×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
5 maja 2020
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator  TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

kwiecień  2020

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Skok na ETS - polski rząd chciałby zniesienia systemu ETS
„Polska i inne państwa samodzielnie powinny dbać o klimat, a ETS od 1 stycznia 2021 r powinien być zlikwidowany albo przynajmniej polskie instalacje z tego regulacyjnego systemu powinny być wyłączone - proponuje wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski”

 https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/20778-kowalski-zlikwidowac-handel-emisjami

Minister środowiska Michał Woś uważa, że Zielony Ład nie jest do utrzymania.

 https://forsal.pl/artykuly/1465332,wos-europejski-zielony-lad-nie-ma-szans-wejsc-w-tym-polroczu.html

2

Energetyka  

Inwestycje w ambitną dekarbonizację przyniosą duże korzyści
Raport IRENA Global Renewables Outlook pokazuje w jaki sposób inwestycje w OZE oferują rozwiązania problemów ekonomicznych stworzonych przez COVID-19 i wspierają tworzenie bardziej odpornej i sprawiedliwej gospodarki. Inwestycje w energię odnawialną, biorąc pod uwagę koszty środowiskowe i zdrowotne paliw kopalnych, przyniosą m.in. oszczędności 8 razy większe niż ich koszt.

 https://www.irena.org/publications/2020/Apr/Global-Renewables-Outlook-2020

a) OZE

Polska w czołówce UE w sektorze energetyki wiatrowej
Wg. raportu WindEurope, Polska jest trzecim krajem – za Hiszpanią i Niderlandami – pod względem inwestycji w nowe projekty wiatrowe na lądzie w 2019 r. Utrzymanie się w czołówce w długim okresie wymaga jednak zmian regulacyjnych, w tym zniesienia zasady 10H. Inwestycje w sektorze energii wiatrowej w całej Europie sięgnęły w zeszłym roku 52 mld euro.

 https://www.wnp.pl/energetyka/energetyka-wiatrowa-w-europie-polska-wskoczyla-na-podium,385297.html?fbclid=IwAR106dYSJtm71hsZ-khw13H5_cWhphTcJRMy7MwKZTp8C8_GtxezS-u9DdU

Największa farma fotowoltaiczna w Europie już działa
W pobliżu hiszpańskiego miasta Badajoz zlokalizowana jest największa w Europie elektrownia PV. Składa się na nią 1,43 mln modułów fotowoltaicznych połączonych ze 115 falownikami, a jej moc wynosi aż 500 MW. W kwietniu tego roku elektrownia oddała do sieci pierwszą megawatogodzinę energii elektrycznej.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102824/najwieksza-farma-fotowoltaiczna-w-europie-rozpoczela-produkcje-energii

Farma fotowoltaiczna na terenie byłej elektrowni
Tauron planuje budowę pierwszej farmy PV o mocy 5 MW na terenie, gdzie wcześniej funkcjonowała Elektrownia Jaworzno I. Projekt współfinansowany będzie przez WFOŚiGW w Katowicach. Na terenie inwestycji trwają obecnie prace projektowe, a zakończenie realizacji planowane jest jeszcze w tym roku.

Komentarz redakcji: Zdumiewa nas współfinansowanie komercyjnej i rynkowej dziś inwestycji w PV państwowego koncernu Tauron z publicznych środków z WFOŚ? Jakie jest tego uzasadnienie? Konstytucyjna zasada równości wobec prawa? Czy WFOŚ będzie dofinansowywał każdemu inwestycje w PV, też każdemu podmiotowi prywatnemu?

 

 https://globenergia.pl/na-terenie-bylej-elektrowni-jaworzno-i-tauron-wybuduje-farme-fotowoltaiczna/

b) efektywność energetyczna

Dom samowystarczalny energetycznie
Dom jednorodzinny znajdujący się w Warszawie, jest przykładem jak pozyskać energię elektryczną i cieplną z paneli fotowoltaicznych i nie ponosić kosztów. Dom jest ogrzewany za pomocą kabli grzejnych zainstalowanych w podłodze, natomiast gorącą wodę wytwarza pompa ciepła. Również sam sposób budowy budynku, jak i użyte materiały sprawiają, że jest on energooszczędny.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/102738/dom-prawie-samowystarczalny-energetycznie-w-warszawie-rachunki-bliskie-0

Instalacje PV kosztem efektowności energetycznej?
Spadające ceny instalacji fotowoltaicznych powodują, że koszty energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego są niskie, a to przekłada się na to, że ludziom przestaje się opłacać inwestować w efektywność energetyczną swoich domów. Jest to jednak błędne myślenie i możemy drogo zapłacić, jeśli nie skorygujemy tego zjawiska.

 https://wysokienapiecie.pl/28539-efektynosc-energetyczna-domu-i-instalacja-pv/?fbclid=IwAR171VndsDXgOfnSVepC564D4pZfDV72k4kvcXOqHIEwUE1M2V6dSzs1g9w

c) transport

Silnik elektryczny drukowany w 3D
Specjalistom z brytyjskiej firmy Equipmake udało się stworzyć rewolucyjny silnik elektryczny w technologii druku 3D, który ma 300 KM i waży tylko 10 kg. Firma przekonuje, że obecny stan rozwoju silników elektrycznych to nie kres, a dopiero punkt wyjścia do kolejnych, jeszcze daleko bardziej wydajnych rozwiązań.

 https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fe.autokult.pl%2F37126%2Cnajbardziej-wydajny-silnik-swiata-to-elektryk-300-km-i-tylko-10-kg-wagi%3Ffbclid%3DIwAR1CRfZgilv9GQ9SWjfA-kfJtz6u0iWfx6tiI2GSIVB48sS2pJ4Z3AnD4bQ&src01=c801b

Ładowarki pojazdów elektrycznych na latarniach?
Spółka Energa Oświetlenie chce montować ładowarki do elektrycznych samochodów, skuterów, rowerów i hulajnóg na należących do niej słupach oświetleniowych. W ramach pilotażu dwie ładowarki mają się pojawić w Gdyni, trzecia lokalizacja jest dopiero wybierana. Urządzenia mają działać z mocą od 3,7 do 22 kW.

 https://www.green-news.pl/968-energa-ladowarki-slupy-oswietleniowe

Zygmunt Solorz-Żak chce zasilać autobusy wodorem
Właściciel spółki ZE PAK poinformował o zakupie elektrolizera HyLYZER. Chce go wykorzystać do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy z Elektrowni Konin. Jeden elektrolizer umożliwi eksploatację 50 autobusów przez 24 h, z których każdy przejedzie dziennie do 250 km.

 https://www.green-news.pl/961-zepak-elektrolizer-wodor-biomasa

3

Rolnictwo  

Dwie nowe biogazownie rolnicze
Firma MDI Energia podpisała umowę na rozbudowę dwóch biogazowni rolniczych należących do PGB (Polska Grupa Biogazowa). Elektrociepłownie na biogaz rolniczy – jedna w miejscowości Tończa (w gminie Liw), a druga w miejscowości Gorajec (w gminie Cieszanów) zostaną rozbudowane do mocy 1,5 MW. Obecnie PGB eksploatuje 7 biogazowni rolniczych i prowadzi 40 inwestycji.

 https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/102787/pgb-rozbuduje-dwie-biogazownie-rolnicze

Bioodpady do wykorzystania w biogazowni
Odpady z brązowych worków mogą być atrakcyjnym wsadem do biogazowni, są one bowiem materiałem o wysokiej produktywności biogazowej. Wymagają jednak specjalnego przygotowania, a decyzja o budowie nowej instalacji musi być przemyślana (pod kątem prawnym i technologicznym) by uzyskać pozytywny bilans ekonomiczny.

 https://magazynbiomasa.pl/odpady-z-brazowych-workow-wsadem-do-biogazowni/?fbclid=IwAR3YM7IrsPs1TPxd2y436yjCtXiXqbs3cipcfhd-md97d33q3CUfGm5HF6U

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Sztuczna fotosynteza szansą dla odnawialnych źródeł energii?
Naukowcy pracują nad wykorzystaniem procesu fotosyntezy do uzyskania prądu elektrycznego. Badacze z Berkeley Lab i JCAP opublikowali artykuł na temat ogniwa słonecznego, który mógłby pochłaniać CO2 i wodę z powietrza i wykorzystać światło słoneczne, aby zamienić je w elektryczność i wodór. Inny zespół skupił się na cząsteczce chlorofilu występującej w niektórych bakteriach, która może pochłaniać światło z części widma w podczerwieni.

 https://www.greenbiz.com/article/could-artificial-photosynthesis-be-holy-grail-renewables?fbclid=IwAR1tyY1Xu7z10O2DgYnUk8IdV6CltK5SjKUtUkTPvUatQN52h76otNSIn5U

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Fotowoltaiczne chodniki
Węgierski startup Platio Solar stworzył chodniki i podjazdy, które dostarczają prąd elektryczny, a zrobione są w całości ze zrecyklingowanych plastikowych butelek. Zrobiony z baterii słonecznych podjazd o powierzchni 20 m2 może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd dla jednej rodziny. Rozwiązanie wchodzi właśnie na rynek.

 https://www.o2.pl/artykul/wegierskie-rozwiazanie-moze-zmienic-energetyke-6499133586696321a?fbclid=IwAR0h9l9f3xZU3n6vPuxgKQokmP90Sd5dvxeRoniZcmtCkl0jGDcD9hhXZeQ

Innowacyjny eko-budynek
W Maroku zakończono budowę przełomowego eko-budynku, który łączy konstrukcję konopi z zaawansowanym technologicznie systemem energii słonecznej, zapewniając domowi całkowitą niezależność od sieci elektrycznej. Do budowy użyto kompozytu konopnego stworzonego przy użyciu biożywic na bazie roślin, unikając tym samym syntetycznych składników.

 https://hemptoday.net/moroco-hempcrete-project/?fbclid=IwAR3nECmKiqEZKw3WCq5HUNR0kQ6ElhgJj3rg04Ff4LDUG1j67NOlQLCvD8A

C. Regulacje prawne

1

Nowe regulacje na świecie

2

Regulacje w Unii Europejskiej

Zielona energia wciąż priorytetem Unii Europejskiej
Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa UE zaczęła prace nad Nowym Zielonym Ładem, który ma doprowadzić Europę do neutralności klimatycznej w 2050 r. Wszystko wskazuje na to, że dekarbonizacja wciąż pozostaje jednym z głównych priorytetów, na których oparty będzie unijny impuls inwestycyjny.

 https://www.green-news.pl/939-UE-plan-mashalla

3

Regulacje krajowe

Powstaje Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu OZE
Minister Klimatu powołał nowy Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki, którego zadaniem będzie wypracowanie rekomendacji w zakresie kierunków rozwoju polskiego przemysłu OZE, maksymalizacji korzyści dla polskiej gospodarki na drodze do neutralności klimatycznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

 http://nowoczesnecieplownictwo.pl/powstanie-zespol-ds-rozwoju-przemyslu-oze/?fbclid=IwAR2f-1oWx1dRbYZeEVmg0ZLOM9BWui0m_A3JepqbSPzK4lyblPTPWZHtwA4

Nowe zmiany dla producentów OZE
Rząd zapowiedział zmiany, które mają ułatwić inwestycje w OZE. W kolejnym pakiecie antykryzysowym pojawić się ma zniesienie obowiązku koncesji dla źródeł o mocy do 1 MW. Instalacje takie miały by być włączone do zdefiniowanej w ustawie o odnawialnych źródłach energii grupy wytwórców w tzw. małych instalacjach OZE.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102803/odnawialne-zrodla-energii-do-1-mw-dostana-zwolnienie-z-koncesji

D. Finansowanie, dotacje

Dotacje na geotermie
Od 15 kwietnia do 30 września 2020 r. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie można składać wnioski na dofinansowanie projektów geotermalnych. Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji mogących pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych. Budżet całego programu wyniesie 300 mln zł.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102781/nfosigw-150-mln-zl-dla-samorzadow-na-geotermie

Polska przeznaczyła najmniej funduszy na transformację energetyczną
Wg. raportu przygotowanego przez CAN-Europe pt. „Finansowanie transformacji energetyczno-klimatycznej w Unii: niewykorzystany potencjał funduszy regionalnych”, Polska w okresie 2014-2020 tylko 7,7% funduszy UE przeznaczyła na finansowanie infrastruktury zielonej energii. To czwarty najgorszy wynik w Unii.

 https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Polska-fundusze-UE-energetyka-OZE-Szymalski-8588.html?fbclid=IwAR3TwK2HBDeTeji_OTSRvddX_0uhdCgCorwvDLbxUmix0TmdJzRGr0v5EwI

Dopłaty do termomodernizacji budynków
Banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zaczęły przyjmować wnioski  o premię termomodernizacyjną – dopłatę do inwestycji na termomodernizację budynków. Do tej pory dopłata do kredytu na prace termomodernizacyjne wynosiła średnio około 12,5% kosztów inwestycji, teraz może ona wynosić 16% kosztów przedsięwzięcia.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/102885/banki-zaczely-przyjmowac-wnioski-o-premie-termomodernizacyjna

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Gospodarstwa domowe dostaną dopłaty za prąd
Tysiące Brytyjczyków wraz z nową taryfą otrzymają zapłatę za korzystanie z energii elektrycznej, ponieważ podczas pandemii koronawirusa produkcja energii z OZE gwałtownie wzrosła, a sam popyt zmalał. Tak zwane „ujemne ceny energii elektrycznej” były wcześniej dostępne dla domów tylko w ciągu nocy, kiedy popyt jest zazwyczaj najniższy.

 https://www.theguardian.com/environment/2020/apr/05/thousands-to-be-paid-for-daytime-green-electricity-use-during-lockdown?fbclid=IwAR0yJSxYV9o6BCi5uiiWxcIqH2Y4uA4F6JyPbyJib1MJVZ-5PYkLA8mExZI

Wirtualny prosument na Litwie
W pobliżu miasta Elektreny powstała pierwsza farma fotowoltaiczna (o mocy 1 MW), których udziały będzie mógł kupić każdy Litwin. Energia wyprodukowana przez część paneli, których właścicielami będą osoby prywatne, będzie mogła być odjęta w rachunku za energię. Udziały będzie mogło kupić w sumie 300 gospodarstw domowych.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102933/litwini-wprowadzili-koncepcje-wirtualnego-prosumenta

„Zielone” miejsca pracy w Wielkiej Brytanii
Według najnowszych danych z LinkedIn, Wielka Brytania zajmuje 6. miejsce na świecie pod względem koncentracji specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju – ich liczba wzrosła w ubiegłym roku o 12% (średnia światowa wynosi 7,5%). Również zapotrzebowanie na „zielone” miejsca pracy wzrosło w tym kraju o prawie jedną trzecią.

 https://www.onrec.com/news/statistics/linkedin-data-reveals-the-uk-is-hotspot-for-green-jobs?fbclid=IwAR30n9aiJ_RxSPZhBwWvFz0EEDeRE7OlvtJZKy3uvtHbNoBLTC2lwgRT1kw

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Rozstrzygnięcie konkursu na nowe startupy
Finał polskiej edycji konkursu PowerUp! Challenge, przeznaczonego dla starupów, scaleupów oraz małych i średnich firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zaplanowano na 6 maja. W konkursie znalazły się projekty związane z magazynowaniem energii, dekarbonizacją przemysłu i zrównoważonym rozwojem miast.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/102863/konkurs-dla-energetycznych-startupow-rusza-mimo-epidemii

3

Samorządy, miasta i województwa

Wizja Amsterdamu po pandemii
Amsterdam będzie wdrażał proekologiczną strategię rozwoju tzw. „doughnut economics” (ekonomia pączka) jako sposób na postpandemiczny kryzys. Koncepcja ta odrzuca rozwój w kategoriach wzrostu, zapewniając minimum dobrego życia w taki sposób, żeby nie przekroczyć możliwości ekosystemu.

 https://antymatrix.blog.polityka.pl/2020/04/09/amsterdam-pandemia-i-ekorozwoj/?fbclid=IwAR3ki1-G9X2Ci5jnrzUEecPaWFlmA0X3mTL-ldXLkwswqxmHQI4ruov2E7k

Miasteczko w 100% niezależne energetycznie
Niemieckie miasteczko Wolfhagen jest przykładem, że możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w 100 % ze źródeł odnawialnych (plus magazynowanie nadwyżki). W miasteczku wprowadzono nowatorski system spółdzielni, w którym energia stała się wspólną własnością miasta oraz nowej, zarządzanej przez obywateli spółdzielni.

 http://300gospodarka.pl/300klimat/2020/04/17/to-male-niemieckie-miasteczko-wlaczylo-obywateli-w-decyzje-o-energetyce-teraz-jest-zasilane-w-100-energia-odnawialna/?fbclid=IwAR3mPLVJnAGPKeHsNqXK4hlqms3WyNe064-Rn_EIp6YupAMRA20rw0XHhU8

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Elektroprosumeryzm - spójna koncepcja nowej energetyki i neutralności klimatycznej Polski
28 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie online Sieciowego Konwersatorium Inteligentna Energetyka. Polecamy ważny artykuł prof. Jana Popczyka opisujący i aktualizujący spójną koncepcję transformacji energetyki pt. „Od działań kryzysowych 2020 do elektroprosumeryzmu 2050…” oraz prezentację dr Krzysztofa Bodzka pt. „Wykorzystanie dostępnych rozwiązań technicznych w dążeniu do elektroprosumeryzmu - pokonywanie barier”
Artykuł:

 http://ppte2050.pl/platforma/pmt/pkkt/files/05.%20Od%20dzia%C5%82an%20kryzysowych%202020%20do%20elektroprosumeryzmu%202050%20...%20J.%20Popczyk.pdf
Prezentacja:
 http://ppte2050.pl/platforma/bzppte/static/uploads/05.%20KIE2020.04.%20Wykorzystanie%20dostepnych%20rozwiazan%20technicznych%20w%20dazeniu%20do%20elektroprosumeryzmu.pdf

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE

Pandemia sprzyja produkcji OZE
W dobie pandemii COVID-19 zapotrzebowanie na energię elektryczną spada, natomiast źródła OZE biją rekordy na całym świecie. W Niemczech źródła odnawialne przekroczyły 50% udziału w produkcji energii elektrycznej w I kwartale 2020 r., a w Hiszpanii wytwarzanie energii elektrycznej w marcu 2020 r. osiągnęło wartość 1,049 TWh (o 29,1% więcej niż w marcu 2019 r.).

 https://globenergia.pl/rekordy-oze-w-obliczu-pandemii/?fbclid=IwAR0hmAk833od50P7DDTzx32AjjNIRdxDpnI4gtJNePUyClZAwQFs-kl25lA

Coraz większa moc OZE w Polsce
Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce na dzień 1 kwietnia 2020 r. wynosiła 1695,35 MW, co daje wzrost o 181,15 % w porównaniu do zeszłego roku i o 6,19% w okresie marzec-kwiecień 2020 r.

 https://forsal.pl/artykuly/1468607,fotowoltaika-w-polsce-eksplodowala-moc-instalacji-wzrosla-w-ciagu-roku-o-181-proc.html?fbclid=IwAR2eEJ5UwcNLZPaIR3ZIHHYjYwmxmX5ijrDQvnexd16MYGUrht-pCc5SXfY

Rekordowo niska cena za prąd z fotowoltaiki
W aukcji, której przedmiotem jest wielka elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskiech (o mocy aż 2 GW), zgłoszono rekordowo niską cenę za energię, wynoszącą zaledwie 13,5 USD/MWh (ok. 56 PLN/MWh). To cena niemal o połowę niższa od ceny osiągniętej w poprzedniej fotowoltaicznej aukcji, która odbyła się w Abu Dhabi trzy lata temu.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102928/najnizsza-w-historii-cena-energii-z-fotowoltaiki

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Szwecja i Austria odeszły od węgla
Szwecja stała się trzecim krajem europejskim, który wyeliminował całkowicie węgiel z produkcji energii elektrycznej - ostatnia elektrownia węglowa została zamknięta dwa lata przed terminem. Szwecja staje się wolna od węgla w tym samym tygodniu co Austria, która również zamknęła ostatnią elektrownię węglową w gminie Mellach.

 https://www.euractiv.com/section/energy/news/sweden-adds-name-to-growing-list-of-coal-free-states-in-europe/

Czas węgla kamiennego powoli dobiega końca
Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i ekonomista uważa, że część kopalń węgla kamiennego prawdopodobnie zostanie zlikwidowana, gdyż nie są one w stanie tanio i konkurencyjnie wydobywać tego surowca. Natomiast tworzenie centralnego, drogiego magazynu węgla nie ma sensu.

 https://www.wnp.pl/gornictwo/marcin-roszkowski-prezes-instytutu-jagiellonskiego-wegiel-psuje-energetyke,386084.html?fbclid=IwAR0v4WKiCprZYPWkE29L-ONFjQY4lzqjm78pYNZ8_GS5jckThmnAxtC-O4I

Produkcja węgla brunatnego spada
W lutym tego roku produkcja węgla brunatnego w Polsce spadła o 12,5% i wyniosła 3.711 tys. ton, natomiast w okresie styczeń-luty spadła o 16,1% i wyniosła 7.809 tys. ton.

 https://www.wnp.pl/gornictwo/produkcja-wegla-brunatnego-w-lutym-spadla-o-12-5-proc,381645.html?fbclid=IwAR0dr78IGRapUgCj5mXyFIcXPL5NYHXC2NCOagRhMFbuQjOp5ARMjaKlAlU

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dopłat do używanych aut elektrycznych     • innowacyjnej technologii produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
więcej
2024-01-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2023
2023-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2023
2023-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2023
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej