Czy ktoś jeszcze pamięta, że nie dawno skończył się COP 29 w Azerbejdżanie? Uczestnicy konferencji w Baku zdecydowali o miliardach na ochronę klimatu. Można powiedzieć, że ten szczyt odbył się w Baku, ale też był o baku. Azerbejdżan forsuje inwestycje w ropę i gaz, a krytycy reżimu trafiają za kraty lub uciekają z kraju. Średnia temperatura Ziemi rośnie realnie i w przenośni. Donald Trump znowu będzie prezydentem USA, we Francji upadł rząd, w Rumunii zapanował chaos powyborczy, a w Niemczech Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Na to wszystko nakłada się też kryzys gospodarki. W Niemczech największy producent stali zwalniać będzie prawie połowę załogi. Strajkują koncerny samochodowe. Restrukturyzacja ma być odpowiedzią na presję ze strony tańszych azjatyckich konkurentów oraz wysokie koszty energii. Jak w takich warunkach mówić o klimacie? Kampania prezydencka w Polsce już się rozpoczęła i widać, że kandydaci unikają ambitnego podejścia do ochrony klimatu. Mówi się nawet, że do czasu zakończenia wyborów cała prawda o polskim górnictwie i energetyce będzie głęboko ukrywana. Badania pokazują, że w takiej napiętej sytuacji trzeba przestać straszyć ludzi i pouczać ich. Z drugiej strony ludzie oczekują szczerej rozmowy, edukacji, stopniowego wdrażania zmian. Ale to drugie wymaga poświęceń i tu koło się zamyka.
Prawda jest bolesna także dla energetyki i górnictwa. Raporty Instratu czy raport NIKu nie pozostawiają złudzeń. Górnictwo będzie tracić na znaczeniu, a do tego okazuje się, że np. koncesje dla Turowa obarczone są licznymi błędami proceduralnymi. Polska jest zapóźniona w transformacji i wciąż będzie potrzebowała stabilnych i ciągłych źródeł zasilania. Tylko że kiedy w listopadzie przyszedł tzw. zgniły wyż, to mocy w sieci zabrakło nie tylko przez brak słońca i wiatru. Dziurawy okazał się sam system konwencjonalny, oferujący regularne awarie największych bloków energetycznych. Zielony Ład obwiniany jest za problemy rolnictwa, energetyki i czego tam jeszcze, ale chyba nikt jak właśnie energetyka i górnictwo nie może liczyć na tak wielkie „kroplówki” pomocy finansowej. Podczas gdy huty upadają, rządzący twierdzą, że umowa społeczna z górnikami wciąż obowiązuje, a dopłaty do górnictwa leją się strumieniami. Nadchodzi trudny czas dla polityki energetyczno- klimatycznej.
|
Węgiel brunatny |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
Klimat |
|
OZE |
|
Niska emisja |
Pod prąd a w nim o raporcie Instratu, raporcie NIK, o problemach z zalewaniem wyrobisk, o protestach w Niemczech czy zapóźnieniach transformacji w Turowie i w Bełchatowie.
Energia kobiet – wyjątkowe spotkanie kobiet w Zgorzelcu. Pierwsza taka dyskusja w regionie odnośnie transformacji.
Można przeczytać także relację, m.in tu:
^menu
Pamiętacie zimę 2022 r., kiedy zabrakło węgla? W Polsce atmosfera patriotycznego wzmożenia przesłoniła zdrowy rozsądek. Oczywiście polskiego embarga rosyjskie górnictwo nie odczuło zupełnie, za to polski rynek doznał kompletnego załamania. Dostawy z Rosji ustały, ale nikt nie wszedł na ich miejsce.
Mrożenie cen prądu, system ETS na węgiel, a co dla hutników? Opisuje to najnowszy raport Fundacji Instrat, w którym analitycy stawiają sprawę bardzo jasno i twierdzą, że bez wsparcia ze strony rządu huty w Polsce mogą nie podołać nowym wyzwaniom.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczyły tzw. okres przywołania na rynku mocy. Taka sytuacja ma miejsce po raz drugi w historii tego mechanizmu mającego zabezpieczać krajowy system elektroenergetycznym przed deficytem dostępnych mocy.
W listopadzie stawki za megawatogodzinę energii elektrycznej znacząco przekroczyły 2000 złotych, a w pewnym momencie było im nawet bliżej do 3000 zł. Co jest przyczyną takiego skoku? I jak wiąże się to z ostatnim wezwaniem PSE do przywołania na rynku mocy?
Nowela ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw, przewiduje przede wszystkim utrzymanie do końca września 2025 r. maksymalnej ceny energii elektrycznej na poziomie 500 zł za MWh netto dla gospodarstw domowych ( czyli 0,5 zł/ 1 kWh netto).
W wyniku sankcji USA ustały prace w centrum budowy wielkotonażowych morskich konstrukcji Novateku w Biełokamionce – jedynym w Rosji zakładzie produkcji modułów dla instalacji LNG. Miał on zapewnić Rosji pozycję światowego lidera w eksporcie LNG.
Amerykanie przedstawili list intencyjny. Na spotkaniu z ambasadorem podkreślane było znaczenie budowy amerykańskiej elektrowni w Polsce w kontekście relacji sojuszniczych w ramach NATO.
Komentarz:
To kroplówka w stosunku do zaniżanego przez PEJ kosztu EJ w Choczewie (ok 200 mld zł) oraz inwestycji towarzyszących ze składowiskiem odpadów radioaktywnych 100-200 mld zł). Wciąż brak planu finansowania inwestycji oraz pokrycia tych kosztów. Grozi realnie, że ostatecznie spadnie to na budżet Państwa i jego zadłużenie, czyli nas podatników.
Westinghouse Electric Company złożył zamówienia u polskich dostawców w celu ich udziału w pracach nad projektem AP1000® w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie planowana jest budowa pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Umowy te zostały zawarte przez Westinghouse w październiku 2024 r. u wcześniej wybranych krajowych dostawców, w tym dwóch firm z Pomorza.
^menu
Ambitny scenariusz Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK) zakłada, że już w 2030 r. węgiel będzie miał udział w naszym miksie energetycznym na poziomie tylko 22 proc. To rozsierdziło górników, którzy cały czas wierzą, że zgodnie z podpisaną za rządów PiS umową społeczną będą wydobywać węgiel jeszcze przez ćwierć wieku do 2049 r. Ale nie tylko oni patrzą krzywo na ten dokument i na przedstawiony w nim model transformacji energetycznej. Z jego krytyką nie kryją się także eksperci z Fundacji Instrat.
Poważne zarzuty wobec Prawa i Sprawiedliwości w związku gospodarowaniem środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS. Powodem możliwa "defraudacja publicznych pieniędzy".
Czytaj więcej na -> https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-roman-giertych-przedstawil-wyniki-ws-ets-bedzie-zawiadomieni,nId,7852143#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Wokół Krakowa mają zostać wyznaczone lasy społeczne. Plan jest taki, by służyły głównie mieszkańcom. Podczas prac zespołu zadaniowego nie brakowało emocji. Część społeczników mówi, że jak na razie nie ma porozumienia.
NIK krytycznie oceniła dwa projekty Lasów Państwowych. Pierwszy z nich - "Leśne Gospodarstwa Węglowe" - pochłonął 65,5 mln złotych, a drugi - "Lasy Węglowe" - 400 mln złotych. Zdaniem izby żaden z tych projektów nie przyczynił się do redukcji CO2, a oba odwróciły uwagę od intensywnej wycinki drzew.
Pogodowy kataklizm w Hiszpanii został wzmocniony przez zmiany klimatyczne - twierdzą eksperci. W Hiszpanii zginęło ponad 200 osób. Wpłynęły na to także problemy z łącznością i zła komunikacja.
"To niemożliwe, trzeba policzyć to ponownie" – mówili do siebie twórcy nowego raportu "Ziemianie Atakują". Niestety wyniki w innych krajach są podobne. Bezpieczeństwo stawiane jest wyżej niż zmiana klimatu – chociaż są ze sobą powiązane.
Za naszą zachodnią granicą troska o planetę i troska o gospodarkę, zaczynają rozjeżdżać się publicznym dyskursie. Niemcy wyznaczyły sobie ambitny cel, żeby do 2045 roku stać się państwem neutralnym dla klimatu. Chociaż zielona transformacja oferuje szanse rozwoju, istnieje zagrożenie, że RFN spełni swoje założenie, jednak odbędzie się to kosztem przemysłu.
Mamy urządzenie, które wychwytuje metan z wyrobisk węgla kamiennego i wykorzystuje ten gaz do chłodzenia tychże wyrobisk. A chłodzić je trzeba, bo temperatura powietrza dochodzi w nich do 50 st. C.
^menu
Niedawna aktualizacja KPEiK oraz projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych wyznaczają nowe ramy dla rozwoju energetyki w Polsce. I choć proponują wiele zmian w sektorze energetycznym, to niestety nadal pomijają kluczowy element transformacji – społeczności energetyczne.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Skupia się ona na zmianach w rozliczeniach prosumentów objętych net-billingiem. Przeciwko nowym przepisom głosowali posłowie tylko jednej partii.
Na szczycie klimatycznym w Baku Switłana Grynczuk, ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy, opowiadała jak Rosja bombarduje system energetyczny w jej ojczyźnie. A nieopodal Rosjanie otrzymali antynagrodę szczytu COP29 - tzw. skamielinę dnia.
Ukraina stara się decentralizować swoją energetykę, tak by była bardziej odporna na punktowe uderzenia. Buduje dodatkowe, małe źródła energii odnawialnej i turbiny gazowe.
Komisja sejmowa w pierwszym czytaniu pozytywnie zaopiniowała projekt noweli ustawy o promowaniu energii z morskich farm wiatrowych, która da możliwość - w drodze rozporządzenia - ustalania różnych cen maksymalnych w ofertach aukcyjnych wytwórców dla poszczególnych grup takich projektów.
Jeszcze dekadę temu magazyny energii w domach niemieckich prosumentów były rzadkością. Dzisiaj stały się standardem.
Firma Northvolt, właściciel fabryki systemów magazynowania energii w Gdańsku, ogłosiła w piątek, że jej działalność nie będzie kontynuowana. Koncern szuka kupca na ten zakład - poinformowała przedstawicielka Northvolt. W Niemczech firma też ma problemy.
^menu
Rozmawiamy z Andrzejem Gułą, prezesem Polskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem Program Czyste Powietrze wymaga pilnej reformy. Nie może być tak, że w domach niedocieplonych, o niskich parametrach energetycznych, jest montowana pompa ciepła.
– Mój niepokój budzi to, że program Czyste Powietrze nie doczekał się długoletniego planu finansowego. Obecnie jedzie na oparach i za chwilę nie będzie na niego pieniędzy – mówi Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego w wywiadzie dla Strefy Biznesu.
Zdaniem PAS, rząd zamiast usprawnić funkcjonowanie programu i wprowadzić konieczne reformy ucieka się do rozwiązania odcinającego finansowanie wszystkim, którzy chcą pozbyć się „kopciuchów” i ocieplić dom.
Polski Alarm Smogowy wskazuje, że działanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska stoi w sprzeczności z zapisami umowy koalicyjnej zawartej w dniu 15 października 2023 r. W punkcie 9 zapisano “będziemy walczyć ze smogiem m.in. poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Wprowadzimy niezbędne zmiany w programie Czyste Powietrze”.
Poza tym w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich wstrzymanie programu stawia beneficjentów w sytuacji, w której po zrealizowaniu inwestycji są pozbawieni możliwości uruchomienia procedury uzyskania wsparcia finansowego z Programu – co najmniej na kilka tygodni, jeśli nie miesięcy.
^menu
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Kopciuchy nadal trują! |
Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 2024.12 |
Region zgorzelecki powinien być bardziej niezależny energetycznie. |
Kobiece role w męskim świecie, czyli kobiety w (...) |
Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 2024.11 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |