„Już nie ma dzikich plaż”
Irena Santor
„Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Wtedy nadzieja przyjdzie. Proszę ludzi z całego świata, by zrozumieli, że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej grać według ich reguł.“
Greta Thunberg
Świat szykuje się na szczyt klimatyczny COP, który rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada w Glasgow. Jak zwykle poprzedzają go raporty naukowców. Dowiadujemy się znowu, że niedługo m.in. zabraknie wody dla prawie połowy populacji ludzi na Ziemi, że zostało nam 10 lat na skuteczne działanie. Słyszmy o kolejnych sektorach, które muszą się modernizować. Przyjrzyjmy się dlatego najbliższemu podwórku - studenckie bary, które otworzyły się wraz z początkiem października mentalnie tkwią w erze schabowego. Mamy skracać łańcuchy dostaw kluczowych zasobów czy żywności i mówi o tym m.in. strategia „Od pola do stołu” UE. Kto by się spodziewał, że w „promocji” tego programu pomoże trudna sytuacja transportowa np. w Wielkiej Brytanii, gdzie od tygodni na stacjach brakuje paliwa. Polski rząd z kolei twierdzi, że Unię kocha, ale nie aż tak, aby respektować jej zasady. Ogłasza też, że kar za Turów płacić nie będzie, a sama kopalnia i elektrownia spokojnie pociągną do 2044 r. W ogóle Polska nie martwi się błyskawicznym wzrostem kosztów za emisje CO2 - przeprowadzona w środę 6 października na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 61,36 euro. Wolumen sprzedanych uprawnień wyniósł 2 066 500. Tyle że pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji miały wspierać transformację energetyczną, a pewnie pójdą, po części, na kary za Turów, apanaże i inne wydatki, które narastają. Czas najwyższy, aby społeczeństwo pojęło, że wysokie ceny za uprawnienia mają swoją dobrą stronę – za każde sprzedane uprawnienie do budżetu trafia ponad 60 euro. Dzięki tym pieniądzom obawy o „dziką” transformację mogą się okazać niepotrzebne, pod warunkiem jednak, że zostaną wydane zgodnie z przeznaczeniem.
W październiku i wrześniu słuchamy Chopina, przyglądamy się co się dzieje wokół nagrody Nobla i wyborów u sąsiadów. Dobrze, że można się znowu spotykać, po tym jak pandemia zmusiła nas do ascezy. Niestety okazuje się, że tempo zmian klimatycznych nie zostało spowolnione przez globalną pandemię COVID-
Wybory w Niemczech pokazały, że sprawa klimatu jest dla naszych sąsiadów ważna – Zieloni odnotowali swój największy sukces jeżeli chodzi o wzrost poparcia. Rządu jeszcze nie ma, ale Zieloni na pewno w nim będą. W Czechach z kolei przetasowania, ale jeszcze nie wiadomo, jak to wpłynie na politykę klimatyczną i negocjacje dotyczące Turowa z Polską.
Świat się chwieje, apele o zmiany coraz głośniejsze, sytuacja na granicy nie pozwala spać. I tu nadchodzi „wytchnienie” - coraz chętniej z pocieszeniem przychodzą koncerny węglowe i paliwowe. W Łazienkach w Warszawie można zobaczyć urocze zdjęcia Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest „chroniony” m.in. przez PGE. Okazuje się też, że elektrownie węglowe i stopnie na Wiśle odgrywają ważną rolę dla Bałtyku - tylko w ubiegłym roku we wszystkich elektrowniach wodnych Energi z Grupy Orlen wydobyto blisko 6 ton odpadów z tworzyw sztucznych i szkła. Poza tym elektrownia wodna we Włocławku wyłapała ponad tonę plastiku i gumy. Dzięki temu śmieci nie trafiły do Bałtyku. Dziękujemy Wam koncerny energetyczne, że mimo galopady cen za energię troszczycie się o nasze góry, jeziora, lasy, rzeki i morza.
|
Odkrywki |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
Klimat |
|
OZE |
|
Wodór i bezpieczeństwo |
|
Niska emisja |
Pod prąd a w nim o sytuacji w Turowie, wyroku sądu w sprawie ataku na obóz w Hambacher Forst w 2018 r. czy o ochronie złóż nawet tam, gdzie kopalnie nigdy nie powstały.
GDOŚ odmówił zgody na realizację odkrywki Złoczew. „Bezsporną korzyścią dla wszystkich jest to, że przedłużający się stan niepewności inwestycyjnej dla regionu właśnie się zakończył, oczywiście o ile PGE GiEK nie zaskarży wydanej decyzji do sądu.
Zieloni z Saksonii od miesięcy apelowali do władz federalnych Niemiec, aby przyłączyły się do czeskiego pozwu wobec Polski ws. Turowa. Ale dotychczasowe władze w Berlinie tego nie zrobiły, tłumacząc, że wolą postawić na dwustronne rozmowy z Warszawą.
„Niezależnie od tego, które partie stworzą następny rząd federalny, będzie on musiał znaleźć odpowiedzi na kryzys klimatyczny w znacznie bardziej zdecydowany sposób niż dotychczas”, powiedział Martin Kaiser, dyrektor niemieckiego Greenpeace.
„Kary nas podatników bolą, ale czy zabolą rząd? Do dziś od postanowienia TSUE mija 18 dni, a kara wynosi już około 41 mln zł. To prawie tyle, ile rocznie gmina Bogatynia dostaje podatków od kompleksu Turów. Wybory w Czechach nie załatwią problemu Turowa, jeśli rząd nie wykorzysta tego konfliktu do rzeczywistej transformacji — odejścia od węgla w perspektywie dziesięciu lat. Zamiast skorzystać z ponad 1 mld zł funduszy UE na sprawiedliwą transformację, za niepotrzebny spór z Czechami zapłacimy kary Unii. Zamiast otrzymywać wsparcie od Unii na budowę alternatywnej niewęglowej gospodarki w regionie zgorzeleckim my »dotujemy« UE” — podkreśla Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII.
(źródło: wiadomosci.onet.pl)
To nie koniec problemów: – W odpowiednim czasie Komisja Europejska wyda wezwanie do zapłaty w sprawie kar nałożonych przez TSUE, dotyczących działalności kopalni węgla brunatnego Turów – poinformował na dzisiejszej konferencji w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej.
^menu
Artur Soboń odchodzi z ministerstwa w trudnym czasie. To prowokuje spekulacje odnośnie sytuacji w górnictwie i tego, że nie uda się znaleźć kompromisu w sprawie umowy z górnikami.
Wzrosty cen energii, wywołane są drożejącymi paliwami kopalnymi, ale i doliczanymi do nich kosztami emisji CO2. W ramach pakietu Fit for 55 Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie funduszy na poziomie 1 mld euro, który rekompensowałby wzrost kosztów energii rodzinom, które nie są w stanie zmienić sposobów ogrzewania.
Gazu zaczyna brakować, gdyż Rosja dokręca kurki – Rosja dostarcza około 43 proc. całego używanego gazu w Unii Europejskiej. Rośnie też popyt po pandemii, co napędza zapotrzebowanie na energię. No i dochodzą jeszcze uprawnienia do emisji. Problem ma cała Europa.
Co najmniej 9 polskich kopalń węgla kamiennego otrzymało w ostatnich latach 16 zezwoleń na wydobycie węgla, bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko.
MKiŚ ocenia, że energetyka węglowa nie powinna trafić do jednego podmiotu.
Od redakcji:
Rzadko się zdarza coś pozytywnego o polityce MKiŚ powiedzieć. Tym razem dostrzegamy rozsądną ewolucję stanowiska resortu zbieżną min z krytyką projektu NABE przez organizacje pozarządowe jak Instrat i Clienth Earth, czy też Konwersatorium Inteligentna Energetyka, prowadzonym przez prof. Jana Popczyka.
Polska chce, aby Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenia w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego, prowadzone przez rosyjską spółkę Gazprom, które powodują wzrost cen surowca w UE.
^menu
Nobel z fizyki dla modelowania zmiany klimatu!
(źródło: naukaoklimacie.pl)
Oczywiście wciąż będziemy po prostu obserwować i mierzyć, ale możemy też przewidywać! Modele numeryczne stanowią doskonałe uzupełnienie obserwacji. Pozwalają prześledzić związki przyczynowo-skutkowe, co z kolei pozwala zrozumieć mechanizmy fizyczne odpowiedzialne za przeszłe zdarzenia klimatyczne i wykorzystać je jako narzędzia do tworzenia projekcji na przyszłość.
Raport stwierdza, że jeśli nie nastąpią szybkie i radykalne redukcje emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., szanse zatrzymania wzrostu globalnej temperatury na poziomie poniżej
To nie jest raport NGO, ale MFW - Subsydia "dolewają oliwy do ognia" kryzysu klimatycznego, kiedy szybka redukcja emisji dwutlenku węgla jest pilnie potrzebna.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości", oraz wezwał do natychmiastowej rezygnacji z wykorzystywania energii z węgla i innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia. "Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą one naszą planetę" - podkreślił Guterres.
Zimna wojna zostawiła po sobie szkodliwe ślady w lodowcach. Śladowe ilości rtęci, arsenu i niklu to też efekt dziesięcioleci prac wydobywczych w Arktyce. Topnienie lodów może doprowadzić do poważnej katastrofy, ale naukowcy alarmują, że szkodliwe związki chemiczne już teraz zagrażają zwierzętom i ludziom zamieszkującym Alaskę, Kanadę, Skandynawię i północą Rosję.
Miasta są centrum współczesnego życia i coraz więcej ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach – to napędza konsumpcję i styl życia przyczyniający się do zmiany klimatu. Metropolie będą też jako pierwsze odczuwać zmiany klimatu – tragiczne powodzie, huragany, ale przede wszystkim fale gorąca.
^menu
Newsletter TEPP – najnowsze wiadomości ze świata OZE, m.in. o sieciach elektroenergetycznych, badaniach naukowych dotyczących wydajności PV, elektromobilności i nie tylko.
Niedobór i ogromny wzrost zapotrzebowania na krzem potrzebny do produkcji płytek, z których wytwarzane są ogniwa fotowoltaiczne. Jego ceny tylko w ostatnim tygodniu wzrosły niemal o 1/10. W efekcie cena polikrzemu wykorzystywanego przez przemysł PV podskoczyła do rekordowego poziomu ok. 35 USD/kg i jest już kilkukrotnie wyższa niż jeszcze na początku tego roku.
W transporcie, energetyce i nie tylko inwestorzy przyglądają się rozwijającym się technologiom wodorowym. To może zupełnie odmienić oblicze energetyki i wpłynąć na górnictwo.
^menu
(źródło: euractiv.pl)
Komisja Europejska chce opracować odpowiednie standardy, aby wodór przyspieszył proces unijnej dekarbonizacji. Ten łatwopalny związek wymaga jednak odpowiednich regulacji.
Szykuje się kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Nowymi regulacjami zostaną objęte zagadnienia związane z biometanem, klastrami energii oraz wcześniej wspomnianą dyrektywą RED II, wsparciem kontynuacji dla instalacji OZE, którym upływa 15-letni okres systemu wsparcia, hybrydowych instalacji OZE oraz morskiej energetyki wiatrowej.
^menu
“Nowe zalecenia WHO korzystają z ogromnej wiedzy naukowej o skutkach zdrowotnych zanieczyszczeń powietrza zgromadzonej w ostatnich 10-15 latach. Wskazują one na konieczność zmniejszania narażenia na powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza (takie jak drobne pyły, tlenki azotu) nie tylko w miejscach silnie zanieczyszczonych, lecz również tam, gdzie obecne normy nie są przekraczane. Korzyści dla zdrowia populacji będą proporcjonalne do stopnia i szybkości poprawy jakości powietrza. Wyrażą się one w dziesiątkach tysięcy unikniętych przypadków chorób oddechowych i chorób krążenia, lepszym rozwojem dzieci i dłuższym życiem w zdrowiu całej populacji” – ocenia prof. Michał Krzyżanowski, Environmental Research Group, School of Public Health, Imperial College London, współprzewodniczący grupy opracowującej wytyczne WHO.
Pieniędzy na dotowanie fotovoltaiki już nie ma ( pierwotnie 5 potem 3 tys. zł dla 1 mikroinstalacji PV). “Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków”.
Komentarz redakcji:
Kampania montowanie instalacji w oparciu o fundusze własne czy kredyty i tak będzie się rozwijała dynamicznie do czasu zmiany ustawy o OZE. Wzrost cen energii od państwowych monopolistów, taniejące OZE, konkurencja tysięcy firm instalacyjnych podtrzymują boom do czasu, aż rząd zmieni reguły tzw. netmeteringu ( systemu upustów). A dotacje do PV są zachowane w programie „Czyste powietrze” ( do 5 tys. zł), gdy łączy się ją z wymianą kotłów z paliw stałych ( węgla, drewna), np. na pompy ciepła, współpracujące z PV.
Idzie zima, zimne noce a zatem wsie i miasteczka będą zasnute dymem z kopciuchów. Wraz ze spadkiem temperatury, czujniki „zabarwiły” się na pomarańczowo, a nawet czerwono.
Dlaczego w Polsce wciąż mamy smog w sezonie grzewczym? Na prawie 315 tys. złożonych deklaracji ponad 25 proc. to piece poniżej trzeciej klasy lub piece, których klasy nie można określić, czyli kopciuchy.
EKO-Groszek nie spełnia norm jakości paliw. Branża górnicza wściekła. Groszek III ma mieć zawartość popiołu na poziomie nie większym niż 7 proc., zamiast obecnych 12 proc. Zawartość siarki spadnie z 1,2 proc. do 1 proc. Wartość opałowa wyniesie co najmniej 28 MJ/kg zamiast 24 MJ/kg. Zawartość wilgoci ograniczono z 15 proc. do 11 proc.
Bardzo ciekawe zestawienie PASu i NFOŚ odnośnie liczby złożonych wniosków na wymianę źródeł ciepła. Najlepsze i najmniej aktywne gminy. Warto zobaczyć.
Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |