×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
8 lipca 2021
info
 

 

Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2021 r.

 

„Błogosławiony, który odczytuje, i którzy słuchają słów Proroctwa,
a strzegą tego, co w nim napisane,
bo chwila jest bliska”

Apokalipsa św. Jana, Prolog

 

Sinice w Bałtyku, grado-śnieg we Włoszech, upały w Kanadzie czy pożary na Syberii. Wymieniać dalej? Lodowce górskie topią się na Kilimandżaro w Tanzanii, w Andach w Peru i Boliwii, na Wyżynie Tybetańskiej oraz w Himalajach w środkowej i południowej Azji, także te lodowce na wyspie Papua-Nowa Gwinea czy na Indonezji. Tornado w Czechach i pięć ofiar śmiertelnych, setki zniszczonych domów i aut, zalany Poznań i Szczecin – to tylko początek lata w Polsce i na świecie. Czy klimat obchodzi polityków?

Oto przykład – negocjacje wokół Turowa pokazują, że nie ma na razie poważnych rozmów związanych ze zmianą klimatu. Rządy Polski i Czech negocjują twardo, ale liczy się zabezpieczenie bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty wody. Czechy nie wtrącają się w „polski mix energetyczny” a to oznacza, że o dacie zamknięcia kopalni Turów nie ma mowy. Utracone pieniądze na transformację regionu zgorzeleckiego, do tego potężne pieniądze wydane na zabezpieczenie wody w Turowie. Co będą mieli z tego mieszkańcy niepracujący w kopalni i elektrowni? A co tak naprawdę pracujący w kompleksie, czy naprawdę dostaną gwarancję pracy do 2044r? Kto wypowie pierwsze słowo, co dalej po dziurze?

Podczas rezydencji artystycznych „Odkrywki” w Opolnie-Zdroju, w trakcie trwania kampanii wyborczej, jedynymi mieszkańcami, którzy wypowiedzieli się w temacie przyszłości „wielkiej dziury” były dzieci. Wspólnie z artystami dzieci malowały przyszłość Turowa po zakończeniu eksploatacji. Obrazki te są bardzo pouczające – młodzi mieszkańcy już wiedzą, że sytuacja nie wygląda ciekawie. I wcale nie dominuje narracja „rekreacyjna”. Przewidują nawet, że powstanie „dziura w dziurze”.

Podczas gdy rząd i koncerny PGE nerwowo unikają tematu transformacji energetycznej i starają się wprowadzać różnymi kanałami koncernowe i wielkoskalowe projekty OZE w Bełchatowie czy w Turowie, właśnie ruszył pierwszy w Polsce pozew klimatyczny. Na świecie trwają też starania, aby do systemu prawnego weszło pojęcie „Ekobójstwo”. Będą to  „bezprawne, lekkomyślne czyny popełnione ze świadomością, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo poważnych, rozległych czy długotrwałych szkód w środowisku, wywołanych tymi aktami”. Mogą być nim np. transgraniczne awarie jądrowe, wycieki ropy naftowej czy bezprawne zabijanie ważnych gatunków chronionych zwierząt. Poza tym Unia Europejska chce wprowadzić poważne zmiany w produkcji żywności. Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie klatek dla zwierząt gospodarskich na terenie UE. To odpowiedź na europejską inicjatywę obywatelską "End the Cage Age" ("Zakończmy epokę klatek"). Koniec ery chowu klatkowego miałby nastąpić w 2027 roku. Pomysł ten spotyka się - oczywiście - ze sprzeciwem hodowców zwierząt. Zdecydowanie bardziej „progresywny” okazał się ostatnio nawet minister edukacji Czarnek. Jest on „gotów”, aby „rozmawiać” o edukacji klimatycznej w szkołach. Edukacja o klimacie miałaby się pojawić w szkołach w 2023 r. (sic!) Liczymy, że może szef obrony narodowej lub wicepremier od bezpieczeństwa nauczy nas wcześniej jak się ochronić przed tornadem czy jak uspokajać ludzi podczas suszy, kiedy nie są w stanie napoić swoich zwierząt i samych siebie.

 

Odkrywki
Bełchatów do 2038 r.
Energetyka Konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja
Odkrywki

Pod prąd czerwiec a w nim o sytuacji w Turowie, konflikcie polsko-czeskim, Złoczewie oraz o ciekawych wydarzeniach w Opolnie-Zdroju obok odkrywki Turów.

 

Umowa społeczna dla węgla brunatnego utworzenie NABE
(źródło: cire.pl)

Do końca września ma się okazać, jak rząd wyobraża sobie transformację energetyki węgla brunatnego. Na razie wiadomo, że są plany utworzenia NABE – co z pracownikami, co z datą odejścia od węgla? Wciąż nie wiadomo.

 

Złoczew widmo – odkrywka nie powstanie, ale wciąż o nią zabiegamy
(źródło: gov.pl)

Prezes PGE ogłosił, że odkrywka Złoczew nie będzie budowana, ale jednocześnie po raz kolejny został przesunięty termin wydania decyzji środowiskowej do 31 sierpnia 2021 r. Przyczyna zwłoki: skomplikowany charakter sprawy.

 

^menu
Bełchatów do 2038 r.

PGE „troszczy” się o województwo łódzkie i podaje datę wyłączenia Bełchatowa
(źródło: businessinsider.com.pl)

Do 2038 r. ma działań elektrownia Bełchatów. Prezes Dąbrowski chce, aby województwo nie straciło środków a transformację. W przypadku Turowa wiadomo już, że region zgorzelecko- bogatyński nie dostanie ponad 1 mld zł (260 mln Euro).

Poza tym, Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji dla województwa łódzkiego zawiera szereg ważnych deklaracji, jednak wciąż brakuje w nim konkretów istotnych z punktu widzenia instytucji unijnych decydujących o przyznaniu Polsce środków na transformację – uważa Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Organizacja złożyła swoje uwagi w zakończonych wczoraj konsultacjach społecznych.

 

Miała być odkrywka, będzie centrum elektromobilności
(źródło: green-news.pl)

Pamiętacie jeszcze, że pod Zieloną Górą miała powstać odkrywka i elektrownia? Właśnie otwarto Europejskie Centrum Elektromobilności (ECE). Instytucja ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w UE. Będzie jednocześnie ośrodkiem badawczo-rozwojowym oraz kuźnią nowych kadr.


Przyszłość Turowa.
Popkiewicz: bez pieniędzy na transformację, Bogatynię czeka zapaść społeczna.
(źródło: wyborcza.pl)

O specyfice elektrowni Turów, jej emisyjności, ale też problemach dla społeczeństwa.


Energia dla Klimatu w TOK FM wraca!

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem o Turowie, sytuacji  klimatycznej i stanie transformacji w TOK FM.

 

^menu
Energetyka Konwencjonalna

Nielegalne koncesje na Śląsku?
(źródło: cire.pl)

Najpierw kombinacje, teraz wycofanie wadliwego prawa - Nowela likwiduje możliwość warunkowego wyłączenia obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla jednorazowego wydłużenia terminu obowiązywania koncesji na wydobycie węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową.

Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości prawnych co do zgodności obecnych przepisów z unijnymi.

 

Rządowa strategia energetyczna odchudza portfele Polaków
(źródło: energia.rp.pl)

W latach 2021–2030 koszt wytwarzania energii wzrośnie aż o 61 proc., jeżeli Polska rzeczywiście będzie realizować scenariusz rządowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) – wynika z raportu Fundacji Instrat.

 

Wybuchy i pożary w energetyce konwencjonalnej
(źródło: biznesalert.pl)

Instalacje znowu płoną! 11 lat temu nad Zatoką płonął tankowiec BP, w 2021 kolejna awaria wywołała pożar i zniszczenia. Każdego roku dochodzi do wypadków, skażeń oraz śmierci ludzi na platformach wiertniczych czy gazociągach. Powodem są bardzo często zaniedbania ze strony koncernów.

 

^menu
Klimat

UE ma nowe prawo klimatyczne
(źródło: europarl.europa.eu)

Nowe prawo klimatyczne UE zwiększa unijny cel redukcji emisji do 2030 roku z 40% do co najmniej 55%. Przy udziale nowych pochłaniaczy dwutlenku węgla cel ten mógłby wzrosnąć do 57%. Cele jakie przed nami:

1. Naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla – lasy, gleba -  w UE zwiększą cel redukcji emisji do 2030. do 57%.

2. Budżet emisji gazów cieplarnianych musi być podstawą do osiągnięcia celu na 2040.

3. Nowy niezależny naukowy panel doradczy będzie monitorował postępy.


Rekordowe temperatury w USA i Kanadzie
(źródło: euractiv.pl)

Temperatury ponad 40 stopni Celsjusza odnotowano na północy kontynentu amerykańskiego. Władze twierdzą, że dotychczas „nie miała miejsce analogiczna sytuacja”. Odnotowano też nagły wzrost ilości zgonów.

 

Pozew klimatyczny – obywatele skarżą skarb państwa
(źródło: pl.clientearth.org)

Pięcioro obywateli Polski postanowiło pozwać Skarb Państwa za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego, którego skutki dotykają ich już teraz. Jak informuje Fundacja Client Earth, która wraz z kancelarią Gessel zdeklarowała wsparcie prawne dla pozywających, choć pozwanym jest Skarb Państwa, to celem podejmowanych działań nie jest uzyskanie odszkodowań, a jedynie o uznanie odpowiedzialności państwa za zapewnienie bezpieczeństwa klimatycznego. Pozew ma też wymusić zobowiązanie rządu do podjęcia odpowiednich działań, żeby Polska znalazła się na właściwej drodze do redukcji krajowych emisji dwutlenku węgla.

 

Czerwiec z mammatusami i tornadem
(źródło: national-geographic.pl)

Po chłodnym maju, czerwiec przyniósł gorące powietrze, stąd w efekcie pojawiły się burze a nawet tornada. Były to „ciekawe” zjawiska atmosferyczne, ale także bardzo niebezpieczne – w Czechach zginęło pięć osób.

 

Zmiana klimatu nad Bałtykiem
(źródło: onet.pl)

Nad Bałtykiem obserwuje się szybkie tempo wzrostu poziomu morza.
Eksperci alarmują, że do końca wieku poziom Bałtyku może się ponieść nawet o 100 cm.

 

Rekordowe temperatury na Syberii
(źródło: smoglab.pl)

Już w pierwszych dniach kalendarzowego lata w syberyjskim Wierchojańsku odnotowano temperaturę powierzchni gruntu równą 48 st. Celsjusza, przy czym temperatura powietrza wynosiła tam około 30 st. Celsjusza.

 

^menu
OZE

Informator TEPP – a w nim nowinki ze świata OZE, nowe legislacje, technologie, oraz wyzwania związane z transformacją w kierunku dużego OZE

 

Szantaż koncernów a rozwój OZE
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl)

Za likwidacją systemu opustów stoi wiele argumentów. Jeżeli dalej będziemy go utrzymywać, to skończy się na tym, że operatorzy sieci będą odmawiać przyłączania kolejnych prosumentów - mówi Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

 

GDDKIA chce OZE na autostradach
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Rosnące rachunki za prąd martwią też duże podmioty, co wpływa na zachętę do przechodzenia na OZE. Panele mają stanąć obok autostrad.

 

Technologie wodorowe – szanse i ryzyka
(źródło: euractiv.pl)

Dla wodoru trudności to uzyskanie wsparcia w postaci środków publicznych na wypełnienie pozostałych luk w finansowaniu. Drugą jest znalezienie odbiorców czystego wodoru gotowych na zawarcie długoterminowych kontraktów, dzięki którym projekty byłby naprawdę opłacalne.

 

^menu
Niska emisja

Ewidencja kopciuchów
(źródło: businessinsider.com.pl)

Trzeba będzie "wyspowiadać się" państwu z tego, czym ogrzewamy dom. Jeśli tego nie zrobimy, to może nam grozić grzywna nawet 5 tys. zł. Właściciel bądź zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw - powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

 

Południe Polski z najgorszą jakością powietrza
(źródło: euractiv.pl)

Najgorszą jakość powietrza w Europie posiadają miasta polskie oraz włoskie – ranking zamykają Nowy Sącz oraz włoska Cremona.

 

Jakość powietrza kosztuje – potrzeba 5 mld euro
(żródło: smoglab.pl)

W Krajowym Planie Odbudowy na potrzeby programu Czyste Powietrze zabezpieczono kwotę około 3 miliardów euro. Według wyliczeń Banku Światowego potrzebujemy jednak na ten cel około 8 miliardów euro ze środków unijnych.

 

Tempo i pieniądze – wymiana pieców za wolno
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

do końca roku z mapy Wrocławia w ramach akcji "Zmień piec" powinno zniknąć ok. 3500 kopciuchów. Koszt wszystkich działań to ok. 80 mln złotych. To niestety nie wystarczy do zdecydowanej poprawy jakości powietrza.

 

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej