. Jednak zapewne wkrótce ich miejsce zajmą Chińczycy. Berlin chce mieć w sumie ok. 50 GW elektrowni fotowoltaicznych, a Pekin - 70 GW - i to do roku 2017.

Więcej>>
 

Laptop zasilany energią słoneczną

Na rynku pojawił się nowy innowacyjny laptop, w którym zastosowano baterie słoneczne. Co więcej, w oparciu o energię słoneczną może pracować nawet dziesięć godzin.

Więcej>>
 

Drogi zasilane energią słoneczną

System ostrzegania kierowców, zaopatrywanie mieszkańców w prąd i samodzielne odśnieżanie w jednym – te trzy funkcje zapewnia nawierzchnia drogowa stworzona z paneli słonecznych. Koncepcję takiego rozwiązania stworzyło amerykańskie małżeństwo z Sagle w stanie Idaho.

Więcej>>
 

Wiatr

Amerykanie stawiają na innowacyjne morskie farmy wiatrowe

Amerykański Departament Energii ogłosił, że trzy wybrane, innowacyjne projekty morskich farm wiatrowych dostaną rządową pomoc w wysokości do 47 mln dol. każdy.

Więcej>>
 

Do roku 2030 energetyka wiatrowa w Europie będzie tańsza i urośnie trzykrotnie

Do 2030 roku łączna moc farm wiatrowych w Polsce i w całej Europie ma ulec potrojeniu. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu kosztów farm lądowych o ok. 20%, zaś morskich o nawet 40-50%.

Więcej>>
 

O tym jak energia wiatrowa wpływa na środowisko naturalne i domowe budżety

Bardzo ciekawa rozmowa z "praktykiem wiatru" Piotrem Dudą - właścicielem firmy AirGenerator przeprowadzona przez Wincentego Bryńskiego.

Więcej>>
 

Politycy z regionów nadmorskich popierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej (offshor)

Zdecydowane poparcie stanowiska branży offshorowej wyrazili marszałkowie województw. Wskazali oni na zgodność planów inwestycyjnych w tym zakresie ze strategiami rozwoju regionów nadmorskich. Ponadto, rozwój rodzimych farm wiatrowych na morzu może ... stanowić inteligentną specjalizację regionów nadmorskich.

Więcej>>
 

Energetyka wiatrowa: Polska otrzyma wsparcie Danii

Duński rząd i firmy oferują Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej - mówiła w Szczecinie duńska minister środowiska Kirsten Brosbol podczas forum energetycznego z udziałem następcy tronu Danii księcia Fryderyka.

Więcej>>
 

Powieje (szybko) mocny wiatr dla wiatraków

Zielone farmy za prawie 4 mld zł mogą zostać uruchomione w ciągu najbliższego roku. Inwestorzy chcą zdążyć przed nową ustawą o odnawialnych źródłach energii.

Więcej>>
 

Klimat

Rozpad lądolodu Antarktydy: „Tego już nie da się powstrzymać”

Wydawałoby się, że wciąż znajdujący się w mroźnych warunkach lądolód Antarktydy powinien być odporny na ocieplenie klimatu ...takie naiwne oczekiwanie niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie.

Więcej>>
 

Stany Zjednoczone myślą o przyszłości

Kilka tygodni temu, nieco w cieniu raportów IPCC, ukazała się przygotowana przez ekspertów współpracujących z Białym Domem publikacja "National Climate Assessment". Naukowcy nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do źródeł zmian klimatu.

Więcej>>
 

Europarlamentarzyści a klimat

Jesteśmy już po wyborach, ale klimat zmienia się niezależnie od rytmu pracy polityków. Jakie poglądy na kwestie związane z ochroną klimatu mają partie w Polsce i ich członkowie, można dowiedzieć się z przeprowadzonej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ankiety serwisu MaszPrawoWiedziec.pl.

Więcej>>
 

Węgiel podnosi koszty

Koszty zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 2ºC wzrosły do 44 bilionów dolarów. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej( IEA) przyczyną tego jest gwałtowny wzrost zużycia węgla. To on sprawił, że rozwój odnawialnych źródeł energii zszedł na drugi plan. Jeszcze dwa lata temu IEA mówiło, że inwestycje w czystą energię będą musiały wynieść 36 bilionów dolarów. Co sprawiło, że w przeciągu zaledwie dwóch lat koszty zapobiegnięcia przegrzania się planety wzrosły aż o ponad 20%?

Więcej>>
 

Bilans polskiej polityki energetyczno-klimatycznej w kontekście wyborów do PE

Katarzyna Ugryn i Magdalena Woźniewska, które koordynują program "Energia i Klimat" w warszawskim biurze Fundacji im. Heinricha Bölla, opublikowały interesujący artykuł pokazujący udział Polski i jej rolę w kształtowaniu europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej.

Więcej>>
 

Klimat i energia: imperium paliw kopalnych kontratakuje

Rozmowa z Claude’em Turmesem, europosłem z Luksemburga - Zieloni muszą się jeszcze bardziej zmobilizować do działań na rzecz ambitnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Więcej>>
 

Polski rząd (niestety) dotrzymuje słowa

Od dłuższego czasu widać rozbieżność w podejściu do polityki klimatycznej pomiędzy unijnymi oficjelami a naszymi politykami. Patrząc na tegoroczne wyniki Eurostatu pokazujące poziomy emisji CO2 w roku ubiegłym, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że redukcja emisji tego gazu rzeczywiście przestała być dla polskiego rządu priorytetem.

Więcej>>
 

Minister środowiska: drugi pakiet klimatyczny może zaszkodzić polskiemu transportowi, budownictwu i rolnictwu

I dodaje, że wbrew oczekiwaniom Komisji Europejskiej negocjacji nie uda się zakończyć szybko, bo dla Polski obecne założenia są nieakceptowalne. Drugi pakiet klimatyczny może bowiem bardzo zaszkodzić konkurencyjności naszego kraju. W dużym stopniu ucierpiałyby również sektory, gdzie nie został wprowadzony handel emisjami, np. transport (z wyjątkiem lotnictwa), sektor budowlany oraz rolnictwo. A zatem polski rząd dalej twardo na "nie".

Więcej>>
 

 

Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej