×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
22 listopada 2019
info
 

energia dla kliamtu

Energia dla Klimatu
październik / listopad 2019

 

„Wspólnie jesteśmy nad wyraz potężne i potężni i mamy za sobą rzadko wspominaną, rzadko pamiętaną historię zwycięstw”

„Nadzieja w mroku” Rebecca Solnit
 

Obserwujemy powódź w Wenecji. Z kolei w noweli Tomasza Manna „Śmierć w Wenecji” mamy znamienny opis działania miasta - ma być miło, pięknie i lepiej żeby nikt nie wiedział, że w mieście panuje cholera! Jaka jest paralela między dwoma wydarzeniami? Teraz, kiedy fala zalała miasto już się wydało – drogie przygotowania przed falą powodziową na nic się zdały. Zabytki toną, ekskluzywne sklepy także. Teraz władze mówią, że to przez zmianę klimatu. To na pewno nie my! Tylko że jednocześnie o miliardach wydanych na budowę zapór hydrotechnicznych nie chętnie się wspomina. Zapory nie są gotowe, nie działają, część z nich jest wręcz zjedzona rdzą. A wycieczkowce dalej wpływają do miasta.

Z kolei w Anglii David Attenborough jest chętniej oglądany niż Brexit. I dobrze, może ludzie przestaną atakować ruch Extinction Rebellion a Anglia przywróci sobie tytuł wiodącego światowego imperium? Słowo „strajk klimatyczny” stało się tam ostatnio słowem roku. Na pewno ten tytuł nie należy się już Niemcom. Ich pakiet klimatyczny jest po prostu słaby – pod koniec miesiąca szukuje się dlatego Ende Gelande (akcja zajęcia i zatrzymania przez ludzi czynnych kopalń odkrywkowych). Bo jak mówią aktywiści – walka o naszą przyszłość to rękodzieło! Przynosi już ono efekty, co wprowadza w stan drżenia koncerny. Dziewięć krajów wezwało UE do obłożenia przemysłu lotniczego wyższymi podatkami. Wiadomo już, że nowa Komisja Europejska, która niebawem zacznie urzędowanie, jest temu postulatowi przychylna. Jednocześnie dowiadujemy się, że przemysł lotniczy wychodzi temu pomysłowi naprzeciw – będzie walczyć z promowanym „wstydem przed lataniem”. Inny przykład USA, gdzie ponad trzy czwarte (77%) zarejestrowanych wyborców w tym prawie wszyscy demokraci (92%), trzech na czterech wyborców niezależnych (75%) i większość republikanów (60%) (badania Yale, 2018) popierają cele porozumienia paryskiego. I co na to politycy? – Trump w imieniu USA podważa sam problem zmiany klimatu. Unia Europejska nie jest ideałem w całej tej układance, ale Europejski Bank Inwestycyjny już zapowiedział, że nie będzie kredytował paliw kopalnych (również gazu). Małe kroki się zdarzają. Ale czy to wystarczy?

W Polsce po wyborach też dzieją się ciekawostki. Chociażby Polityka energetyczna kraju do 2040 roku - Jest niespójna z polityką UE, która zakłada już w 2050 r. całkowite zaprzestanie emisji CO2 (w ujęciu netto). Wciąż stawiamy na atom i liczymy, że nowe bloki jądrowe powstaną do 2033 roku. Na zewnątrz ma jednak wyglądać, że jesteśmy eko. Słowa nowego ministra klimatu brzmią obiecująco. Ale kiedy szefowa komisji środowiska chce stworzyć ustawę dotyczącą „ekoterroryzmu” to wydaje się, że ktoś tu chyba zwariował.

To wszystko sprawia, że nastrój opada. Czujemy się źle, także ze świadomością tego, że homo nie jest jednak sapiens. Tylko że nadzieja jest dzisiaj potrzebna, szczególnie że nawet wśród naukowców można zaobserwować ostatnio swego rodzaju mizantropię, zniechęcenie człowiekiem. Nie idźmy tą drogą. Bowiem po prostu musimy działać i mieć nadzieję, że uratujemy naszą cywilizację. Rebecca Solnit w książce „Nadzieja w mroku” daje odwrót temu zniechęceniu, mobilizuje do odnalezienia w sobie siły adekwatnej do problematyki naszych czasów. „Wspólnie jesteśmy nad wyraz potężne i potężni i mamy za sobą rzadko wspominaną, rzadko pamiętaną historię zwycięstw i przeobrażeń, która może dodać nam otuchy i wiary w siebie, w to, że owszem, możemy zmienić świat, gdyż nieraz już nam się to wcześniej udało”. Przypomnijmy sobie likwidatorów w Czarnobylu, wszystkich ludzi, którzy poświęcili się, abyśmy dzisiaj mogli spokojnie żyć. Gdyby wiedzieli wtedy, że będzie nam wszystko jedno, że ludzie będą brzydzić się samych siebie, może nie zdecydowaliby się na próżną śmierć. Zróbmy to dla nich i dla protestujących młodych. Ratujmy nasz ożywiony świat. Planeta sobie poradzi i bez nas. Kolejny COP 25, gdzie będzie potrzebna nadzieja i determinacja już za kilka tygodni w Madrycie.

Hanna Schudy

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Odkrywki

Czesi nie godzą się na powiększenie odkrywki Turów
(źródło: wnp.pl)

Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, w pobliżu której znajduje się odkrywka Turów. Sygnatariusze petycji obawiają się, że po powiększeniu kopalni m.in. utracą wody gruntowe.

Józef Drzazgowski – człowiek, który się postawił odkrywkom
(źródło: smoglab.pl)

Nie godzę się na to, że wysychają u nas jeziora, dewastuje się lasy, bagna, torfowiska, narusza się stosunki wodne – i to wszystko przez działanie kopalni odkrywkowych.

Listopad miesiącem protestów – 29 listopada mobilizacja antyodkrywkowa w Niemczech
(źródło: smoglab.p)

Pakiet klimatyczny: To co dla Merkel jest „możliwe” i dobre niekoniecznie pokrywa się jednak z żądaniami milionów ludzi w skali kraju. Strajk klimatyczny już się mobilizuje.

Listopadowy Pod prąd

Koncerny czekają w kolejkach po koncesje. W tych pospiesznych czasach, czas działa na naszą korzyść

PGE poprawia wizerunek w rytm „Zielono mi”
(źródło: youtube.com)

Nie wiadomo kto pisze scenariusze dla koncernów energetycznych, ale zielone reklamy zbyt często wywołują śmiech. PGE operuje elektrownią nr 1 w Europie pod względem emisji CO2 (Bełchatów), planuje od nowa kopalnię Złoczew oraz wbrew woli sąsiadów chce rozbudować odkrywkę Turów. I na deser śpiewa, że jest liderem OZE. Poważne?


^menu
Energetyka konwencjonalna

PGE chwali się dobrymi wynikami – miało na to wpłynąć zmniejszenie mocy konwencjonalnej i udział OZE?
(źródło: wnp.pl)

„Na wyniki operacyjne po trzech kwartałach 2019 r. miało wpływ przede wszystkim mniejsze zapotrzebowanie ze strony operatora na energię generowaną w jednostkach konwencjonalnych, co związane było ze zwiększonym wolumenem produkcji z wiatru (plus 1,9 TWh) oraz zwiększonym wolumenem energii importowanej (plus 2,7 TWh), przy spadku krajowego zużycia energii o 0,8 TWh.”

Pokrętna logika Jacka Sasina w sprawie podwyżki cen prądu
(źródło: businessinsider.com.pl)

Ciąg dalszy legendy roku 2019: „Mówiłem bardzo wyraźnie, że podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie. I zrobimy wszystko, żeby tak się stało”

Raport – elektrownie węglowe nieopłacalne
(źródło: wnp.pl)

Gdyby liczyły się argumenty ekonomiczne, inwestorzy przestaliby planować elektrownie na węgiel. Cztery na pięć elektrowni węglowych w UE jest nieopłacalnych – czytamy w najnowszym raporcie Carbontracker. Tylko w tym roku producenci energii mogą stracić 6,6 mld euro. Co jednak, kiedy inwestorami są np. spółki skarbu państwa? Co jeżeli decyzja polityczna jest ważniejsza niż opłacalność ekonomiczna?

Polska na węglu stoi – tym, który zalega na składach
(źródło: wysokienapiecie.pl)

na początku października energetyka zawodowa i przemysłowa miała niemal 8,8 mln ton węgla na swoich placach. Z kolei przy kopalniach leżało 4,7 mln ton tego surowca, z czego 0,3 mln ton kupionego już, ale jeszcze nieodebranego, przez energetykę.

Koniec ministerstwa energii
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Krzysztof Tchórzewski i Ministerstwo Energii kończą pracę. Zadania ministerstwa energii przejmie de facto dwóch ministrów – Jacek Sasin i Michał Kurtyka. Pozostaje wiele niejasności np. co dalej ze Złoczewem i Ostrołęką.

Boom na ropę z łupków
(źródło: cire.pl)

USA liderem w produkcji ropy z łupków. Nawet w przypadku spowolnienia produkcji ropy w USA, kraj ten będzie odpowiadał za blisko 85 proc. wzrostu światowej produkcji tego surowca do 2030 r.

PGE będzie mniej inwestował w energetykę konwencjonalną
(źródło: cire.pl)

Grupa PGE przewiduje, że w 2020 roku jej nakłady inwestycyjne w segmencie energetyki konwencjonalnej spadną rok do roku, a wzrosną w obszarze energetyki odnawialnej i dystrybucji. Czyżby to była odpowiedź na wątpliwości w sprawie Złoczewa?

Fałszywy, a może prawdziwy? PKO na celowniku
(źródło: poznan.wyborcza.pl)

Aktywiści przerobili plakat PKO i pokazali w co inwestuje bank. PKO twierdzi, że nie ma z Ostrołęką nic wspólnego

Wciąż budowane są elektrownie węglowe – przybędzie aż 579 gigawatów
(źródło: smoglab.pl)

W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 GW (gigawatów). To 29% mocy wszystkich istniejących obecnie elektrowni spalających węgiel. I ponad 100 razy więcej niż moc Bełchatowa 


^menu
OZE

Szansa dla OZE?
(źródło: gramwzielone.pl)

Wszyscy się zastanawiają co to znaczy i jak nowe ministerstwo będzie traktowało plany energetyki konwencjonalnej. W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii, sprawami związanymi z energetyką odnawialną ma zająć się nowy resort ds. klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka.

Europejski Bank Inwestycyjny kończy z węglem. Niedługo więcej wsparcia dla OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Europa ma być neutralna klimatycznie. Zgodnie z przyjętą nową polityką kredytowania energetyki Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaprzestanie finansowania inwestycji związanych ze spalaniem paliw kopalnych od końca 2021 r. Grupa EBI wesprze inwestycje w działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska o wartości 1 bln euro do 2030 r. a od końca 2020 r. finansowanie z banku będzie musiało realizować cele Porozumienia Paryskiego.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szykuje preferencyjne pożyczki dla spółdzielni mieszkaniowych na fotowoltaikę. 
(źródło: gramwzielone.pl)

Kolejne rewelacje, którym kibicujemy. Ale też trzymamy rękę na pulsie.

PGE chce zbudować farmę fotowoltaiczną w Bełchatowie
(źródło: zzprckwb.org.pl)

Koncern chce być liderem energetyki odnawialnej. Szanse na odkrywkę Złoczewa maleją, może jest to droga do przyszłości energetycznego Bełchatowa. Tylko co z obietnicami złożonymi pracownikom elektrowni Bełchatów? Ci mówią wprost „W imieniu Obywateli i dla dobra Obywateli Naszego Państwa – mówimy DOŚĆ !!!!!! DOŚĆ pustych obietnic
DOŚĆ zakłamania, DOŚĆ manipulacji”


^menu
Klimat

Ministerstwo Klimatu mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych
(źródło: cire.pl) 

Minister klimatu pytany o priorytety swojego urzędu wskazał na zbliżającą się "potężną zmianę cywilizacyjną, jeżeli chodzi o nasz stosunek wobec zasobów naszej planety".

Potrójna porażka – brak realizacji celów unijnych
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Polska jest daleko od wywiązania się z unijnych celów energetyczno-klimatycznych w 2020 roku. Nie chodzi tylko o odnawialną energię, ale także o efektywność energetyczną i emisje gazów cieplarnianych.

Strajk klimatyczny słowem roku
(źródło: tvnmeteo.tvn24.pl)

W ubiegłym roku był to wstyd przed lataniem czy opakowaniem jednorazowego użytku. Widać że ochrona na środowiska staje się coraz bardziej popularna. Lepiej późno, niż wcale.

Chile nie jest w stanie zorganizować COP 25 – zgłosił się Madryt
(źródło: wnp.pl)

Jesteśmy gotowi zorganizować szczyt klimatyczny w Madrycie. Hiszpania uważa akcje międzynarodowe w zakresie klimatu za priorytet w działaniach ONZ i UE, co wymaga większego zaangażowania ze strony wszystkich członków" - zadeklarował rząd Sancheza.

COP słowami polityków
(źródło: kierunekenergetyka.pl)

Były europoseł Michał Boni ocenia, że porozumienie na COP 25 będzie trudne do osiągnięcia m.in. ze względu na postawę Stanów Zjednoczonych, które wycofały się z Porozumienia Paryskiego. Podkreśla też, że zrewidowania wymaga również polska polityka energetyczna, która cieszy się coraz mniejszym poparciem społecznym.

- Amerykanie najpierw zrobili krok do przodu, podpisali Porozumienie Paryskie, ale się z niego wycofali. To jednak nie oznacza, że na poziomie miast, gubernatorów i stanów polityka prośrodowiskowa nie funkcjonuje. Chiny są w trakcie wielkiej reorientacji, bo też zaczynają rozumieć, jak wielkie są zagrożenia środowiskowe.

Nie ma grania bez emisji
(źródło: cire.pl)

Jak wykazali naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii (USA), emisja dwutlenku węgla związana z aktywnością amerykańskich graczy sięga 24 milionów ton CO2 rocznie. To tyle co np. Sri lanka.

Lancet – dzieci największymi ofiarami zmiany klimatu
(źródło: pap.pl)

Jeżeli nie zmienimy kursu emisji, obecne dzieci w wieku 70 lat będą żyły w świecie o średniej temperaturze podwyższonej do 3,7 stopnia Celsjusza. Nie odziedziczą świata ani takiego, jaki dostaliśmy my, ani nawet takiego, w jakim żyjemy obecnie.

Subsydia ogrzewają klimat – produkcja mięsa dotowana przez państwa
(źródło: oko.press)

W Unii Europejskiej promuje się produkcję mięsa i mleka poprzez subsydia, bez uwzględniania negatywnych efektów klimatycznych czy zdrowotnych tych działań. Zmiana diety może przełożyć się na ograniczenie śladu węglowego

Kobiety i dzieci ucierpią najbardziej
(źródło: wysokieobcasy.pl)

Nie bez powodu porównuje się zmianę klimatu do sytuacji wojennych – w obu przypadkach najbardziej cierpią dzieci i kobiety


^menu
Niska emisja

Listopad to dzień czystego powietrza
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

Rusza do akcji Dolnośląski Alarm oraz oczywiście Polski Alarm Smogowy. W wielu miastach przewidziano atrakcje – pomiary i informowanie mieszkańców

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. DAS wyruszył z kolei w teren z pyłomierzem.

Min środowiska – klimat, kopciuchy i panele
(źródło: rmf24.pl

Po podziałach ministerstwa środowiska wiadomo, że smog stał się tematem priorytetowym. Będzie się nim zajmował Piotr Woźny.

Polacy rzadziej ogrzewają domy węglem
(źródło: cire.pl

Odsetek gospodarstw domowych używających węgla do ogrzewania sukcesywnie spada i w ostatnim sezonie wyniósł 32 proc. W sezonie grzewczym 2018/2019 Polacy wydali na ten cel średnio 2804 zł, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z ankiety firmy Kantar.

Nowy program na przeciwdziałanie niskiej emisji?
(źródło: cire.pl

"Uruchamiamy właśnie program w ramach tzw. szybkiej ścieżki ściśle konsultowaliśmy z przedstawicielami branży kotlarskiej" - powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Zaznaczyła, że dzięki finansowemu wsparciu wiele firm, m.in. te, które produkowały "kopciuchy", zacznie oferować "ekologiczne źródła ciepła, przyjazne dla środowiska". Mogą to być - jak wskazała - np. pompy ciepła lub kotły na biomasę, fotowoltaikę.

Zakaz i kontrole dronami
(źródło: rmf24.pl)

Kraków na prowadzeniu w wymianie kotłów, teraz zaczyna sprawdzać zanieczyszczenie powietrza dronami. Podobną drogą idzie Poznań

Prezydent Wrocławia zapowiada ambitny plan wymiany kopciuchów
(źródło: wroclaw.pl)

Nawet 20 tysięcy złotych na likwidację pieca wraz z wymianą okien oraz zwolnienie z czynszu w mieszkaniach komunalnych, których najemcy zlikwidują piec.


^menu

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej