"Ma ogromną odpowiedzialność, ale i ogromną szansę, by zostać liderem”
Greta Thunberg po spotkaniu z Angelą Merkel
„Buntujemy się, aby żyć”
Extinction Rebellion
Polityka Unii Europejskiej i Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach były pretekstem do poruszenia kilku istotnych tematów w tym tzw. sprawdzam dla polskiej transformacji energetycznej. W Katowicach powiedziane zostało, że Polska może nie osiągnąć w tym roku założonego celu wobec UE 15 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii brutto. Ten udział może wynieść zaledwie 13-14 proc. Ministerstwo klimatu przyznaje, że cel unijny udziału OZE w miksie energetycznym wyznaczony do 2020 roku może zostać spełniony przez Polskę dopiero w 2021 lub 2022 roku. To i tak nieźle, zważywszy na ograniczenia rozwoju energetyki wiatrowej w ostatnich latach. Niewygodnym wciąż pozostaje temat zamykania kopalń i importu węgla do Polski. Problematyczne jest tez określenie strategii energetycznej Polski do 2040 r. – coraz więcej i częściej mówi się o atomie i gazie, o strategiczności polskiego węgla i transformacji energetycznej. Czy PEP 2040 z atomem to kolejna wydmuszka, aby nie mówić o zamykaniu węgla?
Unia Europejska jednak nie pozostawia złudzeń – cel OZE musi być ambitniejszy. Angela Merkel, która przewodzi Niemcom w prezydencji w Radzie Europy twierdzi, że Unia Europejska musi zweryfikować cele klimatyczne, które wyznaczyła na 2030 r., oraz że chce mechanizmu wyceny emisji CO2 dla sektorów przemysłu i transportu. Te dwa ostatnie sektory dotychczas nie dokładały się do opłat za emisje, chociaż jak wiemy do emisyjnych „czyścioszków” nie należą. Kiedy w Polsce politycy wciąż nie mogą się zdecydować, jaką strategię ogłoszą jako oficjalną, to wydaje się, że w Brukseli pociąg transformacji już ruszył. Mówi się, że realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu w oparciu o mechanizm sprawiedliwej transformacji w ciągu najbliższych siedmiu lat może wygenerować 100 mld euro inwestycji w regionach o wysokim zużyciu węgla. Prym w promocji OZE w UE wiodą Niemcy, które same mają problem z węglem brunatnym. Niemcy patrzą jednak holistyczne na sprawy i chcą objąć rewolucją całą gospodarkę - przemysł potrzebuje zielonej energii elektrycznej, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć transformację w kierunku neutralności klimatycznej, na przykład przy przestawianiu produkcji stali na zielone nośniki energii.
Przepychanki w Polsce trwają i może to dlatego, że ostatnie lato nie potraktowało nas zbyt ostro. Rolnicy cieszą się z plonów, reszta społeczeństwa uspokaja się, że zarażenia koronawirusem jednak nie następują tak szybko, a wrzesień obiecuje, że letniego słońca nie zabraknie. W innych krajach nie było już tak miło. Ludzie na całym świecie borykali się bowiem z pożarami, falami rekordowych upałów czy huraganami.
Dzieci wróciły do szkół i wydaje się, że wszyscy czekają na rozwój sytuacji. Ludzie chyba czują, że czasy, kiedy można było coś planować już minęły. Tym bardziej poważne stają się głosy, aby uruchomić wyobraźnię i myśleć o przyszłości. Wielki marsz dla klimatu w Warszawie na chwilę wyrwał nas z leniwego nastroju. Ale może się mylę. Najwięcej osób i tak usłyszało o awarii Czajki w Warszawie. Grunt, aby był spokój w głowie.
|
Odkrywki |
|
Energetyka konwencjonalna |
|
OZE |
|
Klimat |
|
Niska emisja |
Górnicy zablokowali międzynarodowy protest przeciw powiększaniu wydobycia węgla brunatnego w odkrywce Turów.
Niemcy znają już termin zakończenia spalania węgla – 2038 r.. Ponieważ spalanie węgla brunatnego wiąże się ze stałym i pobliskim wydobyciem, należy się spodziewać, że odkrywki węgla brunatnego na terenie Łużyc także zakończą pracę najpóźniej w 2038 r.
Niemieccy, czescy i polscy ekolodzy protestowali przeciwko ekspansji kopalni odkrywkowych. Niemcy przygotowali solidarnościowe zdjęcie „Stop Turów”, które pokazywane było na zachodzie Niemiec.
^menu„Polityka Zielonego ładu niesie wiele zagrożeń, m.in. od 2025 roku żaden z krajów członkowskich nie będzie mógł w żaden sposób subsydiować produkcji paliw kopalnych” - mówi Anna Zalewska.
Pełnomocnik d.s transformacji energetycznej mówi o prognozowanym spadku wydobycia węgla.
Największy światowy eksporter gazu stracił już dwa wielkie rynki – Ukrainę i Turcję. Teraz traci też Unię Europejską. Udział rosyjskiego gazu w rynku Wspólnoty oraz jego cena są najniższe od dwóch dekad.
Zaktualizowana strategia ma uwzględnić trend przyspieszającej polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz coraz gorszy klimat inwestycyjny dla sektora węglowego. Najważniejszy element dokumentu z punktu widzenia tego sektora to prognoza zapotrzebowania na węgiel w Polsce do 2040 roku, która pokaże jakiego wydobycia w polskich kopalniach faktycznie potrzeba, a zatem o ile zmniejszać produkcję i w jakim tempie.
W 2040 r mamy mieć 11 % zaopatrzenie w energię elektryczną z węgla i jednocześnie elektrownie atomową oraz elektrownie wiatrowe na morzu…
Węgiel koksowy, używany do wyrobu koksu i stali, pozostanie surowcem strategicznym Unii Europejskiej. Największym producentem tego surowca w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa.
Po otruciu Nawalnego mamy do czynienia z presją ma Angelę Merkel na przerwanie wspierania Nord Stream 2 w związku z otruciem rosyjskim środkiem Nowiczok. Coraz więcej europejskich polityków opowiada się za zawieszeniem projektu. Wcześniej niemiecka kanclerz wiele razy wspierała budową gazociągu, twierdząc, że jest to projekt wyłącznie komercyjny.
O ile Platforma Obywatelska ogłaszała swoje nieodpowiedzialne decyzje - dotyczące chociażby likwidacji zakładów górniczych - bez głębszego zastanowienia, wywołując tym gwałtowne protesty społeczne, o tyle obecna władza unika jakichkolwiek deklaracji – zaznacza Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności i przewodniczący związku w Polskiej Grupie Górniczej, cytowany przez Solidarność Górniczą.
Katastrofa koło Mauritiusa pokazuje jak się kończy zależność od paliw kopalnych.
Mauritius mierzy się z największą katastrofą ekologiczną w swojej historii. Jest to kolejny sygnał alarmowy, który pokazuje nam, jak niebezpieczne jest uzależnienie ludzkości od paliw kopalnych. Ich wydobycie, transport i spalanie wiąże się z ogromnym ryzykiem dla ludzi, przyrody i klimatu – mówi Joanna Flisowska z Greenpeace Polska.
Województwo łódzkie może stać się drugim największym beneficjentem unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację regionów węglowych – wynika z nowego raportu Fundacji Instrat powstałego na zlecenie ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. W zielonych inwestycjach może powstać nawet 6 razy więcej miejsc pracy niż jest obecnie w górnictwie i spalaniu węgla brunatnego w Elektrowni Bełchatów. Warunkiem jest stworzenie planu odchodzenia od węgla w regionie oraz akceptacja celu neutralności klimatycznej do 2050 r.
O utrącenie noweli zabiegają organizacje ekologiczne, które obawiają się, że projekt doprowadzi do „biomasakry”, czyli m.in. wycinki drzew niepełnowartościowych z punktu widzenia gospodarki leśnej, ale za to bardzo cennych przyrodniczo.
Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE Programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Wiatraki były be, teraz są ok. – jak PiS zmienia zdanie
Nowe trendy, rekordy technologiczne, raporty.
^menuTegoroczna rebelia będzie wyjątkowa, bo pandemiczna – mówią działacze Extinction “Przez trzy dni we wrześniu mówiliśmy o nadciągającej katastrofie klimatycznej, będziemy mówić o konieczności zaakceptowania przez polskie władze stanu środowiska naturalnego”. Siła ruchu społecznego Extinction Rebellion bierze się z komplementarności jego podejścia do walki na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Jest on na tle innych ruchów klimatycznych unikatowy – uważa, że ostateczne decyzje w sprawach środowiskowych powinny być podejmowane drogą debaty z udziałem obywateli.
Budowę Wielkiej Tamy Odrodzenia Etiopii (ang. GERD), rozpoczęto w 2011 r. Budowa zapory od samego początku wywoływała liczne kontrowersje. Egipt i Sudan – kraje położone dalej od źródła Nilu – obawiają się, że etiopska konstrukcja utrudni im korzystanie z zasobów słodkiej wody pochodzącej z rzeki.
Szacujemy, że około 2040 roku udział węgla w miksie energetycznym zmaleje z obecnych ok. 80 proc. do ok. 30 proc. Ten spadek jest rzeczywiście znaczny, ale to wciąż będzie daleko do zera - stwierdził wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, podczas trwającego w Katowicach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Według ustaleń naukowców z Uniwersytetu Stanforda z 2017 roku, zmiana klimatu stoi za co najmniej 82 proc. rekordów gorąca.
Wycinka „Zielonych płuc” Ziemi trwa. W lipcu wycięto las powierzchni miasta Sao Paulo
Słona woda z Morza Północnego i cieśniny Kattegat wpłynęła do południowo-zachodniej części Bałtyku. Ponadto zima była wyjątkowo ciepła, a woda w morzu miała średnio około 5 st. Celsjusza. Jest to o dwa stopnie więcej, niż wynika to ze średniej z 40 lat pomiarów. Takie warunki sprzyjają rozwojowi meduz - wyjaśniła.
W wyniku ocieplenia klimatu drzewa nie mają takiej możliwości pochłaniania dwutlenku węgla jak wcześniej. Drzewa chorują
Najgorzej wygląda sytuacja w lasach Nadrenii Północnej-Westfalii, Turyngii, Dolnej Saksonii i Hesji. Odporność drzew osłabiły przede wszystkim susza i korniki. W efekcie zamierają przede wszystkim sosny i świerki w niżej położonych lasach.
^menuRządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdza Polski Alarm Smogowy i proponuje zestaw rozwiązań, które w krótkim czasie zmniejszą smog samochodowy w Polsce
Co z transportem przyjaznym człowiekowi? Wrocławscy paneliści rozmawiali o tym, jak usprawnić przemieszczanie się po Wrocławiu, mając na względzie poprawę jakości życia i ochronę klimatu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenia powietrza wewnątrz budynków, pochodzące przede wszystkim z prymitywnych palenisk (ang. household air pollution) [*], są każdego roku przyczyną przedwczesnej śmierci ok. 3.8 miliona osób (dane za rok 2016)
^menuUrszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |