×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa
logo
 
Kasia Kubiczek
7 sierpnia 2019
Energia
 

Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019


Newsletter /Obserwator TEPP/
lipiec 2019

wersja online: http://eko.org.pl/n_2294

Dlaczego kolejny newsletter?
Dlatego, że nasza cywilizacja jest na wirażu, w poślizgu. Albo bardzo szybko zaczniemy wyprowadzać pojazd Ziemia z homo sapiens na pokładzie na zupełnie nowa drogę, albo się roztrzaskamy. A raczej zagotujemy w piekarniku, jakim się stanie klimat naszej planety. Jeszcze jesienią mało kto by uwierzył w te słowa. Ot, Gawlik ekolog, kracze jak zwykle. Straszy katastrofą. Dziś, gdy poniżej stopnia wodnego w Brzegu Dolnym, rzeka Odra ma 10 cm wody na wodowskazie, ludziom wysychają studnie na wsi i źródła wody w wodociągach miast jak Skierniewice, Bogatynia. Ok 300 miast zaapelowały do mieszkańców o ograniczanie zużycia wody. Gazeta Wyborcza I TOK FM zmieniają język ze “zmian klimatycznych” na kryzys lub katastrofę klimatyczną. Nie ma dziś czasu na gorzkie: a nie mówiliśmy, niewielu brało ekologów i naukowców poważnie.
„Obserwator TEPP” ma pomagać znajdować się w nowej rzeczywistości i szybko zmieniać nas i naszą cywilizację. Miał rację redaktor Jacek Żakowski, gdy zobaczył 11 wyzwań procesu transformacji i ochrony klimatu - dokument przygotowany przez naszych wybitnych specjalistów i partię Zieloni - że to WIELKA ZMIANA CYWIZACYJNA.
Chcemy ją napędzać wiedzą, kompetencjami i dobrymi decyzjami.
Pędzimy. Musimy zwolnić i wyjść z wirażu. Potrzeby jest bardzo dobry kierowca.

“Obserwator TEPP” mają pomóc - jak najszybciej - wyhamować pojazd i zmienić kierunek. Zmienić wiele więcej, niż dziś jesteśmy w stanie przewidzieć. Cel jest znany, choć późno określony – neutralność klimatyczna ludzkości. Monizm OZE - czyli 100 % całej energii potrzebnej nam. Oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej. Są technologie, brakuje woli politycznej w Polsce, choć wiele się zmieniło w ostatnim półroczu. Partie opozycyjne mówią o odejściu od węgla do 2035 r. Rządzący PiS też deklarują to odejście, choć dużo wolniej, wciąż wierząc w tzw. czysty węgiel i polską pro-węglową ścieżkę. Technologie są, środki są. Powinniśmy, zanim się załamie gospodarka światowa i Polska, zrobić jak najwięcej w przepisach prawnych, instrumentach ekonomicznych. Otworzyć rynki na budowanie oddolnego bezpieczeństwa energetycznego. Efektywnego energetycznie, rozproszonego, odnawialnego, aktywizującego prosumentów indywidualnych, biznesowych i wspólnotowych. Temu chcemy służyć z naszymi partnerami, ponad podziałami politycznymi, światopoglądowymi.

Wrocław, 6 sierpnia 2019r
Radosław Gawlik

Obserwator TEPP

 
 
 
 1. OZE
  1. słońce
  2. wiatr
  3. biogaz
 2. Magazyny energii
 3. Eko-mobilność
 4. Transformacja oddolna i regionalna
 5. Unia Europejska
OZE

Będzie przyspieszenie inwestycji w OZE? Sejm przyjął nowelizację ustawy

Najważniejsze założenia nowelizacji ustawy o OZE dotyczą możliwości rozszerzenia prosumenta na małe i średnie firmy oraz zakładanie spółdzielnie energetycznych w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich. Dodatkowe aukcje na OZE, jeszcze w br., mają doprowadzić do osiągnięcia 15% udziału energii z odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. i pozwolić uniknąć obowiązku wydawania miliardowych środków na zakup słońca i wiatru z niemieckiego OZE . Czy jest to możliwe?

Słońce

Rząd uruchamia program „Mój prąd”

Rząd zapowiedział uruchomienie programu dopłat do paneli fotowoltaicznych (o mocy od 2 kW do 10 kW) pod nazwą „Mój prąd”. Budżet programuto 1 miliard złotych – ma wystarczyć na dopłaty dla nawet 200 tys. osób. Na program mają się składać wyłącznie dotacje (bezzwrotna pomoc) dla osób fizycznych.
Komentarz: To propaganda przedwyborcza, jeszcze bardziej nierealna niż rządowy program antysmogowy „Czyste powietrze”. NFOŚiGW ma podpisać umowy z 200 tys. ludzi? Bez szans. Program jest bez sensu, ma wspierać zamożnych, których i tak już stać na PV. Sens ma wsparcie tymi środkami ubóstwa energetycznego i likwidacji smogu u ok 10-15 % ludzi. Ale to jest za trudne i mało ciekawe wyborczo dla rządu sprzedającego tylko hasła wyborcze.

Ma powstać największa farma PV w Polsce

Tauron zapowiada budowę największej farmy fotowoltaicznej, która ma powstać na Śląsku, w Mysłowicach. Moc farmy miałaby wynieść od 28 MW nawet do 43,2 MW. Jest to jeden z projektów w ramach nowej strategii, która przewiduje zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym firmy. Tauron planuje również m.in. inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie oraz zaangażowanie się w budowę morskich farm wiatrowych.

Agrofotowoltaika – produkcja rolna oraz energii elektrycznej jednocześnie

Agrofotowoltaika ma zapewnić pełne wykorzystanie terenów do produkcji rolnej a tym samym umożliwić produkcję energii elektrycznej. Po 2 latach od uruchomienia pilotażowej instalacji APV, niemiecki instytut Fraunhofer ISE podsumowuje korzyści.

Instalacje fotowoltaiczne na morzu

Belgijskie konsorcjum (Tractebel, Jan De Nul Group, DEME, Soltech i Uniwersytet Gandawa) ogłosili uruchomienie nowego, innowacyjnego projektu, którego celem jest zbudowanie pierwszych morskich farm słonecznych na belgijskim Morzu Północnym. To pierwsze takie konsorcjum w Belgii, które będzie pracować nad pionierskim projektem.

Największa na świecie elektrownia słoneczna powstała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

„Noor Abu Dhabi" to nowy projekt, w którym uruchomionych zostało 3,2 miliony paneli słonecznych, co ma zapewnić prąd dla 90 tysięcy osób. Dzięki temu projektowi emisja dwutlenku węgla do atmosfery ma się obniżyć o około milion ton w ciągu całego roku.

Wiatr

PGE chce inwestować w offshore

PGE planuje do 2030 r. budowę farm wiatrowych na morzu o mocy 3,5 GW. Może to być duże wsparcie dla transformacji polskiej energetyki w kierunku neutralności dla klimatu. Firma planuje inwestycje również w farmy fotowoltaiczne. To dobry krok ku wsparciu OZE, choć trzeba pamiętać, że głównym paliwem wykorzystywanym przez PGE jest wciąż węgiel.

Energia wiatrowa może wyprzeć węgiel, atom i gaz

Według niemieckich naukowców, rozwój lądowych farm wiatrowych w całej Europie mógłby technicznie zapewnić kontynentowi ponad 10-krotnie więcej energii elektrycznej niż jego obecne zapotrzebowanie. Farmy wiatrowe mogą stać się największym źródłem energii w UE do 2027 r.

Biogaz

Szansa na zwiększenie udziału OZE w transporcie?

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych umożliwi poprawę wykonania celu w zakresie udziału źródeł odnawialnych w transporcie do 2020 r. Przyjęte przepisy dają nowe możliwości w zakresie produkcji i wykorzystania biometanu oraz umożliwiające zaliczenie produktów współuwodornienia do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

Aquapark niezależny energetycznie dzięki biogazowi

Park wodny oraz oczyszczalnia ścieków w Tychach osiągnęły neutralność energetyczną. Energia elektryczna oraz cieplna produkowana jest w dwóch elektrowniach biogazowych i dostarczana do obu obiektów. Produkowana nadwyżka energii elektrycznej sprzedawana jest natomiast do sieci, dzięki czemu miasto dodatkowo zarabia.

Magazyny Energii

Największy magazyn energii w Polsce

Energa Wytwarzanie kończy budowę największego w Polsce hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej Bystra. Jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh. Przy projekcie zastosowane zostały najnowocześniejsze technologie w zakresie zarządzania produkcją i magazynowaniem energii.

Chiny liderem w magazynowaniu energii

Już wkrótce Państwo Środka stanie się liderem na rynku magazynowania energii w regionie Azji i Pacyfiku. Do 2024 r. prognozowany jest w tym kraju gwałtowny wzrost rynku magazynów energii - do 12,5 GW zainstalowanej mocy i 32,1 GWh pojemności. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na ok 10 miliardów dolarów.

Magazynowanie energii w skałach

W Hamburgu rozpoczęto pilotażowy projekt systemu magazynowania energii - elektrycznej i cieplnej - za pomocą skał wulkanicznych. Jest to pierwszy taki projekt na świecie. Instalacja ma mieć zdolność do przechowywania 130 MWh energii elektrycznej i umożliwić magazynowanie energii niskim kosztem - poniżej 10 centów za kWh.

Eko-mobilność

Nowe autobusy elektryczne w Polsce

Już niedługo podwoi się liczba elektrycznych autobusów w Polsce – z 198 do 328. Firma Solaris do końca 2020 r. ma dostarczyć do Warszawy 130 nowych pojazdów. To największe tego typu zamówienie w Europie. Łączna wartość przedsięwzięcia to prawie 400 mln zł.

Skroplony gaz ziemny (LNG) szansą dla przemysłu petrochemicznego?

Shell chce zwiększyć efektywność energetyczną i postawić na produkty niskowęglowe. Wg. firmy dobrym rozwiązaniem jest skroplony gaz ziemny (LNG). „Dla długodystansowego transportu drogowego jest mniej intensywny pod względem emisji CO2 niż paliwa kopalne, a szczególnie popularny w tym segmencie diesel. Dlatego dobrym pomysłem jest próba przestawienia ciężarówek z oleju napędowego na LNG” – tłumaczy wiceprezes Shella ds. sprzedaży detalicznej Istvan Kapitany.

Transformacja oddolna i regionalna

Siedem Złotych Zasad otwartego planowania sprawiedliwej transformacji energetycznej na poziomie regionalnym

Inicjatywa Europe Beyond Coal opracowała szereg zasad i wytycznych jak wdrożyć strategie zrównoważonej transformacji energetycznej na szczeblu regionalnym. Są one szczególnie pomocne przy wyborze projektów dot. transformacji energetycznej, które mają ubiegać się o finansowanie z UE, w ramach Inicjatywy Transformacji Regionów Węglowych UE.

Słońce zamiast węgla

Europejskie regiony węglowe mają ogromny potencjał, aby rozwinąć moce fotowoltaiczne. Wg. wyliczeń naukowców, instalacje fotowoltaiczne w tych regionach mogą produkować nawet więcej prądu niż obecnie wytwarzają działające w UE elektrownie węglowe. Dolny Śląsk mogłaby produkować dwukrotnie więcej energii z fotowoltaiki niż obecnie z węgla, a Wielkopolska prawie czterokrotnie więcej! W woj. łódzkim elektrownie słoneczne mogłyby wielkością produkcji prawie dorównać gigantycznej elektrowni Bełchatów.

Zielona dolina krzemowa w Polsce?

Innowacje na rynku OZE powinny być priorytetem dla Polski. Niestety, strategia energetyczna rządu opiera się na polityce popytowej (np. dotacje do paneli fotowoltaicznych) zamiast realnym wsparciu rozwoju rynku zielonych innowacji. Na szczęście lokalne samorządy przejęły inicjatywę i jest już w Polsce wiele przykładów dobrych rozwiązań i zastosowań zielonych technologii – m.in. projekt w Ostrowie Wielkopolskim, który ma zapewnić samowystarczalność energetyczną miasta do 2040r, czy miejska elektrownia fotowoltaiczna we Wrocławiu.

Znani ludzie biznesu, sportu i polityki na rzecz ochrony środowiska

Dziennikarze, aktorzy, piosenkarze oraz sportowcy coraz częściej podejmują działania na rzecz ochrony przyrody i klimatu. Jest już sporo przykładów znanych ludzi angażujących się w kampanie edukacyjne czy polityczne podnoszące świadomość społeczną na tematy związane ze środowiskiem. Podejmują oni także indywidualne decyzje np. wymieniając źródło energii elektrycznej czy cieplnej na bardziej ekologiczną.

Energia odnawialna rozwija się na Śląsku

Mieszkańcy i instytucje użyteczności publicznej na Śląsku jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o unijne dotacje na OZE. W Rudzie Śląskiej zgłosiło się już 195 właścicieli domów jednorodzinnych. Szansę na pozyskanie dotacji dają kolejne konkursy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, które mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

Program "Agroenergia" szansą dla rolników

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił program "Agroenergia", w którym rolnicy będą mogli starać się uzyskać finansowanie na inwestycje OZE i poprawę efektywności energetycznej. Budżet programu to 200 mln zł. Nowy program ma wspierać ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko działalności rolniczych.

Energa się zazielenia

W ramach uczestnictwa Wielkopolski Wschodniej w Platformie Wsparcia Regionów Górniczych, przedstawiciele Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisali Porozumienie z Energą na rozwój inwestycji OZE w regionie. Planowane są dwie farmy fotowoltaiczne oraz magazyny energii, natomiast w trakcie realizacji jest już projekt budowy Farmy Wiatrowej „Przykona” - zlokalizowany na terenach poeksploatacyjnych i zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów.
Komentarz: Bardzo dobrze, że Energa realizuje i planuje nowe inwestycje w źródła odnawialne – powinna zdecydowanie szybciej rozwijać się w tym kierunku, rezygnując z budowy ekonomicznie nieopłacalnej i nieekologicznej elektrowni węglowej Ostrołęka C.

Unia Europejska

Wielki upadek węgla w UE

Wytwarzanie energii z węgla w UE w pierwszym półroczu 2019 spadło o 19% (w porównaniu do 2018 r.). Spadki zanotowano w prawie każdym kraju spalającym to paliwo. Według danych Sandbad, wytwarzanie energii z węgla spadło w Irlandii o 79%, Francji o 75%, Niemczech o 22 %, natomiast w Polsce o 6%. Jeśli ta tendencja będzie kontynuowana przez resztę roku, to emisja CO2 zmniejszy się o 65 milionów ton w porównaniu do ubiegłego roku ( zobaczcie mapki UE - które mówią wiele więcej)

Nowe fundusze unijne na transformacje regionów górniczych?

Europoseł Jerzy Buzek zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe regionów górniczych. Europoseł zachęca Komisję, żeby przeznaczyła dodatkowy fundusz (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) na lata 2021-2027 na wsparcie odchodzących od węgla regionów górniczych.Dodatkowy budżet miałby wynieść 4,8 mld euro. Nie wiadomo na razie czy uda się wynegocjować dodatkowe pieniądza na ten cel.

Europejska Wspólna Polityka Rolna (WPR) i jej wpływ na Polskę

Od 2004 r. polskie rolnictwo dostaje wsparcie z unijnego budżetu, co pozwoliło znacząco podnieść poziom życia mieszkańcom wsi, zmodernizować lokalne gospodarstwa, a także same wsie. Jednak ceną rozwoju jest negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i jakość żywności, a także zmniejszenie ilości małych gospodarstw rolnych na rzecz dużych gospodarstw monokulturowych.

Niemcy wycofują się z węgla

Do końca 2019 r. ma być gotowa ustawa o stopniowym wycofywaniu się z węgla i zamykaniu elektrowni węglowych w Niemczech. Projekt ustawy dot. węgla kamiennego ma zostać opracowany do jesieni, będą również prowadzone negocjacje z operatorami elektrowni opalanych węglem brunatnym dotyczącymi konkretnych elektrowni i ich dat zamknięcia. Przewiduje się, że do 2038 r. Niemcy całkowicie odejdą od tego surowca.

Holandia zatwierdziła projekt ustawy o wyjściu z węgla

Według ustawy, węgiel w krajowej produkcji energii zostanie zakazany do 2030 r. Ustawę musi zatwierdzić jeszcze Senat. Niestety holenderscy deputowani odrzucili propozycję dot. zamknięcia wszystkich elektrowni węglowych do końca tego lub przyszłego roku. Nie przeszedł również pomysł zamknięcia najmniej wydajnej elektrowni węglowej w kraju.

Wydaje:

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Wrocław;
Katarzyna Kubiczek, kontakt: kkubiczek@eko.org.pl

Energia

Wielka debata polityków, kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego oraz ekspertów i ekspertek 12 dni przed wyborami!
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
Projekt Polityki Energetycznej Polski 2040   to zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa
Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni (...)
więcej
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.

(Musimy) zmienić wiele więcej, niż dziś jesteśmy w stanie przewidzieć. Cel jest znany, choć późno określony – neutralność klimatyczna ludzkości. Monizm OZE - czyli 100 % całej energii potrzebnej nam. Oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej.

Niemcy - 1 września wybory w odkrywkowych landach
Hanna Schudy: Wkrótce ważne wybory w Niemczech. Polityka migracyjna oraz polityka klimatyczna to punkty zapalne kampanii wyborczej w (...)
Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w (...)
Henkel udostępnia innowacyjne narzędzie do projektowania opakowań przyjaznych (...)
Clean River Project
Wielka Zielona Ściana
500 km edukacji ekologicznej z siodełka
We Can't Undo This
Dahr Jamail (tłum. Anna Dzierzgowska) Stoję na szczycie Rush Hill na odległej wyspie St. Paul na Alasce. Choć (...)
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?
Jak wygrać z cyfrową oligarchią