×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
3 marca 2022
info
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

luty 2022

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- cen uprawnień do emisji CO2 i związanych z tym kosztów dla Polaków
- pływających piramid fotowoltaicznych
- ustawy górniczej
- przyszłości koncesji dla kopalni Turów
- apelu NGOsów o zaprzestanie importu surowców energetycznych z Rosji
- rekordów w sektorze OZE

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Apel NGOsów o zaprzestanie importu surowców energetycznych z Rosji
Koalicja Klimatyczna, w której skład wchodzi kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, wystosowała apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji. W 2020 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 16,5 mln ton ropy naftowej, prawie 10 mld m3 gazu ziemnego oraz niecałe 9,5 mln ton węgla. Pieniądze z importu tych surowców pośrednio lub bezpośrednio wspierają reżim Władimira Putina. Organizacje nie zgadzają się na dalsze wspieranie rosyjskich koncernów paliwowych.

 http://www.koalicjaklimatyczna.org/apel-do-polskiego-rzadu-o-zaprzestanie-importu-wegla-gazu-i-ropy-z-rosji

2

Energetyka

Kolejny rekord cenowy uprawnień do emisji CO2
Cena pozwoleń na emisję dwutlenku węgla w UE osiągnęła kolejny rekord i doszła do poziomu powyżej 96 euro/t, a już niedługo może zostać przekroczony próg 100 euro za tonę. Skok spowodowany był m.in. zakupami technicznymi, rosnącymi cenami gazu, które skłoniły niektórych producentów energii do przejścia na węgiel, a także dążenie UE do przyspieszenia redukcji emisji do 2030.

 https://300gospodarka.pl/300klimat/cena-emisji-dwutlenku-wegla-w-europie-coraz-blizej-100-euro

a) OZE

Coraz więcej spalanego drewna
Biomasa drzewna, która jest uznawana za OZE, odpowiadała w Polsce w 2019 r. za 81% zużycia pierwotnej energii ze źródeł odnawialnych. Zainstalowana moc wytwórcza instalacji zasilanych biomasą wzrosła od 2005 r. 7-krotnie, a zużycie biomasy drzewnej do produkcji energii wzrosło w latach 2004-2020 aż 140 razy. Niestety motorem napędowym rozwoju sektora bioenergii są miliardy złotych z mechanizmów wsparcia dla OZE.

 https://swiatoze.pl/ilosc-spalanego-drewna-w-energetyce-wzrosla-od-wejscia-do-ue-140-razy-lasy-trzeba-ratowac-nie-spalac/?utm_source=Facebook&utm_medium=post&utm_campaign=Luty&fbclid=IwAR1IvMYdO72-YhtQcxlnQosrc8zB6qZ2UCuEipxVtOMOO_PZdy2pAFaGiug

b) efektywność energetyczna

Program dotacji do pomp ciepła
Na przełomie marca i kwietnia rusza program „Moje ciepło”, którego budżet wynosi 600 mln zł. W ramach programu będzie można uzyskać od 7 do 21 tys. zł dotacji na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Najpierw trzeba będzie jednak zrealizować projekt, a dopiero potem będzie można ubiegać się o pieniądze. Dopłaty przeznaczone będą dla właścicieli nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

 https://www.green-news.pl/2422-moje-cieplo-nowy-program-nfosigw-marzec-kwiecien-2022

Komentarz Redakcji:
NFOŚ i rząd PiS idzie znów na łatwiznę. Dofinansowuje PC w nowych budynkach raczej zamożnych ludzi, których stać było na postawienie domów za kilkaset tysięcy. To niewiele zmienia, bo Ci ludzie i tak by kupili dziś te PC, bo gaz zrobił się drogi i niepewny, bo rosyjski. NFOŚ deklarował wsparcie dla magazynów energii przy istniejących domkach połączonych z PC i PV. To byłaby jakościowa i pro klimatyczna zmiana. Trudniejsza, pewnie tak, ale publiczne środki wsparłyby innowacyjną, energetykę rozproszoną i ochronę klimatu.

c) transport

PKP inwestuje w wodór
PKP Energetyka planuje budowę wodorowego systemu magazynowania energii w Garbcach (woj. Dolnośląskie), gdzie budowana jest także farma fotowoltaiczna mająca zasilać układ do produkcji wodoru. Energia zostanie wykorzystana w sieci trakcyjnej oraz do zasilania pociągów PKP Energetyka. W zeszłym roku swoją pierwszą wodorową lokomotywę pokazała już bydgoska Pesa.

 https://www.green-news.pl/2411-PKP-energetyka-wodor-mikrosystem

W Paryżu zakaz wjazdu dla diesli
W stolicy Francji od 2025 r. wprowadzony będzie zakaz wjazdu samochodów z silnikiem diesla, a od 2024 r. obowiązywać będzie w ścisłym centrum strefa ograniczonego ruchu. Paryż inwestuje za to w transport publiczny, modernizuje ulice, aby ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom, a także likwiduje miejsca parkingowe oddając przestrzeń ludziom. Niestety, część starych samochodów trafi najprawdopodobniej z Francji do Polski.

 https://www.green-news.pl/2458-diesle-znikna-z-ulic-paryza-handlarze-uzywanymi-samochodami-w-polsce-juz-zacieraja-rece

3

Rolnictwo

Biogazownie szansą rozwoju
W maju 2020 r. przyjęta została strategia rolna EU „Od pola do stołu”, która przewiduje m.in. wsparcie rozwoju OZE na terenach wiejskich oraz promowanie produkcji biogazu rolniczego i bio-nawozów zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Struktura agrarna rolnictwa w Polsce sprzyja rozwojowi małoskalowych biogazowni o mocy od 10 do 200 kWe i w przypadku hodowli zwierząt powinna ona być dopełnieniem cyklu produkcyjnego.

 https://magazynbiomasa.pl/mikro-i-male-biogazownie-rolnicze-w-polsce-to-szansa/

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Nowy pomysł oszczędności na rachunkach za energię?
Studenci z Politechniki Warszawskiej wymyślili nakładkę na licznik energii, która m.in. poprzez fotorezysoar i mikrokomputer Arduino jest w stanie wyliczyć ile energii zużyliśmy w danym okresie. Informacje o zużyciu energii zapisują się w specjalnym pliku, można też wysyłać powiadomienia o aktualnym zużyciu prądu na telefon. Do instalacji nakładki nie trzeba wymieniać domowego licznika energii.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107221/studenci-pw-opracowali-inteligentna-nakladke-na-licznik

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Pływające piramidy fotowoltaiczne
Włoski architekt zaprojektował modułowe miasto złożone z pływających piramid zasilanych OZE. Niektóre z piramid zostaną przeznaczone pod uprawę żywności, aby zapewnić samowystarczalność systemu miejskiego. W części piramid znajdujących się pod wodą znajdą się dodatkowe generatory i magazyny energii. Pierwsze noclegi w piramidach mają by możliwe już w 2022 r.

 https://swiatoze.pl/plywajace-piramidy-fotowoltaiczne-samowystarczalna-spolecznosc-czy-ucieczka-dla-bogatych/?fbclid=IwAR0Ou7JMIh2IBSTnT_S4CtxQbPAcjkJYyEdRrYCUMR-9-nCtK2fUJCJBtUE

Nowatorski system chłodniczy
Politechnika Wrocławska - we współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii - zamierza zaprojektować i przetestować pilotażowy system alternatywnego chłodzenia oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych (o mocy 70 kW) zasilanych energią odnawialną, innowacyjnym systemie magazynowania energii i systemie sterowania. System zostanie wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter w kampusie Politechniki Wrocławskiej.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/107253/fotowoltaika-zasili-nowatorski-system-chlodniczy-we-wroclawiu

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Państwa UE sprzeciwiają się atomowi i gazowi
Komisja Europejska zaliczyła energię jądrową i gaz ziemny do „zielonej energii” w ramach tzw. taksonomii, co wzbudziło sprzeciw niektórych państw członkowskich. Państwa (m.in. Hiszpania, Dania, Holandia i Szwecja, Austria i Luksemburg) mają możliwość odrzucić decyzję KE w Parlamencie Europejskim, musiałyby jednak uzyskać 353 z 707 głosów eurodeputowanych, co jest mało prawdopodobne.

 https://top-oze.pl/protesty-panstw-ue-w-sprawie-uznania-gazu-ziemnego-i-energii-jadrowej-za-zielona-energie/?fbclid=IwAR3oUmaJTuNEQzHpyvqIk0GJtMJ81x3oVe2FXQUw239KvjpKcYhnZszXzWg

2

Regulacje krajowe

Wchodzi w życie ustawa górnicza
W lutym weszła w życie ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w ramach której w latach 2022 – 2031 do górnictwa trafi 28,82 mld zł pomocy publicznej. Pieniądze będą przeznaczone na stopniowe ograniczenie wydobycia węgla kamiennego oraz na zawieszenie i umorzenie zobowiązań pieniężnych spółek górnictwa. Przedsiębiorstwo górnicze ma stopniowo wygaszać działalność wydobywczą, a w okresie do dnia zamknięcia otrzyma wsparcie publiczne.

 https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,gornictwo-dostanie-blisko-29-mld-zl-pomocy-z-panstwa-ustawa-gornicza-wchodzi-w-zycie,wia5-1-6031.html?fbclid=IwAR3mQhu_jmlWr-sqSyLoYqgf9Xa_CIqAwb4LP53fGikjVSjGvGKvIjeGZKU

Komentarz Redakcji:
WISE w swoim ostatnim raporcie postuluje o wycofanie się z dotowania trwale nierentownych kopalń, a zostawieniu dofinasowania tylko dla tych rokujących ekonomiczne działania oraz potrzebnych na etapie schyłkowym dla węgla a przejściowym do nowej efektywnej i odnawialnej energetyki. Ta ustawa niestety idzie w kierunku bardzo kosztownego podtrzymywania wszelkiego wydobycia węgla, rzekomo korzystnego dla wyborczych szans obecnej władzy.

Zmiany w systemie rekompensat
Senat przyjął nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Ustawa umożliwi przedsiębiorstwom uzyskanie rekompensat na zasadach określonych przez KE, zwiększy się też limit wypłat. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł. Zmianie ulegnie także lista sektorów i podsektorów energochłonnych uprawnionych do otrzymania rekompensat.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107337/parlament-zmienil-przepisy-o-rekompensatach-za-zuzycie-energii

D. Finansowanie, dotacje

Ile faktycznie kosztują Polaków emisje CO2?
W ostatnim czasie polscy politycy i spółki energetyczne forsują tezę, że polityka klimatyczna UE odpowiada za 60% ceny na rachunku za prąd. Eksperci z think tanku Forum Energii wyliczyli jednak, że jest to 23%. Obecny wzrost cen energii to m.in. zwiększone zapotrzebowanie na energię po pandemii, rosnące koszty zakupu surowców energetycznych (głównie gazu) oraz wzrost marży wytwórców.

 https://300gospodarka.pl/news/emisje-co2-na-polskim-rachunku-za-prad-wyliczenia

ING daje kredyt na farmy fotowoltaiczne i wiatrowe
Qair Polska - niezależny producent energii z odnawialnych źródeł - podpisał umowę kredytową z ING Bankiem Śląskim na sfinansowanie 10 farm słonecznych oraz dwóch wiatrowych. Energia z farm popłynie w 2023 r. Dla ING Banku Śląskiego to kolejna transakcja z tym operatorem. Coraz więcej banków chętnie wspiera zieloną transformację w energetyce.

 https://www.green-news.pl/2419-ing-bank-slaski-daje-242-mln-zl-kredytu-na-farmy-sloneczne-i-wiatrowe

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Ulga podatkowa nie dla wszystkich
Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu wydatki poniesione na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych (m.in. instalacja PV, pompa ciepła) służących do poprawy efektywności energetycznej w domkach jednorodzinnych. Od początku tego roku weszły jednak zmiany i podatnicy posiadający niższe dochody (poniżej 30 tys. zł rocznie) nie zapłacą od nich zaliczki na podatek PIT i nie będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107244/ulga-podatkowa-od-fotowoltaiki-i-pomp-ciepla-co-trzeba-wiedziec

Przybywa wirtualnych prosumentów
Na Litwie rośnie liczba prosumentów, w tym także prosumentów wirtualnych. Dzięki tej koncepcji Litwini mogą stać się właścicielami części instalacji PV oddalonej od swoich nieruchomości. W lutym zakończył się kolejny nabór wniosków o rządowe dofinansowania, w ramach których złożono 4,3 tys. wniosków na kwotę ponad 7,6 mln euro na instalacje fotowoltaiczne realizowane w ramach koncepcji wirtualnego prosumenta.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107369/coraz-wiecej-wirtualnych-prosumentow-na-litwie

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Zazielenianie się firm
W ramach korporacyjnych umów na zakup zielonej energii (CPPA) zawartych w 2021 r. osiągnięto najwyższy poziom w historii globalnego rynku OZE - zakontraktowano energię ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 31,1 GW (10% globalnych mocy OZE). Największym rynkiem umów CPPA pozostają Stany Zjednoczone. Wartość umów ogłoszonych w USA wyniosła 17 GW, a w całej Europie było to 8,7 GW.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107243/firmy-kupuja-coraz-wiecej-zielonej-energii-padl-kolejny-rekord

Dofinansowania dla przedsiębiorców
Na Śląsku rusza nabór wniosków w ramachprogramu "50 kW na start" dla przedsiębiorstw na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie będzie przyznane w formie nieumarzalnej pożyczki w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie wyniesie 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3% w stosunku rocznym, a okres spłaty pożyczki nie może być krótszy niż 4 lata i dłuższy niż 10 lat.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107319/dofinansowanie-na-fotowoltaike-dla-firm-na-slasku

Komentarz Redakcji:
Można pogratulować dobrej inicjatywy WFOŚ na Śląsku i zastosowania instrumentu zwrotnego- pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu na inwestycje w PV, które są ekonomiczne i nie musza być w nie pompowane dotacje. Możemy jedynie postulować o poszerzenie inicjatywy o inne OZE, takie jak PC i magazyny energii, ale też o inne innowacyjne działania jak Wirtualne Systemy Energetyczne, czy możliwość rozliczenia prądem z OZE sąsiadów dofinansowanych zakładów…

3

Samorządy, miasta i województwa

Śląska kopalnia zasilana metanem
Kopalnia Knurów-Szczygłowice będzie zasilana dodatkową energią elektryczną wyprodukowaną w gazowych agregatach prądotwórczych zasilanych metanem. Aktualnie w kopalni działają dwa takie agregaty, a w najbliższym czasie mają się pojawić kolejne, dzięki czemu kopalnia prawie w całości będzie zaopatrywana w energią elektryczną wyprodukowaną z metanu. W przypadku nadwyżek wyprodukowanej energii rozdzielnia umożliwi jej dystrybucję do innych zakładów JSW.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107218/kopalnie-jsw-zasili-prad-z-metanu

Na Dolnym Śląsku powstaje zakład recyklingu baterii
Południowokoreański koncern SungEel HiTech zbuduje w Bukowicach centrum recyklingu baterii do samochodów elektrycznych. Poddawane recyklingowi będą materiały pochodzące z gigafabryki baterii LG Energy Solutions w Kobierzycach, która po rozbudowie będzie jednym z największych zakładów tego typu na świecie. Inwestycja w Bukowicach pozwoli na przerabianie ponad 20 tys. ton odpadów bateryjnych rocznie.

 https://www.green-news.pl/2433-w-brzegu-dolnym-powstanie-zaklad-recyklingu-baterii-inwestorem-jest-sungeel-hitech-firma-z-korei-poludniowej

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Organizacje ekologiczne wygrywają w sprawie Turowa
Organizacje pozarządowe - Greenpeace, Fundacja Frank Bold oraz Stowarzyszenie EKO-UNIA – odwołały się od wydanej wcześniej decyzji środowiskowej na wydobycie węgla w odkrywce Turów do 2044 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do tej skargi i uchylił rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja środowiskowa nie będzie mogła więc posłużyć do wydania ostatecznej koncesji na wydobycie węgla w odkrywce do 2044 r.

 https://www.zgorzelec.info/news/21710

Aktywiści odpowiadają na kampanię spółek energetycznych
Aktywistki i aktywiści klimatyczni przerobili billboard przy Dworcu Centralnym w Warszawie, który stanął w ramach kampanii sponsorowanej przez państwowe spółki energetyczne. Aktywiści i aktywistki wspięli się na dwudziestometrowy billboard i zmienili jego treść. W akcji chodziło o sprostowanie manipulacji dot. wysokości cen energii związanych z europejską politykę klimatyczną.

 https://www.green-news.pl/2436-Greenpeace-billboard-dworzec-centralny-kampania-spolek-energetycznych-anty-UE

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Rekordowa podróż po Stanach Zjednoczonych
W listopadzie 2021 r. ustanowiono rekordową podróż samochodem elektrycznym 2021 Porsche Taycan od wybrzeża do wybrzeża USA (z Los Angeles do Nowego Jorku), czyli 4 500 kilometrów. Samochód ładowany był łącznie 2 godziny, 26 minut i 48 sekund, a cała podróż kosztowała 76,82 dolarów. Rekord został pobity prawie 4-krotnie w zakresie odległości i 5-krotnie pod względem czasu ładowania. W lutym 2022 r. rekord został wpisany do Księgi Guinnessa.

 https://top-oze.pl/z-los-angeles-do-nowego-jorku-na-bardzo-krotkim-ladowaniu-baterii-nowy-rekord/?fbclid=IwAR0ETwHio5kHmvpftNKKDOWPMDZrwj4t5HzmHu5wKcm_FyZoxf0EjBnBt7I

Szkoci budują największy bateryjny magazyn energii
Szkocja już niemal w 100% wykorzystuje energię z OZE, a w planach mają powstać kolejne morskie farmy wiatrowe o mocy 25 GW. Aby zapewnić stabilizację sieci, Szkoci chcą zbudować największe w Europie i jedne z największych na świecie bateryjne magazyny energii o mocy 800 MW i pojemności 1750 MWh z zastosowaniem falowników z funkcją grid-forming oraz kompensatorów synchronicznych. Bateryjne magazyny energii mają zostać uruchomione w 2024 r.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/107228/styczniowy-rekord-polskiego-rynku-wiatrowego

Coraz więcej energii z wiatru
16 lutego padł w Polsce kolejny rekord produkcji energii z wiatru. Farmy wiatrowe dostarczyły do systemu prąd o mocy 6,7 GW, czyli pracowały na 95% zainstalowanej mocy. To już trzeci rekord produkcji energii przez elektrownie wiatrowe w tym roku. Niestety w Polsce cały czas obowiązuje tzw. zasada 10H, która sprawia, że nie sektor energetyki wiatrowej nie może się rozwijać.

 https://www.green-news.pl/2439-polska-ma-nowy-rekord-produkcji-energii-z-wiatru

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Udział węgla w Polsce spada
Z analiz Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że udział mocy węglowych w krajowym miksie energetycznym spadł w ubiegłym roku do 58,5%, a OZE stanowiły 30,3% mocy zainstalowanych. 16,9% energii wyprodukowano z OZE, zaś udział węgla zmalał do 70,8%. Moce odnawialne to głównie energetyka wiatrowa (7,1 GW) oraz fotowoltaika (7,7 GW).

 https://300gospodarka.pl/news/oze-to-juz-30-mocy-zainstalowanych-w-polsce-udzial-wegla-2x-wiekszy-ale-spada

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Redakcja: Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

info

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów w ramach (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA jako regionalny koordynator Akcji Czysta Odra zaprasza na inaugurację, połączoną z główną konferencją prasową oraz pierwsze sprzątanie.
czytaj całość
Od lat 24 kwietnia jest Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych i Międzynarodowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji.
czytaj całość
Civil society call for solidarity and a strong commitment to the ecological and social transition for resilience, energy independence and (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - cen uprawnień do emisji CO2 i związanych z tym kosztów (...)
czytaj całość
więcej
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
2020-02-03
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program Polskiego Alarmu (...)
2020-02-03
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
2019-11-21
film Klimat-Klima
2019-11-11
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
2019-10-28
Recykling Daje Owoce w Żorach
2019-10-23
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
2019-10-19
Mała retencja - duży problem
2019-10-18
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
2019-10-18
Orły przednie w Beskidach
2019-10-11
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
2019-10-11
Za elektroodpady w góry!
2019-10-01
Lodzia, Mr Mix, Smarti i bliźniaczki Batki w akcji!
2019-09-24
Świecimy przykładem w Warszawie
2019-09-23
Soła posprzątana!
2019-09-16
Kochamy Sołę!
2019-09-09
Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej