×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
3 marca 2022
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

luty 2022

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- cen uprawnień do emisji CO2 i związanych z tym kosztów dla Polaków
- pływających piramid fotowoltaicznych
- ustawy górniczej
- przyszłości koncesji dla kopalni Turów
- apelu NGOsów o zaprzestanie importu surowców energetycznych z Rosji
- rekordów w sektorze OZE

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Apel NGOsów o zaprzestanie importu surowców energetycznych z Rosji
Koalicja Klimatyczna, w której skład wchodzi kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, wystosowała apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji. W 2020 r. Polska zaimportowała z Rosji ponad 16,5 mln ton ropy naftowej, prawie 10 mld m3 gazu ziemnego oraz niecałe 9,5 mln ton węgla. Pieniądze z importu tych surowców pośrednio lub bezpośrednio wspierają reżim Władimira Putina. Organizacje nie zgadzają się na dalsze wspieranie rosyjskich koncernów paliwowych.

 http://www.koalicjaklimatyczna.org/apel-do-polskiego-rzadu-o-zaprzestanie-importu-wegla-gazu-i-ropy-z-rosji

2

Energetyka

Kolejny rekord cenowy uprawnień do emisji CO2
Cena pozwoleń na emisję dwutlenku węgla w UE osiągnęła kolejny rekord i doszła do poziomu powyżej 96 euro/t, a już niedługo może zostać przekroczony próg 100 euro za tonę. Skok spowodowany był m.in. zakupami technicznymi, rosnącymi cenami gazu, które skłoniły niektórych producentów energii do przejścia na węgiel, a także dążenie UE do przyspieszenia redukcji emisji do 2030.

 https://300gospodarka.pl/300klimat/cena-emisji-dwutlenku-wegla-w-europie-coraz-blizej-100-euro

a) OZE

Coraz więcej spalanego drewna
Biomasa drzewna, która jest uznawana za OZE, odpowiadała w Polsce w 2019 r. za 81% zużycia pierwotnej energii ze źródeł odnawialnych. Zainstalowana moc wytwórcza instalacji zasilanych biomasą wzrosła od 2005 r. 7-krotnie, a zużycie biomasy drzewnej do produkcji energii wzrosło w latach 2004-2020 aż 140 razy. Niestety motorem napędowym rozwoju sektora bioenergii są miliardy złotych z mechanizmów wsparcia dla OZE.

 https://swiatoze.pl/ilosc-spalanego-drewna-w-energetyce-wzrosla-od-wejscia-do-ue-140-razy-lasy-trzeba-ratowac-nie-spalac/?utm_source=Facebook&utm_medium=post&utm_campaign=Luty&fbclid=IwAR1IvMYdO72-YhtQcxlnQosrc8zB6qZ2UCuEipxVtOMOO_PZdy2pAFaGiug

b) efektywność energetyczna

Program dotacji do pomp ciepła
Na przełomie marca i kwietnia rusza program „Moje ciepło”, którego budżet wynosi 600 mln zł. W ramach programu będzie można uzyskać od 7 do 21 tys. zł dotacji na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym. Najpierw trzeba będzie jednak zrealizować projekt, a dopiero potem będzie można ubiegać się o pieniądze. Dopłaty przeznaczone będą dla właścicieli nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

 https://www.green-news.pl/2422-moje-cieplo-nowy-program-nfosigw-marzec-kwiecien-2022

Komentarz Redakcji:
NFOŚ i rząd PiS idzie znów na łatwiznę. Dofinansowuje PC w nowych budynkach raczej zamożnych ludzi, których stać było na postawienie domów za kilkaset tysięcy. To niewiele zmienia, bo Ci ludzie i tak by kupili dziś te PC, bo gaz zrobił się drogi i niepewny, bo rosyjski. NFOŚ deklarował wsparcie dla magazynów energii przy istniejących domkach połączonych z PC i PV. To byłaby jakościowa i pro klimatyczna zmiana. Trudniejsza, pewnie tak, ale publiczne środki wsparłyby innowacyjną, energetykę rozproszoną i ochronę klimatu.

c) transport

PKP inwestuje w wodór
PKP Energetyka planuje budowę wodorowego systemu magazynowania energii w Garbcach (woj. Dolnośląskie), gdzie budowana jest także farma fotowoltaiczna mająca zasilać układ do produkcji wodoru. Energia zostanie wykorzystana w sieci trakcyjnej oraz do zasilania pociągów PKP Energetyka. W zeszłym roku swoją pierwszą wodorową lokomotywę pokazała już bydgoska Pesa.

 https://www.green-news.pl/2411-PKP-energetyka-wodor-mikrosystem

W Paryżu zakaz wjazdu dla diesli
W stolicy Francji od 2025 r. wprowadzony będzie zakaz wjazdu samochodów z silnikiem diesla, a od 2024 r. obowiązywać będzie w ścisłym centrum strefa ograniczonego ruchu. Paryż inwestuje za to w transport publiczny, modernizuje ulice, aby ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom, a także likwiduje miejsca parkingowe oddając przestrzeń ludziom. Niestety, część starych samochodów trafi najprawdopodobniej z Francji do Polski.

 https://www.green-news.pl/2458-diesle-znikna-z-ulic-paryza-handlarze-uzywanymi-samochodami-w-polsce-juz-zacieraja-rece

3

Rolnictwo

Biogazownie szansą rozwoju
W maju 2020 r. przyjęta została strategia rolna EU „Od pola do stołu”, która przewiduje m.in. wsparcie rozwoju OZE na terenach wiejskich oraz promowanie produkcji biogazu rolniczego i bio-nawozów zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Struktura agrarna rolnictwa w Polsce sprzyja rozwojowi małoskalowych biogazowni o mocy od 10 do 200 kWe i w przypadku hodowli zwierząt powinna ona być dopełnieniem cyklu produkcyjnego.

 https://magazynbiomasa.pl/mikro-i-male-biogazownie-rolnicze-w-polsce-to-szansa/

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Nowy pomysł oszczędności na rachunkach za energię?
Studenci z Politechniki Warszawskiej wymyślili nakładkę na licznik energii, która m.in. poprzez fotorezysoar i mikrokomputer Arduino jest w stanie wyliczyć ile energii zużyliśmy w danym okresie. Informacje o zużyciu energii zapisują się w specjalnym pliku, można też wysyłać powiadomienia o aktualnym zużyciu prądu na telefon. Do instalacji nakładki nie trzeba wymieniać domowego licznika energii.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107221/studenci-pw-opracowali-inteligentna-nakladke-na-licznik

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Pływające piramidy fotowoltaiczne
Włoski architekt zaprojektował modułowe miasto złożone z pływających piramid zasilanych OZE. Niektóre z piramid zostaną przeznaczone pod uprawę żywności, aby zapewnić samowystarczalność systemu miejskiego. W części piramid znajdujących się pod wodą znajdą się dodatkowe generatory i magazyny energii. Pierwsze noclegi w piramidach mają by możliwe już w 2022 r.

 https://swiatoze.pl/plywajace-piramidy-fotowoltaiczne-samowystarczalna-spolecznosc-czy-ucieczka-dla-bogatych/?fbclid=IwAR0Ou7JMIh2IBSTnT_S4CtxQbPAcjkJYyEdRrYCUMR-9-nCtK2fUJCJBtUE

Nowatorski system chłodniczy
Politechnika Wrocławska - we współpracy z partnerami z Polski i Hiszpanii - zamierza zaprojektować i przetestować pilotażowy system alternatywnego chłodzenia oparty na nowatorskich czynnikach chłodniczych (o mocy 70 kW) zasilanych energią odnawialną, innowacyjnym systemie magazynowania energii i systemie sterowania. System zostanie wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter w kampusie Politechniki Wrocławskiej.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/107253/fotowoltaika-zasili-nowatorski-system-chlodniczy-we-wroclawiu

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Państwa UE sprzeciwiają się atomowi i gazowi
Komisja Europejska zaliczyła energię jądrową i gaz ziemny do „zielonej energii” w ramach tzw. taksonomii, co wzbudziło sprzeciw niektórych państw członkowskich. Państwa (m.in. Hiszpania, Dania, Holandia i Szwecja, Austria i Luksemburg) mają możliwość odrzucić decyzję KE w Parlamencie Europejskim, musiałyby jednak uzyskać 353 z 707 głosów eurodeputowanych, co jest mało prawdopodobne.

 https://top-oze.pl/protesty-panstw-ue-w-sprawie-uznania-gazu-ziemnego-i-energii-jadrowej-za-zielona-energie/?fbclid=IwAR3oUmaJTuNEQzHpyvqIk0GJtMJ81x3oVe2FXQUw239KvjpKcYhnZszXzWg

2

Regulacje krajowe

Wchodzi w życie ustawa górnicza
W lutym weszła w życie ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w ramach której w latach 2022 – 2031 do górnictwa trafi 28,82 mld zł pomocy publicznej. Pieniądze będą przeznaczone na stopniowe ograniczenie wydobycia węgla kamiennego oraz na zawieszenie i umorzenie zobowiązań pieniężnych spółek górnictwa. Przedsiębiorstwo górnicze ma stopniowo wygaszać działalność wydobywczą, a w okresie do dnia zamknięcia otrzyma wsparcie publiczne.

 https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,gornictwo-dostanie-blisko-29-mld-zl-pomocy-z-panstwa-ustawa-gornicza-wchodzi-w-zycie,wia5-1-6031.html?fbclid=IwAR3mQhu_jmlWr-sqSyLoYqgf9Xa_CIqAwb4LP53fGikjVSjGvGKvIjeGZKU

Komentarz Redakcji:
WISE w swoim ostatnim raporcie postuluje o wycofanie się z dotowania trwale nierentownych kopalń, a zostawieniu dofinasowania tylko dla tych rokujących ekonomiczne działania oraz potrzebnych na etapie schyłkowym dla węgla a przejściowym do nowej efektywnej i odnawialnej energetyki. Ta ustawa niestety idzie w kierunku bardzo kosztownego podtrzymywania wszelkiego wydobycia węgla, rzekomo korzystnego dla wyborczych szans obecnej władzy.

Zmiany w systemie rekompensat
Senat przyjął nowelizację ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Ustawa umożliwi przedsiębiorstwom uzyskanie rekompensat na zasadach określonych przez KE, zwiększy się też limit wypłat. W latach 2022-2030 całkowity budżet na rekompensaty ma wynieść 45,6 mld zł. Zmianie ulegnie także lista sektorów i podsektorów energochłonnych uprawnionych do otrzymania rekompensat.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107337/parlament-zmienil-przepisy-o-rekompensatach-za-zuzycie-energii

D. Finansowanie, dotacje

Ile faktycznie kosztują Polaków emisje CO2?
W ostatnim czasie polscy politycy i spółki energetyczne forsują tezę, że polityka klimatyczna UE odpowiada za 60% ceny na rachunku za prąd. Eksperci z think tanku Forum Energii wyliczyli jednak, że jest to 23%. Obecny wzrost cen energii to m.in. zwiększone zapotrzebowanie na energię po pandemii, rosnące koszty zakupu surowców energetycznych (głównie gazu) oraz wzrost marży wytwórców.

 https://300gospodarka.pl/news/emisje-co2-na-polskim-rachunku-za-prad-wyliczenia

ING daje kredyt na farmy fotowoltaiczne i wiatrowe
Qair Polska - niezależny producent energii z odnawialnych źródeł - podpisał umowę kredytową z ING Bankiem Śląskim na sfinansowanie 10 farm słonecznych oraz dwóch wiatrowych. Energia z farm popłynie w 2023 r. Dla ING Banku Śląskiego to kolejna transakcja z tym operatorem. Coraz więcej banków chętnie wspiera zieloną transformację w energetyce.

 https://www.green-news.pl/2419-ing-bank-slaski-daje-242-mln-zl-kredytu-na-farmy-sloneczne-i-wiatrowe

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Ulga podatkowa nie dla wszystkich
Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu wydatki poniesione na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych (m.in. instalacja PV, pompa ciepła) służących do poprawy efektywności energetycznej w domkach jednorodzinnych. Od początku tego roku weszły jednak zmiany i podatnicy posiadający niższe dochody (poniżej 30 tys. zł rocznie) nie zapłacą od nich zaliczki na podatek PIT i nie będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107244/ulga-podatkowa-od-fotowoltaiki-i-pomp-ciepla-co-trzeba-wiedziec

Przybywa wirtualnych prosumentów
Na Litwie rośnie liczba prosumentów, w tym także prosumentów wirtualnych. Dzięki tej koncepcji Litwini mogą stać się właścicielami części instalacji PV oddalonej od swoich nieruchomości. W lutym zakończył się kolejny nabór wniosków o rządowe dofinansowania, w ramach których złożono 4,3 tys. wniosków na kwotę ponad 7,6 mln euro na instalacje fotowoltaiczne realizowane w ramach koncepcji wirtualnego prosumenta.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107369/coraz-wiecej-wirtualnych-prosumentow-na-litwie

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Zazielenianie się firm
W ramach korporacyjnych umów na zakup zielonej energii (CPPA) zawartych w 2021 r. osiągnięto najwyższy poziom w historii globalnego rynku OZE - zakontraktowano energię ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 31,1 GW (10% globalnych mocy OZE). Największym rynkiem umów CPPA pozostają Stany Zjednoczone. Wartość umów ogłoszonych w USA wyniosła 17 GW, a w całej Europie było to 8,7 GW.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107243/firmy-kupuja-coraz-wiecej-zielonej-energii-padl-kolejny-rekord

Dofinansowania dla przedsiębiorców
Na Śląsku rusza nabór wniosków w ramachprogramu "50 kW na start" dla przedsiębiorstw na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie będzie przyznane w formie nieumarzalnej pożyczki w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie wyniesie 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3% w stosunku rocznym, a okres spłaty pożyczki nie może być krótszy niż 4 lata i dłuższy niż 10 lat.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107319/dofinansowanie-na-fotowoltaike-dla-firm-na-slasku

Komentarz Redakcji:
Można pogratulować dobrej inicjatywy WFOŚ na Śląsku i zastosowania instrumentu zwrotnego- pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu na inwestycje w PV, które są ekonomiczne i nie musza być w nie pompowane dotacje. Możemy jedynie postulować o poszerzenie inicjatywy o inne OZE, takie jak PC i magazyny energii, ale też o inne innowacyjne działania jak Wirtualne Systemy Energetyczne, czy możliwość rozliczenia prądem z OZE sąsiadów dofinansowanych zakładów…

3

Samorządy, miasta i województwa

Śląska kopalnia zasilana metanem
Kopalnia Knurów-Szczygłowice będzie zasilana dodatkową energią elektryczną wyprodukowaną w gazowych agregatach prądotwórczych zasilanych metanem. Aktualnie w kopalni działają dwa takie agregaty, a w najbliższym czasie mają się pojawić kolejne, dzięki czemu kopalnia prawie w całości będzie zaopatrywana w energią elektryczną wyprodukowaną z metanu. W przypadku nadwyżek wyprodukowanej energii rozdzielnia umożliwi jej dystrybucję do innych zakładów JSW.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107218/kopalnie-jsw-zasili-prad-z-metanu

Na Dolnym Śląsku powstaje zakład recyklingu baterii
Południowokoreański koncern SungEel HiTech zbuduje w Bukowicach centrum recyklingu baterii do samochodów elektrycznych. Poddawane recyklingowi będą materiały pochodzące z gigafabryki baterii LG Energy Solutions w Kobierzycach, która po rozbudowie będzie jednym z największych zakładów tego typu na świecie. Inwestycja w Bukowicach pozwoli na przerabianie ponad 20 tys. ton odpadów bateryjnych rocznie.

 https://www.green-news.pl/2433-w-brzegu-dolnym-powstanie-zaklad-recyklingu-baterii-inwestorem-jest-sungeel-hitech-firma-z-korei-poludniowej

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Organizacje ekologiczne wygrywają w sprawie Turowa
Organizacje pozarządowe - Greenpeace, Fundacja Frank Bold oraz Stowarzyszenie EKO-UNIA – odwołały się od wydanej wcześniej decyzji środowiskowej na wydobycie węgla w odkrywce Turów do 2044 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do tej skargi i uchylił rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzja środowiskowa nie będzie mogła więc posłużyć do wydania ostatecznej koncesji na wydobycie węgla w odkrywce do 2044 r.

 https://www.zgorzelec.info/news/21710

Aktywiści odpowiadają na kampanię spółek energetycznych
Aktywistki i aktywiści klimatyczni przerobili billboard przy Dworcu Centralnym w Warszawie, który stanął w ramach kampanii sponsorowanej przez państwowe spółki energetyczne. Aktywiści i aktywistki wspięli się na dwudziestometrowy billboard i zmienili jego treść. W akcji chodziło o sprostowanie manipulacji dot. wysokości cen energii związanych z europejską politykę klimatyczną.

 https://www.green-news.pl/2436-Greenpeace-billboard-dworzec-centralny-kampania-spolek-energetycznych-anty-UE

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Rekordowa podróż po Stanach Zjednoczonych
W listopadzie 2021 r. ustanowiono rekordową podróż samochodem elektrycznym 2021 Porsche Taycan od wybrzeża do wybrzeża USA (z Los Angeles do Nowego Jorku), czyli 4 500 kilometrów. Samochód ładowany był łącznie 2 godziny, 26 minut i 48 sekund, a cała podróż kosztowała 76,82 dolarów. Rekord został pobity prawie 4-krotnie w zakresie odległości i 5-krotnie pod względem czasu ładowania. W lutym 2022 r. rekord został wpisany do Księgi Guinnessa.

 https://top-oze.pl/z-los-angeles-do-nowego-jorku-na-bardzo-krotkim-ladowaniu-baterii-nowy-rekord/?fbclid=IwAR0ETwHio5kHmvpftNKKDOWPMDZrwj4t5HzmHu5wKcm_FyZoxf0EjBnBt7I

Szkoci budują największy bateryjny magazyn energii
Szkocja już niemal w 100% wykorzystuje energię z OZE, a w planach mają powstać kolejne morskie farmy wiatrowe o mocy 25 GW. Aby zapewnić stabilizację sieci, Szkoci chcą zbudować największe w Europie i jedne z największych na świecie bateryjne magazyny energii o mocy 800 MW i pojemności 1750 MWh z zastosowaniem falowników z funkcją grid-forming oraz kompensatorów synchronicznych. Bateryjne magazyny energii mają zostać uruchomione w 2024 r.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/107228/styczniowy-rekord-polskiego-rynku-wiatrowego

Coraz więcej energii z wiatru
16 lutego padł w Polsce kolejny rekord produkcji energii z wiatru. Farmy wiatrowe dostarczyły do systemu prąd o mocy 6,7 GW, czyli pracowały na 95% zainstalowanej mocy. To już trzeci rekord produkcji energii przez elektrownie wiatrowe w tym roku. Niestety w Polsce cały czas obowiązuje tzw. zasada 10H, która sprawia, że nie sektor energetyki wiatrowej nie może się rozwijać.

 https://www.green-news.pl/2439-polska-ma-nowy-rekord-produkcji-energii-z-wiatru

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Udział węgla w Polsce spada
Z analiz Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że udział mocy węglowych w krajowym miksie energetycznym spadł w ubiegłym roku do 58,5%, a OZE stanowiły 30,3% mocy zainstalowanych. 16,9% energii wyprodukowano z OZE, zaś udział węgla zmalał do 70,8%. Moce odnawialne to głównie energetyka wiatrowa (7,1 GW) oraz fotowoltaika (7,7 GW).

 https://300gospodarka.pl/news/oze-to-juz-30-mocy-zainstalowanych-w-polsce-udzial-wegla-2x-wiekszy-ale-spada

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: wsparcia dla rolników na inwestycje OZE przełomowej technologii w świecie akumulatrów zeroemisyjnej produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: rozwoju energetyki jądrowej w Polsce nowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla      futurystycznych (...)
czytaj całość
więcej
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej