W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym, kilka ciekawych artykułów o polskim górnictwie i energetyce, o zaskakującym wsparciu dla OZE ze strony byłego szefa lobbystów węglowych, o przyjęciu przez małopolski sejmik uchwały zakazującej ogrzewania węglem i drewnem na terenie Krakowa, o raporcie Federacji Konsumentów "Jak zostać prosumentem", o duńskim rekordzie udziału energii wiatrowej oraz o "Klimatycznej bzdurze roku 2015".
Życzymy pożytecznej lektury
(źródło: eko.org.pl)
Organizacje społeczne i samorządy apelują do Głównego Geologa Kraju o powstrzymanie planów budowy kopalni odkrywkowych w Polsce.
i m.in. o tym także w radiu TOK FM z red. Pawłem Sulikiem rozmawiają Tomasz Waśniewski z fundacji "Rozwój Tak – Odkrywki Nie" i Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
(źródło: zielonagora.wyborcza.pl)
Mieszkańcy gmin Gubin i Brody przeżyli kolejny rok planowania kopalni węgla brunatnego, rok bez możliwości rozwoju – pisze w swoim artykule Anna Dziadek ze Stowarzyszenia "Nie kopalni odkrywkowej".
(źródło: eko.org.pl)
A w numerze m.in. o corocznym marszu gwiaździstym przeciwko odkrywkom węgla brunatnego na
niemieckich Łużycach i sprzeciwie niemieckich gmin, leżących przy polskiej granicy, w sprawie planowanej pod Gubinem kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Polska polityka energetyczna powinna uwzględniać nadchodzącą trzecią rewolucję przemysłową. Podejście „inwestujemy w każdą technologię po trochu” zdradza brak zrozumienia w którym momencie transformacji się znajdziemy – pisze dr Christian Schnell.
(źródło: wyborcza.biz/biznes)
- Polska energetyka przechodzi największy w swojej historii kryzys. Jest ona w kolizji z unijną polityką niskoemisyjną. Trzeba działać natychmiast - mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, przewodnicząca organizacji Forum Analiz Energetycznych
Komentarz redakcji: Wreszcie inni specjaliści "z branży" mówią to o czym organizacje ekologiczne i grupa kilku naukowców mówi od wielu lat. Czas na otwarcie oczu przez ministrów - to ponoć rząd "dobrej zmiany"? Dlaczego nie w energetyce?
(źródło: stopep.org)
Elektrownia Północ już po raz drugi nie otrzymuje zgody na budowę. To efekt licznych odwołań organizacji społecznych i mieszkańców, którzy zwracali uwagę na poważne nieprawidłowości w procesie inwestycyjnym.
(źródło: wnp.pl)
Jedni podkreślają, że mamy w kraju do czynienia z nadprodukcją węgla, że jest go nawet ok. 10 mln ton za dużo. Inni wskazują, że jeżeli mamy import węgla do Polski, to nie ma problemu nadprodukcji. Kto ma rację?
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Komisarz Vestager: kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać „nieodwołalnie i ostatecznie zamknięte”. Czy dotyczy to także "Brzeszcz"?
(źródło: gramwzielone.pl)
"Były szef brukselskich lobbystów węglowych"– jak sam siebie określił Paweł Smoleń – podkreślał, że od polityki klimatycznej i jej związku z energetyką nie ma już odwrotu.
Komentarz redakcji: Cieszy nawrócenie każdego, a szczególnie “czarnego, węglowego luda” ;)
(źródło: wnp.pl)
Całkowita produkcja energii elektrycznej w Niemczech w ubiegłym roku wzrosła o 3 proc. Jednak produkcja z odnawialnych źródeł energii wzrosła aż o 19 proc. (!) Mimo że największe znaczenie w niemieckiej energetyce wciąż mają siłownie spalające węgiel, to pierwszeństwo OZE jest tylko kwestią czasu.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Światowy wzrost zapotrzebowania na węgiel zatrzymał się pierwszy raz od ponad dziesięciu lat.
(źródło: wnp.pl)
W Europejskiej energetyce obecnie trwa rewolucja, a dystans pomiędzy Polską, a tym co się dzieje na świecie w zakresie przebudowy energetyki gwałtownie rośnie - mówili uczestnicy debaty "Energetyka przyszłości. Rozproszona, odnawialna, prosumencka".
(źródło: wnp.pl)
Bank ING zakończył finansowanie nowych elektrowni węglowych i kopalń węgla energetycznego na całym świecie. Jakie były powody tej decyzji?
(źródło: wyborcza.pl)
Program energetyki atomowej w Polsce będzie kontynuowany, co oznacza, że w każdej chwili musimy być gotowi do takiej inwestycji.
Komentarz redakcji:
Zwraca uwagę, że z rezerwą minister wypowiedział się na temat finansowania i postępów w realizacji inwestycji. Mamy nadzieję, że to zaklinanie rzeczywistości, która jest taka, że nikt w Europie obecnie nie buduje nowych elektrowni atomowych, z wyjatkiem tych dwóch haniebnie opóźnionych, przestróg dla inwestorów, we Francji i Finlandii.
(źródło: gramwzielone.pl)
Proces budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej notuje kolejne opóźnienia.
(źródło: radiokaszebe.pl)
Elektrownia atomowa na Kaszubach jest pod znakiem zapytania – oświadczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich samorządowcom z gmin lokalizacyjnych.
(źródło: wnp.pl)
Litewski minister Energii Rokas Masiulis zwrócił się do swoich odpowiedników na Łotwie, w Estonii, Polsce i Finlandii, z propozycją omówienia zakupu energii elektrycznej z państw trzecich, które budują siłownie jądrowe "niespełniające norm bezpieczeństwa".
(źródło: dziennikzachodni.pl)
Polska jest najbardziej liberalnym krajem w Unii Europejskiej. Mamy najswobodniejsze zasady informowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza. Jednocześnie mamy najgorsze powietrze w całej Unii. Płacimy za to wysoką cenę.
(źródło: eko.org.pl)
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego uchwalili zakaz ogrzewania węglem i drewnem na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Będzie obowiązywać od 1 września 2019 roku.
(źródło: radiowroclaw.pl)
Każdego roku wdychamy we Wrocławiu tyle rakotwórczego benzo(a)pirenu, ile znajduje się w tysiącu wypalonych papierosów. Dla porównania w Berlinie tej rakotwórczej substancji jest w powietrzu 6 razy mniej, a w Barcelonie aż 40.
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaapelował do marszałka dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, by sejmik wprowadził przepisy antysmogowe.
(źródło: dziennikpolski24.pl)
Władze miasta, wbrew przepisom, nie poinformowały mieszkańców i turystów o ogromnym smogu. Złej jakości powietrze było także w innych małopolskich kurortach. Alarm nie został jednak w nich ogłoszony tylko dlatego, że nikt tam nie sprawdza zapylenia.
(źródło: nabiegowkach.pl)
Bieganie na nartach jest zdrowe, ale bieganie w smogu już zdecydowanie takie nie jest. Tymczasem wciąż niewielu z nas uświadamia sobie, że często także na biegówkach oddychamy katastrofalnej jakości powietrzem. Całe szczęście są sposoby na to, by choć trochę przechytrzyć smog.
(źródło: rp.pl)
W Zakopanem, popularnym wśród turystów mieście poziom zanieczyszczenia był gorszy niż w stolicy Indii. Delhi jest uważane za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie.
(źródło: radiomerkury.pl)
Radio Merkury, od 1 lutego, trzy razy dziennie informować będzie słuchaczy o jakości powietrza w Poznaniu.
(źródło: polskielupki.pl)
Władze stanu Oklahoma wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w skały podczas zabiegów szczelinowania.
(źródło: wnp.pl)
Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) do 36 proc., uzgodnione podczas konferencji klimatycznej COP21, może zwiększyć globalny PKB o 1,1 proc., tj. o dodatkowe 1,3 biliona dolarów amerykańskich i zwiększyć m.in. liczbę miejsc pracy w sektorze OZE z 9,2 miliona stanowisk (2014) do nawet 24,4 mln (2030).
(źródło: chronmyklimat.pl)
Do 2030 r. w Polsce mogłoby powstać ok. 3,6 miliona mikroinstalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych (OZE), wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez ruch „Więcej niż energia”.
(źródło: gramwzielone.pl)
Były prezes Polskiej Grupy Energetycznej zapewniał w wywiadzie dla onet.tv, że z powodu zmian, które już zaszły na rynku energii, część koncernów energetycznych znalazła się na skraju bankructwa, a rewolucja na rynku energetycznym nadejdzie wraz z rozpowszechnieniem się magazynów energii.
Komentarz redakcji: Gdzie Pan się schował z tym poglądami, jak rzadził Pan prezes PGE i otwierał budowę deficytowej w przyszłosci elektrowni Opole?
(źródło: gramwzielone.pl)
Minister Tchórzewski tłumaczy w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powody opóźnienia o pół roku wdrożenia nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
(źródło: cire.pl)
Polska jest zobowiązana do uzyskania minimum 15 proc. udziału produkcji energii z OZE w 2020 roku (...) Cel nie jest wcale tak blisko, jakby się mogło tylko na pierwszy rzut oka wydawać.
(źródło: gramwzielone.pl)
Europa chce większej integracji rynków energii elektrycznej i lepszego dostosowania ich do dużego udziału odnawialnych źródeł energii.
(źródło: ieo.pl)
Prosumeryzm energetyczny rozumiany jako produkcja energii w celu pokrycia własnych potrzeb lub na sprzedaż staje się w Polsce faktem.
(źródło: chronmyklimat.pl)
W chwili obecnej Polska mierzy się z dwoma zasadniczymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Jakimi?
(źródło: chronmyklimat.pl)
Celem konferencji było przedstawienie aktualnych trendów w polityce energetycznej, porównanie kierunków i potencjałów rozwoju regionów, a także próba odpowiedzi na pytanie, jakie działania należy podjąć, aby regiony, gminy i ich mieszkańcy stali się filarem transformacji w kierunku czystych źródeł energii.
(źródło: ieo.pl)
Zakres badania obejmował zebranie opinii aktywnych lub bardziej świadomych uczestników rynku o ustawie o odnawialnych źródłach energii (ustawa OZE).
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Rozdzielenie systemu wsparcia w postaci FiT oraz net-meteringu czy określenie stawek gwarantowanych w oparciu o rzeczywisty koszt wytwarzania energii to niektóre ze zmian w prawie koniecznych do tego, by w Polsce opłacało się być prosumentem.
(źródło: federacja-konsumentow.org.pl)
Federacja Konsumentów wydała raport "Jak zostać prosumentem". Raport podpowiada co należy zrobić, aby taką inwestycję zrealizować.
(źródło: tvn24bis.pl)
Tymbark, producent soków i napojów, wybudował nowoczesną farmę fotowoltaiczną, która zapewni do 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną.
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Płock i spółka Siemens podpisały umowę partnerstwa publiczno-prywatnego na modernizację energetyczną 24. budynków użyteczności publicznej. Nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100 proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem.
(źródło: gramwzielone.pl)
Po przeprowadzonej w maju 2015 r. prezentacji nowego magazynu energii Powerwall, który ma zrewolucjonizować rynek domowego magazynowania energii i zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej przez domowe instalacje fotowoltaiczne, do Tesli zaczęły spływać tysiące zamówień na Powerwall.
(źródło: gramwzielone.pl)
Jak podaje niemiecki tygodnik Wirtschaftswoche, niemiecki koncern motoryzacyjny planuje sprzedaż domowych magazynów energii. Nowa oferta BMW ma pojawić się jeszcze w tym roku.
(źródło: gramwzielone.pl)
Według analizy EnergyTrend, w 2015 r. amerykański rynek fotowoltaiczny zanotował dalszy spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu koszty inwestycji w przemysłowe farmy fotowoltaiczne w USA stają się wyraźnie niższe niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Szkoci nie przejmują się mniejszym nasłonecznieniem i instalują systemy fotowoltaiczne.
(źródło: gramwzielone.pl)
Udział fotowoltaiki w konsumpcji energii we Włoszech wyniósł w ubiegłym roku rekordowe 7,8 proc. Tak wysokiej wartości nie zanotował dotąd w swoim miksie energetycznym żaden inny kraj.
(źródło: energetyka.wnp.pl)
W Danii 42,1 proc. całkowitej energii elektrycznej zużytej w roku 2015 pochodziło z elektrowni wiatrowych, co stanowi nowy rekord świata.
(źródło: chronmyklimat.pl)
2015 r. był rekordowym rokiem dla wytwarzania energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Pokrywa ona już jedną dziesiąta zapotrzebowania na energię elektryczną w Zjednoczonym Królestwie.
(źródło: gramwzielone.pl)
Jak podało hiszpańskie stowarzyszenie branży wiatrowej Asociacion Empresarial Eolica (AEE) energia wiatrowa okazała się najtańsza ze wszystkich źródeł obecnych w miksie energetycznym tego kraju.
(źródło: chronmyklimat.pl)
W ubiegłym roku padły kolejne rekordy temperatur – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
(źródło: zielonewiadomosci.pl)
Przytłaczająca większość klimatologów mówi, że w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z bezprecedensowym ociepleniem ziemskiego klimatu.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Negocjacje zostały zakończone, zawarto porozumienie paryskie. Jakie są zobowiązania stron konferencji klimatycznej?
(źródło: zielonewiadomosci.pl)
W kwestii zmian klimatu konsensus wydaje się jasny. Niestety, nie wszyscy fakt ten rzetelnie prezentują.
(źródło: reo.pl)
Żadne wyzwania nie stwarzają większych zagrożeń dla naszych dzieci, naszej planety i przyszłych pokoleń niż zmiany klimatyczne – to przesłanie Baracka Obamy z wystąpienia podczas corocznego orędzia w Kongresie USA.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Rośnie zaniepokojenie zmianami klimatu. 90 proc. firm obawia się ich skutków. Jakie działania można podjąć?
(źródło: chronmyklimat.pl)
Szwajcarska grupa finansowa UBS opublikowała pierwszy raport opisujący wpływ zmian klimatu na światową klasę średnią.
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
USA, Chiny, Indie i Brazylia są odpowiedzialne za 46 proc. światowych emisji azotu – wynika z pierwszych badań globalnego śladu azotowego, obejmujących 188 krajów.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Nowe badanie wykazało, że oceany świata ocieplają się w coraz szybszym tempie, a ostatnie 20 lat odpowiada za połowę wzrostu zawartości ciepła w oceanach, które zakumulowało się od początku rewolucji przemysłowej.
(źródło: chronmyklimat.pl)
Znamy już wyniki plebiscytu "Klimatyczna bzdura roku 2015". Zobacz kogo wybrali internauci!
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,
50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2024 |
Powstrzymajmy czarne piątki |
Obywatelskie społeczności energetyczne |
COP29: Cel finansowy zbyt niski, ale transformacji nie (...) |
Decybele Przyszłości |
Rzeka betonu nikogo przed powodzią nie uratuje |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |