Lato to czas, kiedy jest zbyt gorąco, aby robić rzeczy, dla których było zbyt zimno w zimie.
Mark Twain
Przecież nie mamy szczególnej ochoty, by likwidować kopalnie. To nie jest nasz kaprys. Jednak sytuacja ekonomiczna tej branży jest taka, jaka jest. Nie można tego nie zauważać.
Jacek Sasin
Lato na półkuli północnej w pełnej krasie i gorączce. We Włoszech rekordowe temperatury dochodzące do
Lipcowe boje o budżet europejski i przyznanie środków na odbudowę oraz na transformację energetyczną postawiły polski rząd przy ścianie, bo w końcu trzeba będzie coś postanowić. Kiedy media opublikowały przecieki planu zamykania kopalń, rząd wpadł w popłoch i zaczął obwiniać dziennikarzy za szerzenie fake newsów. Polska ze swoim węglem rzeczywiście zaczyna przypominać wyspę. Na początku sierpnia branżowy portal CIRE donosi, że to właśnie Polska jest największym wytwórcą energii z elektrowni węglowych. Tyle że branża OZE i tak depcze jej po piętach. Zdaniem 78 proc. Polaków OZE w najbardziej pozytywny sposób wpływają na ochronę środowiska oraz klimatu. Takie opinie prezentuje najwyższy odsetek respondentów we wszystkich badanych krajach. Nawet górnicy twierdzą, że w sumie praca na świeżym powietrzu, na farmach fotowoltaicznych czy przy wiatrakach jest lepsza niż fedrowanie pod ziemią. Tylko musi zostać przedstawiona „realna propozycja, a nie odprawa, która wystarczy na trzy lata”. Na Śląsku górnicy mają swoje zdanie, z którym liczy się rząd. Górnicy z kopalni odkrywkowych mają mniej szczęścia. Kopalnia Adamów właśnie kończy pracę, a górnikom zaleca się udać do urzędu pracy. O rekultywacji ZE PAK na razie nie mówi. Nie ma to jak odłożyć sprawy na potem.
|
Odkrywki |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska Emisja |
Wakacyjny „Pod prąd” obfity w wydarzenia, także mimo pandemii, przeczytacie Państwo o problemach PGE z oddaniem bloku w Turowie, protestach antyodkrywkowych w Polsce i w Niemczech, i nie tylko.
W lipcu rząd, a konkretnie minister Sasin, liczył najwyraźniej, że da się z górnikami na Śląsku przeforsować plan zamykania kopalń oraz obniżek płac. Informacje wyciekły do mediów, ale rząd po nieudanych negocjacjach z ZZ zaczął obwiniać dziennikarzy za „fake newsy”. Poszczególni ministrowie wyrażają też sprzeczne informacje dotyczące przyszłości węgla.
Łączna światowa moc elektrowni węglowych spadła w pierwszym półroczu 2020 roku. Zdarzyło się to po raz pierwszy, odkąd rejestrowane są takie dane.
Zamykanie elektrowni węglowych w Europie i w USA przeważyło nad otwieraniem nowych, z których 60 proc. powstaje w Chinach.
„Nie możemy na to zamykać oczu, szczególnie wobec naszego osamotnienia w UE w kwestiach węglowych” – przekonuje Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.
W pierwszym półroczu brytyjsko-niderlandzki Shell, włoski Eni, francuski Total zaliczyły potężne straty netto. Winna jest pandemia, która zastopowała rozwój gospodarki światowej.
Jak wynika z danych URE w pierwszym kwartale 2020 roku doszło do 6 103 zmian sprzedawcy gazu ziemnego, wobec 13 134 zmian w analogicznym okresie roku ubiegłego i średniej kwartalne z ostatnich czterech lata na poziomie 13 277.
MEP Izabela Kloc: "Plan drastycznych cięć w górnictwie, przygotowany w ministerstwie aktywów państwowych, był niepotrzebny, bo i tak nie zostałby zrealizowany. Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie ma mowy o działaniach, które mogłyby zdestabilizować Śląsk".
"Co do oświadczenia pani poseł Kloc, to chcę bardzo wyraźnie powiedzieć – jest ono całkowicie nieprawdziwe. Pan premier Mateusz Morawiecki mówił o tym w czwartek wyraźnie. Nie wiem, co pani poseł chciała osiągnąć przez swoje świadczenie, ale tworząc fałszywe wrażenie konfliktu wewnątrz rządu w tej sprawie, poważnie utrudniła dialog ze stroną społeczną".
Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają i są blisko 40 USD za baryłkę. Na rynku w sierpniu będzie więcej surowca z krajów sojuszu OPEC+.
„Z gorzką satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu potwierdzającą, że uchwała zezwalająca na budowę bloku węglowego Ostrołęka C była prawnie nieważna. Decyzja o realizacji inwestycji od początku była błędna, na co wskazywaliśmy w pismach do Zarządu, zanim Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyjęło – jak potwierdził dzisiaj sąd – niezgodna z prawem uchwałę o budowie bloku Ostrołęka C. W międzyczasie budowa przyniosła Enei i Enerdze miliardową stratę. Kto za to odpowie? W dzisiejszych warunkach rynkowych projekty węglowe są spisane na straty i każdy, kto decyduje się w nie inwestować, naraża swoją firmę i jej akcjonariuszy na wielkie ryzyko” – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w ClientEarth.
Górnicy twierdzą, że nie boją się zmiany pracy. „Praca na świeżym powietrzu, na farmach fotowoltaicznych czy przy wiatrakach jest lepsza niż fedrowanie pod ziemią. Tylko musi zostać przedstawiona nam realna propozycja, a nie odprawa, która wystarczy na trzy lata”.
PGE ma kolejny orzech do zgryzienia. Jeden z wykonawców nowego bloku Elektrowni Turów – firma Budimex właśnie ogłosiła, że chce przesunięcia terminu oddania bloku:
"Przyczyną przesunięć w planowanym harmonogramie są kwestie niezależne od konsorcjum związane ze skutkami pandemii COVID-19 oraz zmianami prawa i innymi okolicznościami będącymi ich następstwem i mającymi wpływ na możliwość zrealizowania przez konsorcjum zobowiązań w terminie ustalonym w umowie. Konsorcjum wskazuje ponadto na zwiększone koszty realizacji inwestycji, które będą przedmiotem dalszych rozmów z zamawiającym".
A w nim nowe technologie magazynowania energii, technologie wodorowe, nowy sukces OZE w Polsce i za granicą, wpływ transformacji energetycznej na PKB i inne.
Zdecydowane poparcie Polaków dla OZE - w najbardziej pozytywny sposób OZE wpływają na ochronę środowiska oraz klimatu. To najwyższy odsetek we wszystkich badanych krajach. Podobnie uważa siedmiu na dziesięciu Litwinów. Dość pozytywnie do OZE nastawieni są również Niemcy (63 proc.).
Niższa konsumpcja energii da wyższy udział OZE, jednak i tak celu na 2020 r. nie osiągniemy. Nie wypełniając naszego zobowiązania na forum Unii Europejskiej.
W maju 2016 r. branżą wiatrakową wstrząsnęła informacja o przyjęciu przez parlament tzw. ustawy antywiatrakowej, która zablokowała inwestycje w energię wiatrową w Polsce.
Minister Emilewicz: „Chciałabym, abyśmy zakończyli konkretny proces legislacyjny do końca tego roku. To nie jest ustawa nad którą powinniśmy pracować bardzo szybko. Będziemy zachęcać parlament, aby pracować nad nią sprawnie, natomiast chcielibyśmy, aby wszystkie głosy zostały wysłuchane”.
„Współspalanie, traktowanie drewna jako wsadu pod kotły elektrowni – jest nonsensem, jeśli chodzi o ograniczenie wytwarzania dwutlenku węgla. Mniej dwutlenku węgla produkujemy, paląc w elektrowni węglem kamiennym – niż gdy współspalamy drewno. Jeśli traktujemy sprawę poważnie, to ani jedna szyszka, ani jedna gałąź z lasu nie powinna trafiać do elektrowni, do produkcji energii elektrycznej” - mówi prof. Wesołowski, UWR.
W 2030 r. udział OZE w produkcji energii elektrycznej powinien być większy niż dotychczas ustalone 32 proc.
^menuNaukowcy opisali pierwszy aktywny wyciek metanu, zlokalizowany w pobliżu Antarktydy. Ich zdaniem bardzo prawdopodobne jest to, że gaz cieplarniany przedostaje się do atmosfery przyczyniając do procesów globalnego ocieplenia.
Ze względu na zmianę klimatu północne ziemie mogą się nadawać pod uprawę. Jest jednak ale. Obszary te to rozmrożona wieczna zmarzlina, która będzie uwalniać silnie szkodliwy dla klimatu i ocieplający metan.
"To, co się dzieje na poziomie lokalnym, oddolnym, przyśpiesza działania prorozwojowe, w tym na rzecz ochrony środowiska" - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.
"To jest jasny znak, że klimat, podobnie jak smog, jest kosmopolityczny, że jego konsekwencje dotykają nas niezależnie od tego, czy mamy prawicowe, czy lewicowe poglądy" – Jarosław Makowski.
Ocieplenie klimatu prowadzi do tego, że jeziora znajdujące się w Arktyce są pokryte lodem przez coraz mniejszą część roku. Prowadzi to do wzrostu emisji metanu, czyli gazu cieplarnianego, który zatrzymuje 32 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla.
Zdecydowana większość z giełdowych spółek nie analizuje jak katastrofa klimatyczna wpłynie na ich działalność, a także odwrotnie – jak ich działalność wpływa na klimat. Spółki, które wskazały, że posiadają w tym zakresie strategię albo plany działań można policzyć na palcach jednej ręki.
Europejscy i światowi ubezpieczyciele wdrażają politykę ograniczania ubezpieczeń i inwestycji w spółki węglowe. Wbrew tym trendom polska Grupa PZU wciąż ubezpiecza funkcjonujące kopalnie i elektrownie węglowe.
Unia coraz silniej stawia warunki na przyznanie środków na transformację energetyczną. Polska dotychczas nie ogłosiła planów neutralności kraju do 2050 r.
Miasto, które nie ma żadnej kopalni chce się ubiegać o środki na transformację energetyczną.
^menuWdrożenie uchwały antysmogowej dla Małopolski to 1452 mniej przedwczesnych zgonów rocznie [RAPORT]
Praktycznie cały Kraków może stać się strefą bez starych diesli. Ograniczenia mają dotknąć również posiadaczy aut benzynowych, a w centrum kierowcy ograniczą prędkość
Opłatę klimatyczną z Torunia zaskarżył w styczniu aktywista warszawskiego ruchu Miasto Jest Nasze, Beniamin Łuczyński. Skarga wpłynęła 13 stycznia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a wyrok został wydany 21 lipca. Sąd orzekł, że opłata w Toruniu została pobrana nielegalnie.
^menuUrszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |