×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
6 kwietnia 2023
info
 

Energia dla Klimatu marzec 2023


„My jesteśmy za wolnością”

Premier Morawiecki o zakazie rejestracji nowych aut z silnikami spalinowymi w 2035 r.

„Działamy zbyt wolno”

Wnioski raportu IPCC w sprawie zmiany klimatu. 2023 r.

 

Kolejny już raport IPCC znowu ostrzega przed katastrofą klimatyczną. Naukowcy przekonują, że wciąż można zatrzymać nie same zmiany klimatu, ale wzrost średniej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. W Polsce trwa kampania wyborcza, w której PiS rywalizuje już nie tylko z opozycją, ale własnym koalicjantem – Solidarną Polską a dodtakowo z Konfederacją.Mamy więc koncert obietnic antyunijnych, prowęglowych, odkrywkowych i antyodnawialnych. Mamy też zapewnienia, że elektrownia jądrowa w Polsce prąd będzie produkować już w 2033 r. Że będzie to trwało dłużej jest więcej jak pewne, ale jest jeden sektor, który bardzo się z tego ucieszy – energetyka węglowa. Minister Moskwa powiedziała wprost – tak długo jak nie będzie atomu, nie zrezygnujemy z węgla. To że w Ukrainie elektrownie jądrowe okazały się słabym przykładem na niezależność energetyczną, to że we Francji słyszymy o niebezpiecznych korozjach elektrowni atomowych czy suszy, które je masowo zatrzymały, to nic dla polskich planów. Może właśnie dlatego, że ich finał – wybudowane atomówki wcale nie mają ujrzeć światła dziennego?

Kiedy katastrofa klimatyczna pokazuje nam coraz mroczniejsze oblicza jak ostatnie tornado w USA czy susza na południu Europy – Polska stawia na własne interesy. Tylko, że dziwne są te nasze interesy, kiedy np. Odra ma być dalej zanieczyszczana, ponieważ minister Gróbarczyk nie ma zamiaru zastosować  postanowienia sądu w sprawie przerwania robót kanalizujących Odrę.

Polska stawia na wolność, ale chodzi raczej o spowolnienie transformacji. Wolność odnosi się też do wolnej reakcji na wprowadzenie dyrektywy metanowej – Polska jest jednym z największych emitentów metanu z górnictwa, a polski rząd obudził się bardzo późno, aby wprowadzić do niej zmiany, kiedy to jeszcze było możliwe. Teraz zostaje straszenie Unią. Grunt żeby nie zdenerwować wyborców, bo o nich teraz toczy się walka. Z tego powodu uchylamy drzwi, ale nie otwieramy bram dla energetyki wiatrowej, słonecznej. Nie ma też inwestycji w sieci przesyłowe – pieniądze na ten cel miały iść m.in. z KPO. I może tu jest złoty Graal, aby przekonać do transformacji  społeczeństwo. Przecież to na wsiach powstaje najwięcej energetyki słonecznej, tam też mogą powstać nowe wiatraki czy biogazownie. Może retorykę wolności i bogactwa da się połączyć z OZE?

Kiedy czekamy na KPO łatwo jest mówić, że nie stać nas na odnawialne źródła energii i rozbudowę sieci. Ale nie jest przecież tak, że polska ochrona środowiska jest pozbawiona wszelkich pieniędzy. Przykładem jest m.in. projekt „Pomagamy i chronimy - Policja i Państwowa Straż na straży bioróżnorodności".  350 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu: "Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo" zostało przeznaczone na helikopter. Nie od dzisiaj wiadomo, że Polacy jak chcą, to potrafią.

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Odkrywki

Miasto Zittau skarży kopalnię Turów
(źródło: wroclaw.tvp.pl)

Szykuje się kolejna sprawa w Trybunale Sprawiedliwości UE



„Pod prąd” 03.23 a w nim m.in. o złoczewskiej kiełbasie wyborczej, Turowie oraz doniesienia z Niemiec

^menu
Energetyka konwencjonalna

Polska i przepisy dotyczące emisji metanu
(źródło: spidersweb.pl)

W 2022 r. zakończyły się prace w sprawie nowych unijnych przepisów odnośnie ograniczenie emisji metanu. W grudniu 2022 roku, państwa członkowskie UE osiągnęły porozumienie, które okazało się niekorzystne dla Polski. Dopiero w lutym polski rząd się budził i zaczął straszyć unią.  Eksperci m.in. z Instratu przekonują, że nowe przepisy to szansa a nie zagrożenie dla polskiego górnictwa.

 

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego
(źródło: cire.pl)

NABE jest jak atom – cały czas jest planowane, ale efektów nie widać. Podpisanie umowy dotyczącej wydzielenia węglowych jednostek wytwórczych przesunięte jest na kwiecień.

 

Zużycie gazu spadło – Putin nie będzie zadowolony
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Energetyka była jedynym sektorem, w którym zapotrzebowanie na gaz wzrosło powyżej poziomu z 2021 r., pomimo rozwoju sektora OZE. Jednym z powodów jest ograniczenie produkcji energii z atomu (awaria i brak wody np. we Francji) oraz energetyki wodnej (południe Europy). Poza tym Europa stopniowo uniezależnia się od gazu.

 

Minister Moskwa chce w 10 lat oddać do użytku elektrownię jądrową
(źródło: gazetaprawna.pl)

W sprawie aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040r mamy konkrety - „pierwszy wielkoskalowy blok jądrowy uruchomimy w 2033 r”. Biorąc pod uwagę czas na przygotowanie pozwoleń oraz typowe dla tej branży opóźnienia a do tego wzrost cen w trakcie budowy, 10 lat jest czasem kompletnie nierealnym.

 

Atom przykrywką dla węgla?
(źródło: portalkomunalny.pl)

" Tak długo, jak nie pojawi się energetyka jądrowa w naszych mocach, tak długo nie będziemy mogli wycofywać mocy węglowych” – poinformowała w poniedziałek, 3 kwietnia 2023 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji dotyczącej polskiego sektora energetycznego."

Komentarz redakcji:

To populistyczne stanowisko. Pani Moskwa nakierowana jest niezmiennie na górnicze głosy w nadchodzących wyborach oraz głosy niepolskiego przemysłu atomowego z USA, Francji czy Korei. Minister powiedziała, że atom ma zastąpić węgiel! Ale teraz produkujemy ok 70 % prądu z węgla, który jest 4-5 razy droższy niż ten czysto polski produkowany z wiatru czy słońca. Według aktualizacji PEP, którą w tym samym czasie przedstawia Pani Moskwa- w 2040r mamy produkować 21 % prądu z atomu a ponad 50 % prądu z OZE.  Na szczęście to polskie OZE zastępuje -często nie polski już - węgiel, co wynika z  nowej PEP2040 rządu.

 

SMR – małe reaktory atomowe rozpalają wyobraźnię
(źródło: wysokienapiecie.pl)

„Temat małych reaktorów jądrowych, określanych zbiorowo jako SMR nie schodzi z nagłówków. Co chwilę mamy deklaracje, doniesienia z procesów regulacyjnych, nowe memoranda, ale i co najważniejsze - zobowiązania finansowe. Uruchomienie małych reaktorów wydaje się już tylko kwestią czasu i pieniędzy. Pytanie, jakiego czasu i jakich pieniędzy?”

 

Kopalnie trują Odrę
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Większość ścieków wpływa do Odry w województwach śląskim i dolnośląskim, za zasolenie wód w dużej mierze odpowiadają zakłady górnicze, a "złote algi" nadal występują - to wnioski z końcowego raportu, którym swoje prace podsumował rządowy zespół badający katastrofę ekologiczną na Odrze.

 

^menu
OZE

Problemy z siecią – na korzyść atomu spowolnienie w energetyce wiatrowej?
(źródło: wysokienapiecie.pl)

„Nie da się podłączyć do sieci morskich wiatraków, elektrowni atomowej i dodatkowo 4-6 GW lądowych wiatraków na północy kraju. Dlatego szybką budowę tych ostatnich powstrzymano”

Komentarz redakcji:

„Świetna polityka” PiS. Najdroższa dziś energetyka atomowa - na razie i długo jeszcze istniejąca na papierze - blokuje rozwój najtańszej dziś energii z wiatraków. Polska już ma i będzie miała najdroższa hurtową cenę energii na giełdach Europy.
 


Magazyny energii
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Magazyny energii niwelują skutki niestabilnego charakteru pracy instalacji OZE, a także stabilizują pracę sieci. Niestety uzyskanie warunków przyłączenia magazynu energii w Polsce nie jest łatwe. Wynika to przede wszystkim ze stanu sieci energetycznych ale także regulacji.

 

Zwiększony unijny cel OZE do 2030 r.
(źródło: klimat.rp.pl)

Unia Europejska poważnie zmienia założenia celu „Gotowi na 55%” do 2030 r. Będzie też mocniej wspierać Zielony Ład i Repower EU. „Po raz pierwszy zasada „efektywność energetyczna przede wszystkim” uzyskuje moc prawną dzięki wyraźnemu zobowiązaniu państw UE do uwzględniania efektywności energetycznej przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki, planowania i poważnych inwestycji w sektorze energetycznym i poza nim.”

 

Unia Europejska zezwala na „zrównoważone” spalanie lasów
(źródło: pracownia.org.pl)

Spalanie drewna w elektrowniach będzie dotowane na mocy mechanizmów wsparcia OZE.

Negocjatorzy reprezentujący Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Radę Unii Europejskiej wypracowali nowy konsensus wokół całej dyrektywy RED III. W lakonicznym komunikacie – rozmowy w ramach tzw. trilogu są niejawne – Rady UE przekazano jedynie, że biomasa drzewna wykorzystywana na cele energetyczne ma być zrównoważona. 

 

Rozwój spółdzielni energetycznych – jak KPO mogłoby wspierać odporność energetyki
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rozwój lokalnych odnawialnych źródeł energii realizowanych przez społeczności energetyczne, w tym klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz inne społeczności, promuje unijna dyrektywa o energii odnawialnej – RED II. Jest to także jeden z kamieni milowych wpisany do decyzji o zatwierdzeniu KPO. Rząd jest nadal przed wdrożeniem tych przepisów. Prace nad projektem zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC 99) trwają od ponad roku.

 

Górnicy mogą stracić na ograniczaniu energetyki wiatrowej
(źródło: zielonagospodarka.pl)

Większość sejmowa zdecydowała o odrzuceniu poprawek senackich w sprawie zniesienia zasady 10 h. Ustawa wiatrakowa zostaje przyjęta z zapisem o 700 metrach. Za odrzuceniem wprowadzających odległość 500 m poprawek zagłosowało 217 posłów i posłanek PiS. Odrzucenie poprawki poparła Konfederacja i Polskie Sprawy. Przeciwko odrzuceniu głosowali wszyscy posłowie i posłanki KO, Lewicy, Polska 2050 oraz Koalicja Polska. Poprawka została odrzucona 231 głosami. Istotne ograniczenie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie to utracona szansa dla transformacji miejsc pracy w energetyce.

 

Tesla stawia na pompy ciepła
(źródło: forsal.pl)

Już nie loty w kosmos, a odnawialne ciepło. Tym chce się zająć Tesla.

^menu
Klimat

Raport Instrat – spółki giełdowe i ochrona klimatu
(źródło: instrat.pl)

Zespół ekspercki Instratu ostrzega – ¾ spośród 100 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie nie wyznaczyło celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przyjęte zobowiązania nie są zgodne z porozumieniem paryskim – Polskie spółki są na trajektorii 2,64 °C wzrostu temperatury.

Eksperci przeanalizowali cele redukcji emisji gazów cieplarnianych największych spółek na warszawskiej giełdzie. „Niestety wielki biznes w Polsce nie jest gotowy na wyzwania klimatyczne. Dotąd cele redukcji emisji gazów cieplarnianych wyznaczyło jedynie 25 spośród 100 największych emitentów notowanych na GPW, a nie wszystkie z tych celów spełniają wymogi porozumienia paryskiego. To zdecydowanie za mało” – ocenia Stanisław Stefaniak, kierownik programu Zrównoważone Finanse w Instracie.



Mamy mało czasu, ale wciąż mamy szansę - IPCC
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Cel 1,5°C, przy ogromnym skoordynowanym wysiłku, jest jeszcze osiągalny, jednak zależy od woli politycznej. Tymczasem kontynuacja obecnie prowadzonej polityki oznacza zmierzanie w niebezpiecznym kierunku wzrostu średniej temperatury o około 3-4°C. Polski rząd cały czas blokuje zasadnicze reformy na poziomie krajowym i unijnym.

 

Anna Moskwa głosuje przeciw celom nowego pracodawcy
(źródło: slaskaopinia.pl)

Nowo wybrana wiceprzewodnicząca Międzynarodowej Agencji Energii głosowała na forum Rady Unii Europejskiej przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 roku. Polska minister klimatu i środowiska zapomniała, że to właśnie MAE sama opowiadała się za tym celem.

 

Ochrona klimatu się opłaca
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

„Przestaliśmy rozmawiać o zmianie klimatycznej z punktu widzenia moralnego i etycznego, to co ma moc to przeniesienie tych tematów na grunt gospodarczy. Pojawiły się elementy stymulujące i powodujące, że zmiana się po prostu opłaca. Firmy muszą wiedzieć, że w ten sposób mogą poprawić swoją sytuację ekonomiczną”

 

Tydzień klimatyczny w Polsce
(źródło: rp.pl)

Artykułem Marcina Stoczkiewicza o pilnej potrzebie wprowadzenia w Polsce nowej ustawy – Prawa Klimatycznego rozpoczął się tydzień klimatyczny.

 

USA mocno wspierają rodzimą transformację energetyczną. Dla UE to zagrożenie dla własnego przemysłu
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Dla Unii Europejskiej, której pomysł na gospodarczą przyszłość opiera transformacji energetycznej, zielona ofensywa Waszyngtonu stała się dużym zagrożeniem. Do tego wsparcie USA następuje w bardzo trudnym momencie – największego od kilku dekad kryzysu energetycznego oraz pełnoskalowej wojny na kontynencie po agresji Rosji na Ukrainę.

 

^menu

Niska Emisja

Polska samotnie broni starych samochodów
(źródło: fakty.tvn24.pl)

„Pseudoekologia” – tak polscy politycy komentują zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych w UE za ponad 10 lat.  „My jesteśmy za wolnością” – to słowa Mateusza Morawieckiego na przepisy, które mają ograniczyć zmianę klimatu.

 

Powietrze wygrywa w sądzie
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

– Wyrok WSA przyznaje rację organizacjom i władzom województwa, które podnosiły bezzasadność zarzutów Prokuratury Krajowej wobec uchwały antysmogowej. Mieszkańcy Mazowsza mogą spać spokojnie, uchwała antysmogowa dalej będzie chronić ich i ich bliskich – powiedział radca prawny Miłosz Jakubowski z Frank Bold, reprezentujący przed sądem organizacje biorące udział w postępowaniu: Stowarzyszenie Lepsze Miejsce i Europejskie Centrum Czystego Powietrza.


 

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej