Mamy dopiero maj a w Kanale Gliwickim już pływają martwe ryby zatrute najpewniej toksynami złotych alg, które dobrze się czują w słonej, ciepłej wodzie. Tak, słoną wodę spotykamy obecnie w Odrze i jej dopływach. Wybory za nami i można powiedzieć – co z tego! Zmian w sprawie zrzutów zanieczyszczeń do rzek wciąż brak.
Za nami także majówka, czyli m.in. międzynarodowe Święto Pracy. Zmiana klimatu i świat pracy mają wiele punktów wspólnych. Zimowy i mroźny kwiecień zagonił ludzi do prac przy ogrzewaniu upraw – palili ogniska, zadymiali winorośle, zraszali je wodą. Niestety najczęściej bez skutku. Prawdopodobnie wyginie spora część nawet 30 letnich dolnośląskich i lubuskich winnic. Sadownicy liczą też inne straty spowodowane mrozem w kwietniu, który przyszedł po przyspieszonej lutowo- marcowej wiośnie. Z okazji międzynarodowego święta pracy komunikowano też, że z powodu zmian klimatu w każdym roku umiera ponad 1,2 mln pracowników na całym świecie. To efekt zabójczych temperatur, ekstremalnych zdarzeń pogodowych, zanieczyszczenia powietrza, obecności insektów czy stosowania np. pestycydów. Każdego roku sytuacja się pogarsza - obserwujemy rosnący trend w liczbie dni ze stresem cieplnym w całej Europie. Dlatego mamy w Polsce więcej upalnych dni i tropikalnych nocy (temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza). Każdego roku bijemy też rekordy zużywania zasobów i życia na tzw. ekologiczny kredyt. W 2024 r. w Polsce przypadał on 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu.
Te alarmujące dane można zestawić z groteskową wręcz odpowiedzią rządzących. Adaptacja do zmiany klimatu i transformacja praktycznie wszystkich dziedzin życia i gospodarki nie ma w Polsce żadnego koordynatora. Owszem, Komisja Europejska ogłosiła Zielony Ład, ale co rusz zgłaszają się różne podmioty, które żądają rozmiękczenia przepisów. W Polsce transformacja samego sektora energetycznego będzie miała trzech, a może nawet czterech ministrów odpowiedzialnych, co wróży paraliż decyzyjny. Działania są chaotyczne i niekonsultowane. Przykładem ceny prądu w związku z zakończeniem mrożenia cen energii. Rząd opublikował projekt ustawy o bonie energetycznym, ale przepisy nie były konsultowane ze spółkami energetycznymi i samorządami, jednak mają być błyskawicznie uchwalone. Minister przemysłu z kolei ogłosiła połączenie kopalni i elektrowni, co wywołało panikę na giełdzie i spadki cen akcji. Temu wszystkiemu przygląda się Komisja Europejska, która analizowała Krajowy Plan Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. W odpowiedzi Komisja prosi np. o dane dotyczące naszego flagowego projektu czyli energetyki jądrowej. Prosi zatem o „Dostarczenie więcej szczegółów o roli energii jądrowej w miksie energetycznym i o ambicjach rozwoju małych reaktorów modułowych SMR”. Ponieważ ten rząd też chce mieć atom, to ważna jest też ocena infrastruktury naftowej tj. rafinerii, portów i ropociągów, pod kątem spodziewanego spadku popytu na ropę i przesunięcia się w kierunku mniej emisyjnych alternatyw. Czuć, że mamy mało czasu na budowę stabilnych źródeł energii, ale z drugiej strony operator sieci uspokaja członkowstwem w UE: „Nieoczekiwane przerwy w dostawach prądu z powodów bilansowych zasadniczo nam nie grożą, bo mamy połączony europejski rynek energii i jeśli w polskim systemie energetycznym pojawią się braki, zazwyczaj możemy szybko je uzupełnić”.
Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego, które mogą być przełomowe. Badania pokazują, że Europejczycy chcą iść zagłosować i uważają, że te wybory są wyjątkowo ważne w obliczu toczącej się wojny Rosji przeciwko Ukrainie i konfliktu na Bliskim Wschodzie. Unia Europejska jest z nami od 20 lat, w telewizji oglądamy programy przypominające co przez te lata zmieniło się w naszym kraju. I bardzo dobrze. Brytyjczycy w dniu referendum za wyjściem ze wspólnoty nie bardzo chyba wiedzieli z czego rezygnują.
|
Węgiel brunatny |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
Klimat |
|
OZE |
|
SMOG |
Pod prąd a w nim o wynikach wyborów samorządowych w regionach odkrywkowych, o pracach przy nowelizacji prawa geologicznego i górniczego i o konkursie Nowego Europejskiego Bauhausu.
Ukazało się uzasadnienie wyroku. Czytamy w nim: "Pomimo wszystkich powyższych uwag sąd uznał, że zaskarżona decyzja winna być uchylona, gdyż nie uwzględnia ona ustaleń umowy z dnia 3 lutego 2022 r. między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w RP" - podkreślił WSA.
^menu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska spotkała krytyka po opublikowaniu projektu zmian w prawie, które mają chronić Polaków przed podwyżkami cen prądu. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele innych resortów i branży energetycznej mówią wprost: mechanizm mrożenia cen energii jest niedopracowany i w takiej formie nie powinien być realizowany.
26 kwietnia 2024 r., w 38. rocznicę katastrofy w Czarnobylu eksperci i ekspertki ocenili konsekwencje planowanej budowy elektrowni jądrowej w Choczewie nad Bałtykiem. Mitem powszechnie funkcjonującym w przestrzeni publicznej Polski jest, że energetyka jądrowa jest niezbędna do stabilizacji systemu energetycznego. Istnieje jednak realna alternatywa w postaci zwiększania oszczędności energii oraz produkcji energii z „polskiego” wiatru, słońca i biogazu.
Przeciwnicy elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo protestowali 2 maja. Przypomnijmy, że zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku.
Polska ma przeskalowane inwestycje gazowe, dlatego nie będzie kolejnych nowych inwestycji gazowych w aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.
„Mamy przeskalowane inwestycje gazowe i za parę lat będziemy się zastanawiali, co z nimi zrobić, jak przekształcić je na wodór, będziemy mieli ogromny problem z tzw. kosztami osieroconymi. Jako Zieloni od lat przed tym przestrzegaliśmy" - powiedziała Zielińska.
Jak zaznaczyła, nie będzie kolejnych nowych inwestycji gazowych w PEP2040 - MKiŚ zapowiedział, że przedstawi aktualizację tego dokumentu w tym roku.
"Udział gazu krótkookresowo prawdopodobnie wzrośnie ze względu na już rozpoczęte inwestycje, ale następnie będzie systematycznie spadać. Zdecydowanie nie będziemy zachęcać do kolejnych inwestycji gazowych, bo jest to źródło wysokoemisyjne - będziemy płacić coraz więcej za pozwolenia na emisje, a banki nie będą chciały finansować kolejnych inwestycji gazowych" - podkreśliła wiceszefowa MKiŚ.
Szykowany jest plan wyłączeń bloków energetycznych opalanych węglem, uwzględniający potrzeby energetyczne kraju — wynika z wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Macieja Bando. To może być spore zaskoczenie dla regionów, gdzie społeczeństwo wierzy w wydobycie węgla np. do 2049 r.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają analizy dotyczące stopniowego, ale jednoznacznego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych — tak biuro resortu kierowanego przez Borysa Budkę skomentowało wypowiedź ministry przemysłu Marzeny Czarneckiej o "powiązaniu" kopalń węgla z elektrowniami.
Spadki na giełdzie były wynikiem reakcji inwestorów na wywiad minister przemysłu Marzeny Czarneckiej dla „Rzeczpospolitej”. Powiedziała, że kopalnie węgla mogą być powiązane z elektrowniami. Do tego potwierdziła, że Państwo rezygnuje z przejęcia Bogdanki.
„Dychotomia wypowiedzi między jednym a drugim ministerstwem jest co najmniej nie ma miejscu. Polskie górnictwo od dziesięciu lat jest tragicznie zarządzane.” - Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka.
Szwajcarska spółka Orlenu wypłaciła 400 mln dolarów zaliczek na dostawy ropy i paliw pośrednikom, którzy nie wywiązali się z dostaw i nie zwrócili pieniędzy. Szef NIK Marian Banaś zapowiada powrót z kontrolą do spółki.
W ostatnim roku udział energii wodnej w Indiach spadł o 16,3 proc. Odnawialne źródła energii odpowiadały za 11,7 proc. indyjskiej produkcji energii w roku podatkowym, który zakończył się w marcu 2024 r., w porównaniu z 11,8 proc. rok wcześniej. Produkcja energii z węgla kamiennego i brunatnego w latach 2023/24, w Indiach, wzrosła o 13,9 proc., przewyższając wzrost produkcji ze źródeł odnawialnych o 9,7 proc.
Komentarz redakcji:
Zdumiewające dane z tak nasłonecznionego kraju!? Jak długo Indie chcą sponsorować węgiel a deprecjonować OZE? Dokładać do klimatycznego pieca, który (s)pali ich kraj szybciej, jak państwa Północy.
^menu
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść grupy szwajcarskich seniorek, które pozwały rząd Szwajcarii za bezczynność wobec zmiany klimatu. Jak argumentowały, politycy nie podjęli wystarczających kroków, by walczyć z zagrażającym ich zdrowiu i życiu globalnym ociepleniem. To pierwszy wyrok w podobnej sprawie wydany przez sąd tak wysokiego szczebla.
"Rządy europejskie wydają łącznie co najmniej 405 miliardów euro rocznie na dotacje dla dużych firm zajmujących się paliwami kopalnymi. To dziesięć razy więcej, niż wydaje się na politykę klimatyczną. Sama Belgia wydała od 12,9 mld do 20 mld euro na dotacje do paliw kopalnych w 2020 roku. To 2,4 proc. belgijskiego PKB" - stwierdziła w oświadczeniu rzeczniczka grupy Bertina Maes.
Hiszpania zmaga się z suszą, która doprowadza do wyschnięcia jezior i rzek. W kilku miejscowościach wprowadzane są przerwy w dostawie wody. Obowiązuje zakaz podlewania trawników, mycia aut czy też napełniania prywatnych basenów.
Komentarz zanonimizowany z listy Koalicji Ratujmy Rzeki:
„Hiszpanie myśleli (tak, jak głoszą też nasi "specjaliści" z Wód Polskich), że można skutecznie gromadzić wodę w zbiornikach zaporowych na rzekach, zamiast w pokrytej roślinnością glebie.”
Wielu właścicieli winnic z Dolnego Śląska spędziło noce na ratowaniu swoich plantacji przed mrozem. Żeby je ogrzać, do rana palili ogniska, zadymiali winorośle, zraszali je wodą.
Radioaktywne rzeki w Rosji. Wszystko przez zalane złoża uranu
(źródło: zielony.onet.pl)
Rosja mierzy się z katastrofą ekologiczną, na którą składają się niekompetencja władz i skutki zmian klimatycznych. Niezabezpieczone złoża uranu w obwodzie kurgańskim zostały zalane przez największą od stulecia falę powodziową, która przetacza się przez zachodnie regiony Syberii. Powódź wywołana skrajnie wysokimi temperaturami, które spowodowały gwałtowne roztopy, zalała miasta takie jak Orsk, Orenburg i Kurgan, co doprowadziło do utraty domów przez setki tysięcy ludzi.
Najnowsza analiza pokazuje, że od 2016 r. zaledwie 57 firm odpowiada za 80% emisji gazów cieplarnianych. Na liście znajdują się wielkie firmy paliwowe, które zwiększyły produkcję paliw kopalnych i związane z nimi emisje w ciągu siedmiu lat od porozumienia klimatycznego z Paryża.
Global Energy Monitor wydał właśnie raport, z którego dowiadujemy się jak absurdalne wydają się ustalenia ostatniego Szczytu Klimatycznego COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie ustalono bowiem żadnego harmonogramu czasowego, żadnej ścieżki postępowania. Wciąż musimy liczyć na dobrą wolę największych emitentów.
W kontekście powyższego ciekawie brzmi wiadomość z maja. Ministrowie państw G7 odpowiedzialni za sprawy klimatu, energii i środowiska zobowiązali się do „stopniowego wyeliminowania produkcji energii z węgla w pierwszej połowie lat 2030”. Taki zapis znalazł się w dokumencie końcowym po dwudniowych obradach w Turynie. Jak zaznaczono w komunikacie, zobowiązanie to dotyczy „okresu spójnego z utrzymaniem wzrostu temperatury do 1,5 st.C”.
Eksperci mówią o zapóźnieniu transformacji energetycznej. Powodem tego stanu rzeczy jest m.in. to, że przez lata ignorowano bezpośredni wpływ zmiany klimatu na życie i zdrowie człowieka. Te fatalne fakty nie znalazły wyrazu w politykach państw.
Rusza procedura wycinki prawie 1000 hektarów lasów i osuszenia torfowisk niskich w Stalowej Woli pod tereny przemysłowe - alarmuje organizacja przyrodnicza działająca na rzecz polskich rzek. Sprawę komentuje też urząd miasta, który twierdzi, że lesistość w Stalowej Woli pozostanie na wysokim poziomie, a las przeznaczony do wycinki i tak pełnił do tej pory funkcję gospodarczą.
W umowie koalicji rządowej znalazł się zakaz spalania drewna w energetyce zawodowej. Nowa dyrektywa UE o odnawialnych źródłach energii to okazja, aby postulat ten wcielić w życie.
^menu
W 2023 roku zwiększono moc instalacji w globalnej energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w ciągu dwunastu miesięcy.
Plastik jest wytwarzany z ropy naftowej, a jej wydobycie niszczy planetę. Z kolei lit – określany przez Unię Europejską, jako surowiec krytyczny (czyli o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, a jednocześnie trudny do pozyskania – PAP) - jest niezbędny do transformacji w kierunku zielonej energii.
Pompy ciepła mają przed sobą dobre perspektywy przez spadek cen fotowoltaiki oraz magazynów energii. Branża widzi swoje szanse m.in. w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej oraz innych działaniach w zakresie transformacji energetycznej.
Polacy znów rzucą się na fotowoltaikę? Jest coś, co może wywołać kolejny boom
(źródło: money.pl)
Mogłoby się wydawać, że Polacy zwątpili w OZE. Inflacja i mrożenie cen prądu osłabiły nasz zapał do inwestowania m.in. w fotowoltaikę. Ale boom może wrócić. – Odmrożenie cen będzie impulsem do inwestycji. Możemy się spodziewać, że będzie ich więcej – mówi money.pl Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.
Na terenach zamkniętej sześć lat temu elektrowni w Adamowie powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i właśnie dostała kluczowy dokument od Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli warunki przyłączenia do sieci. Żeby mieć przez jakiś czas miano największej farmy solarnej w Polsce, spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza musiałaby się jednak pośpieszyć. W ostatnim roku warunki dostały większe projekty.
Zielony Ład w ostatnich miesiącach znów budzi kontrowersje. O tym, jak powinien się zmienić, aby był bardziej akceptowalny dla gospodarki i społeczeństwa, rozmawiali uczestnicy webinaru zorganizowanego przez redakcję EURACTIV.pl.
Czy biogazownie podniosą konkurencyjność polskiego rolnictwa? W dobie niepokojów o przyszłość polskiej wsi i miejsce, które ta ma zajmować w świecie zmierzającym ku neutralności klimatycznej, rozwiązania mogą być dostępne niemal na wyciągnięcie ręki.
Rząd robi drugie podejście do odblokowania inwestycji w wiatraki. W Polsce można postawić dwa razy więcej wiatraków niż obecnie i to bez protestów społecznych. Wystarczy wykorzystać do tego tereny przemysłowe.
Komentarz redakcji:
Wydaje się proste i bardzo logiczne, dobre podejście. Jeśli uwzględnić do tego bardzo duże zapotrzebowanie na zieloną energię z przemysłu i usług, które powinny być lokowane na tych terenach, to mamy dobre sprzężenie elektroprosumenckie. Pozwala ono zachować konkurencyjność biznesu (zielona energia i efektywność energetyczna staje się kluczem do niej) i autonomizację zaopatrzenia w prąd w miksie: PV, wiatr + ewentualne magazyny energii.
W tym artykule obalimy mit problemów pomp ciepła zasilanych prądem z instalacji fotowoltaicznych w net-billingu. Strach wielu klientów przed dołożeniem fotowoltaiki do pompy jest kompletnie bezpodstawny. Postaramy się to udowodnić za pomocą przykładu. Pomoże nam w tym Szymon Piwowarczyk, właściciel firmy wykonawczej Ekotak.
Komentarz redakcji:
Potwierdzamy. Nam się też opłaca a już na pewno w netmeteringu. Wszystkie głosy podważające PC, jako przyszłościową, efektywna technologię OZE służąca ogrzewaniu domów jedno i wielorodzinnych skutecznie rozprawiającą się ze smogiem i węglem w paleniskach, też redukującą wpływ na klimat, czytać należy jako tzw. fejki. Sianie wątpliwości niemerytorycznych, ale w kategoriach „wojny hybrydowej” przez lobby, gazowe, „putinowskie”, czy prawacko- populistyczne. Oczywiście wybierać trzeba sprawdzone firmy dostawcze i montażowe, których nie brakuje.
^menu
12,3 tys. zł rocznie – tyle mogą wynieść w 2035 roku roczne koszty ogrzewania domu węglem. Jak alarmuje think tank Forum Energii, państwo powinno poważnie potraktować skutki, jakie przyniesie implementacja ETS2 i EPBD dla indywidualnego ogrzewnictwa i nie tylko.
Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania i pokazał jak aktywna postawa samorządów i wymiana starych kotłów i pieców węglowych wpływa na poprawę jakości powietrza. Największą liczbę wniosków spośród prawie dwóch i pół tysiąca gmin złożyli mieszkańcy Rybnika, a w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej wypada gmina Radlin w woj. śląskim. Aż 16 gmin z tego województwa znalazło się w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w kraju.
Komentarz z listy:
„…władze Rybnika od lat aktywnie pomagają ludziom w likwidacji kopciuchów. I są efekty. W 2010 roku dni smogowych w Rybniku było 134. W 2023 już tylko 16. A jeszcze niedawno prezydent Rybnika zamykał szkoły z powodu ekstremalnego zanieczyszczenia powietrza. Takie pozytywne historie warto opowiadać i pokazywać, że da się :) I chyba jest duże zapotrzebowanie na pozytywne info bo ten news był zarówno w głównych TVP, TVN, jak i Polsatu i ładnie poniósł się po głównych portalach i stacjach radiowych.”
W Parlamencie Europejskim przegłosowana została niedawno dyrektywa EPBD, znana również jako „dyrektywa budynkowa”. Unia Europejska obiera kierunek na zwiększenie efektywności energetycznej budynków i odchodzenie w nich od paliw kopalnych. Wokół nowego prawa narosło jednak wiele kontrowersji, które ciągną się od czasu wcześniejszej propozycji dyrektywy. Czy obawy, np. ze strony osób posiadających urządzenia gazowe, są na wyrost? Zapytaliśmy eksperta.
^menu
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |