×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
30 grudnia 2019
info
 

energia dla kliamtu

Energia dla klimatu – grudzień 2019
 

Obława, obława, na młode wilki obława

Jacek Kaczmarski

Cóż za smutna epoka, w której łatwiej jest rozbić atom niż zniszczyć przesąd

Albert Einstein

Człowiek traci grunt pod nogami, kiedy traci ochotę do śmiechu

Ken Kesey, Lot nad kukułczym gniazdem
 

Niedługo będziemy czytać podsumowania 2019 r., że był kolejnym naj, naj w historii. Wydarzyło się wiele złego, nie wykorzystano szansy, ale też mamy nowe obiecujące zjawiska społeczne. Dlatego w gąszczu apokaliptycznych przepowiedni warto zobaczyć coś śmiesznego a jednocześnie mądrego. Poczucie humoru zachowuje np. Ks. Lemański, który z „wyrozumiałością” odnosi się do słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – według niego Greta Thunberg zagraża kulturze i hierarchii zapisanej w Biblii. Kiedy arcybiskup rozpoczyna nagonkę wielu wchodzi w rolę kapłanów. Tymczasem jego „ostrzeżenia” można odczytać jako przejaw utraty kontroli, lęk przed utratą władzy. W tym świątecznym czasie może się to nawet kojarzyć ze złością i lękiem Heroda przed odebraniem mu władzy przez „dzieciątko”. Aby się pośmiać można też włączyć sobie stare „Rozmowy Kontrolowane”. Zobaczymy tam nie tylko śnieg zimą, ale też, że to wszystko już było – po głosowaniu w Sejmie nad ustawą „kagańcową” wydaje się, że Polska wciąż jest gdzieś na wschodnich i azjatyckich rubieżach. Chciałaby spoglądać na zachód, ale coraz bardziej patrzy na Pekin niż na Brukselę. Wzrost gospodarczy, eksploatacja środowiska i siły roboczej, chociaż za cenę kontroli społecznej. Do tego Donald Tusk straszy „wypierpolem”. Spadamy? Spadaliśmy już bardzo długo. To co dzisiaj jest chyba nowością to fakt, że ten proces może już być nieodwracalny. Film „Rozmowy kontrolowane” kończy się słowami: „Jeszcze nie zginąłem? To się odbuduje”. Na koniec roku wydaje się zatem dobrze życzyć, aby można było odbudować.

A odbudować będzie trzeba. Zmienią się jednak centra. Nie wiadomo czy USA są dzisiaj centrum nowoczesnej zmiany na świecie. Raczej można stwierdzić, że idą ścieżką konserwatywną, zapatrzoną na przeszłość. Australia? Duży kraj, liberalna demokracja, a jednocześnie jeden z hamulcowych dekarbonizacji. Do tego kraj totalnie zaślepiony pod względem własnej sytuacji – lasy płoną, temperatury przekraczają 50 stopni, rafa koralowa będąca naturalnym falochronem niszczeje, ale kraj upiera się jednak przy węglu. Spragnione Koale stały się już memami katastrofy i pragnienia, ale premier kraju radośnie stroi choinkę bożonarodzeniową i wyjeżdża na wczasy, podczas gdy ludzie tracą domy w pożarach.

Na szczycie COP 25 w Madrycie USA i Australia szły tą samą ścieżką co np. Brazylia czy Arabia Saudyjska. Sam COP 25 okazał się porażką – mówi się o spektaklu egoizmu. Gdzie jest zatem centrum zmiany? Najbogatsze kraje patrzą na siebie. Kraje najsłabiej rozwinięte i wyspiarskie, najbardziej narażone na skutki kryzysu klimatycznego, przemawiają jednym głosem, żądając funduszy na pokrycie rosnących strat i szkód. Wspierają je coraz silniejsze strajki młodzieżowe, ruchy przeciwko wymieraniu, obywatele. Nawet zwykli ludzie zaczynają już chyba czuć, że dzieje się coś dziwnego, ale politycy grają chyba cały czas w kabarecie pod nazwą „biznes jak zwykle”. Unia co prawda chciała neutralności klimatycznej do 2050 roku, ale już ograniczyć przełowienia mórz i oceanów jej się nie udało. Wszystko to kupy się nie trzyma i żeby nie zwariować musimy się uzbroić w cierpliwość.

Jakie porady na początek roku? Podobno najlepiej zwolnić. Tworzyć i odbudowywać więzi. To nas może trochę uchroni. Warto też opowiadać historie, a te mogą coraz częściej dotyczyć przyrody, której już nie ma. New Scientist zaleca, aby dziadkowie i rodzice opowiadali dzieciom o najbliższej przyrodzie, ponieważ tempo urbanizacji i wymierania i gatunków jest tak szybkie, że już dzisiaj młodzież potrafi wymienić zaledwie kilka gatunków żyjących w sąsiedztwie. Ale lepiej nie skupiać się tylko na jej ranach, ale na tym jaka jest jednak stara, silna i niesamowita. Np. z najnowszych badań dotyczących bioróżnorodności roślin wynika , że organizmy mają się lepiej, jeżeli żyją w towarzystwie i to najlepiej wielopokoleniowym. Okazało się, że nawet rośliny potrafią się „troszczyć” o siebie nawzajem pod względem dostępności wody, owadów zapylających, substancji odżywczych. Inne badania pokazują z kolei, że modele klimatyczne stosowane jeszcze w XX wieku były trafne – sugeruje to, że przy lepszym sprzęcie nasze dzisiejsze prognozy raczej nie są mylące i jesteśmy na ścieżce do spełnienia najgorszego scenariusza.

W nadchodzącym roku korzystajmy zatem z życia i tego, że wciąż jeszcze żyjemy w państwie prawa, choć rządzący gorliwie pracują nad ostatecznym podporządkowaniem sobie sądownictwa. Pooglądajmy stare komedie, satyry i nie martwmy się, że człowiek jaki był głupi, taki jest. Oglądajmy też przyrodę we wszystkich jej wymiarach i rozmawiajmy o niej z innymi. Podobno jesteśmy jedynym gatunkiem, który to potrafi.

Hanna Schudy

Odkrywki
Informator Pod prąd – grudzień
Energetyka konwencjonalna
OZE
Klimat
Niska emisja
Podsumowanie roku w eko świecie
Co wydarzy się w polskiej energetyce?
Odkrywki

Złoczewa nie będzie?
(źródło:green-news.pl)

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na dwa obeznane w sytuacji rządowe źródła, Polska rozważa anulowanie planu budowy nowej kopalni węgla brunatnego Złoczew. Według wcześniejszych zamierzeń, odkrywka miała być zapleczem surowcowym dla Elektrowni Bełchatów i przedłużyć czas jej działania poza horyzont 2035 roku.

Już nikt nie ma siły czarować Złoczewem
(źródło:oko.press)

Elektrownia w Bełchatowie w latach 30. straci zdecydowaną większość zasilania węglem i jeśli nie znajdzie się inne rozwiązanie, będzie musiała zostać zamknięta. „Nikt nie chce Złoczewa. PGE musi się skupić na projektach o niskiej lub zerowej emisji, które przyniosą zysk operacyjny”(wywiad dla Reuters)

Odkrywka za wszelką cenę
(źródło:publicystyka.ngo.pl)

PGE Turów omija procedurę konsultacji międzynarodowych, aby dostać się do węgla choćby na 6 lat. Czy to spowoduje pogłębienie się konfliktu pomiędzy Polską a Czechami i Niemcami?

Odkrywkowa Bogatynia miastem upadłym
(źródło:bogatynia.info.pl)

Miejscowości, gdzie panuje monopol zatrudnienia mają swoją specyfikę. Mówi się, że są to miejsca „bogate”. Bogatynia oprócz rzeczonego bogactwa jest miastem upadłym – udział w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszeli już samorządowcy, policjanci.

Odkrywki w Polsce nie będą miały łatwo
(źródło:rp.pl)

Kwestie ekologiczne to jedno, ale okazuje się, że to nacisk ze strony instytucji finansowych oraz sektora ubezpieczeń może się okazać dla projektów odkrywkowych problemem nie do przejścia

^menu
Informator Pod prąd – grudzień

A w nim najnowsze wydarzenia dotyczące odkrywek w Polsce oraz w Niemczech i Czechach

^menu
Energetyka konwencjonalna

Co dalej z Ostrołęką C?
(źródło:spidersweb.pl)

Projekt wręcz magiczny. W każdym razie są tacy, którzy w niego wierzą. Chociaż ponad rok temupremier Mateusz Morawiecki przekonywał, że „węgiel to duża wartość dla polskiej gospodarki”, to dzisiaj dokończenie tego projektu już wcale takie pewne nie jest.

Podwyżki cen prądu
(źródło:energia.rp.pl)

URE: Jedynie klienci Tauronu dostaną nowe taryfy 1 stycznia. Jedna trzecia Polaków zapłaci więcej za prąd. Pozostali na podwyżki jeszcze poczekają

Steinhoff: Przez najbliższe 20 lat energia w Polsce będzie droga

Śląski europoseł czeka na dekarbonizację
(źródło:spidersweb.pl)

„Ceny uprawnień emisji CO2 są obecnie w okolicach 25 euro za tonę. Powrotu do poziomów 5-6 euro nie ma co wypatrywać. Jak się cena zmieni, to jedynie w górę. To zaś stawia polskie przedsiębiorstwa energochłonne pod ścianą”.

Atom w Niemczech do 2022
(źródło:cire.pl)

Niemiecki rząd oficjalnie potwierdził, że ostatni reaktor jądrowy zostanie zamknięty w 2022 roku, dementując pogłoski, że żywot niektórych elektrowni mógłby zostać przedłużony.


Nowa elektrownia atomowa na Białorusi- znajduje się dwa razy bliżej Polski niżCzarnobyl
(źródło:energia.rp.pl)

W listopadzie 2019 r niezależna grupa białoruskich filmowców StudioX97 opublikowała w internecie dokument „Ostrowiec śmierci”.W ciągu pierwszych dwóch tygodni 23-minutowy materiał miał ponad 0,5 miliona wejść. Popularność dokumentu przestraszyłabiałoruskie władze tak bardzo, że zażądały od You Tube zablokowania materiału. I You Tube(Google) to zrobił.W dniu dzisiejszym nie można znaleźć tego materiału w sieci.

^menu
OZE

Newsletter – Obserwator Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami
(źródło:eko.org.pl)

A w nim o nowinkach w branży OZE oraz Efektywności Energetycznej, o osiągnięciach naukowych w tym zakresie, o pracy samorządów odnośnie wprowadzania fotowoltaiki w Polsce i wiele, wiele więcej.

Słońce się przyjmuje – o boomie na fotowoltaikę
(źródło: wyborcza.pl)

ekologia,energetyka,energia odnawialna,panele fotowoltaiczne

„Elektrownie wiatrowe i słoneczne wkrótce zaoferują tańszą energię elektryczną niż jakakolwiek opcja korzystająca z paliw kopalnych, i to bez pomocy publicznej” – zapowiada Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA).

Mój prąd w działaniu
(źródło:wysokienapiecie.pl)

Do rządowego programu dopłat do instalacji paneli słonecznych „Mój prąd” zgłoszono już 19 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Wiśniewski o transformacji i neutralności klimatycznej
(źródło: gramwzielone.pl)

Komentarz specjalisty w zakresie OZE oraz nawiązanie do pozycji Wielkiej Brytanii w procesie dekarbonizacji. Krytyka stanowiska Polski – własne tempo to szybkie tempo

Wyniki aukcji na OZE 2019 r.
(źródło:gramwzielone.pl)

W tym roku do sprzedaży w ramach wszystkich aukcji przeznaczono ponad 184 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych o łącznej wartości ponad 69,6mld zł.

Kiedy rząd stawia na węgiel, Polacy masowo zakładają panele na dachach
(źródło:wnp.pl)

Polskie dachy to odpowiedź społeczeństwa na to czy nasz kraj jest gotowy na OZE. Zainteresowanie jest tak duże, że już brakuje rąk do pracy.

Kontrowersja - Biomasa jako OZE
(źródło:wysokienapiecie.pl)

Wraca temat spalania biomasy w procesie współspalania z węglem. Biomasa miałaby pochodzić z m.in. Indonezji. Energetyka woli zakontraktować statek z tysiącami ton jednorodnej biomasy z Azji, niż kupować po kilkadziesiąt ton różnej biomasy od krajowych dostawców

^menu
Klimat

COP25 można nazwać szczytem paraliżu decyzyjnego i egoizmu
(źródło:koalicjaklimatyczna.org)

Najwięksi emitenci, w tym najbogatsze państwa rozwinięte, wykorzystywały wszelkie możliwe chwyty, by wywinąć się od realizacji zobowiązań i pomagania najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu.

Coraz cieplej a działań coraz mniej
(źródło:green-news.pl)

Mimo tego, że globalne emisje są najwyższe w historii, a 2019 r. będzie prawdopodobnie najgorętszym rokiem w historii pomiarów, wynik szczytu jest jednym z najgorszych od 1995 roku.

 

Czym się zajmuje Ministerstwo Klimatu skoro Polska nie chce neutralności?
(źródło:koalicjaklimatyczna.org)

„Stworzenie nowego ministerstwa klimatu było jedynie mydleniem oczu zarówno opinii społecznej w Polsce jak i w całej UE. Świadczy także o tym, że ani Minister Kurtyka, ani Premier Morawiecki nie mają nic do powiedzeniaw sprawach energetycznych, bo rzeczywiste decyzje podejmują węglowi lobbyści” – komentuje prof. Karaczun.

Unia Europejska chce być liderem neutralności klimatycznej
(źródło:forsal.pl)

W centrum zarządzania gospodarczego UE transformacja klimatyczna

Wywiad z Friderike Otto, autorką książki „Wściekła pogoda”
(źródło:naukaoklimacie.pl)

W jakim zakresie naukowcy powinni angażować się w publiczną debatę na tematy związane ze zmianą klimatu? Czy powinni trzymać się swojej specjalności? Są nie tylko naukowcami ale też obywatelami, więc może nie powinni mieć oporów przed wygłaszaniem swoich poglądów na kwestie polityczne lub społeczne?

Co bogacze robią dla klimatu?
(źródło:pb.pl)

Bogacze na celowniku – o fasadowych eko-działaniach najbogatszych Polakow

Krytyka celebrytów podczas COP25
(źródło:cire.pl)

W dobie potrzeby realnych działań, papierowe słomki i klikanie w mediach społecznościowych to za mało.

Z Wenecji na Sycylię przez Warszawę
(źródło:dlapilota.pl)

Oto kwintesencja logiki tanich lini lotniczych. Studenci z Wenecji lecą na Sycylię przez Warszawę.

^menu
Niska emisja

Polska grzeje się węglem
(źródło:green-news.pl)

Oto realny powód smogu. Nigdzie nie spala się tyle węgla, co w polskich domach

Australia tonie w dymie
(źródło:exignorant.wordpress.com)

Polska chyba nie jest na prowadzeniu, jeżeli chodzi o smog. W ostatnich dniach mieszkańcy Sydney nie mogą normalnie oddychać. Dookoła szaleją pożary.

KAS zbadał, które samochody trują najbardziej
(źródło:smoglab.pl)

Diesle, stare autobusy, prywatni przewoźnicy

^menu
Podsumowanie roku w eko świecie

Audycja w TOK FM z cyklu „Energia dla Klimatu”

Podsumowują dr Andrzej Kassenberg, założyciel i wieloletni prezes Instytutu Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Radosław Gawlik, EKO-UNIA, Partia Zieloni i Ewa Podolska

^menu
Co wydarzy się w polskiej energetyce?

Redaktor Polskiego Radia Wrocław Filip Marczyński rozmawia z prof. Wojciechem Myśleckim, ekspertem do spraw energetyki oraz Radosławem Gawlikiem, prezesem Stow. EKO-UNIA o przyszłości energetyki w związku z deklarowaną neutralnością klimatyczną Unii Europejskiej.

W audycji:

Sensacyjna wypowiedź Myśleckiego potwierdzająca, że Premier w 2020r będzie musiał pojechać do górników do Katowic przekonywać ich do transformacji energetycznej ?! ( 16 minuta)

^menu

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski,Paweł Pomian

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
"Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

info

więcej
2024-03-08
Energia dla Klimatu luty-marzec 2024
2024-01-22
Energia dla Klimatu Styczeń 2024
2024-01-10
Energia dla Klimatu Grudzień-Styczeń 2023/2024
2023-12-06
Energia dla Klimatu Listopad-Grudzień 2023
2023-11-09
Energia dla Klimatu PaździernikListopad 2023
2023-10-10
Energia dla Klimatu WrzesieńPaździernik 2023
2023-09-07
Energia dla Klimatu SierpieńWrzesień 2023
2023-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec/Sierpień 2023
2023-07-06
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2023
2023-06-12
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2023
2023-05-09
Energia dla Klimatu Kwiecień/Maj 2023
2023-04-06
Energia dla Klimatu Marzec 2023
2023-03-02
Energia dla Klimatu Luty 2023
2023-01-31
Energia dla Klimatu Styczeń/Luty 2023
2023-01-09
Energia dla Klimatu Styczeń 2023
2022-12-14
Energia dla Klimatu Listopad/Grudzień 2022
2022-11-17
Energia dla Klimatu październiklistopad 2022
2022-10-20
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2022
2022-09-14
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2022
2022-07-31
Energia dla Klimatu lipiec/sierpień 2022
2022-07-13
Energia dla Klimatu czerwiec/lipiec 2022
2022-06-18
Energia dla Klimatu majczerwiec 2022
2022-05-16
Energia dla Klimatu kwiecień/maj 2022
2022-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2022
2022-03-07
Energia dla Klimatu luty/marzec 2022
2022-01-31
Energia dla Klimatu styczeń 2022
2022-01-05
Energia dla Klimatu grudzień-styczeń 2021
2021-12-21
Energia dla Klimatu listopadgrudzień 2021
2021-11-17
Energia dla Klimatu październik/listopad 2021
2021-10-13
Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2021
2021-09-18
Energia dla Klimatu sierpień/wrzesień 2021
2021-08-04
Energia dla Klimatu Lipiec 2021
2021-07-08
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2021
2021-06-08
Energia dla Klimatu Maj-Czerwiec 2021
2021-05-09
Energia dla Klimatu kwiecień maj 2021
2021-04-09
Energia dla Klimatu marzec/kwiecień 2021
2021-03-13
Energia dla Klimatu luty/marzec 2021
2021-01-28
Energia dla Klimatu styczeń 2021
2021-01-13
Energia dla Klimatu grudzień 2020-styczeń 2021
2020-12-09
Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.
2020-11-16
Energia dla Klimatu Październik/Listopad 2020
2020-10-16
Energia dla Klimatu Wrzesień/Październik 2020
2020-09-14
Energia dla Klimatu Sierpień/Wrzesień 2020
2020-08-10
Energia dla Klimatu Lipiec 2020
2020-07-14
Energia dla Klimatu Czerwiec/Lipiec 2020
2020-06-10
Energia dla Klimatu Maj/Czerwiec 2020
2020-05-12
Energia dla Klimatu, kwiecień 2020
2020-04-14
Energia dla Klimatu, marzec 2020
2020-03-03
Energia dla Klimatu, luty 2020
2020-02-02
Energia dla Klimatu, styczeń 2020
2019-12-30
Energia dla Klimatu, grudzień 2019
2019-12-13
Energia dla Klimatu, listopad grudzień 2019
2019-11-22
Energia dla Klimatu, październik / listopad 2019
2019-10-24
Energia dla Klimatu, wrzesień / październik 2019
2019-09-12
Energia dla Klimatu, sierpień/ wrzesień 2019
2019-08-08
Energia dla Klimatu, lipiec/sierpień 2019
2019-07-22
Energia dla Klimatu, czerwiec/lipiec 2019
2019-06-24
Energia dla Klimatu, maj/czerwiec 2019
2019-05-15
Energia dla Klimatu, kwiecień/maj 2019
2019-04-08
Energia dla Klimatu, marzec/kwiecień 2019
2019-03-09
Newsletter 02/2019
2019-02-13
Newsletter 01/2019
2019-01-09
Newsletter 12/2018 i 01/2019
2018-12-10
Newsletter 11/2018
2018-11-06
Newsletter 10/2018
2018-10-22
Newsletter 09/10/2018
2018-08-09
Newsletter 08/2018
2018-08-09
Newsletter 07/2018
2018-07-10
Newsletter 06/2018
2018-06-18
Newsletter 05/2018
2018-05-28
Newsletter 03/04/2018
2018-03-23
Newsletter 02/2018
2018-02-01
Newsletter 01/2018
2018-01-16
Newsletter 12/2017
2017-12-16
Newsletter 11/2017
2017-11-17
Newsletter 10/2017
2017-10-20
Newsletter 09/2017
2017-09-14
Newsletter 08/2017
2017-08-26
Newsletter 07/2017
2017-07-09
Newsletter 06/2017
2017-06-19
Newsletter 05/2017
2017-05-11
Newsletter 04/2017
2017-04-19
Newsletter 03/2017
2017-03-13
Newsletter 02/2017
2017-02-03
Newsletter 01/2017
2017-01-12
Newsletter 12/2016
2016-12-13
Newsletter 11/2016
2016-11-25
Newsletter 10/2016
2016-10-10
Newsletter 09/2016
2016-09-06
Newsletter 08/2016
2016-08-07
Newsletter 07/2016
2016-07-04
Newsletter 06/2016
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej