×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
1 lipca 2022
info
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator  TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

Czerwiec  2022

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:

  • możliwości recyklingu łopat z wiatraków
  • elektrowni przyszłości w województwie warmińsko-mazurskim
  • zakazu sprzedaży aut spalinowych w Europie
  • programów wsparcia dla przedsiębiorców
  • możliwości zastąpienia węgla w Turowie przez OZE

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Bonn Climate Change Conference
W poniedziałek, 6 czerwca rozpoczęły się obrady 56. sesji Ciał Pomocniczych Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu, czyli tzw. Konwencji Klimatycznej. Celem spotkania w Bonn jest przygotowanie do COP27 w Sharm-el-Sheikh - komentarz Marcina Kowalczyka z WWF Polska, eksperta Koalicji Klimatycznej.

 https://koalicjaklimatyczna.org/rozpoczyna-sie-bonn-climate-change-conference-komentarz

2

Energetyka  

a) OZE

Cała energia w Norwegii z offshore?
Norweski rząd chce do 2040 r. osiągnąć 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej – czyli mocy odpowiadającej temu, ile kraj ten zużywa obecnie energii. Na razie jest to wstępny plan i nie ma jeszcze ustalonego harmonogramu. W nadchodzących 20 latach Norwegia chce postawić na konwencjonalne farmy wiatrowe mocowane do dna morskiego oraz platformy pływające. Do wyznaczenia nowych obszarów rozwoju MEW norweski rząd planuje zaangażować m.in. społeczności lokalne i sektor rybołówstwa.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/108112/norwegia-pokryje-z-offshore-krajowe-zapotrzebowanie-na-energie

Czy biurowiec może być w 100% wykonany z paneli fotowoltaicznych?
W przyszłym roku w Australii rozpocznie się budowa największego biurowca złożonego wyłącznie z paneli fotowoltaicznych (o mocy 142kWp), które będą generować do 50 razy więcej energii niż systemy dachowe. Zainstalowane panele PV mają dostarczyć wystarczająca ilość energii, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Inwestycja będzie kosztować ok. 40 milionów dolarów.

 https://swiatoze.pl/biurowiec-wykonany-w-100-z-paneli-slonecznych-przelom-w-zrownowazonym-budownictwie/?fbclid=IwAR1gKzy5tLT08MvN2ZOnHr9u9dw4txAaPQSLVo8dD6S2SBXNza6vjuudqqc

Do czego można wykorzystać zużyte łopaty z wiatraków?
Norweska firma Gjenkraft chce wykorzystać zużyte łopaty wiatrowe do produkcji nart i desek snowboardowych. Jako jedna z pierwszych firm zgłosiła się do recyklingu turbin wiatrowych farmy wiatrowej Irene Vorrink, której właścicielem jest szwedzki koncern energetyczny Vattenfall. Vattenfall chce do 2025 r. poddać recyklingowi 50%, a do 2030 r. wszystkie zdemontowane łopaty turbin wiatrowych.

 https://swiatoze.pl/narty-z-recyklingu-lopat-wiatrowych-polak-potrafi/?fbclid=IwAR3TZHnZc77_7fM92Ftnq7_NhkNh9ucyc_op8upzQKQd57EtKf_KMQb8Y_k

b) efektywność energetyczna

Duże pieniądze dla Polski na zmniejszenie energochłonności i nie tylko
KE zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Polska otrzyma 158,5 mld zł bezzwrotnych dotacji i pożyczek, z czego 56,1 mld zł ma zasilić inwestycje z kategorii „Zielona, inteligentna mobilność”, oraz „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, natomiast jako preferencyjne pożyczki dla tych obszarów przewidziano łącznie 39,8 mld zł. Zatwierdzenie KPO nie oznacza jednak automatycznego wypłacenia środków, Polska musi najpierw wypełnić zobowiązania TSUE i KE dotyczące praworządności a następnie złożyć wniosek o wypłatę pierwszej transzy.

 https://top-oze.pl/krajowy-plan-odbudowy-dla-oze-prawie-96-mld-zl-na-zielone-projekty/?fbclid=IwAR0HBobLXKhswbVZOkdIZtSHr3K2wWcPqOxelRgv97SiP5XA7VkbhgKlTUs

c) transport

Powstaną latające elektryczne taksówki?
W Kanadzie dwie firmy ogłosiły produkcję ponad 70 całkowicie elektrycznych i dwóch hybrydowych taksówek-samolotów. Testy kolejnych prototypów mają rozpocząć się już w przyszłym roku, seryjna produkcja pojazdów w 2025 r., a rok później maszyny mają pojawić się w Montrealu. Do 2025 r. planowana jest także budowa lotnisk służących do miejskiego transportu lotniczego.

 https://swiatoze.pl/latajace-taksowki-elektryczne-w-kanadzie-juz-za-4-lata-podpisano-umowe/?fbclid=IwAR3UoltPA_HiXjXkdbNc3yHNlwFJXFQjPtuSmKcnyin4LBMEK0yRY_txvlU

W polskich parkach narodowych pojawią się elektryki
W Europie standardem już są samochody elektryczne w parkach narodowych. Teraz elektryki mają pojawić się także w polskich parkach. NFOŚiGW przeznacza 16 mln zł na program „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”, które mają być przeznaczone na ok. 80 pojazdów elektrycznych oraz 45 stacji ładowania. Ładowarki będą ogólnodostępne i bezpłatne także dla turystów. Parki narodowe otrzymają dotację w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych.

 https://swiatoze.pl/auta-elektryczne-w-parkach-narodowych-16-mln-zl-na-80-pojazdow-elektrycznych-i-stacje-ladowania/?fbclid=IwAR0AojGb_gsT6VJrWBj3FKC5K0HEVdQFehVCVvpqaXc4CZAQyTXF3yt4J7w

3

Rolnictwo  

Czy biogazownia się opłaca?
Budowa biogazowni rolniczych jest świetnym sposobem na utylizację obornika oraz produkcję dużej ilości energii. Produkcja biogazu jest bardzo efektywna, przeciętna biogazownia pracuje około 97% czasu. Inwestycja zwraca się w 5 lat, a koszty - w zależności od wielkości obiektu – wahają się między 1 – 7 mln zł. W większości wypadków biogazownia produkuje energię wystarczającą na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa, nadwyżki mogą być natomiast sprzedawane do sieci.

Komentarz redakcji:
Biogazowanie rolnicze, szczególnie te większe od 1-2 MW mocy, są bardzo istotną technologią do bilansowania energii z innych OZE, jak słońce i wiatr. W koncepcji elektroprosumeryzmu ( EE i 100 % OZE w 2045/50r) są ważnym elementem przechodzenia na rozproszone, autonomiczne obszary samobilansującej się odnawialnej energii. Jedna biogazownia o mocy 1 MW może bilansować energię elektryczną ( magazynować- biogaz) dla ok 10 tys. mieszkańców.

 https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/108116/jak-zarabiac-na-oborniku-i-gnojowicy-postaw-na-biogaz

Pierwszy na świecie ekologiczny traktor na amoniak!
Amerykański start-up zbudował pierwszy na świecie traktor (o mocy 100 kW), który zasilany jest amoniakiem. Amoniak jest paliwem o zerowej emisji i może być wykorzystywany we wszystkich pojazdach ciężarowych, a zwłaszcza w rolnictwie. System zbiornika do przechowywania cieczy i wysoce wydajnych modułów do przerabiania amoniaku zapewnia pojazdowi stałą moc przez kilka godzin na jednym tankowaniu.

 https://swiatoze.pl/pierwszy-traktor-na-amoniak-na-swiecie-nie-emituje-spalin/?fbclid=IwAR1ercmNo616fiIItKJsLnAL-bFxVnYVxxhrjXL8kPRMfYeEjakJzFpMUD4

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Półprzewodnik przyszłości
Naukowcy z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (IMiF) pracują nad szerszym wykorzystaniem azotku galu, który jest znacznie lepszym półprzewodnikiem niż wykorzystywany obecnie krzem. W przyszłości będzie on najprawdopodobniej powszechnie stosowany m.in. w samochodach elektrycznych, stacjach ładowania czy w stacjach bazowych sieci komórkowych. Urządzenia oparte na azotku galu mogą być mniejsze, mniej się nagrzewać i zużywać mniej prądu.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/108085/material-polprzewodnikowy-przyszlosci-pracuja-nad-nim-w-polsce

Przełom w obszarze ograniczania kosztów kompensacji mocy biernej
Nawet kilkanaście procent całej energii w sieciach energetycznych to moc bierna. Opłaty i koszty z nią związane stanowią istotne składowe ceny jaką płaci odbiorca energii. ZKlaster Dystrybucja opracował i wdrożył przełomowy hybrydowy układ kompensacji, ograniczając koszty kompensacji mocy biernej aż o około 50%. System zbudowany jest w oparciu o nowoczesne inwertery, jest konkurencyjny cenowo oraz zapewnia utrzymanie parametrów sieci w elektrowniach PV.

 https://klastry.org.pl/przelomowa-technologia-zklaster-dystrybucja-kompensacji-mocy-biernej-pozwoli-znaczaco-obnizyc-koszty-dystrybucji-energii/?fbclid=IwAR1qnuEHXVR5behu8xY4IHpXzxhaVx-MgWwkBUafthAAnWAM6Xw8eWFvJ_4

Popiół z węgla wykorzystywany do budowy paneli PV
PGE Energia Odnawialna pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystania popiołu do produkcji elementów konstrukcyjnych farm fotowoltaicznych. Projekt zakłada wyprodukowanie modułów balastowych z wykorzystaniem materiału powstałego w wyniku spalania węgla w elektrowniach, co w efekcie może być efektywniejsze finansowo, a także ograniczyć wpływ na środowisko naturalne.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/108231/pge-chce-wykorzystac-popiol-ze-spalania-wegla-przy-budowie-farm-pv

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Powstaje ciepłownia przyszłości
Już za rok w Lidzbarku Warmińskim powstanie ciepłownia, w której ponad 90% energii pochodzić będzie z OZE. W Ciepłowni Przyszłości zastosowana będzie innowacyjna technologia wykorzystujące rewersyjne pompy ciepła zintegrowane z  trzema dolnymi źródłami. Energia do zasilenia systemu pozyskiwana będzie z hybrydowych kolektorów słonecznych PVT oraz z pobliskiej instalacji PV. Zimą ciepłownia może być zasilana energią z zewnątrz z PSE  z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów typu Power Purchase Agreement (w skrócie PPA)

 https://www.gov.pl/web/ncbr/w-lidzbarku-warminskim-powstanie-cieplownia-przyszlosci?fbclid=IwAR02rovW-1DSpNSH6-YC81SAWtbY_Smpi7eE8YQ0C4CsgPfNiaA1oGCvNPs

Ekologiczne panele fotowoltaiczne
Naukowcy z francuskiego Instytutu Energii Słonecznej (INES) opracowali innowacyjne panele fotowoltaiczne, które produkowane są z naturalnych materiałów – z europejskiego lnu i bazaltu. Naukowcy chcą polepszyć utylizację i recykling modułów PV, zmniejszyć masę paneli, a także poprawić wydajności, trwałości i zmniejszyć koszty. Nowe panele zmniejszają ślad węglowy o 75 gramów CO2/W w porównaniu do typowych modułów, a ich waga wynosi mniej niż 5 kg na m2.

 https://globenergia.pl/nowe-panele-fotowoltaiczne-pochodzenia-biologicznego-czy-fotowoltaika-bedzie-bardziej-ekologiczna/?fbclid=IwAR1VytBFXrCoix0PKuBjm1WpSS3s3Gwig-QlbNCgxpK0nbXvspfGToXmrWw

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Zakaz sprzedaży aut spalinowych
Parlament Europejski zagłosował za całkowitym wstrzymaniem sprzedaży samochodów z napędem spalinowym - zarówno wyposażonych w silniki Diesla, benzynowe, jak i napędy hybrydowe - na terenie UE po 2035 r. Możliwa będzie sprzedaż tylko samochodów zeroemisyjnych, czyli elektryków. To jeden z głównych elementów programu Fit for 55. Teraz czas na negocjacje z państwami członkowskimi.

 https://300gospodarka.pl/news/koniec-z-silnikami-spalinowymi-w-ue-od-kiedy-kupimy-juz-tylko-elektryki

USA stawia na OZE
W Stanach Zjednoczonych produkcja prądu z energii słonecznej do 2024 r. ma wzrosnąć aż trzykrotnie. Wspomóc ten cel mają federalne zamówienia publiczne, a także zawieszenie na 24 miesiące ceł importowych na panele i komponenty dla PV z Wietnamu, Kambodży, Malezji i Tajlandii. Prezydent Biden podkreśla, że rozwój OZE ma znaczenie strategiczne w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego USA.

 https://top-oze.pl/stany-zjednoczone-stawiaja-na-oze-to-element-bezpieczenstwa-narodowego/?fbclid=IwAR3AiqZAiRJGdHxNv-1JjhWxhzz28qI7T4w1nfNlT0enOc99FftqBUWo9jc

2

Regulacje krajowe

Trwają prace nad blokadą wzrostu cen węgla
Rząd pracuje nad mechanizmem, który będzie gwarantował, że ceny węgla przestaną rosnąć. W okresie styczeń-kwiecień tego roku ceny opału wzrosły o 55,1% w porównaniu do zeszłego roku, a zasoby węgla są obecnie kilka razy mniejsze. Nad rozwiązaniami pracuje obecnie Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 https://300gospodarka.pl/300klimat/wegiel-ceny-blokada-prace-rzadu

D. Finansowanie, dotacje

PGNiG zainwestuje miliony w innowacyjne projekty
PGNiG poszukuje innowacyjnych rozwiązań z sektora efektywności energetycznej oraz technologii związanych z przemysłowym internetem rzeczy i monitorowaniem infrastruktury energetycznej. Koncern chce realnie przyczynić się do rozwoju i podniesienia konkurencyjności firm z branży energetycznej, szuka więc projektów, które mogłyby być stosowane przez spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/108201/pgnig-szuka-startupow-w-najlepsze-zainwestuje-miliony

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Nowa bateria dla gospodarstw domowych
Kanadyjska firma opracowała nową baterię cynkowo-jonową o pojemności 60 Ah i wymiarach 260x240x12 mm. Energia może być w nim przechowywana dwa tygodnie przy zachowaniu 100% pojemności i 6 miesięcy przy zachowaniu 95%. Kanadyjski start-up ma w planach zwiększanie produkcji i rozwinięcie produktu do zastosowań także przemysłowych.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/107852/cynkowojonowa-bateria-do-zastosowan-domowych

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Programy wsparcia dla przedsiębiorców
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) umożliwiają firmom skorzystanie z dotacji lub niskooprocentowanych, częściowo umarzalnych pożyczek na zakup i montaż instalacji PV. Skorzystać można również z ofert komercyjnych w postaci leasingu operacyjnego, finansowego albo pożyczki leasingowej. Warto przeanalizować plusy i minusy wszystkich rozwiązań.

 https://top-oze.pl/finansowanie-fotowoltaiki-dla-firm-publiczne-dotacje-i-leasing/?fbclid=IwAR0-JqnZcWUjS38_7SgUFkdQhOoj-morye8EiqCcBxFw_wePgUlDIhObCWc

3

Samorządy, miasta i województwa

Fabryka baterii do magazynów energii na Śląsku
Na terenie należącym do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Jastrzębiu-Zdroju powstanie fabryka baterii, które wykorzystane będą przy budowie magazynów energii. Fabryka bazować będzie na czeskiej technologii HE3DA, jej roczna wydajność ma sięgnąć 1,2 GWh, a docelowo nawet 15 GWh. Baterie produkowane w nowatorskiej technologii będą mieć pojemność rzędu 520 Wh/litr, sprawność ponad 95% i będą podlegające w 100% recyklingowi.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/108064/na-slasku-powstanie-fabryka-baterii-do-magazynow-energii

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Nowy kierunek kształcący specjalistów z sektora offshore
Od października br. rusza nowy kierunek studiów podyplomowych na warszawskiej Uczelni Łazarskiego „Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji”. Program studiów opracowany został we współpracy z PGE. Na uczelni Łazarskiego realizowany jest także inny program MBA Energetyka, w którym rozwijane są kompetencje menedżerów odpowiedzialnych za projekty inwestycyjne w obszarze energetyki.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/108058/rusza-nabor-na-studia-ksztalcace-polsklich-specjalistow-offshore

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Rekord pod względem produkcji energii słonecznej w Polsce
W ubiegłym miesiącu (maj) po raz pierwszy w historii generacja z fotowoltaiki przekroczyła w Polsce 1 TWh w skali miesiąca - dokładnie 1164,3 GWh. W pierwszym kwartale 2022 r. przybyło w naszym kraju około 120 tys. instalacji PV, a łączna moc fotowoltaiki przekroczyła 10 GW. W ciągu roku odnotowano wzrost o 4 GW.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/108153/rekord-polskiej-fotowoltaiki-do-sieci-trafilo-ponad-1-twh?fbclid=IwAR10EK2oAJQxt_FiXkGLlIi55d_ZjpgmTt9ngkSzWjf5zdFhz8ub9YGdLAc

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

W Polsce coraz mniej węgla
Zapasy węgla w Polsce są coraz mniejsze - na koniec kwietnia tego roku wynosiły 1,3 mln ton wobec 5,56 mln w kwietniu 2021 r. Tak niski poziom zapasów spowodowany był brakiem importu węgla z Rosji oraz zakupy na zapas w obawie przed wzrostem cen węgla jesienią. Również wydobycie węgla w kwietniu spadło do 4,7 mln ton (w marcu było to 5,46 mln ton). Stan zatrudnienia w sektorze wyniósł natomiast 74,9 tys. osób wobec 79,11 tys. w 2021 r.

 https://300gospodarka.pl/news/produkcja-zapasy-wegla-ceny-arp

Wodór zamiast węgla w Turowie?
Zgorzelecki ZKlaster, we współpracy z Politechniką Warszawską oraz Krajową Izbą Klastrów Energii, przygotował koncepcję zastąpienia generacji elektrowni Turów energią z OZE. W wyrobisku kopalni miałaby powstać elektrownia szczytowo-pompowa. Aktualnie analiza rozbudowana została o aspekt wodorowy, w której energia zgromadzona w wodorze miałaby zapewnić ilość energii na poziomie 200 MW przez 60 godzin.

 https://klastry.org.pl/wodor-w-turowie-zamiast-kombinatu-pge/?fbclid=IwAR1ArmFk0PdlQAmE4Stzd7EbR3RE_nstOo08fqBnKy356ZgRHfYzuJGb4RI

Austria zakazuje instalacji kotłów gazowych
Od przyszłego roku sprzedaż kotłów na gaz naturalny w Austrii będzie zabroniony. Obecnie gazem ogrzewa się tam ok. miliona gospodarstw domowych, a kraj ten jest jednym z najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.  W Austrii już w 2020 r. zakazana została sprzedaż olejowych i węglowych systemów grzewczych, a od 2025 r. wprowadzony będzie obowiązek wymiany źródła ogrzewania - całe ogrzewanie olejem i węglem powinno zostać wycofane do 2035 r.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108199/kolejny-kraj-wycofuje-sie-z-kotlow-gazowych

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Redakcja: Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  

info

18 listopada, tydzień po 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczennice i uczniowie wyjdą na ulice Wrocławia i innych polskich (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - połączenia elektrycznego między Afryką a Europą - wykorzystania zużytych baterii z (...)
czytaj całość
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski.
czytaj całość
Wobec potrzeby pilnych zmian w gospodarce wodnej, które uwidoczniła ostatnia katastrofa ekologiczna na Odrze, z okazji trwającego Kongresu Wodnego we (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - poziomu ubóstwa energetycznego w Unii Europejskiej - transportu ciężkiego, który już (...)
czytaj całość
Młodzież we Wrocławiu ponownie zaprotestowała przeciwko niewystarczającym działaniom władz lokalnych i centralnych wobec zmiany klimatu.
czytaj całość
23 września na placu Wolności we Wrocławiu po raz kolejny odbędzie się strajk klimatyczny. Tym razem przybierze inną niż dotychczas (...)
czytaj całość
więcej
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej