Naftowy OPEC boi się Grety, pod sejmem protestują polskie nastolatki, z nieba leje się żar. Taki mamy klimat pod koniec czerwca i na początku lipca. Była chwila ulgi, ale upały mają wrócić w III dekadzie lipca. W porównaniu z sytuacją sprzed roku sprawy dramatycznie przyspieszyły – jest coraz goręcej, dopadła nas susza. Rolnicy obserwują już teraz nieurodzaj, czego symbolem jest na razie cena pietruszki, ale może się stać wartość chleba. Z kolei dzieci i młodzież zaczynają z przerażeniem dostrzegać swoje krytyczne położenie. I wychodzą na ulice.
Czerwcowy protest pod sejmem wywołał niespodziewany wręcz hejt głównie dorosłych mężczyzn i botów. Oblicza się ,ze 40 % informacji w mediach społecznościowych płynia z kont czyli inteligentnych automatów sieciowych, którymi zarządza na wielką skale kopalna i KGB-owska Rosja Putina, manipulując polityką i opinia publiczną przy Brexicie, wyborze Trumpa, i zapewne debacie o transformacji energetycznej i wyborach w Polsce. Przecież główny sojusznik Ukrainy jest wrogiem Rosji i warto utrzymać tam podział i uzależnienie od węgla kamiennego, który jest znacznie tańszy niż w Polskich głębokich, choć mocno dotowanych kapalniach. W ub. roku właśnie dostaliśmy stamtąd 15 mln ton, w tym pewnie więcej. Też z Donbasu, który Rosja zaanektowała zbrojnie Ukrainie. To jest samo w sobie dodatkowym skandalem dla polskiego rządu, który konsekwentnie od 4 lat kultywuje coraz bardziej „straszno i smieszno” - czarne polskie złoto.
Dziś młodzi i politycy opozycji już wiedzą węgiel podgrzewa piekarnik klimatyczny TEŻ w POLSCE i smogiem dotyka śmiertelnie co roku ok 50 tys. ludzi, czyli średnie miasto ;(
W prasie pojawiają się artykuły o nowej religii klimatyzmu. Polaryzacja społeczeństwa postępuje. Z pewnością żyjemy w ciekawych czasach.
W lipcowym przeglądzie Energii dla Klimatu jest stosunkowo dużo artykułów o klimacie. Dowiadujemy się, że klimat powoduje wzrost ilości kleszczy, że można umrzeć od upałów, że brakuje wody.
O śladzie węglowym, że bitcoin przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych bardziej niż Szwajcaria, że nawet oglądanie kotów w internecie, czy płacenie kartą przyczynia się do katastrofy, która przed nami. Pisze się też, całe szczęście, jak sobie z tą apokalipsą poradzić, jak nie dać się zastraszyć itp.
Obóz dla klimatu na Pojezierzu Gnieźnieńskim już w lipcu może być zatem jeszcze bardziej ciekawy i ludny niż rok temu. Ekologia staje się dziś wreszcie tematem społecznym, bezpieczeństwa narodowego, odpowiedzialności za przyszłe pokolenia oraz świadectwem dobrego planowania ekonomicznego. Szkoda, że tak późno. Część naukowców i obywateli uważa, ze za poźno. Dzisiaj potrzebna nam jest wspólnota, wyobraźnia i wiara w człowieka. Modlitwa nie wystarczy. Depresja z pewnością podetnie skrzydła.
Redakcja Energii dla Klimatu,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
|
Odkrywki |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska Emisja |
|
Kultura i smog |
Zapraszamy do lektury informatora Koalicji „Rozwój Tak. Odkrywki Nie”, w którym przeczytacie Państwo o obozie dla klimatu, planach ZE PAK, zainteresowania telewizji europejskich tematem polskich odkrywek, ale także wyjątkowych uroczystościach, jakim było 10-lecie referendum anty-odkrywkowego w gminie Brody.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej wyjątkowej dla mieszkańców Dolnych Łużyc uroczystości:
W numerze także o konflikcie polsko-czeskim dotyczącym rozbudowy odkrywki Turów
Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny?
Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
Fragment stanowiska czeskiego: „starosta miasta Frýdlant, Dan Ramzer: Głęboko się sprzeciwiamy projektowi poszerzenia odkrywki i zrobimy wszystko, żeby zminimalizować jego wpływ na życie mieszkańców regionu.”
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Koalicja Rozwój Tak Odkrywki Nie we współpracy z fundacją prawniczą Frank Bold skarży Polskę za błędne wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej. Pozwolenia na budowę kopalni odkrywkowych zawierają odstępstwa, które w zdecydowanie za duży sposób uniemożliwiają osiągnięcie dobrego stanu wód.
(źródło: przekroj.pl)
Temat wysychania jezior, ale też dużych rzek w wyniku zmian klimatu czy działalności kopalni odkrywkowych jest coraz bardziej interesujący dla dziennikarzy i społeczeństwa. Jest szansa, że przełoży się to na decyzje o transformacji energetycznej dla Polski. Wysychajace regularnie rzeka Noteć jest tematem m.in. Przekroju
(źródło: magazynbiomasa.pl)
Elektrownia Konin to część elektrowni PAK. Największy element- Elektrownia Pątnów ciągle będzie zasilana węglem brunatnym. Region stara się o pieniądze na transformację, ale istnieją podejrzenia, że w za małym stopniu działania są podejmowane na rekultywację czy naprawę gospodarki wodnej.
Od redakcji:
Czy ktoś policzył ślad węglowy ze zwożenie biomasy do tak wielkiej elektrowni z różnych stron z Polski, Europy czy Afryki? Skąd ta biomasa i ile dodatkowo wyemituje transport ją zwożący?
Po wielu latach w końcu wiemy, że elektrownia na węgiel kamienny w okolicach Malborka to jednak zły pomysł
– Dzisiejszy wyrok to efekt wieloletniej kampanii i bezprecedensowy sukces dla ochrony klimatu i bezcennej przyrody Wisły. Mamy nadzieję, że historia Elektrowni Północ stanie się przykładem dla innych inwestorów, którzy wbrew światowym trendom brną w projekty węglowe – komentuje Diana Maciąga, ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
(źródło: audycje.tokfm.pl)
Transformacja energetyczna, ochrona klimatu przedmiotem debaty w Radiu Rok FM
Rozmawiają prof. Maciej Nowicki, były minister ochrony środowiska, Urszula Zielińska z oraz Radosław Gawlik z partii Zieloni.
(źródło: newsweek.pl)
Koniec czerwca i upały przypomniały Polsce, że monopol węglowy oznacza ryzyko blackoutu. Eksperci zaznaczają, że w chwili dużego zapotrzebowania na energię polski system energetyczny jest ratowany przed dopływ energii odnawialnej głównie z Niemiec. Każdy kolejny gorący dzień może dla nas oznaczać brak zasilania prądem.
To nie fikcja - tak było w sierpniu 2015 roku, gdy z powodu gorąca Polskie Sieci Energetyczne, państwowy operator sieci energetycznej, wprowadziły najwyższy 20 stopień zasilania.
(źródło: tvn24.pl)
Awaria, pożar czy inne awarie mogą pozbawić energii elektrycznej całe miasta. Tak się stało w Nowym Yorku. W takich sytuacjach korzystne jest posiadanie niezależnego zasilania. Polecamy materiały zdjęciowe dostępne pod linkiem
(źródło: cire.pl)
Rekompensaty z tytuły wyższych cen energii elektrycznej za I półrocze 2019 r. powinny wynieść ok. 2,1-2,3 mld zł, ocenił w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, ME szacuje, że rekompensaty za cały rok 2019 pochłoną 4,2-4,3 mld zł.
Od redakcji:
Ceny usług i produktów w sklepach jednak rosną , bo utrzymanie dotowania węgla kosztuje nas w podwyżkach cen produktów w firmach i usług w samorządzie. Burmistrzowie mówią o 70 % podwyżkach cen energii, które dostali od monopolistów. Stąd boom na PV, na słońce na dachach domów w firmach i na domach wolnostojących….
(źródło: gramwzielone.pl)
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że skierowany do konsultacji projekt, bazując na wartościach średnich, wskaźnikach, wzorcach itp., nie uwzględnia indywidualnych warunków działania spółek i nie bierze pod uwagę realnej ceny, za jaką sprzedawcy prądu kupili go na rynku hurtowym.
(źródło: archiwum.rp.pl)
Ceny uprawnień do emisji wynoszą obecnie 28 euro. Jakie będą trendy? M.in. Carbon Tracker uważa, że ceny będą cały czas rosnąć
(źródło: cire.pl)
Projekt Ostrołęka C jest rentowny, ale skala inwestycji stanowi znaczne wyzwanie dla zamknięcia jego finansowania - poinformował zarząd Energi w odpowiedzi na pytania akcjonariuszy zadane podczas ZWZ.
(źródło: pl.clientearth.org)
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła uwagi do Duńskiej Agencji Energetycznej dotyczące wpływu podmorskiego gazociągu Nord Stream 2 na siedliska i klimat Morza Bałtyckiego. Uwagi złożyła w ramach konsultacji publicznych dotyczących budowy Nord Stream 2 w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
(źródło:
cire.pl)Mitów na temat energetyki wiatrowej jest wiele, jest to m.in. przekonanie, że sprzyjają one śmiertelności ptaków i owadów. Badania pokazują, że gdyby wystąpiło jakieś oddziaływanie negatywne na pszczoły, niewątpliwie byłoby ono widoczne w zachowaniu czy w zdrowotności rodzin pszczelich w pobliżu elektrowni wiatrowej, tak się jednak nie dzieje.
Na razie jest zmieniana nazwa. Energa zaznacza, że zmiana nazwy Energi Wytwarzanie na Energa OZE, to pierwszy krok ku wprowadzeniu odświeżonego podejścia pomorskiej spółki do generacji energii elektrycznej, jeszcze mocniej nastawionego na odnawialne źródła energii.
(źródło: biznesalert.pl)
Polska będzie potrzebowała co najmniej 3-4 GW mocy zainstalowanych w farmach fotowoltaicznych.
ClientEarth wygrał ważną sprawę dotyczącą kwestii jakości powietrza w odniesieniu do wymogów jego monitorowania i organizacji samej sieci monitoringu.
We wczorajszym wyroku (sprawa C-723/17) TSUE w odpowiedzi na nasze pytania prejudycjalne potwierdził, że:
Obywatele mają prawo kierować do sądu skargi na organy administracji, jeśli nie będą one odpowiednio monitorować jakości powietrza.
TSUE podkreślił, że istnieje silny związek między unijnymi przepisami dotyczącymi jakości powietrza a ochroną zdrowia ludzkiego i że zasady dotyczące lokalizacji stacji monitorujących odgrywają istotną rolę w procesie kontroli i oceny jakości powietrza.
Co ważne, decyzje władz publicznych dotyczące lokalizacji stacji monitorujących muszą opierać się na solidnych danych naukowych. Ponadto do celów stwierdzenia przekroczenia określonej w załączniku XI do tej dyrektywy wartości dopuszczalnej dla średniej obliczanej w okresie roku kalendarzowego wystarczy, by poziom zanieczyszczeń wyższy od tej wartości został stwierdzony w jednym punkcie pomiarowym.
(źródło: newsweek.pl)
Przewidywany koniec świata, lęk o przyszłość dzieci, poczucie niesprawiedliwości, to stany czy uczucia, które dotykają coraz więcej osób. Niektórzy mogą reagować depresją czy lękami. Jak sobie radzić z dystopijnymi myślami, jak sprawnie działać i zachować spokój odpowiada psycholog dr Budziszewska
(źródło: businessgreen.com)
Zmiany klimatu powodują intensywne i zaskakujące zjawiska pogodowe. Ludzie nie wiedzą, jak się bronić przed zdarzeniami jak powódź, huragan itp. Dotychczasowe działania dotyczyły głównie zapobieganiu zmianom klimatu. ONZ ostrzega, że dzisiaj musimy większą uwagę skierować na obronę przed żywiołem. Przeciwdziałanie i obrona muszą iść w parze.
(źródło:
politico.eu)Przyszła kadencja Parlamentu Europejskiego ma być zielona i przyjazna klimatowi. Kwestie te obecne są na agendzie politycznej jak nigdy wcześniej. Polityka zareagowała na wyzwania społeczne i humanitarne
(źródło:
agropolska.pl)Chleb to w Polsce świętość, ale woda? Organizacje ekologiczne od lat alarmują, że spalanie paliw kopalnych powoduje zmiany klimatu i suszę czyli zabiera nam chleb powszedni. Spalanie węgla zabiera też wodę bezpośrednio. Statystyki wskazują, że elektrownia węglowa co trzy minuty zużywa tyle wody, ile mieści się w basenie olimpijskim. Do wyprodukowania jednej kartki papieru potrzebne jest 10 litrów wody, 500 gramów plastiku pochłania ok. 90 litrów wody, a dla wyprodukowania jednego samochodu osobowego trzeba zużyć ok. 3 000 litrów wody.
(źródło: facebook.com)
Wywiad z doktor Anetą Górską-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Upały to nie przelewki. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do nietypowych objawów. Możemy zbagatelizować bardzo niebezpieczne sygnały, co w przypadku dzieci może się skończyć bardzo źle.
(źródło:
theshiftproject.org)Aż 9 procent gazów cieplarnianych dostaje się do atmosfery przez technologie internetowe używane do reklam, zabawnych filmików i innych. Think tank The Shift Project właśnie opublikował badania na ten temat.
(źródło: tvn24bis.pl)
Naukowcy uruchomili narzędzie nazwane Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), które oblicza w czasie rzeczywistym (wynik aktualizowany jest co 30 sekund), ile energii potrzebne jest do utrzymania sieci bitcoin.
(źródło:
euractiv.com)Ponad 200 osób zginęło w Europie w 2017 w wyniku pożarów, w 2018 r. tylko 100 zginęło w płomieniach zeszłego lata
Mimo głosów krytyki do władz miasta, sama idea jest szczytna. Pytanie na czym będzie polegało wdrażanie jej w życie
Pozostawiane przez samoloty smugi kondensacyjne przyczyniają się do globalnego ocieplenia bardziej, niż emitowany podczas lotu dwutlenek węgla – informuje pismo „Atmospheric Chemistry and Physics”. Jak wynika z badań Ulrike Burkhardt i jej współpracowników z niemieckiego Instytutu Fizyki Atmosferycznej, do roku 2050 efekt ocieplenia niezwiązanego z emisją CO2 ma się potroić.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Polska hamuje plan neutralności klimatycznej. Młodzież protestuje. Teraz Środowisko podsumowuje koniec czerwca
(źródło: wyborcza.pl)
Dr Joanna Remiszewska, fizyczka atmosfery: Politycy, w zasadzie ze wszystkich ugrupowań, zanim zaczną się wypowiadać na tematy związane ze zmianami klimatycznymi, powinni poczytać opracowana naukowe oraz zasięgnąć opinii ekspertów. One nie kłamią, fizyka nie kłamie.
(źródło: pl.clientearth.org)
Rządowy program Czyste Powietrze nie działa, a Polsce grożą kary za smog. To było do przewidzenia, gdy w ubiegłym roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok za przekroczenia pyłu PM10.
(źródło: smoglab.pl)
Warszawa chce nie tylko apelować o działania do władz centralnych, ale sporo zrobić we własnym zakresie. Przy okazji zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprawiłaby się jakość powietrza, miasto stało by się przejezdne, bezpieczniejsze i bardziej dostępne dla pieszych.
(źródło:
wroclaw.wyborcza.pl)(źródło:
oko.press)Ilość samochodów na polskich drogach rośnie. Widać to i słychać na ulicach miast i wsi. Politycy nie mają odwagi tego zmienić.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |