×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
6 czerwca 2023
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

maj 2023

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Polska redukuje emisję gazów cieplarnianych
Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska większość redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej - aż 60%, czyli 43 mln ton - wykonała Polska. To zasługa m.in. przyrostu mocy PV i elektrowni wiatrowych, zmniejszenia produkcji w elektrowniach węglowych, ale także - przez wysokie ceny energii - zmniejszonej produkcji w wielu sektorach przemysłu.

 https://businessinsider.com.pl/gospodarka/wielkie-ciecie-emisji-co2-przez-polske-prawie-dwie-trzecie-tego-co-w-calej-unii/39k6j3z

2

Energetyka

Czego brakuje w planowaniu polskiej energetyki jądrowej?
W scenariuszu rozwoju energetyki jądrowej wciąż brakuje doprecyzowania wielu kwestii. m.in. jej wpływu na turystykę. Problematyczny jest także sam sposób wydawania decyzji o lokalizacji, który traktuje społeczność lokalną bardzo przedmiotowo. W Polsce nie ma specjalistów w dziedzinie atomu, potrzebne jest więc wykształcenie ekspertów i zbudowanie niemal całego systemu ich edukacji.

 https://odpowiedzialny-inwestor.pl/2023/05/04/wielcy-nieobecni-czego-brakuje-planach-elektrowni-atomowej-polsce/?fbclid=IwAR3_GP5rk_7GNKqjczbQ8_e3jYuh6VxQE1yAsHRxaq04Vdtjqw_QfKTXF_k

OZE wygrywa z atomem
Ze względu na nadprodukcję energii z OZE w Finlandii, nowy reaktor w elektrowni jądrowej Olkiluoto musiał ograniczyć produkcję. 17 maja energia z OZE była tańsza i gdyby nie zmniejszono mocy w elektrowni jądrowej mogłoby to skutkować cenami negatywnymi i dopłatami do produkcji energii przez producentów. W Polsce mogą wystąpić podobne problemy gdy zbudowane zostaną reaktory jądrowe.

 https://biznesalert.pl/oze-atom-finlandia-elektrownia-olkiluoto-interwencja-operator-polska-energetyka/

a) OZE

OZE z Afryki do Europy
Maroko chce eksportować do Europy energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł. Brytyjski startup Xlinks chce zbudować podmorski kabel do przesyłu zielonego prądu z Maroka do Wielkiej Brytanii, który mógłby zaspokoić 8% zapotrzebowania na energię elektryczną w tego kraju do 2030 r. Maroko mogłoby eksportowac do Europy także zielony wodór.

 https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-wielkie-ambicje-maroka-kraj-chce-by-energia-z-oze-poplynela-,nId,6757148?fbclid=IwAR2UAA9_yaetGU3DEXWm5K76o8EH6jFjhUhfCjabZScqKxQu4oRQnmV190Y

Jakie są korzyści łączenia źródeł OZE?
W Polsce potrzebne jest efektywne wykorzystywanie istniejącej infrastruktury sieciowej. Jednym z rozwiązań jest umożliwienie łączenia różnych źródeł OZE (oraz magazynów energii i elektrolizerów), czyli tzw. cable pooling. Wykorzystując jedno przyłącze, można połączyć np. farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne, które znajdują się blisko siebie. Potrzebne są jednak zmiany w prawie w tym zakresie.

 https://odpowiedzialny-inwestor.pl/2023/05/23/laczenie-zrodel-oze-ograniczy-koszty-energii-rozwoju-sieci/

b) efektywność energetyczna

W kujawsko-pomorskim będą szkoły efektywne energetycznie
Firma Euros Energy przeprowadzi modernizację energetyczną trzech szkół w gminie Janikowo. Firma wykona m.in. usługi projektowe w celu montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz nowoczesnych maszynowni gruntowych pomp ciepła, wraz z odwiertami pionowymi. W wyniku tych zmian koszty zużycia energii w szkołach spadną o ok. 80%, a udział OZE w bilansie wzrośnie do ok. 90%.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20146963/euros-energy-zainstaluje-oze-w-szkolach-za-8-mln-zl

c) transport

Ładowarki do elektryków będą na wynajem
Estońska spółka Enefit chce zaproponować polskim klientom biznesowym zakup i wynajem inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Firma oferuje pokrycie kosztów inwestycji w infrastrukturę na terenie nieruchomości klienta. Dodatkowo, Enefit zajmie się instalacją ładowarek, zapewni wsparcie techniczne, konserwację i umożliwi zarządzanie stacją za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/20146818/enefit-bedzie-wynajmowac-stacje-ladowania

3

Rolnictwo

Czy mikrobiogazownia się opłaca?
Biogazownia rolnicza pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną i cieplną oraz zarabiać na wytworzonych nadwyżkach. Najlepiej jak jest ona zlokalizowana przy oborze czy chlewni oraz w pobliżu miejsc odbioru energii. Instalacja 40 kW jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 320 MWh energii elektrycznej oraz ok. 540 MWh energii cieplnej, co przekłada się na korzyści w wyskości ok. 376 000 zł/rok.

 https://www.tygodnik-rolniczy.pl/pieniadze/oze/ile-zarabia-mikrobiogazownia-2435228?fbclid=IwAR3_GP5rk_7GNKqjczbQ8_e3jYuh6VxQE1yAsHRxaq04Vdtjqw_QfKTXF_k

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Czy jest przełom w technologii bateryjnej?
NASA zaprojektowała technologię baterii, które są znacznie bezpieczniejsze od litowo-jonowych i mogą działać nawet do 30 lat. Baterie niklowo-wodorowe były do tej pory stosowane m.in. na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, teraz będą mogły być używane również na Ziemi. Nowe akumulatory zapewniają elastyczność pod względem częstotliwości i czasu rozładowywania i można je poddawać recyklingowi.

 https://www.chip.pl/2023/05/baterie-akumulatory-niklowo-wodorowe-nasa?fbclid=IwAR1pJ9J3IDin76XC446FiJQRGmraOgk37LBq4F2dT8jR2ogTClMO5ewGxsc

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Energia przechowywana w skałach
Izraelska firma opracowała system magazynowania energii cieplnej wykorzystując tłuczeń skalny jako materiał do przechowywania energii, zapewniając tym samym wysoką wydajność i niskie koszty konserwacji w okresie eksploatacji. Firma jeszcze w tym roku zamierza uruchomić produkcję innowacyjnych magazynów energii w Izraleu i planuje budowę kolejnych fabryk w innych krajach.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20143810/magazynowanie-energii-cieplnej-w-skalach-powstaje-fabryka

Innowacyjna instalacja wodorowa na Mazurach
Energa uruchomiła w Elblągu pierwszą na świecie dwukierunkową instalację produkcji zielonego wodoru w elektrolizerze zintegrowanym z blokiem biomasowym elektrociepłowni. Instalacja, wykorzystując parę z bloków elektrociepłowni,
 może być także magazynem energii. Innowacyjna technologia oparta jest na polskich patentach i know-how.

 https://www.wnp.pl/energetyka/w-elblagu-ruszyla-innowacyjna-instalacja-wodorowa-pierwsza-taka-na-swiecie,710169.html?fbclid=IwAR2KRuB52Wznu6Bp6M2_hnieSoptxp0rhEHpB8U_JJzIETxTBRJmd0SWges

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Jest decyzja w sprawie metanu
Parlament Europejski poparł przepisy dotyczące ograniczenia emisji metanu. Nowe prawo obejmuje emisje metanu z sektorów ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla oraz z biometanu po wtłoczeniu go do sieci gazowej. Komisja EU ma do 2025 r. zaproponować cele redukcji emisji metanu w UE do 2030 r. Dodatkowo państwa członkowskie powinny wyznaczyć krajowe cele redukcji.

 https://300gospodarka.pl/news/polskie-gornictwo-w-opalach-parlament-europejski-poparl-ograniczenie-emisji-metanu-w-ue

2

Regulacje krajowe

Czy rozwój farm fotowoltaicznych będzie zagrożony?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym, m.in. dotyczące ograniczenia w lokalizacji instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych najgorszych klas (w szczególności klasy IV) oraz ograniczenia ważności decyzji o warunkach zabudowy do 5 lat. Zmiany mogą ograniczyć lub wręcz zablokować na kilka lat rozwój inwestycji fotowoltaicznych.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20145815/nowe-przepisy-utrudnia-rozwoj-farm-fotowoltaicznych

D. Finansowanie, dotacje

Najnowsza edycja programu Mój Prąd
W nowym programie Mój Prąd 5.0 oprócz dofinansowania do mikrointalacji PV, magazynów energii oraz systemów do zarządzania energią HEMS/EMS, będzie można również otrzymać pieniądze na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalna kwota dotacji to 58 tys. zł. Z programu mogą skorzystać prosumenci działający w systemie net-billing.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20145107/moj-prad-5-0-stare-zasady-nowe-mozliwosci

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Możliwe zmiany dla prosumenta lokatorskiego
Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy o OZE, który zakłada m.in. wprowadzenie nowego sposobu rozliczeń energii elektrycznej dla części wspólnych budynków wielolorodzinnych. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogłyby wykorzystać całość pieniędzy za wyprodukowaną energię - obecne niewykorzystana nadwyżka pieniędzy jest po roku zwracana tylko do wysokości tylko 20%.

 https://wysokienapiecie.pl/86701-fotowoltaika-dla-spoldzielni-i-wspolnot-mieszkaniowych-ma-byc-bardziej-oplacalna/

Czy mieszkańcy na Dolnym Śląsku zostaną wysiedleni?
We wsi Młoty (powiat kłodzki) planowana jest budowa Elektrowni Szczytowo-Pompowej (ESP). Inwestycja ta łączy się jednak z pozbawieniem dachu nad głową lokalnej społeczności, a także z ogromnymi stratami dla środowiska i wysoką kapitałochłonnością. Dodatkowo, technologia jest mało efektywna energetycznie. Inwestycja ESP Młoty może kosztować nawet 7 mld zł.

 https://odpowiedzialny-inwestor.pl/2023/05/05/dolnoslaska-miejscowosc-moze-zostac-calkowicie-wysiedlona-rzad-szuka-pieniedzy-wyborami/

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Nowe technologie w obszarze biogazu i biometanu
Otworzono konsultacje rynkowe technologii dla sektora biogazu i biometanu. Analizowane będą projekty pod kątem rzeczywistych potrzeb rynku. W konsultacjach mogą wziąć udział przedsiębiorstwa zajmujące się technologiami tego sektora, a także zespoły projektowe, instytuty badawcze i uczelnie wyższe oraz firmy, które dopiero chcą zacząć działać w obszarze biogazu i biometanu.

 https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/20145627/ncbr-szuka-konsultantow-z-sektora-biogazu-i-biometanu

3

Samorządy, miasta i województwa

Nowa inwestycja w Tarnowskich Górach
W ciepłowni w Tarnowskich Górach uruchomiony został zespół kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym i biogazem wyprodukowanym w lokalnej oczyszczalni ścieków, posiadający kotłownię opalaną paliwem biomasowym leśnym. Z tego ciepła skorzysta 10 tys. mieszkańców. Instalacja w Tarnowskich Górach pozwoli na redukcję zużycia węgla o około 13 tys. ton rocznie i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 30%.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20144450/na-slasku-powstala-cieplownia-zasilana-biomasa-i-biogazem

Na Mazurach będą produkowane pompy ciepła
W Giżycku powstanie fabryka pomp ciepła, która produkować będzie 100 tys. pomp rocznie. Pompy ciepła będą pracować w układzie hybrydowym, np. z kotłami elektrycznymi lub kotłami na pellet, a urządzenie ma być aktywne do 48 h w przypadku przerw w dostawach prądu. Pompy ciepła powietrze-woda o mocy do 12 kW będą mogły pracować w temperaturze spadającej do -25 st. C.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20146807/na-mazurach-powstanie-fabryka-pomp-ciepla

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Turbina wiatrowa na polskiej uczelni
Politechnika Morska w Szczecinie posiada własną 20-metrową turbinę wiatrową. Będą z niej mogli skorzystać m.in. studenci z kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, który jest jedynym w kraju kierunkiem studiów I stopnia w obszarze offshore.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/20146347/ta-polska-uczelnia-ma-wlasna-szkoleniowa-turbine-wiatrowa

Jak zwiększyć moc OZE w sieci?
PSEW (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej) oraz Politechnika Lubelska przygotowały raport "Więcej OZE w sieci" z 12 rekomendacjami na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych OZE. Autorzy zaproponowali bezinwestycyjne oraz niskoinwestycyjne metody, które będą możliwe do szybkiego wdrożenia i które przyniosą duże efekty.

 https://zielonagospodarka.pl/12-sposobow-na-wiecej-oze-w-sieci-nowy-raport-psew-i-politechniki-lubelskiej-11588

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Tyle energii ze słońca, że trzeba było ją przesyłać innym krajom
9 maja, pomiędzy godziną 12.00 a 13.00, padł nowy rekord polskiej fotowoltaiki - wytworzono ponad 8,6 tys. MWh energii. Polski system energetyczny nie był gotowy na tak duży uzysk energetyczny i PSE (Polskie Sieci Energetyczne) musiały eksportować nadwyżkę prądu do innych krajów, m.in. do Szwecji. Natomiast kilka godzin później PSE zmuszone było pozyskać energię elektryczną z innych państw.

 https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/polska-fotowoltaika-z-nowym-rekordem-pradu-bylo-tyle-ze-musielismy-go-przesylac-innym/wgnhteb?fbclid=IwAR30LpGtdmHzEgWf4kEYkoruDQ9EYuQQdjgwDW829pFAkKJ9Aw03n0VXKKk

Nowy rekord w Hiszapnii
16 maja, przez 9h, hiszpańskie zapotrzebowanie na energię elektryczną zostało pokryte wyłącznie z OZE. Jest to rekord tego państwa w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Hiszpania jest jednym z liderów transformacji energetycznej w Europie, lecz także - przez szybko postępujące zmiany klimatu - jest krajem najbardziej narażonym na pustynnienie.

 https://www.chip.pl/2023/05/hiszpania-zasilana-wylacznie-oze-rekordowy-wynik?fbclid=IwAR3kVSzeKKx97k45YK3Q_tSlkr3lwQiXQRv9zxYC0Pvrm97SWv7nhITZNdo

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Węglowa Australia będzie zeroemisyjna
Australia chce być mocarstwem w sektorze OZE i powołuje specjalną agencję Net Zero Authority, która zajmie się koordynowaniem działań w tym sektorze. W kraju działa obecnie blisko 100 kopalni węgla, jednak już w tym roku ruszą pierwsze zamknięcia, a w kolejnych latach także elektrowni węglowych. Do 2030 r. emisje w Australii mają spaść o 43% w porównaniu z rokiem 2005, a w 2050 r. Australia chce stać się zeroemisyjna.

 https://www.green-news.pl/3413-australia-klimat-zeroemisyjnosc-wegiel-urzad

Czy Indonezja przyspieszy dekarbonizację sektora energetycznego?
Wg. modelu systemów energetycznych Future Energy Outlook (FEO) zamykając elektrownie węglowe (ponad 21 GW) Indonezja zaoszczędziłaby 2 miliardy dolarów i uniknęła emisji 1,3 gigaton CO2. Takie działanie nie miałoby także wpływu na koszty systemu lub niezawodność sieci. Dominującym źródłem energii w miksie energetycznym Indonezji od 2040 r. byłaby fotowoltaika.

 https://www.transitionzero.org/insights/indonesia-net-zero-curve

Zielona transformacja Wielkopolski
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, odwiedził Wielkopolskę Wschodnią, która chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 r. W przyszłym roku ma być tam zamknięta ostatnia kopalnia odkrywkowa, następnie wyłączane będą elektrownie. Timmermans zapowiedział, że Polska może liczyć na środki z Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji.

 https://odpowiedzialny-inwestor.pl/2023/05/30/era-wegla-brunatnego-wielkopolsce-dobiega-konca-timmermans-rozmawial-gornikami-o-zielonej-transformacji/

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: wsparcia dla rolników na inwestycje OZE przełomowej technologii w świecie akumulatrów zeroemisyjnej produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: rozwoju energetyki jądrowej w Polsce nowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla      futurystycznych (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - możliwości użycia paneli PV jako konstrukcji domów - wykorzystania OZE w (...)
czytaj całość
więcej
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej