W kolejnym, zamykającym rok 2013, wydaniu grudniowych Wiadomości Internetowych znajdą Państwo interesujące artykuły m.in o elektrowniach jak gruszki na wierzbie, "barbórkowej histerii" premiera, proteście antyatomowym w Sopocie i o tym kogo najbardziej dotykają kataklizmy.
Mamy nadzieję, że także w rozpoczynajacym się nowym roku pozostaniecie Państwo naszymi wiernymi, zaciekawionymi tą tematyką Czytelnikami.
Wszystkiego dobrego i zapraszamy do lektury.
Obiecujemy ludziom gruszki na wierzbie, a tak naprawdę nie ma dla nich żadnych gwarancji. Jeśli minister zagwarantuje w budżecie państwa na kopalnię i elektrownię 10 mld zł, to uwierzę w tę inwestycję - mówi Robert Paluch, szef komisji gospodarki lubuskiego sejmiku.
A w nim m.in. o negocjacjach w sprawie transformacji energetycznej w ramach tworzącego się niemieckiego rządu., które jeszcze długo mogą być problemem dla czarno-czerwonej koalicji.
Na terenie Łużyc zanosi się na ponowny wzrost wydobycia węgla brunatnego. Według dr. Zeißa Vattenfall liczy na wydobycie 63 milionów ton surowego węgla brunatnego. Nie można zapominać, że będzie to się wiązać z milionami ton emisji CO2. Można mieć wrażenie, że wracamy do czasów NRD. Podczas świętowania Barbórki znowu było słychać, że krytycy węgla są sterowanymi z zewnątrz agentami. Krytycy kopalni porównywani są do przeciwników partii.
Polityka i wydarzenia
Redaktor Gadomski złośliwie i celnie kpi z "barbórkowej histerii" premiera i wicepremiera:
"Polscy górnicy to być może najpotrzebniejsza klasa zawodowa w Polsce z punktu widzenia interesu całego narodu - powiedział 4 grudnia, w święto Barbórki, premier Donald Tusk. Dodał, że węgiel jest polskim skarbem i bez niego Polska nie byłaby pewna swojej niepodległości."
Komisarz chce chyba ukryć niewygodną prawdę - dużo więcej podatków (niż dotąd myśleliśmy) przeznaczamy na subwencjonowanie paliw kopalnych, które demolują nasz klimat.
Ministerstwo Środowiska odbyło konsultacje z przedstawicielami przemysłu dotyczące nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, które tak skomentował Radosław Gawlik: "Nowy minister środowiska nie konsultuje projektu ustawy pod kątem ochrony środowiska. Troszczy się tylko o opinię koncernów wydobywczych. Od dawna postulujemy, aby ministra środowiska nazwać - zgodnie z tym czym się zajmuje - "ministrem ds. łupków".
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podjął decyzje, które znacznie ograniczą wsparcie finansowe dla elektrowni węglowych. Mamy nadzieję, że ten "bankowy wirus" rozleje się po całej UE, a potem świecie.
Budowa Elektrowni Opole, która miała być opalana węglem, jest dziś ekonomicznie nieuzasadniona, bo nie ma pewności, jaka będzie cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Wiśniewski, prezes Grupy Consus, doradzającej w obszarze ochrony klimatu i emisji CO2.
Do zadań organizacji społecznych i środowiskowych należy monitorowanie jakości prowadzonych przez państwo, czy spółki Skarbu Panstwa, inwestycji. Ten typ kontroli społecznej współgra z celem zakończonego własnie postępowania w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy i modernizacji PGE Elektrowni Turów.
Atom
Jeśli Komisja Europejska zgodzi się na formę udzielenia pomocy publicznej dla Wielkiej Brytanii przy budowie elektrowni atomowej, podobny mechanizm mogłaby zastosować Polska. Taka decyzja ułatwiłaby negocjacje dotyczące finansowania realizacji pierwszej w naszym kraju takiej elektrowni.
Ministerstwo skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Przyjęcie PPEJ przez rząd ma uruchomić szereg innych działań w całym projekcie.
17 grudnia ludzie z różnych organizacji wzięli udział w proteście zorganizowanym przez Małgosię Wyrwicz z Inicjatywy Antynuklearnej we współpracy z Tomkiem Borewiczem i Jaremą Dubielem z WIP oraz poparciem i uczestnictwem Zielonych.
Skupieni na elektrowniach atomowych mało wiemy o procesie wydobywania uranu - paliwa do nich, a jest on pełen toksycznej chemii i wyjątkowo dewastujacy środowisko. A jak widać bywa też niebezpieczny, jak elektrownie, które zasila.
W październiku br. brytyjski rząd uzgodnił z koncernem EDF wsparcie dla dwóch nowych bloków jądrowych w elektrowni Hinkley Point C. Kontrakt wywołał poważne zaniepokojenie ekonomistów obawiających się negatywnego wpływu kontraktu na obciążenie rachunków konsumentów energii.
Łupki
Nowy minister ochrony środowiska wezwał do dokonania od dwustu do trzystu nowych odwiertów gazu łupkowego w ciągu najbliższych czterech lat. Stwierdził, że przyspieszenie tego procesu jest kluczowe dla uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji.
W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. (....) niemieckie koleje weszły w kolejną fazę własnej rewolucji energetycznej, włączając w nią swoich pasażerów. Zgodnie z niemieckim plakatem jeszcze nie pociągi, ale na razie pasażerowie mogą jeździć w 100% na energii ze źródeł odnawialnych.
W stanowisku do projektu ustawy o OZE z 12 listopada 2013 r. Urząd Regulacji Energetyki przedstawia wiele krytycznych uwag. Zdaniem URE, nowy projekt ustawy o OZE i przedstawiony w nim system wsparcia mnoży bariery, z którymi będą musieli zmierzyć się inwestorzy, jest niekorzystny dla rozwoju prosumenckiego rynku domowych instalacji OZE, a także preferuje dużych inwestorów planujących budowę instalacji OZE, bazujących m.in. na technologii współspalania określanej przez Urząd jako kontrowersyjna.
Koalicja Klimatyczna i Konfederacja Lewiatan wystosowały wspólny apel do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie wdrażania ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Od 3 lat Polska nie wdraża unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii; domagamy się pilnego przyjęcia ustawy o OZE dla dobra polskiego społeczeństwa - mówili na konferencji w Sejmie m.in. Ryszard Kalisz, Andrzej Rozenek, Anna Grodzka i Dariusz Szwed.
Od kilku lat skupiamy się na możliwości eksploatacji gazu łupkowego, ale Polska znacznie większe zasoby ma w dziedzinie energii odnawialnej. Jeśli wierzyć szacunkom, jesteśmy europejską potęgą pod względem możliwości eksploatacji wód geotermalnych. Dlaczego więc nie korzystamy z tego bogactwa? Jak zwykle chodzi o pieniądze.
Według Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych przeznaczonych zostanie zaledwie 0,61% środków RPO.
Bezpośrednim impulsem do debaty była przentacja „Efektywność energetyczna – szansa i bariery”, którą przedstawił Szymon Liszka - Prezes Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Z ciekawej debaty wyniknął postulat: zamiast martwić się przyszłym deficytem energii i budową nowych elektrowni lepiej skupić się na jej oszczedzaniu i efektywnym wykorzystaniu. Z korzyścią dla zrównoważonego rozwóju, ochrony klimatu, bezpieczeństwo energetycznego i konkurencyjności gospodarki.
Wiatr
Główny problem z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia wiatrowa i słoneczna, są wahania w ilości dostarczanego do sieci prądu. Kiedy mocno wieje, prądu jest więcej niż potrzeba, a kiedy wiatru brak, jest go zbyt mało. Naukowcy z MIT wpadli na pomysł, jak sobie z tym poradzić.
Rząd wydaje 800 tys. zł na przekonanie unijnych urzędników, by zrezygnowali z ambitnego planu walki z globalnym ociepleniem. Polska od lat walczy z Unią o to, w jakim tempie kraje członkowskie Wspólnoty będą redukować emisję dwutlenku węgla, który ma duży wpływ na ocieplenie klimatu.
Co kształtuje klimat? Jakie są mechanizmy, które decydują o efekcie końcowym? Peter Gleick, klimatolog, członek amerykańskiej National Accademy of Science, prezes Pacific Institute w Oakland przedstawia w swoim materiale jeden z nich.
Global ClimateRisk Index 2014, nowy raport oceniający wrażliwość na katastrofy klimatyczne, dowodzi, że to kraje rozwijające się ponoszą największe koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych. W 2012 r. listę najbardziej poszkodowanych państw otwierały Haiti, Filipiny i Pakistan. Zestawienie to nie bierze pod uwagę strat spowodowanych przez tajfun Hayian, który spustoszył centralne Filipiny w listopadzie br.
Naukowcy z Wydziału Chemii University of Toronto odkryli, że PFTBA, stworzony przez człowieka związek mający wiele zastosowań przemysłowych, jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
Dalszy wzrost temperatury powierzchni oceanów może spowodować, że cyklony tropikalne będą coraz częściej nawiedzać lądy. Nie wiemy, kiedy i gdzie uderzą ani jakie będą ich skutki. Wzbierające morze będzie się wdzierać coraz dalej na ląd. Społeczeństwo musi nauczyć się żyć w warunkach szybko zmieniającej się linii brzegowej na skutek sztormów i powodzi. W wielu miastach walka z czasem już się zaczęła.
Jeśli obecny trend wzrostu emisji CO2 zostanie utrzymany, do połowy stulecia wzrosną one z 35 mld ton rocznie do 100 mld ton. Kontynuacja tego scenariusza doprowadzi do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku o 4°C. Oczywiście w roku 2100 temperatury nie przestaną rosnąć: do roku 2300 wzrost sięgnie 8°C.
Czy polityka klimatyczna musi być sterowana centralnie? Tekst Rebeki Bertram, koordynatorki programu "Środowisko i Dialog Globalny" z biura Fundacji im. Heinricha Böella w Waszyngtonie, pokazuje, że nie jest to warunek konieczny. Amerykanie korzystając w doświadczeń krajów europejskich, tworzą własny system wspierania inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji CO2.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26,
50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |