×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 października 2019
info
 

Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019

energia dla kliamtu

Energia dla Klimatu,
wrzesień / październik 2019

„O kraju świadczą jego zwierzęta. Stosunek do zwierząt. Jeżeli ludzie zachowują się bestialsko wobec zwierząt, nie pomoże im żadna demokracja ani w ogóle nic”.

O.Tokarczuk, Prowadź swój pług przez kości umarłych, Kraków 2009, s. 124.


„Lasy nie zapewnią Polsce neutralności klimatycznej” Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) pochłanianie CO2 przez lasy nie pozwoli Polsce ograniczyć emisji do poziomu zera netto.

Wrzesień i październik przyniosły wiele ważnych wystąpień. Olga Tokarczuk dostała Nobla za twórczość. Wcześniej Agnieszka Holland została nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni za film „Obywatel Johnes” opowiadający o dziennikarzu tropiącym zło ówczesnego świata, o człowieku, który stawia na prawdę i dostęp do informacji. We wrześniu Greta Thunberg apeluje do polityków, mówiąc „jak śmiecie” –  wytykała politykom ich bezczynność, że zafiksowali się na idei wzrostu. Sama Greta stała się wzorem dla wielu protestujących młodych ludzi. Teatr w Wałbrzychu wystawia nawet sztukę poświęconą tematyce ekologicznej, a bohaterką jest dziewczynka o imieniu Greta. Przypadek? Na stronie teatru czytamy – „GRETA I OSTATNI WIELORYB” jest produkcją, która poszukuje języka dla spotkania świata uczniów, młodych widzów – ze sztuką krytyczną i zaangażowaną”. We wrześniu młodzież na całym świecie zmobilizowała się, aby wywrzeć w wystąpieniach ulicznych nacisk na polityków i własnych rodziców. To przełomowa zmiana – o takiej międzypokoleniowej inicjatywnie jeszcze parę lat temu nikt nawet nie śnił.

Po wyborach opadł już kurz i mimo wszystko można stwierdzić, że idzie lepsza zmiana, a jej liderkami są kobiety. Mimo wygranej PiSu w wyborach parlamentarnych, do Sejmu wchodzi partia Zieloni – także z reprezentacją kobiet - oraz wraca Lewica. Oznacza to, że tematy dotyczące zmian klimatycznych i odchodzenia od węgla w energetyce będą częściej na agendzie. Mamy jednak aż 11 posłów Konfederacji, którzy twierdzą, że katastrofa klimatyczna to bajdurzenie, a węgiel odpowiednio palony w domowych kotłach staje się nieszkodliwy. Jak w tym nowym środowisku odnajdzie się PiS? Już niedługo trzeba się będzie zmierzyć z rosnącymi cenami prądu – ręczne sterowanie pomogło zamrozić podwyżkę tylko na chwilę.  No i jak sobie PiS poradzi z wystąpieniem, w końcu krajowej instytucji, która podważa forsowany przez partię Kaczyńskiego paradygmat, że nasze Polskie lasu zapewnią nam neutralność klimatyczną? Zostało powiedziane wprost – same lasy na niewiele nam się zdadzą. Czyżby Leśne Gospodarstwa Węglowe odeszły wraz z ministrem Janem Szyszko?

Wydawać by się mogło, że wszyscy już wiedzą, że jest źle, ale chyba jednak nie. Stąd w Londynie ludzie nadal kładą się na ulicach udając martwych. Niekończący się serial Brexit chyba zaćmił to, że polityka kraju, który rozpoczął rewolucję przemysłową ma wiele do zrobienia na zewnątrz. Brexit czy nie – Anglia nie może się zamknąć na to, co dzieje się na świecie. Ale chyba tak właśnie działa kryzys. Zamiast otwierać ludziom głowy, raczej zamyka ich w domu i drobnomieszczańskich światkach – w końcu większość ludzi szuka w życiu normalności, mimo że za cenę iluzji. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw, ale politycy głoszą swoje mantry jak kosztowna będzie neutralność klimatyczna i odchodzenie od węgla w produkcji ciepła. Minister Tchórzewski wymienił już chyba wszystkie cyfry – miliardy euro, 200 mld euro, a ostatnio nawet 500 mld Euro – tyle ma nas kosztować wychodzenie z węglowej gospodarki. Niewiadomo jak to policzył, ale sens jest taki – ratowanie kraju przed suszą, wzrostem cen prądu, blackoutem, powodziami i huraganami nie jest dla niego inwestycją w przyszłość – to same koszty. Dookoła kraje ogłaszają, kiedy chcą wychodzić z węgla. Słowacja w 2023 r., nawet Węgry w 2030 roku. U nas lepiej nie wypowiadać tego słowa na zasadzie wywoływania wilka z lasu. Unia chce być neutralna już w 2030 roku? Dołączają Czechy, Węgry, Słowacja. Szczyt Klimatyczny już niedługo, a w Nowym Yorku nie udzielono nam nawet głosu, bo przyjechaliśmy z niczym. Polska jako zeszłoroczny gospodarz COPu będzie musiała niedługo pokazać karty.

Nadzieja w politykach, bo naukowcy powiedzieli chyba już wszystko. Nadzieja w liderach. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie. Kościół w Polsce nie zajmuje stanowiska, ale papież po raz kolejny modli się o lepszy świat  – idąc za ciosem współpracy z IPCC modlił się za oceany, po kolejnym smutnym raporcie międzyrządowego panelu. Niech pomodli się też za siłę protestujących ludzi, bo spotykają się oni z coraz większym hejtem, padającym nawet z ust tych, wydawałoby się progresywnych. Wiadomo od dawna, że najgłośniej o kradzieży krzyczy złodziej. I kiedy prezydent Macron apeluje do swoich protestujących rodaków, aby „pojechali krzyczeć do Polski”, to wiemy, że musimy się uzbroić w rozsądek i nie dać zmanipulować. Ani hejterom, ani tym którzy zaczynają prać na zielono dosłownie wszystko – kredyt w banku, najnowszy samochód, a nawet nowy las na cześć noblistki. Dzisiaj liczą się nie tylko czyny. Czyny mają być dobre i skuteczne, a ludzie nauczyli się już brać sprawy w swoje ręce. Specustawa górnicza wylądowała w koszu, bo ludzie wykorzystali szansę, aby zadbać o swój los. Wiedzą, że nie wszystko jest przegrane.

Hanna Schudy

Węgiel Brunatny

Informator Pod prąd

A w nim ostatnie wydarzenia z zakresu działań antyodkrywkowych w Polsce i Europie.

Dolnośląski Alarm Smogowy przypomina kopalni Turów o uchwałach antysmogowych

Mimo obowiązującego na terenie województwa dolnośląskiego zakazu spalania węgla brunatnego, kopalnia Turów wciąż sprzedaje to paliwo. W Bogatyni odbywa się to na masową skalę. Kopalnia od dłuższego czasu umywa ręce twierdząc, że informuje nabywców o możliwości kary za spalanie tego paliwa. Aktywiści z DASu po raz kolejny apelują do Kopalni przypominając upomnienie Piotra Woźnego. Urządzili też symboliczny pogrzeb.


Specustawa do kosza

„Zablokowanie poselskiej  nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze (tzw. specustawy) w takich okolicznościach tj.  przy  masowym sprzeciwie społecznym, zakończonym do tego Zgromadzeniem Publicznym przed  Sejmem  to  ogromny sukces społeczeństwa obywatelskiego! Dodatkową wartością było, że udało się jak chyba nigdy dotąd na taka skalę połączyć w jednej wspólnej sprawie przeciwników eksploatacji węgla kamiennego i brunatnego. Jeśli dodać do tego głos samorządów, organizacji  pozarządowych,  organizacji rolników i przedsiębiorców, ekspertów, związków gmin i powiatów, młodzieżowych ruchów klimatycznych  czy Rzecznika Praw Obywatelskich mamy tu niespotykaną mobilizację, którą trudno było zignorować czy pominąć milczeniem. Czy  węglowe lobby złożyło broń ?  wątpię. Sprawa zapewne wróci za jakiś czas - jesteśmy jedna na to przygotowani i  o wiele silniejsi społecznym poparciem niż kiedykolwiek " - komentuje Tomasz Waśniewski (Fundacja "RT-ON").

Polecamy relację filmową:  https://www.facebook.com/watch/?v=713546075797652


Solorz inwestuje w słońce – tereny po kopalni na energetyką słoneczną
(źródło: gramwzielone.pl) 

Skoro węgiel się kończy, to właściciel PAK Solorz przechodzi na słońce. Chce wykorzystać tereny zdewastowane po kopalni. Czy będzie przeprowadzona rekultywacja terenu? W ubiegłym roku ogłosił plany budowy ogromnej instalacji fotowoltaicznej o przewidywanej mocy około 70 MW.

Energetyka konwencjonalna

Naukowe czasopismo Nature – musimy poważnie ograniczyć gigawaty spalanego węgla
(źródło: nature.com) 

Naukowcy twierdzą, że nawet jeżeli nie będą już budowane nowe moce, to utrzymanie scenariusza 1,5 stopnia C będzie wymagało zamknięcia obecnych mocy w ciągu 20 lat.

Po co nam węgiel z Mozambiku, skoro mamy swój?
(źródło: wyborcza.pl) 

Dr Michał Wilczyński, były główny Geolog Kraju polemizuje z twierdzeniem, że niezależność opiera się na rodzimych zasobach kopalnych. Greenpeace protestuje w porcie i zatrzymuje import węgla do Polski z Afryki.

Client Earth pozywa Bełchatów
(źródło: pl.clientearth.org) 

Fundacja domaga się, by sąd nakazał PGE GiEK zaprzestania działalności powodującej zagrożenie dla środowiska jako dobra wspólnego poprzez odejście od spalania węgla w Elektrowni Bełchatów najpóźniej do 2035 r. lub zainstalowanie w elektrowni urządzeń redukujących emisję CO2 do zera w tym samym terminie.

Polska wciąż w czołówce cen za energię elektryczną
(źródło: gramwzielone.pl) 

Ceny energii w Polsce wciąż jednymi z najwyższych w UE.

Polska stawia na atom
(źródło: biznes.wprost.pl) 

Same rewelacje z ust ministra środowiska – Polska odejdzie od węgla w 2050 roku, a wcześniej będzie budować energetykę jądrową. Jego zdaniem energetyka jądrowa jest bezpieczna. Czarnobyl i Fukuszima są jak rzadkie katastrofy lotnicze.

Polska liderem we wzroście emisji CO2
(źródło: wysokienapiecie.pl)
 

Pod względem emisji całościowych nie jesteśmy najlepsi, ale to co nas wyróżnia to fakt, że u nas emisje rosną, a gdzie indziej spadają. Niemcy są globalnym liderem redukcji emisji CO2. W ubiegłym roku zmniejszyli je o niemal 37 mln ton (5 proc.), co stanowiło ponad połowę redukcji całej Europy.

Niemcom nie udało się zrealizować celu ograniczenia emisji CO2 na 2020 r. o 40 proc., ale rząd w Berlinie podbija stawkę. Nowy, ambitniejszy plan ma sprawić, że emisja CO2 liczona od 1990 r. spadnie do 2030 r. o 55 proc.

Polska prosi o gaz
(źródło: wysokienapiecie.pl) 

Polski rząd ma nadzieje, że w kolejnych latach z budżetu unijnego dostanie pieniądze na infrastrukturę gazową, mimo że finansowanie inwestycji w paliwa kopalne ma być wstrzymane. Odpowiedzialny w rządzie za fundusze unijne Jerzy Kwieciński liczy na okres przejściowy, który udało się wypracować w negocjacjach z Komisja Europejską.

OZE

Szykuje się przezroczysta rewolucja – produkcja prądu z szyby?
(źródło: mlsystem.pl)

Technologie oparte na nanomateriałach rozwijają się bardzo prężnie i można spodziewać się, że w nieodległej przyszłości nanomateriały będą nieodzowną częścią naszego życia w każdej niemalże dziedzinie. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych będzie można dowolną powierzchnię zamienić w ogniwo fotowoltaiczne. 

Stawiamy na OZE
(źródło: wnp.p)

Polska jest w okresie boomu fotowoltaicznego. W tym roku osiągnęliśmy już 1 gigawat mocy przyłączeniowej - mówi w rozmowie z WNP.PL Łukasz Krawcewicz, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, który był gościem XVI Kongresu Nowego Przemysłu.

Wiatr wraca do Polski
(źródło: wysokienapiecie.pl

Polska znalazła się w gronie dziewięciu europejskich krajów - obok Niemiec, Francji, Danii, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Norwegii i Irlandii - które w perspektywie do 2050 roku będą największymi rynkami na Starym Kontynencie z punktu widzenia nowych inwestycji w energetykę wiatrową, wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) "Na poziomie regionalnym to Azja będzie motorem napędzającym instalacje nowych mocy wiatrowych, stając się światowym liderem energetyki wiatrowej" - czytamy dalej.

Logika na piątkę: Zatrzymaliśmy rozwój OZE, bo musieliśmy walczyć o rynek mocy...
(źródło: cire.pl

Jak mówił Tchórzewski, otwierając Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach "przez pierwsze półtora roku wstrzymywaliśmy rozwój OZE, bo była niepewność co do przyszłości źródeł węglowych". "Dziś możemy powiedzieć, że możemy startować z energetyką odnawialną, bo jest zabezpieczona. Stąd otwartość rządu i duże aukcje dla OZE".

OZE dla spółdzielni mieszkaniowych – rządowy program
(źródło: pb.pl

Ma być wsparcie dla energetyki słonecznej dedykowanej spółdzielniom mieszkaniowym. Woźny: „Instalacje fotowoltaiczne pozwolą spółdzielniom ustabilizować ceny energii elektrycznej, zaś w stosunkowo szybkim czasie mogą przełożyć się na niższe opłaty dla mieszkańców”.


Sondaż oko-press
(źródło:oko.press)

 81 proc. badanych chce, by Polska postawiła na OZE, energetykę węglową wybrało 20 proc., choć kobiety wolą ją od atomowej. Szczególnie młodzi są za OZE, nawet konserwatywni zwykle mężczyźni.

Klimat

KOBIZE: Lasy nie zapewnią nam neutralności klimatycznej
(źródło: biznesalert.pl

Państwowa Instytucja mówi wprost – lasy nie wystarczą dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Tak powiedziała przedstawicielka KOBIZE na konferencji zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP i Pracodawców RP. Poza tym warto zwrócić uwagę na wypowiedź przedstawiciela biznesu: Dołożenie kolejnych reguł [z myślą o chronieniu globalnego klimatu] może budzić obawy, ale tylko jeśli będziemy patrzeć na nie w perspektywie najbliższego roku obrachunkowego. Nasze życie sięga o wiele dalej i ta perspektywa jest właściwa. Nie możemy z naturą negocjować tak jak z biznesowymi partnerami. Nie da się jej pogrozić, to ona ustala reguły gry, a my jesteśmy pionkami na szachownicy”.


 
Andrzej Duda na konferencji ONZ dotyczącej ochrony klimatu
(źródło: wyborcza.pl)

Jego wystąpienia nie było w agendzie, ponieważ udzielono głosu tylko państwom, które progresywnie i ambitnie podchodzą do walki z katastrofą klimatyczną.

Wizyta prezydenta Dudy zostanie zapamiętana, jako konflikt dyplomatyczny po słowach prezydenta Francji namawiającego młodzież, aby pojechała protestować do Polski
(źródło: teraz-srodowisko.pl) 

 

Pasażerowie samolotów są gotowi płacić więcej, jeżeli pieniądze przeznaczone są na walkę z katastrofą klimatyczną
(źródło: cire.pl

Jeśli dodatkowa opłata jest przedstawiana jako tzw. offset, czyli kompensacja śladu węglowego zostawionego przez samolot, a nie jako kolejny podatek, podróżni chętniej zapłacą wyższą kwotę za przelot. Odbiorcy lepiej reagują też na wzrost cen lotów, jeśli wiedzą, że nie tylko pasażerowie są obarczani odpowiedzialnością za negatywne skutki podróży samolotem, ale też producenci i importerzy paliwa lotniczego.

Kandydatka na stanowisko komisarza energii za neutralnością klimatyczną w 2050
(źródło: forsal.pl

Kadri Simson na poważnie traktuje neutralność klimatyczną do 2050 roku, stworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji, a także wprowadzenie podatku węglowego na granicach Unii Europejskiej.

RWE zapowiada neutralność klimatyczną już w 2040 roku
(źródło: green-news.pl)

To się nazywa gest. Oby był prawdziwy. Wielki niemiecki koncern energetyczny RWE planuje być neutralny dla klimatu już w 2040 r. Dzisiaj jest liderem emisji. To właśnie RWE jest chętnie podawany jako przykład przez polskie władze. Czy teraz polski rząd też będzie powtarzać co robi firma spalająca i wydobywająca węgiel brunatny?

Uniwersytet Warszawski dla klimatu
(źrodło: portalkomunalny.pl

W skład „Uniwersytetu Warszawskiego dla klimatu” wchodzi 14 członków społeczności akademickiej uczelni. Przewodniczącą zespołu została dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW – i to jest znamienne, że już nie tylko przyrodnicy zajmują się klimatem, ale także przedstawiciele dyscyplin związanych z ludzkim poznaniem, odczuwaniem i wyobraźnią.

Raport w sprawie oceanów
(źródło: naukawpolsce.pap.pl)

Lodowce górskie są źródłem wody pitnej dla miliardów ludzi na Ziemi – w Azji, Ameryce Południowej i Europie. Ich znacznie szybsze topnienie oznacza poważne problemy z zaopatrzeniem w świeżą wodę. Niestety topnieją szybciej niż się spodziewaliśmy.

Samoistne odtwarzanie się lasów jest lepsze dla klimatu niż sadzenie nowego
(źródło: pursuit.unimelb.edu.au

Lepiej chronić stare lasy, niż sadzić od nowa.

Antropogeniczny CO2  100 razy większy udział niż wszystkich wulkanów
(źródło: sciencealert.com) 

W końcu wiemy czarno na białym, że to nie wulkany, ale ludzie są odpowiedzialni za zmianę klimatu.

Niska emisja

Czyste powietrze to czyste bajanie
(źródło: energia.rp.pl) 

Mimo poprawek, wciąż nie ma istotnego przyspieszenia rozpatrywania wniosków w programie Czyste powietrze. Polski Alarm Smogowy wyliczył, że rekordzista czekał 200 dni.

Mamy nowe prawo
(źródło: wysokienapiecie.pl) 

Przepisy wprowadzają kary za sprzedaż kotłów niespełniających norm emisji oraz wzmacniają obowiązek przyłączania do sieci ciepłowniczej tam, gdzie jest to możliwe.

Kolejny wygrany pozew za smog
(źródło: tokfm.pl)

Jerzy Stuhr i Mariusz Szczygieł pozwali Skarb Państwa za smog. Sąd w Warszawie wydał wyrok w tej sprawie.

Czy w Polsce będzie kaucja na butelki?
(źródło: pb.pl

To w końcu tworzywa, które można ponownie użyć. Dzisiaj wciąż lądują na dzikich wysypiskach, a czasami nawet w piecu. Pod petycją o wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce, którą kilka tygodni temu opublikowało w internecie Polskie Stowarzyszenie Zero Waste (PSZW), podpisało się ponad 4 tys. osób.

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej