×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
10 października 2023
info
 

Energia dla Klimatu wrzesień-październik 2023

„Nawet zając, choć ma pietra,
Z odległości kilometra
Obserwuje te wybory,
Nawet mysz wychodzi z nory,
Nawet tchórz ze strachu chory
Na wybory śpieszy żwawo,
Bo mu wolno.
Bo ma prawo”

Jan Brzechwa, Szelmostwa lisa Witalisa

 

            Już za parę dni wybory. Trwają debaty, a podczas nich tematy ochrony środowiska, energetyki, lasów i rzek należą do najważniejszych. Na stacjach ma brakować benzyny, co tylko podkręca polityczną kampanię wyborczą. Lato 2023 było nawet dla niedowiarków sygnałem, że ze środowiskiem a tym samym naszą odpornością dzieją się rzeczy katastrofalne. Wrzesień br. był wyjątkowo ciepły  na całej kuli ziemskiej, a średnia temperatura Ziemi była o 1,8 stopnia wyższa (w Polsce rekordowo - 3,6 o C!) niż w okresie przed-industrialnym. Oznacza to, że już przekroczyliśmy granicę 1,5 stopnia. Niestety nie ma zbyt wielu scenariuszy co się konkretnie wydarzy, kiedy temperatura znacząco wzrośnie. Wiemy tylko tyle, że będzie gorzej niż zakładamy.

            Europa nie zatrzymuje swoich starań na rzecz neutralności klimatycznej, chociaż inni gracze robią dokładnie przeciwne rzeczy. Okazuje się, że koncern naftowy kierowany przez szefa COP28, sułtana Al-Jabera, jest na dobrej drodze do zwiększenia emisji ze swojej działalności naftowo-gazowej o ponad 40% do końca dekady w porównaniu z 2023 r. To wydaje się co najmniej śmieszne – jak mamy zatem traktować same szczyty klimatyczne, skoro na ich czele zasiadają najwięksi emitenci? Nie pierwszy raz z resztą – Polska nie ma się czym chwalić, jeżeli chodzi o dekarbonizację, a organizowała szczyt COP już 3 razy.  

            W trakcie gry pozorów dosyć ważne jest nowe prawo europejskie, które ma pomóc odróżnić prawdziwą walkę ze zmianami klimatu od ekościemy. Po długotrwałych skargach ze strony rzeczników konsumentów dotyczących tak zwanego "greenwashingu", instytucje UE przyjęły nowe prawo, aby chronić obywateli UE przed wprowadzaniem ich w błąd. Wydaje się zatem, że jako pierwsza do zmiany powinna iść specustawa odrzańska, która pod hasłem rewitalizacji rozumie przecież betonowanie rzek. Pamiętajcie – 15 października idziemy na wybory.

 

 

Węgiel Brunatny
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
 
Węgiel Brunatny

Pod prąd – Turów, Tomisławice, debaty i korupcja w Niemczech

http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=492



Tereny pogórnicze w debacie przedwyborczej
(źródło: youtube.com)

Dyskusja na argumenty i wspólne szukanie rozwiązań. Kandydaci i kandydatki na parlamentarzystów wzięli udział w debacie przedwyborczej „Tereny pogórnicze. Ziemia obiecana czy niczyja?”. W rozmowie o przyszłości terenów pokopalnianych uczestniczyli tez przedstawiciele samorządów, instytucji badawczych, przedsiębiorców, związki zawodowe czy organizacje pozarządowe.

 

Gminy z węglem brunatnym potrzebują największego wsparcia w transformacji
(źródło: 300gospodarka.pl)

Najbardziej uzależnione od węgla są gminy, gdzie króluje węgiel brunatny. Znajdziemy je w województwach łódzkim, dolnośląskim i wielkopolskim. To lokalizacje Kopalni i Elektrowni Bełchatów, Kopalni i Elektrowni Turów czy Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego.

 

Wywiad – Turów potrzebuje wiarygodnego harmonogramu dla transformacji
(źródło: politicsnow.org.pl)

Mam nadzieję, że WSA uzna nasze argumenty i unieważni decyzję środowiskową dla odkrywki Turów, co rozpocznie rzetelną dyskusję o poprawieniu dokumentów – decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz koncesji. Nastąpi wreszcie przyjęcie przez rząd i PGE strategii odchodzenia od węgla w Turowie, podobnie jak w Bełchatowie, wyprzedzającej nieuchronną utratę opłacalności tego kompleksu.

 

Debata we Wrocławiu o polityce ochrony środowiska, klimatu i nie tylko
(źródło: onet.pl)

Także we Wrocławiu poruszaliśmy sprawę Turowa oraz elektrowni szczytowo pompowych np. w Młotach.

 

Przed wyborami kandydaci pytają co się stanie z jeziorami w WLKP po zakończeniu wydobycia
(źródło: lm.pl)

„Chciałbym potwierdzenia ze strony ZE PAK, że myśli o jeziorze w swoim planie strategicznym rekultywacji terenów pogórniczych. Musimy mieć zagwarantowane, że w razie gdyby wystąpiło zagrożenie to ten, który wykorzystywał do celów przemysłowych jezioro będzie odpowiadał, żeby Ślesin nie został sam z problemem”.

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Raport – uzależnienie od rosyjskiego atomu
(źródło: forum-energii.eu)

Państwa Unii Europejskiej są uzależnione od współpracy z Rosją w obszarze energetyki jądrowej. Spowodowało to, że po rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, koncern Rosatom nie został objęty sankcjami, a wymiana handlowa w tym sektorze rośnie. Sytuacja ta jest niekorzystna dla UE i zwiększa jej podatność na szantaż ze strony Rosji. 

 

Energetyka jądrowa i „mgliste plany”
(źródło: biznesalert.pl)

Grzegorz Onichimowski: Koalicja Obywatelska nie ma planów likwidacji projektów jądrowych w Polsce, wręcz przeciwnie, ale martwi mnie to, że program budowy elektrowni na Pomorzu jest, na razie, co najmniej mglisty.

Polskie Elektrownie Jądrowe nie opracowały modelu finansowego z amerykańskim Westinghouse ws. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, więc do tej pory opinia publiczna nie wie, jaki będzie całkowity koszt przedsięwzięcia, kto w spółce będzie udziałowcem oprócz Skarbu Państwa oraz jak zostało zabezpieczone ryzyko po stronie dostawcy technologii.

 

O gazie na konferencji  „Gaz ziemny jako paliwo pomostowe i biometan jako odnawialny gaz przyszłości”
(źródło: energetyka24.com)

Nie gaz ziemny, a biometan będzie gazem przyszłości. „Początkowo, taksonomia w ogóle wycinała gaz, tzn. nie można było finansować projektów gazowych. Pod wpływem mocnego lobbingu różnych krajów zostały wprowadzone akty delegowane do taksonomii, które wprowadzają możliwość finansowania gazu i atomu. Ale i tam jest bardzo duża warunkowość. Są tylko trzy obszary, gdzie istnieje możliwość finansowania: ciepło sieciowe, kogeneracja i wytwarzanie energii elektrycznej z gazu. Natomiast, żeby te projekty w tych trzech obszarach mogły uzyskać finansowanie, to są tam pewne warunki związane z emisyjnością, która jest bardzo restrykcyjna (ok. 100 g ekwiwalentu CO2 na 1 kWh), co w praktyce oznacza, że to są tylko i wyłącznie projekty, które będą oparte na gazach odnawialnych (biometan) z ewentualną bardzo małą domieszką gazu ziemnego. W naszej przestrzeni, to absolutnie wyklucza wszystkie projekty gazowe” – podkreśliła Katarzyna Harpak.

 

Krzysztof Brejza odkrywa karty. "Ponad milion ton węgla z Rosji"
(źródło: onet.pl)

"Ponad milion ton węgla z rosyjskich portów trafiło w ostatnim czasie do Polski. Transport małymi jednostkami (by nie rzucał się w oczy) z obwodu leningradzkiego realizują rosyjscy marynarze" — napisał w mediach społecznościowych senator PO Krzysztof Brejza. W mediach społecznościowych parlamentarzysta zamieścił nagrania na potwierdzenie swojej tezy.

 

Lasy nie dla biomasy – Manifest Leśny i wypowiedzi leśników
(źródło: oko.press)

„Leśnicy to przede wszystkim przyrodnicy. Dlatego jesteśmy gotowi do osiągnięcia porozumienia z przyrodniczymi organizacjami pozarządowymi, bo więcej nas łączy niż dzieli”.

 

Do krytyków polityki leśnej dołączają sami leśnicy na spotkaniach przedwyborczych z Donaldem Tuskiem.
(źródło: wyborcza.pl)

 

Walki w Izraelu i Palestynie a ceny ropy
(źródło: wnp.pl)

Na ten otwarty konflikt zareagowali przywódcy całego świata, bowiem wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo, a także ciągłość dostaw strategicznego surowca, jakim jest ropa naftowa. 

 

Idzie zima – po ile węgiel?
(źródło: wnp.pl)

Ceny węgla opałowego kształtują się teraz w przedziale 1200-2000 zł za tonę w zależności od parametrów surowca oraz lokalizacji składu. W branży wskazują, że te ceny raczej będą szły w górę.

 

^menu
OZE

Wywiad – o biogazowniach mało wiemy
(źródło: magazynbiomasa.pl)

Podstawowym problemem jest duża nieznajomość rynku i niedocenianie branży. Tak naprawdę nieliczne podmioty rozumieją ten biznes i wartości, jakie niesie za sobą biogazownia.

 

Budowa wiatraków – Chiny zagrażają łańcuchowi dostaw
(źródło: psew.pl)

Europejska dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie. 

 

Firmy i polskie pompy ciepła
(źródło: biznesalert.pl)

Regulacje działają na niekorzyść polskich producentów pomp ciepła. Brak możliwości zachowania konkurencyjności może doprowadzić do zamknięcia polskich firm produkujących pompy ciepła.

 

Publiczne środki na technologie niskoemisyjne nie dla rodzimych producentów
(źródło: green-news.pl)

Wzmaga się niezadowolenie rodzimych producentów, którzy nie tak dawno apelowali do rządu, by skorzystał z furtki otwartej przez Komisję Europejską. Chodzi o zezwolenie na dotowanie z publicznych środków przedsięwzięć związanych z niskoemisyjnymi technologiami jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy elektrolizery. 

 

Gminy ustalą gdzie staną OZE na ich terenie
(źródło: wysokienapiecie.pl)

24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie Ustawy. Jej celem jest uproszczenie regulacji planistycznych a także umożliwienie sprawniejszego procedowania i uchwalania aktów prawa miejscowego związanych z gospodarką przestrzenną gmin.

 

Podsumowanie – wiatraki daleko za fotowoltaiką
(źródło: green-news.pl)

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w trakcie Kongresu Energetycznego DISE podsumował, jak w ostatnich latach przebiegał rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak przekazał uczestnikom, zbliżyliśmy się do 26 GW mocy zainstalowanej w OZE.

 

Instrat – rola wodoru jako stabilizatora
(źródło: instrat.pl)

Dotychczasowe strategie wodorowe krajów UE nie zawierają jednak precyzyjnych celów sektorowych w zakresie wykorzystania wodoru, zwłaszcza w istniejących zastosowaniach popytowych (np. rafinacja ropy naftowej i chemikalia), i nie określają wystarczająco jasno skali wymaganego przyrostu mocy odnawialnych źródeł energii.

 

Samochody elektryczne
(źródło: rp.pl)

Bruksela wszczęła postępowanie w sprawie subsydiowania przez Pekin chińskich producentów aut elektrycznych. Aby obronić się przed ich zalewem, europejscy producenci będą musieli się mocno napracować.

 

^menu
Klimat

Jaki jest próg katastrofy – scenariusze ocieplenia i ludzkich tragedii
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Nieliczne badania, które przyglądają się skrajnym scenariuszom np. tzw. “rozbuchanego ocieplenia” gdzie temperatura na skutek sprzężeń zwrotnych może wzrosnąć do końca wieku nawet o 8°C i więcej, wyliczają że liczba ludzkich ofiar w wyniku samego załamania się systemu żywnościowego może sumarycznie sięgnąć nawet 5 miliardów do 2100 r. 

 

Raport Net Zeto – wszyscy muszą przyspieszyć
(źródło: 300gospodarka.pl)

Poza UE zbyt mało się dzieje. Istnieje potrzeba natychmiastowych działań . Z danych wynika, że „prawie wszystkie kraje muszą przyspieszyć swoje docelowe daty zerowej emisji netto”. Większość krajów rozwiniętych dąży do 2050 r., ale niektóre, takie jak Niemcy, Austria i Islandia, przyspieszyły swoje cele do 2045 i 2040 roku.

 

Najważniejsze wybory od 89 r. wpłyną na ochronę klimatu – debata
(źródło: smoglab.pl)

Kandydaci do Sejmu  we Wrocławiu przedstawiają swoje plany. Zapraszamy do zapoznania się i wyboru kandydata.

 

„Zmiany klimatu a konsekwencje przyrodnicze i  gospodarcze"
(źródło: powiat.mogilno.pl)

Konferencja w Mogilnie i naukowcy z Poznania o zmianie klimatu, szczególnie w Wielkopolsce.

 

Lasy wycinane nielegalnie?
(źródło: lasy.pracownia.org.pl)

Nawet leśników przeraża skala wyrębu drzew i wywózki z kraju. Od lat NGOsy alarmują, że system obrotu drewna  w Polsce jest nieszczelny i umożliwia nielegalne pozyskanie i wywóz drzew z lasu.

 

Co ciekawe obawy o rabunkową gospodarkę leśną mają sami leśnicy: „Zarządzając i gospodarując mieniem Skarbu Państwa, jakim są lasy, jesteśmy za jasnością i przejrzystością finansowania, wiedzy, ile jest pozyskiwanego, ile sprzedawanego drewna, jaka jest polityka cenowa oraz jakie są kontraktowane usługi leśne. Jesteśmy przerażeni ilością eksportowanego drewna nieprzerobionego z naszego kraju. Polskie drewno powinno być przerabiane tu w Polsce przez naszych przedsiębiorców — wyjaśniali leśnicy”.

 

^menu
Niska emisja

Sprzeczne regulacje zatruwają powietrze
(źródło: biznesalert.pl)

Guła: „Na szczeblu rządowym mamy do czynienia z działaniami, które często stoją ze sobą w sprzeczności. Z jednej strony mamy Program Czyste Powietrze – program termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła, a z drugiej strony mamy brak zachęt dla prosumentów, chaos związany z regulacjami czy wstrzymanie obowiązywania w Polsce norm jakości węgla, co poskutkowało przywróceniem do sprzedaży surowca o bardzo słabych parametrach, określanego mianem „odpadu węglowego”.

 

Opóźnienia w przepisach chroniących jakość powietrza
(źródło: clientearth.pl)

posłowie i posłanki parlamentu europejskiego głosowali we wrześniu za dostosowaniem norm jakości powietrza w UE do zaleceń ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Parlament zagłosował jednak za opóźnieniem konieczności dostosowania się do tych zaleceń do 2035 r., czyli pięć lat później niż zalecała Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.

 

Unia łagodzi przepisy ze względu na samochody
(źródło: 
300gospodarka.pl)

Na rzecz złagodzenia nowych przepisów działało osiem państw członkowskich, w tym Polska. Pozostałe to Bułgaria, Czechy, Francja, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy. Przeciw ostrzejszym normom wypowiadali się także przedstawiciele branży motoryzacyjnej.

 

Dopłat w 2023 r. nie będzie
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

"Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło - będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

^menu
 
^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

 

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej