×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

31 marca 2020
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Naukowcy apelują o bunt
Kiedy działania polityczne są nieskuteczne, bunt musi wejść do akcji.Dlatego naukowcy, którzy podpisali się pod apelem, postanowili “zachęcić wszystkich obywateli (…) do zmobilizowania się, by domagali się działań od naszych przywódców politycznych i by zmienili dziś system od dołu do góry”, by stworzyć “pole manewru (…) do przełamywania barier i rozwijania alternatyw”.

 https://smoglab.pl/apel-1000-naukowcow-na-lamach-le-monde-w-obliczu-kryzysu-ekologicznego-bunt-jest-konieczny/

PGE, Exxon Mobil, Total pozwane za nieprzestrzeganie wymogów ochrony klimatu
Brak śniegu i fale upałów rozsierdziły niedawno władze Grenoble, które pozwały francuski koncern Total. Także Exxon Mobil, który toczy sądową batalię z władzami stanu Massachusetts.

 https://www.green-news.pl/791-total-koncern-pozew-zmiany-klimatyczne

Negacjonizm klimatyczny kreowany przez boty
Oto kto stoi za „naukowymi” opiniami podważającymi zmianę klimatu – sztuczna inteligencja.

 https://tvn24.pl/swiat/kanada-protest-indian-mohawk-przeciw-gazociagowi-interwencja-policji-4270228

2

Energetyka  

a) OZE

Sześć krajów UE chce 100% energii z OZE
Austria, Dania, Irlandia, Litwa, Luksemburg i Hiszpania wysłały wspólny list do Komisji Europejskiej, wzywając do rozważenia scenariusza 100% energii odnawialnej w długoterminowych prognozach klimatycznych, a zwłaszcza 100% OZE w sektorze energii elektrycznej. Przewodnicząca KE nieoficjalnie obiecała uwzględnić taki scenariusz w prognozach na 2050 r.
Więcej (po angielsku):

 https://www.euractiv.com/section/energy/news/six-eu-countries-join-call-for-100-renewable-energy-scenario/?fbclid=IwAR2bn-er8lhVwBWCeWROvgKhCSHaAqq77r5WcafNCZHlU0SpFwknccvDpxs

Powstanie największy magazyn energii
Francuska firma Total planuje uruchomienie w tym roku litowo-jonowego magazynu energii, który składać się będzie z 11 kontenerów wypełnionych bateriami. Moc magazynu wyniesie 25 MW, a pojemność 25 MWh. Magazyny mają przede wszystkim gromadzić nadwyżki energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Inwestycja ma kosztować około 15 mln euro.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/102660/powstanie-najwiekszy-bateryjny-magazyn-energii-we-francji

Farma fotowoltaiczna przy elektrowni Bełchatów
PGE ma przygotowanych 100 hektarów gruntów pod budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy ok. 60 MW. Inwestycja powstanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, na terenach należących do PGE GiEK. Według wstępnych szacunków wyprodukowana energia ze słońca będzie mogła zasilić łącznie 100 tys. gospodarstw domowych.

 http://ddbelchatow.pl/artykuly/aktualnosci,az-1000-hektarow-pod-fotowoltaike-czesc-farm-slonecznych-pge-stanie-kolo-belchatowa,90573.html?fbclid=IwAR0gKaGrN-2sHN-FFPzerjzXgwRlrmUAxKr3cbE82xAfEc79Ic7T-16YuDc

31 nowych farm fotowoltaicznych
R.POWER, największa firma w sektorze fotowoltaiki w Polsce, zbuduje 31 nowych farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Elektrownie zostaną wybudowane jeszcze w tym roku. Obecnie spółka jest w trakcie realizacji 4 farm fotowoltaicznych dla PGE Odnawialna SA zlokalizowanych w Bieszczadach i przy granicy z Niemcami.

 https://polskiprzemysl.com.pl/przemysl-energetyczny/budowa-farm-fotowoltaicznych/?fbclid=IwAR2t5MHuOPIQqozJZZuaVhxqha3Y3ev26TFIsBSNDlQ0jZFopCZUCQf9gAI

             
b) efektywność energetyczna

Zużycie energii w Wielkiej Brytanii spada
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii stale spada. Także emisję CO2 zmniejszyły się od 2007 r. Powodem tego jest zamykanie elektrowni węglowych i zastępowanie ich OZE, a także transformacja w obszarze efektywności energetycznej - termomodernizacje i inwestycje w technologie zwiększające wydajność energetyczną.

 http://300gospodarka.pl/300klimat/2020/03/26/zuzycie-energii-w-wielkiej-brytanii-spadlo-o-20-w-20-lat-absolutnie-nikt-sie-tego-nie-spodziewal/

Polskę czeka modernizacja wszystkich budynków
Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię przeprowadzenia kompleksowej modernizacji wszystkich budynków w swoich krajach, by do 2050 r.  były one budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Plany powinny obejmować także cele na 2030 i 2040 r.

 https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/mamy-30-lat-na-modernizacje-wszystkich-budynkow-czy-polska-na-tym-skorzysta

c) transport

Pasażerski samolot elektryczny
Linia lotnicza easyJet wraz z kalifornijskim startupem Wright Electric rozpoczęła współpracę w celu opracowania silnika dla 186-osobowego samolotu elektrycznego. Samoloty są wyposażone w 1,5-megawatowy napęd elektryczny i 3-kilowoltowy falownik. Zespół dąży do tego, aby samolot miał zasięg 1000 mil. Pierwsze loty mają być dostępne w 2030 r.

 https://www.inceptivemind.com/wright-electric-developing-propulsion-system-wright-1-electric-aircraft/12208/?amp&__twitter_impression=true&fbclid=IwAR0DzPy2VPZseR7kXdORUCLHwf3CoKMSSeKmHN7K9rYKgwsoxyJ1-KuhmYI

Polska dolina elektromobilności
Wg. raportu „Wodorowa Alternatywa” opracowanego przez 300Gospodarka, Polska odpowiada za 14% europejskiej produkcji wodoru. Taka ilość pozwoliłaby zasilić prawie 5 mln zeroemisyjnych samochodów. Procesy technologiczne w produkcji wodoru docelowo mają być zamienione na te oparte na OZE. Polską doliną elektromobilności ma zostać Dolny Śląsk.

 https://swiatoze.pl/polska-wodorowym-zaglebiem-nasza-produkcja-umozliwilaby-zasilenie-5-mln-aut/?fbclid=IwAR3O6oAkTmsBd5k6Q910gvJfx-VAO_GfTnP6Hsw6oUqAtudESFM6jjC0MAU

3

Rolnictwo  

Bioelektrownia produkująca gaz
W stanie Oregon, w USA, uruchomiono instalację fermentacji beztlenowej. Biogazownia wykorzystuje gnojowicę od 33 tys. krów mlecznych, a wyprodukowany biogaz jest wtłaczany do sieci w formie gazu ziemnego.

 https://magazynbiomasa.pl/w-amerykanskim-oregonie-stawiaja-na-rng/?fbclid=IwAR3XVrdlM7PRe85FDwVv2O_3o-Yw41OjhaSr3OtqBZju4CO60JYovJq8zcg

W Polsce coraz więcej biogazowni rolniczych
Wg. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w tym roku przybyło 4 nowych wytwórców biogazu. Łącznie takich wytwórców jest w Polsce 95, a samych biogazowni rolniczych 105 (kilku wytwórców ma więcej niż jedną biogazownię). Łączna moc elektryczna biogazowni zarejestrowanych w KOWR to 108,926 MW.

 https://magazynbiomasa.pl/biogazownie-rolnicze-w-polsce-przybywa-wytworcow-biogazu/

^menu
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Samochody elektryczne jako magazyny energii?
Volkswagen planuje włączyć samochody w systemy energetyczne jako mobilne magazyny energii. Samochody elektryczne, wyposażone w sztuczną inteligencję, byłyby ładowane gdy w systemie jest nadwyżka energii, natomiast gdy energii brakuje, mogły by ją z powrotem oddawać. Volkswagen chce w ciągu 5 lat dysponować akumulatorami do samochodów elektrycznych o pojemności 350 GWh.

 https://www.green-news.pl/879-volkswagen-samochody-elektryczne-akumulatory-siec-energetyczna

2

Realizowane (zrealizowane) inwestycje

Pływające panele fotowoltaiczne
Energa OZE planuje wdrożyć innowacyjny projekt instalacji fotowoltaicznych (o mocy do 0,5 MW), które będą pływać na zbiorniku wodnym w Łapinie, w gminie Kolbudy, przy Elektrowni Wodnej Łapino. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Projekt pilotażowy został już zrealizowany i zakończony w ub. roku.

 https://polskiprzemysl.com.pl/przemysl-energetyczny/panele-fotowoltaiczne-na-wodzie/?fbclid=IwAR0CgRiKk0Zi0QvN4bEq4x74Pfv_5Q9A41OM3DNWhSsG1C4J3wvEKD74r5w

Nowe startupy Taurona
Wyłoniono sześć startupów, które w ramach półrocznej akceleracji zaczynają współpracę z Tauronem. W ramach pilotażu opracowana będzie mi.in. platforma handlowo-rozliczeniowa mikro-rynku energii, narzędzie do zarządzania siecią urządzeń i czujników IoT rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej, czy rozwiązanie w zakresie wyposażenia przestrzeni miejskiej (inteligentne ławki solarne, infokioski i kosze na śmieci).

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102602/tauron-wybral-startupy-jakie-maja-pomysly

^menu
C. Regulacje prawne

1

Nowe regulacje na świecie


2

Regulacje w Unii Europejskiej

Nowe cele Unii Europejskiej
KE chce znaczne podnieść cel redukcji emisji CO2 do roku 2030, z 40% do 50% - 55 % w stosunku do poziomu emisji z 1990 r. Jeśli będzie to 50%, wówczas ceny uprawnień do emisji wzrosną najprawdopodobniej do poziomu 52 euro/EUA , natomiast przy 55% cena wzrośnie do 76 euro/EUA w 2030 r. Wzrost ceny uprawnień będzie skutkować szybszym wycofywaniem paliw kopalnych z produkcji energii elektrycznej.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102597/nowe-cele-ue-podbija-koszty-emisji-co2-jak-bardzo

3

Regulacje krajowe

Wyższa premia termomodernizacyjna na OZE
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada m.in. zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku zainstalowania OZE. Ustawa zakłada m.in. zwiększenie intensywności wsparcia samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia remontowe, a także uproszczenie zasad ubiegania się o premię termomodernizacyjną.

 https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/ustawa-o-wspieraniu-termomodernizacji-i-remontow-najpierw-pogramy-pilotazowe-aa-82AD-nTWq-MnK2.html

Ustawa o cenach energii niezgodna z prawem Unii Europejskiej
Wg. fundacji prawniczej ClientEarth, projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r. stoi w kontrze do wymogów prawa energetycznego Unii, którego nadrzędną zasadą jest „efektywność energetyczna przede wszystkim”. Projekt premiuje bowiem konsumpcję wysokoemisyjnej energii elektrycznej i nie sprzyja transformacji energetycznej kraju.

 https://biznesalert.pl/client-earth-opinia-osr-ustawa-ceny-energii-rekompenasty-niezgodna-z-prawem-ue-energetyka/?fbclid=IwAR3ipIUkFFF7G6NXM6mEKJrcbFqUYuI7vxdK26CEEjcXYDMco1bY46h4sBg

^menu
D. Finansowanie, dotacje

Będzie wsparcie dla fotowoltaiki
Z powodu koronowirusa są opóźnienia w dostawach części modułów fotowoltaicznych z Chin.  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje jednak wsparcie dla polskich producentów urządzeń fotowoltaicznych i na uruchomienie nowych mocy. “Powinniśmy wykorzystać ten moment na budowę łańcucha dostaw w Europie na własne potrzeby” - twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

 https://www.parkiet.com/Energetyka/303169831-Beda-srodki-na-wsparcie-producentow-fotowoltaiki.html?fbclid=IwAR1gMmWshIBccRZ2Rjh4cpXrOsiUK_Lh9Egne7qaQ6Z0xtL7vywatY5PE4E

Fundusze norweskie na OZE i efektywność energetyczną
W kwietniu ruszają nabory z Funduszu Norweskiego na projekty w zakresie poprawy efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, rozwoju wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej oraz budowy i/lub modernizacji miejskich systemów ciepłowniczych. Łączna wartość wsparcia w tym obszarze to 423 mln zł.

 https://portalkomunalny.pl/w-kwietniu-rusza-fundusze-norweskie-na-energetyczne-inwestycje-401923/

^menu
E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Nowe możliwości w ramach programu “Czyste Powietrze”
W programie „Czyste Powietrze” przyjęte zostały zmiany,  które będą obowiązywać od przełomu marca i kwietnia. Dotacje w ramach programu można będzie łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, obowiązującą od 1 stycznia 2019 r. W takim przypadku korzyści uzyskane przez beneficjenta z tytułu obu mechanizmów finansowych wzajemnie się uzupełnią.

 https://magazynbiomasa.pl/czyste-powietrze-jak-polaczyc-dotacje-z-ulga-termomodernizacyjna/?fbclid=IwAR1MHQk32Yfh6fjfJFxEArn0Klpkdr3G3fJME2f0uEH7yTvEXr4XHM77qGw

Nowe, przyjazne prosumentom liczniki
Energa Operator wprowadzi 600 tysięcy inteligentnych liczników przystosowanych do potrzeb prosumentów, umożliwiających im szybszy montaż mikroinstalacji OZE. Nowe liczniki mają ułatwić prawidłowe prognozowanie zarówno zużycia, jak i produkcji energii. Liczba liczników u tego operatora wzrośnie do ponad 1,5 mln.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102582/energa-wprowadzi-liczniki-przyjazne-prosumentom

2

Mali i średni przedsiębiorcy

3

Samorządy, miasta i województwa

Inteligentne miasta przyszłości
300Research, we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju, sporządziła raport
przedstawiający rozwiązania, które wpisują się w strategię inteligentnych miast. Wg. raportu, najbardziej palącym tematem najbliższej dekady będą zmiany klimatyczne. Przykładem inteligentnych rozwiązań jest m.in. projekt banku energii „Strombank” z Mannheim (Niemcy), czy szkocki projekt termomodernizacji domków w Highlands.

 http://300gospodarka.pl/300klimat/2020/02/28/nie-wazne-czy-na-obrzeza-miasta-czy-do-niewielkich-gorskich-wsi-inteligentny-samorzad-przyszlosci-potrafi-dotrzec-do-wszystkich-mieszkancow/?fbclid=IwAR3yLE4tSLKLsyFfvtf1MqzMTEkdtAy1kO1jJQQu5vTe6zzLk9PcUff45Xg

Nowe inwestycje w OZE na Podlasiu
W województwie podlaskim rozpatrzono pozytywnie około 100 wniosków o dofinansowanie na działania z zakresu energetyki opartej na OZE, w ramach konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota alokacji to 60 mln zł. Największym beneficjentem są Wodociągi Białostockie, które otrzymały dofinansowanie na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102574/podlasie-4-mln-zl-dotacji-na-energie-odnawialna

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Ekologiczna farma na dachu
W Tajlandii, niedaleko Bangkoku, na budynku Uniwersytetu Thammasat powstał zielony dach, który pełni rolę ochrony przeciwpowodziowej, produkuje energię ze słońca oraz świeże produkty, a także jest zielonym miejscem pracy i nauki. Ma on powierzchnię 22 000 m2 i został otworzony w grudniu 2019 r.

 https://ideas.ted.com/see-asias-largest-organic-rooftop-farm-located-in-the-middle-of-bangkok/?utm_campaign=social&utm_medium=referral&utm_content=ideas-blog&utm_term=art-design&utm_source=facebook.com&fbclid=IwAR2HXlPxjZnmWXft2ra4h1mE84qHDZaKyfHuwG_Bws7te1Cz45USM-Nj0Bc

Greenpeace wzywa PGE do odejścia od węgla
Organizacja ekologiczna Greenpeace złożyła do sądu pozew przeciwko spółce PGE GiEK. Na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska domaga się w nim, by spółka zrezygnowała z inwestycji węglowych i zaczęła ograniczać emisje, tak aby najpóźniej w 2030 r. doprowadzić do zerowej emisji z instalacji opalanych węglem, należących do spółki.

 https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/27697/greenpeace-pozywa-pge-za-zmiany-klimatu-koncern-musi-odejsc-od-wegla-do-2030-r/

^menu
F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE

Polskie wiatraki biją rekord
Luty tego roku był najlepszym w historii miesiącem dla farm wiatrowych. Turbiny o łącznej mocy prawie 6 GW pracowały ze średnią mocą niemal 3,1 GW, produkując ponad 2 TWh energii elektrycznej. To rekord w tym sektorze. 6 lutego padł również rekord godzinowej generacji wiatraków – pracowały one z mocą 5,33 GW.

 https://wysokienapiecie.pl/27055-wiatraki-wykrecily-rekord-import-ceny-pradu-spadly/?fbclid=IwAR0ADPAmeBq_gI6m-YDbJu3UL--nPYjkmb2Qcb4yZv9vEhgqpE4f1JpMxUE

W Australii ogromny popyt na OZE
Ostatnie pożary i powodzie sprawiły, że Australijczycy są bardziej świadomi zmian klimatu oraz konieczności zabezpieczenia swoich domów. Podczas gdy inne gałęzie przemysłu dotknięte są skutkami globalnej pandemii, firmy zajmujące się energetyką odnawialną przejmują dodatkowe zasoby, ponieważ odnotowują rekordowy wzrost popytu na instalacje PV.

 https://www.pv-magazine.com/2020/03/19/forget-toilet-paper-australians-are-panic-buying-pv/?fbclid=IwAR3itxU97hT2dOvNHx_7LXlyrAPmr1fjE3tbEj0q-EJtANUV-HKGoEFIfwU

 2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Aktywa PGE tracą na wartości
Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że wybrane aktywa trwałe w segmencie Energetyki Konwencjonalnej utraciły bilansową wartość w wysokości około 7,5 miliarda zł. Jednocześnie zwiększono księgową wartość należących do PGE odnawialnych źródeł energii. Powyższe zdarzenie ma charakter niegotówkowy i obniży ono wynik netto Grupy za 2019 r. o około 5,8 mld złotych.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102658/wartosc-elektrowni-pge-spada-o-miliardy-zl-w-gore-wartosc-aktywow-oze

Energia z elektrowni węglowych coraz droższa
Według raportu "Jak zmarnować ponad pół biliona dolarów: wpływ taniejących OZE na inwestycje węglowe", przygotowanego przez Carbon Tracker, inwestycje w węgiel mogą generować straty ponad 600 mld USD w skali światowej. Ponad 60% światowych elektrowni węglowych wytwarza energię elektryczną po wyższych kosztach, niż byłoby to możliwe dzięki budowie nowych OZE.

 https://www.wp.pl/?s=https://www.money.pl/gielda/carbon-tracker-wytwarzanie-energii-w-nowych-oze-tansze-niz-w-el-weglowych-6488042634598529a.html&fbclid=IwAR0jQH_48ZF5sp_GtE0dd4xMe0XrMeLr8KRivsLKQrJ8OrBPyFj7ER_kuGc&utm_source=fb&utm_medium=mny&utm_campaign=sgf

Elektrobudowa ogłasza upadłość
Elektrobudowa, firma, która brała udział w budowie niemal wszystkich elektrowni i elektrociepłowni w Polsce zgłosiła wniosek o upadłość. Powodem jest wyczerpanie możliwości dalszego finansowania bieżącej działalności spółki oraz pozyskiwania gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych.

 https://businessinsider.com.pl/elektrobudowa-z-wnioskiem-o-upadlosc/qnk29t4?fbclid=IwAR0WiQU3TeUMJnlPfpULVNhKNx9ig60QXNCSf9SXTtvUu4HG-BNNoiH0wck

Odchodzenie od węgla – więcej korzyści niż kosztów
Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu przeanalizowali wszystkie sektory energetyczne, w tym także transport, budynki, przemysł i rolnictwo, pod kątem opłacalności ekonomicznej. Wnioski są jednoznaczne: rezygnacja z wydobycia węgla daje globalny efekt oszczędności.

 https://www.nature.com/articles/s41558-020-0728-x

Część kopalni do zamknięcia
W Polsce mamy coraz mniejsze zapotrzebowanie na węgiel, m.in. z powodu koronawirusa oraz coraz cieplejszych zim. Maciej Bukowski, prezes Fundacji WiseEuropa twierdzi, że aby Polska Grupa Górnicza mogła funkcjonować, potrzebna będzie istotna redukcja zatrudnienia oraz wydobycia węgla.

 https://www.wnp.pl/gornictwo/maciej-bukowski-czesc-kopaln-trzeba-bedzie-zamknac,382636.amp?fbclid=IwAR0AON7rfqp16qzFiyGBHPOTI-3nm7EH6Jqz-yGQHFsRWKc4hHNJpbhi37o

^menu
Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: wsparcia dla rolników na inwestycje OZE przełomowej technologii w świecie akumulatrów zeroemisyjnej produkcji (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej