Ach co to był za rok! Mało kto pamięta szczegóły za to bardzo dobrze raczej cztery ściany. Chętniej zastanawiamy się co przyniesie 2021 r. Ogromne nadzieje pokładamy w szczepionce na koronawirusa – tylko kiedy się spotkamy i będziemy mogli się uściskać? Tak czy inaczej technologia mRNA uznawana jest już dzisiaj za przełom w medycynie i wielu spekuluje, że będzie za to Nobel. Z dobrych rzeczy także inne - w piątą rocznicę podpisania Porozumienia Paryskiego sprawa klimatu traktowana jest poważniej niż jeszcze rok temu. Mimo epidemii niektóre emisje wciąż rosną, chociaż wiele państw zmieniło ostatnio swoje nastawienie do klimatu. Zdaliśmy sobie chyba sprawę, że jesteśmy istotami śmiertelnymi Ważna zmiana to także nowy prezydent USA oraz ostateczny brak weta w UE Węgier i Polski, która na pewno na tych wydarzeniach skorzysta. Już wiemy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej ogłosiła Japonia i Korea Południowa do 2050 r., a Chiny czy Brazylia do 2060 r. Unia Europejska także zdecydowała się zwiększyć swoje cele klimatyczne. W 2021 r. kolejni ważni gracze mogą ogłosić swoje plany. Po pandemii nastąpi odbicie gospodarcze – pytanie czy będzie ono zgodne z celami polityki klimatycznej? – wszak rząd Polski liczy na spalanie węgla do 2049 r.. Unia Europejska uruchomi Fundusz Odbudowy Gospodarczej wart 750 mld euro – dla branż kopalnych i paliwowych może to być łakomy kąsek, choć raczej na pewno nie pójdzie to na wspieranie paliw kopalnych. W przyszłym roku możemy się też spodziewać podwyżki cen energii elektrycznej. Nie da się już tak mocno udawać, że energia w Polsce w sporej części pochodzi z importu. Gdyby nie import energii kilka razy musiałoby w Polsce dojść też do 20 stopnia zasilania. Kiedy 22 czerwca ulewne deszcze zalały część elektrowni Bełchatów, a awarie innego typu wystąpiły też w kilku innych elektrowniach (Kozienice, Opole, Dolna Odra, Ostrołęka, Włocławek, Jaworzno, Łagisza), sąsiedzi uratowali Polskę przed koniecznością wyłączeń, wspierając krajowy system energetyczny 3,3 GW mocy. W pierwszych miesiącach 2021 r. ma być zawarta umowa społeczna, określająca szczegółowy scenariusz transformacji i subsydiowania górnictwa węgla kamiennego aż do wygaszenia tej branży w 2049 r. Później Polska będzie przekonywać do tej ścieżki Komisję Europejską. Problemy z Komisją będą narastać, bo czeka nas wyjaśnienie sprawy z koncesją dla odkrywki Turów do 2026 r. Komisja Europejska podjęła też decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, w związku z niezapewnieniem odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony leśnych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w lasach. Nadchodzi era Wodnika i jak wieszczyli hipisi jeszcze w XX w. przed nami być może New AgeJ Wskazuje na to wiele, także to, że plastikowe mieszadełka i kubki przejdą do śmietnika historii.
|
Węgiel Brunatny |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska emisja |
3 grudnia zarząd spółki ZE PAK publicznie potwierdził, że nie będzie nowych odkrywek w Wielkopolsce. Złoża Ościsłowo i Dęby Szlacheckie nie powstaną. To świetna wiadomość dla całego regionu i wszystkich, którzy od lat protestują przeciwko budowie odkrywki.
PGE obiecywało w Turowie, że węgiel będzie kopany do 2044 r. Do Bogatyni przyjechał sam prezes po niepokojach pogotowia strajkowego, które obawia się że wydobycie skończy się w 2030 r.
Przewracający się komin elektrowni Adamów w Turku to symbol końca węgla. Polska pilnie potrzebuje nowych źródeł energii, stare nie nadają się do modernizacji.
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i spółka Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) rozpoczęły rozmowy ugodowe w sprawie przyszłości kompleksu Bełchatów. Elektrownia Bełchatów to największy emitent CO2 w UE.
- To niedopuszczalne, że polskie kopalnie i elektrownie, które pobierają na swoje potrzeby kolosalne ilości wody, są zwolnione z opłat! - mówi Katarzyna Czupryniak z Fundacji Rozwój TAK- Odkrywki NIE.
^menu
15 grudnia miał zostać ustalony plan zamykania kopalń Polskiej Grupy Górniczej do 2049 r. – Mamy jeszcze mnóstwo elementów do przygotowania notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską – mówią źródła rządowe. Polska będzie też zabiegać o finansowanie upadającego górnictwa. Szansa, że Komisja Europejska zgodzi się na „pomoc publiczną” są znikome.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już większość nowych taryf na energię. Na zatwierdzenie czekają jeszcze taryfy przesyłowe, czyli opłata za usługę dostarczenia energii do naszych domów. Przesył to połowa rachunku, jaki płacimy. Ale to nie koniec, bo od 1 stycznia dojdzie nam jeszcze jeden nowy składnik.
Już niemal połowę zużycia energii elektrycznej gospodarstw domowych w Polsce pokrywamy za pomocą energii sprowadzonej od naszych sąsiadów. W minionym roku import ratował nas też przed wprowadzeniem 20 stopnia zasilania.
Polska Grupa Górnicza szacuje, że w całym 2020 r. wydobyła około 24 mln ton węgla, podczas gdy przed rokiem było to 29,5 mln ton.
"Wchodzimy w okres, kiedy transformacja polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca. 70 proc. naszych bloków energetycznych ma powyżej 30 lat i w ciągu dwóch dekad trzeba będzie je zastąpić. Musimy podjąć ten wysiłek nie tylko ze względów na politykę klimatyczną, ale głównie z powodu ich starości".
Realizacja polskiego programu rządowego rozwoju EJ z 2009 r., zablokowałaby całkowicie sens transformacji TETIP (transformacja energetyki w trybie innowacji przełomowej).
W 2020 roku zużycie węgla na świecie spadnie o 5 proc. Na koniec trzeciego kwartału zwały węgla kamiennego w całym kraju przekroczyły 23,5 mln ton. Elektrownie nie chcą go już odbierać.
Górnictwo wcale nie jest żyłą złota dla Śląska – twierdzą działacze Fundacji WWF Polska. Opierają się na wynikach raportu Instytutu Badań Strategicznych (IBS). Jego autorzy twierdzą, że krytycy dekarbonizacji przeceniają wartość kopalń dla rynku pracy.
Spadek zapotrzebowania na energię, tanie OZE oraz zmiana stosunku USA do Porozumienia Paryskiego – oto obawy producentów ropy.
Oceniamy wydzielenie aktywów węglowych do NABE i konsolidację koncernów na podstawie raportu Prawników dla Ziemi i Fundacji Instrat. Kto za to zapłaci, kto skorzysta?
^menu
Obserwator Informator TEPP o nowinkach w regulacjach dotyczących OZE, pojazdach elektrycznych, łączeniu rolnictwa i produkcji energii oraz o nowych technologiach produkcji energii z OZE.
Światowy trend przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną sprzyja pozytywnym zmianom w zakresie technologii wodorowych.
Niemcy: Po raz pierwszy w historii więcej OZE niż węgla w niemieckim miksie energetycznym. Niemcy osiągnęły też swój cel OZE do 2020 40%.
Odpowiednie planowanie rozwoju infrastruktury, które pozwoli systemowi na czerpanie korzyści, w zależności od jego potrzeb związanych z szybkim rozwojem generacji rozproszonej OZE – oto wyzwanie przez elektromobilnością w kontekście neutralności klimatycznej.
Popularność hasła fotowoltaika w wyszukiwarce Google osiągnęła najwyższy poziom w miesiącach letnich. Dla porównania w całym ubiegłym roku średni udział zielonej energii w miksie konsumowanej energii elektrycznej w Polsce wyniósł 14,4 proc. Według wstępnych danych w całym 2020 r. udział OZE w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech wyniósł ok. 46 proc.
^menu
Emisje wciąż rosną, ale zrozumienie dla przeciwdziałania zmianie klimatu także. USA wyszły z Porozumienia, ale za sprawą nowego prezydenta raczej szybko wrócą. Cel 1,5 stopnia jest ustalony, kraje ogłaszają czas neutralności klimatycznej. Daleko nam do ideału, ale porozumienie jest dzisiaj silniejsze niż 5 lat temu.
Na szczycie Rady Europejskiej przywódcy UE przyjęli nowy unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych – nie mniej niż 55% do 2030 roku. Podniesienie celu było koniecznością w świetle pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Europejski Bank Centralny chce stymulować neutralność klimatyczną
(źródło: green-news.pl)
EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez firmy prowadzące „brudne” biznesy, które generują dużo CO2.
„W roku 2021 musimy zbudować prawdziwą Globalną Koalicję na rzecz Neutralności Klimatycznej i redukcji emisji do zera netto do 2050 roku”.
Torfowiska traktujemy, jako „gąbki” pochłaniające gazy cieplarniane, do tego miejsca stabilizujące wilgotność. Wszystko prawda, ale w innych warunkach klimatycznych niż to, co się dzieje obecnie. Te źródła „emisji” nie są uwzględnione w modelach zmiany klimatu.
Nie ma jeszcze dokładnych danych, wciąż nie wiadomo czy cieplejszy był 2016 r., ale jedno jest pewne – 2020 r. był wyjątkowo ciepły, co szczególnie odczuwaliśmy zimą.
Coraz więcej nowych i różnorodnych skutków zmiany klimatu. Delfiny chorują w wyniku spadku zasolenia wody: „Z tegorocznym rekordowym sezonem huraganów w Zatoce Meksykańskiej i wynikającymi ze zmian klimatu bardziej intensywnymi układami burzowymi w innych miejscach, z całą pewnością możemy spodziewać się kolejnych ognisk tej wyniszczającej choroby”.
W zakątku Alaski zwanym lodowiec Barry’ego może doprowadzić do potężnej lawiny skalnej a ta do olbrzymiego tsunami. Prognozy mówią o końcu 2021 r.
^menu
Najwięcej przypadków zachorowania na COVID-19 występuje w województwach, w których jakość powietrza jest najgorsza - wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Objazdowe płuca w niektórych miejscach rejestrowały przekroczenia stężenia pyłów w 10 na 11 badanych dni!
Mgły sprzyjają smogowi. Dopuszczalne poziomy stężenia maleńkich pyłów PM 2,5 były we Wrocławiu przekroczone ponad czterokrotnie. Równie źle było w innych dolnośląskich miastach.
Komisja Europejska ogłosiła nową „Strategię na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności”. Do 2030 roku przewóz pasażerów na odległości do
^menu
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |