×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
9 kwietnia 2022
info
 

Energia dla klimatu marzec-kwiecień


„Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli”

Wiktor Orban po zwycięstwie w wyborach w kwietniu 2022  


„Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas”

Modlitwa

 

Wojna trwa już ponad miesiąc. W tym czasie, jak chyba nigdy, przyspieszyły dyskusje o transformacji energetycznej, a szczególnie uniezależnianiu się od paliw z Rosji. Może chwilowo węgiel wróci do łask jako paliwo rodzime, ale to właśnie OZE i rozproszenie OZE mają być gwarantem bezpieczeństwa.

Na czym polega zatem rządowy plan bezpieczeństwa? Na jeszcze większej centralizacji. Do tego zapomina się zupełnie, że trwa inna „wojna” - kryzys klimatyczny. Dla Minister Moskwy jest dzisiaj jasne – bezpieczeństwo jest ważniejsze niż dekarbonizacja. My mówimy – chcemy jednego i drugiego, bo szczególnie dzisiaj wiemy, że zmiana klimatu wypowiedziała nam wojnę o wiele poważniejszą niż konflikty, które dzieją się zazwyczaj na ograniczonym terenie. Susza, huragany, pożary, powodzie – te wszystkie kataklizmy przychodzą niezapowiedziane, trudno z nimi wygrać, bo kiedy przychodzą mamy jedynie defensywę. Z kolei w dłuższej perspektywie możemy mieć głód. Zagrożenia, jakie dla rolnictwa powodują skutki zmiany klimatu powinniśmy traktować bardzo poważnie, szczególnie w kontekście wojny, jaka toczy się w Ukrainie. Kraj ten jest bowiem jednym z największych eksporterów płodów rolnych, szczególnie pszenicy, kukurydzy czy oleju rzepakowego.  Wojna z pewnością spowolni ukraińskie rolnictwo, ale kiedy przyjdzie susza, będzie jeszcze gorzej.

Nord Stream II odbija się dzisiaj czkawką wielu demokratom w Europie. Można było uniknąć budowania zależności, ale można też było uniknąć strat dla środowiska. Upadłość spółki oznacza, że potencjalnie uda się uniknąć nieodwracalnych i szkodliwych dla klimatu skutków eksploatacji i spalania gazu. Niestety szkody dla środowiska już zostały wyrządzone. Straciliśmy też wiele lat na budowanie sieciowości i rozproszenia. Nord Stream II od początku był nie tylko kontrowersyjnym uzależnieniem się od Rosji, ale też cementowaniem związku energetyki i paliw kopalnych.

            Dzisiaj zgadzamy się, że trzeba stawiać na niezależność, odporność i surowce własne, OZE. Polski rząd przepycha jednak tuż obok realizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) W praktyce ma to być dalsze wspieranie atomu i gazu, zwiększenie udziału węgla w Miksie, planuje się możliwość modernizacji istniejących jednostek wytwórczych. Polska zamiast stawiać na bezpieczeństwo buduje kolejne molochy – agencje energii, wielkie koncerny podległe kontroli rządu. W sytuacjach krytycznych liczą się jednak przewidywalne, niezawodne dostawy, a sprzyjają temu rozproszone źródła, gdyż każde scentralizowanie jest podatne na ataki. Dzisiaj trzeba stawiać na skracanie odległości dostaw energii, ale też żywności, o czym mówi unijna strategia „Od pola do stołu”. Jak na razie minister Sasin planuje powołanie koncernu spożywczego. Pomysł spotkał się już z prześmiewczymi zarzutami, że będzie to „Społem bis”. Niestety nie z takich rzeczy już się śmialiśmy, a potem i tak płaciliśmy za pomysły naszych rządzących. Żyjemy niestety w czasach, kiedy za kaprysy przywódców ludzie muszą płacić ogromną cenę. Aż strach pomyśleć co w planie ma Wiktor Orban, skoro chce, aby skutki jego władzy były widoczne z księżyca.

 

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd luty-marzec a w nim o zamknięciu odkrywki Janschwalde w Niemczech, Polityce surowcowej państwa, która odrzuca uwagi strony społecznej i dalsze kontrowersje w sprawie Turowa:

 

RWE będzie niszczyć wsie pod odkrywkę Garzweiler
(źródło: alle-doerfer-bleiben.de)

Po dobrych wieściach w sprawie Janschwalde, mamy złe wieści odnośnie zagłębia reńskiego. Wyższy Sąd Administracyjny zezwolił koncernowi RWE zniszczyć gospodarstwo we wsi Lutzerath. Aby pozbawić rolnika jego ziemi, wystarczyło, że zagrożone były dostawy węgla brunatnego na rynek energetyczny. Od tych decyzji nie przysługuje odwołanie.

Na kwiecień w regionie przewidziane są demonstracje i spotkania.

 

Wciąż niejasności w sprawie osuwiska  w kopalni Turów
(źródło: zgorzelec.info)

380 mln złotych - na tyle PGE oszacowało straty wynikające z osuwiska, do którego doszło w kopalni Turów w 2016r, jakie poniosła z tego tytułu jej spółka zależna. Informację przygotowano w odpowiedzi na poselską interpelację. Do tej pory ubezpieczyciel wypłacił tylko ułamek tej kwoty. Wciąż nie znane są powody osuwiska: „pomimo prowadzenia zwałowania zgodnie z obowiązującymi przepisami i najlepszą wiedzą techniczną wystąpiło osuwisko. Stanowisko Zespołu było zbieżne z wynikami szeregu ekspertyz w tym zakresie.”

 

^menu
Energetyka konwencjonalna

Koniec importu surowców energetycznych z Rosji?
(źródło: euractiv.pl)

Tylko w 2021 r. Rosja mogła zarobić na eksporcie surowców energetycznych 500 mld zł. Dochody finansują wydatki militarne Kremla. Czy Polska może z dnia na dzień zrezygnować z rosyjskich surowców? Obecnie 46%, naszych potrzeb energetycznych jest realizowana przez surowce z importu. Polska na własne potrzeby produkuje 3% ropy, 20% gazu i 80% węgla.

Polecamy Grafiki przedstawiające zależność Europy od rosyjskich surowców

 

Raport Forum Energii: Skala uzależnienia Polski od rosyjskich paliw kopalnych – mamy węgiel, ale z ropą jest już problem
(źródło: 300gospodarka.pl)

Rezygnacja z rosyjskiego węgla nie powinna zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski, bo duże firmy dostarczające energię z węgla opierają się na krajowych dostawach. W większym stopniu Polska polega na rosyjskich dostawach innych paliw kopalnych – gazu i ropy naftowej. Odejście od importu węgla z Rosji jest możliwe, dla gazu potrzebujemy kilku miesięcy. Z ropą będzie najtrudniej, ale już teraz trzeba podjąć działania przynoszące rezultaty w długim terminie – podsumowuje swoją analizę Forum Energii.

 

Raport: Europa może funkcjonować bez rosyjskiego gazu
(źródło: euractiv.pl)

Autorzy analizy przekonują, że bezpieczeństwo dostaw i zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu nie wymaga budowy nowej infrastruktury do importu gazu z UE, takich jak terminale LNG. Wystarczy import 51 mld m3 gazu z alternatywnych wobec Rosji źródeł, za pośrednictwem istniejącej infrastruktury.

 

Wojna i atom – bezpieczeństwo energetyczne?
(źródło: biznesalert.pl)

 W wyniku wojny Rosji z Ukrainą powstają zagrożenia nuklearne związane z czynnymi i wyłączonymi elektrowniami atomowymi, oraz skażonymi obszarami. Rosja ostrzeliwuje obiekty jądrowe na Ukrainie, w tym elektrownie atomowe, rosyjskie wojsko przetrzymuje personel elektrowni w Czarnobylu i Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) jako zakładników, umieszcza sprzęt wojskowy w Strefie Wykluczenia, niszczy szpitale z aparatami rentgenowskimi. Nieprzewidywalne działania rosyjskiej armii inwazyjnej mogą doprowadzić do zagrożenia nuklearnego na skalę egzystencjalną 

Okazuje się, że rosyjscy żołnierze zapłacą wysoką cenę na działania w Czarnobylu: "Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych”.

 

Protest Greenpeace: Import z Rosji - zamiana jednego dealera na innego nie jest rozwiązaniem
(źródło: green-news.pl)

„Peace not oil” Konieczne jest szybkie odchodzenie od paliw kopalnych w ogóle. W obliczu napaści na Ukrainę dalsze blokowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz zmian w ciepłownictwie i transporcie jest szalenie szkodliwe dla Polski – mówi cytowana w komunikacie organizacji Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia Greenpeace Polska.

 

Problem z drewnem - Biomasa na eksport
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Na brak drewna narzekają stolarze, ale też energetycy. Lasy Państwowe dostarczają obecnie ok. połowy potrzebnego surowca. Reszta biomasy pochodzi z importu – głównym dostawcą była Białoruś i Ukraina. Kłopoty z drewnem białoruskim zaczęły się już w zeszłym roku. – Rząd w Mińsku wprowadził wysokie cła eksportowe na drewno, w rezultacie import przestał się opłacać – mówi nam doświadczony handlowiec biomasą z dużej firmy energetycznej.

 

Plany budowy elektrowni jądrowej nabierają tempa
(źródło: wnp.pl)

Raport środowiskowy dotyczący pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został złożony do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. GDOŚ będzie prowadzić postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

 

^menu
Klimat

W cieniu wojny topnieją lodowce
(źródło: spidersweb.pl)

Skutki zmian klimatycznych widoczne są już w każdym miejscu na świecie. W tym miesiącu szczególnie wyraźnym dowodem na ich niepowstrzymany pochód jest to, co się wydarzyło na Antarktydzie Wschodniej.

 

Na dzień lasów, wycinamy lasy
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

— Co 2 sekundy z powierzchni Ziemi znika las wielkości obszaru pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej. To ogromna skala, która zamiast maleć, dalej rośnie. Ekspansja rolnictwa odpowiada aż za 80% globalnego wylesiania. Bezcenne lasy są karczowane i wypalane m.in. w celu uzyskania kolejnych terenów pod hodowlę bydła oraz uprawę paszy dla zwierząt. Konsumpcja w UE towarów takich jak soja (głównie wykorzystywana do karmienia zwierząt gospodarskich), olej palmowy, wołowina, kauczuk i kakao, a także pozyskiwanie drewna dla przemysłu, przyczyniają się do wylesiania nawet w odległych geograficznie obszarach świata. Dlatego tak ważne jest, aby UE ograniczyła swój negatywny wpływ na utratę lasów na świecie, wprowadzając ambitne przepisy — zaznacza Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego.  

 

^menu
OZE

Informator TEPP, a w nim najnowszy przegląd zmian w prawie, technologiach, ustawach i innowacjach.
 

 

Brakuje kompetencji i surowców – przestoje w montażu fotowoltaiki
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Wojna w Ukrainie winduje ceny surowców, generuje problemy z dostawami, a wielu pracowników opuściło budowy, by walczyć o ojczyznę. W efekcie powstające farmy wiatrowe zanotują opóźnienia, a te fotowoltaiczne również mogą mieć pod górkę. To jasny sygnał, że potrzebujemy kształcić coraz więcej specjalistów w Polsce.

 

Spalanie drewna przyspiesza rozwój OZE? W Polsce TAK
(źródło: pap.pl)

Drewno traktowane jest jako paliwo odnawialne. W Polsce rośnie udział OZE w miksie energetycznym przez masowe spalanie polskich lasów w konwencjonalnej energetyce ( współspalanie z węglem) oraz  w ciepłownictwie zbiorowym i ogrzewaniu indywidualnym.

 

Polski offshore – konferencja
(źródło: youtube.com)

Polska czeka na nowelizację przepisów w sprawie elektrowni wiatrowych.

 

Czy fotowoltaika będzie opłacalna?
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

1 kwietnia w życie wchodzą zmiany w sposobie rozliczenia prosumentów (zmiana ustawy o OZE). Nadwyżki energii produkowanej przez panele słoneczne trzeba będzie sprzedawać do sieci, a pobieraną moc kupować jak wszyscy, po zdecydowanie wyższych cenach detalicznych. Nowe regulacje stawiają opłacalność fotowoltaiki pod znakiem zapytania.

 

Oszczędzanie energii – brakuje nam nawyków
(źródło: wysokienapiecie.pl)

– Eksperyment przeprowadzony w 11 gospodarstwach domowych w Warszawie pokazał, że sama świadomość konieczności oszczędzania energii oraz ogólne rekomendacje nie wystarczą i potrzebne są konkretne, spersonalizowane impulsy. W doświadczeniu uczestniczyli często młodzi, wykształceni i raczej zamożni mieszkańcy miasta, a mimo to popełniali łatwe do uniknięcia błędy, co wynikało raczej z braku uwagi, zaniedbań i codziennego pośpiechu niż z braku wiedzy.

 

^menu
Niska emisja

Ziobro podważa wyrok sądu
(źródło: bankier.pl)

Grażyna Wolszczak wygrała w sądzie, ale z wyrokiem nie zgadza się Prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W skardze prokuratury, do której dotarła PAP, wskazano, że w sprawie tej brakuje szczegółowych ustaleń dotyczących czasu, miejsca i stopnia przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Prokurator podkreślił przy tym, że sąd nie ustalił, czy normy były przekroczone w miejscu zamieszkania aktorki.

 

Mobilne płuca przerażają Polskę
(źródło: smoglab.pl)

Antysmogowa kampania „Zobacz czym oddychasz” prowadzona przez Polski Alarm Smogowy dobiega końca. Innowacyjne instalacje mobilnych płuc odwiedziły aż 47 miejscowości w dziewięciu województwach, gdzie pozostawały przez dwa tygodnie. PAS szacuje, że antysmogowe instalacje zobaczyły dziesiątki tysięcy osób. To już trzecia edycja kampanii, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej