×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
9 listopada 2023
info
 

Energia dla Klimatu październik-listopad 2023

 

„Jak trwoga, to do węgla”

Przemysław Sadura

 

Podobno cały świat zazdrości Polkom i Polakom zwycięstwa opozycji demokratycznej w wyborach parlamentarnych. Podobno pytają, co zrobić, żeby frekwencja była taka wysoka, aby przekonać młodych itp. Nie wiem tylko czy zazdroszczą, że narodziny nowego rządu będą długie i bolesne. Już wiemy, że dotychczasowa władza „betonuje” szkodliwe zmiany, np. w sądownictwie. Obywatele całe szczęście nie śpią i już chwilę po ogłoszeniu wyniku wyborów polskie organizacje ekologiczne wystosowały apele do przyszłego rządu o dotrzymanie obietnic wyborczych. Grunt, aby potrzebne zmiany stały się głównym nurtem polityki państwa. Tak długo jak trwa bowiem PiS lasy wycinane są na potęgę i nie cieszy się z tego nawet przemysł drzewny. Spółki energetyczne i instytucje finansowe wciąż pomagają w procesie spalania biomasy drzewnej, co przyczynia się do wylesiania, zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Sporo jest do zrobienia w rolnictwie, inaczej dostęp do jakościowej żywności za przystępną cenę nie będzie możliwy. Polskie domy nadal spalają najwięcej węgla w Europie i to mimo programów wspierających wymiany źródeł ciepła. Organizacja CAN Europe w swoim raporcie też nie pochwaliła Polski za Krajowy Plan w zakresie Energii i Klimatu (KPEiK). Co ciekawe w kilku kategoriach trudno było jednoznacznie ocenić postępy polityki klimatycznej, bo po prostu Polska nie przedstawiła takich danych.

            Przed nami kolejny szczyt klimatyczny COP i tym razem organizuje go Arabia Saudyjska. Unia Europejska będzie się prezentować jako lider ambitnej polityki klimatycznej na świecie. Trzeba oddać, że działania na rzecz klimatu- w dobie krwawej i kosztownej wojny pozycyjnej w Ukrainie czy bombardowań w strefie Gazy- nie są łatwe. Już polski raport dotyczący  nowego negacjonizmu klimatycznego pokazuje, że w czasie kryzysu łatwo sprzedają się populistyczne hasła o suwerenności i bezpieczeństwie opartym na rodzimych paliwach kopalnych. Unia stawia na suwerenność produkcji technologii i chce uniezależnić się od Chin w produkcji paneli PV, baterii itp. Unia stawia też na wodór, chociaż nie do końca wiemy czy to nie będzie jednak oznaczało dalszego wsparcia dla paliw kopalnych. Sytuacja nie jest łatwa. W czasie elektryfikacji transportu przybywa niestety wielkich aut SUV w miastach, stosujemy coraz więcej pestycydów, lasy wycinane są do spalenia wraz z węglem. Nawet jeżeli uformuje się przyjazny „tematyce Eko” rząd, trzeba pamiętać, już nie długo wybory samorządowe i wybory europejskie.

 

TOK FM 
Węgiel brunatny
Energetyka Konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
TOK FM 

Zapraszamy do odsłuchania dyskusji w radio Tok FM na temat wyzwań dla Polski po wyborach w temacie energetyki i polityki klimatycznej.

  • O zmianie władzy i nowych decyzjach dla transformacji energetycznej, zabierają głos eksperci:

    - dr Krzysztof Bodzek (AGH)
    - dr Marcin Fice (Politechnika Śląska)   

  • LINK DO AUDYCJI  - http://eko.org.pl/r_644
  • Audycja tokFM prowadzona przez Ewę Podolską i Radosława Gawlikarozważająca jak widzą startujący do sejmu transformację energetyczną? 
    Z tematem mierzą się członkowie komitetów wyborczych:

    - Andrzej Grzyb  - Komitet Wyborcazy Trzecia Droga
    - Anita Sowińska - Komitet Wyborczy Nowa Lewica
    - Urszula Zielińska - Komitet Wyborczy KO-Zieloni

  • LINK DO AUDYCJI - http://eko.org.pl/r_643

 

^menu
Węgiel brunatny

Pod prąd 10/23 a w nim m.in. o wpływie wyborów na regiony węgla brunatnego czy o przyszłości Prawa Geologicznego i Górniczego


Co z umową społeczną po wyborach?
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Zarówno górnicy węgla kamiennego jak i brunatnego mogą zderzyć się z rzeczywistością, gdyż postęp OZE oraz polityka klimatyczna zweryfikuje obietnice wydobycia do 2049 r i do 2044 r.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Rynek energii – Polska dostała ulgę na węgiel
(źródło: energetyka24.com)

Unia wprowadziła przepisy dotyczące rynku energii. Polsce udało się wynegocjować derogacje na moce węglowe po lipcu 2025 roku. Polska przez lata nie przygotowywała się do zmieniającego się krajobrazu polityki energetycznej i klimatycznej. Jak zwykle na ostatnią chwilę Polska twierdzi, że nie jest gotowa i że potrzebuje przedłużenia czasu na spalanie węgla. Nie zrozumiała w tej sytuacji jest też zgoda Komisji Europejskiej na derogacje dla Polski, szczególnie w kontekście zbliżającego się szczytu COP, gdzie UE będzie chciała uchodzić za lidera w polityce klimatycznej.

 

Niemcy chcą obniżyć ambicje – Polska im to ułatwia
(źródło: euractiv.pl)

Odejście Niemiec od węgla do 2030 r., jest jednym z kluczowych elementów umowy koalicyjnej. Tworzące niemiecki rząd SPD, Zieloni i FDP zgodziły się „w idealnym scenariuszu” przyspieszyć wycofywanie się z węgla, przesuwając termin ostatecznej dekarbonizacji z 2038 na 2030 rok. Po wprowadzeniu europejskiego rynku energii szef niemieckiej partii FDP mówi:

„Ta data (2030 r.) i tak nie ma żadnego wpływu na klimat, bo przez unijne przepisy, nawet jeśli Niemcy zmniejszą emisję dwutlenku węgla, to Polska na to konto może je zwiększyć” – Christian Lindner

 

Górników jest za dużo?
(źródło: businessinsider.com.pl)

W Polsce do wydobycia miliona ton węgla rocznie potrzeba 822 górników, w drugich w kolejności Indiach o połowę mniej. W USA i Australii milion ton rocznie wydobywa mniej niż 100 górników. Takie dane przytacza w swoim raporcie serwis wysokienapiecie.pl, wskazując, że coraz więcej drogiego polskiego węgla zalega na hałdach.

 

Co dalej z NABE?
(źródło: businessinsider.com.pl)

Przed wyborami nie udało się uformować Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wciąż wiele pytań.

„Dostrzegamy potrzebę uregulowania sytuacji związanej z elektrowniami węglowymi. Zwłaszcza tymi, które stracą wsparcie z rynku mocy. Mamy na to zaledwie półtora roku, bo wtedy część bloków węglowych utraci wsparcie i stanie się nierentowna, o ile już nie jest. Musimy zdecydować, co zrobić z tymi aktywami. PiS wymyślił projekt NABE, ale oparł go na fałszywych założeniach. Projekt zakłada, że elektrownie węglowe mają osiągać pozytywne przepływy pieniężne co najmniej do 2028 r. Z naszych analiz wynika coś zupełnie odwrotnego. Musimy przyjrzeć się projektowi NABE bardzo dokładnie. Dopiero gdy poznamy szczegóły, zdecydujemy, co dalej z tym zrobić”

 

Atom po wyborach - kontrowersje
(źródło: warszawa.wyborcza.pl)

W trakcie debat wyborczych kandydaci partii Zieloni podkreślali, że należy przeanalizować projekty atomowe. Urszula Zielińska zapewniała „Musimy się dowiedzieć, na ile jest obowiązująca i jakie kary grożą za odstąpienie od tej umowy” - powiedziała Zielińska, przekonując, że dziś polskie plany energetyki jądrowej nie mają rachunków finansowania.

 

Temat nie jest jasny nawet dla przyszłego premiera, który jeszcze nie dawno wypowiadał się o atomie w superlatywach. Tusk we Wrocławiu powiedział:
(źródło: wnp.pl)

„Elektrownie jądrowe są niezbędne. To prawda, sam byłem zaskoczony, że wybrano takie urocze miejsce. Byłem tam i faktycznie, uważam, że Lubiatowo ma jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Niestety, pamiętajmy, że nie mamy czasu. Musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej. I tu trzeba znaleźć równowagę pomiędzy bezpieczeństwem energetycznym kraju a tym, gdzie ona miałaby się znajdować. Jeśli bez straty czasu możliwe będzie przeniesienie lokalizacji na równie uzasadnioną, spróbujemy to zrobić. Ale tylko wtedy” - mówił Donald Tusk.

Niektóre wypowiedzi świadczą też o politycznych implikacjach umowy w sprawie budowy elektrowni:

"Amerykanie są bardzo zaangażowani w te projekty - to jest drugi aspekt. (...) To jest ta najcięższa, najbrutalniejsza polityka, bo to są poważne sprawy(...) my musimy budować tę wspólnotę (...) gospodarczych interesów ze Stanami Zjednoczonymi i wiązać też interesy amerykańskie i polskie w sposób przyjazny i bardzo solidny, bo nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja geopolityczna za rok za dwa, nie wiemy, kto wygra w Stanach (wybory - red.) - dodał Donald Tusk.

 

Komentarz redakcji:

Nic nie zastąpi solidnej analizy ekonomicznej tego projektu w kontekście alternatyw energetycznych opartych na OZE. A wiemy z analiz porównawczych w innych krajach, że EJ są dziś najdroższą technologią produkcji energii, też jeśli chodzi o cenę prądu po wybudowaniu, która jest kilkukrotnie wyższa od ceny  1 kWh z wiatru, słońca czy biogazu. Pokazuje to  m.in.  ekonomista z PAN prof. Andrzej Szablewski. Może przewodniczący Tusk musi przemyśleć politykę przyjaźni z USA w sprawie ich technologii jądrowej, jeśli ceną będzie znaczące zadłużenie budżetu i drogi prąd.

 

Dolar i Euro tanieją, benzyna na Orlenie coraz droższa
(źródło: money.pl)

Tak się kończy monopol i centralizacja: „To 10. podwyżka z rzędu paliwowego giganta, co oznacza, że będzie drożej na stacjach przy okazji wyjazdów na Wszystkich Świętych. Ceny zaczęły rosnąć tuż po wyborach parlamentarnych.”

 

Co dalej z mrożeniem cen prądu?
(źródło: energia.rp.pl)

„Sprawujący swoje zadania jeszcze stary rząd planuje złożyć projekt ustawy zakładającej przedłużenie regulacji zamrażających ceny energii elektrycznej w 2024 r. na poziomie z roku bieżącego. Propozycje starego rządu stoją jednak w sprzeczności z propozycjami nowego rządu, który chce stopniowo – w ślad za spadającymi cenami na giełdzie – powrócić do cen taryfowych.”

 

^menu
Klimat

Unia Europejska chwali się przed COP w Dubaju
(źródło: consilium.europa.eu)

„Wysyłamy dziś ważny komunikat naszym partnerom: UE jest światowym liderem działań klimatycznych. W Dubaju będziemy wieść prym w negocjacjach, aby pokazać, że UE jest najsilniej zaangażowana w transformację ekologiczną, i zachęcić partnerów do pójścia naszym śladem. UE jest siłą napędową zmian. Dlatego na arenie międzynarodowej musimy mówić jednym głosem. Nie możemy po prostu wykorzystywać trudności jako usprawiedliwienia powrotu do sytuacji sprzed porozumienia paryskiego”.

 

IRENA: Neutralność klimatyczna wymaga potrojenia mocy OZE i podwojenia wskaźników efektywności energetycznej
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (IRENA) przedstawiła rekomendacje w zakresie osiągnięcia celów neutralności klimatycznej przez zbliżającym się szczytem klimatycznym COP28 w Dubaju.

 

Raport – o negacjonizmie klimatycznym w czasie kampanii wyborczej
(źródło: poledialogu.org.pl)

„Kluczowe narracje antyklimatyczne takie jak ta o polskiej suwerenności energetycznej są tkane przy pomocy typowych elementów populistycznego imaginarium. Narracje te podkreślają, że obrona polskiego węgla to nie tyle obrona stabilnego, ile tradycyjnego i rodzimego źródła energii. Pomijają zatem nie tylko wpływ spalania surowców kopalnych na wzrost globalnej temperatury, ale również wyczerpywanie się i wysoki koszt wydobycia polskiego węgla.”

 

Orkan Ciaran
(źródło: tvn24.pl)

Pogoda daje się we znaki. Listopad w Polsce wciąż z dodatnimi temperaturami, a południe Europy zalał deszcz. Do tego wiatr o prędkości ponad 200 km/h. Żywioł dał się we znaki w krajach takich jak Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania czy Belgia. Porywisty wiatr łamał drzewa i niszczył domy, zaś intensywne opady deszczu przepełniały rzeki. Na skutek potężnych porywów wiatru zginęło co najmniej siedem osób.

 

Piwo będzie droższe
(źródło: green-news.pl)

Wzrost globalnych temperatur i zmiany klimatu to nie tylko orkany. Ich skutki odczują choćby ci, którzy lubią piwo, gdyż przez zmienioną temperaturę uprawa chmielu staje się problematyczna.

 

Zbyt ciepła woda dla krabów
(źródło: noizz.pl)

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około 10 miliardów krabów — 90 proc. populacji krabów w tym regionie. Jak poinformowało czasopismo naukowe "Science", ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności.

 

Komentarz redakcji:

To niesłychana wiadomość. 90 % gatunku ginie wypadając z łańcucha danego ekosystemu, co wpływa na  inne gatunki. Gdzieś na końcu, ale nie daleko, stoimy my - ludzie. To nie jest wymyślanie scenariuszy katastroficznych - one właśnie migają nam czerwonym światłem w oczy. podobnie jak wyginięcie w 2022 r. połowy ryb w Odrze i właśnie ok 90 % małż i skorupiaków na skutek toksyn organizmu morskiego, którego nie powinno być w słodkiej wodzie…

 

Client Earth – po wyborach czas na prawo klimatyczne
(źródło: clientearth.pl)

Kluczowe założenia projektu ustawy o ochronie klimatu, który został opracowany przez zespół Fundacji ClientEarth.

 

^menu
OZE

Newsletter dotyczący transformacji, OZE i legislacji

 

Wciąż zbyt mało specjalistów w branży OZE
(źródło: gramwzielone.pl)

Rekordy padają w przyroście mocy z OZE, ale nie w kształceniu specjalistów. Na europejskim rynku fotowoltaicznym wyraźnie brakuje wykwalifikowanych instalatorów. W kontekście planów budowy europejskiego przemysłu PV liczba pracowników zatrudnionych przy produkcji i instalacji ogniw fotowoltaicznych to prawdziwe wąskie gardło.

 

Efektywność energetyczna  - nowa dyrektywa od 10 października
(źródło: prawo.pl)

Weszła już zmodyfikowana wersja europejskiej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Jej głównym celem jest przede wszystkim dążenie do lepszego wykorzystania energii i systematycznego ograniczania jej zużycia wśród państw członkowskich, a w dalszej perspektywie – zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Najnowsza wersja regulacji ustala nie tylko ambitniejsze cele, ale także przyspieszenie transformacji energetycznej.

 

Unia Europejska chce ułatwić rozwój branży energetyki wiatrowej
(źródło: biznesalert.pl)

Łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń, szkolenia dla monterów, więcej wsparcia finansowego oraz rozwój własnego przemysłu wiatrowego to priorytety polityki unijnej w ramach Zielonego Ładu.

 

Ujemne ceny energii w Polsce
(źródło: bizblog.spidersweb.pl)

Znowu prąd z OZE zalał polskie sieci i trzeba było regulować jego odpływ ujemnymi cenami energii.

 

Inne problemy branży OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Sektor OZE jest szczególnie narażony na rosnące stopy procentowe, ponieważ wiele firm zawiera długoterminowe umowy, ustalające cenę, po której będą sprzedawać energię, jeszcze przed rozpoczęciem realizacji swoich projektów. W miarę gwałtownego wzrostu inflacji wyższe koszty uderzają w przedsiębiorstwa zajmujące się OZE podczas gdy podwyższone stopy procentowe podnoszą obsługę kredytów, zwykle udzielanych bardzo hojnie.

 

Sieci nie dla OZE
(źródło: salon24.pl)

Większość sieci w Europie ma ponad 40 lat i została wybudowana z myślą o wielkich i scentralizowanych producentach energii. Takie warunki słabo nadają się do rewolucji prosumenckiej – rozproszonej i odnawialnej.

 

Magazyny energii
(źródło: euractiv.pl)

Popyt na magazyny energii jest większy niż kiedykolwiek. W Europie rynek ten zaczyna szybko rosnąć, podobnie jak to stało się w Stanach Zjednoczonych i Australii. W Polsce rozwój magazynów nadal jest w początkowej fazie, ale potencjał do rozwoju jest ogromny, wraz z wprowadzeniem nowych usług elastyczności, o których oraz głośniej jest także na polskim rynku.

 

Czesi stawiają na biometan, a KE to potwierdza
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Czeski program budowy oraz rozbudowy biometanowni będzie kosztował 2,4 mld euro. Komisja Europejska zatwierdziła plan pomocy publicznej naszego południowego sąsiada, który chce rozwijać zrównoważoną zieloną energetykę.

 

Portugalia: Surowce krytyczne i polityka
(źródło: polsatnews.pl)

Portugalia ma spore zasoby litu, który jest kluczowym surowcem w produkcji baterii. Ze względu na podejrzenie korupcji w kontekście koncesji na wydobycie Portugalia mierzy się z problemami politycznymi. Chodzi o wydobycie litu w północnej części kraju, a także projekt produkcji wodoru i centrum danych, które ma powstać w położonym około 100 kilometrów na południe od Lizbony miejscowości.

 

^menu
Niska emisja

Tylko Polska pali tyle węgla w przydomowych piecach
(źródło: money.pl)

Polska odpowiada za ponad 80 proc. węgla spalanego w domach w całej Europie. Jesteśmy ewenementem pod tym względem. 

 

APEL do ministrów zdrowia
(źródło: healpolska.pl)

HEAL wraz z siedmioma innymi organizacjami zajmującymi się tematyką zdrowia wysłał list do ministrów środowiska UE w sprawie trwającego obecnie procesu aktualizacji unijnych standardów czystego powietrza (dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego – AAQD).

 

Ranking PAS
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda, zdobywając pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.

 

Walka ze smogiem przynosi efekty
(źródło: regiony.rp.pl)

„Oczywiście miejsce i sama obecność w rankingu nas martwią, ale równocześnie dwukrotny spadek liczby dni smogowych – co też podkreśla Polski Alarm Smogowy – już pokazuje, że podjęte przez gminę działania przynoszą efekt – mówi Oskar Piecuch, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pszczynie, która też znalazła się na szczycie tego niechlubnego rankingu”.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej