×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

13 października 2013
info
 

newsletter 9/2013

wrzesień 2013

W kolejnym wydaniu Wiadomości Internetowych znajdą Państwo m.in. informacje o międzynarodowej konferencji w Gubinie "Wpływ spalania węgla na zdrowie", o węglu brunatnym w Trybunale Konstytucyjnym, o duńskich zielonych promach oraz aż trzy wrześniowe tłumaczenia nowych numerów informatora Węgiel Łużycki.

Zapraszamy do lektury.

W Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”

"Wpływ spalania węgla na zdrowie" – międzynarodowa konferencja w Gubinie

Międzynarodowa konferencja "Wpływ spalania węgla na zdrowie" już za nami. Tym razem Koalicja "Rozwój TAK-Odkrywki NIE" zorganizowałą ją wspólnie z niemieckimi partnerami. Taki, polsko-niemiecki był też zestaw prelegentów – naukowców i lekarzy. Obecność wielu osób z obu stron Nysy Łużyckiej była solidnym wsparciem dla tych wszystkich którzy nie tracą nadziei i woli walki o lepsze jutro na ziemi lubuskiej oraz na terenie Łużyc.

Więcej 

Węgiel Łużycki, 22 września 2013 r.

M.in. o miłości węgla i piłki nożnej – jak za komuny

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 16 września 2013 r.

A w nim m.in.112 157 (!) głosów przeciwko powstaniu kopalni węgla brunatnego Welzow Süd II koncernu Vattenfall

Więcej>>
 

Węgiel Łużycki, 8 września 2013 r.

Brandenburski Związek Rolników, reprezentujący landowe, rodzinne przedsiębiorstwa rolnicze, opowiedział się przeciwko powstaniu nowej kopalni węgla brunatnego Welzow-Süd II. Reinhard Jung, przewodniczący Związku, zwraca uwagę, że plan przedstawiony przez rząd landowy stoi w sprzeczności z krajowym konsensusem dotyczącym transformacji energetycznej. „Trudno doszukać się jakiegoś ważnego interesu społecznego w powstaniu kopalni. Budowa nowej kopalni wiąże się jedynie z pogwałceniem praw człowieka, stratami środowiskowymi oraz ekonomicznymi”.

Więcej>>
 

Węgiel brunatny w Trybunale Konstytucyjnym

Zagrożona budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego dolnośląska gmina Lubin złożyła  do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z pięcioma artykułami Konstytucji, trzema ustawami i dwoma aktami prawa międzynarodowego Uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

Więcej>>
 

Energetyka konwencjonalna - źródła nieodnawialne

Sprzeciw europosłów wobec rozbudowy Elektrowni Opole

Rośnie opór przeciw rozbudowie Elektrowni Opole. Sens tej inwestycji kwestionują już nie tylko wybitni polscy eksperci, jak prof. Popczyk i organizacje ekologiczne, ale także odpowiedzialni za europejską politykę klimatyczną europarlamentarzyści.

Według prof. Popczyka:
"...lepiej zamiast tej inwestycji wdrożyć program termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz gospodarstw rolnych i wyposażyć je w przydomowe źródła energii, np. panele słoneczne albo mikrobiogazownie (...) takie instalacje wyprodukowałyby o 60 proc. więcej energii niżplanowane nowe bloki w Opolu i wyemitowałyby sześć razy mniej dwutlenku węgla."


Więcej>>
 

Radni Pelplina i Tczewa w antyekologicznym kontrataku

Radni Pelplina Tczewa przyjęli uchwały, w których popierają realizację w Rajkowach inwestycji budowy Elektrowni Północ. Podkreślają w nich, że inwestycja budowy Elektrowni Północ ma kluczowe znaczenie dla województwa pomorskiego, bo zużycie energii w tym regionie jest trzykrotnie wyższe niż jej produkcja. Samorządowcy liczą również na to, że inwestycja wpłynie na polepszenie sytuacji gospodarczej i ekonomicznej oraz zmniejszy trudności na lokalnym rynku pracy.

Więcej>>
 

Gogolewski: Ekolodzy chcą by EBOR przestał finansować inwestycje w energetykę węglową

Uczestniczące w  konsultacjach społecznych projektu polityki energetycznej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pozarządowe organizacje ekologiczne domagają się od banku, aby zaprzestał finansowania nowych inwestycji opartych na paliwach kopalnych, przede wszystkim na węglu.
Organizacje ekologiczne podkreślają, że najważniejsze publiczne instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy czy Europejski Bank Inwestycyjny przyjęły w ostatnich miesiącach znaczące obostrzenia dla finansowania szkodliwych dla klimatu inwestycji węglowych i oczekują takich decyzji ze strony władz EBOR-u.

Więcej>>
 

Energetyka węglowa znowu chce się ratować naszym kosztem

Grupy energetyczne oczekują regulacji gwarantujących opłacalność inwestycji w nowe moce wytwórcze. Nie ma obawy, że takie mechanizmy zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną - mówi Krzysztof Kilian, prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Czyli my, społeczeństwo, mamy być gwarantem rozwoju "zabytkowej" energetyki. Brudny absurd!

Więcej>>
 

"Bańka węglowa"

Jak bańka w nieruchomościach, podczas kryzysu w 2009 r. - to synonim przewartościowanych inwestycji w firmy i koncerny opierajace się na konwencjonalnych, kopalnych paliwach energetycznych (węgiel, ropa, gaz).

Więcej>>
 

Łupki

Orion Jędrysek: rządzący udają, że chcą, by łupki były eksploatowane

Ciekawy, choc niewątpliwe subiektywny wywiad. Zwracamy uwagę na relację z Brukseli, gdzie szykowane są przepisy dotyczace wydobywania gazu i ropy łupkowej. Historia w opisie byłego Głównego Geologa Kraju w rzadzie PiS jest już znana i powtarzana przez bohatera - rozpoczęliśmy dobrze proces wydając 10 koncesji, a koalicja PO-PSL go popsuła i psuje.

Więcej>>
 

Nowy raport: skażenie spowodowane szczelinowaniem przyczyną chorób w Teksasie, organy nadzorcze to ignorują 

Waszyngton: Nowy Raport organizacji Earthworks opublikowany 19 września 2013 r. pokazuje, że organy odpowiedzialne za nadzór nad wydobyciem ropy i gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego, których zadaniem jest ochrona ludności przed negatywnymi skutkami tej technologii, celowo ignorują dowody na to, że skażenie spowodowane szczelinowaniem jest przyczyną poważnego pogorszenia stanu zdrowia lokalnej ludności.

Więcej>>

Odnawialne źródła energii (OZE)

Oblicza Energiewende – w edukacji i turystyce

Ochrona klimatu w Niemczech zaczyna się już w szkole. Prosto i mądrze – od oszczędzania energii. Także w Polsce niektóre miasta i gminy już podążają niemieckim tropem. Również w niemieckiej turystyce energetyka odnawialna stała się atrakcyjnym bodźcem do jej (turystyki) rozwoju.

Więcej>>
 

Michał Olszewski i dr Karol Lasocki: czy Polska będzie ukarana za brak wizji ws. odnawialnych źródeł energii?

4 września w Poranku RDC gośćmi byli dr Karol Lasocki i Michał Olszewski, którzy mówili o grożących Polsce karach za nieimplementowanie dyrektywy dotyczącej OZE – odnawialnych źródeł energii.

“Chodzi nie o to, jak duże wsparcie będzie dla OZE w Polsce. Chodzi o to, żeby było wiadomo, jakie ono będzie w ciągu najbliższych 15 lat, żeby była pewna gwarancja stabilności, trwałości”.

Więcej>>
 

Jakie paliwa będą stosować duńskie promy po 2050 roku?

Rząd Danii postanowił, że duński sektor transportu morskiego musi uniezależnić się od paliw kopalnych najpóźniej  (!) w 2050 roku. Pomysł został poparty przez największych duńskich armatorów i już rozpoczęto pracę nad katalogiem pomysłów, które stopniowo doprowadzą do zastąpienia ropy jako głównego surowca zasilającego statki.

Więcej>>
 

Czerwone światło dla zielonej energetyki

Rząd tnie wsparcie dla zielonego prądu. Nie będzie wsparcia dla dużych elektrowni wodnych, przydomowych wiatraków i paneli słonecznych.

Więcej>>
 

Klimat

Minister Korolec ma na szczycie klimatycznym reprezentować wszystkich a nie tylko Polskę

WWW Polska wyraża zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami polskiego ministra środowiska, Marcina Korolca, na temat szczytu klimatycznego, który ma odbyć się w Warszawie. Przypomina też, że minister, jako prezydent tej konferencji pełni funkcję bezstronnego moderatora globalnej dyskusji, a nie rzecznika interesów wyłącznie jednego (naszego) kraju.

Więcej>>
 

Zegar klimatyczny tyka

Pomiary stężenia dwutlenku węgla w atmosferze pokazują 400 ppm. Raporty IPCC od dawna wskazują, że mamy 90, ba, 95% naukowej pewności, że ocieplenie klimatu postępuje i mamy na nie wpływ jako ludzkość. W Polsce polityka schodzi z góry na dół (top down). Polska nie prowadzi własnej polityki klimatycznej, tylko reaguje na międzynarodową lub europejską politykę klimatyczną.

Więcej>>
 


Redakcja: Kamila Krysiak, Urszula Bugajewska, Adrianna Błaszczyńska, Radosław Gawlik, Michał Stańkowski, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Serdecznie dziękujemy Kamili Krysiak - dotychczasowej szefowej Newslettera.
Kamila z nadmiaru obowiązków musiała zrezygnować z jego prowadzenia.
Życzymy sukcesów, jednocześnie witamy dwoje młodych współpracowników Adriannę Błaszczyńską i Witolda Miklaszewskiego.
Redakcja.

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE."
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO-UNIA, UL. BIAŁOSKÓRNICZA 26, 50-134 WROCŁAW, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej