Dlaczego kolejny newsletter?
Dlatego, że nasza cywilizacja jest na wirażu, w poślizgu. Albo bardzo szybko zaczniemy wyprowadzać pojazd Ziemia z homo sapiens na pokładzie na zupełnie nowa drogę, albo się roztrzaskamy. A raczej zagotujemy w piekarniku, jakim się stanie klimat naszej planety. Jeszcze jesienią mało kto by uwierzył w te słowa. Ot, Gawlik ekolog, kracze jak zwykle. Straszy katastrofą. Dziś, gdy poniżej stopnia wodnego w Brzegu Dolnym, rzeka Odra ma 10 cm wody na wodowskazie, ludziom wysychają studnie na wsi i źródła wody w wodociągach miast jak Skierniewice, Bogatynia. Ok 300 miast zaapelowały do mieszkańców o ograniczanie zużycia wody. Gazeta Wyborcza I TOK FM zmieniają język ze “zmian klimatycznych” na kryzys lub katastrofę klimatyczną. Nie ma dziś czasu na gorzkie: a nie mówiliśmy, niewielu brało ekologów i naukowców poważnie.
„Obserwator TEPP” ma pomagać znajdować się w nowej rzeczywistości i szybko zmieniać nas i naszą cywilizację. Miał rację redaktor Jacek Żakowski, gdy zobaczył 11 wyzwań procesu transformacji i ochrony klimatu - dokument przygotowany przez naszych wybitnych specjalistów i partię Zieloni - że to WIELKA ZMIANA CYWIZACYJNA.
Chcemy ją napędzać wiedzą, kompetencjami i dobrymi decyzjami.
Pędzimy. Musimy zwolnić i wyjść z wirażu. Potrzeby jest bardzo dobry kierowca.
“Obserwator TEPP” mają pomóc - jak najszybciej - wyhamować pojazd i zmienić kierunek. Zmienić wiele więcej, niż dziś jesteśmy w stanie przewidzieć. Cel jest znany, choć późno określony – neutralność klimatyczna ludzkości. Monizm OZE - czyli 100 % całej energii potrzebnej nam. Oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej. Są technologie, brakuje woli politycznej w Polsce, choć wiele się zmieniło w ostatnim półroczu. Partie opozycyjne mówią o odejściu od węgla do 2035 r. Rządzący PiS też deklarują to odejście, choć dużo wolniej, wciąż wierząc w tzw. czysty węgiel i polską pro-węglową ścieżkę. Technologie są, środki są. Powinniśmy, zanim się załamie gospodarka światowa i Polska, zrobić jak najwięcej w przepisach prawnych, instrumentach ekonomicznych. Otworzyć rynki na budowanie oddolnego bezpieczeństwa energetycznego. Efektywnego energetycznie, rozproszonego, odnawialnego, aktywizującego prosumentów indywidualnych, biznesowych i wspólnotowych. Temu chcemy służyć z naszymi partnerami, ponad podziałami politycznymi, światopoglądowymi.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Wrocław;
Katarzyna Kubiczek, kontakt: kkubiczek@eko.org.pl
(Musimy) zmienić wiele więcej, niż dziś jesteśmy w stanie przewidzieć. Cel jest znany, choć późno określony – neutralność klimatyczna ludzkości. Monizm OZE - czyli 100 % całej energii potrzebnej nam. Oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej.
możliwości zastąpienia elektrowni Turów źródłami odnawialnymi
anich magazynów energii dla gospodarstw domowych
wpływu sektora węglowego na rynek pracy
koncepcji Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej
wycofywania (...)
o przełomowej technologii produkcji baterii
o zmianach w ustawie o odnawialnych źródłach energii
o badaniach na temat wpływu elektrowni wiatrowych na zdrowie (...)
artykuł aktualizowany 08.09.2020 r.
transformacja energetyki w trybie przełomowym
Jan Popczyk
Szanowni Państwo
Od kilku lat intensywnie pracujemy z profesorem Janem Popczykiem w min. (...)
artykuł prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej dot. potęgi elektroprosumeryzmu,
o możliwościach wzrostu polskiego PKB dzięki inwestycjom w transformację energetyczną,
o rozwoju (...)
Ekologiczna natura, produkcja fabryczna i skalowalność rozwiązań elektroprosumeryzmu powodują, że bardzo łatwo staje się on przekładalny na stosunki społeczne. A (...)
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia:
- z raportu McKinseya dot. możliwości dojścia Polski do neutralności klimatycznej do 2050 (...)