„Powołuję nowy Bauhaus. Chcę, aby Zielony Ład łączył się ze stylem życia i aby włączyli się mocniej do niego ludzie kultury, artyści”
Ursula von der Leyen
Zaczęła się zima. W Hiszpanii w wyniku śnieżycy „Filomena” nastąpił paraliż miast i transportu. W Polsce tylko na chwilę miasta stały się białe, za to powietrze smogowe jak jeszcze nigdy było gęste, co zanotowały światowe czujniki zanieczyszczenia powietrza. W górach mróz, dlatego trzymamy kciuki za kolektyw „Wilczyce” które chronią Puszczę Karpacką przed wycinką. Górnicy krótko rozmawiali z rządem o umowie społecznej, ale konkretów brak. Powracają za to pomysły nowych elektrowni węglowych jak Ostrołęka C. W końcu wydobycie węgla do 2049 r. będzie musiało znaleźć swój „kocioł”. Zostawmy śmieszki na boku. Dla polskiego węgla nie mamy dobrych wiadomości – OZE po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w UE. Polska jest jednym z krajów pozostających w tyle pod względem tego trendu. W 2020 roku 17% energii elektrycznej w Polsce pochodziło ze źródeł odnawialnych, w porównaniu z pięciokrotnie większym udziałem paliw kopalnych (83%). Złe wiadomości dla węgla płyną też z USA. Nowy prezydent Joe Biden już pierwszego dnia przywrócił USA do Porozumienia Paryskiego. W Unii Europejskiej Komisja stawia coraz mocniej na Zielony Ład, który ma być wzmocniony przez „Nowy europejski Bauhaus”. Chodzi o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, tak aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli. Aby „Nowy europejski Bauhaus” odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów: projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli. Na styl czy pewien klimat społeczny wpływ mają też protesty przeciwko politykom niszczącym środowisko i prawa człowieka. To będzie jasny sygnał, że nie wszystko uchodzi płazem. Brazylijski prezydent Bolsonaro być może stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – wycinka lasów Amazonii i pozbywanie się z nich rdzennej ludności być może nie ujdzie mu na sucho. Byłby to znak dla innych „przywódców”, że jest pewna granica, której nie można przekraczać.
Coś w tym jest - styl życia jest decydujący np. dla przyzwyczajeń jak wyrzucanie śmieci w lasach. Dlatego wprowadzone jest prawo, które ma zniechęcić do pewnych zachowań. W końcu mamy surowe kary pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe i dziesięciokrotnie wyższe mandaty za wywożenie śmieci do lasu. Lasy mają być czystsze, ale oby nie zabrakło w nim drzew. Puszcza Karpacka już idzie pod topór, teraz ma być „rewitalizowany” Krzywy Las w województwie lubuskim – niektóre drzewa według leśników mają zagrażać ludziom. „Wilczyce” już zdobyły rozgłos akcją ratowania lasu, która, przypomnijmy, ma wsparcie także naukowców. Ma rację szefowa KE, że w Zielonym Ładzie pomoże styl życia, tylko kto zostanie popularnym ambasadorem. Może Bernie Sanders? O jego rękawiczki już się bije cały świat.
|
Odkrywki |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska emisja |
Pod prąd styczeń a w nim najnowsze wiadomości działania Koalicji „Rozwój Tak Odkrywki Nie”
http://eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=6&kat=18&art=457
Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA TRANSFORMACJĄ OBSZARU WĘGLOWEGO NA POGRANICZU POLSKO - SAKSOŃSKIM W RAMACH PROJEKTU „TRANSITION”.
Kolejny termin rozmów w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Związki zawodowe mają żądania, strona rządowa wysyła nie tych ludzi, którzy powinni się do Katowic udać. Na razie nie wiadomo w jaki sposób Polska ma utrzymywać górnictwo do 2049 r. Brak konkretów przykrywany nierealnymi planami jak np. Ostrołęka C na węgiel.
– Wyjaśniamy sobie, co strony rozumieją w danych zapisach, a nie negocjujemy ich treści. To interpretacje, a nie negocjacje – usłyszeliśmy od uczestników spotkania.
Koszty emisji CO2 są coraz wyższe, o czym boleśnie przekonuje się nie tylko polski przemysł, ale i wszyscy krajowi odbiorcy prądu. W styczniu o rekordowych cenach CO2, które po raz pierwszy w historii przekroczyły 34 euro/t, zadecydowała przede wszystkim pogoda. Jednak analitycy nie mają wątpliwości – rosnące stawki będziemy obserwować nadal i to nie tylko zimą.
- Jako państwo ponieśliśmy przy budowie bloku węglowego w Ostrołęce już zbyt duże koszty, żeby w tej chwili marnotrawić parę mld zł. Mamy nadzieję, że rząd przynajmniej jeszcze raz się nad tym pochyli - zaznaczył Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Na skutek amerykańskich sankcji zachodnie firmy po kolei wycofują się ze współpracy z Gazpromem. Niemcy i Rosja nie rezygnują. Sytuację może pogorszyć sprawa z protestami w Rosji ze względu na Nawalnego.
^menu"W 2020 r. po raz pierwszy odnawialne źródła energii stały się głównym źródłem energii elektrycznej w UE. W całej UE27 ze źródeł odnawialnych wytworzono 38% energii elektrycznej w Europie, a z paliw kopalnych - 37%" Polska odstaje od średniej na korzyść węgla.
Ceny energii rosną, więc Polacy szukają sposobów na tanią i bezpieczną energię.
Z powodu opłaty mocowej czeka nas kolejna podwyżka cen energii elektrycznej już od stycznia br. w wysokości 11-12%. Jak uniknąć tych podwyżek? Fotowoltaika coraz częstszym wyborem.
PGE, Tauron i Enea szykują się na nowe otwarcie w segmencie offshore – morskiej energetyki wiatrowej. Sprzyja temu przyjęcie przez parlament nowych przepisów, które już w lutym mogą wejść w życie.
Integracja rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej, choć nie bez problemów, postępuje. W konsekwencji kwitnie handel transgraniczny. Ten trend dotyczy także Polski. Ze względy na duży udział węgla w produkcji, wysokie ceny zakupu tego surowca na krajowym rynku i rekordowo wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, hurtowe ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie są zwykle najwyższe w Europie.
Francja, Holandia, Polska – dlaczego te kraje mają problem z realizacją celu OZE do 2020 r.?
^menuStany Zjednoczone są drugim po Chinach największym emitentem gazów cieplarnianych. Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych, a jedną z pierwszych jego oficjalnych decyzji podjętych po objęciu urzędu jest powrót USA do klimatycznego porozumienia z Paryża.
Coraz bliżej do 1,5 stopnia. Ubiegłoroczne temperatury były na Ziemi średnio o 0,6 stopnia Celsjusza wyższe niż w latach 1981-2010 i 1,25 stopnia Celsjusza wyższe niż w epoce przemysłowej (czyli w latach 1800-1900).
Rzeka Trująca naprawdę trująca – wymywany jest arsen. Przez podnoszenie się temperatur powietrza i wzrost częstotliwości susz będzie zwiększała się koncentrację arsenu w wodzie oraz ryzyko zanieczyszczania wód podziemnych.
Podczas grudniowej manifestacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, organizowanego w wielu miastach w całej Polsce, w Opolu Kacper Lubiewski udzielał się przez megafon, który w oczach władz miał szkodzić środowisku. I właśnie to było problemem.
^menuSztandarowy plan rządu na pozbycie się smogu powinien zostać poprawiony – apeluje Polski Alarm Smogowy. Jesteśmy już prawie w jednej czwartej tego programu, który wystartował we wrześniu 2018 r. – mówi Andrzej Guła, lider PAS – i to już najwyższy czas by zaczął on działać jak zaplanowano.
Smog polski jest więc smogiem pyłowym, który powstaje zimą przy mroźnej pogodzie wyżowej" - podsumowuje naukowiec. W jego opinii ten smog polski może być obserwowany nie tylko w naszym kraju, ale i na niektórych obszarach Turcji.
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wzywa producentów i dystrybutorów paliwa „ekogroszek”, by przestali używać tej nazwy i usunęli materiały promocyjne, które zawierają np. motywy roślinne. Zdaniem prawników, to typowy przypadek greenwashingu, bo węgiel przedstawia się jako paliwo ekologiczne.
Ranking „Air Quality Index” wylicza dawkę zanieczyszczenia na podstawie stężeń pyłów i uśrednianych wyników jakości powietrza. 5 stycznia AQI dla Wrocławia uplasował to miasto na pozycji niechlubnego wicelidera pod względem zanieczyszczenia powietrza w Europie. Polskie miasto wyprzedziły za to miasta Indii. W inne mroźne dni sytuacja we Wrocławiu była równie zła.
Gdy ranking ograniczyć do samej Europy, polskie miasta lądują w absolutnej czołówce. Na przykład Łódź jest ósma, ale przed nią są jedynie miasta tureckie, rosyjskie i ukraińskie. Gdyby i je wyłączyć z zestawienia, byłaby pierwsza. Kraków w takiej sytuacji byłby czwarty (między nim a Łodzią znalazłby się jeszcze tylko Dublin i Bukareszt).
Zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), cukrzyca, rak płuc oraz schorzenia związane z sercem. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, który prowadzić może do hospitalizacji, a także śmierci.
^menuRadosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |