Z pewnym opóźnieniem, z powodów "subiektywnych", przekazujemy Państwu kolejne wydanie Wiadomości Internetowych. Trafiamy w ten sposób już w świąteczny czas.
Z tej okazji życzymy Wszystkim dobrych, spokojnych i radosnych świąt.
Zapraszamy do lektury.
Jak mit o taniej węglowej energetyce zderza się z rzeczywistością cierpień i chorób ludzi (oraz zwierząt) i ciągle rosnącymi kosztami leczenia. Tym razem działacze koalicji "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" zorganizowali kolejną (po wrześniowej w Gubinie) konferencję z cyklu "Wpływ spalania węgla na zdrowie". Odbyła się ona 29.11.2013 r. w Lubinie.
- Jestem pod wrażeniem skali, rozmachu i wagi problemów poruszanych na Szczycie Klimatycznym COP19 w Warszawie – powiedziała Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska . I dodała - dzięki staraniom współpracujących z nami organizacji pozarządowych, którym jestem za to bardzo wdzięczna, mogłam wziąć udział w Szczycie i przedstawić działania przeciwników budowy nowych kopalni węgla brunatnego w Polsce.
Informacje z lubuskiego z wirtualnym "kompleksem energetycznym" w roli głównej.
A w nim między innymi o dyskusji energetycznej w Brandenburgii w trakcie tworzącej się wielkiej, powyborczej, koalicji rzadowej. A w tle coraz bardziej prawdopodobne wycofanie się państwowego szwedzkiego Vattenfalla z łużyckiego przemysłu węgla brunatnego. I domysły niemieckich mediów, że te brunatne aktywa może kupić polska grupa PGE.
U naszych łużyckich sąsiadów, po drugiej stronie Nysy, rośnie wciąż zamieszanie wokół Vattenfalla i elektrowni Jänschwalde. A co mają z tego mieszkańcy regionu? A to np., że w okolicy miejcowości Weißwasser z powodu kopalni odkrywkowej wyłaczono wodociągi. A podobno koncern Vattenfall ma pokryć tylko część kosztów instalacji zastępczej. Mieszkańcy obawiają się, że resztę będą musieli dopłacić wszyscy odbiorcy wody z tego regionu.
Więcej>>
Polityka i wydarzenia
Poniższy tekst, o jednoznacznym tytule „Nicht ohne Kohle” (Nic bez węgla), ukazał się w niemieckim tygodniku ogólnokrajowym DIE ZEIT (31.10.2013) przed tegoroczną Konferencją Klimatyczną w Warszawie, podczas której polski rząd wielokrotnie kompromitował nasz kraj na różne sposoby - w oczach nie tylko własnych obywateli, ale również Europy i świata.
Więcej>>
Moda na zespoły parlamentarne trwa w najlepsze. Tym razem Zespoł Parlamentarny do spraw węgla i surowców energetycznych, na czele którego stanął Marek Balt, założył SLD. Ale zbliża się 2-letni maraton wyborczy, więc licytacja kto bardziej kocha polski węgiel, "na który – zdaniem jego obrońców – jesteśmy skazani" (sic!) zatacza coraz szersze kręgi.
Więcej>>
Ale o węglu i eneretyce można też pisać spokojnie i obietywnie – mówiąc o faktach, a nie lękach i fantazjach. Poniższy artykuł Michała Olszewskiego jest tego najlepszym przykładem.
Łupki
Nie chcą koło siebie żadnej wiertni ani badań dotyczących gazu łupkowego, dlatego od czerwca protestują. To mieszkańcy małej wioski Żurawlów na Lubelszczyźnie i kilku okolicznych wsi. W dzień i w nocy blokują dojazd do działek dzierżawionych przez znany na całym świecie koncern energetyczny, amerykańską firmę Chevron. Firma poszła z tym do sądu i w Hrubieszowie ruszył proces cywilny o "zabezpieczenie posiadania".
Operująca ponad 230 miliardami dolarów firma słynie ze swojej nonszalancji dla reguł bezpieczeństwa i troski o czyste środowisko naturalne – piszą autorzy poniższego artykułu.
I trzeba przyznać, że lukrowane reklamy traktują bez taryfy ulgowej.
Znakomity artykuł jak mądrze niemieckie społeczeństwo zachęca ludzi do udziału w rewolucji energetycznej i przełamuje mity o drogiej energetyce odnawialnej.
Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie. Przejście na inne źródła energii może wpłynąć korzystnie na redukcję emisji CO2 oraz niektórych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia są także skutki zdrowotne — podkreśla Ute Dubois w wywiadzie z Agnieszką Tomaszewską z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej>>
Na szczęście są w Polsce tacy co widzą dalej niż w krótkiej wyborczej perspektywie.
Zdaniem Mariusza Klimczaka, prezesa Banku Ochrony Środowiska, na rozwoju rynku domowych instalacji OZE skorzysta polska gospodarka, a rozwój domowej mikrogeneracji przyczyniłby się także do obniżenia kosztów systemu wsparcia energetyki odnawialnej.
Listopad, z oczywistego powodu warszawskiego Szczytu Klimatycznego, obfitował głosami na ten temat dlatego proponujemy tylko dwa, z różnych powodów ciekawe artykuły.
W wywiadzie, którego Minister Środowiska (gospodarz warszawskiego Szczytu Klimatycznego COP 19) udzielił na parę dni przed jego rozpoczęciem, a w czasie trwania którego (ku zdumieniu uczestników) został ze stanowiska ministra odwołany.
Polityka klimatyczna w obecnej formie jest nieskuteczna, a apele organizacji pozarządowych o powstrzymanie zmian klimatycznych są niekonstruktywne - mówi prof. Maciej Sadowski, klimatolog z Instytutu Ochrony Środowiska.
Polacy dostrzegają wagę problemów związanych ze zmianą klimatu. 81% z nich uważa, że jest to problem “bardzo poważny” lub “raczej poważny”. 49% respondentów już odczuwa negatywne skutki zmian klimatu.
Redakcja: Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |